Landbouworganisaties bijeen. Geen radionieuws voor acht uur. Mist over de stad. marktberichten. BLUF JONG/;, ROOK AMERICAN BLEND Vrachtschip Taj andoen getorpedeerd. Beurs van Amsterdam. Bezwaren tegen de wijze, waarop vee uit de markt genomen wordt. De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties, te weten de Chr. Boeren- en Tulndersbond in Ne derland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Comité, vergaderden dezer dagen te 's-Graven- hage en namen de volgende besluiten: De organisaties besloten over te gaan tot de oprichting van een uitvoer-con- trolc-bureau voor landbouwproducten. Togen het ontnemen van tuinbouw teeltvergunningen aan bedrijven grooter dan 10 H.A. hadden de organisaties ern stige bezwaren, welke bezwaren ter ken nis zullen worden gebracht van het col lege van regeeringscommissarlssen. Verder zal er op gewezen worden dat het niet gewenscht moet worden geacht verschillende teelten te ontnemen aan dc landbouwbedrijven, ten behoeve van de tuinbouwbedrijven, inzonderheid geldt dit voor wijnpeen, paardenpeen en sja- lotte-uien. Er zal bij de bevoegde instanties wor den aangedrongen op spoedig overleg inzake de teeltregeling van verschillende producten voor het oogstjaar 1940. Daar het zeer vele moeilijkheden geeft dat veehouders die aardappelen aan hun vee voederen, deze aardappelen niet zelf kunnen laten denatureeren, besloten de organisaties bij het college van regee- ringscommissarissen er op aan te drin gen dat aan deze veehouders gelegen heid tot denaturatie gegeven wordt. Door de organisaties zullen enkele wenschen ten aanzien van de uitpoot- regeling 1940 voor fabrieksaardappelen ander de aandacht van het college van regeeringscommissarlssen worden ge bracht. De huidige wijze waarop vee uit de markt wordt genomen door de Nederl. Veehouderij Centrale werd door de or ganisaties niet JuiSt geacht, daar dit de prijzen van het rundvee niet stimuleert. De organisaties besloten te bevoegder plaatse te verzoeken op een zoodanige wijze vee uit de markt te nemen, i\>t hierdoor de prijzen van het rundvee meer worden gestimuleerd. Aangezien de kaasprijzen belangrijk zijn teruggeloopen, besloten de organi saties aan te dringen op het verhoogen van den kaassteun. Aan den minister van Economische Zaken zal worden verzocht een produ cent te benoemen in het rijksbureau voor huiden en leer. Besloten werd aan te dringen op het spoediger publiceeren van de rapporten bevattende de resultaten van het onder zoek naar de waterschapslasten in de verschillende provincies. De organisaties' achtten 't gewenscht, dat, wanneer eventueel wordt overge gaan tot de oprichting van een aardap- pelvlokkenfabriek, deze wordt gevestigd in Noord-Oost Brabant of Noord-Lim burg. Aan den minister van Defensie zal een audiëntie worden gevraagd teneinde ver schillende zaken te bespreken, o.a. eva cuatie, inundatie, in gebruik nemen van land door militairen en militaire vorde ringen. TWEEDE KAMER. De verdediging van het vaderland. Verlofregeling en kostwinnersvergoeding. De Tweede Kamer heeft de behande ling van de begrooting van Koloniën voor 1940 beëindigd. De heer Bajetto (r,k.) was van oordeel, dat door de een zijdige vaststelling van het Nederland- sphe aandeel in de vlootkosten de finan- cieele autonomie van Indië wordt aan getast. Voorts bepleitte deze spreker de stationneering van een vliegtuigafdee- ling op Curasao. Het liberale lid de he*r Van Kempen achtte de bestaande rege^ ling redelijk, terwijl de heer Wagenaar (a.r.) verklaarde, tegen de hoofdgedach te van deze regeling geen bedenkingen te hebben. Minister Welter zeide in zijn antwoord o.m., dat aan de vaststelling van het bedrag een uitvoerig overleg met den gouverneur-generaal en den Volksraad vooraf gaat. Zonder hoofdelijke stemming werd de Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft antwoord ontvangen van den minister van Bin- nenlandsehe Zaken op het verzoek aan de daarvoor in aanmerking komende organen en instanties, zulks onder ad- haeslebetuiging aan desbetreffende adressen van' directeuren van Amster- damsche tooneelgezelschappen. en van het Amsterdamsche Concertgebouworkest om met het oog op de omstandigheid, dat het tijdstip, waarop de eerste nieuws uitzending plaats vindt, juist gelegen is in die oogenblikken, waarop men zich meestal naar de bioscoop en dergelijke begeeft, het daarheen te willen leiden, dat het tijdstip voor de eerste uitzending van de persberichten 's avonds wordt vervroegd tot 7 uur, een uur, waarop meestal iedereen in zijn woning aan wezig is. Zijne Excellentie heeft advies inge wonnen bij den Radioraad en daarbij is gebleken, dat t.egen het op een vroeger tijdstip uitzenden van de nieuwsberich ten bij den radio-omroep verschillende bezwaren bestaan. Deze komen hierop neer, dat de om- roepvereenigingen de nieuwsberichten gaarne geven op een tijdstip, waarop de luisterdichtheid het grootst is. De erva ring wijst uit, dat deze luisterdichtheid veel grooter is te 20 uur dan tc 19 uur. Bovendien doet zich in de practijk do omstandigheid voor, dat tusschen 19 en 20 uur nog een aantal berichten van be- teekenis bij het A.N.P. binnenkomen, waardoor bijvoorbeeld, wanneer een om- roepvereeniging een enkele maal de nieuwsberichten om 19.30 geeft, de luis teraars in dat geval minder nieuws ge kregen hebben, dan bij nleuwsemissies om 20 uur. i Uiteraard heeft, aldus de Minister, de omroep ook rekening te houden, met de zeer groote groep niet bioScopp- en schouwburgbezoekers. Zijne Excfellentie doelt hiermede o.a. op den winkelstand Vele winkeliers kunnen wel om 20 uur naar de nieuwsberichten luisteren, doch niet om 19 uur. Ook doet zich de moeilijkheid voor, dat bij een vervroeging van de eerste avond uitzending van nieuwsberichten niet alle omroepvereenigingen een dergelijke ver vroegde nieuwsemissle zouden kunnen verzorgen. De V.A.R.A. bijvoorbeeld heeft door de uitzendingen van de V.P.R.O. niet altijd de beschikking over den zen der te 19 uur. De Minister merkt *op, dat in de eerste dagen van September de stemming van het publiek ten gevolge van het intreden van den