d LICHAMELIJKE ONTWIKKELING NEDERLANDSCHE LF.GW. Kapitein Lotsy over zijn sportprogramma voor gemobiliseerden. Credietverleening aan middenstandsbedryven. Schoten in Mandsjoerije. Beurs van Amsterdam. Ken volle sportmiddag per week. Door de kapitein van den Generalen Staf J. D. S. Paters van O. en O. ia dezer dagen' in een persconferentie er op gewezen hoe groot de achterstand in ons land op het gebied van de lichamelijke opvoeding is en hoe zwaar de taak voor res. kapitein Lotsy is om dezen achterstand in den kortst mo gelijken tijd in te halen. Kapitein Lotsy, die zooals men weet, belast is met de spor tieve ontwikkeling van de gemobiliseerden, heeft zelf daarover een on ander medege deeld. Het eerste, wat kapitein Lotsy in deze functie heeft gedaan, i8, een oriën- teerende rondreis langs het veldleger te maken .Sport, aldus kapitein Lotsy, heeft een tweeledig doel in het leger. Ten eerste om onze soldaten lichamelijk te ontwikke- 1 n en ons leger daardoor nog meer paraat te maken en ten tweede als ontspanning. Uiteraard zyn die beide taken niet altijd scherp te onderscheiden. 0 Alle groote sportbonden hebben hun me dewerking toegezegd en kapitein Êotsy wil de er nog eens den nadruk op leggen, dat hij de medewerking van allen op even groo- ten pry's £üglde, zulks in tegenspraak met mogelyke^eweringen van een of andere zyde, dat dit niet het geval is. Een eeUte moejljjkheid vormt in deze, zooals vrywel oveJil elders, het financieele gedeelte. Wel is ten belangrijke som ter beschikking gesteld, dflch over het geheele land genomen, beteekent dat nog niet zoo veel. Kapitein Lotsy deed daarom een be roep op de particulieren, vooral nu hat St. Nicolaas- en Kerstfeest in aantocht is, om bij de feestpakketten voor gemobiliseerden iets op het gebied van de sport in te slui ten. Voor de radio zal kapitein Lotsy nog eens over dit onderwerp een uiteenzetting geven. Zonder van eenzijdigheid beschuldigd te willen worden, moest kapitein Lotsy toch mededeelen, dat de voetbalsport ongeveer 90 van het totaal in beslag neemt, zoo dat in de eerste plaats daarop de aandacht moet worden gericht. Om het Nederlandsch fabrikaat te bevorderen, zyn hier te lande G000 voetballen en een groot aantal shirts en broekjes besteld, doch om begrijpelijke redenen heeft men tot nu toe slechts een klein gedeelte daarvan kunnen afleveren. Naast voetbal is athletiek de belangrijkste sport. Een moeilijkheid daarbij vormen de lokaliteiten. Waar in kleine plaatsen bijna alle gebouwen voor huisvesting van militai ren gerequireerd zyn, blijft er nauwelijks ruimte over voor indoortraining. Het spreekt vanzelf, dat sport slechts doelmatig geoefend kan worden, onder des kundige leiding en hiertoe heeft men zich zoowel met de sportbonden als met de mi litaire autoriteiten in verbinding gesteld, om na te gaan, waar de sportleiders en trainers ingedeeld zyn en daarna door over plaatsing te bewerkstelligen, .dat zy werke lijk over het geheele land worden verdVld- Ook sport in dienstverband. Het tot nu toe behandelde heeft alleen betrekking op de sport buiten dienstver band, waaraan vrijwillig kan worden deel genomen. Daarnaast ligt het in de bedoeling ook de sport in het leger als verplicht in te voeren, omdat op deze wyze de paraat heid van de gemobiliseerden belangrijk toe neemt. Het ligt in het voornemen van den opper bevelhebber van land- en zeemacht te be vorderen, dat een uur per dag aan de li chamelijke ontwikkeling der gemobiliseer den wordt besteed en dat een volle_ sport middag per week wordt gehouden. Men denkt bij voorkeur aan een dag mid den in de week, opdat de belangen van de clubs niet in het gedrang komen. Wie geregeld oefent, wil daarvan ook wel eens résultaat zien. Om den ijver van de gemobiliseerden te prikkelen, bestaat daarom het plan om vaardigheidsproeven in te stellen met een distinctief (een kruisje of iets dergelijks) als belooning. Deze proe ven zullen speciaal voor de gemobiliseerden ontworpen moeten worden, want de H.L.O.- proeven worden te licht, de N.O.C.-proeven daarentegen te zwaar geacht. Zwemmen. De leuze van de K.N.Z B. „Elk Neder lander zwemmer" is voor het leger thans omgezet in „elk soldaat zwemmer". De uit voering van dit plan brengt natuurlijk, vooral in de wintermaanden, moeilijkheden mede, maar men hoopt toch het ideaal, waaraan toch zeker zeer practische kan ten voor onze weerbaarheid zitten, te ver wezenlijken. Ook zwemmen verdient de volle aandacht aer sportleiders. Het doel is verder om in elk kantonne- ment een sportleider aan te wijzen, die ver antwoordelijk is voor de sportbeoefening in zyn ressort. Onder deze sportleiders staan de instructeurs. De sportleiders zullen ge regeld contact met kapitein Lotsy houden. Ter vergemakkelijking van de taak der sportleiders is men bezig aan de samen stelling van een handleiding voor gymnas tiek, speciaal voor gemobiliseerden pas klaar gemaakt. Het zoeken is nu naar vol doende ruimte om de oefeningen te houden. Op tumtoestellen rekent men niet al te vast, de meesten zijn al bly een behoorlijke lokaliteit te hebben gevonden. De heer Lotsy vestigde er nogmaals de aandacht op, dat de sportbonden op dit ge bied prachtig werk kunnen verrichten e" hy drukte zyn dankbaarheid reeds uit tot do bonden, die het werk van O. en O. reeds hebben gesteund. Wedstrijden. Het organiseeren van een competitie en van andere sportevenementen voor militai ren staat eveneens op het programma en het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat dit een stimulans vormt voor de sport beoefening. Zelfs ligt het ;n de bedoeiing een groote sportdemonstratie te organisee ren in den geest van den Olympischen dag, doch voor het zoovèr is, moet natuurlyk nog heel wat werk verzet worden. Men moet, zoo meent kapitein Lotsy, evenwel van bovenaf niet teveel*regelen. Heeft men eenmaal een bepaalde regeling getroffen, dan moet veel aan het initiatief van de plaatselijke leiders worden overge laten. Zoo b.v. onderlinge competities. Ook de instelling van militaire bekers