Minister Gerbrandy verdedigt zijn begrooting. Mist over de stad. Beurs van Amsterdam. De meubelfabriek Van Schaik Berghuis te Waddinxveen-totaal in de asch gelegd. Schade beloopt c.a. iy2 ton. 80 man werkeloos geworden. Het 50-jarig bestaan der Vooruitstrevende Kies- vereeniging afd. Boskoop der Liberale Staatspartij in feestelijk samenzijn herdacht Qok m he(_ hehben <,aarin van 6 dec,ro. Gevecht in Atlantischen Oceaan. TWEEDE KAMER. „Tenslotte is niemand volmaakt". Procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch was te goedertrouw. De zaak-Oss. De Twéede Kamer heeft voortgezet de algemeene beschouwingen over de be- grootmg van Justitie voor 1940. De minister van Justitie, de heer Ger brandy, zegt dat hij geen voorstander van het maken van veel wetten op het geoied van het privaatrecht; hij heeft vertrouwen in de andere bronneri van het recht. Eerst zal spr. over de zaak-Oss spre ken. Hij stelt goed vast wat het verschil is tusschen de sprekers ins de Kamer en den minister. Spr. is van oordeel, dat men er niet uver moet spreken. Wanneer spr. de zaak-Oss ter sprake bracht in den zin van de sprekers, dan zou dit stof doen opjagen, hetgeen ongewenscht is. Spr. heelt bij zijn komst op het depar tement zich rekenschap gegeven, dat er over de zaak-Oss is gehandeld. Spreker heeft alles gelezen, ook de dossiers. Dit \vas ontzettend veel. Voor dat 'Spr. zich te sluimeren heeft gelegd, heeft hij ge zegd: „Weg Oss", (Gelach), pe minister kan en mag zich thans niet bezig hou den met zoo'n zaak. Bovendien is er na dien de mobilisatie- toestand bijgekomen; men dient alles in een licht te zien. Uit een oogpunt van innerlijke veiligheid van het land zal spr. geen verandering aanbrengen in de hoof den van de parketten. Hij heeft zelfs met instemming van den ministerraad ver zocht de aanstelling van den Haagschen procureur-generaal te continueeren. Verschillende sprekersi hebben maat regelen tegen den Bosschen P.g. gevraagd Doch de minister dient een balans op te maken; ai was cr een faux pas, toch hield de P.g. vol, dat hij te goeder trouw jvas. Men dient in de weegschaal te leggen al hetgeen in het belang van het vader land door den P.g. is gedaan. Ten slotte is niemand onzer volmaakt. Een minis- ter van justitie is ook minister justitiae, minister van de rechtvaardigheid. Men heeft aangedrongen op een rege ling voor de gemobiliseerden. De regee ring blijft echter op haar standpunt staan, dat een dergelijke wettelijke rege ling niet mogelijk is. Met overleg met de werknemers valt veel te bereiken. Ontslag van den gemobiliseerde, weder in (burgerlijken) dienst genomen, ware ook niet tp keeren, Dit is een teere kwestie. Opneming in de statistiek van de fre quentie van de preventieve hechtenis zal geschieden. Het lijkt spr. gewenscht, dat men voort giaat met aanhouding gvan het gratie verzoek inzake omzetting van een straf in een voorwaardelijke. Er blijft altijd een onderscheid tus schen legale en illegale vluchtelingen. Er ontbreekt iets aan de kennis van zaken, men kan de illegalen niet goed controleeren. Men kan niet zonder meer legaliseeren. Wat de internationale overeenkom sten betreft hierover zal spr. geen college geven, de heer De Wilde heeft hem ge zegd: Denk er aan, Kamerleden zijn geen studenten. Aan die overeenkomsten zit een kant, die voor den rechter is. Deze zal een uitspraak moeten doen over het praeveleeren van de overeen komst boven de nationale wet. Ook een kant van Regeeringsbeleid zit er aan. In het kabinet heeft men beslo ten het advies van den Raad van State te hooren. Van de