TWEEDE/KAMER. De Defensiebegrooting. Critiek van Mr. Wendelaar. Mist óver de 3tad. Landbouw-Crisisfonds 1938 heeft 26.658.000 voordeelig saldo. De verliezen van onze koopvaardij. Beurs van Amsterdam. Vergaderingen van de aldeeUngen wa ren er oorzaak van, dat de openbare ver- gaderlng van de Tweede Kamer gisteren pas te 3 uur begon. Alvorens de behandeling van de Defen siebegrooting werd voortgezet, waren er een aantal conclusies van de commissie voor de Rijksuitgaven, enkele suppl. be grootingen en naturalisatie aan de orde,, ciie behalve de naturalisaties zonder dis cussie en z.h.s. onder den hamer door gingen. Bij de naturalisaties had de heer d'An- sembourg (n.s.b.) bezwaar dat de spreek- tijd werd beperkt tot 5 minuten per spre ker. Het voorstel van den Voorzitter werd evenwel aangenomen met 74 tegen 4 st. Tegen alleen de n.s.b. De heer d'Ansembourg (n.s.b.) stelde prijs op een behoorlijk antwoord op de bezwaren van de NS.B. tegen bepaalde naturalisaties van Joden en geer „lorre- praatjes". Spr. las in sneltreinvaart zijn betoog 1 voor, alsof het examen voor stenografen gold. Toen de vijf minuten om waren, nam ^de heettest van Tonningen (n.s.b.) zijn taak ovfr; onder groote hilariteit van de Kamer en tot zichtbare ergernis van den Voorzitter. Minister Gerbrandy antwoordde in de Handelingen gelegenheid te zullen vin- dery na te gaan, wat er door de sprekers was gezegd. Spr. had geen enkel argu ment gehoord. De drie ontwerpen werden daarna in stemming gebracht De ontwerpen werden op verzoek van de N.S.B, achtereenvolgens In stemming gebracht en aangenomen met 72—4 st. j Defensie. Vervolgens werd de behandeling van de begrooting van Defensie voortgezet, i De heer Wendelaar (lib.) feliciteerde J de Kamer, xiat zij is aangeland bij de meer breedere stemming van de Defen siebegrooting. Spr. gaf enkele historische beschouwingen om te betoogen dat vroe gere ministers van Oorlog weinig vrien delijks van de Kamer te hooren hebben gekregen. De tijden zijn wel veranderd. De tegenwoordige minister heeft het tij mee, zijn voorgangers moesten tegen den stroom op zwemmen. Deze minister heeft behalve de Haagsche krijgsschool, ook een buiteillandsche doorloopen. Zijn gaven van hoofd en hart zijn gebleven. Spr. uitte een woord van deernis aan de slachtoffers van onze vloot. Hij ver bond daaraan een woord van waardee ring voor de mannen van de Marine en de handelsvloot die zijn blijven varen, hopend dat de minister hen daarbij zoo veel mogelijk zou steunen. Na alles wat gebeurd is zal men niet kunnen verwachten dat wij aan het eind van de steeds stijgende uitgaven zijn., Zeer belangrijke lacunes zijn er in de kleeren en onderklceren van officieren en onderofficieren. Een belangrijke fout is gemaakt op een van de bureaux, waar door in het begin van de mobilisatie niet voldoende-geweren zijn uitgereikt, hoewel zij er waren. De aanvragen voor extra-credieten worden niet voldoende gespecificeerd. Het contact met de Ka mer is beneden het normale. In andere tijden worden vele details besproken. Het contact behoort juist thans in dezen tijd innig te zijn. De minister streve naar samenwerking met de Kamer. In de leger- en vlootcommissie hebben oud- Kamerleden zitting, die geen contact met de Kamer hebben. Wat den opperbevelhebber betreft, het buitenland heeft ons practische lessen in staatkunde gegeven. De verantwoor delijkheid van den hoogste in den staat is grooter dan die van den opperbevel hebber. Vele beslissingen dienen niet door den opperbevelhebber, maar door de Kamer te worden genomen. Spr. begrijpt niet goed, dat het geschil van den vorigen oorlog in zake de verhouding van den opperbevelhebber tot den minister blijft doorsudderen. De positie van dep. minister is jüri- disch te hoog; feitelijk te laag. De minis ter behoort de tolk te zijn van de Ko ning. De opperbevelhebber zal er van moeten uitgaan, dat de minister de juiste inzichten van den Koning vertolkt. Twij felt hij, dan dient hij die uit te vorschen. De G.-G.'s en generaal Snijders hebben die zoo verstaan. Conflicten over be voegdheid zijn dan uitgesloten. De minister rekene ermede, dat de Ka mers altijd met hem willen discussieeren over de defensie. Op het gebied van onze kracht behoo- ren wij geen bourgeois satisfait te wor den. Deze oorlog is een totale oorlog. Het volk is bereid het gevraagde te geven. Doch is het goed ingelicht? Wat weet b.v. het volk ervan of het al of niet moet evacueeren. De zwijgzaamheid van begin September acht spr. begrijpelijk. Doch de rede van minister De Geer acht spr. niet juist. De soldaten hebben niet begrepen, dat er geen acuut dreigend gevaar rou zijn. Men neme tijdig maat regelen regen wilde geruchten. De regeering wake ervoor, dat ons volk pro-Nederiandsch is. Daaraan schort helaas veel. Een groot deel van ons volk is te suf om ons belang te verdedigen. De regeering wijze duidelijk den weg. Vooral voor den minister van Defensie ligt hier een taak: de weermacht is tegen niets zoo fel als tegen defaitisme en verraad. Wat de smokkelarij van uniformen betreft, hierovar hoort men niets meer. Spr. citeert uit een artikel uit E.D.D. waaruit blijkt, dat in een hotel, waarin soldaten waren gelegerd, een N.S.B.-ver- gadering in uniform werd gehouden, dit geschiedde in een in staat van beleg verklaard gebied. De kapitein, die toe stemming gaf, is leider van den Natio- nalen Jeugdstorm. Deze reserve-kapitein is niet slechts -leider daarvan, doch ook N.S.B.