kan hjpt beoefenen van sport sterk stimuleeren. Maar dat alles is bijzaak, hoofdzaak is, dat ieder militair aan sport gaat doen. Naast zwemmen, athletiek en voetbal zijn ook tafeltennis en boksen twee sporten, ge knipt voor gemobiliseerden. Tafeltennis vooral, omd^it men dit in be perkte ruimte binnenshuis kan beoefenen. Er zyn reeds 600 tafels voor dit spel be steld." Boksen spreekt voor zichzelf, een ideale sporit voor verhooging van de weerbaar heid van de soldaten. De tafeltennisbond en de Ned. Boksbond hebben hun volle medewerking toegezegd. Nagedachtenis van Ed Schürmann geëercl. Plaquette op zijn graf onthuld. Gistermiddag is op de algemeen graafplaats Crooswijk te Rotterdam een plaquette onthuld op het graf van wijlen den heer Ed. G. Schürmann, ln leven voorzitter van den Koninklijken Mid denstandsbond. Onder de talrijke belangstellenden, die de onthulling bijwoonden, merkten wij o.a. op: mr. P. J. Oud. burgemeester van Rotterdam, den heer J. H. Donner, raads lid, mr. K. P. van der Mandele, voorzit ter en mr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de Kamer van Koophandel te Rot terdam, den heer D. Swagerman, secre taris van den K.N.M.B., dr. W. L. Groe- neveld Meyer, administrateur van het departement van Economische Zaken eu vele anderen. Nadat de plaquette onthuld was, spra ken de heer C. v. d. Linden, voorzitter van de middenstandsvereeniging „Han del en Nijverheid" te Rotterdam, die na- mens deze vereeniging een krans op het graf legde en de heer H. J. Pelletier uit Leeuwarden, als lid van den Raad van Beheer van het Meeuwsenfonds. Een neef van wijlen den heer Ed. G. Schürmann, mr. W. C. Schürmann, sprak ten slotte een woord van dank. Medewerking van Staatswege. Regeling tusschen de Regiering en de Ned. Middenstandsbank. De N V. Nederlandsche Middenstands- bank heeft aan het Rijk voorstellen ge daan, die ten doel hebben haar in staat te stellen, voor eigen rekening en risico, vaste rentedragende voorschotten (onop zegbare credieten voor een termijn van 5—10 jaren, met vaste periodieke aflos singen) aan daarvoor in aanmerking komende middenstandsbedrijven te ver- leenen. Alhoewel de bank bereid is het risico aan een dergelijke credietverleening verbonden, ln verband met de te vragen dekking on de te treffen aflossingsrege lingen te aanvaarden, kan zij niettemin, uit hoofde van een veilig stellen van haar liquidlteltspositle, zonder bijzondere maatregelen niet tot de bedoelde crediet verleening overgaan. De Regeering is van meening, dat er inderdaad termen aanwezig zijn van Staatswege de gevraagde medewerking te verleenen. Zij is voorts van meeting, dat de door de Middenstandsbank voorge stelde regeling een doelmatige en voor het Rijk niet bezwarende oplossing biedt. Deze regeling komt, aldus lezen wij in een nota van wijziging van de begrooting van het Dep. van Financiën voor 1940, op het volgende neer. Naar het zich laat aanzien, zal de Ned. middenstandsbank in staat zijn om deze voorschotten te verstrekken zonder voor dat doel expresselijk gelden op te nemen. Mocht haar llquiditeitspositie zulks noo- dig maken, dan zal zij evenwel in de ge legenheid moeten zijn de financiering dier vaste voorschotten te doen geschle den uit middelen op langeren termijn, welke zij zich zal kunnen verschaffen, door op onderhandsche schuldbekente nissen leeningen op te nemen met een looptijd, welke ln leder voorkomend ge val nader zal wol-den vastgesteld. Door den Staat gegarandeerd zullen dergelijke schuldbekentenissen gemak kelijk bij de daarvoor in aanmerking komende financieele instellingen kunnen worden ondergebracht. Ingeval de Ned. Middenstandsbank een beroep op den Staat zal doen, zal zij tot zekerheid voor de nakoming van haar verplichtigen jegens den Staat uit dezen hoofde aan ,*den Staat de vorderingen cedeeren. die haar toekomen u/t de verleende credle- j ten op langen termijn, I Voor cessie zullen slechts in aanmer- king komen vorderfngen op credietne- Imers, die hun aïlosslngs- en rentever- pllchtlngen regelmatig zijn nagekomen, terwijl het totaal van het door de Ned. Middenstandsbank onder garantie van den Staat op te nemen bedrag nimmer grooter zal kunnen zijn, dan het totaal der gecedeerde vorderingen. Het ligt voorts in de bedoeling het totaal der liquiditeitsgaranties te binden aan een llmite van drie millioen gulden. Aan het vorenstaande kan nog worden toegevoegd, dat onder de middenstands- bedrijven. waarop deze credletmaatregel het oog heeft, niet zijn begrepen die der ambachtslieden en kleine industrieelen, die een crediet op langeren termijn be hoeven voor het aanschaffen van ma chinerieën en werktuigen en voor ne$ verbeteren van Ijun technische outillage in het algemeen, daar voor deze cate gorie het z.g. werktuigencrcedlet is be stemd, waarvoor een post op de begroo ting van het Dep. van Economische Za ken ia uitgetrokken. De wenschelijkheid is gebleken even eens een regeling te treffen, teneinde de Ned. Middenstandsbank in staat te stel len de door haar ln de voor rekening en risico van het Rijk verstrekte credie ten uit hoofde van de wet van 14 Juni 1934 en z.g. werktuigencredieten gestoken gelden zoo noodlg liquide te kunnen maken. TWEEDE KAMER. Wie tegenspoed ondervindt zal daar tegenover niet beter kunnen doen, dan hem dapper te verduren en met ver nieuwden moed aan den arbeid te gaan. FEUILLETON. NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 59 Ach kom, zegt Evelyne, onwillekeu rig ook op scherpen toon, een contract is, als Je het handig weet aan te pakken, niet meer dan een vodje papier. De Ca lifornia Oil zou... Houd alsjeblieft op met Je Califor nia Oil. valt Brokman haar woedend ln de rede. Ja. Ja, die zou mij natuurlijk graag gouden bergen beloven als lk het vastgeloopcn karretje weer uit den mod der zou willen trekken. Merci! HIJ wendt zich tot Glenister. Bah, het wordt mc draaierig voor de oogen, als lk er aan denk. Je moet weten... Maar Conriy, mr. Jones Talnes Smith... Brokman springt van zijn stoqf op. Juist ja, Jones Talnes