Wanneer U na griep nog slap en moe bent.. TONICUM NOURY dan fwffit Tonicum tteury/ DE COMPAGNIE RUKT UIT VOOR EEN AVOND-OEFENING. Prima gezichtsdekking: in een moddersloot. Britsch schip op een mijn geloopen. bodems duurde den geheelen middag. Naar U. P. meldt loopt het gerucht, dat het bij Hangö tot zinken gebrachte Rus sische oorlogsschip, het slagschip „Klrov" zou zijn. Het blad „Helsingln Sanomat" ver neemt volgens U. P., dat de Finnen in Karelië twee Russische compagnieën zouden hebben vernietigd en tien» tanks zouden hebben buitgemaakt Stroom van vluchtelingen trekt over Noorsche grens. De hladen melden uit Kopenhagen, dat (Van een gemobillsccrden verslaggever) door een afgrond werd opgeslokt, in de LIET dlensttableau voor do afgeloopon duisternis verdwenon Elke 6"'ocPsc°m- fl week vermeldde nn Wneusduv ven I mandant kent zUn taak, de aan zijnzorg toevertrouwde mannen dwars door het geaccidenteerd terrein naar een bepaald week vermeldde op Woensdag van 20 tot 22 uur: avondoefening. Reeds des Maandags sprong van kamer tot kamer het gerucht over: Woensdagavond ruk vönróS™ nW°nCrS U" HetelIlki 21111 ken "SSKTTcruïen vox tiokken. De vrouwen en kinderen leverden een deerniswekkenden aanblik op en moesten bijna allen te voet gaan. Honderden brachten den nacht door op do met sneeuw bedekte wegen. Derasche driemaster op de Goodwin Het Britsche s.s. „Dalryan" (4558 ton) is ongeveer zes mijl buiten, de Zuidoostkust van Engeland op een m(jn geloopen. Het schip is langzaam zinkende. Alle 88 leden der bemanning en de loods zijn gered. Vannacht is de Deensche houten driemas ter „Gretha" (264 ton) op de Goodwin Sands verongelukt. De kapitein en de uit zes leden bestaande bemanning zijn gered. Men veronderstelt dat de „Grethe" op een wrak is geloopen. De U.P. voegt hieraan nog toe, dat hef ongeluk met de „Dalryan" dicht by de kust gebeurde, zoodat tot aan zonsondergang toeschouwers, die op den wal waren samen gestroomd, het schip konden gadeslaan. Wif der opvarenden moesten in het ziekenhuff worden opgenomen. Een van hen heeft ver klaard dat de ontploffing zoo hevig was, dat de dekken scheurden en de menschcs. de lucht in werden geslingerd, terwijl da lading door de huid van het schip naar bui ten werd gerukt. Duitsch vliegtuig valt te pletter. Een Duitsch vliegtuig met een uit vier leden bestaande bemanning is te Suderoe op IJsland te pletter gevallen. Naar een bericht uit Kopenhagen meldt, is een Duitsch gevechtsvliegtuig in de om geving vani de Far-ör op het eilandje Söder, dat Deens?h bezit is, geland. De autoritei, ten Rebben de uit vier koppen bestaande bemanning geïnterneerd. Men gelooft ook in dit geval te deen te hebben met een der toestellen die aan het gevecht voor de Noorsche kust hebben deelgienomen en die (werden verjaagd door het luchtdoelgeschut. „Vaart verminde ren" beteekent dat gebaar en dit ge bod geldt tegen woordig altijd: voor al ook op den bui tenweg. Want hooge snelheden kosten te veel benzine, ban den, enz. en daar mee moeten we thans zuinig zijnl Dat eischt het lands belang 1 NIEUWE UITGAVEN. A.V.R.O-kalender 1940. De kalender voor 1940 beantwoordt go- heel aan de uitstekende reputatie, die de A.V.R.O.-uitgave geniet. Flink van formaat en welverzorgd van uitvoering zijn de reproducties van de schilderijen van twaalf Nederlandsche schilders, die een fraai artistiek cachet aan het hoofd gedeelte van den kalender geven. De kalender geeft voorts 'n veertiendaagsch kalendarium, op welks bladen origlneele foto's voorkomen uit het veelomvattende A.V.R.O.-bedrijf en dat bovendien een twaalftal beschrijvingen over kamer planten al naar gelang van het Jaarge tijde bevat. A.V.R.O.-kalender 1940, dien de Nederlandsche Rotogravure Maat schappij te Lelden druktechnisch ver zorgd heeft, is een sierlijke wandbeklee- ding vol kunstzin en goeden Kerstboek Px Het geïllustreerd weekblad Panorama heeft zijn Kerstboek uitgegeven, dat als steeds een forsche, aantrekkelijke uit gave ls geworden. In keurige uitvoering bevat het een keur van goede lectuur over passende en interessante onderwer pen, rijk van uitstekende foto's en aar dige teekeningen voorzien. Als extra- bijlagen zijn prachtige fotografiën ln drie kleuren-koperdlepdruk van werken van vroegere schilders aan de uitgave toegevoegd. Het 64 pagina's tellende Kerstboek, dat ook als Libelle-Kerstboek zal verschijnen, is een zeer geslaagd werk. A.V R.O.-tiental 1939. De serie A.V.R.O -tientals met kinder liedjes gezongen door het A.V.R.O.-kin- derkoor onder leiding van Jacob Hamel, is met de uitgave 1939 verrijkt. Ook deze zevende bundel ls een alleraardigst, frisch werkje, waarin tien leuke vlotte liedjes zijn gevat in een keurig verzorgde uitgave met prachtige kleurrijke illus traties van Piet Marée, die stellig tQt de jeugd zullen spreken. Het nieuwe A.V.R. O -tiental maakt mede door de fraaie uitvoering een uitstekende indruk en ook dit zal z^er zeker een gewaardeerd bezit zijn. van de nieuwe lichting verwekte dit nieuwtje groot enthousiasme. En natuur lijk bestormden zij onmiddellijk hun sergeants en vaandrigs met een stort vloed van vragen: „Weet u al, waar we heen gaan?" „Krijgen we losse flodders mee?" „Worden er zaklantaarns ver strekt?" „Mogen we elkaar besluipen?" Er zit inderdaad iets pakkends in zoo'n oefening bij duister. Op het spaarzaam verlichte kazerneplein verzamelt zich de troep, rustiger dan anders; mat valt het schijnsel van de lantarens op de helmen en geweerloopen. Hier en daar rinkelt een bajonet of een pionierschopde ad judant, die aan alles denkt, geeft aan twee mannen uit het laatste gelid een lampje met rood licht, zoodat we behoor lijk beveiligd zijn met het oog op het verkeer. Korte commando's weerklinken, de troep