-lid. Dat de troep zich hieraan ergert, wekt geen verwondering. De militairen ^dienen vertrouwen te hebben in hun leiding. De regeering is te lankmoedig tegen over de N.S.B. De tijden zijn niet nor maal, daarom dient men ook een onbe langrijke beweging in het oog te houden. Terecht wordt de geest van het leger geroemd. Doch al dat gepraat maakt spr. een beetje wee, heeft men er soms aan getwijfeld? Eer is ijzeren discipline dan goede geest noodig Spr. betwijfelt, of die dis cipline er is^( Zijn alle officieren gehoorzaam, en rustig, beheerscht? Vreemde geruchten hebben de ronde gedaan. Moeten de of ficieren, die op het groote oogenblik hun kop kwijt raken, worden vervangetï? Is er wel voldoende controle en toe zicht op den troep? Scholen en woningen van burgers, die bezet zijn, behooren te worden ontzien. Er staan hoogere belan gen op het spel dan geld. Spr. is verheugd, dat meer dan vroeger de zucht aanwezig is, om den juisten man op de juiste plaats te-brengen. Spr. betwijfelt voorts, of alle oefenings mogelijkheden uit den troep worden ge haald, althans bij verschillende deelen. Er mag niet geluierd worden. Spr. acht de verhouding van vijf vrij zinnigen onder de 120 veldpredikers on juist. Hij dringt aan op meer vrijzin nigen. Spr. sluit zich aan bij de woorden van den heer Van der Zaal betreffende domi néé Ouwerkerk, die N.S.B.'er is. Spr. acht het onjuist, dat de reserve veldpredikers de distinctieven van ma joor dragen zonder majoor te zijn. Ook dringt spr. aan op het verstrekken van, althans in de cantine, boter inplaats van margarine. Spr. hoopt, dat de oudere lichtingen zooveel mogelijk door jongeren vervan gen zullen worden. Men zij bij bevorde ring in rang voortvarender dan in vre- het hotel Paulez door de directie van den etappen- en verkeersdienst. Dit is een kostbaar gebouw, de schade zal groot zijn. Spr. stelt ten voorbeeld de wijze, waarop de crisis-organisaties worden on dergebracht. Spr. juicht toe, dat de geest in de weermacht en de bevolking goed Is. Spr. bepleit uitbreiding van het aantal vrijzinnige veldpredikers, T.a.v. de za- kenverloven dient meer rekening te wor den gehouden met de particuliere belan gen, naast algemeene belangen. Spr. acht het juist, dat gebruik zal worden ge maakt van de buitengewoon dienstplich tigen. v Men dient factoren tegdti den goeden geest te bestrijden. Niet-opheffing van de ambtenaar-vtfboden voor de n.s.b. behoort daartoe. Is er echter bij de door den heer Wendelaar genoemde vergade ring voldoende opgetreden tegen extre mistische invloeden? Ook deze spr. wijst op de" oud-gepen- sionneerden enz., wier positie ieder jaar ter sprake komt. Spr. bepleit een com- De heer Schil thuis (v.d.) is verheugd, dat fouten bij de mobilisatie slechts op' ondergeschikte punten zijn voorgekomen. Men zij niet te lichtvaardig bij het nemen van maatregelen, gezien het feit, dat de dagelij ksch\ kosten 1.7 millioen bedragen. 0 Spr. uit critiek op1 het gebruiken van De heer Schaepman (r.k.) behandelt de kwestie der Kamerleden, die reserve officier zijn. Ongetwijfeld bevat art. 99, 4e lid van de Grondwet een positief voor schrift. Doch wat is volgens moderne op vattingen „krijgsman in werkelijken dienst"? Deze bepaling is meer dan 100 jaar oud. Het is niet juist, verlofsmili tairen gelijk te stellen met beroepsmili tairen. Spr. houdt vol, dat een verlofs officier lid van de Kamer kan zijn. Is echter de verlofsmilitair wel een krijgs man in werkelijken dienst? En wat geldt voor de marine? Spr. vraagt zuinigheid te betrachten. Tegen cumulaltie, van inkomens bij den luchtvaartdieflSTwake men. De regeling van de Industrie^ zakenverloven werkt goed, doch er komen wel eens onjuiste beslissingen voor. Spr. bepleit een be roepsregeling. Het komt te veel voor, dat van de leden van groote gezinnen twee of drie zoons onder de wapenen zijn, hetgeen voor boerenbedrijven een be lemmering is. De minister stelle de ge legenheid opejft bij de aflossing van de oudere lichtingen om vrijwillig te blijven om jongeren krachten de gelegenheid te geven vrijgesteld te worden. De militaire verloven en de feestdagen. Beperkte reisgelegenheid voor burgers. Naar wij vernemen zullen op den avond van den Tweeden Kerstdag en op Nieuwjaarsavond zoovéél militairen van de treinen gebruik maken, dat een deei van h« burgerlijk verkeer die avonden na 7uur niet zal kunnen rekenen op ver- voergelegenheld. Door de speciale verlofregeling voor militairen zal op beide avonden n.l een meer dan verdubbeld contingent militai ren gebruik maken Bovendien is nog steeds een deel van het materiaal fler Spoorwegen door de militaire autorfteiteh geblokkeerd, met het oog op bijzondere omstandigheden, zofdat niet evehveel extra treinen kun nen worden ingelegd' als in normale jaren. Om het mogelijk te maken het vervoer- over meer dagen te verdeelen, zullen ge wone retourhiljetten en gezinsretours geldig zijn van 17 December tot 9 Jan. Telegraaf en telefoon in het gebied in staat van beleg. Opheffingsregeling in werking getreden. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft een telegraaf- en telefoon regeling vastgesteld, die heden in wer king is getreden. Hierin zijn algemeene regelen gesteld waaronder ontheffing van de schorsing van telegraaf- en tele foonverkeer wordt verleend in net in staat van beleg verklaarde gebied. Geen ontheffing wordt ,o.a. verleend voor telegrammen in geheimschrift, tele grammen en telefoongesprekken zonder inhoud of waarvan de inhoud geen alge meen verstaanbaren of aannemclijken zin oplevert en voor telegrammen of ge sprekken in een andere taal dan het Ne- derlandsch, Dultsch, Engelsch of Fransch Evenmin wordt ontheffing verleend voor het overbrengen van telegrammen en voor het voeren van telefoongesprek ken, voor zoover de inhfud door het mi litaire gezag in strijd wordt geacht met de belangen van den Staat of de open bare orde. Het is verwonderlijk, hoeveel moeite de menschen zich geven om aan hun stoffelijke behoeften te voldoen, maar hoe weinig zij aanwenden om de behoef ten van geest en hart te bevredigen. FEUILLETON. Roman van WALDEMAR BRINKMAN. 3 (Nadruk verboden). Voorts was het hem dan ook nog be kend, dat Gerald tenslotte door dien zelfden oom. Lord Elsbee, die op 65-Jari- gen leeftijd nog met een der society totaal onbekende dame in het huwelijk was getreden, naar Engeland was terug geroepen om in Oxfad te gaan studee- ren en eindelijk, datahij, Maurice Mes ster, den jongen Gerald Elsbee, den neef van den ouden Lord Hilary Elsbee, hier in Londen in een meer of minder be ruchte nachtclub, nl. in de „Falstaff Nightclub" had ontmoet. Daar had Ge rald den ouden vrieijd van zijn moeder een en ander van zichzelf verteld en zoo doende Sir Maurice Messter's belangstel ling opgewekt. En nu was Sir Kfaurice op weg naar den jongen Gerald Elsbee met het loffelijk voornemen zich het lot van den vereenzaamden en naar hét hem 'voorkwam ook lichtelijk verboe melden Jongemaif eenigszins aan te trekken. Maurice Messter stond voor de deur van Gerald's woning. Hij wilde Juist bel- len, toen iemand naar buiten stormde en met een harden klap de deur achter zich dicht sloeg. Daar hij met den rug naar Sir Mauricce toestond, ontwaarde hij deze pas, toen hij reeds de trap wilde afgaan. Op datzelfde oogenblik bleef hij echter staan, terwijl hij Maurice eenigs zins verbaasd aanstaarde. U ook! vroeg hij brutaal. 