Smith, dat ls de ware broeder! Als je dien meneer nog eens mocht spreken, kun Je hem uit mijn naam vertellen, dat Californië mij niet eerder zal terugzien dan d&t mr. Jones Talnes Smith en de California Oil Company naar den duivel zijn geloopen! Woedend begeeft hij zich naar de deur. Ik moet aan het werk, zegt hij. Over een uur ben ik terug. Voorloopig tot ziens dus! Ik zou u graag iets willen vragen, mrs. Brokman, wendt Glenister zich tot Evelyne, als de Ingenieur het vertrek verlaten heeft. Ik meen dezer dagen ln een van de bladen te hebben gelezen, dat de California Oil Company... Plotseling zwijgt hij. Er gaat hem een wonderlijke gedachte door het hoofd, j Reeds zooeven is het hem opgevallen, dat Evelyne meermalen den naam van deze maatschappij noen\de. Zou het niet mogelijk zijn, dat het zoo onverwacht opgekomen verlangen van Evelyne naar i haar gescheiden echtgenoot in de direc tiekamer van de California Oil... I Financiert misschien de California de reis van de liefhebbende echtge- noote?... Mr. Glenister ls een voortreffelijk po kerspeler. Hij kan bluffen als de beste! De Japanners zijn een slim volkje, mrs. Brokman. Overal hebben zij hun spionnen. Zij weten alles en zij hooren alles. Ik sprak gisteren met mr. Okito, ach ja, u kent Okito nog niet. Dat Is de regeeringscommissaris. Welnu, die ver telde me, dat hij zekere Inlichtingen had gekregen, die hierop neerkwamen, dat u, mrs. Brokman, hierheen zou zijn geko men om te trachten uw man voor de California terug te winnen... Het ontgaat hem niet, dat Evelyne eenigszlns verlegen ls met een antwoord. Blijkbaar onbewogen staart hij naar de punt van zijn sigaar om na- een korte pauze te besluiten: Het spreekt vanzelf, dat lk geen woord geloof van hetgeen die Japanner vertelde... Een half uur later verzoekt Okito den ingenieur hem voor een belangrijke aan gelegenheid onder vier oogen te mogen spreken. De Japanner zegt, dat hem uit be trouwbare bron is meegedeeld, dat de heden in de kolonie gearriveerde, ge- schelden echtgenoote van den ingenieur in opdracht van de First California Oil Company hierheen gekomen is om door haar persoonlijke Interventie een verzoe ning tot stand te brengen tusschen den ingenieur en deze Amerlkaansche maat schappij. Okito nffcent onomwonden te moeten meedeelen, dat deze tijding hem ten zeerste verontrust. Uw medewerking, meneer de inge nieur, ls voor den geregelden gang van zaken aan het petroleummeer van zeer groote beteekenis. Bovendien is aan mij de aangename taak opgodragen u mee te deelen. dat de regeering van mijn land besloten heeft u een opdracht toe te vertrouwen, die, ook al omdat zij een geheel ander arbeidsveld bestrijkt, on getwijfeld eveneens voor u veel aanlok kelijks zal hebben. Er zijn namelijk ln Formosa nieuwé zilveraderen ontdekt en de regeering meent, dat zij de exploitatie daarvan het beste aan u kan opdragen. Het doet mij buitengewoon genoe gen, dat de regeering zooveel vertrouwen Regeering moedigt vervroegde pensionneering aan. De Tweede Kamer heeft vanmiddag de afdeelingen volksgezondheid, werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, en werkverruiming, steunverleening en jeugdzorg van de begrooting van Sociale Zaken voor 1940 behandeld. Minister Van den Tempel sloot zich bij de behandeling van de afdeeling volks gezondheid aan bij die sprekers, die hulde hadden gebracht aan de verschil lende organen en particuliere organisa ties, die zoo veel hebben gedaan in het belang van een goeden gezondheidstoe stand in Nederland. Ten aanzien van de kinderuitzending verklaarde de minister dat onder de huidige omstandigheden wordt gedaan wat mogelijk is. Voorts zegde de minister toe, overleg te zullen plegen met ander© departementen over de ter sprake gebrachte schoolkindervoe ding en het geneeskundig schooltoezicht. Ten aanzien van de ziekenfondsen er kent de overheid het belang van voor zichtig ordenend optreden, aldus de mi nister: door samenwerking tusschen de belanghebbenden kan veel worden be reikt Tot slot verklaarde de minister, dat ten aanzien van de kwestie der tandtechnici van hem geen wettelijke maatregelen meer te verwachten zijn. Den zeven sprekers, die het woord hadden gevoerd bij de afdeeling werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, antwoordde minister Van den Tem pel, dat hij met kracht zal voortwerken aan de totstandkoming van een wette lijke werkloosheidsverzekering, doch dat men daarop niet moet vooruitloopen. Wat het inschakelen van de vakvereni gingen betreft, hierover kon de minister slechts mededeelen, dat de zaak door den Hoogen Raad van Arbeid uitvoerig is on derzocht. 1 Ten aanzien van de wachtgeldregelin gen verklaarde de minister, dat hij daar voor steeds een open oog heeft en ze dan ook bevordert. Er is pas een regeling tot stand gekomen, waarbij de ondernemers aan den eenen kant en Rijk en gemeen ten aan de andere kant 50 pet. bijdra gen. Voorts verklaarde de minister, dat de regeering vervroegde pensionneering, welke de algemeene instemming bleek te hebben, aanmoedigt. Mevrouw Mackay—Katz (c.h) had ge wezen op het geval van het Amsterdam- sche meisje, dat na een adres van de arbeidsbeurs te hebben verkregen, was verdwenen. Naar aanleiding hiervan zei- de minister Van den Tempel, dat in het algemeen een voorafgaand grondig on derzoek naar den werkgever onmogelijk is, doch dat ten aanzien van Jeugdig en vrouwelijk personeel de zaak wel anders is. De commissie, die verbetering der arbeidsbemiddeling heeft te onderzoeken, zal ook hieraan haar aandacht wijden. „Gesproken brief' wordt populair. Thans in hoofdpostkantoor te Am sterdam en Rotterdam een instal latie aanwezig. De gesproken brief. d wz. een gramo- foonplaat. op welke de brief, in gespro ken vorm. wordt opgenomen is niet nieuw. Dat deze opnamen, met de moge lijkheid tot dadelijke verzending, thans ln de hoofdpostkantoren van de belde grootste Nederlandsche steden, Amster dam en Rotterdam, kunnen geschieden is echter wel iets nieuws. Hiervoor is, in beide kantoren, een