zet zich in beweging, en regel matig verdwijnt gelid na gelid in de donkere kazernestraat. Aan de kom van de stad, langs den drukken straatweg, waar onafgebroken het snelverkeer voortraast, staat de ka pitein met het niet-ingedeelde kader de troep op te wachten. We staren in de verte, maar niets duidt er op, dat de compagnie in aantocht is. Vrachtwagens daveren voorbij, motorfietsen knetteren, fietsers, gebogen over het stuur, trappen tegen den stijven Westenwind op, van soldaten echter geen spoor. „Ik begrijp het niet, ze hadden toch al lang hier moeten zijn, ze zijn zeker al een kwartier onderweg", zegt een der sergeants, en raadpleegt zijn horloge. „Maak je niet ongerust, ze staan voor je neus, éér je het weet", voorspelt de kapitein, en inderdaad, nauwelijks is hij uitgesproken, of onder de dichtstbijzijn de straatlantaarn komt het voorste gelid, alsof het zoo uit den grond oprees, aan- 1 gemarcheerd. Onze kap knikt goedkeurend. Gelid na gelid komt uit de duisternis te voor schijn, en verdwijnt weer ln het niet zon- s der dat er een geluid vernomen wordt. Alleen het rhytmisch neerzetten der met ijzer beslagen schoenen, het licht gerin kel van een eetketeltje, bajonet of pio- nierschop, toonen aan dat hier 'n troep van meer dan 100 man voorbijtrekt. Ge rookt wordt er niet," gesproken evenmin, bij avondoefeningen zijn lichtschijnsels en rumoer uit den zooze. Kobus kampt met pech. In de stik donkere beukenbosschen, ëftkele kilometers buiten de stad, waar de wind ruischend strijkt door de top pen der boomen, houdt do compagnie halt, en is na enkele seconden, alsof zij HOOFDAMBTENAAR EN AMBTENAAR VERDACHT VAN SPIONNAGE. Drie arrestaties te 's-Gravenhage- Naar Het Vaderland ter oore komt, is ln de Residentie een hoofdambtenaar van Sociale Zaken, die ln het bijzonder bekend is door zijn berpoeilngen met de jeugdwerkloosheid en zijn belangstelling voor den Duitschen verplichten arbeids dienst, verdacht van splonnage, gearres teerd. In aansluiting hierop vernemen wij dat het hier betreft de heer G. W. F. van Hoeven, hoofdambtenaar van het Dep. van Sociale Zaken. Hij zou verdacht wor den betrokken tc zijn in een zaak van spionnagc ten behoeve van een naburige mogendheid. Op last van de justitie te 's-Gravenhage is de heer v. H., referen daris van de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleeninfe aan het Departement van Sociale Zaken, waar hij belast was zica een weg aoor an «uia uei „ui- nlet de l0idlnK van den Socialen Jeugd- tenste duisternis. Af en toe laat hij halt dlenst; in voorloopige bewaring gesteld evenals zijn echtgenoote, alsmede een ambtenaar aan het Departement van Economische Zaken. De gearresteerde heeft een groote be langstelling aan den dag gelegd voor den Duitschen verplichten arbeidsdienst. Het was dezelfde ambtenaar, die verscheide ne studiereizen maakte naar Duitsche werkkampen. Hij heeft voortdurend con tact gehad met „Kraft durch Freude" en een vertegenwoordiger dier organisatie zou langen tijd bij hem gehuisvest zijn geweest. Tijdens een zijner reizen heeft hij in een bijeenkomst te Hamburg van „Kraft durch Freude" een toespraak ge houden, welke hier te lande aanleiding was tot het stellen van eenigc vragen aan den toenmaligen minister van Sociale Zaken. Geantwoord werd, dat die ambtenaar daar niet namens de regee ring had gesproken, doch als particulier, die tijdens een vac an tie bezoek dat con gres had bijgewoond. Naar men zegt, wordt hij er van be schuldigd, dat hij op zijn departement documenten heeft laten fotografeeren cn op deze wijze inlichtingen zou hebben verstrekt. punt te brengen, binnen een tijdsverloop van anderhalf uur. De auto van een der vaandrigs zal als vijandelijk zoeklicht fungeeren, af en toe zal dwars op de marschrichting het verblindend schijn sel der koplampen de een of andere pa trouille verrassen, die dan bliksemsnel dekking heeft te zoeken. Dekking in een... sloot. Struikelend over knoesten cn boom stronken, worstelend door eikenhakhout, dat na het passeeren fel terugzwiept, den mopperenden opvolger pal in de faciei baant de groep van den sergeant K. zich een weg door dit land der bui- houden en oriënteert zich naar de Pool ster, die precies zijn marschrichting aan geeft, pal Noord. Plotseling, bij het oversteken van een boschpad, priemt heffelle licht van twee autolampen den jongens in de oogen. Wie in den lichtbundePstaat, blijft roer loos op de plaats, waar hij zich bevond, de overigen zoeken dekking in kuilen of achter boomen, een nummer laatst doet in zijn alteratie een geweldigen jump in de richting van een diep ravijn, dat bij nadere kennismaking een alleronaange naamste moddersloot blijkt te zijn. Midden er in spartelt onze jonge re- cruut, die zich Inderdaad een prima ge zichtsdekking verschafte, zij het dan ten koste vah een onwelriekend nat bad. Schril klinkt zijn angstkreet door den nacht: „Jongens hé, zijn jullie daar? Trek me eens even uit die blubber!!" De heele groep komt aangedraafd, het vijandelijk zoeklicht totaal negeerend. De electrische lantaarn van den sergeant belicht een tot zijn kruin met modder besmeurden soldaat, die wanhopige po gingen in het werk stelt, om de zuiging van anderhalve meter medder te boven te komen. „Hé, Kobus, ouwe Jongen, 't natuurbad is gesloten, hoor!" spot de sectie langs den kant, maar snel wordt het bemód- derd, druipnat, lijdend voorwerp op den vasten wal geheschen. In de boschwachterswoning mag hij op zijn verhaal komen, terwijl een van zijn kameraden op de fiets van den boschbaas naar de kazerne peddelt om een verschooniteg en het tweede stel kleeren voor Kobus te halen. Intusschen tirailleert .de groep grinnikend verder, en reken maar, dat nog dagenlang ae de drenkeling „gevoerd" zal worden met zijn onderdompeling in 't beukenbosch. Hetgeen echtq? weer niet belet, dat ze in onderling -overleg in elk der zakken van Kobus' Aroge tuniek een reep Kwatta hebben gestopt, als vertroosting voor den onfortuinlijken kameraad RADIO-NIEUWS. Zaterdag 2 December. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uit- zending: kest; 2. Voor de rijpere jeujjd; 2,80 Gra mofoon; 2.46 Kindermirtje; 4.— KRO-or- kest en solist; 4.46 Gramofoon; 5.— Roco- co-octet (5.155.30 Internationale sport- revne); 5.45 KRO-Nachteg-aaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek weekover zicht; 6.45 Gramofbon; 7.— Berichten; 7.15 Lezing „Schijndomheid; oorzaken en voor beelden va naehteiMüven hü kinderen, die in werkelijkheid niet dom zpn"; 7.85 Ac. tueele aetherflilsen; 8— Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Meditatie met muz) I kale omlijsting; 8.35 Gramoofon; 8,45 Ge- varieerd programma, in de pauze giramo i foon, 10.30 Berichten ANP; 10.40 „Ave Ma ria aperiatur terra et germinet salvatorem", j voordracht (met -muzikale Hilversum II, 301.5 M. 8.55 VARA, 10.— VPRO, 12.— AVRO, 5— VPRO, 5,',0 VA IRA, 8—12 AVRO: 8.55 Gramofoon; 9— Berichten; 9:05 Tuinhouwpraatjejk 9.30 Gramofbon; 9.40 Causerie „Van staat en maatschappij"; 9.59 Berichten; 10— Zondagsschool; 10.30 Vrij zinnig Protestantsche Kerkdienst; 12— Cyclus „Onze Weermacht"; 12.25 Gramo foon; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.Het Puszta-orkest; 1 ?0 Causerie „Een gesproken mailbrief"; 1.60 Gramofoon; 1.55 Causerie „Het Welpenverhaal"; 2- -2.27 Boekbespreking; 2.30 Concertgebouw-orkest en solisten; 3.30 Gramofoon; 3.45 Eriosch programma; 4.30 Causerie „Strategie van dézen oorlog"; 4.50 Sportnieuws ANP, gra mofoon; 5.-- Gesprekken met luisteraars; 3.30 Voor de kinderen; ft— Bravour en Charme; 6.30 Causerie „Voetballiefhebbers, kent U de spelregels?"; 6.55 Sportnieuws 1" f{ I IVC"1' w uc spvitegeis o. j 11.10-12 Gramofoon. ™0™ng); j ANp. VARA-Kalender; 7.06 Schuldig Hilversujn II, 30J.5 M. mRA-Uitzending. 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: continubedrijven; 12.—Gramofoon; 12 30 Zang en piano; 12.45 Berichten ANP: 12.55 Gramofoon; 1.30 Zang en orgel; 2.— Es- peranLo-uitzending; 2.2C Gramofoon; 2.30— Muzikale causerie; 3.05 Reportage, 3.30 VARA-orkest en soliste; 4.30 Vragon- bus; 4.50 Kamermuziek; 5.30 Filmland: 5.50 Orgelspel; 6.15 Lin^urgsche uitzending; 6.45 Kinderleescluib; 7.— VARA-Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Politiek radiojournaal ".30 Causerie „Hoe werkt de kerk?"- 7.55 j meditatie; 8.20 Gramofoon (9.30—9.40 Ge- of onschuldig? 7.30 Het Rosisn-oricest Blerichten AiNP, mededeel in ten, reportage; 8.25 Omroeporkest eu solisten; 925 Toe spraak /Eerste sfcortmpshalfja.ir 1940 met rente"; 9.30 Radiotooncel met muziek; 10. AVRO-Amusementsorkost en solisten; 11. Berichten ANP, hierna tot 12.AVRO- Dansorkest. Maandag 4 December. Hilversum I, 1875 en 114.1 M. NCRV-Uit- Benzinedistributie in voorbereiding. Wie opgave moeten doen van ver bruik motorbrandstoffen1. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat ingevolge zijn be schikking van 1 Dec. 1939 iedere houder van bezine- of benzolmotor, dienende tot het voortstuwen van een vaartuig tot' het aandrijven van een werktuig of in het algemeen tot andere doeleinden dan het voortbewegen van een voertuig, ver plicht is aan het rijksbureau voor aard olieproducten, Zeestraat 100104, 's-Gra venhage, opgave te verstrekken in zake het gebruik van den motor en het ver bruik van motorbrandstoffen en smeer olie. De opgave dient te geschieden door in vulling van een formulier, dat bij de benzine-leveranclers kosteloos verkrijg baar is. De formulieren moeten vóór 11 Dec. volledig ingevuld en onderteekend, bij voornoemd rijksbureau worden inge diend. De minister van Economisthe Zaken maakt tevens .bekend, dat houders van motorrijtuigen, welke als motorbrand stof benzine of benzol gebruiken en wel ke geen gebruik maken van den open baren weg, wordt aangeraden, in ver band met de voorbereiding van de dis tributieregeling- van benzine, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij het rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100—104, 's-Gravenhage. De aan melding dient schriftelijk te geschieden. Dit betreft derhalve houders van mor torvoertuigen, waarvoor geen motorrij- tuigenbelasting ls verschuldigd en Waar voor geen kostelooze motorrij tulgenbe- lastlngkaart is afgegeven Wordt Zeeuwsch-Vlaaiideren geïsoleerd? Het openblijven van grensover- Berichten ANP; 8.05 Schriftlezing, Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 Gramo foon; 8.30 De Rambler1»; 9.10 Toespraak „Vooral in dezen tyd"; 9.15 Radiotooneel; 9.30 Orgelspel; 10.— En nu... Oké; 11.— Berichten ANP; 11.10 Radiotooneel; 11.30 12 VARA-Strijkorlcest. Zondag 3 December. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO 9.30 NCRV, 12.15 KRO. 5.— NCRV, 7.45- 11.30 KRO: 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gewijde muziek (gr.); 9.50 Gereformeerde Kerkdienst, hierna gewijde muziek (gr.); 12.15 Cause rie over Java; 12.35 Gramofoon; 12.45 Be richten ANP; 1.Boekbespreking; 1.20 .Rococo-ocfeet; 1.35 Gramofoon; 1.46 Rococo octet; 2.Godsdienstonderricht; 2.30 KRO orkest; 3.Cello enpiano (3.20—3.40 Re. portage); 4.Ziekenlof; 4.65 Gramofoon; 5Gewijde muziek (gr.); 5.50 Neder- landsch Hervormde Kerkdienst, hierna ge wijde muziek (gr.); 7.45 Berichten; 7.50 Gramofoon; 8.Berichten ANP, mededee lingen; 8.15 Vroolijk programma; 9.^ KRO orkest; 9.45 Radiotooneel; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Epiloog; 11—11.30 Esporanto- lezing. Iukwenschen); 10.30 Morgendienst; 11 Christ, lectuur; 11.30 Gramofoon; 12.Be richten; 12.15 Grafnofoon (om 12.30 Berich ten ANP)l.:Revida.sextet en gramo foon; 2.