4 Ik ook? Messter scheen volkomen kalm. Hoor eens even, Lloyd, het dunkt iter, dat wij het eens worden voor ik mr\ Elsbee opzoek. Ik weet, wie Je bent wensch niet, dat mr. Elsbee je kennett. vóór dat de verblufte man kon Messter hem stevig bij den arm gepakt. Zoo, Lloyd, kom nu maar voor den dag met de „bescheiden", die Je mr Elsbee wilde brengen! Sir Maurice Messter glimlachte hem bemoedigend toe, zonder hem evenwel los te laten. Laat u mij met rust, anders roep ik de politie. U hebt niet het minste recht... Lloyd zag geen kans om verder te spreken, yant Messter kneep hem den arm bijna- af. Kalm aan, Lloyd, ik weet helaas, dat Je niet te grijpen bent en lk weet ook, dat er formeel niets op je is aan te merken, maar ik... en Mfcuricec Messter keek den man tegenover hem vastbe raden aan, ik wensch hier) en wel onmid dellijk mr. Elsbee's zaken te regelen. Zeg op dus: Hoeveel? Lloyd wierp even een vragenden blik op den man, wien het ernst scheen te zijn, maar daarna haalde-hij zijn porte- Aan de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer tot het wetsontwerp tot wijziging van de Jbegrooting van in komsten en uitgaven van het Landbouw Crisisfonds voor 1938 .is het volgende ont leend: Liet bij het opmaken van dc oorspron- kelijke begrooting van het Landbouw- Crisisfonds de prijsontwikkeling der ak kerbouwproducten zich in het algemeen gunstig aanzien, het werkelijke verloop heeft in verschillende gevallen teleur - I stelling gegeven. In andere gevallen handhaafden de prijzen zich of zette zich de prijsstijging zelfs door. Dit laatste heeft zich o.a. ook vqprgedaan bij de zuivelproducten, zoo dat daar zelfs tot belangrijk vereenvou digde steunmaatregelen kon worden overgegaan. In verband tr*Jfiet voorgaande is het dan ook evenals voorgaande jaren we derom noodzakelijk min of meer belang rijke wijzigingen in de begrooting voor 1938 aan te brengen. Vanzelfsprekend hebben ook de uitvoeringskosten den invloed van het' bovenstaande onder gaan, waardoor voor de artikelen be tref fende de personeelsuitgaven en materi- eele behoeften dienovereenkomstig wij zigingen worden voorgesteld De gewone dienst voor het jaar 1938 zal vermoedelijk uiteindelijk door de ge wijzigde inkomsten en uitgaven sluiten met een voordeelig slot van 26.658.000. Regeeringssteun voor seringen- kweekers. De regeering heeft aan de Aalsmeer- sche seringenkweekers medegedeeld, aan de seringencultuur steun te zuMen ver- leenen nu het grootste afzetgebied, En geland, is verloren gegaan. Van gisteren af word* voor doorgedraaide seringen een steunbedrag betaald van 5 cent per tak voor de beste kwaliteiten en van 2J cent per tak voor de minaer goede kwa liteiten. De nieuwe Staatsleening. Binnenkort te verwachten? Er loopen op 't oogenblik geruchten, dat de regeering eerlang zal gebruik ma ken van de haar verleende machtiging tot het aangaan van een nieuwe leening. Over het totaal bedrag daarvan en de condities worden nog geen vaststaande mededeelingen gedaan. Verhooging begrooting Werkloosheidssubsidiefonds 1938. Aan de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer tot het Wetsontwerp Wijziging en Verhooging van de Begroo ting vnn Inkomsten en Uitgaven van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1938 is het volgende ontleend: i De zorgvolle financleele positie van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1938 heeft de Regeering voor de noodzake lijkheid geplaatst om, evenals dit voor het jaar 1937 is geschied, het bejlrag voor bijzondere bijdragen aan gemeenten te beperken, door geheel of ten deele ren- telooze voorschotten in de plaats van bijdragen a fonds perdu te verschaffen. De splitsing van den bij zonderen steun in extra- en belastingbij dragen en ren- teloóze voorschotten kon echter niet zóó tijdig plaats vinden, dat hiermede bij het opmaken der begrooting van het fonds voor het jaar 1938 volledig reke- ning kon worden gehouden. Bij het samenstellen van de ontwerp-begrooting is er van uitgegaan, dat de behoefte der gemeenten aan bijzondere bijdragen zou kunnen worden gesteld op een totaalbe- j drag van 17.100.000. Om tot een sluitend budget te komen afgezien van het mede op deze begrooting drukkend na- deellg saldo van het afgesloten dienst jaar 1935 bleek h$t noodzakelijk de helft 1 van dit bedrag 8.55Q.OOO ten laste van den kapltaaldienst te brengen. Intusschen.is gebleken, dat de raming van het bedfjg, benoodigd voor het toe kennen van Bijzondere bijdragen, te op timistisch is Geweest. In totaal zal naar de thans bekeride gegevens vermoedelijk een bedrag van 22.450.000 benoodigd zijn Onder artikel 8 van dit wetsontwerp feuille te voorschijn om sir Maurice ten slotte een couvert te overhandigen, waar op in onberispelijk schoonschrift ge schreven stond: „Betr. mr. G. Elsbee". Sir Maurice bladerde den inhoud even i vluchtig door. Ik zal je een cheque geven voor het I verlangde bedrag, zei hij rustig. Je kunt niet van me verlangen, dat ik zooveel geld bij me draag. Als Londen overdag al onveilig wordt gemaakt door zulke gentlemen als jij, zul je me moeten toe- geven, dat eenlge voorzichtigheid ge- boden is!"* Lloyd vond het blijkbaar beter deze laatste opmerking te negeeren. Hij on derzocht de cheque nauwkeurig, lachte minzaam en verdween zonder verder nog I een woord te zeggen. Sir Maurice Messter moest twee maal bellen voor hij werd opengedaan. Ein- j delijk verscheen een oude, eerbiedwaar- dige butler. Wij hebben toch de eer met Sir i Mauricce Messter? vroeg hij plechtig. i Inderdaad. Is mr. Elsbee thuis? 