O Hoog water veroorzaakte veel last. Mün op Texel ontploft. De spionnage-affaire. Schoten in Mandsjoerije. Beurs van Amsterdam. Dijkwacht bij Pannerden ingesteld. In verband met eenige bedenkelijke verschijnselen, die zich aan den noorde lijken Rijndijk bij Pannerden begonnen te vertoonen, is van deze plaats af tot aan Herwen en Aerdt de dijkwacht in gesteld, die dag en nacht den dijk daar onder bewaking heeft genomen. Door den storm en den golsslag begon n.l. hier en daar de dijk af te kalven en op ver scheidene plaatsen waren gaten ont staan, die snel ih omvang begonnen toe te nemen. Gelukkig werd dit onheil zoo tijdig bemerkt, dat maatregelen konden worden genomeh voordat van een acuut gevaar kon worden gesproken. Aanvankelijk begon men de gaten met rietmatten af te dekken, doch dit bleek niet voldoende. Toen werden krachtige maatregelen genomen. De bevolking werd opgeroepen en met man en macht toog men aan het werk om de gaten met zakken zand te dichten en verdere voor zieningen te treffen. Gisteravond was men daarmede gereed gekomen en de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat kon vaststellen, dat het gevaar geweken was. Niettemin werd het instellen van de dijkwacht noodig geacht, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Wanneer de sterke wind gaat liggen, be staat er niet de minste reden tot onge rustheid, zoo verzekerde men ons gis teravond. De afslag heeft zich over een lengte van 3 4 km. voorgedaan. Uit het land van Maas en Waal werd Zaterdag gemeld, dat het binnenwater nog steeds stijgende is, zoodat thans van een ware watersnood kan worden gesproken. Het aantal ondergeloöpen kelders is legio. In dezen polder zijn groote uitgestrektheden volkomen blank gezet. De toestand wórdt nog ernstiger doordat de stoomgemalen als 'gevolg van den hoogen stand van de rivieren, niet kunnen werken, in Druten spuit het water met kracht uit de brandputten omhoog. Erger nog is de toestand in de dorpen Puiflijk en Afferden, waar vele bewoners hun huizen hebben moeten ontruimen. Hachelijk avontuur. De hooge waterstand van den Rijn is er oorzaak van geweest dat Zaterdag morgen twee schippers van Belgische sleepschepen een hachelijk avontuur hebben beleefd, dat echter zonder per soonlijke ongelukken is afgeloopen. Beide schepen voeren ledig getrokken door de sleepboot Wodan uit Rotterdam de rivier op op weg naar Ruhrort. Toen zij Lobith gepasseerd waren stond er een zuidwesterstorm waardoor de sleep naar den noordelijken oever gedreven w?rd, zpnder ,dat de sleepboot dit kon verhinderen. Bij den Spijkschen overlaat die op volle kracht werkt, werden de schepen door den zeer sterken stroom gegrepen; toen! was er heelemaal geen houden meer aan. Ofschoon de Wodan met volle kracht werkte, dreven de schepen steeds meer naar den overlaat tot zij door de sterke' zuiging er overheen sloegen. Beide sche pen metende ongeveer 300 ton kwamen aan de landzijde van den dijk te zitten en de opvarenden, schippers en hun vrouwen,* kinderen en knechts verkeer den in een hachelijke positie. Zij konden echter in veiligheid worden gebracht. Inmiddels werden door de Wodan po gingen in het werk gesteld om de sche pen weer over den dijk te trekken, waar toe sterke trossen werden uitgebracht. Ofschoon men verscheidene uren met inspanning van alle krachten werkte, bleek de capaciteit van de Wodan niet voldoende. Men stelde zich met de ree- derij in verbinding. Toen er eèn deskun dige ter plaatse was, werd besloten po gingen in het werk te stellen om belde schepen te bergen indien men de be schikking kon krijgen over een sterke sleepboot. Toevallig kwaip in den loop van den middag de sleepboot Haniel 28, op weg van Ruhrort naar Rotterdam, de rivier af. Met den kapitein werd een accoord gemaakt en nu werden de po gingen, om de schepen over den dijk te trekken, hervat, waarbij de Wodan de Haniel assisteerde. Na eenige uren mocht het gelukken een der schepen weer op de rivier te brengen. Dit vaartuig werd uit de ge vaarlijke zone gebracht, waarna men be gon aan de berging van het tweede schip, welk werk wat vlotter van stapel liep; toch was de duisternis ïeeds inge vallen voor men erin geslaagd was het schip weer in zijn element te brenge. Bij onderzoek bleek dat de. beide sche pen zg. vlakschade hadden bekomen en water maakten door den bodem. Zij wer den naar de haven van Lobith gesleept en naar de werf gebracht. Dit ongewone scheepsongeval trok groote belangstelling. Beide schepen, die te Antwerpen gedomicilieerd zijn, zijn zg. Engelsche bakken die tijdens den vorigen oorlog gebruikt werden voor het vervoer van proviand naar Engeland en dan ook zeewaardig zijn. Later zijn zij verbouwd voor de Rijnvaart. Groot gat in den dijk gelsagen. Vele huizen zwaar bescnadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Omstreeks half zeven gisteravond is een mijn, welke te Oude Schild., was aan gespoeld, tot ontploffing gekomen, waar door groote schade aan den dijk en aan de huizen op Texel werd aangericht. De mijn maakte deel uit van een drie tal, dat hier was aangespoeld, doch e<V'St bij eb gedemonteerd zou kunnen worden. Men had een schildwacht in de nabij heid opgesteld om toezicht te houden. Gisteravond werd een dezer mijnen door een golf op de glooiing geworpen, waardoor zij ontplofte. In den zeedijk sloeg een diep gat, luiken werden van de huizen gerukt, deuren spleten in tweeën en stukken van de daken stort ten omlaag. Van vijftig huizen sprongen de vensterruiten aan scherven. Van de in de nabijheid gelegen R.K. kerk werden alle ramen vernield; in enkele oogen- blikken tijds was een deel der huizen zoo onbewoonbaar gemaakt, dat vele be woners in de Nederlandsch Hervormde kerk en de openbare lagere school moes ten worden ondergebracht. De schildwacht sloeg met het wacht huisje en al tegen den grond. Een steen van de glooiing ter zwaarte van 160 kg werd naast hem neer gesmakt. De mili tair bleef gelukkig ongedeerd. Een an dere glooiingsteen kwam op het dak van een woonhuis terecht. Een man, die voor het venster van zijn woning stond, kreeg het raam met kozijn op het hoofd, doch werd niet gewond. Militairen uit den omtrek trokken naar Oude Schild om de