cel ingericht, waar de gramofoon-briefspre- kers in een besloten ruimte, hun brieven kunnen dicteeren. De kosten van één opname, welke circa 125 woorden bevat ten kan. bedragen 35 cents. Wenscht men de plaat meteen te verzenden, dan kan men voor 15 cents een passenden omslag met een pakje gramofoonnaalden verkrijgen. De platen, welke op elke ge wone gramofoon kunnen worden afge draaid. zijn van aluminium en kunnen zonder eenig bezwaar worden verzonden. Voorloopig moet de verzending nog tegen brieftarief geschieden, in afwachting van de invoering van een speciaal tarief voor deze z.g. „phonopost", waartoe op het postcongres te Buenos Aires in het begin van dit jaar ls besloten. Het gewicht van een plaat met omslag bedraagt circa 26 gram. Men frankeere dus in het blnnenlandsch verkeer locaal met 0.06, interlocaal 0.10, buitenland 0.20, Nederlandsch-Indlë (luchtDosn 0.37*. Voor Sint Nlcolaas-verrassJngen staan thans nieuwe mogelijkheden open Zoowel te Amsterdam, waar de gra- mofoonplatencel dgdelijk bij den ingang in het hoofdpostkantoor is opgesteld als te Rotterdum, wuar deze in de ruime hal van het hoofdpostkantoor een plaats hooft gevonden, kun het publiek mei ingang van Woensdag 29 November as van deze nleuwigheiü gebruik maken. Vlieger Clinge Dooi en bos ten grave gedragen. De Jonge vlieger J. Clinge Doorenbos die verleden week met zijn machine bij Hlllegersberg ls omgekomen, ls gister middag onder overwcdlgende belangstel ling te Naarden ten grave gebracht. In de ouderlijke woning aan den Rijks weg te Naarden is eerst een samenkomst van familie en vrienden geweest, waai de burgemeester, de heer J. E. Boddqns Hosang ais vriend des huizes eenige woorden heeft gesproken, meldt onze cor respondent. De stoet begaf zich te voet in mij stelt, antwoordt Èrokman En wat de door u gekoesterde vrees betreft, dat mijn vrouw door de California Oil Com pany zou zijn aangezocht... Hij kijkt Okito onderzoekend aan. Weet u eigenlijk iets definitiefs? Als het u interesseert, mr. Brokman, zal ik u daarover morgen meer kunnen vertellen. Ik zal mij onmiddellijk met een van mijn vrienden te Los Angeles ln verbinding stellen. Ik twijfel er niet aan, of deze zal daarover wel meer te weten kunnen komen. Doet u dat, mr. Okito. Maar dit kan ik u nu reeds zeggen, wat ook het re sultaat moge zijn van uw bemoeifngen, weest u er van overtuigde dat lk mij aan het contract met uw regeering zal houden. In Brokman's privékantoor brandt nog licht. Ondanks het vergevorderde uur zit Mlzu achter haar schrijfmachine en tikt. Morgen zal zij, overeenkomstig den wensch van mr. Okito, de woning van meneer den Ingenieur verlaten. Haar laatste groet zaTeen Japansch gedicht zijn, dat zij niet zonder moeite in het Engelsch heeft vertaald. Ook wanneer men 't vers ln Engelsche woor den voordraagt, schijnt het bijzonder mooi te zijn. Misschien zal meneer de Ingenieur, als zij het huls verlaten heeft, zich verwaardigen do paar regels van dit gedicht met aandacht te lezen. Plotseling hoort Mlzu schreden, 't Is de ingenieur. Ssnel draalt zij het licht uit. Brokman stagt voor Glenlster's kamer, v. ""Si" my.11 LU VOO naar de nabijgelegen algemeene begiaaf- plaats. Acht oud-collega's vün Soester- berg en drie kameraden van de oplei dingsschool te Rotterdam droegen vele van de tientallen bloemstukken, die vrienden hadden gezonden. Vier adapl- rant reserve-onderotficieron der lucht macht waren slippendragers en achter de baar liep een sergeant, die een bloem stuk der ouders droeg, dat den propeller voorstelde, het geliefde emblèem van den zoon. In den stoet liepen moe de ver tegenwoordiger van den minister van Defensie, majoor Van den Upwich en leeraren aan de Luchtvaartschool to Rotterdam. Op de begraafplaats waren o.a. aan- wezig de inspecteur van de militaire 1 luchtvaart, kolonel F. A. van Heyst; ka pitein W. Orandia; de chef van den me- dischen vliegdienst J. E. Brouwer; de in structeurs Van de Graft en Hoekstra; de oud-onderdirecteur van de Middelbaar Technische School te Amsterdam, de heer W. van der Koogh; de directeur van de K.L.M., de heer Plesman; de bur gemeester van Bussum, de heer M. Fern- hout. en vele honderden belangstellen den uit den omtrek, die op eenigerlei wijze tot de familie Clinge Doorenbos of den verongelukte in betrekking stonden. Majoor H. van Voorthuyzen heeft de bekwaamheid en den moed van den veelbelovenden jongeman geprezen en namens officieren, onderofficieren en manschappen afscheid genomen. Mr De Blécourt. substituut officier van Justitie te Amsterdam, heeft namens en tot de familie gesproken, waarbij hij verklaar de. dat het echtpaar Clinge Doorenbos ongebroken zijn levenstaak zal voortzet ten. De vader heeft met enkele woorden afscheid van zijn zoon genomen. Militaire Verkeersbrigade. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft een nieuwen dienst in het leven geroepen in verband met het veelvuldig gebruik van motorrijtuigen door militairen. Deze dienst wordt gevormd door een mi litaire verkeersbrigade, welker taak zal be staan uit hei optreden tegen onregelmatig heden by" het militair verkeer, het letten op overtredingen van de veiligheidsvoorschrif ten in ket algemeen, op te groote snelheid, oneconomisch Benzineverbruik, misbruik maken van militaire auto's voor particu liere doeleinden enz. Deze verkeersbrigade is 48 man sterk en beschikt over 24 motor fietsen met zyspan. Op het groote parkeer terrein 'te Scheveningan heeft de brigade gisteren voor het eerst geoefend. Actie voor moreele herbewapening. Bijeenkomsten in 60 landen. Op 1, 2 en 3 Dec. zal over de geheele wereld een actie voor moreele herbewape ning plaaits vinden, waarby in ongeveer 60 landen bijeenkomsten zullen worden gehou den. Het programma van deze actie is: ,,100 millioen menschen die naar God luisteren vormen het eenige antwoord op een wereld crisis." Voor Engeland zal de Earl of Athlone, een neef van H. M. Koningin Wilhelmina en oom van den Engelschen koning een radiorede uitspreken. Inwoners van de vier