5 oc— Ja. Sir. U wilt mijn onbescheiden- j l«L»wel excuseeren, Sir? Ik had op- alle bezoekers, behalve u, af te wijzin! Sir Maurice werd in de bibliotheek' ge- laten, waar hij moest wachten De be- diende reed de thee op een roltafeitje i j binnen. Mr. Elsbee laat zich excusee- ren. Hij komt onmiddellijk. j 't Is goed, antwoordde Maurice, vriendelijk, ik heb tijd. Hij nam een van j Gerald's sigaretten, maar na een, twee trekken legde hij haar hoofdschuddend weg. Vervolgens ontdeed hij de Yade- doos, waarin de sigaretten lagen, geheel van haar inhoud, om deze daarna weer met zijn eigen sigaretten te vullen. Dit kleine voorval scheen hem tot nadenken Toen Gerald eindelijk het vertrek bin nentrad, stak Messter hem ter begroe ting beide handen toe. In zijn pauw blauwe ochtendjas maakte de Jongeman werkelijk een zeer correcten indruk Sir Maurice, ik ben blij, dat u eens bent komen aanloopen. Hoe maakt u het? Wat doet u tegenwoordig? Neemt u niet kwalijk, dat ik u even moest laten1 wachten! Dat alles vloeide zoo maar over Gerald's lippen. Mag ik u een kop thee inschenken? Hoe bevalt het u hier? Messter dronk zijn thee, opende daar na als toevallig het Yade-doosje en nam een sigaret. O, nee, neemt u die niet! Die zijn te zwaar. Ik begrijp niet hoe ze hier ge komen zijn, zei Gerald met een haas tigen greep in de richting van de doos. Die sigaret is todh werkelijk zoo zwaar, niet, zei Messter, die haar reeds had aangestoten en 7<jn longen behaag lijk volzoog. Integendeel, lk vindt haar buitengewoon licht. Er zit geen hasjiea Maprlcfe's stem, wélke tot nu toe luch tig had geklonken, wSrd thans plotseling zeer ernstig. Vertel me eens, Gerald, is dat nu werkelijk noodig? Gerald stond er bij als een schooljon gen, die eens flink onder handen is ge nomen. HIJ was vuurrdbd en vermocht wordt het gedeelte hiervan hetwelk in den vorm van voorschotten zal worden verstrekt, overeenkomstig de daarvoor getroffen regeling geraamd op een be drag van 11.200.000. Als gevolg van dit wetsontwerp wordt de gewonè dienst verhoogd met 7.584.508 de kapltaaldienst mët f 3.463.744 en de geheele dienst met 11.048.252. Verdrag Nederland en Duitschland regelend goederenverkeer. Aan de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer tot het wetsontwerp houdende goedkeuring van het Neder - landschDuitsch verdrag nopens de re geling van het goederenverkeer met bij lagen en bijbehoorendf slotprotocol op 25 Maart 1939 te Berlijn gesloten, is het vol gende ontleend: Hoewel uiteindelijk, zij het na moei zame onderhandelingen, de bij het ver drag van 19 Maart 1938 overeengekomen regelingen grootendeels ook bij het on derhavige verdrag bestendigd konden worden, zoo is toch aan den anderen kant een aantal nieuwe bepalingen op genomen, en zijn eenlge reeds bestaande gewijzigd. In de vroegere Nederlandsch—Duitsche handelsverdragen was het handelspoli tieke evenwicht op het gebied der tarie ven gevonden in een reeks afzonderlijke tariefreducties en -consolidaties, door de Duitsche regeering verleend voor een belangrijke groep van in hoofdzaak agrarische Nederlandsche uitvoerpro- ducten. Daartegenover was de Neder landsche regeering slechts in algemee- nen zin gehouden in haar tarievenpoli- tiek geen principieele wijziging aan te brengen; ingrijpende wijzigingen in de economische verhoudingen tusschen bei de landen konden ttot opzegging van het verdrag op korten termijn aanleiding geven. Daar deze algemeene waarborg, ge zien de wijziging in de Nederlandsche tariefpolitiek, niet meer voldoende kon worden geacht, moest naar een nleuweh vorm van verdragsrechtelijk evenwicht worden gezocht. Deze werd ten slotte hierin gevonden, dat artikel l van het verdrag naast de reeds vroeger in een bij het vedrag be- hoorende lijst van afzonderlijke en met name genoemde tariefverplichtingen van Duitsche zijde thans ook in een lijst van verplichtingen voor de Nederlandsche regeering voorziet. Voor den duur van dit verdrag verbindt de Nederlandsche regeering zich de invoerrechten voor de aldaar genoemde goederen niet te zullen verhoogen. Deze goéderen vallen alle bui ten de werking der op 1 Maart 1939 inge voerde tarlefverhooging, terwijl geen ver plichtingen werden aanvaard om de be staande of de verhoogde invoerrechten te verlagen. Voorts werden de noodige wijzigingen aangebracht in verband met het feit, dat thans ook onder dit verdrag geregeld is het goederenverkeer met het voormalige Oostenrijk en Sudetenduitsche gebieden. GEMENGDE HE RICHTEN. Ernstig spoorwegongeluk voorkomen. Treinen waren elkaar reeds tot op enkele honderden jyeters afstand genaderd. Door de oplettendheid van de belde machinisten der treinen Leeuwarden— Groningen en Groningen—Leeuwarden is gisteravond op dit traject, dat over de geheele baan enkel spoor heeft, een ern stig spoorwegongeluk voorkomen. De sneltrein, die om 16 u. 50 uit Leeu warden naar Groningen was vertrokken, arriveerde 9 minuten later aan het sta tion Hardegarijp. De stationschef en ver moedelijk ook de hoofdconducteur lieten door een misverstand den trein van hier vertrekken nog voordat de lokaaltrein uit Groningen, die hier moet wisselen, deze halte had bereikt. Nadat de Leeuwarder trein door den wissel, die op veilig stond voor den bin nenkomenden trein uit Veenwouden, was gereden, ontdekte de haltecheï zijn fout Hij trachtte door roepen en fluiten-de aandacht van de treinpassagiers te trek ken, doch hoewel de inzittenden van den trein-Tjegrepen, dat er iets bizonders aan dai^nand was, durfden zij toch niet aan de noodrem trekken Twee km. van het station Hardegarijp zag de machinist, dat uit de richting Veenwouden de trein uit Groningen na- derde. Hij remde uit alle marteen reed geen woord uit te brengen. Messter keek hem vriendelijk aan. Ik weet niet, waar Je dien rommel vandaan hebt, maar ik geloof heusch, dat het wel" zoo goed voor je zou zijn, als je er afstand van deed. Laten we er maar niet 'meer over praten! Gerald trachtte een verklaring te vin den, maar Maurice liet hem niet aan het woord komen. Hij vervolgde: Gerald, Je bent op vler-en-twintig- Jarigen leeftijd heer en meester over je eigen. Je kunt van je leven maken, wat Je zelf wilt, maar je moet er ook inder daad iets van trachten te maken, want zóó wordt Je een hopeloos geval. Ik