— Schooluitzending; 2.352.55 Re- vida-sextet; 3.Causerie over kamerplan ten; 3.40 Gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.15 Voor de kinderen; 6.15 Gramofoon; 6.20 Vragenuurtje (77.15 Be richten); 7.45 Causerie over koperzagen; 8.Berichten ANP,' herhaling SOS-Berich- ten, hierna toespraak „De NCRV als mid del voor de uitbreiding van Gods Konink rijk"; 8.15 Gramofoon; P.45 Causerie „Het kompnde Kerstfeest"; 9.16 Gemengde zarg- vereeniging „Tavenu" en het Collegium MuBicorum; 10.Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Orgielsuel; 11.15 Gramofoon; C.a. 11.60—12 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de VARA, 10—10.20 v.m. VPRO: 8.Berichten ANP, gramofoon; lO.-w- Morgenwijdinig; 10.20 Declamatie; 10.40 Pianovoordracht; 11.10 Declamatie; 11.30 Gramofoon1; 12.20 VARA-orkest; 12.40 Gra mofoon; 12.46 Berichten ANP; 12.55 VA De K.N.A.C. en de A.N.W.B. ontvingen kort geleden van den Minister van Financiën bericht, dat binnenkort, de op verschillende wegeh in het grensge bied aangebrachte en nog aan te bren gen slagboomen buiten de tijden van openstelling der grenskantoren niet meer geopend zullen worden, ook niet voor vervoermiddelen voor welke geen dou aneformaliteiten behoeven te worden vervuld. Zulks zou dus beteekenen, dat bij strenge toepassing van dezen maatregel en bij een eventueele uitbreiding van het aantal slagboomen, de grens bij nacht alleen nog gepasseerd zou kunnen worden bij kantoren, welke den geheelen nacht geopend zijn, waartoe behooren Wernhout, Eijsden, Vaals, Keulsche Bar rière, Babberik en Glammbrug. De K.N.A.C. en de A.N.W.B. hebben zich thans tot den Minister van Finan ciën gewend met het verzoek bij door- voêring van bedoelden maatregel vooral rekening te willen doen houden met de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, het- KA-orkest; 1.16—1.45 Gramofoon; 2.— Zang en, orgel; 2.30 Gramofoon; 3.Decla matie; 3.30 Viool en piano en gramofoon; 4.10 Gramofoon; 4.30 Voor de kinderen; 6.Gramofoon; 0-6.25 Orgelspel; 6.30 Het Rosiam-orkest; 7.— VARiA-Kalender; 7.05 Voor de niet meer leerplichtige jeugd; 7.25 Gramofoon; 7.30 VARA-orkest; 8.— Her haling SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANT ,8.15 VARA-orkest; 9.— De Ramblers; 9.3b Gramofoon; 10,Zang ten piano; 10.15 Re- sidtentie-orkeat; lt.—Berichten ANP; 11.10 12 Gramofoon. welk bij afwezigheid van nachtelijke veerdiensten voor de verbinding met het overige gedeelte van de provincie en met overig Nederland aangewezen ia op de route door België. Zij verzochten der halve in elk geval een uitzondering te laten gelden voor het kantoor Kapelle- brug en voor het kantoor Putte, als cor- respondeerende verbinding met het ove rige gedeelte van de provincie Zeeland- zoo mogelijk ook voor de kantoren Sas van Gent of Sluis Tevens verzochten de genoemde Ver- keersbonden, teneinde op vrij regelma tige afstanden langs de geheele grens een doorlaatmogelijkheid to houden ook nog een uitzondering te maken voor de kantoren Golrle, Bergeijksche Barrière Ittervoort en Nieuwe Schans, of even tueel van de genoemde kantoren de ope ningstijden in gunstigen zin te wijzigen. Restitutie motorrijtuiffenbelasfcinj? van gevorderde motorrij tuigen. ,De K.N.A.C. en de A.N.W.B. hebben zich tot den Minister van Financiën ge richt met het verzoek aan de houders van motorrijtuigen, welke tusschen li-m 16 November 1.1. werden gevorderd, terug betaling te doen geschieden van vooruit betaalde motorrij tuigenbelasting van 15 November af, inplaats van af l Decem ber, zooals thans geschiedt. De genoemde Verkeersbonden meenen dat het uit billijkheidsoverwegingen piet gerechtvaardigd is te achten de houdets der gevorderde motorrijtuigen, die geheel bulten^un vrijen wil afstand moesten doen hunner voertuigen en die daarbij veelal reeds belangrijke flnancieele en zakelijke offers moesten brengen, tevens nog schade te doen lijden, doordat zij verplicht worden motorrijtuigenbelasting te betalen over een periode, waarin zij niet met de desbetreffende motorrijtui gen kunnen rijden. Dl'. Colijn naar Genève. Als adviseur der controlecommissie van den Volkenbond. Nu het algemeen begrootingsdëbat in de Eerste Kamer is afgeloopen heeft dr. Colijn gevolg kunnen geven aan de uit- noodiglng van de controlecommissie van den Volkenbond om ook thans weer aan haar werkzaamheden deel te nemen. Gelijk bekend, doet dr. Colijn zulks even- als de Belgische minister van Staat Graaf Carton de Wiart, als adviseur. De controlecommissie zal met haar vergaderingen op 1 December, dus van daag, beginnen. Te verwachtep valt ech ter, dat zij bijeen zal blijven zoolang de behandeling van het ontwerp begrooting voor 1940 door de vierde (flnancieele) commissie van de Volkenbondsvergade ring van 1938, die op 4 December zal aan vangen nog niet tot een goed einde is gebracht. Deze commissie wordt voorgezeten door Graaf Carton de Wiart, dat Intusschen vermoedelijk niet als een beletsel zal gelden voor zijn deelneming aan de bij eenkomst van de controlecommissie. Dr. Colijn, die dezen keer de reis naar Ge- nève per trein onderneemt en heden vertrokken ls hoopt 3 dezer ln de Vol- kenbondsstad aan te komen. Waarschijnlijk zal hij op de terugreis eenige dagen in Parijs vertoeven onder meer, ten einde daar enkele vooraan staande personen uit het Fransche staat kundig leven te ontmoeten, i Dr. Colijn journalist. De J.l. verschenen „Journalist", orgaan van den Nederlandsche Journalisten kring, deelt mede, dat als gewoon lid van dien kring is aangenomen dr. H. Colijn, politiek-hoofdredacteur van „De Standaard". Dr. Colijn maakte reeds vroeger deel uit van den N. J. K., doch verliet den