strafrechterlijke gevolgen van verkeersongevallen maakt justitie zich niet met een „Jantje van Leiden" af. De komende nieuwe Wegen-verkeers wet bedreigt o.m. met een maximum straf van drie jaren in geval van een verkeersongeluk met doodelijken afloop. De ontzegging van de bevoegdheid zal tien Jaar kunnen duren. Tegenstellingen. Wij moeten de tegenstellingen in ons land niet toespitsen. Spr. heeft niet ge - sproken van „afslijpen". Hij zou den socialisten nooit voorhouden: weet Je wel wat er in idiö is gebeurd? Men verdoe- zeie echter de tegenstellingen niet. Wat de Crisishypotiieek-Aiiossingswet betreit, hierover zijp desiderata naar voren gebracht, die buiten het kader van deze wet vallen. Deze wet heeft goea ge werkt. Wat het opleggen van geldboeten naar draagkracht aangaat, de ambtsberichten daarover zijn bevredigend. Wat het echtscheiaingsontwerp be langt, Inderdaad is er recht buiten de wet gekomen. Men zie echter de conse quenties van bestendiging van dit recht. Wanneer het arrest van I3b2 onjuist blijkt te zijn geweest, dan kan de Hooge Raad omzwaaien. GEMLN UJÜ NIEUWS. Simon krijgt een paar pleegoudeis. West-iudisclie scnipürcuxelmg van elf maanden. Een klein bruin jongetje kwam gister namiddag per vliegtuig uit Engeland op Schiphol aan, een negerkindje uit West- Indië, dat gered was bij de ramp van de „Simon Bonvar", maar dat niettemin in beklagenswaardige omstandigheden was geraakt. Het elf maanden oude kindje is n.l. wees geworden ten gevolge van de scheepsramp. De moeder van de kleine is verdronken; de vader is onbekend. Zoo stond voor zoover nfen van staan kan spreken op dezen leeftijd de kleine schipbreukeling^ alleen op de wereld. In het ziekenhuis te Londen was het kind liefderijk verpleegd, zoo niet ver troeteld. Daar men den naam niet wist, noemde men het al spoedig naar het schip: Simon. Als Simon, de ouderlooze, had de foto van den kleinen krullebol in alle bladen gestaan. Het gevolg was ge weest, dat er tientallen aanvragen kwa men om Simon te adopteeren, althans te verzorgen. De dienst van Maatschappelijk Hulp betoon te Amsterdam, die al die aanvra gen kreeg te behandelen, wees een echt paar te Rotterdam aan. Zoo stonden gistermiddag de gelukkige pleegouders, de heer en mevrouw Van der NatPe terson op Schiphol om Simon in ont vangst te nemen. De heer Van der Nat was in korporaalsuniform, hij had spe ciaal voor deze gelegenheid verlof gekre gen. Mevrouw droeg een cape-je over den arm. Zonder veel formaliteiten kon het Rot- terdamschq paar het kind in ontvangst nemen. Spoedig reden zij er mee huis waarts. Moge de kleine Simon een gelukkige toekomst tegemoet gaan! Verdachte vreemdelingen gearresteerd. Geheime zender in Luxemburg ontdekt. De dagbladen melden, dat de recher che te Luik een buitenlandscli propa- gandabureau heeft ontdekt in een café te Cheratte in de provincie Luik. Het café werd gedreven door een in Duitschland geboren Italiaan. Deze is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. In zijn kamer werden bij huiszoeking een nieuw automatisch pistool en een dienstpistool gevonden, alsmede een stafkaart van de omgeving van Cheratte. Met den caféhouder zijn drie andere vreemdelingen gearresteerd, evenals hij in Duitschland geboren Italianen. De „Nation Beige" meldt voorts, dat de politie in een hotel te Saint Hubert in de provincie Luxemburg een geheimen draadloozen zender heeft ontdekt. Het blad voegt eraan toe, dat een bui tenlander, die verklaarde houthandelaar te zijn, langen tijd in het hotel heeft gelogeerd. Dit hotel grenst aan een an der hotel, waar