bevolking, die zeer onder den indruk van de ontplof fing Was, gerust te stellen en hulp te verleenerur Onmiddellijk togen zij aan het werk. Men ^bracht planken voor de ramen aan, en herstelde de schade aan de daken zoo goed en zoo kwaad als het ging. Uit Den Burg had men medische en geestelijke hulp ingeroepen, doch gelukkig bleek deze niet noodig te zijn. In verband met de aanwezigheid dei- beide andere mijnen hebben de militaire autoriteiten last gegeven de woningen aan den binnenkant van den dijk té ontruimen. Aflossing grens- en kust-beveiligings- troepen in onderzoek. In de M;. v. A. deelt de minister van Defensie mede, dat de mogelijkheid van aflossing van de grens- en kustbeveili- gingstroepen reeds in onderzoek is. Oproeping buitengewone dienstplichtigen. Geen kort opleiding van allen, die daarvoor geschikt zijn, doch niet gediend hebben. Omtrent de verbetering van de uitrus ting en de opleiding van de weermacht zegt de minister in de M. v. A.: Het ligt in het voornemen eerlang een aantal buitengewone dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichtingen, in werkelijken dienst te roepen. Invoering op dit tijdstip van algemeenen dienst plicht in dien zin, dat allen, die daar voor geschikt zijn en vroeger niet ge diend hebben, een korte opleiding ont vangen, is eendeels niet uitvoerbaar om dat het daartoe benoodigde kader na tuurlijk niet beschikbaar is en de daartoe benoodigde wapenen, kleeding- en uit rustingstukken uiteraard niet voorhan den zijn en anderdeels niet gewenscht, omdat een korte opleiding van onge- oefenden tot teleurstelling moet lelden. Te Rotterdam ontdekt. Scheepvaartdocumenten uitgeleverd. Omtrent de spionnagezaak verneemt de H. Cr-t nog uit Rotterdam het vol gende De Haagsche spionnage-affaire is op betrekkelijk argelooze wijze eenigen tijd geleden te Rotterdam aan het licht ge komen. Een agent van politie zag een man loopen, die door zijn vrij opzichtige jas en een lichtelijk Slavisch uiterlijk de aandacht trok. Aangezien hij zich ver plicht achtte op vreemdelingen in deze woelige tijden speciaal te letten, besloot hij den man aan te houden. Hij bleek goed te hebben gezien. De man, die een geneutraliseerd Dult- scher en dus in het bezit van een Neder landsch paspoort was, ontpopte zich als Sturm en bleek een aantal compromit- teerende papieren in zijn bezit te heb ben. Onmiddellijk werden deze papieren ter hand gesteld aan de Rotterdamsche Jus titie; een onderzoek werd ingesteld en! aldra kwam he>t aan het licht, dat Sturm in zeer nauwe relaties stond met den referendaris van Sociale Zaken, den heer v. H. Een en ander was aanleiding voor het Rotterdamsche parket de justitie te Den Haag op de hoogte te stellen. De aard der verstrekte inlichtingen- Hij heeft zich schuldig gemaakt aan zeer ernstige spionnage. Uit het onderzoek is gebleken, dat aan een vreemde mogendheid door zijn tus- schenkomst berichten werden verstrekt over de positie en leiding van Neder- landsche schepen, voor welke berichten de betrokken mogendheid zeer veel be langstelling had. Het onderzoek in deze zaak wordt ge leid door den-substituut-officier van jus titie Jhr. mr. Van Asch van Wijk. De verdedigers. Naar wij vernemen, zullen mr. E. G. E. Bourlier en mr. F. C. Stfthle optreden als raadslieden van het echtpaar van H. en mr. B. Vandaag zaj in de Raadkamer van de rechtbank een beslissing worden geno men over de vordering van den officier van justitie om de gevangenhouding der verdachten te bevelen De strafmaat. De maximum in uitzicht gestelde straf tegen de beide ambtenaren bedraagt 8 Jaar. Aankoht&t van „Indrapoera" en „Jagersfontein". Gunstige reis'vart het eerste, bewogen reis van het andere schip. Brand aan bootd van de „Jagersfontein" Aneta meldt uit 'Batavia dat aldaar gisteren de „Indrapoera" te Tandjong Priok is gearriveerd. Het schip heeft een zeer gunstiger} overtocht gehad, welke door geen evenementen werd onderbro ken. De stemming aan boord was uit stekend. Het was voor de passagiers een aangename verrassing, dat, na Kaapstad, ook Durban werd aangedaan. In laatst genoemde plaats haerschte eenige opge wondenheid, naar aanleiding van het feit, dat een nacht tevoren een Duitsche raider een aanval had uitgevoerd. Met de „indrapoera" is ook de vroe gere Sparta-spker, J. M. de Korver, naar Indië gekomen. Brand aan boord! Vierde stuurman overleden. Een meer bewogen verloop had de reis van de „Jagersfontein". Tusschen Dakar en Kaapstad is namelijk in een der lui ken brand voorgekomen. Deze werd Zon dag morgen vroeg ontdekt, toen alle pas sagiers juist, ha een geslaagden feest avond aan boord, te bed waren gegaan. Zij werden onmiddellijk gewekt, er werd koffie verstrekt en de gezagvoerder verzocht allen rustig te blijven en de aanwijzingen van scheepsofficieren te Optimisme is kostbaarder dan schatten ter wereld. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 63 Bijna zou hij den kogelregen tegemoet zijn geloopen. Hij laat zich plat op den grond vallen. Dan een sprong nu hurkt hij, dekking zoekend, in de spleet. En in de volgende seconde heeft hij zi.ch aan Mizu en Glenister's blikken onttrokken. Inferno. Uit alle deelen van de provincie Sjan- toeng zijn de Chineesche nationalisten, verbitterd door den Japanschen inval in Mandsjoerije, in de kolonie samenge stroomd om deze te verwoesten Op een overeengekomen teeken is de aanval op verschillende punten der ko lonie gelijktijdig ingezet Door een ver rassende beweging is de voorpostenketen aan de Noord- en de Zuidzijde van den dam verbroken. Chineesche, door com munistische agenten bewapende arbei ders, stormen over den dam en leggen ieder neer, die hun in den weg komt. Okito's menschen hebben aanvanke lijk, daar de overval zoo verrassend op verschillende plaatsen tegelijk werd in gezet, niet overeenkomstig hun plannen, in den strijd kunnen ingrijpen. Vrij spoedig echter slagen zij er thans in zich in drie groepen te vereenigen. De derde afdeeling zal den dam schoon vegen. Van de Noordzijde af wordt de dam Ir ontwikkelt zich een ver- strijd van man tegen man. Aan beide zijden wordt met dezelfde niets ontziende verbittering gevochten. De Chineezen vluchten... De Japanners willen hen