Scandinavische lan den zullen op 2 Dec. bijeenkomen om oen te bezinnen op de verantwoordelijkheid, die neutrale landen hebben in de moreele her bewapening van de wereld. aarzelt een oogenbllk en klopt dan re soluut op de deur. William, slaap je a^? De deur wordt geopend en Glenister, gekleed in sjamberloek en op vilten pan toffels, verschijnt op den drempel. Ik heb nog wat gewerkt. Wat is er aan de hand, Kpep? Je ziet er zoo op gewonden uit. Stel Je voor. ik heb zooeven met Okito gesproken. Éérst vertelde hij me, dat EvelynMaar dat is van minder belang! Er is een andere kwestie, die Je meer zal Interesseeren. Okito heeft be sloten te trouwen. Mlzu... Wat zeg Je? Wil Okito... Maar ls die man nu gek geworden? - Neen, Mlzu ls gek geworden. Nu zie Je weer eens wat het voor nut heeft zoo'n kind te willen helpen. Nauwelijks heb Je haar uit het geishahuls gehaald, of zij loopt in een andere gevangenis... Wat zal juffrouw Yushima daar wel van zeggen? O. dat zaakje schijnt al op de een of andere manier geregeld te zijn. Het spreekt vanzelf, dat die dame alle reden heeft om tegenover een regeeringscom missaris een alleszins tegemoetkomende houding aan te nemen. Overigens is Okito een gentleman; hij heeft zich be reid verklaard ons het geld terug te be talen, dat wij voor Mlzu hebben gegeven. (Wordt vorvolgd.) In Amerika zullen op 2 en 8 Dec. wereld- uitjendingen per radio plaats vinden. In Nederland zal op 1 Dec. plaats vinden een nationale bijeenkomst voor -moreele imrtawapeiting in de Apollohal te Amster dam welke voor iedereen toegankelijk zal lijn.'De uitnoodiging hiertoe ie ondertee kend door een dertigtal vooraanstaande Nederlanders, waarvan wy noemen: mr. W. j Baron van Lynden, opperkamerheer der Koningin, de Tweede Kamerleden dr. H. w. E. Moller en mr. W. C. Wendelaar. Opheffing bewaking van negen overwegen. Plaatsing van automatische waarschuwing», installaties. De minister van Waterstaat heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen ont heffing verleend van de verplichting van een negental bewaakte spoorwegovergangen in de gemeenten Rotterdam, Maarssen, Gronsveld, Houthem, Meeresen, Geldrop en Hielen. Bij deze overwegen zullen, behoudens ver schillende verbeteringen betreffende het uitzicht, automatische waarschuwingsinstal- luties en voorwaarschuwingsborden worder iingebracht. Voor de voorgestelde opheffing der af- iluiting vai. twee overwegen in den rijksweg Apoldoorn-Zutfen en één overweg in den weg Utrecht-Wijk bij Duurstede, dn de ge meente Bunnik, is geen toestemming ver leend. GEMENGDE berk kten. Beroofster te Groningen aangehouden. Een berucht type uit de Rotter- damsche onderwereld. De vorige week Dinsdag kwam een veekooper uit de omgeving van Gronin gen na afloop van de veemarkt ln aan raking met een vrouw Toen zij zich na een bezoek aan een café op den ouden Stationsweg bevonden, maakte de vrouw plotseling een einde aan de ontmoeting en even later bemerkte de veekoopman, dat hij duizend gulden uit zijn porte- fetiille miste. Hoewel het geld ln een blnnenvak van de portefeuille zat, had de vrouw met haar vingervlugheid kans gezien het geld er uit te holen en de portefeuille op haar plaats terug te stoppen Eenige maanden geleden was aan het Kattendiep iets dergelijks gejieurd. Het signalement van de vrouw was zeer vaag. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld en ook gisteren liepen de twee met het onderzoek belaste rechercheurs in de omgeving van de veemarkt. Hun aan dacht werd getrokken door een Zuidhol- landsche auto, waarin een man en een vrouw zaten. De bestuurder reed af en toe een blokje om en stond dan weer even op de markt stil, o.a. langen tijd bU het hek van de veemarkt voor een café. Toen de wagen weer op zonderlinge wijze des avonds om zeven uur met ge doofde lichten a,an 4dé Parklaan stil stond. grepen de rechercheurs, die de auto waren blijven volgen, ln. Op het laatste moment gaf de bestuurder vol gas. teneinde te ontsnappen. Hij werd echter door de motorpolitie ingehaald, waarop de inzittenden werden gearres teerd en naar het hoofdbureau van po litie werden overgebracht. De vrouw, de 42-jarige C J. de M uit Rotterdam, werd pertinent door ver schillende getuigen herkënd als degene, die de vorige week met den beroofden veekoopman was gezien. Haar metgezel, de 17-jarige J. C. de W., eveneens uit Rotterdam, werd onder verdenking van medeplichtigheid, evenals de vrouw in verzekerde bewaring gesteld. Belden kwamen reeds eerder met de Justitie ln aanraking. De vrouw moet een zeer beruchte beroofster uit de Rotter - damsche onderwereld zijn. Van het ge stolen geld ls tot nu toe nog niets ge vonden. Militaire auto te water. Bestuurder redt zwemmende zijn metgezel. Een militaire auto is ter hoogte van de Tolsteeg te Sliedrecht van den dyk in de Merwede gereden. De bestuurder B. wist, to«n de auto nog niet geheel gezonken was, een van de portieren te openen en ztfn met gezel G. uit de snel zinkende auto te trek ken. B. die een goed zwemmer is, bereikte met G., die niet kon zwemmen, den wal- daarbij geholpen door den heer v. W., die getuige was van het ongeluk en zich ter stond te water heeft begeven. Eenige oogen- (iljkken later was van de geheel onder wa ter Verdwenen auto niets meer te zien dan da onder water brandende koplampen. La- Ier m den avond is de militaire auto door militairen opgetakeld uit de ter plaatse on geveer vier STADSNIEUWS. De ramp van de „Simon Bolivar". Engel Koper toch niet onder de geredden. De naam van Engel Koper, bediende aan boord van de „Simon Bollvar", kwam aanvankelijk tnlet voor op de eerste lijs ten van geredden, zoodat men vreesde, dat hij bij de ramp was omgekomen. Dinsdag J.l. echter werd een aanvullen - de mededeeling verstrekt, volgens welke Koper toch was gered en ln een der hos pitalen was opgenomen. Er heerschte in de woonplaats van Engel Koper uiteraard groote vreugde. De familie van den .populairen Zand- voorter, zijn ouders en zijn vrouw zij "aren vier dagen vóór het vertrek van bet schip ln het huwelijk getreden - werden overstelpt met gelukwenschen, bloemstukken en geschenken. Er werd voorts geld ingezameld om Koper met een vliegtuig te laten overkomen. Dagen van spanning volgden, waarin het on mogelijk bleek ln contact te komen met den ter elfder ure geredde, doch men meende, dat het uitblijven van berich ten kwam, doordat hij gewand was. GOUDA, 30 November 1989. Richtlenen voor de burgemeesters. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in een circulaire aan de burgemeesters mee, dat hy met zyn ambtgenoot van On uerwys, Kunsten en Wetenschappen overleg leeft gepleegd over de indeeling en het geen daarmede verband houdt van d» personeelsgroepen, die in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten de zoig voor de bescherming van monumenten op zich zullen nemen. Het komt hun voor, dat deze groepen een onderdeel moeten uitma ken van. den gemeentelyken luchtbescher mingsdienst. Het verdient aanbeveling, geen nieuw orgaan te vormen, doch den be- staaiuien luchtbeschermingsdienst, uit te breiden. De regeling van de personeel- en mate ri aal voorziening voor dezen dienst ware in overleg met den inspecteur voor de bescher ming v&n de bevolking tegen luchtaanvallen tot stand te brengen. Eventueel kan de behoefte aan personeel wanneer daarin nog njet -is voorzie® worden gedekt uit den vrywilligen burger lijken dienst. Hierby zou voor secundaire diensten o.a. gedacht kunnen worden aai by dien V.B.D. aangesloten jeugdorganisa ties. De verschaffing van het materiaal ge schiedt voor rekening van het departement voor Onderwys, Kunsten en Wetenschappen door de inspectie kunstbescherming, Swee- lmckplein 84, Den Haag. 'k- 'v Nog drie scholen weer voor onderwijs ter beschikking. Zes blyven bezet. Voor vier scholen is een kleine uitbrei ding in den schooltijd gekomen. Vorige week is de openbare lagere school 2 vrij gekomen en deze vermeerdering van de ruimte heeft het mogelijk gemaakt vier scholen in drie gebouwen onder te brengen. Voor de openbare scholen 1, 2 en C en de byzondere neutrale school is met ingang van heden een gewijzigd lesrooster ingc- \oerd, waardoor de leerlingen dezer scholen anderhalf uur les per week meer krtygon. Inmiddels is ook de Groen van Prinsterer- school vrijgekomen. Verwacht wordt, dat binnenkort ook de Johannes Calvynschool •veer ter beschikking van ht-t onderwijs komt. Er blijven dan te dezer stede in totaal nog zes scholen voor de huisvesting van militairen.in gebruik. Het is de verwach ting, dat deze schoten bezet zullen blijver. De heer J. vanjvliet gehuldigd. 25 jadr J>(j N.V. C. Jonker. Vandaag herdenkt de heer J. van Vliet, magazijnmeester zyn 25-jarig juhileum bij de N.V. Óroothandel en Aardewerkfabrie ken voorheen Corn's Jonker Zn. De jubilaris is vanochtend ten kantore van de directie ontvangen, waar de beide leden, de heeren A. Jonker en J. C. Jonker, hem hebben gelukgewenscht en hartelijk toegesproken. Namens de firma werd den heer Van Vliet als blyk van waardeenng voor de trouwe plichtsbetrachting een ge schenk onder couvert aangeboden. Het kantoor- en magazijn personeel heeft den jubilaris eveneens gelukgewenscht en hem met een mooi cadeau zijn sympathie getoond. Filmnieuws. Schouwburg-Bioscoop. Twee hoofdnummers. De Schouwburg-Bioscoop vertoont deze week „De terugkeer van Zdrro", een span nende film vol avontuur met John Carroll en Noah Beery en „Millionaire" een vroo- lyk werk en verwikkelingen met o.a. Alfred Abel, Fried! Czepa, Wolf Albach-Retty on Hans Thimig. Zondagochtend gaat „Sabotage", een mysterie-film, waarin Sylvia Sidney, Oskar Homolka en John Loder de hoofdrollen 8pelen' Thalla-Theater. Het Thalla-Theater brengt vanaf Vrij dag tot en met Woensdag „De wereld wü bedrogen zijn" met Edward Robisson in de titelrol. Een uitgebreid programma gaat aan deze rolprent vooraf. Reünie-Bioscoop. Vanaf Vrijdag tot en met 5 Dec. wordt in de Reünie-Bioscoop op het witte doek gebracht „Paraatheid in de lucht" met Alice Fay e en Charles Farrell in „Een drama in de wolken". Als tweede hoofdfilm draait Warner Baxter in „Duivelsecho", een tweede Ro bin Hood ftlm. Zondagochtend draait de groote avon turenfilm van wijlen Martin Johnson „Borneo". Men zie voor meerdere bijzonderheden de betreffende advertenties. Winkelsluiting kapperszaken. De commissaris van polity deelt mede, dat tot en met 5 December a.s. ook kap- I perswinkels tot 11 u«r des avonds geopend mogen zjjn. I Na 8 uur mogen echter geen kappers- werkzaamheden worden verricht. Burgerlijke Stand. I GEBOREN: 27 Nov.: Willem Frederik Jaedbus, I. van W. F. Spru«t en M. Huur- 1 man, Spieringstraat 67. 28 Nov.: Johannes Antonius Cornells, z. van J. Brenkman en J. Krynberg, Heeren straat 86. Eveline Hendrika, d. van E. van Zandbergen en C. H. den Edel, Wilh. straat 45. Pieter Gerardus, z. van A. van Reeden en E. de Lange, Da Costakade 5. GETROUWD: 29 Nov.: H. J- Helmes en C J Klaassen. J. Th. Brugman en C. Snel. -- G. van 't Wout en, A. D. J. den Ouden. OVERDEDEN: 29 Nov.: Willem Mulder, 71 jaar. AGENDA. Thalia-Theater; Student Razunow en Cas- sidy's laatste schot. 30 Nov., 8 uur. Cursusgebouw Paradijs. Trekking verloting Comité voor ontwik keling en ontspanning van werkloozen. 80 Nov. 8 uur Kunstmin. Muziekavond mi litair muziek-^isemble voor de burgerij. Na afloop bal. 30 Nov., 8 uur. Vrye Evang. gemeente. Bij bellezing en bidstond. 30 Nov., 8 uur. Leger des Heils. Bijbel lezing. 30 Nov. 8.15 uur Réunie. Tweede voordracht leergang Victor E. van Vriesland voor Volksuniversiteit. 1 Dec. 7 uur gebouw Concordia. Uitreiking verkeersdiploma's aan de voor dit examen geslaagde candidaten. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. 