oorlogstoestand in Europa uiter aard zoodanig was, dat daardoor het be zoek aan theaters en bioscopen sterk werd beïnvloed. Dit verschijnsel deed zich eveneens voor bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914. Te dien aan zien is echter na eenigen tijd verbetering ingetreden. De Minister wijst er ten slotte op, dat dc bioscoopexploitanten naar de meening van den omroep, de geuite bezwaren zelf op eenvoudige wij ze kunnen ondervan gen. Zij zouden bijvoorbeeld zonder be zwaar te 20 uur door middel van luid sprekers de nieuwsberichten in de zaal hoorbaar kunnen maken. Een der om- roepvereenigingen schijnt deze methode ook bij haar- propaganda-avonden toe te passen. begrooting aangenomen. Na enkele kleinere wetsontwerpen werd een aanvang gemaakt met de be handeling van de defensie-begrooting voor 1940. De heer Duymaer van Twist (a.r.) brengt hulde aan allen, die persoonlijke offers brengen voor het handhaven der onzijdigheid. Zij hebben er recht op, dat de weermacht zoo wordt uitgerust dat ons land zich tot het uiterste kan ver dedigen. Spr. stelt daartegenover, wat zoolang als leuze is gehoord: geen man en geen cent. Thans is er oen goede geest in de weermacht. Het is noodig. dien te behouden. Daartoe moeten alle middelen voor geestelijke en lichamelijke verzor ging genomen worden. De geestelijke verzorging moet in handen der kerken zijn. Aan militaire tehuizen moet alle steun worden verleend. Wat dc ontspan ning der militairen betreft, die moet voor allen aannemelijk zijn. De regeling der verloven heeft over het algemeen geen bezwaar bij spreker, doch er kan meer worden gedaan voor zaken- en studieverloven Wat de encadreering van het leger be treft, ons leger moet ingericht zijn voor een oorlogsdoel niet een vredesdoel. Spr. vraagt of er geen onderofficieren tot of ficier kunnen worden aangewezen. De heer Ruyter (r.k.) bespreekt de ge volgen der inundatie voor de bevolking. Veel is er van de regeling te waardeeren: doch de schade kan eerst worden be paald, als de landerijen weer in den oor- spronkelijken staat zijn hersteld. Aan vankelijk kregen de boeren een garantie bewijs voor de ontvangst van gelijkwaar dig vee in plaats van taxatie-uitbetalin gen; zoodoende kregen ze een gelijk- waardigen veestapel. De heer Vos (lib.) zegt, dat er voor Joodsche militairen niet voldoende is ge daan ter geestelijke verzorging. Spr. be handelt verschillende hygiënische aan gelegenheden. Het Roode Kruis heeft meer medewerking noodig. De voorzie ning met geneeskundig personeel is nog niet overal verzekerd. De heer Van Sleen (s.d.) constateert dat de nieuwe kostwinnersvergoeding een voorbeeld is voor andere landen. Spr. noemt daarvan staaltjes. Doch een be zwaar is de leuze: eens werkloos, altijd werkloos. De minister geve hieraan zijn aandacht, alsook aan de belangen van vrijgezellen in militairen dienst; veelal worden ze van het kastje naai- den muur gestuurd. Ook is het onjuist, dat een be roepsinstantie ontbreekt; vele burgc- cennen hun taak niet; een be- het ministerie van Defensie duurt zoo lang. De verlofregeling is over het algemeen i goed, maar het herstel der periodieke verloven kwam te laat en ook de rege ling der verloven voor de feestdagen heeft veel ontstemming verwekt. Voor verre reizen is de verlofregeling onvol doende. Het bouwen vah barakken dient be vorderd. De houding van officieren moet zich kenmerken door welwUÏendheld; er zijn er nog te veel doordrongen van den ouden geest, en zij begrijpen de gemobi- liseerden niet. Vele gemobilk«eerden zijn gekweld door de vrees voor hun toekom stig bestaan. Reeds is gebleken dat men het niet aan de werkgevers kan over laten. Spr. bepleit ten deze een wettelijke verplichting, bij wijze van noodwet. Het geldt hier een eere-plicht voor de regeé- ring. Spr. vraagt, waarom sommige werven voor den aanmaak van klein vlootmatc- riaal niet worden aangewezen. De des betreffende regeling is niet juist. De rechtvaardigheid komt hier in 't gedrang terwijl de werkloosheid niet voldoende wordt tegengegaan. De heer Kievitr (s.d.) bepleit bescher ming der koopvaardijvloot De onmee- doogende zeeoorlog heeft al vele offers aan levens en materiaal gekost. De on dergang van de „Simon Bolivar" en de torpedeering der „Sliedrecht" hebben bij de zeevarenden grooten Indruk gemaakt. Toch blijven velen hun gevaarlijke taak vervullen. Het is een landsbelang dat onze schepen blijven varen; dan moet dus de regeering zooveel mogelijk be scherming bieden ook aan de visscherfy. De Haagsche spionnage-zaak. Kans op verlies van Koninklijke onderscheiding. Een van de Haagsche rijksambtenaren, die onder verdenking van spionnage zijn ge arresteerd, de heer Van H., is Officier in de Orde van Oranje Nassau Daar op het door hem gepleegde misdrijf een gevange nisstraf van ten hoogste zes jaren staat, loopt hij groot gevaar z,ijn Koninklijke on derscheiding te verliezen. Want toen in 1892 de orde van Oranje Nassau is inge steld, is tevens bepaald, dat de eeretoeke- nen vervallen, wanneer de drager onh( rroe- pelük is veroordeeld tot een vrijheidsstraf van meer dan drie jaar. Tedere orde heeft in dit opzicht ham- eigen regeling. De Militaire Willemsorde bijvoorbeeld kent strengere bepalingen dan de Orde van Oranje Nassau. Op grond van het Algieimeen Rijksambte narenreglement zijn de gearresteerd r? amb tenaren in hun amibt geschorst, omdat zij zich in arrest bevinden. Gedurende deze schorsing ontvangen zij twee derden van hun salaris gedurende de eerste zes weken; na deaen termijn kan hun geheele salaris worden ingehouden. Aangezien hun gevan genhouding met een maand is verlengd', Ioopen zij, wat hun financieele posit:e be treft, een groot risico. GEMENGD NIEUWS. Drie auto's geraipd door sneltrein. Eén doode gevonden. Nog on bekend of er meer slachtoffers zijn In de haven van de Eem te Amersfoort heeft zich gisteren omstreeks tien uur een ongeluk voorgedaan op twee be waakte overwegen, welke waren verzuimd te sluiten. Een sneltrein heeft drie auto's gegrepen. Een auto werd door den loco motief te water geslingerd, een inzit tende heeft men intusschen opgevischt. Het was 'n man van middelbaren leeftijd Hij is korten tijd na de aanraking mot de locomotief overleden. Men vreest er voor, dat nog meer per sonen in de auto aanwezig waren. Met man en macht is men begonnen met het dreggen. Omstreeks twaalf uur 's mid dags was men er nog niet in geslaagd de auto uit het water te halen, zoodat toen nog niet kon worden nagegaan of er meer slachtoffers te betreuren waren. Heft verkeer nabij de haven van dc Eem aan den Grooten en Kleinen Koppel is steeds zeer groot. Men heeft aan beide zijden van de Eem een overweg welke uit één centraal wachthuisje wordt bediend. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak ls de overweg niet gesloten geweest, toen de sneltrein 309 welke te 9.59 uit Amersfoort naar Enschede vertrekt, pas seerde. Toen deze den eersten overweg aan den Kleinen Koppel passeerde, greep hij twee achter elkaar rijdende vrachtwagens, die juist over den over weg reden Een der vrachtwagens werd door het voorste gedeelte van de locomotief ge grepen en over de ijzeren afrastering van de haven geslingerd en In de Eem geworpen De tweede vrachtwagen werd door de tender gegrepen en terzijde ge-» drukt. Daar de chauffeur van dezen tweeden wagen de tegenwoordigheid van geest had, direct uit volle macht te remmen, kon hij voorkomen, dat zijn auto geheel #on dQ spoorbaan kwam. De trein reed nog een'twintigtal meters door en greep ook aan de overzijde van de haven een derde wagen, welke den overweg aldaar passeerde. De vrachtwagen werd ge kraakt en kwam dwars over den overweg te staan. Daar de machinist uit vólle macht remde, werd voorkomen, dat de geheele auto in elkaar werd gedrukt. In deze auto bevonden zlclf twee Inzitten den die slechts lichte wonden opliepen. De vrachtwagen aan den Klcjneh Koppel verdween dadelijk geheel In de diepte. Een groot gedeelte vap. het voer tuig werd geheel uit elkaar gereten en over de volle breedte van het water ver deeld. Direct men met het dreggen begonnen. Aanvankelijk verkeerde men in de meening, dat er slechts één per soon In deze wagen zat, doch treinrei zigers en ooggetuigen verklaarden, dat er meer personen zich In de vrachtauto bevonden. Politie, bijgestaan door talrijke mili tairen uit Amersfoort, zijn terstond met het dreggen begonnen, doch men kon er tot dusver niet in slagen, den wagen op het droge te krijgen Wel gelukte het één inzittende uit het water te halen. Deze was zwaar aan zijn hoofd gewond en men vermoedt, dat hij een klap van de locomotief heeft gehad. Korten tijd na dat hij uit het water was opgehaald, overleed de man. Het is een inwoner van BreukelenSt. Pieter. RECHTZAKEN. Rotterdamsche rechtbank. Aanrijding te Schoonhoven. De 32-jarige chauffeur A. C. O. uit Utrecht heeft voor de rechtbank te Rotter dam terechtgestaan terzake van het fin zijn onvoorzichtigheid te wijten hebben, dat Wie de smart niet weet "m te smeden tot een zegen, zal de beteekenis van het leven nooH verstaan. FEUILLETON. Roman van WALDEMAR BRINKMAN. (Nadruk verboden). 2 Maar toen mister Bamber blijk gaf, dat het verzoek, hetwelk als een bevel klonk, nog niet geheel tot hem. was door gedrongen, nam „Big" het hevig tegen- spartelcndc mannetje eenvoudig in zijn twee groote handen en tilde hem als een zak zout over de leuning van de eerste bank naast den bestuurder. Nog gaf de kleine mister Bamber zijn verzet echter niet op Hij keerde zich, bijna stikkend van machtelooze woede, om en schreeuwde: Dat helpt je toch niets! Alles wat daar in staat, ken ik uit mijn hoofd en ik geef je de verzekering, dat ik het m'n cliënt zal vertellen! Heb je dat goed begrepen? De man achterin gaf hem evenwol geen antwoord meer. Hij had het groote couvert reeds opengescheurd en na den inhoud slechts vluchtig te hebben door gezien, stak hij het paket zorgvuldig in z'n binnenzak. Den klelnep mifcter Bam ber keurde hij geen blik waardig. Een tijd lang staarde hij naar buiten op den breeden rijweg, die nu langzaam begon te stijgen. Heel In de verte toekende zich het ijzeren geraamte van een brug over de spoorbaan in de ochtendschemer af. Hard als staal klonk de stem van den eigenaar van den wagen, toen hij zich eindelijk weer tot George Bamber wend de. Zijn vraag was een bedreiging op zichzelf Zoo, je was dus van plan daarvan gebruik te maken? De kleine mister Bamber haastte zich met een schier verrekten hals te ver zekeren, dat hij ook bereid was zijn aan- teekeningen ter beschikking te stellen van mr. Big, mits deze bereid zou blijken zijn bemoeiingen behoorlijk te honoree- ren. Hij had gedacht, dat 500 pond... I De man, die in het fond van den wa- gen overschillig In een hoek leunde, lachte schamper. Zoo zoo, en dacht Je nu werkelijk, dat ik dat geloof? Vijf honderd pond voor iets, wat een idioot als jij bovendien in zijn hoofd heeft. Nu, terwijl we al op weg zijn naar Sout hampton...? Stop! liet hij er plotseling met een vervaarlijk stemgeluid op volgen en het volgende oogenblik kwam de wagen mid den op de spoorbrug tot stilstand. De chauffeur wendde niet eens het hoofd om, toen zijn meester het arm zalige, kleine mannetje als een hoop vodden van zijn plaats tilde en hem door fiet traliewerk van de brug op de spoorbaan wierp... Het aanzetten van den motor werd overstemd door het schrille fluiten van den naderenden trein naar Londen, waarvan de machinist, alvorens de bocht bij het viaduct in te gaan, het voorge schreven signaal gaf. Mr. „Big" wreef even zijn sterke vin gers, als iemand, die zich a&n een of an der werkje de handen heeft vuil ge maakt, stapte in den wagen en beval kort: Allons, terug! De auto schoot vooruit, juist toen de remmen van den D-trein knarsend in werking werden gebracht. Eenige minu ten later maakte de hoofdconducteur van de lijntelefoon gebruik, om aan Lon den te melden, dat de D 32 door het overrijden van een onbekende met eeni ge vertraging zou aankomen. Het was voorloqpig niet mogelijk het slachtoffer te identificeeren, daar het lijk totaal verminkt was. En ook na weken werd nog geen enkel aanknoo- pingspunt gevonden met betrekking tot dit drama, dat het leven had geëischt van een onbekende. De eenige, die op