wil je helpen, zoodra Je zelf inziet, dat je hulp noodig hebt. Sir Maurice haalde nu het couvert te voorschijn, dat hij kort te voren Lloyd afhandig had gemaakt. Kijk eens hier, beste Jongen, daar staat Jouw naam. is de naam Elsbee niet te goed om op een couvert te prijken, waarmee een individu als die Lloyd uit buren gaat? Gerald staarde zwijgend voor zich tüt, doch Messter lette er niet op. HIer, vervolgde hij, steek dat bij Je, of mis schien doe Je nog beter het te verbran- dCBeide mannen zwegen. Sir Maurice had het gevoel, of hij een kind voor zien had. Eindelijk vroeg hij: Vertel me eens, waarom speel Je eigenlijk? (Wordt vorvolgd-) m de richting Hardegarijp terug. Gelukkig had ook de machinist van a den trein uit Groningen gemerkt, welk gevaar dreigde, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen de beide treinen bedroeg op dat oogenblik 4 a 500 meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hardegarijp was teruggekeerd, gon de trein uit Veenwouden de reis,, voortzetten. Do trein .uit Leeuwarden tkwam met 45 minuten vertraging te Gro ningen aan. Een Zaankanter is twee landhaaien te slim a Bedriegers bedrogen. Twee zakkenrollers, die in den afge- loopen nacht een man uit Wormerveer van zijn gouden horloge met ketting hebben beroofd, zijn, dank zij een list van den beroofde, gearresteerd. De man uit Wormerveer was gister avond in Amsterdam uitgegaan. Hij be- adtht verschillende café -en maakte spoe dig kennis met twee onbekenden, die zich bij hem aansloten en hem beloofden Amsterdam eens goed te laten zien. Van het eenc café ging het naar het andere en fep slotte kwam het gezelschap te recht in een groot café-restaurant in de binnenstad. De heeren hadden veel plezier, doch ten slotte kwam ook aan dat vertier een einde. Toen de Zaankanter eindelijk afscheid van zijn „vrienden" nam en op zijn hor loge wilde kijken hoe laat het was, be merkte hij tot zijn schrik, dat zijn klokje met ketting was verdwenen. Hij deed alsof hij de vermissing niet berperkte en bleef nóg gezellig napraten. De man sprak over zijn behoorlijke financleele positie en over geld, dat hij vaak bij zich droeg. De vrienden spitsen hun ooren en stelden voor hem even naar Wormerveer te rijden. Hun wagen stond op het Rembrandtplein. De be roofde deed alsof hij dat bijzonder op prijs stelde en maakte de afspraak dat hij op een bepaald nachtelijk uur op het Rembrandtplein zou zijn. In het vooruitzicht straks misschien nog een beteren slag te zullen slaan, zorgden de dieven er voor, dat zij op tijd op de afgesproken plaats stonden. Met een handigheidje wist de man uit Wor merveer het gezelschap even tc mijden. Hij liep regelrecht naar de politie om daar kennis te geven van het gebeurde, met het gevolg dat later, toen de heeren op het Rembrandtplein bij elkaar kwa men, er ook eenige rechercheurs waren, die zich verdekt hadden opgesteld. Even voordat de drie mannen in den auto zouden stappen zag één der recher cheurs, dat de man, die het horloge had gerold, dit weer in den zak van den be roofde wilde stoppen. De politlemenschen grepen nu snel in en arresteerden het tweetal, dat naar het politiebureau Leid- schepleln werd overgebrachten opge sloten. STADSNIEUWS. RADIO-NIEUWS. Zaterdag 9 December. Hilversum I, 1875 ue 414.4 M. KRO-Uit- tending, 4—5 HIRO; 8.— Berichten ANP; 8.06—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12— Berichten/; 12.15 KBO-Melodisten en solist; 12.45 /Berichten ANP en gramofoon; I.10 KRO-orkest; 2.— Voor de jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuurtje; 4.Oramo- fóon; 4.05 Causerie „Niet versagen"; 4.20 Gramofoon; 4.25 Causerie „Het Nationaal Congres Ons onderwijs gezien in het licht der moderne Psydhologie"; 4.40 Gra mofoon; 4.45 Causejje „In dézen tijd..."; 5.— Gramofoon; 5.15 Filmpraatje; 5 30 Gramofoon; 5.45 KRO-Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek weekover- rMit: 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 lering „Schijndomheid; Oorzaken en voor- heelden var. achterblijven hij kinderen, die in werkelijkheid niet dom zijn"; 7.35 Ar. tueele aetherflitsen; 8.Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Meditatie met muzika le omlijsting; 8,95 Gramofoon; 8.45 Geva rieerd programma, in de pauze gramofoon; 1090 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met muzikale om- Kisting); 11,10—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M VARA-Uttzen- 14-10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: Berichten ANP, gramofoon; 10. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.— Gramofoon (om 12.46 Berichten ANP); 1— VAIÏA-ortat; Filmpraatje; 2.15—2.55 Zang, orgel en piano; 3.Reportage; 3.36 Gramofoon; 4-30 Vragenibus; 4.50 Groninger Orkestver- «niglng en soliste (opn.); 5.30 Filmland; »M Orgelspel; .15 Uit de roode jeugdbe weging; 6.45 Kinderleesclub; 7.'VARA. Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Politiek radiojournaal; 7.30 Cyclus „Hoe werkt de 7.55 „Hoe zy het aanpakten", toe- ■praak; 8— Herhaling SOS-Beridhten; 8.0'. Berichten ANP, VARA-Varia; S.1'5 Gramo- mon; 8.30 VARA-orkest en solisten; 9.1(1 Toespraak; 9.15 Radiotooneel9.30 Bont programma (opn.); 10.— En nu... Oké, II.— Berichten ANiP; 11.10 Gramofoon 11.3012 De Ramblers. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag. Internationaal. Nederland—België, Feijenoord-stadion, 2 uur. Kon. Ned. Voetbalbond. afdeMing II. Reserv«Meeling K. O.N.A. 2O.N.A. 13p uur. koiBal.- Programma W>r Zondag. Kon. Ned. Korfbalbond. 