achterna, maar plotseling maken zij rechtsomkeert. Door een panischen schrik gegrepen, rennen zij voort, alsof de duivel hun op de hielen zit... De Chineezen, bemerkend, dat zij er niet in zullen slagen den dam te behou den, hebben door middel van handgra ten de olietanks verwoest. Als uit een vuurspuwenden krater laaien de geweldige vuurzuilen omhoog. De olie brandt.... En dan volgt de grandiose strijd van het water tegen het vuur... Brokman laat den dam springen. Als ware uit den stillen hemel met de kleine, als onder melkglas mat glanzen de maan plotseling een bliksemstraal neergeschoten, zoo dreunt en dondert het door het petroleummeer. Bruisend storten de watermassa's zich in de duizend tot vierduizend voet diepe boorgaten. De geweldige druk van het water op de bronnen verstikt de brand haarden en bewerkt, zooals Brokman voorzag, dat de oliefonteinen geleidelijk worden afgedraaid. Slechts de olie, die op het water drijft, brandt nog. Langzamerhand wordt het kilometers breede rookgordijn minder dicht; het plateau van vlammen, dat zich daar onder uitstrekt, krimpt traag ineen. Er is een zwakke wind opgekomen. Hij is niet krachtig genoeg om de rookwolk van het meer te verdrijven, maar hij blaast vonken 'voor zich uit, die in hun vlucht worden aangewakkerd. De woning van den ingenieur staat in brand. Glenister tracht met Mizu het bran dende huis te ontvluchten, maar zij wor den door het machinegeweervuur terug gedreven. Glenister behoort niet meer tot de jongsten, dat bemerkt hij nu eerst recht, want de rook en de walm, die in het huis hangen, doen hem haast zijn bezinning verliezen. Ook Mizu is een onmacht nabijwan hopig tracht zij zich tegen het gevoel van zwakte, dat haar steeds meer be- heerscht, te verzetten. Voor de tweede maal willen zij trach ten naar buiten te komen. Struikelend en wankelend, steun zoekend tegen den muur, strompelen zij door den dichten rook, die hun bijtend in de oogen dringt, niettegenstaande zij deze met hun hand trachten te beschermen. Glenister struikelt over een kussen en blijft liggen. Verschrikt knielt Mizu bij hem neer en tast naar zijn hand. Daar hoort zij schreden, stemmen... Nu komen ze om hen beiden te ver- In doodelijken angst neemt zij de re volver, die uit Glenister's hand is ge gleden en schiet schiet. Brokman, die er in geslaagd is met eenige arbeiders het brandende huis binnen te dringen, grijpt vloekend met zijn rechterhand naar zijn linkerschou- volgen. Allen waren buitengewoon rustig. Na vier uur kon het vuur worden be dwongen; het was tot genoemd luik be perkt gehouden. Een treurige omstandigheid was, dat de vierde stuurman bij het blusschings- werk door de enorme rookontwikkeling werd bedwelmd en overleed vóór hem hulp kon worden geboden. Bij don brand is circa acht procent van de postlading verloren gegaan. Het schip had 130 passagiers aan boord. De oorzaak van den brand is tot dus verre onbekend gebleven. Thee 2 cent per ons duurder. i Blijkens een mededeeling van de Ver- eeniging van Thee-Importeurs te Am sterdam zijn de prijzen voor de aan staande toewijzing van circa 15.600 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de re geering gepleegd overleg vastgesteld op basis der laatste Batavia-noteeringen, plus kosten. Deze laatste zijn uiteraard hooger, on-, 1 der meer als gevolg van de hoogere mo- lestpremie. In verband daarmede wer den, met toestemming der regeering, de detailprijzen voor thee met Ingang van heden verhoogd met twee cent per ons. De Waal valt. Gistermiddag werd voor 't eerst in deze hoogwater-période tien cm. val gecon- j stateerd van de Waal. De stand is thans I 12.71 m. Het gezinsleven van gemobiliseerden. Tegemoetkoming- Ook naar'het oordeel van den minister van Defensie is het op zedelijke en pae- dagogische gronden zeer gewenscht ge durende de mobilisatie de instandhou ding van het gezinsleven zooveel moge lijk te bevorderen. Daarom bestaat bij hem geen bezwaar tenzij in bepaalde gevallen het dienst belang zich daartegen uitdrukkelijk zou verzetten aan gehuwde militairen, die buiten hun woonplaats dienen, te ver gunnen hun gezin naar het kantonne- ment te laten overkomen. Daar de betrokkenen zich in dat geval als regel eveneens voor extra onkosten (aanhouding van de woning in de stand plaats, pensionkosten voor het gezin in het kantonnementï geplaatst zien, be staat er aanleiding hen in het genot van een toelage te laten, aldus de Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer inzake de Defensiebegrooting voor 1940. Nader zal overwogen worden in hoe verre in voorkomende gevallen tot ver mindering van de mobilisatiptoelage kan worden overgegaan. Wat de zee terug gaf. Te Wijk aan Zee is Zondagmorgen het lijk aangespoeld van. een naar schatting zestigjarige vrouw. Het lichaam was geeheel bedekt met stookolie. De vrouw had o.a. een mantel ian en droeg een zwemvest over haai kleedirtg. Voorts droeg zij een gouden ring en een gouden armbandhorloge. Aangezien het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der om gekomen passagiers van de „Simon Boli var" is de K.N.S.M. van de vondst in kennis gesteld. De maatschappij zal een onderzoek naar de identiteit van de vrouw instellen. Zondagochtend is voor Egmond aan Zee een aan 51 personen plaats biedende sloep aangespoeld, afkomstig van de „Simon Bolivar". De laatste dagen zijn hier op het strand ook verschillende kis ten met brandslangen gevonden, waar van de afkomst niet bekend is. Voorts is te Schoorl bij kilometerpaal 31 eveneens een sloep van de „Simon Bolivar" aan- "gespoeld. Tevens werd een nieuwe stoomketel op het strand geworpen, wel ke, naar kon worden vastgesteld, tot de lading van de „Simon Bolivar" behoorde. Deze ketel, welke bestemd was voor Cu rasao is door een machinefabriek te Am sterdam vervaardigd en heeft een ge wicht van drie tot vier ton. Hij verkeerde ^n betrekkelijk goeden staat. Zoo moge lijk, aldus vernemen wij, zou de ketel na reparatie opnieuw naar de West worden gezonden. GEMENGDE BERICHTEN. ttig ongeluk bij Diemen. Een onderwijzer aangereden i Gisteravond wilde de 38-jarige onder wijzer, de heer M. van Es, op den Rijks weg nabij den Vinkenbrug te Diemen, die daar reed met een aangespannen wagen waarachter nog een tweede gekoppeld was, aan den laatsten wagen een lan taarn aanbrengen daar deze niet van een achterlicht voorzien was. Hij stapte van den wagen, terwijl zijn vrouw op den bok bleef zitten. Op dat oogenblik kwam uit de richting Muiden een auto, bestuurd door den heer W. Buit Amsterdam, die juist moest dimmen voor een tegenlig ger, zoodat hij den heer Van E. slechts op het allerlaatste oogenblik zag. Hij wierp het stuur om, zoodat de wagen dwars over den weg schoot en in hevige botsing raakte met een auto, bestuurd door den heer W. H. uit Amsterdam, die in den sloot terecht kwam. Beide be stuurders liepen geen letsel op, doch de heer Van E., die een klap van het spat bord gekregen had, bleek een schedel- basisfractuur en twee gecompliceerde beenbreuken te hebben. Toen men hem in den inmiddels bestelden ziekenauto wilde dragen, bleek hij reeds te zijn over leden. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Diemen overgebracht. Mevrpuw Van E. bleef ongedeerd. Militair geneesheer bij ongeval - oni het leven gekomen. Gisteravond is in Limburg de officier van gezondheid tweede klasse, J. c. A. Fischer, met zijn motor tegen een ver lichte boerenkar gereden. De ongelukkige sloeg tegen den weg en moest in ernstl- gen toestand naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Op weg daarheen u hij overleden. Meisje door schot uit dienstrevolver Sergeant demonstreerde het wapen. Zondagavond is te Bergentheim (O de achttienjarige Annie Bent, dochter van het hoofd der Nederlandsch Her vormde school, door een schot uit een dienstrevolver van den sergeant van E. gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de ser geant het meisje op haar verzoek de werking van het wapen verklaarde. Het lijk is voor sectie naar het zieken huis te Hardenberg overgebracht. Van E. is in de marechaussee-kazerne in ver zekerde bewaring gesteld. Meisje viel van vierde verdtteping. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is op de Keizersgracht te Amsterdam, een 17-jarig meisje, dat een stofdoek uitklopte uit het raam op de vierde verdieping gevallen. Met een schèdelbasisfractuur werd zij overge bracht naar het Binhen Gasthuis. Bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zijn overleden. Architect schoot zijn vrouw dood. Echtpaar wilde een eind aan het In de Voorschoterlaan te Rotterdam heeft zich gistermiddag een familiedra ma afgespeeld. Een 57-jarlge architect heeft zijn 44-jarige echtgenoote van het leven beroofd door op korten afstand een schot op haar te lossen. Zij was onmid dellijk dood. De man is gearresteerd en naar het politiebureau in de Meerman straat gébracht. en dan haast zij zich door den nog lee- gen corridoir naar de schrijfkamer. Mizu is zeer eergierig. Als Brokman en Glenister onverwacht de schrijfkamer binnenkomen, verzoekt zij hun beiden dringend haar artikelen alleen ten einde te mogen schrijven. Zij weigert zeer beslist elke hulp van de zijde der heeren. Dies begeven Brokman en Glenister zich naar het dek. De ingenieur draagt zijn linkerarm nog in een doek, maar verkeert desondanks in een veel betere stemming dan Glenister, wiens Engelsch hart bloedt, omdat de purser van zijn maatschappij een radiotelegram heeft ontvangen, waarin hem wordt opgedra gen Engelsche ponden slechts met een korting van 25 procent in betaling aan te der. Een v&n de vijf kogels, welke Mizu op hem afvuurde, zit in zijn schouderblad. Epiloog. Evelyne, die in een Europeesch hotel in Kiautschou'haar intrek heeft genomen wacht met ongeduld op haar „Conny" Na acht dagen vervoegt Glenister zich aan het hotel om haar, met de beleefd heid van een Japanner, mee te deelen, dat hem de eervolle taak is opgedragen mrs. Brokman de afscheidsgroeten van haar gescheiden echtgenoot over te bren gen. Hij overhandigt haar een couvert en spreekt daarbij, namens „Conny". den wensch uit, dat de zich daarin be vindende cheque van drieduizend dollar toereikend zal zijn om haar de onkosten van haar reis te vergoeden. Op reis naar Formosa. De eerste stralen van de ochtendzon vallen speelsch in de hut. Behoedzaam en voorzichtig om haar man niet in zijn slaap te storen, verheft Mizu zich van haar legerstede, schiet haastig in haar kimono en sandalen, nijgt onwillekeurig voor den nog in diepe rust verzonken echtgenoot en spoedt zich dan naar de aangrenzende waschruimte. Snel maakt zij toilet. Zij heeft vandaag heel wat te doen. J Haar lot heeft in Japan zooveel belang stelling verwekt, dat een der grootste, te Tokio verschijnende bladen, haar telegrafisch een aanzienlijk honorarium heeft geboden voor eenige artikelen over haar belévenissen in de missieschool, het gelshahuis en aan het petroleummeer. Op haar teenen verlaat Mizu de hut i Als Brokman een uur lang heeft ge tracht de booze bui van zijn metgezel te verdrijven, glijdt over diens gelaat plot seling iets van een glimlach. Daar heb je onze Charley Chaplin, zegt hij, op Mizu wijzend, wie hij dezen bijnaam heeft gegeven, omdat haar trip pelende gang, als zij een wijde, lange matrozenbroek draagt, steeds aan dien van den filmkomiek herinnert. Met een plechtig gezicht overhandigt Mizu den reporter het manuscript en verzoekt hem het te willen doorlezen. Als het goed is, zal zij het In het Ja- pansch vertalen en het de courant in Tokio toezenden. Glenister leest met aandacht. Brokman slaat zijn gezonden arm om Mlzu's schouder heen. Kijk eens aan. Wat zeg Je van zoon brutaaltje. Dat schrijft zoowaar strijd- artikelen over het vrouwenvraagstuk in Japan! Geheel alleen, zonder eenige hulp Zóó knap is die kleine Mizu... O, ik ben niet knap, zegt Mizu, min of meer terneergeslagen. Het heeft mu zooveel moeite gekost dat alles te schrij ven. De eerste mrs. Brokman was veel knapper dan ik. Zij kon zoo goed en zoo welgemanierd spreken. Ja, lacht Glenister, knap was ze, die eerste mrs. Brokman, zeer knap zelfs... maar vaak komen de wijzen niet zoo heel ver met hun verstand, Ubmdat de dommen ook wel eens geluk hepben. Dat is nu eenniaal een bestiering Gods... en Hij zal wel geweten hebben, waarom ae dommen hem vaak liever zijn dan de wijzen EINDE. Gebleken is, <Iat de architect en zijn echtgenoote hadden besloten een eind aan hun leven te maken. De man ver keerde nl. in groote financieele moeilijk heden. Toen de man, na zijn vrouw te hebben gedood, het wapen op zichzelf richtte, ketste het schot. Uit het onderzoek is gebleken, dat het echtpaar hedenmorgen den huisarts had opgebeld, met het verzoek, of hij 's mid dags na het spreekuur een' bezoek wilde brengen. Toen de dokter zich heden middag aan de woning van de familie vervoegde, deed de architect zelf open. Hij leidde den medicus naar de slaap kamer, waar de vrouw levenloos te bed lag. De arts stelde bruniddellijk ae politie van een en ander op de hoogte. De man verklaarde dat zijn vrouw en hij hadden besloten een eind aan hun leven te ma ken. De ma'n heeft eerst een schot op zijn vrouw gelost, maar ook toen ls de kogel geketst. Daarna heeft de man een tweede schot gelost en de kogel trof de vrouw lh het hart. STADSNIEUWS. 