Kring wegens uittreding uit de Journa listiek in 1933, toen hij minlster-presl- dent^werd. Actie voor Kinderpostzegels begonnen. Wederom een dagbladpuzzle. i In het geheele land is men begonnen met den verkoop vbn kinderpostzegels. Meer dan ooit is het noodig dat er ge- geven wordt voor het kind. Men denke j slechts aan moeilijkheden welke ln de toekomst zouden kunnen voorkomen. Men dient over de middelen te beschik ken om het onder alle omstandigheden afdoende te kunnen helpen. Gelukkig ls de actie voor de kinderpostzegels ln ons land zeer populair, zoodat ook dit jaar succes wel weer verwacht kan worden. Op verschillende wijze zal men trach ten de belangstelling van het publiek voor de actie op te wekken. Minister Van den Tempel heeft voor de radio den ver koop aanbevolen. Men neemt zich verder voor 9 December wederom een groote dagbladpuzzle te beginnen. Vorig Ja&r kwamen er meer dan 100.000 oplossingen binnen, zoodat het gerechtvaardigd ls ook nu weer een poging te wagen. Prin ses Juliana heeft weer een hoofdprijs van 100 beschikbaar gesteld. Voorts zijn er 10 Philips radiotoestellen te win nen. Tenslotte worden er minstens 300 Oudejaarspakken samengesteld. De op lossingen moeten op briefkaarten wor den geschreven. Zij dienen te worden voorzien van ten minste 2 kinderpost zegels van 5 cent. Alles wat men er op plakt boven het verschuldigde port komt ten goede van het misdeelde kind. De kinderpostzegel is zooals men weet dit Jaar door Sierk Schröder ontworpen, de prentbriefkaarten door J. Voerman Jr., Mia van Oostveen, Willem Roelofs Jr., Joep Nicolas en Gunhlld Krlstenaen. fELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: In het Westen meest krachtige Z.W. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, Iets kouder dan gisteren. In het O. krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, aanvanke lijk nog geheel bedekt en kans op eeni- gen regen, later brekende bewolking, iets kouder dan gisteren. Het vacantievraagstuk wordt bestudeerd. Een vergadering ten kantore van de Spoorwegen in Utrecht. De pogingen van prof. Goudriaan, om in ons land te komen tot een spreiding der va- janties maken als wij wel zijn ingelicht goede vorderingen. Vrij algemeen ziet men er vooral onder de .gieigcven omstandig heden de volstrekte noodzaak van in. Zoo wel de spoorwegen als het hotel- en restau rantbedrijf moeten over een apparaat be schikken, dat Blechts gedurende een zeei korten tyd op volle capaciteit wordt ge. bruikt maar waarvan de kosten op het ge heele jaar drukken. Prof. Goudriaan heeft het eens zoo uit gedrukt, dat de producenten van vacantie- genoegens, zoo economisch, zoo goedkoop mogelijk moeten, produceeren ten behoeve van de verbruikers, die daarvan in eerste Instantie profiteeren. Daar komt nu nog bij, diat naar schat ting een derde deel van het spoorwegma teriaal door de militaire autoriteiten moert worden gevorderd, zoodat de N.S. aanmer kelijk) ii haar capaciteit wordt beperkt. An- derzijds is ook de logiesaccomodatie in ons land te eenen male onvoldoende als men de to verwachten belangrijke toeneming van het binne- landsch toeristenverkeer in aan merking neemt. Het is daarom een algemeen belang, om de vacantiegangers over een zoo lang mo egelijke periode te verspreiden, waarbij deze dan tevens heb voordeel hebben, dat zij van 't veel economischer gebruik van vervoer middelen en logiesgelegenheid profiteeren kunnen. Gisteren is ten kantore der spoorwegen iii Utrecht een groote vergadering geho"- den met vertegenwoordigers van de ver schillende takken van onderwijs in ons lan-i, van toeristische organisaties, van het hotel- restaurantbedrijf enz. Daar in deze kwestie de vacanties bij het onderwijs var, primair belang zijn is het een goed teeken, dat men in die kringe.j in principe tot medewerking bereid gevon den werd. Men gaat nu op verschillende tech: isch"1 onderdeelen de practische uitvoerbaarheid na, om tenslotte den minister een concreet voorstel te kunnen doen. Nog in den loop van deze maand zal ee i tweede vergadering gehouden worden, om dat men trachtten wil te bereiken, dat reeds voor de aanstaande zomervacantie een rege ling getroffen kan worden. Naar het schijnt koestert mant het voor nemen, ons land in vier groepen te ver- deelcn, waar de vacanties op verschillende tjjdstippen moeten aanvangen. Om vooral den familieband enz. in tact te houden gaat men namelijk van het «landpunt uit, dat een en ander regionaai moet worden geregeld. Aantal wetsontwerpen door Tweede Kamer goedgekeurd. Aan de orde waren in de vergadering der Tweede Kamer van gistermiddag de wetsontwerpen l. Wijziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegrootlng voor 1939 (vorderingen afgesloten dienst jaren). 3. Intrekking van de wet van den 27en Maart 1936 tot instelling van een Defqn - siefonds, en van de wet van den 24sten Februari 1939 tot vaststelling van de be grooting van ontvangsten en uitgaven van het Defensie fonds voor 1939; wijzi ging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrootlng voor 1939 (opheffing Defensiefonds). 4. Goedkeuring van de oprichting van de geologische stichting, alsmede vast stelling van een regeling als bedoeld in art. 89a van de Comptabiliteitswet 1927 ten aanzien van die stichting; wijziging van het negende hoofdstuk der Rijksbe grootlng voor 1938 (Geologische Stich ting). 