George Bamber wachtte, was eën man, die hem nog nooit gezien had. Deze man arriveerde ongeveer op hetzelfde oogenblik, waar op de Ford van Big Joes in een der tien duizend garages van Londen werd on dergebracht, met de „Andania" in Sout hampton. HU ging onmiddellUk naar het haven postkantoor, waar een aantal bezoekers queue maakte voor een der loketten en zwaaide als herkenningsteeken een nummer van de „Sidney News" maar toen geen der wachtenden daarop rea geerde, maakte hij geërgerd rechtsom- keerd om in het douanekantoor met zUn medereizigers zUn bagage te laten In- Hij waande zich door George Bamber bedrogen, want dat deze nog geen uur tevoren het leven had gelaten onder de wielen van een-D-treln kon hU waarlUk niet vermoeden. Onderhoud met een 5 Nog op zijn wandeling door St. James wist Sir Maurice Messter niet precies, wat hij tegen Gerald Elsbee Zou zeggen. Daar in de verte was reeds Gerald's huls. Hij wierp een blik op zijn horloge. Vijf uur pas? Dan kon hU Gerald nog wel even laten wachten. Een paar meter verder bleef Sir Maurice voor een hee renmodezaak staan Juist wilde hij, eenlgszins ontstemd weer op zUn schre den terugkeeren, toen hU iemand G%- raid's woning binnen zag gaan. Heb lk dien al niet eens meer ge zien? Waar heb ik dien man ook weer ontmoet?... vroeg hU zich bUna overluid af, terwUl hU peinzend voor de étalage bleef staan, kwasi belangstellend voor de daarin uitgestalde mode-artikelen. Was dat niet die knaap, die hem eigen lijk aanleiding had gegeven tot zUn voorgenomen onderhoud met Gerald? Maar Maurice Messter was niet geheel zeker van zUn zaak. HU wist immers zoo weinig van Gerald af. Wat hU wist was, dat deze, wiens moeder hij gekend en vereerd had, onder voogdij van een oom volkomen vereen zaamd in Eton was opgegroeid, dat Ge- raid daarna op een studiereis door Euro pa meer geld had uitgegeven dan die oom lief was en dat hij thans een be denkelijke reputatie als speler genoot. '(W<rM vrniöla<1.) op 8 Juli de door hem bestuurde auto 00 den Opweg te Schoonhoven in aanryding is getomen met een uit tegenovergestelde richting komenden motorcarrier, tengevol- ge waarvan de bestuurder van dit voertuig de 19-jarige colporteur A. P. de Goey té Gouda over den weg was geslingerd en een hersenschudding had gekregen. De vertegenwoordiger van het O.M. was vanoordeel, dat het aar. het onvoorzicht-ge rijden van verdachte te wijten is geweest dat hy op het linker weggedeelte terechtgir komen is. Wegens "het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld heeft het O.M. geëischt 40 boete subs. 20 dagen hechte nis, benevens 1 maand hechtenis voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 14 December. Ds. J. B. Th. Hugenholtz voor de rechtbank. Beleediging van openbaar gezag. 40 boete geëischt. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Hervormd predikant te Amimerstol, heeft gisteren voor de rechtbank te Rotterdam terechtge staan terzake van overtreding Van art. 137 van het W. v. S. in Jbrnd j.l. juk verdachte in een nummer van Kerk en Vrede een arti kel geschreven hebben, waarin een zinsnede voorkomt, welke beleedigewi voor het open. baar gezag werd! geacht. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. J C. V. Meischke verzocht de rechtbank, in het staatsbelang, behandeling van deze zaak met gesloten deuren te gelasten. Verdachte zeide meer prijs te stellen op een behandeling in openbare zitting. Na raadkamer besliste de rechtbank, dat de deuren zouden worden gesloten. Het O.M. heeft schuldig verklaring van verdachte geëischt en diens veroordeling tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. RADIO-NIEUWS. Vrijdag 8 December. Hilversum I, 1875 etn 414.4 M. Algemeen programma verzorgd door ^en KRO: 8.— Berichten ANP; 8.05—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.— Berichten; 12.15 Rococo-Octet; 12.45 Berich ten ANP, gramofoon; 1.10 KRO-Melodisten en solist; 2,Orgelconcert en gra-rofoon; 3Cellovoordracht en zang met pianobe geleiding en gramofoon; 4.— Gramofoon; 4.30 KRO-Melodisten en solist; 5.Gra mofoon; 5.15 KRO-Melodisten en solist; 6.— Gramofoon; 6.15 KRO-okest; 7.— Be richten; 7.15 Causerie ,.De eerste vlucht om do wereld"; 7.35 Spaansche muziek (gr.) met verbindende tekst; 8.Berichten ANP; 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en so liste; 9.Gramofoon; 9.40 KRO-Kamer- orkest en soliste; 10.30 Berichten ANP; 1C.40 Gramofoon; 10.50—11.15 Paul Godwin en zyn Tzigane-orkest; 11.1512 Gramo foon. Hilversum II, 301.5 M. 8.— VARA, 10- VPRO, 10.20 VARA. 12.— AVRO. 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO. 11—12 VARA: 8^— Berichten ANP, gramofoon; 10. Morgenwijding; 10.20 Grambfoon; 10.40 Declamatie; 11.-— VARA-orkest; 12.— De Palladians; 12.45 Berichten ANP, gramo foon; 1.— AVRO-Amusementsorkest; 145 Gramofoon; 2.Voor de huisvrouw; 2.10 Schrammelytrio; 2.40 „Een wereldreis, die ent ij dig eindigde", vraaggesprek; 3.Gra mofoon; 3.30 AVRO-Dansorkest; 4.— Gra- mofoon met toeltctiting; 4.S0 Oramofoon; 5— Voor d ekimteren; 6.30 VARA-orke»t; 6—6.26 Orgelspel; 6.80 Letterkundig over zicht; 6.60 Liedjes met pianobegeleiding; 7.— Cyclus „Het beginselprogramma der S.D.A.P."; 7.18 Berichten ANP; 7.30 Be richten; 7.36 Cyclus „De boeken van den Bijbel"; 8.— Pianovoordraeht; 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland"; 9.— De Ramblers; 9.30 Gramofoon; 10.— Puzrie- idtzending; 10.16 Fragmehten uit de ope rette „Rose Marie"; 10.40 Avondwijding; 11.— Berichten ANP; 11.10 Jazzmuziek (gr.); 11.30—12 Orgelspel en zang. 7 Dec. Aanvoer in totaal 890 stuks, waarvan 44 slachtvarkens. Vette 30—S4« ct. per pond levend met 2 kortmg: 29" magere varkens 25-46, 403 biggen 8- 12, Geldersche 10—14, 11 runderen 2»« —240, 64 nuchtere kalveren 4—9, 3 scha pen, 10 bokken en geiten 2—6 per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 7 Dec. Aanvoer 224 partijen. Pril^em le kw. met r-m. 28—30, idem 2e kW. ƒ26 —27.60, zware tot 33. Handel matig. Cri sisaftrek 19.2 cent. BOTER; Aanvoer 187 ponden. Prijzzn. Goeboter 80—86 ct., weiboter 76—80 ct. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoe. 65.000 eieren, tb-ijzen; Kipeieren f 4—4.50, eendeieren 4—4.2» per 100 stuks. Handel matig. Coup. Zuid-HoMandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 7 Dec. - Aanvoer 113.600 kipeieren. Fro zen: 66-58 K.G. f 4.25—4.40, 58-60 K.G 4.40—4.80, 60-62 K.G. f 4.80—6.10, 62-70 K.G. 5.10—6.70,bruine 68-72 K.G. 4.56- 6.80, kleine eieren 3.70-4.20 per 100 st. Eendeieren: Aanvoer 500 stuks. Prijzen: 3.30 per 100 stuks. Comjmissienoteering Nederl. boter. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 80 cent per KjG. fELEGRAFISCH WEERBERICHT. Plaatselijk mist, overigens helder tot half bewolkt, geen neerslag van beteekenis; zwakke wind, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag boven STADSNIEUWS. GOUDtA, 7 December 1939. De binnenstad in hel donke Verduisteringsproef is zee In de verduisteringsproeven, die de Lucht beschermingsdienst neemt, is gisteravond de binnenstad aan de beunt geweest en het kan direct gezegd worden, dat deze zich uitstekend gehouden heeft. Donker en verlaten lagen de straten en pleinen. Het was onbehaaglijk in die zwarte stilte en de enkeling, die zich op straat bevond, voelde zich eenzaam (tus schen de huizen^ waaruit geen lichtstraaltje kwam en die er wezenloos stonden. Het ge leek wel 'of de heele binnenstad verstard was. Af en toe werd de stilte verbroken door het geluid van het af en aanrollen van een trein, dat zoo zwaar klonk, dat het was alsof de trein voor de deur voorbijreed. Op straat fietste nu en dan iemand van den luchtbeschermingsdienst, er waren de con- troleerende ambtenaren en af en toe gleed een auto in het duister weg. Het was als een schimmenspel, geheimzinnig en onbe hagelijk. Het blijkt al, de bevolking heeft uitste kend medegewerkt .Men had alle moeite ge daan om de huizen goed af te schermen en met succes, slechts zelden kwam licht naar buiten. In vergelijking met de vorige verduisteringsproef op 19 Jahuari kon een groote verbetering worden geconstateerd. Er was nog een gunstig verschil, er was by na niemand op straat. Zeker, er waren wel enkele nieuwsgierigen, maar hun aan tal was zeer klein en toen om 9 uur de si renes het sein luchtalarm uitloeiden, ver dwenen allen van de straat, zooals de voor schriften luiden. Trouwens, men bleek in het algemeen goede nota va" de gedrags regels te hebben genomen. Tijdens het luchtalarm werd een ver ondersteld^ bominslag gemeld op de Veer- stal bij de Beukmolen. De geneeskundige ploeg rukte uit, maar zij behoefde haar diensten niet te verleenen, daar er geen slachtoffers waren. Ook by wijze van oefe ning keerde men te voet terug. Brand traci er niet op, zoodat de brandweer ditmaal kon thuisblijven. De oefening was ook meer bedoeld om den tijd vast te stellen, welken de uitrukkende ploeg noodig had. Om 9.20 kondigde klokgelui aan, dat het luchtalarm geëindigd was. Van dat oogen blik af mocht men weer op straat, maar het bleef toch stilletjes. De verduisterings proef duurde tot 10 uur. Toen floepten de atraablichten weer aan en herkreeg de bin nenstad haar gewone aanzien. Al met al is de oefening uitstekend ge slaagd te beschouwen. In tegenstelling met twee weken geleden in Kort-Haarlem en, in de Korte Akkeren, was er geen maan en daardoor kon de verduistering ook een ver duistering zyn. Vanwege den luchtbeschermingsdienst waren op enkele torens controleposten op- gesteld, die - radiotelef ohisch met elkaar in verbinding stonden. De posten kwamen tot de conclusie, dat de inwoners prachtig me dewerkten. De opmerkingen, die te maken vielen, betroffen de blauw afgeschermde lan taarns van de leden van den (luchtbescher mingsdienst en van de op straat voor het verkeer opgestelde richtlampen. De lan taarns en lampen werden te sterk geachit, daar de schijnsels van de torens af waar neembaar waren. Deze opmerkingen bewij zen het nut van de oefening, langzamer hand kan men tot een zoo goed mogelijke organisatie van den luchtbeschermings dienst komen. Hoewel de oefening van veel goeden wil van de zyde van de burgery, sprak, heeft de politie toch verschillende malen moeten op treden, want er blijven altijd nog wel punt jes by te slijpen. Er zyn 34 personen bin nenshuis gestuurd, die zich tydens het luchtalarm op straat bevonden. Wat de af scherming betreft zyn 15 ernstige waar schuwingen gegeven aan bewoners, wier verlichting niet voldoende afgeschermd was. Voorts waren er 144 lichtere gevallen en verder zyn 91 autobestuurders gewaar schuwd, dat zy hun lichten moesten dqpven. Ten slotte zyn twee processen-verbaal op gemaakt en dit was voor bet eerst dat tijdens een verduisteringsoefening een be keuring is gegeven. De betrokkenen waren een winkelier. ,üe niet by zyn zaak woont en in wiens winkel het licht was blyVen branden en een chauffeur van een autobus, die tijdens de proef met volle lichten dooi de binnenstad reed. In déze kringsgewijze luchtbeschermdngs- oefening rest nu nog de wyk, die ligit be noorden de Nieuwe Vaart, Kattensingel, Bleekerssingel en Karnemelksloot. Hier wordt vanavond een verduisteringsproef ge- Het verzoek om verhor,ging van de steun normen. Ver. van Ned. Gemeenten zal vraag stuk onderzoeker. Naar aanleiding van het verzoek van de ^iaal-democratische raadsfractie aar het gemeentebestuur omi er by de regeering op te dringen den steunnorm en dc loonei i eer werkverschaffing te verhoogen, in ver- nd met de prysetyging van de noodzake- Jrke levensbehoeften, hebben B. en W. aan 1 raadsfractie bericht gezondVm, dat z»eh hebbejr gewend tot de Vereenighur v»Ji Nederlafidsche Gemeenten. Deze deelde B. er W. mede, dat) Zy reedt n meerdere gemeentebesturen gelyksoor- W verzoeken ontving en dat het in haar ^wnemen lag dit onderwerp in de eerst- -•igende vergadering der advies-commissie l00? werkloosheid en aanverwante aangele genheden aan de orde te stellen, ten einde 7* waagstuk van alle zyden te doen be- en te overwegen, op welke wijze van ^jr vereniging in deze iets kan St. Nicolaasviering van O. en O. voor de militairen. Een vrooty ke avond met een enthousiaste stemming. Gisteravond is de rtf der genoegelyke avonden, die in de verschillende cantines door de