432e STAATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van 5 Dec. Hooge prijzen, 1500: 1669 6966 1000 21)823 ƒ400: 9326 18793 19210 200 4408 16403 17337 100: 4020 13046 15208 21938 Prijzen vm' f 30.—: 1011 1024 1070 1124 1141 1169 1191 1197 1198 1208 1286 1287 1298 1311 1335 1339 1343 18TO 1374 1376 1423 1408 1482 151(1 «42 1591 1601 1606 1616 16.11 1634 1643 1953 1671 1679 1689 1711 1717 1719 1776 1740 1754 1782 1786 1786 1733 1833 1856 J858 1874 1911 1917 1 918 1951 1965 2011 2013 2018 2033 2048 2061 2067 2079 2131 2134 2136 2172 2278 2233 2246 7392 2878 2379 2400 2408 2441.2478 2313 2560 256" 2576 2640 2658 2705 2749 2774 2799 2306 281(1 2814 2826 2886 2935 3031 3046 3080 3100 3103 3123 3187 3214 3223 3250-3269 SS00 3310 3335 3378 3457 34S9 1490 3503 S512 3517 3524 3553 3658 fS.'ff 3591 3610 S611 3639 3702 3763 8774 3790 3810 3S49 3858 3866 3867 3869 3992 4014 4022 4027 4948 4073 4091 4106 4132 4171 4214 4232 4244 4343 4360 4366 4369 4380 4396 4463 4511 4514 4558 4589 4615 4677 4730 4813 4834^*4564 4872 4884 4903 5001 5010 5080 6089 5096 5109 6149 5161 5221 5281 5318 5355 5368 5391 5401 5427 5486 5492 5532 5581 5600 5608 6626 6702 6722 5723 5728 5781 5780 5851 5857 5913 5954 5965 5970 6994 6001 6002 6045 0054 6120 6228 6262 6273 6307 6313 6318 6326 6352 6356 6357 6390 6397 6404 6453 6459 6485 6564 6563 C630 6681 6689 6706 6732 6818 6827 6837 6914 6967 6970 6977 6990 7012 7219 7226 7250 7281 7294 7298 7389 7430 7449 7462 7457 7551 7565 7600 7611 7624 7649 7681 7687 7696 7707 7728 7743 7780 7782 7832 7838 7844 7848 7895 7953 7855 7994 807'! 8133 8142 8151 3160 8176 8210 8251 8254 6£80 8296 8342 8432 8444 8470 8494 8501 8504 8591 8699 8729 8736 8743 8768 8772 8785 8825 8838 8867 8873 8889 8908 8933 8954 8976 8986 9002 9058 9083 9094 9112 9201 9219 9252 9264 9262 9200 9369 9391 9403 9494 9506 9516 9524 9583 9606 9665 9690 9699 9756 9766 9774 9786 9809 9823 «841 9924 9940 9975 9983 10006 10009 10046 10073 10075 10096 10107 10175 10187 10199 10279 10285 10365 10444 10460 10467 10481 10487 10522 10652 10565 10566 10573 1(1592 10616 10632 10658 10710 10743 10806 10845 10880 10906 10913 10934 11014 11018 11111 11128 11129 11138 11194 11234 11262 11264 11274 11303 11310 11317 11365 1137? 11394 11426 11453 11466 11525 11563 11597 11603 11636 11654 11671 11680 1170>0 11700 11743 11806 11828 11891 11892 11897 11923 11993 12023 12061 12087 12114 12151 12249 12254 12255 12322 12323 12340 1234.3 12.352 12390 12417 12440 13451 12514 12554 12570 12617 12680 12589 12594 12632 12653 12661 12762 12766 12788 1:2919 12967 12984 12986 13020 13032 13036 13083 13097 13186 1318? 18200 13268 1325» 13284 13340 13396 13406 13452 "13511 13523 1S5SR 13570 13602 13637 13644 13662 13674i 13677 13690 13692 13720 13761 13770 13802 13835 13845 13680 13890 13976 13986 14030 14035 14040 14068 14080 14081 14086 14065 14114 14137 14173 142.12 14257 14268 14309 14367 14384 14389 14420 14477 14509 14513 14546 14584 14592 1467.' 14704 14729 14834 14839 14870 14900 1490? 1492» 14975 15126 15384'16615 15563 1550? 15594 15611 15636 15659 15704 15720 IB73C 15738 15757 15761 15784 15805 15845 15924 16933 15985 15990 16025 16027 16052 16066 16060 16073 16086 16090 16109 16116 16151 16169 16216 16229 16329 16336 16348 16453 16471 16508 16512 16513 16573 18591 16597 16617 16662 16669 16672 16728 16773 16783 16793 16801 16825 16827 16853 16854 16081 17017 17025 17038 17049 17052 17186 17261 17314 17316 17851 17437 17442 17456 17467 17469 17528 17630 17645 17590 17609 17618 17638 17690 17700 17706 17734 17738 17789 17826 17828 17852 17856 17862 17884 17899 17963 17963 18018 18054 18059 18069 18183 18210 18219 18226 18233 18302 18313 183.36 18367 18373 18392 18452 18487 18604 18657 18668 18686 18739 18741 18744 18753 18766 18786 18809 18858 18864 18872 18964 18991 19023 19030 19064 19068 19093 19180 19213 19218 19238 19263 19363 19407 19408 19446 19489 19522 19627 19592 19611 19643 197'! 19788 19798 19811 19941 19953 19964 19956 2905 20035 20047 20061 2O076 20128 20144 «170 20192 20195 20295 203.39 20366 20382 20435 20467 20480 20504 20612 20666 20061 20818 20833 20880 20884 20969 2090" 21047 «056 21090 21096 21099 21118 21160 21171 «283 21290 21333 21403 21405 714?» 21447 21452 21513 21627 215.31 21560 2159.3 21607 «673 21756 21769 21795 21815 21881 21926 21946 21964 21976 GOUDA, 5 December 1939. Woensdag en Donderdag V erduisteringsoef eningen. Uiteenzetting van hetgeen het publiek weten moet. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst schrijft ons: Woensdag1 en Donderdag a.s. zullen de verduisteringsproeven in onze gemeente worden voortgezet. Op Woensdag 6 December zal het cen trum hebben te bewyzen, dat men op het gebied van het voorkomen van lichtuitstra- ling evenzeer zal zijn gevorderd als dat met de stadswijken Kort-Haarlem en de Kort* Akkeren het .geval bleek te zijn. Het centrum is het gedeelte van de stad, dat gelegen is tusschen de singels, de bin nenstad dus, omgeven door den Fluweelen singel, Bleekerssingel, Kattensingel, Turf- singel en den ÏJssel. Op Donderdag 7 December wordt de proef gehouden in den laatsten kring, het Noor delijk deel van de gemeente, dat wordt be grensd door de Nieuwe Vaart, den Katten singel, den Bleekerssingel, de Karnemelk- sloot, de Breevaart en de grens met de ge meenten Waddinxveen en Reeuwijk, of mis schien duidelijker gezegd, het gebied Noor delijk van Kattensingiel, Bleekerssingel en Karnemelksloot aan de eene zijde afgeslo ten door de Nieuwe Vaart, aan den anderen kant door de Breevaart. De Bodegraafsche straatweg tot aan de Reeuwijksche brug valt in dit gebied. In tijden van oorlog of zelfs al in de kort daaraanvooraf gaande periode van dreigend gevaar voor luchtaanvallen zal de straat verlichting niet worden ontstoken en zullen de bewoners verplicht zijn maatregelen te nemen, dat geen enkel licht naar buiten v uitstraalt. Wy moeten maatregelen nemen, dat het aan de vijandelijke vlieger» onmogelijk wordt gemaakt om zich te oriënteeren. Daarvoor is het o.m. noodzakelijk in oor logstijd elke uitstraling van licht te voor komen. Het zal geen betoog behoeven, dat met de verduisteringsproeven niet tot dat moment kan worden gewacht. Ons zal de tijd niet worden gelaten, mocht het eens grauwe wtrkelykheid worden, om fouten in de wijze van verduistering te herstellen. Dit zou dan gaan ter. koste van de levens van talrijke turgers en die verantwoordelijkheid 7-al niemand van ons op zich willen nemen. Zou de werkelijkheid zooveel mogelijk be naderd worden, dan zou bij deze oefeningen reeds moeten worden verduisterd al» de avond valt. Om echter het gewone leven voortgang te doen vinden, begint de proef om half negen precies. Er treedt dan zonder, voorafgaande waarschuwing een toestand in, welke men nu ook heeft in de oorlog voerende landen. Behoudens enkele riclit- lampen is de straatverlichting gedoofd. De burgerlijke* bevolking zorgt er voor, om half negen precies en zonder vooraf ge waarschuwd te zijn, dat uit woningen, schu- ren, etalages, lichtbakken., enz. geen enkele lichtstraal naar buitm komt. 0,ns kwam ter oore, dat er nog vele inwoners zijn, die om aan de afscherming van ramen enz. te ont komen hij anderen op visite gaan of vroeg naar bed gaan. Deze personen begrijpen niet, dat in een oorlog van langen duur déze handelwijze r.iet kan worden volgehou den. Men zal dan niet met de kippen op stok kunnen gaan en evenmin zal mem al dien tijd bezoeken kunnen afleggen, nog af gezien vain, de vraag of het verkeer in de verduisterde stad mogelijk zal blijken te "Xyn. fj Het leven zal zich geheel op den dag jaan instellen. Weliswaar is het verkeer by avond niet veiboden, maar daaraan is dan een groot risico verbonden. Ook bij de verduisteringsproef op 6 er 7 December is verkeer toegelaten onder de door den burgemeester gestelde voorwaar den. De vo. ïgen ïullen met een beperkte snelheid mogen rijden met afgeschermde of gedoofde lichten. Voetgangers moesten den rijweg vrylaten. Om ongeveer negen uur komt hierin ver andering. Verondersteld wordt, dat tegen dien tijd in den centraalpost van den lucht beschermingsdienst berichten binnenkomen, dat vijandelijke vliegen in de richting van enze stad onderweg zijn en vermoedelijk een aa- val zullen doen. Door middel van de sirenes wordt de bevolking van het drei gende gevaar op de hoogte gebracht. Van dit moment af wordt het verkeer stilge legd. De voetgangers zijn verplicht de straat te ontruimen en dekking te zoeken In of or der gebouwen, portieken, schuilloop- graven enz. Voertuigen moeten parkeeren op de wijze als in de algemeene gedragsre gels is voorgeschreven. Iedere inwoner treft voorts de voorzorgs maatregelen, wellke ?yn opgenomen ir. het kleine boekje, dat eind Augustus liuis aan huis is bezorgd door de Ned. Ver. voo- I.uchtbescherming, ufd. Gouda We noemen hier b.v. de hoofdkraan van het ges sluiten ter voorkoming van brand, wa'neer de lei dingen als gevolg ,-an bominslag worJen beschadigd of vernield. Ongeveer twintig minuten later wordt aangenomen, dat het luchtalarm is geweker en het verkeer weer door kan gaan. onder dezelfde voorwaarden als voor de pemde VaËehbevo°ktag wordt hiervan verwittigd door het luiden van de kerkklokken Echiter, de verduistering gaat door en Mjfttot tien uur gehandhaafd. Het luiden der kerk klokken betekent dus niet, dat de lampen weder kunnen worden aangestoken of gor dijnen kunner. worden, geopend, maar het is alleen het sein, dat \an dit oogenblik af geen directe aanvallen van vliegtuigen meer te verwachten zyn. Wy hebben vertrouwen, d*t deze uiteen zetting er toe zal bijdragien aan da inwo ners van Gouda duidelyk tc maken, da: het nemen van verduisteringsproeven in vre- destyd een dringende noodzakelykheid is. Aan de inwoners van .het centrum en liet Noordelyk stadsdeel is het te bewyzen, dat zy den raad hiervoor gegeven ter harte hebben Teraardebestelling A. J. J. v0s. Onder groote belangstelling en deelne ming is hedenmorgen hét stoffelyk over- schot ter ruste gelegd van den heer A. J. J. Vos, oud-industrieel in deze gemeente. Nadat hedenmorgen in de parochiekerk van den H. Jozef op de Gouwe de plechtige uitvaartdiensten waren gehouden, trok de rouwstoet v&jri de Gouwe langs de Turf- I markt, waar 'voor het gebouw van de N.V. A. J. J. Vos' Papierwarenfabriek door het geheele kantoor- en fabrieflespersoneel als mede de vertegenwoordigers der N.V., die zich by den stoet aansloten, een krans aan den lykwagen werd gehangen. Op den Klei weg werd daarna voor het gebouw van het Thalia-Theater even stil gestaan, teneinde het personeel dezer bioscooponderneming in de gelegenheid te stellen eveneens een krans neer te leggen by" den bloemenschat, die het stoffelyk overschot van zyn presi dent-directeur dekte. Tè kwart voor twaalf bereikte de stoet de R.K. Begraafplaats, waar vele belangstel lenden tegenwoordig waren om den over ledene de laatste eer té bewyzen. Onder hen, die daar waren merkten wy op burge meester Dr. K. F. O. James, wethouder C. H. Koemans, de bestuurd^ren van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, die van het Hoff- mansgesticht, van „De Volksgaarkeuken", en van de Werkinrichting, Regenten van het Van Iterson-Ziekenhuis, den directeur geneesheer, de adj. directrice en hoofdver pleegster dier inrichting, deputaties van de Vereenigin# van Papieren Zakkenfabrikan ten, van den Ned. Bioscoopbond, kerkmees ters van de Kerk van den H. Jozef, terwyl mede aanwezig waren tal van zakenrelaties