5. Bekrachtiging van een door den G.G. van Nederlandsch-Indië vastgestelde or donnantie (gedeeltelijke opschorting van het uitvoerrecht op Java-tabak). De nos. 1—4 worden zonder debat en z.n.s. aangenomen. Bij no. 5 zegt de heer Roes tam Fffendl (comm.), het standpunt van de regee- nng niet te begrijpen. Vrijstelling van uitvoerrecht ls ten nadeele van de schat kist. De vooruitzichten voor tabak zijn door aen oorlog zeker niet slechter dan voor andere koloniale producten. Spr. vreest, aat de stroom van vrijstellingen weldra niet meer te stuiten zal zijn. eti omstan(B8heden in 1940 gun stig, Vil de minister de vrijstelling dan laten vervalleh tot begin van dat Jaar? wS? mlnlster van Koloniën, de heer o«K iJ.' noemt het wetsontwerp van on- schuidigen aard; het is de bedoeling, het op Java-tabak slechts voor hrilüu d op schorten. De Volksraad neert het voorstel zonder bezwaar aan- voH«men' Spr kan de Inzichten van den *?en spreker over de goede vooruit- r™ ÜLV00r de tabaksmarkt niet deelen. ?€pt ^ch op deskundigen die de m ;°mst Jalst somber inzien. Doch nie- rirum «f1? met zekerheid voorspellingen i Althans nu stagneert de uitvoer v«j tabak geheel. nnnfit, wftsontwerp wordt z.h.s. aange ven, tegen de communisten. l^meveld heetf last van hoog water. Beken kunnen water niet meer ge- makkeiyk in Eem loozen. Door den hoogen waterstand ondervinden j ^bouwers en ook de pluimveehouders IHIAj 0lï>trek van Barneveld groote moei- en' wellke met schade gepaard gaan. "e landbouwers worden in hun werk- ***mheden belemmerd doordat de laag ge legen weilanden, welke nog niet blank staan, toch zoo drassig worden, dat men zich daarop met paard en kar niet meer kan. begeven. Bovendien hebben velen scha de geleden, omdat veel van de bemesting is weggespoeld. Ook vele pluimveehouders hebben last van den hoogein waterstand. Enkelen heb ben zelfs hun kippen naar hooger gelegen land overmoeten brengen, anderen waden diep door het water om bij hun hokken tc komen. Daar men de kippen thans niet uu kan laten loopt de eierproductie terug, zoo dat ook hierdoor schade wordt geleden. Sedert 1920 is het om het dorp Barne veld niet zulk hoog water geweest als thans en naar het zich laat aanzien zal deze toestand nog we! eenigen tyd aanhou den. De Luntersche en de Barneveldsche beken, dae beid» ver buiten haar oevers staan, loozen haar water in normale tyden uiteindelijk in de Eem bij Amersfoort. Daar het peil van deze rivier voor defensiedbel- einden thans hoog gehouden wordt, onder vindt deze afvoer stagnatie, zoodat men voorloopig, indien het regenachtig weer blijft, r.og wel niet van het water bevrijd zal worden, KERKNIEUWS. Dr. K. F. Spamaay. Morgen veertig jaar predikant- Zondag is het veertig jaar geleden, dac onze oud-stadgenoot, dr. K. F. Sparnaay te Dokkuan het predikambt in de Remonstrant- sche Broederschap aanvaardde. Het is thans al weer ruim anderhalf jaar geleden, dat hij te Amsterdam zyin afscheid gepreekt heeft; maar dit afscheid ligt velen nog versch in het geheugen, om de groote waar deering en sympathie voor den scheidenden predikant, die er by tot uiting gekomen zyn. Dr. Sparnaay heeft zich daarna te Wassenaar gevestigd, en fungeert tegen woordig als leider van de commissie vt-jr de Remonstranten in de verstrooiing, dat wil ongeveer zeggen als predikant in alge- meenen dienst. Als zoodanig heeft hij ook zitting in het ministerie van de Haagsche Remonstrantsche Gemeente, in welke hy van 1913 tot 1923 als predikant heeft ge werkt; thans bekleedt hy deze functie voor zoover dat voor de uitoefening van zijn werkzaamhede.n als leider van de commis sie voor de verstrooiden nood'zakelyk is, en in vele gemeenten gaat hy in de gods dienstoefeningen voor. in de etalage gehengeld en verscheidene voorwerpen naar zich toe weten te halen, zooals een ring met juweelen, ter waarde vaar 875, een horloge met briljanten ter waarde van 150 en rjog een aantal stuk ken, totaal voor een waarde van ongeveer f 1500. Het stokje, waarmee in de etalage is ge hengeld, is door de dieven in de genlunder- de uitstalkast achtergelaten. Direct r.a de ontdekking van het misdrijf is de politie gewaarschuwd. Foto's en vin gerafdrukken zyn by. het onderzoek door de recherche genomen. Het is een raadsel, dat deze diefstal on gemerkt kon geschieden. Het stooten van een gat in de ruit moet lawaai hebben ver wekt en het visschen in de etalage moet de dieven eenigen tyd hébben gekost. Al is dit dan ook in den nacht gebeurd, toch z\jn er in dit gedeelte van de binnen stad nog by na steeds menschen op straat en r(jden er ook nog wel auto's. De dieven zyn dus wel zeer brutaal opgetreden. Gevaren ter zee. Niet alle veiligheidsmaatregelen GEMENGDE BERICHTEN. Aangenaam nieuws voor koffie drinkers. 15.000 Balen komen naar ons land. Blijkens een bericht uit laudië zullen bin nenkort, ten behoeve van twee verpakkers in Nederland, 15.000 balen koffie naar Ne derland worden gezonden. Sedert het begin vani den oorlog is dit de eerste verscheping van koffie en aangezien de Nederlandsche regeering daartoe haar toestemming heeft gegeven, kan aangenomen worden, d*t dez" partij voor verimiik hier te lande bestemd is. Voor onze koffiedrinkers is deze mede- deeling uiteraard aangenaam, omdat er uit blykt, dat ook hier gepoogd wordt de con sumentenbelangen te dienen. Dringend is de verscheping nog riet, omdat hier thans nog, afgescheiden van reeds ingeklaarde koffie, een voorraad van ongeveer vyf maanden verbruik ligt. Voor de koffie-ondernemingen is het een verheugerr.de mededeel ing, omdat zy de hoop wekt, dat meer verschepingen zullen volgen en dat daardoor ons land als afzet gebied behouden bliift en wellicht in betee- Tot nu toe toch komt van het totale ver bruik W koffie door ons land (600.00 700.000 balen per jaar) slechts ongeveer een derde deel uit Ned.-lndië, hoewel een grooter aandeel ongetwijfeld mogelijk zou zijn. Indien nu de regeering door consigna ties zou kunhen medewerken voor een re. gelmatigen grooteren aanvoer te zorgen, dan zou een betere bekendheid wellicht de plaats van het Ned.