compagniescommandanten dezer dagen zyn georganiseerd, besloten met een glorieuzen feestavond, ter viering van St. Nicolaas, welken aan de militairen van Gouda is aangeboden door het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning der Militairen alhier. De zaal Kunstmin was propvol. Meer dan 500 militairen waren aanwezig. De garni zoenscommandant en vele officieren waren mede tegenwoordig. St. Nicolaas heeft in zyn luisterryk gewaad den feestavond in geleid. Hy kwam alleen, want nu zyn jaar dag reeds was verstreken, had hy zyn zwarten knecht niet meer meegebracht. Volgen» den heer C. H. Hagedorn, die den Sint namens het comité met een welkoms^ woord inleidde, was Zwarte Piet in de ver duisterde zóne van Gouda gisterenavoi^d op genomen en verdwenen. St. Nicolaas sprak, nadat hy zyn opwachting had gemaakt by den garnizoenscommandant, een gemoede lijk woord tot de soldaten, waarna hij hen een genoegelyken avond toewenschte, waar- by vele verrassingen hun deel zouden zijn. Dat is ook het geval geweest. Het optre den van het variété-gezelschap Pallieter- Hachek was door de groote verscheidenheid van attractieve nummers één en al verras sing, daarenboven waren er tractaties. die verschillende Goudsche firma's en het co- npité den soldaten aanboden en voorts wer den alle aanwezigen door het Depót Wie'- ryd/ers op chocolademelk onthaald. Het gezelschap Pallieter-Hachek had een wel zeer gevarieerd programma, dat deels luchtig en vroolijk, deels interetsant was. Van hen waren het vooral de fakir Hachek, de goochelaar Pallieter en het fists-balance- nummer die het meest in den smaak vielen. Deze r aialdenprikkeude, vuursipuwerdi- en goudvisschen en horloges met ketting slik kende man. die de kunst verstaat deze in grediënten weer onbeschadigd terug te ge ven, zonder dat mond en keel en maag daar onder schynen te lyden, is wel een zeer merkwaardige figuur. Dat deze man, na de eerste praestaties nog in staat is op een spijkerbed en een bed van zware glasscher ven liggend, een laEt van zes soldaten ie torsen, deed de verbazing nog in hooger mate stijgen. De goochelaar Pallieter tooverdu met zakdoeken, vlaggetjes, ballen en blokken- doozen en haalde by een op het tooneel ver schenen militair allerlei uit diens zakken, waarvan deze krijgsman zich niets bewust was. Het fiets-balance-nummer was echt iets voor deze wielryders, dat zy konden waardeeren. 't Is geen kleinigheid om op een klein steunpunt hoog boven den grond op een fiets met een en twee personen te klimmen en grapjes te maken, zonder dat de fiets en berijders hun evenwicht verlie zen. Was er een welverdiend applaus voor dezo bijzondefle nummers, de dan>girls waren voor de soldaten nog iets aparts, wat ook bleek in het luchtige schetsje, dat werd op gevoerd, waarby twee wapenbroeders ieder voor zich met een der schoonen de rol moest spelen van den bedrogen echtgenoot. Willy Wood, die liedjes zong en moppen tapte, was achter in de zaal moeilyk te ver staan. Het programma van dit gezelschap heeft alle aanwezigen byzonder geamuseerd, waarvoor het dan ook een enthousiast ap plaus heeft gekregen. Het bekende muziek-ensemble D.W.-trlo heeft wederom op alleraardigste wyze zyn medewerking aan dezen avond gegeven, zoo wel als trio, als accordeon-duo. Daverend was het applaus dat zij kregen. Aan het eind van den avond heeft Luit- Jhr. de Beaufort namens het Wielryders- [jlepot aan alle uitvoerenden dank gebracht 'oor hun praestaties,, wdarvoor aan de bei- i de gratiën van het gezelschap een fraaie bloemenmand werd aangeboden, j De voorzitter van O. en O. sloot zich gaarne aan 'by deze hulde voor het gezel schap, dat door O. en O. in den Haag was aanbevolen, wees ook op het zeer verdien stelijk strijkje en dankte ook den garni- zoenscommandant en de vele aanwezige 1 officieren voor hun belangstelling om dezen feestavond, die den soldaten zooveel genoe- gen heeft verschaft, by te wonen. De St. I Nicolaasviering 1939 zal hen zeker in aan- gename herinnering blyVen. I Motor tegen over den weg staanden auto gereden. Berijder ernstig gewond. Op den weg Gouda—Waddinxveen is gis termiddag een motorrijder uit Gouda, de winkelier J. Jongejan, in botsing gekomen met een auto, waarby hij erhstig gewond i werd. I Even voorbij de spoorbrug onder de ge meente Waddinxveen staat langs de Gouwe een zandtrachter, waaruit zadAwordt ge stort dn auto's, die het vervoerd naar (Ten in aanleg zynden rijksweg van de Gouwe naar den Ridder van Catsweg. Er reed een auto onder den trechter, maar het voertuig stond niet goed en daarom trok de bestuurder den auto den weg op, met de bedoeling het voertuig vervolgens achteruit te zetten om het in juiste positie onder den trechter te kry'gen. Er naderde een auto uit de richting Gouda, welken de chauffeur liet passeeren, waarna hij, mee- nende dat de weg vrij was, optrok. Achter den auto kwam echter de heer Jongejan, die in de Dubbelebuurt woont en met zyn motor op weg was naar Boskoop. De bestuurder van den zandauto 'had hem niet opgemerkt 'en de motorrijder op zijn beurt werd veria&t door den over den weg Hij reed tegen den auto op en deze botsing kwam zoo hard aan, dat van den auto de bumper werd afgerukt. De motor vloog vervolgens tegen een langs den weg staanden paal, om daarna om te val len. De heer Jongejan werd hevig bloedend opgenomen. Hy had een gebroken linker been en een slagaderlijke bloeding. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hy per auto van den G.G.D. naar het Van Iterson ziekenhuis vervoerd. Zifn toestand is rede lijk wel, en bestaat geen levensgevaar. De materieele schade is niet groot eft be paalt zich tot den bumper van <hn auto en een trapper van de motor. Rijks- en gemeentepolitie te Waddinxveen stellen naar het gebeurde een onderzoek in. Rijks- en gemeentepolitie van Gouda zijn eveneens ter plaatse geweest. Door en voor het volk. Uitstekende opvoering van Allerzielen. De arbeiderstooneelvereeniging „Door en voor het volk" gaf gisteravond voor e°n vollen Schouwburg een welgeslaagde pvoe-- ring van „Allerzielen", een der meest be kende werken van Herman Heyermans, een stuk, dat op onveihiédéllyk harde en tege lijk sterk dramatische wyze, zyn meenirg uit over het gegeven., eep conflict tusschen mensöhelykheid en (bekrompenheid. Een zeer zwaar werk, doch voortreffelijk ver tolkt. Het vertoonde spel kwam ver uit hoven het gemiddelde, door dilettanten ge presteerd. In hoofdzaak werd het door de twee hoofdfiguren, Pastoor Nansen en Rita gedragen. Beide rollen handen een uit stekende vertolking. Vooral de heer P. Ver- kaaik had zich in de rol van Pastoor Nan- fen prachtig ingeleefd; ru3tig, waardig er volko oen zeker ii' zijn spel, typeerdie hij voortreffelijk dezen edelen mensclj- Mej. R. Barbier, als Rita, de hyper nerveuse moe der, scheen er a mvnnkelyk minder goed in doch later, vooral sn het tweede en derde t bedrijf, was zy een <-byna gelijkwaardig tegenspeelster. Goed Vertolkt werd ook de zoo sterk met Pastoor Nan&en contrastee- rende figuur van Pastoor Bronk. Di heer A. Korevaar bezette deze rol. Met de twee fcerstgenoemden had ook hij een zeer moei lijke taak, rnaar desondanks stak het spel van dit drietal ver boven dat der anderen uit. Wethouder van Galen was niet zoo f gunstig getypeerd, de heer J. de Jong hoede j zich vooral vooi overdrijving, wat eveneens voor den lieer M. v. Hoogwaarden, die Koster Langebier speelde, geldt. Overigens 1 was hun optreden zeer zeker verdienstelijk, evenals dat van dè dames, die resp. de huis houdster, pleegzuster en de min uitbeeldden. De heer J. Brtider zou de figuur van Dr. Geert door meer izelfbewustheid in zyn spel, zeer zéker veel aan waarde hebben doen winnen. Echter vielen deze kleine gebreken byna niet op, daar zy alle ondergeschikte rollen betroffen. Dat de bezoekers zeer vol daan waren werd door het langdurige ap plaus, na ieder bedryf, bevestigd. Ook de grime was uitstekend, terwijl, ge/ien liet resultaat, de heer P. Verkaaik .wederom heeft getoond een bekwaam regisseur te 1 zijn. Slechts het te late begin gaf reden, 1 maar dan ook de eenige, tot klagen, j Vanavond wordt het stuk voor de tweede 1 maal opgevoerd. N^Jpdracht van werk. Door den eerstaanwezend ingenieur der Genie te 's-Gravenhage is aan de N.V. Tech nisch Bureau en AannemingsjMaatschappy v.h. J. H. de Wilde onderhands opgedragen het bouwen van een complete verdieping op een der logiesgebouwen aan de Alexander- kazerne te 's-Gravenhage. Aanbesteding Rijkswaterstajit. Rijkswaterstaat. 1 Door de Rijkswaterstaat is heden aan- besteed het maken van een brug met bij komende werken aan den Ttyksweg wegvak Haagsche Schouw-«odegraven. Laagste inschrijver was de heer W. Bakker alhier Voor f 77.114.— j Sint Nicolaas op kindermiddag van de Spoorweg Onthoudersvereeniging. j 'n Feestelijke bijeenkomst. Gisteren heeft de afdeeling Gouda van de Spoorweg Onthouderavereeniging in „Het Blauwe Kruis" en St. Nicolaasmiddag ge- organiseerd. Om half drie opende de voor- 1 zitter de feestelijke byeenkomst met een 1 woord van welkom aan de kinderen en do medegekomen ouders. Haj bracht dank aan allen, die op onbekrompen wyze geholpen hebben om dezen middag mogelijk te maken. Onder de aanwezigen waren burgemeester dr. K. F. O. James en mevr. James, de stationschef, de heer J. C. Muuren en mevr. Muuren en de secretaris van het hoofd bestuur, de heer W. G. de Haas. De heer T. de Bruin, voorzitter der Inter, nationale Orde van Goede Tempelieren, sprak een propagandistisch woord. De heer v. d. Velde had evenals vorige jaren, met zijn poppenkast, snelteekenen en vooral met he| goochelen grooten bijval. Oud en jong amuseerden zich uitstekend. Daarop kwamen Sint Nicolaas en zyn knecht, die hartelyk werden toegezongen door de aanwezigen onder pianobegeleiding door mej. v. Vliet. Na een toespraak van St. Nicolaas moest een achttal kinderen bij hem komen, met wie de goede Sint nog iets te vereffenen had, iwat heel wat vroolijkheid veroorzaakte. Een tombola zonder nieten, die een groot succes was, droeg mede tot de feestelijke stemming bij. Om half zeven sloot de voorzitter met een woord1 van opwekking tot de aanwezi gen om zich te scharen onder het blauwe vaandel van de drankbestrijding, de zoo goed geslaagden middag, leder kind kroeg een cadeau én eenige',versnaperingen mede naar huis. FfLMNIEUWS. Thalia-Theater. Dr>e walsen. Het Thalia-Theater zal vanaf Vrijdag vertoonen de mooie Fransche film „Drie walsen" met Yvonne Printemps ei* Pierre Fresnay ln de hoofdrollen. De film behandelt drie tijdperken uit het leven van de wals. De muziek is van Oscar Strauss, de regie van Ludwig Berger. Schouwburg-Bioscoop. De Schotfwburg-Bioscoop zal vanaf Vrijdag vertoonen. de Paramount-film „Kinderen van den nacht" met Barbara Stanwijck en Joel Mc Crea in de hoofd rollen. De film werpt een blik achter de schermen in de wereld der Jonge dokters en die der gangsters. Het is een bijzon der spannend en aangrijpend filmwerk. Men zie voor meerdere bUzonderheden de betreffende advertenties. Twee hoofdnummers. De Reünie-Bioscoop opent het nieuwe grogramma met „De eenzame weg" met Lil Üagover, Peter Petersen en Al'brecht SchÖn- hals in de hoofdrollen. Als tweede hoofdfilm draait „Een wilde jacht", een amusante avonturenfilm met Gene Autry in de hoofd rol. Zondag gaat een reprise van de vroolyke film „Drie dolle dagen". Woensdag is er matinee met een lachprogramma. Julianasluis. In November zyn door de Julianasluis geschut 4491 schepen met een laadvermo gen van 597.920 M3. en'15 houtvlotten, me tende 5590 M2. Verloting „Kanaria".. I By de trekking van de verlotingi der Eer- ste Goudlsche Vereeniging voor Kanarieteeli en Vogelbescherming „Kanaria" zyn de pryzen achtereenvolgens gevallen op de nummers: 260 958 469 941 460 757 474 285 855 282 729 662 373 109Ö 706 380 990 1056 727 109 1061 390 1076 568 732 875. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 5 Dec.; Cornells, P., z. van H. M. Klerks en E. C. van Willigen, Wach telstraat 43ia. 6 Dec.: Cornelia J., d. van II. Flux en E. A. van Heynengen, Boelekade 95. -- Cor nelia, d. van IR den Haag en C. de Wit, Boschweg 20. GETROUWD: 6 Dec.; J. van Weenen en H. Diemaar. A. H. den Riet en M. van den Berg. J. C. Sohoorel en R. Polman. P. J. Lakerveld en AR Voorderhaak. I. van der Valk en C. A. van Ui|en. F. H. Fortuin en K. Hornes. AGENDA. 