60.jarig jubileum IJsclub Stolwijk. Dinsdagavond had in de zaal van den heer Joh. Noomen de opening plaats van de feestavonden, aangeboden aan de leden der IJsclub met hunne dames, ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der IJsrlub Stolwyk. Voor deze avond waren tal van genoodig- dtn aanwezig, waaronder de eere-voorzitter burgemeester Baron van Hemert tot Dingis- hof en mevr. van Hemert, benevens het da gelijks bestuur van de Ijsbond de Krimpe- rerwaard en de dagelijkSche besturen der zustervereeniging uit Ammerstol, Bergam bacht, Lekkerkerk, Krirtpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel en/. Ouderkerk a. d. IJssel en Berkenwoude. s Nadat de voorzitter, de heer D. Burger, een kort inleidend woord had gesproken en tot zijn spijt moest zeggen dat gegeven? omtrent oprichting fcy een brand verloten waren gegaan, herdacht spr. de oprichters als de grondleggers van de thans zoo wel varende IJsclub. Hierna had de openingsrede plaats door den eere-voorzitter, die ook het,nut van de ijssport besprak voor deze streek en onder gelukwenschen en den wensch dat de IJs club nog in bloei zal toenemen, deze feest avonden officieel geopend verklaarde. Zooals reeds vroeger is gemeld hadden drie tooneelclubs, de gem. Zangvereeniging en het strijkje Onderling Genot hun medewerking toegezegd. Alvorens met het afwerken van het programma een aanvang v erd gemaakt, brachten de verschillende %oorzittera der zustervereenigingen uit de omgeving en de voorzitter van de Ijsbond de KrimpenerWhard hunne gelukwenschen over onder aanbieding yan bloemstukken. Een luid applaus viel de vertegenwoordiger van Krimpen a. d. IJssel ten deel wiens bloemstuk bestond uit een mand in den vorm var. een groote schaats. Het tooneel was inmiddels in een bloe mentuin herschapen toen de voorzitter van Stolwijk dank aan alle sprekers bracht voor hun gelukwenschen. Het strijkje, dat inmid dels al eenige vroolijke nummers had doen hooren, zette het „Lang zal ze leven" in, wat spontaan werd meegezongen. Hierna trad de tooneelclub „Nieuw Le ven" op met het blijspel „Cel 13 is vrij", wat zeer goed werd weergegeven en de spelers een flink applaus bezorgde. Aan de beurt van optreden kwam ae zangvereeniging „Eensgezindheid" met een zes-tal nummers voor en na de pauze. Op correcte wyze werden deze onder leiding van den heer de Beun. uit Gouda uitgevoerd, terwijl nog een lied door allen gezongen werd wat speciaal voor deze gelegenheid was gedicht. Weer ging de bel achter het scherm en trad de reederykerskamer „Ex celsior" voor het voetlicht met de klucht in twee bedrijven „Amor in het kappershuis Gok hier, evenals bij „Nieuw Leven" wa ren tooneel en costuums goed verzorgd en toonden de spelers (sters) een goed begrip tc hebben van het ten tooneele brengen van het stuk. Toen was de beurt aan de „Oude viêr" met het kluchtspel „De twee bedien den of h :t spook te middernacht". Deze op voering was als een bijzondere attractie be doeld, daar door deze personen hetzelfde kluchtspel bij het 30-jarig bestaan was op gevoerd. Ook door hen werd goed gespeeld en was dit stukje dus ook een waai d g be sluit van deze zoo geslaagdq avond. Na nog een vroolyke marsrii werd deze eerste avond door den voorzitter onder dankzegging aan allen gesloten. Ondanks 't late uur bleef men nog eenigen tyd' gezellig bijeen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Vijfde Olympische Winterspelen afgelast. Lijdensgeschiedenis dcz»r spelen is wel groot. Op grond van een besluit van het Inter nationaal Olympisch Comité, hetwelk be paalt, dat de spelen niet in een oorlogvoe rend land kunnen worden gehouden, hel- ben het Duitsch Olympisch Comité en het organisatie comité voor de vijfde Olympi sche winterspelen besloten de opdracht van de organisatie der winterspelen in overicj; met het Internationaal Olympisch Comité aan het I.O.C. terug te geven. De betreffende verklaring is geteekerud door von Tschamimer und Osten, rijkssport leider en president van het Duitsch Olym pisch Comité en ritter von Halt, lid van het I.O.C. en voorzitter ban het Organisatie Co mité. De lijdensgeschiedenis van deze vijfde Olympische winterspelen is wel groot. Oorspronkelijk zou Japan deze speleni or ganiseeren, volgens besluit van het LO.C. In Augustus 1936 te Berlijn genomen. Japan had de organisatie voor de wintersport plaats Sapporo in handen genomen, dooh het conflict tusschen Jlapan en China vorm de een beletsel om de spelen in eerstge noemd land te houden. Toen werden de vinterspelert overgeheveld naar St. Morit/ De kwestie tusschen het I.O.C. en de F.I.S., gerezen naar aanleiding van de amateurbe palingen ten aanzien van de leeraren, was oorzaak, dat op de bijeenkomst van het i. O.C. te Londen de winterspelen van St. Moritz naar Garmisch Partenkirchen wer den gebracht. Dat de spelen door het I.O.C. alsnog aan een ander land zullen worden gegeven, is hoogst onwaarschijnlijk, gezien ook, behalve den internationalen toestand de korten tijd van voorbereiding. ATHLETIEK. D.H.C. Kerstveldloopen gaan door. Het bestuur van het Delftsche D.H.C. heeft besloten, om ondanks de slechte tijdsomstandigheden, ook dit jaar op 26 December de traditioneele Kerstveldloo pen. te organiseeren. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 30 Nov. Aanvoer in totaal 931 stuks, waarvan 58 slachtvarkens. Vette 3032 ct. per pond levend. 217 magere varkens 25 —40, 5^6 biggen 8—11, geen Geldersche; 9 runderen 120—180, 56 nuchtere kalve ren 510, 3 graskalveren, 12 bokken en geiten 2—6 per stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 30 Nov. Aanvoer «226 partyen. Prijzen: le kw. met r.m. 30—31, idem 2e kw. 27 —29. Handel matig. Crisisaftrek 19.2 ct. BOTER: Aanvoer 310 ponden. Prijzen: Goeboter 8085 ct., weiboter 7580 ct. per pond. Handel matig. EIEREN: Aanvoer 66.500 stuks. Pry'zen: Kipeieren 4.75—5, eendeieren 4—4.25 per 100 stuks. Handel matig.* Coöp. Zuid-HoMandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 30 Nov. Aanvoer 105.500 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. 4.70—4.90, 58-60 K.G. 4.90—5.30, 60-62 K.G. 5.30—5.50, 62-72 K.G. 5.50—6, bruine 58-70 K.G. 44.90-^6, kleine eieren 4.10—4.60 per 100 stuks. Eendeieren: Aanvoer 500 stuks. Prijzen: 3.50—4 per 100 stuks. RADIO-NIEUWS. Vrijdag 1 December. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. Algemeen Programma verzorgd door de NCRV: 8.Berichten ANP; 8.06 Schriftlezing, meditatie; 8.20 Gramofoon (9.30-9.46 Ge lukwenschen); 10.30 Morgendienst; 11.— Gramofoon; 11.16 Pianovoordracht en gra mofoon; 12.Berichten; 12.15 Carillonbe- spelirig (opn.); 12.30 Toespraak „Een woord, voor U"; 12.45 Berichten ANP, hier na Zang, piano, viool en gramofoon; 2.25— 2.55 Christ, lectuur; 3.— Dames-ensemble van Eden en gramofoon; 4.30 Gramofoon; 4.45 Orgelspel; 5.45 Declamatie en gramo foon; 6.30 Voor tuinliefhebbers; 7.— Be richten; 7.15 Literair halfuur; 7.45 Gramo foon; 8.— Berichten ANP, herhaling SOS- Berichten; 8.15 Orgelconcert; 9.Gramo foon; 9.30 Actueel halfuur; 10.Berichten ANP; 10.05 Lezing „Ons gezin in de cri sis"; 10.35 Viool én piano en gramofoon; 11.10 Gramofoon; C.a. 11.5012 Schriftle- "tv. zing. Hilversum II, 301.5 M. 8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA. 12.— AVRO, 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO, 11—12 VARA: 8.Berichten ANP, gramofoon; 10. "Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 10.30 ianovoordracht; 11.— VARA-orkest; 12.- Gramofoon; 12.15 AVRO-Dansorkest en so liste; 12.45 Berichten ANP. gramofoon; 1.AVRO-Amusementsorkest; 1.45 Gra mofoon; 2.— Voor de huisvrouw; 2.10 Lyra_ trio; 3.— Boekenhalfuur; 3.30 Gramofoon; 4.30 Zang en piano en gramofoon: 5.— Voor de kinderen; 5.30 Gramofoon; 6—6.25 De Ramblers; 6.30 Causerie over beeldende kunst; 6.60 Zang met pianobegeleiding; 7.— Causerie „Het beginselprogramma der S.D. \.P."; 7.18 Berichten ANP; 7.30 Berichten on mededeelinKCT! 7.35 Cyclus „Dc boekn. kan den Bijbel"; 8.— Viool en piano; 8.S0 Cyclus ..Het outwaken van het platteland 5._ Roaianorkest en solist; 9.25 Toespraak; I) 3(1 Radiotooneel met mujiek: P""1®- ult,ending; 10.15 Gramofoon; 10.40ATOK- wijding; 11.— Berichten ANP; 11.10 J»«- muziek (gr.); 11.40-12 Orgelspel. LAATSTE BERICHTEN. Losgeslagen kabelballon richt groote schade aan. Betuwe zonder electriciteit. Engelsche ballon in Beemster ge daald. Een kabelballon van een der oorlog voerende landen is door den storm los gerukt en over ons land gedreven. Op verscheidene plaatsen langs de Merwede en in de Betuwe heelt de ballon schade aangericht aan huizen, telegraafdraden en hoogspanningsgeleidingen. Schrik te üorinchem- Verscheidene ingezetenen zijn gisteren omstreeks het middaguur getuige ge weest van een vreemdsoortig gebeuren, wordt uit Gorinchem gemeld: Uit de richting Dordrecht naderde, door den wind met groote snelheid voort gedreven, een in de lucht hangende ka bel, waarvan het einde over den grond sleepte, zonder dat men van het begin lets in de lage regenwolken kon zien. Vermoedelijk had men hier te doen met een losgeslagen kabelballon. Op verscheidene plaatsen is schade aangericht. Nadat de kabel eerst enkele telegraaldraden in de omgeving van. de Uitbreiding West te Gorinchem had ver nield en ook onderweg nog andere scha de toebracht, belandde het snel voort- viiegende gevaarte tenslotte bij de nieu we garage van de iirma v. Mill bij de gasfabriek. Hier werd een groote lamp het slachtoifer, waarbij bleek, dat ae kabel nog steeds onder stroom stond; althans de sporen hiervan kon men later terugvinden. Terwijl de kabel, die een aanzienlijke dikte had, zwiepend door de lucht slin gerde als een reusachtige kwispelende staart, verdween de ballon in de richting van de Betuwe. Nu eens nam de wind het gevaarte zoo hoog mee de lucht in, dat men in de dorpen niets van het drei gende gevaar merkte. Dan weer dreef de wind den ballon naar de aarde, waar de menschen werden opgeschrikt door het gierend geluid van den kabel die met zijn grillig spel op vele plaatsen verwoes tingen aanrichtte. In de Betuwe werd de bovenleiding van het electrisch net bij het station Geldermalsen vernield, zoodat men de treinen over het tweede spoor moest lei den, hetgeen met weinig oponthoud ge paard ging. Volgen^een bericht uit c is aan dm Middenweg bij ster de Engelsche kabelballon neerge komen, doch zonder kabel. Soldaten heb ben den ballon, die tusschen de boomen verward was geraakt, laten leegloopen en ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorlogstoestand in Finland afgekondigd. OSLO, 30 Nov. De Nooreche radio heeft bekend gemaakt dat de President van de Republiek de oorlogstoestand in het lar.ü heeft afgekondigd. Dryvende niynen in de Schelde. De storm van de laatste dagen is oorzaak dat nog steeds dryvende mynen op de Wes ter Schelde worden waargenomen. De ma rine is echter bijzonder actief en weet deze projectielen meestal vry spoedig onschade lijk te maken. Woensdagmorgen werd ter hoogte van den Marinedam een mijn gerapporteerd welke van F.ngei&ch maaksel bleek te zyn, De myn bleef op 30 meter van den wal op dezelfde hoogte heen en weer dobberen. Vermoedelijk was een ketting welke zich nog aan deze myn bevond, in de steencn vastgeraakt. De militairen hebben de naaste omgeving afgezet, tot het gevaarlijke pro jectiel onschadelijk was gemaakt. Zee verzwelgt duinen. Badpaviljoen op Ameland loopt gevaar. Tengevolge van de stormen der laat3te dagen zyn de duinen aan het westerstrand te Hollum op Ameland, zoo ver afgeslagen, dat het badpaviljoen bij het eerste hoog wa ter gevaar loopt door de zee te worden ver zwolgen. Nadat gasteren de inventaris was gebor gen, is thans de eigenaar-exploitant, de heer Kossen, bezig het gebouw af te bre ken. Ook eenige zomerhuisjes loopen' gevaar te worden weggespoeld. Geen convoyeering van koopvaardij schepen door de marine. De Regeeringspersdienst meldt, dat de berichten in enkele dagbladen versche nen dat de Regeering op korten termijn zou overgaan tot convoyeering van de koopvaardijschepen door schepen van de marine, op een misverstand berusten, lijk besluit ls niet genomen. WISSELKOERSEN. 29 Nov. 30 Nov. Officieel. Londen 7.38 7.34 Berlyn 75.— 75.50 Parijs 4.18% 4.16 Brussel 31.24 31.08% Bazel 42.25 42.24% Kopenhagen 36.38 36.40 Stockholm 44.87% 44.87% Oslo 42.81 42.85% New-York .1.887* 1.887*

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2