3e klasse B. Ter Gouw—o.d.I. Trekvogels—Spangen 2. GOUDA, 8 December 1930. Verduisteringsoefening in het Noordelijk Resultaat niet zoo gunstig als de vorige avonden. De verduisteringsproeven, die de Lucht beschermingsdienst kringsgewijze gehouden heeft, zijn gisteravond besloten met een oefening in het noordelijk stadsdeel. Ook hier viel een goede wil by" de bewo ners ,te constateeren, maar toch was het algemeen resultaat niet zoo gunstig als de vorige avonden, toen de stadsdeelen Kort- 'aarlem en de Korte Akkeren en de binnen stad zulk een perfecte beurt maakten. Er waren wijken die uitstekend verduisterd waren, maar in andere was in een vry groot aantal huizen de afscherming onvoldoende. Er kwam by, dat het, al scheen de maan niet, helder weer was en bovendien leek het of het noordelijk deel zich niet zoo eigent voor een oefening in zijn kring. Verschil lende gedeelten vormen een smalle strook, zoodat men te veed schijnsel had van de aangrenzende, wel verlichte stadsdeelen. Ook werkte niet ipede, dat de spoorbaan de noordelijke wijk snydt, waardoor gérègeid de helverlichte treinen de duisternis bra ken. Het station was wel verduisterd, goed zelfs, maar de trein» en signaalverlichting kon men. uiteraard niet dooven. Aldeen de treinen naar en van Rotterdam waren don ker, omdat in de Maasstad een verduiste ringsoefening gehouden werd. Ten slotte waren er veel meer menschen op straat dp* den vorigen keer, al hield men zich tijdmis het luchtalarm vry goed aan het voorschrift binnen te blyVen. Tijdens het luchtalarm werd een bom inslag verondersteld in de WMlem Tomberg straat hoek Hyronimus van Alphenstraat, Ook thans waren er geen gewonden, zoodat de uitgerukte geneeskundige ploeg geen dienst behoefde te doen. De politie heeft vier processen-verbaal opgemaakt, alle tegen bewoners die hun lichten niet hadden afgeschermd of uit ge daan. Voorts zijn 11 ernstige en 162 ge wone waarschuwingen gegeven, 81 bestuur ders van motorrijtuigen en fietsen aange maand de lichten te doven, 51 personen, die zich tydens het luchtalarm op straat bevonden, binnenshuis gestuurd en aan 10 personen, die liepen te rooken, bevolen bun sigaar of sigaret uit te doen. Ten slotte moest de politie optreden te gen eenige baldadige jongens, die op den Ridder van Catsweg de straatlantaarns aan trokken. Al met al heeft de oefening, juist omdat er eenige onvolkomenheden zyn gebleken, welke nu kunnen worden ondervangen, hun nut gehad, gelyk de drie verduisterings proeven ongetwijfeld nuttig zyn geweest. Over het algemeen kan men tevreden zijn, in vergedyking met de oefening 0p 19 Ja nuari is een groote vooruitgang te consta teeren geweest. Motorrijder aan verwondingen overleden. De heer J. Jongejan, die Woensdagmid dag op den weg GoudaWaddinxveen met zijn/ motor tegen een dwars over den weg staanden zandauto reed en wiens toestand gisteren in tegenstelling met hetgeen wij meldden zeer ernstig was, is vannacht in het Van Iterson ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Het slachtoffer was 3ü jaar oud en gehuwd, maar 'had geen kinde ren. Hy woonde in een handwerkemvinkel in de Dubbelébuurt, welke zyn vrouw dreef, terwiyl hij zelf een zaak in huisvlijtartike- fen te Boskoop -voerde. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis, dat op 6 De cember 1939 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van G. A. van Kooten, wonende te Gouda, Veerstal no. 24, om een verlof B ingevolge de Drankwet voor de volgende lokaliteit: de benedenlokaliteit van het per ceel Veerstal no. 22. Binnen twee weker, na de dagteekening dezer bekendmaking kan iéder tegen het j wrleenun van dit verlof schriftelijk bezwa ren bü Burgemeester en Wethouders in brengen. Daling der nffcikloosheid .tot staan gekbmen. 64 ingeschrevenen meer. Nadat sinds Februari de werkloosheid was gedaald, is het cyfer thans gestegen, een verschijnsel, dat zich steeds in dfe win termaanden voordoet. Tegen 1423 by" de vorige opgave, staan nu 1487 personen in geschreven, over de beroepen als volgt ver deeld: aardewerkindustrie 60, typografie 80, bouwbedrijven 299, chemische nijverheid -26, 1 houtbewerking 78, Weedingindustrie 25, Ie- derbewerking 9, metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw 93, papierfabricage 13, tex tielnijverheid 11, bereiding voedings- en ge notmiddelen 77, sigarenindustrie 89, land bouwbedrijven 52, handelsvertegenwoordi gers 52, pakhuis- en schippersknechts, koet siers, chauffeurs 167, transportarbeiders 80, verzekeringwezen 2, vrye beroepen 8, kan toorbedienden 35, onderwijspersoneel l, hui selijke diensten 14, ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders 236. Mr. T. de Jong lid van Ambtenarengerecht. De minister van justitie heeft benoemd tot lid- van het amlbtenareigi-ocht te Gro- bingjen voor den tyd van zes jaren mr. T. de Jong Tz., directeur van de Groningsche Hypotheekbank voor Nederland, te Gronin. gen, vroeger kantonrechter te Rotterdam en te Gouda. Beroep ontvangen. Onze oud-stadgenoot, ds. Joh. Bylsma, Ned. Hervormd predikant te Oostrum en Jouswier, is beroepen te Westerhaar (Or.). Voordracht en bespreking oprichting INGEZONDEN. Er bestaan plannen voor de opriajfting van een Goudsche Montessori-kleutefklasse. Hiertoe worden op Zaterdag 9 December om 4 uur, op Maandag 11 December om 8.15 uur, op Zaterdag 16 December om 4 uur en op Dindag 19 December om 8.15 uur, telkens in „Ter Gouw", een voordracht en bespreking gehouden. Loop der bevolking. Gevestigd: G. de Haas. van Bloemen- daal, Tollenslaan 14 in Van Itersonlaan 13; P. A. J. Vlug, elecfcr. lasscher, van Wad dinxveen, Kanaalstraat 4b in Gr. Jacoba- straat 5; K. A. van Doorn, officier L. d. ITg van Grootegast, Opende D 298 in Nagtegaal- straat 2; A. A. v. Staveren, bankethakker, van Overschie, Dorpsstraat 82b in St. Jo- sephstraat 9; J. v. Vliet geb. v. Ewyk, van LeiiAuiden, Tolhuis 420 in Klimopstraat 4; T. W. de Jong, van Arnhem, Verl. Priime- Isan 71 in Van Bergen IJzendoornpark 9c; P. J. C. v. Tongeren, broodbakker, van Stol- wyk C 2 in P. C. Bothstraat 31; L. L. Ha- menpagt, huishoudster, van Moordrecht, Stevenisstr. EE 24 in Noorderstraat 9; J. R. M. Groos, handelsagent, van Tilburg, Noordstraat J4a in Heerenstraat 3; L. Paas, van Stolwijk E 47 in Kon. Wilhelmi- naweg 251; J. L. Goossens, kruideniersbed., van Haarlem, Potgieterstr. 5 in Hoog straat 17; C. H. Bulsing geb. Tamse, van 's-Gravenhage, Edisonstraat 120 in Lange Tiendeweg 164; H. Luymes, vroedvrouw, van 's-Gravenhage, Frankenslag 142 in Bleekerssingel 25bov.G. Blom, schrijver 2e kl., van 's-Graven/hage, v. Hogendorpstr. 38 in Keizerstr. 