en persoonlyke vrienden. Nadat in de kapel op het kerkhof de laatste ceremonieën door den ZeerEerW. Pastoor P. J. A. de Graaf, O.F.M. waren verricht, werd het stoffelyk overschot graf waarts gedragen en in de groeve neerge laten. De ZeerEerw. Pastoor de Graaf ver richtte de absoute. De talrijke bloemstuk kern van de familie en van de hiervoren ge noemde instellingen en vereenigingen dek ken thans de rustplaats van den tot in hoo gten leeftijd zeer gezienen man, die thans is heengegaan en die by allen; die met hem- in aanraking zyn gekomen, in blyvende her innering zal blyVen voortleven. Jaarverdag van de E.H.B.O. Weer veel goed werk. In het jaarverslag 19381939, het 26e jaarverslag van de adfeeling Gouda van de Neder.andeche Vereeniging E.H.B.O., wordt geconstateerd dat de cursusavonden zeer goed werden bezocht. Met den Kring Gouda gaat het minder goed, vermoedelyk omdat in den zomer voor de plattelandsbewoners geen tyd ervoor bestaat en in den winter de afstanden te groot zyn. De afdeeling heeft iets anders bedacht, doch dit heeft nog geen vasten vorm aangenomen. De begincursus werd gevolgd door 25 personen. Na afloop werd aan hen, die zich daarvoor opgaven, gelegenheid gegeven examén te doen tot het verkrygen van een diploma. Hiervoor slaagden 8 dames en 9 Het bestuur heeft een kleine wyziging ondergaan door het bedanken van den heer J. Nieuwland. Het tegenwoordige bestuur is als volgt samengesteld: H. van der Neut,, voorzitter; J. J. Maree Hz. secretaris; H. C. M. Dekker, penningmeester; W. Rups, 2e secretaris; C. Bakker, 2e penningmeester; Mevr. C. Wannet-Wendels; D. A. de Koster, commissarissen. Dat de vereeniging een 'goede plaats in neemt bij het werk in het belang der lijden de menschheid, moge blijken uit het aantal rapporten van hulpverleening, n.l. 173. Ge lukkig waren er geen ernstige gevallen te behandelen. Aan verschillende adressen zijn geplaatst 12 verbandtrommels, 7 draagbaren en bo vendien Is op enkele magazijnplaatsen groo- ter materiaal aanwezig. Verder hebben alle gediplomeerde leden, in totaal 43, thuis een verbandkoffertje met eenige spalken. Deze leden zijn herkenbaar aan een bordje (rood- wU-blauw met E.H.B.O. op het wit), aan gebracht aan hun woningen. De rekening en verantwoording sluit op een totaal van 1193.37 met een kassaldo van 44.30. Onder de baten is evenwel op genomen een voorschot van 300. Door fietser aangereden. B« val been gebroken. Op de Gouwe is de heer J. M. Gerhards uit de Mr. D. J. van Heusdestraat door een wielrijder aangereden. Hij viel, waart,] hij zoodanig terechtkwam, dat hij zijn M»'- bovenarm brak. De betrokkene is In de Wijkverpleging opgenomen. Mei. M. v. d. Berg ernstig gevallen. Te Rotterdam aangereden. Te Rotterdam is gistermdidag mej. M. v. d. Berg, onderwijzeres aan de openbare school C alhier, .aangereden door een vrachtauto, die slipte. Mej. v. d. Berg kwam te vallen, waartii zij een heen op twee plaatsen brak. Zij is in het ziekenhuis te Bedrijf van den heer Jac. van VUet 25 jaar. Groote belangstelling van alle zijden. Vandaag bestaat de zaak van den heer Jac. van Vliet, grossier in klompen en schoe nen, 25 jaar. 'Van alle zijden heeft de ju'bileerende eige naar van dit grootbedrijf .blijken van be langstelling ondervonden, die van een al gemeen medeleven piet dit zilveren aken- jubileum spraken. Den ganschen dag wer den bloemstukken, geschenken en telegra fische en schriftelyke gelukwenschen aan gedragen en al die hartelyke blyken van sympathie zetten fleur by aan dezen feest- dag. Het personeel behoorde tot de eersten, die vanochtend den heer van Vliet gelux- wenschten. De chef, de heer J. Geukes, ver tolkte aller gevoelens en hy bood als ge- meenschappelyk geschenk een fraai platee- len gedenkbord aan ,dat speciaal voor deze gelegenheid by Goedewaagen's Kon. Hol- laridsche Pypen- en Aardewerkfabrieken is vervaardigd. Vanmiddag kwam een deputatie van de Kamer van Koophandel, bestaande uif de heeren A. Goedewaagen en C. H. Hagedorn, voorzitter en secretaris, complimenteeren. Ook namens de afdeeling Gouda van den Chr. Middenstandsbond en namens den Ne- derlandschen Grossiersbond, waarvan hy" voorzitter is kwamen felicitaties en bloem stukken in. De directeuren van verscbillen7 de groote bedryven hebben den jubilaris per- soonlyk da hand gedrukt en ook andere za kenrelaties toonden hun belangstelling. Den ganschen dag heerschte ten huize van den heer van Vliet, waar de talryke bloemstuk- Pen een feestelyjcen aanblik gaven, een ge zellige drukte, die hulde en waardeering inhield. Morgenavond wórdt het pubileum in in- tiemen kring met het personeel gevierd. St. Nicolaasfeest bij de militairen. De compagniescommandanten beijve ren zich allen om hun „jongens" in de cantines het zoo huiselijk, mogelijk te maken en hen zoo nu en dan een genoe- gelijken avond te bereiden. Dat de Sint Nicolaastijd zich daartoe bij uitstek leent, spreekt van zelf. Gisteren en ook Zaterdag en Zondag was het St. Nicolaasfeest in de cantlne van de Ambachtsschool. Een orkestje uit eigen krachten samengesteld en anderen, die de kunst van voordragen verstaan, hebben met elkander onder leiding van een zeer actieve cantine-commissie een alleraardigst programma tot uitvoering gebracht, waarmede de soldaten zich bijzonder hebben vèrmaakt. Muziek en zang en voordracht wisselden elkander af zóó dat er den ganschen avond een vroolijke leutige stemming was. Toen St. Nicolaas in zijn waardige kleédij met statie de cantine binnenschreed en op het podium had plaats genomen om zijn groote Jongens toe ,te spreken, werd de stemming nog beter. De Sint had van talrijke vriendelijke Goudsche ingezete nen geschenken gekregen waarvoor hij hen hartelijk dankte, die aan de veie sol daten werden uitgereikt. Het was een vroolijke avond met trac- taties en verrassingen, die de mannen van de Ambachtsschool lang zal bij blij ven. Vanavond ls er feest in de cantjnes op de Varkensmarkt en in het Paradijs en morgen geeft het Comité voor O. en O. in „Ons Genoegen" een groote feest avond met een amusementvariétépro gramma en muziek. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma 17 December. De oorspronkelyk op Zondag 3 December vastgestelde wedstryden zullen worden ge speeld op Zondag 17 December a.s. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 6 Dec. Aangevoerd 6795 party en, in. r.m., 61165 KjG. Prijzen: le kw. m. r.m. 29—31.50; 2e kw. m. r.m. 27—28. Han del matig. Veemarkt Rotterdam. 5 Dec. Aanvoer in totaal 4684 stuks, zynde 1166 vette runderen, 1142 magere idem, 20 vette kalveren, 269 graskalveren, 1169 nuchtere kalveren, 7 Varkens, 9 veu lens, 148 paarden, 681 schapen of lamme ren, 73 bokken of geiten. De pry zen waren als volgt: vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 4050 ct.; vette ossen 68, 62, 40—50, stieren 66, 54, 44; vette kalveren 115, 95, 70—80; graskalveren 2e kw. 50, 3© kw. 40 ct. per k.g.; 50, 30, 20 per stuk; slacht nuchtere kalveren 43, 38, 33 ct. per k.g.; 10, 8, 6; fok nuchtere kalveren 18, 15, 12 per stuk; slaehtpaar- den 52, 44, 35 ct. per k.g.; 240, 175, 105; werkpaarden 370, 255, 150; hitten 240, 210,110 per stuk; schapen 43, 38, 33 ct. per k.g.; 26, 20, 15 per stuk; lammeren 48. 43, 38 ct. per k.g.; 18, 14, 10; kalfkoeien 260, 185, 135; melkkoeien 255, 185, 135; vare koeien 175 120 90; vaarzen 140, 120, 90; pinken 100, 80, 60; hokken of geiten 12, 8, 5, alles per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets rui mer, handel matig, pryzen als gisteren; prima koe 82 ct., prima os 74 ct. Stieren: aanvoer iets grooter, handel ta mely k, pryzen vast. Vette kalverenaanvoer kort, handel vlot, pryzen goed prijshoudend, prima's 1.25. Graskalveren: aanvoer kleiner, handel ma tig» pry"zen onveranderd. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer ruimer, handel redelyk, pryzen ruim prys- Paarden: aanvoer gelyk aan vorige week, handel flauw, pryzen slachtpaarden ep werkpaarden lager, hitte nonveranderd. '9 1 "i Vm LAATSTE BERICHTEN. De verscherpte blokkade. Vannacht begonnen. A.N.P. meldt uit Londen: De schepen der Brltsche en Fransche marine hebben juist te middernacht een draadlooze mededeeling ontvangen de verscherpte blokkade tegen Dutischland te beginnen als represaille tegen den na- tionaal-socialistischen willekeurigen en meedoogenloozen mijnenoorlog. Van dit oogenblik af zullen alle schepen worden aangehouden en alle goederen van Dulfc- schen oorsprong of bezit worden ln be slag genomen. Engelsche hulpkruiser gezonken Vermoedelijk door de „Admiraal Scheer". In den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. Reuter uit Londen: De Doric Star is door een Duitschen kruiser overvallen en vermoedelijk tot zinken gebracht. Men neemt aan dat de Doric Star door de Admiraal Scheer is tot zinken ge- j bracht. De Duitsche radio meldt aldus Reuter dat het schip ln den Zuide lijken Atalantischen Oceaan ls overval len. Doopsbedi«ning in Sint Janskerk en Westerkerk. Men verzoekt ons te melden, dat a.s. Zondag in de Sint Janskerk en in de Wes terkerk doopsbediening zal worden gehou den, in de Sint Janskerk door ds'. F. W. G. Verheul en in de Westerkerk dóór ds. G. Elzenga. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 30 Nov.; Edmond Adrtanu3 Joseph, z. van C. Lafeber er. G. M. Falvcrt, van der Palmstraat 153. 1 Dec.: Johan Cornelis, z. van A. de We ger en M. J. de Gruijl, Bogen 29. Maria Mathilde Marjorie, d. van H. H. J M. Weck en J. C. Boeren, Zoutr.i-matraat 6. Jan Pieter, z. van J. P. Leeflang en M. van der Laan, le Kade 32. 2 Dec.: Johannes Jacobus, z. van E. van der Pol en G. W. Hardy, R. van Cats e. eg 36. Johannes Maria, z. van L. A. van Kersbergen en P. A. Boegheim, Bookor- bergetraat 81. Harmke Neeltje. d. van F van der Ry en M. Spinder, A. de Visch- markt 76. Hendrika Paulina, d. v?n P Schouten en I. Wensveen, O. de Boompjes 99. «ri 3 Dec.: Hendrikus, z. van S. L. Boegheim en A. H. Vergoed, Wachtelstr. 22. 4 Dec.: Adriaan, z. van J. Jongepier en J. H. Meijlirik. Karekietstraat 6. OVERLEDEN- 30 Nov.; Arie van den Eijkel, 66 j. 1 Dec.: Jacob Louve, 32 j. Adrianus Jacobus Johannes Vos, 78 j. 4 Dec.: Maria van Vegten, wed. B. van Leeuwen, 80 j. AGENDA. Schouwbung-iBioscoon: De terugkeer van Zorro en Millionairs. Thalia-TheaterDe weveld wil bedrogen zfln. Rèunie-Bioscoop: Een drama in de wolken en Duivelsecho. Woensd.u- 2 uur matinee. 6 Dec., 7.30 uur. Oud Geref. Gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Welken. 6 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Uitvoe ring arbeiderstooneelvereeniging Door en voor het volk, opvoering van Allerzielen 6 Dec. 8.30—10 uur Kring I (binnenstad). Verduisteringsoefening Luchtbescher mingsdienst. WISSELKOERSEN. 4 Dec. 5 Dec. Officieel. Londen 7.36% 7.34% Berlyn 75.60 76.60 Parijs 4.17% 4.17 Brussel 31.09 31.12 Bazel 42.24 42.24% Kopenhagen 36.37 36.42% Stockholm 44.34 44.90 Oslo 42.77 42.80 New-York 1.88% 1.88% BEURSOVEItZrCHT. In de wisselmarkt was vandaag hoege naamd geen teekening gekomen. De om zetten bleven beperkt en de koersen van de buitenlandsche munteenheden waren niet veel veranderd. Het pondsterling werd voor de afwisseling weer eens iets lager afge daan en bewoog zich tusschen 7.34 en 7.36, waarby later in den ochtend in hoofdzaak werd gehandeld in de omgeving van 7.35%. Fransche francs zakten in overeenstem ming met het pond sterling een kleinigheid in en golden 16% k 17%. Amerikaansche dollars waren 1.88%. Zwitsersche francs waren 42.23 k 42.27. Duitsche marken 75.50 k 75.60, registermarken waren een kleinig heid opgeloopen en werden verhandeld te gen circa 15%. Voor de Scandinavische de viezen waren de koersen onveranderd. Op de termynmarkt was het disagio voor Britsche ponden wat grooter geworlen en dit bedroeg thans omstreeks 3 ct. voor 1 mand en 7% ct. voor 3 maanden. Overigens vielen geen vermeldenswaardige mutatie3 op (te merken. Voor den effectenhandel gaf de beurs slechts zeer geringe affaire te zien. De locale waarden waren weinig veranderd, in enkele gevallen iets lager. Amerikaan sche fondsen bewogen zich op het peil van gisteren. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest zwaar bewolkt, plaatselyk nog en kele "lichte buiep, weinig verandering in temperatuur, aan de kust tydelyk krach tige, overigens matige tot zwakken wind uit Zuideiyke richtingen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2