-lndisch product duur zaam kunnen verbeteren en zou thans ver loren afzetgebied kunnen worden gecom penseerd. Voor de koffiecultuur en het be. volkingsproduct dat, hoewel slechts toch ir een melange blijkt te kunnen worden opgenomen zou dit bij de slechte inter- nationale koffiepositie een steun kunnen beteekenen, zonder dat daartegenover van andere zijde een offer behoeft te staan. Etalage van een juwelierszaak geplunderd. Brutale diefstal in den nacht op het van Hogendorpsplein te Rotterdam gepleegd. Gistermorgen ontdekte men bij het ope nen van de juwelierszaak van E. Bonnewits, gevestigd aam het van Hogendorpsplein no. Ij te Rotterdam, dat er in de ruit van de etalage een gat was en dat er uit de etalage een aantal waardevolle voorwerpen waren verdwenen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de dief of de dieven bijzonder driest moeten zijn opgetreden. Voor de etalage-ru't is, zooals dat by juwelierszaken gebruikelijk Is, een stalen rolhek, dat 's nachts is neer gelaten. In dat hek zijn de openingen, de mazen, waar men door heen kan kijken slechts heel klein van afmeting. Niettemin zijn de dieven er in geslaagd om door zoo'n maas heen eten gat in de ruit te ötooten. Dit kan niet anders gebeurd zijn, dan door met een hard voorwerp een stevigen stoot tegen de ruit ite geven. Met een stokje hebben de dieven door het gat De contactcommissie van organisaties van werknemers der koopvaardij merkt in verband met de gisteren van offi cieuze zijde verschenen mededeellng „Nederland blijft varen" op, dat naar de meening der zeelleden nog geenszins alle maatregelen zijn getroffen, die ln rede lijkheid zouden kunnen worden genomen ter bevordering van de veiligheid. Dit heeft de contactcommissie in een onderhoud vorige week Vrijdag aan een door de regeering aangewezen vertegen woordiging volkomen duidelijk gemaakt, waarbij nadrukkelijk zou zijn verklaard, zoo zegt de commissie, dat naar de over tuiging der zeevarenden het treffen van maatregelen voor de veiligheid niet aan de reeders, zelfs niet aan him samen werking met de regeering kan worden overgelaten. Daarvoor verschillen de be langen van de reederijen en van alle zeelieden te zeer. Ook de regeering moge bedenken, zoo zegt zij, dat de zeelieden van Nederland, hoewel bereid in zeer moeilijke omstan digheden hun gevaarlijk beroep te blij ven uitoefenen, dit zeker niet zullen doen onder toepassing van het „Bij u, over u en zonder u". De uniformsmokkeïzaak. De Almelosche rechtbank heeft inzake de unfformkwestie thans ook een bevel tot gevangenhouding voor den tijd van 30 dagen verleend tegen den derden ver dachte M. P. A. E. Lalieu uit Amsterdam. Het onderzoek in deze geruchtmaken de affaire wordt ondéf leiding van den rechter-commissaris mr. Plug met kracht voortgezet. Geheele dagen en ten deele nachten worden ln Almelo en ook elders in ons land personen vefhoord. De autoriteiten zijn blijkbaar van oor deel, dat deze zaak, waarover nog steeds een geheimzinnig waas hangt, grondig moet worden uitgezocht. Het verdwenen meisje. Oproep uit Bussum. De commissaris van politie te Bussum deelt in overleg met commissaris Schreu- der te Amsterdam, mede, dat militairen, die in den nacht van 28 op 29 November van Amsterdam met den laatsten trein naar het Gooi zijn gegadh, hebben ge reisd met een meisje, wier signalement mej. De Nigtere. Zij was in gezelschap van een ongeveer 25-jarigen man van donker type, gekleed in donkergrijze winterjas. De man droeg een zegelring. Hij werd aangesproken met den naam: Bram. Het paar stapte te Bussum uit. De commissaris verzoekt hieromtrent in lichtingen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kinderpostzegels en Kinderbriefkaarten. Evenals vorige jaren, zijn ook dK jaar weldadigheidspostzegels en kinderbrief kaarten verkrijgbaar gesteld, waarvan de opbrengst ten goed komt aan Nederland sche instellingen voor de misdeelde Jeugd van alle gezindten. Hen, die meenen dat dit jaar, nu de dagelij ksche uitgaven omhoog gaan, geen bijdragen voor weldadigheid ge geven kunnen worden, zou ik willen wij zen op de eveneens dagelijks stijgende uitgaven van de inrichtingen, waar blin de, doofstomme, gebrekkige, zieke en zwakke kinderen verzorgd worden, ter wijl bovendien voor de beveiliging van deze stakkertjes bij luchtgevaar groote uitgaven noodig zijn, waar geen inkom sten tegenover staan. Leden van diverse Jeugdvereenigingen zullen hun medewerking verleenen bij de verkoop van postzegels en briefkaarten. Wij hopen en verwachten, dat U allen zult medewerken, om hen deze „goede daad" ook tot een aangename te maken, door ln ruime mate te koopen en te be stellen. De kinderpostzegels worden ook aan het postkantoor verkocht; de kin derbriefkaarten, die dit Jaar buitenge woon mooi zijn, kunt U bü verschillende boekhandelaren krijgen, echter... slechts tot 5 Januari. Stelt dus niet uit, doch geeft nog heden uw bestelling op aan den laatsten ondergeteekenden. Goudsche Comité voor Weldadig heidspostzegels. D. BIJLSMA. M. DE HEIDE—VAN VEEN. M. JAMES—VAN DER HOOP. M. E. KORTENOEVERSLOP. J. MOGENDORFF—WAISVISZ. F. R. PRUYMBOQM. TH. DIJKXHOORN, Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Regen tesseplantsoen. Samenweriting tusschen het „Ned. Padvindsters Güde" (N.P.G.) en de „Ned. Meisjes Clubs" (NM.C.). Op 4 en 5 November 1939 kwam de Landraad der N.M.C (meer bekend on der den naam „Driehoekwerk") bijeen. Een van de belangrijkste punten van de agenda was het voorstel tot samenwer king met het N.P.G. De grondslag van samenwerking, die reeds eenige Jaren was voorbereid en door het N.P.G. op zijn ledenvergadering van 29 April J.l. was aangenomen, werd nu ook door de ledenvergadering der N.M.C. aangenomen. Krachtens deze overeenkomst zijn de leden der N.M C., door