94; .M. Jongman, dienstb., van Overschie, Rijksstraat 62 in K. Tien- de weg 12; A. O. Zwijnenlburg van Reeuwijk, Weth. Venfeweg 118 in Gouwe 236; D. v. d. Graaff, kantoonbed., van Rotterdam, Heem raadsingel 26a in K. Tiendeweg 26; B. v. d. Hoeden geb. Bonn, van Amsterdam, Trans- vaalstraat 1171, in Krugerlaan 94: A. Boc- refijn, van Reeuwijk, Weth. Venteweg H 98 in Karnemelksloot 92; J. 1 A. Scheffers, groenteboer, van Botterdam, 2e Sche«p- ■vaartstraat 16a in Woudstraat 11; B. C. v. de Heuvel, van Moordrecht Cll, in Pr. Hendrikstraat 22; C. Chr. van Boon, dnstb., van Reeuwijk, Reeuwal D 81 in Piersonweg 4; P. Verwaal, dnstb., van Amsterdam, Westerscheldeplein 33 in Van ïterponlaan 18; L. v. Monnikendam, bakker, van Win- zchoten, Marktstraat 6 in Achter de Visch- nvarkt 72ben.; C. J. KlaaSfen, van LeM- schendam, Park Leeuwentoef a;h 61 in A. C. de Vryestraat 10; A. M. A. de Goey, dnstb van Waddinxveen, Bloemewdaalscheweg 65, in Nieuwe Veerstal 7; M. A. den Held, van 's-Gravenhage, Westeindfe 31'ih Vijverstraat 5; W. Roepert, kruidenier, van Scihagen, Stationsweg C 85 in Markt 51; A. de We ger, hfd. linnenkamer, van Eibergen G 101 in Oosthaven 31; P. Kooistra, opz. stadsrein. van Amsterdam, Bcnnehroekstr. 15 in Jou- bertstraat 78; J. P. v. Voorst van Beest, van Zeist, Utrechtscheweg 48 in L. Tiendewèg 76; J. M. G. Olsthoorn geb. Kuyf, van Boskoop, Reijerskoop 275 in Kon. Wilhel- minaweg 203; E. Mossel, van Amsterdam, Amsteldyk 106 in R. v. Catswi.g 61; J. Bin ken, fator.arb., van Noordwyk, Golfwegi 44 in L. Tiendeweg 76. AGENDA. Thalia-Theater: Drie walsen. ReunieJBioscoopDe eenzame weg en Een wilde jacht. Zondag 10.30 uur: Drie dolle dagen. Woensdag 2 uur matinee. Schouwburg Bioscoop: Kinderen Van den Oliebollendagen van „Draagt elkanders lasten*'. Dinsdag en Woensdag a.3. zulten, gelyk ook in vorige jaren placht te gebeuren. oliebollen gebakken en verkocht worden, ten bate van de vereeniging „Draagt Elkanders I,asten". Om aan $lle aan ragen voor klee ren, dékking en schoeisel van behoeftigen t\ kunnen voldoen, heeft deze vereeniging veel geld noodig Dit keer vragen wy U c chter niet om geld, wy verzoeken U alleen i veel oliebollen te koopm (3 voor oen dub beltje) on ze smakelijk or te eten. Vele handen boden zich reeds aan om oliebollen te bafkken, in te pnkkafi en tc ver- koopen, maar vooral voor dit laatste werk komen wy nog krachten te kort. Wie nog mee wil helper-, geve zich zoo spoedig mo gelijk op bij Mevrouw Vromen-Vromen, Krugerlaan 87. En dan smakelijk oliebollen eter. alle maal! Het Oliebollen-Comité: Mevr. JAMESJVIAN OER HOOf', Voorzitster. Mevr. VROMAN-VROMEN, Secretaresse. Mevr. RIESZ-NOOTHOVEN VAN GOOR, Penningméesteresse Mevr. FRlANKEN- HOBPENBROUWFR Mevr. VAN REEDT DORTLAND- DE KAT Mevr. SIMON-1APFEL. Mevr. STETNBAOH-TUYN. Mevr. VERHEUL. VAN DER DOES DE BYE. Zondag 10.30 uur: 4tt 0 Dec., 4 uur. Ter Gouw. Voordracht en bespreking oprichting Goudsche Montes- sori-kleuterklasse. 9 Dec. 56 uur Kunstmin. Receptie bestuur Turnkring Gouda en omatreken. 9 Dec. 7.30 uur Kunstmin. Jubileumuitvoe- ring Turnkring .Gouda en omatreken. 11 Dec., 8.15 uur. Ter Gouw. Voordracht en bespreking oprichting Goudsche Montes- sori-kleuterklasse. RECHTZAKEN. Goudsche drogist staat terecht I wegens prijsopdrijving. Een maand geëischt. De 59-%dge drogist C. O. uit Gouda heeft gisteren voor de rechtbank te Rotter dam terecht gestaan terzake van prijsopdrij ving. Gp 27 October zou hyl een vaatje sal peter van 50 k.g. dat voorheen altijd voor 15 werd verkocht, voor 32.50 te koop I hebben aangeboden. Verdachte gaf de juistheid van de ge- I noemde cyfers toe, doch bestreed' dat daar- uit prijsopdrijving zou kunnen wonfen af- p geleid. Indertijd heeft de inkoop van een j vaatje salpeter bedragen 7.87 en de ver koop1 15. In het laiatst van October echter moest verdachte, hoewel hy nog ouden voorraad had, rekening houden met de ver vangingswaarde. Hy legde een offerte over, gedagteekend 30 October, volgens welke da prijs van een vaatje salpeter tot 13.25 zou zijn gestegen. Op grond van dezen prijs hai verdachte zyn vraagprijs van 32.60 bere kend. Bovendien, merkte verdachte nog om, moest in aanmerking worden genomen, dat liet heel goed mogelyk was, dat de voorraad salpeter niet meer vervangen zou kunnen worden. Getuige B. van Zessen, die vopr een coöperatieve InkoopveAeniging een vaatje salpeter bij verdachte t^steld had, deelde mede, dat de gevraagde prijs buitengewoon hoog moet worden genoemd1, omdat op hef oogenblik nogr tegen de ook in September en Augustus gelderde prijzen wordt ver. frocht. De vertegenwoordiger van het O.M. wJs van oordeel, dat men hier te doen heeft-mei een schandelijke prijsopdrijving, waarvoor geen enkele grond! aanwezig is geweest Verdachte heeft alleen misbruik willen ma- ken van de omstandigheden en vond de normale winst, die toch al zeer behoorlijk kan worden genoemd, niet voldoende. Spre- ker eischte een maand! gevangenisstraf. Uitspraak 21 December. Pennen uit vleugel van zwaan getrokken. Voor den politierechter te Rotterdam js voortgezet de behandeling van de zaak tegen een 67-Jarigen landbouwer te Gou da, aan wien dierenmishandeling was ten laste gelegd Om te voorkomen, dat ze gingen vliegen, had hij zijn zwanen vijf pennen uit lederen vleugel getrok ken. Dit gebeurde langs den weg, waaroo voorbijgangers, die zich aan de behan deling der zwanen ergerden, aangifte bij de politie deden. Een als getuige opgeroepen veearts verklaarde, dat de uitgetrokken pennen, die ter terechtzitting aanwezig waren, op één na, geen slagpennen waren. De dieren hadden wel is waar eenlge pijn van het uittrekken, maar de kweeker was in vergelijking met tal van anderen een humaan mensch. Het is niet noodig de pennen uit te trekken, want er is een ge heel fcijnlooze methode om de vogels te beletten weg te vliegen. De veearts bood den landbouwer aan het hem te leeren en deze accepteerde gaarne. Het O. M. eischte f 8 subs. 2 dagen. De politierechter legde,/ 1 subs, l dag op. MARKTBERICHTEN. De boterhefing. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentyd- sche wyziging voor de week van 7 tot 14 December vastgesteld op 80 cent per K.G. (onveranderd). LAATSTE BERICHTEN. 17 September: De vrachtboot „Mark" (1514 ton) op weg van Finland naar ons land loopt op een mijn (2 gewonden). 