7 Dec., 8 uur. Vrye Evangelische Gemeente. ^Opwekkingssamenkomst. 7 Dec. 8 uur Leger des Heils. Bijbellezing. 7 Dec. 8.15 uur Réunle. Derde en laatste voordracht leergang Victor E. van Vries land voor Volksuniversiteit. 7 Dec. 8 uur. Nieuwe Schouwburg!. Uitvoe ring arbeidwstoonfcelvereenigmg Door en voor het volk, opvoerihg van Allerzielen. 7 Dec. 8.3010 uur Kring II (stadsdeel ten noorden van Kattensingel, Bleekerssingel en Karnemleksloot). Verduisteringsoefe ning Luchtbeschermingsdienst. 9 I)ec. 56 uur Kunstmin. Receptie bestuur Turnkring Gouda en omstreken. 9 Dec. 7.30 uur Kurstmin. Juhilaumuitvop ring Turnkring Gouda en omstreken. 12 Dec. 8 uur Gebouw Interlabin. Dames cursus Roode Kruis. 12 Dec. 10 uur Stadhuis. Aanbesteding leve ring 1940 van handwerkartikelen voor de scholen. 15 Dec., 2 uur. Van Iterson ziekenhuis. Aanbesteding uitvoeren diverse herstel lingen en vernieuwingen. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Collecte Nationaal Steuncomité. De in deze gemeente gehouden collecte 'ten bate van het Nationaal Steuncomité heetf in totaal 145 opgebracHt. STOLWIJK, St. l^icolaas op school. Dinsdagmiddag was voor de 3 laagste klassen der le O. L. school een heerlyke middag. Reeds lang was er naar uitgezien, daar dien dag de Sint een bezoek zou bren gen aan de school. Om 2 uur waren allen bij den trein en werd de Sint met luid hoera en onder het zingen van St. Nicolaaslledjes verwelkomd. Na een optocht door het dorp gingen allen naar de school, waar de kin deren rijkelijk werden onthaald. Met de be lofte een volgend jaar terug te komen, nam de goede Sint afscheid, de kinderen in een gelukkige stemming achteratend. LAATSTE BERICHTEN. Het vrachtschip Tajandoen van de Stoom vaart Maatschappij Nederland is in het Kanaal getorpedeerd. Het schip, dat in 1931 werd gobouwd en 8159 bruto register ton groot was, was op weg naar Nederlaiysch Indië. Het had een beperkte passagiersaccomodatie. Op 28 November vertrok de Tajandoen uit Nederland, qp 4 December uit Antwer pen. Gisterochtend half elf passeerde het Dungeness. Met inbegrip van de passagiers waren 68 personen aan boord. Kapitein van de Tajan doen is de heer Roeterink. Volgens een later bericht waren aan boord van de Tajandoen 14 passagiers en 54 le den van de bemanning. Het Belgische schip Wilh. Scheid, dat zich in de nabijheid van de Tajandoen bevond, heeft de inzittenden van een der reddingsbooten met 6 passa giers en 28 leden van de bemanning aan boord genomen. De W-ilh. Scheid heeft de hulp ingeroepen van andere schepen die zich in het kanaal bevonden, om uit te kyken naar de overige schipbreukelingen. Volgens de laatste berichten zou de Ta jandoen in brand staan. Alle passagiers gered. Zes leden der bemanning vermist. Nader wordt gemeld: Van den gezagvoerder van de „Tajan doen" is by de Stoomvaart-Maatschappy „Nederland" radiografisch bericht ontvan gen, dlat alle passagiers zyn gtrod en dat van de bemanning zes leden worden ver mist. Vrachtauto in een sloot gereden. Drie inzittenden omgekomen. Hedennacht is een groote met fruit be laden vrachtauto te Deil by Geldermalsen in de Betuwe in een sloot gereden. De drie inzittenden zyn om het leven gekomen. De slachtoffers zyn de fruithandelaar Z. 5de Bruy'n, de dienstplichtige W. M. Hpicoop en alien uit den de chauffeur N. W. de Wit, i Haag. De wagen kwam van de fruitveiling te Geldermalsen en reed op den rijksweg UtrechtDen Bosch om naar Den Haag (terug te keeren. By het nemen van een bocht is de auto van den weg gegleden,, waardoor het voorstel van den wagen in een sloot viel. Door den schok Bchoven de kisten naar voren, waardoor de cabine werd ingedrukt. Ryks- en gemeenteveldwachters waren spoedig ter plaatse. Inmiddels had men ook eenige dokters gewaarschuwd. Toen men de drie inzittenden uit de cabine had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds te zyn ge weken. De lyken zyn naar het gasthuis in Zalitbommel vervoerd. Met behulp van een takelwagen is de vrachtauto nog in den loop van den nacht gelfcht. Aanvankelyk was gemel^dat de heer Verwey, de compagnon van den heer de Bruin in de auto zat en was omgekomen. Dit bleek niet juist ite zyn. De heer W. Heykoop uit den Haag was een 23-jarig'militair, die voor zyn plezier Tachtig Russische tanks vernield. Uit Stockholm wordt gemeld, dat sedert het begin der vUandelUkheden in Finland de Finnen alleen in Karelië reeds tachtig Russische tanks hebben vernield. WISSELKOERSEN. 6 Dec. 1 Dec. Officieel. Londen 7.35 7.37 Berlyn 75.60 T5.60 Parys 4.16^ 4.18 Prussel 31.12 31.08% Zwitserland 42.24 42.24% Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.90 44.90 Oslo 42.80 42.80 NowJYork 1.88V» 1.88% BEU RSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche wisselmarkt bleef zich heden in kalme ba nen bewegen^ Het pomi sterling, dat giste ren laat in den midda| duidelyke teekenen van verbetering had gegeven, kon de stij ging, die als toen werd ingezet, continuee- ren. Daar de wisselhandel zich uitsluitend be perkt tot transacties, betrekking hebbendé op. de commercieele verbintenissen, kan éch ter worden gezegd, dat de tendenz in hooge mate wordt bepaald door de werkelijke be hoefte aan deviezen van den handel. Fran sche francs gingen hand aan hand met het pond sterling ierts naar boven en waren 4.17 a 4.17%. Belga's daarentegen lagen iets zwakker in de markt en waren 31.02 31.06. De berichten omtrent de groote uit gaven van de Belgische regeering in ver band met de mobilisatie, waren hieraan, naar het scheen, niet geheel vreemd. Zwitsersohe francs werden vernomen te gen 42.23 2.426, Duitsche marken varen 75.45 k 75.55. De effectenhandel was kalm. De stem ming was goed prijshoudend. De locale aan- deelen werden meerendeèls iets hooger af gedaan, een en ander hield, naar het scheen, verband met de verbetering in Wallstreet en hiervan trokken ook de Amerikaansche waarden regelrecht profijt. Voor de kunstzyde-aandeelen bestond we derom eenige belangstelling.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2