het N.P.G., leden van den Wereldbond van Padvindsters (World Association of Girl uldes en Glrl Scouts). Een commissie uit belde vereenigingen zal zorgen voor he^ landelijk en inter nationaal contact. De organisatie der N.M.C. behoudt volkomen vrijheid en zelfstandigheid onder eigen leiding en bestuur. De N.M.C. blijft deel uit maken van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen (World's Young Women Chris tian Association), waarvan de Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes de Nederland sche tak is. Zij heeft met deze gemeen haar doel: meisjes in aanraking te bren gen met het Evangelie, opdat zij Jezus Christus leeren kennen als Verlosser en Heer op ieder gebied van haar leven. De N.MC zal voortaan heeten: Vereeniging „Nederlandsche Driehoek Padvinsters". In het insigne: een blauwe driehoek in een gouden'cirkel, (het insigne van de Wereldbond van Christen Jonge Vrou wen) zal het klaverblad (het teeken van de Wereldbond van Padvindsters) in de driekhoek worden toegevoegd. Tevens maken wij van deze gelegen heid gebruik er op te wijzen, dat naast de Streepjesgroep (8—11 jaar) en Drle- hoekgroep (11—15 jaar) thans een voor- trekstersgroep (15 jaar en ouder) is op gericht. Het Plaatselijk Comité der N.D.P. Gouda. A. E. SIMON—APPEL, Presidente. J. REEDIJK—DE KLEIZE, Secretaresse. Zr. I. GUNNING. N. P. TEN BRINK—LEENDERS F. ELZENGA—POSTHUMUS E. MEYER—JAGER G. DAMSTE—SIEGERS. M. M BEY—DE VLETTER, NIEUWERKERK a. d. IJSEL. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft in zyn gisteren gehouden vergadering) voldaan aan het ver langen van den minister van Binnenland- sche Zaken om de rechtspositieregeling van de z.g. arbeidscontractanten in gemeente dienst in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. I By de behandeling van de verordening ingevolge art. 12 der Oorlogswet gaven j enkele leden als hun meening te kennen, dat de vergoeding aan hen, die krach';ens de bepaling dier» verordening worden gerequi- reerd, niet wordt bepaald naar de normen der werkverschaffing, doch volgens de loo- nen der arbeiders, werkzaam in het vrije Aan art. 2 dier verordening werd 'e be paling toegevoegd, waaxby de leden van de plaatselijke dijkleggers eveneens worden vrijgesteld. Verder besloot ne raad naar aanleiding van een brief van den inspecteur der do meinen te Rotterdam om machtiging te verleenen! tot de aanvaarding der privaat rechtelijke vergunning tot het gebruik ma ken van den rijksweg no. 3 vc or het leggen en laten leggen van waterleldimgfoaiz-m. Vervolgens kwam de gemeentebegroting 1940 aan de orde. Bij de algemeene be schouwingen oefende de heeren J. Tom en T Stout critlek op de wethoudersbenoemin gen. Behoudens een enkele wijziging werd de gemeentebegrooting tenslotte zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Voor de personeele belasting werd het geta» opcen ten vastgesteld op 165, voor de gemeente fondsbelasting op 75. Ten slotte besloot de raad tot den bouw van een nieuw baarhuisje met aula op de algemeene (begraafplaats en tot aanschaf fing van een begraaftoestel WADDINXVERN. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft besloten een be- drag beschikbaar te stellen voor de verbou wing van het gemeentehuis. Na zeer breed vocrige besprekingen is met 7—5 stemmen besloten tot verbouwing van de oper filters van de waterleiding tpt overdekte sr.el- filters. '*"i Tot gemeente-geneesheer werd benoemd arts W. Kerpel alhier. De begrooting 1940 werd als volgt vast gesteld: 110 opcenten personeele belasting, 55 opcenten gemeentefondsbelasting en 38 opcenten vermogensbelasting, zouuls in 1939. Wegens eervol ontslag van mej. J. M. v. Benten werd tot waarnemend gemeente ontvanger benoemd de lieer J. van Rijn, alhier. De begrooting werd vastgesteld met 265.684.27 in ontvangst en uitgaaf. Gevonden: 1 rijwielbelastingmerki 1 P<>T- temonnaie met inh.; 1 paar regenpijpen; dameshandschoen; 1 paar glacé handschoe nen; 1 sjaal; 1 nagelétui; 1 hond wit-geel gevlekt; 1 doublé armband; 1 portemon- naie; 1 doosje mlet geld; 1 handschoen; 1 motorhandschoen? 1 Jieerenrywiel. Verloren: 1 belastingmerk; 1 hand schoen; 1 roode kinderhandschoen; 1 porte- monnaie met inh.; 1 ceintuur met gryze gesp; 1 belastingmerk; 1 dameshorloge. Opbrengst, collecte Alg. Steuncomité. De collecte .ten bafte van het Algemeen Steuncomité 1939 heeft opgebracht de «om van 339.28. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Job Antonius z. v. G. Vlas veld en M. M. van Vliet. Maria Gerharda Bonifacia d. v. J. Th. Bosch en B. Keizers. Johanna Martha d. v. C. Rietveld en M. J. Schot. Margaretha Wilhelmina d. v. P. de Pater en G. J. den Boon. Margje, d. v. W. C. de Vries en M. Ravenhorst. Anthonius Theodoras, z. v. L. F. Wessellng en M. A. van Dyk. OVERLEDEN: A. J. van Vuuren en I. Baas. GETROUWD: A. Oudyk en G. M. van der Loo. A. G. van den Bosch en C. Mei- derwyk C. van der Zwaard en L. Bos- 'loper. Die eerste weken na hel ziek zijn dat is een gevaarlijke tijd. Men is uit bed. men doet zijn werk weer. maar toch voelt men zich nog lang niet de oud». Nog slap in de beenen, licht in het hoofd, lusteloos en gauw moe én: nog erg vatbaar voor kou en tocht. Om in dien tijd snel op te knappen niets zoo goed als Tonicum Nouryl De krachtige werking van dit buitengewone middel sterkt de spieren en schenkt nieuwe veerkracht en werklust. En bovendien oelent Tonicum Noury een weldadig kalmeerenden invloed uit op de zenuwen. Werkelijk, om in korten tijd weer heele- maal de oude te worden, sterk, flink en opgewekt, moet men Tonicum Noury gebruiken! Dat ééne theelepeltje vóór den maaltijd is een weldeed voor Uw geheele wezen I mrdMill U» energie! !9

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 6