7 October: Het stoomschip „Binnen dijk" (6873 ton) van New-York op weg naar i Rotterdam, op een mijn geloojpen (alle 41 opvarenden gered). Ook twee kleinere vrachtschepen wor den sinds de eerste oorlogsweken ver mist: de „Tegri" (280 ton) en de „Safe" (375 ton). Over het lot der opvarenden is niets bekend. 18 November: De „Simon Bolivar" (8309 ton) van Amsterdam naar West-Indië onderweg, verongelukt door een mijn explosie (86'vermistep).. 24 November: Het tankschip „Slie- drecht" (5133 ton) dat met aardolie op weg ls naar ons land, aangehouden en getorpedeerd (van de bemanning van 31 koppen vijf aan land gekomen). 27 Nov.: Het vrachtschip „Spaarn- dam" (8857 ston) met stukgoederen op weg van New Orleans naar Rotterdam op een mijn geloopen (5 dooden). 7 December: Het vrachtschip „Tajan doen" (8159 ton) op weg naar Ned -Indië getorpedeerd en in brand gevlogen. (6 schepelingen vermist). Schipper beroofd en verdronken? De schipper Henri Paulus uit Vcnlo heeft op 30 Novfmber te Luik zijn schip Jozef verlaten om een matroos aan te werven en ls sindsdien niet terugge keerd. Men vermoedt, dat hij van zijn geld ls beroofd en daarin in de Maas is geworpen. Paulus had een betfra^van 251200 Bel- gische frans (ruim 15.000) bij zich. Men heeft hem in verscheidene café's gezien in gezelschap van zeelieden. Daarna ls er geen spoor meer gevonden van den Nederlandschen schipper. Prins Bernhard bij de artiHerie-imcihtingen. Prins Bernhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld van zijp wnd. adjuilant luitenant-kolonel H. J. Phaff een bezoek gebracht aan de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug. De moord aan de Lindegracht. Andere grootmoeder veroordeeld wegens heling. Op 20 Januari heeft Frans E. met be hulp van zijn vriend Leendert K. een overval gepleegd op zijn grootmoeder ih haar woning aan de Lindengracht te Amsterdam. De vrouw werd den volgen den dag dood ln bed aangetroffen; zij was beroofd van ruim 2400. Binnen kor ten tijd werden beide daders gearres teerd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft hen veroordeeld tot tien en zes Jaar gevangenisstraf. Korten tijd geleden heeft de andere grootmoeder van Frans Eegn bejaarde weduwe, terechtgestaan wegens heling, In haar woning is de buit verdeeld en grootendeels verborgen in den schoor- steen van de keuken. Deze oude vrouw had naar de officier van Justitie haar ten laste had gelegd 120 van het ge stolen geld ontvangen. Zij ontkende dit echter, doch gaf toe f 15 te hebben gekregen In verband met haar hoogen leeftijd en met haar blanco strafregister veroordeelde de Amsterdam sche rechtbank haar thans wegens heling conform den eisch tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van achtWnaanden. De Silvain Y1VI 116 als verloren beschouwd. Thans mag wel als vaststaand worden aangenomen, schrijft onze correspondent te IJmuiden, dat het oorlogsgeweld zijn eerste slachtoffer onder de Nederland sche visschersvloot hfeeft gevonden. De Silvain IJm. 116 is n^ steeds niet terug gekeerd en het lijdt thans geen twijfel meef, of de Silvain zal niet meer terug- keeren. Op zijn eerste reis na het uitbre ken van den oorlog is deze treiler, een zeewaardig schip van ruim 200 ton, be mand met elf visschers, van wie de meps- ten bevaren zeelui waren, een slachtoffer van het oorlogsgeweld geworden. Men twijfelt er niet aan, of de treiler is op zijn thuisreis van de visscherij op een mijn geloopen. De namen der slachtoffers zijn: Wil lem den Heijer, schipper, 41 jaar, ge huwd, wonende te IJmuiden; Maarten Rovers, stuurman, 37 jaar, gehuwd, wo nende te Katwijk; Antonius Eskes, ma chinist, 58 Jaar, gehuwd, wonende te IJmuiden; Lambertus'Johannes v. Beek, 2e machinist, 49 Jaar, gehuwd, wonende te IJmuiden; Gerrit Voogt, stoker, 27 Jaar, gehuwd, woriende te Maassluis, Leendert Larooij, kok, 57 jaar, gehuwa, wonende te Vlaardingen; Nlcolaas van Duijn, matroos, 18 jaar, wonende te Kat wijk; Jacob Remmerzwaal, matroos, 22 jaar, ongehuwd, wonende te Katwijk; Cornells Vooijs, matroos, 25 jaar, onge huwd, wonende te Katwijk; Jacobus Ros, lichtmatroos, 25 Jaar, ongehuwd, wonen de te ScheveningenJohapnes Ros, licht matroos, 26 Jaar, gehuwd, wonepde te Scheveningen Het is niet onmogelijk, dat dé treiler Vrijdag l December verongeluk" ls... de geboortdag van den machinist WISSELKOERSEN. 7 Dec. 8 Dec. Officieel. Londen 7.37% 7.37 Berlyn 75.60 75.60 Pary"s 4.16 4.18 Brussel 31.08% 31.06 Zwitserland 42.24% 42.24 Kopenhagen ,-86.42% 36.40 Stockholm 1 44.90 44.87% Oslo 42.80 42.82% New-York 1.88% 1.88% BEURSOVERZICHT. Nieuwe factoren, welke voor den wissel handel van groot belang konden zyn, had den zich heden niet voorgedaan en te Am sterdam had de markt een kalm en onbe langwekkend verloop. De koersen van de toonaangevende munteenheden waren maar weinig veranderd. Het Britsche pond bewoog zich tusschen pry zen, loopende van 7.36 tot 7.38, Ameri- kaansche dollars waren 1.88%. In de open markt w«s tot dezen prys op bescheiden voet materiaal beschikbaar, maar naar het scheen werden nu en dan met het egalisa tiefonds toch ook nog wel zaken gedaan. Fransche francs waren 4.17 k 4j18, Bella's 31.05 31.09, Zwitsersche francs 42.23 k 42.26. Duitsche marken 75.45 k 75.55, register- marken werden wat lager afgedaan en ver handeld tegen omstreeks 16%. Voor de Scandinavische deviezen waren de notee ringen: Oslo 42.80, Kopenhagen 36.40, Stockholm 44.88. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling iets in gekrompen en dit bedroeg thans c.a. 3% cent voor één maand en 8% cent voor 3 maanden. Het disagio voor Belga's was ech ter iets grooter geworden en werd vemo- men tegen c.a. 9 cent voor één maand en 27 cent voor drie maanden. De effectenhandel was kalm. De stem ming was weinig geprononceerd. De koer sen van de lokale fondsen waren maar wei nig veranderd. Ook de Amerikaansche sha res gaven, vergeleken met gisteren, geen veranderingen vap" beteekenis te zien. fELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Matjge, aan de kust tijdelijx krach tige, meest zuidelijke wind; zwaar be wolkt tot betrokken; vooral in. het wes ten kans op eenigen regen; weinig ver andering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2