een militair bureau is gevestigd. De kranige korporaal. Door Koning Leopold onderscheiden. Men zal zich hèrinneren, dat een paar weken geleden korporaal Bart van Dijk te Soest een span* van zes op hol gesla gen paarden, dat een munitie-wagen met granaten trok, tot staan heeft weten te brengen. Korporaal Van Dijk is des wege bevorderd tot wachtmeester. Thans ontvangen wij bericht, dat Ko- medaille van verdienste heeft toegekend wegens betoonden moed en dapperheid. Een merkwaardige bijzonderheid is nog dat indertijd wachtmeester Van Dijk van soldaat tot korporaal werd bevorderd, omdat hij te Oldenbroek op moedige wijze een op hol geslagen legerpaard tot stilstand heeft weten te brengen. RADIONIEUWS. Vrijdag 15 December. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV: 8.— Berichten ANP; 8.05 Schriftlezing. Meditatie; 8.20 Gramofoon (930-9.45 Ge lukwenschen); 10.30 Morgendienst; 11.— Gramofoon; 11.15 Zang met pianobegelei ding en gramofoon; 12.— Berichten; 12.16 Gramofoon (om 12.30 Berichten ANP); 12.45 „Een woord voor U", toespraak; 12.55 Orgelconcert; 1.45 Christ, meisjeskoor „Vocina" met pianobegeleiding en gramo foon; 2.252.55 Christ, lectuur; 3,Fluit en piano; 3.45 Gramofoon; 4.30 Causerie „Kerstversiering"; 5.— Consonanten en gramofoon; 6.30 Voor tuinliefhehbers; 7.— Berichten; 7.15 Literair halfuur; 7.45 Be richten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.— „Acis und Galafchea", opera; 9.45Gramo foon; 10.— Berichten ANP; 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis"; 10;«5 AU Round- eextet; 11.36 Gramofoon; C.a. 11.60—12. Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. 8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO, 11—12 VARA: 8.Beridhten ANP, gramofoon; 10. Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 10.30 Zang, orgel en gramofoon; 11.Declama tie; 11.15 VARA-orkest; 12.— De PaHa- diains; 12.45 Berichten ANP, gramofoon: 1.AVRO-Amusementsorkest en soliste (opn.); 1.45 Gramofoon; 2.— Voor de huis vrouw; 2.10 Disco-causerie; 6.Pianovoor dracht; 3.30 AVRO-Dansorfcest; 4.— Gra mofoon met toelichting; 4.30 Clavecymfbel- voordracht; 5.Declamatie; 6.30 Gramo foon; 6—6.25 De Ramblers; 6.30 Letterkun dig overzicht; 6.50 Zang met pianobegelei ding; 7.— „De grondslagen van het demo cratisch socialisme", lezing; 7.1$ Berichten AMP; 7.30 „Weer kinderpostzegels", toe spraak, hierna Berichten; 7^5 Cyclus „De boeken van den Bijbel8.— A Capella-koor van het Collegium Musicum „D. F. Scheur leer"; 8,30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland"; 9.— Radiotooneed; 9.20 VARA- orkest; 10.— Hammond-orgelspel10.1«ï Gramofoon; 10.40 Avondwijding; 11.Be richten ANP; 11,10 Jazzmuziek (gr.); 11.40 —12 Zang en orgel. MARKTBERICHTEN. 14 Dec. Aanvoer 209 partijen. Pryzen: le kw. met r.«i. 2831, idem 2e kw. 26 —27. Crisisaftrek 19.2 cent. Handel matig. BOTER: Aanvoer 297 ponden. Pryzen: Goeboter 80-85 ot., weiboter 75—80 cent per pond. Handel vlug. EIEREN: Aahvoer 69000 stuks. Pryzen: Kipeieren 4.25—4.75, kleine kipeieren £65—4.00, eendeieren 4—4.25 per 100 stuks. Handel matig. Veemarkt Gouda. 14 Dec. Aanvoer in totaal 701 stuks, waarvan 22 slachtvarkens. Vette 3031% ct. per pond levend met 2 korting. 132 magere varkens 2545, 419 biggen 8 13, 6 runderen 220—250, vaarzen 140— 180 per stuk, handel redely k; 52 nuchtere kalveren 5—10 per stuk, handel vlug; 10 bokken en geiten 2—6 per stuk, handel redelijk. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 14 Dec. Aanvoer 119.000 kipeieren. Pryzen: 56-58 K.G. 3.60—4.00, 58-60 KG. 4—4.20, 60-62 K.G. 4.20—1.35, 62-70 K.G. 4é35—5.00, bruine 58-72 K.G. 4— 3.303.70 per 100 st. Aanvoer 500 stuks. Pryzen: 3.50 per 100 stuks. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 December 1939. Gemeenteraad. Aanbeveling commissies. Voor de benoemingen die aan de orde komen in de raadsvergadering van 15 De cember hebben B. en W. den raad de vol gende aanbeveling doen toefaxmen: a. drie leden der commissie vian toezicht op de Stedelijke Bad- en Zweminrichtingen: I. de heeren A. R. van de Putte (aftre dend); A. van Wyik. II. de heeren P. B. Sips (aftredend); A. .van Hulzen. Hl. de heeren Ed. van Dantzig (aftre dend); F. Stalenberg. b. een lid van het Ooilege van Regeaiten van het rusthuis „Huize Juliana" de heeren P. Bokhoven (aftredend); J. Reneman. c. een, regent van het Hoffman's Ge sticht: de heeren J. van Kranenburg (af tredend); A. Goedewaagen. d. een lid der commissie voor de Hoff man's Stichting „Volksgaarkeuken": de hee ren Mr. J. L. J. A. van Mechelen (aftre dend); H. A. M. Eykman, e. twee leden van het college van regen ten vanjhet Van Iterson ziekenhuis: I. Mevrouw J, N. van Dantzig-Mellcs (aftredend); de heer J. Polman. II. (ijn de vacature ontstaan door het bedanken van Mevrouw A. E. H. Riesz- Noothoven van Goor) de dames A. Huisman van Aalst; A. Vroman-Vromen. f. twee leden van het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon: j! I. leden-raadsleden: de heer C. A. M. Sprayt- (aftredend) IL niet leden-raadsleden; <fe heeren T. Kroon (aftredend); H. Kruythof. g. een lid der commissie voor'het Stede lijk Museum van Oudheden, tevens Librye- meesters: de heeren G. J. van Willigen (af tredend); J. JoiVker. h. twee leden der commissie van toezicl^ op het Middelbaar Onderwijs: I. de heeren Ed. van Dantzig (aftre demi); H. Maaskant. II. (in de vacature ontstaan in verband met het vertrek van) den heer J. Kroondijk; de heeren A. Beek; J. Bokhoven. i. een regent van het Vereenigd, Wees- en Aelemöeseniershuis; de heeren B. Schol ten (aftredend); T. wan Vliet. j. een regentes van het Vereenigd Wees. en Aelemöeseniershuis: de dames L. C. M. Steensma-IJsselstyn (aftredend); C. Hup k. een curator voor het Stedelijk Gym nasium: de heeren Dr. H. Vixseboxse (af tredend); Dr. J. P. Treub. 1. de gecommitteerde der gemeente by de N.V. Goudsche Waterleiding-Maatschap- py: de heer Mr. R. Rensma (aftredend). m. de gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Openbare Leeszaal; I. de heeren W. Hoonhout (aftredend), W. J. Middelweerd. II. de heeren Ed van Dantzig (aftre dend); C. Huisman. III. de heeren P. D. Muylwyk (aftre dend); E. A. Poïet. IV. de dames Dr. M. C. C. de Witt Wy- nen-Koumans (aftredend); A. Vroman-Vro men. n. een commissaris der gemeente in de N.V. tot Exploitatie der machtiging voor radiodistributie in Gouda (G.R.D.): ae heer W. Sanders (aftredend;. o. vijf vertegenwoordigers van het ge meentebestuur in de commissies van over leg voor de ambtenaren en voor de werk lieden. Aftredend: de heeren J. K. Begeer, A. Heerkens, J. H. Prtvoo, F. Stalenberg, A. B. van Wijnbergen. Gemeenterekening 1938. B. en W. hebben den raad een ontwerp besluit tot voorloopige vaststelling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven der ge- meepterekening over het dienstjaar 1938. ter vaststelling aangeboden. Het totaal der 'jitgwven ten laste van den gewonen dienst gebracht, bedraagt 4.845.290.68 en dat der ontvangsten, ten eet hoeveel bij kan, vóór hij het heeft beproefd. FEUILLETON. Roman van WALDEMAR BRINKMAN. (Nadruk verboden). Dat weet Ik ook niet, sir. 't Ziet er naar uit, of hij naar Whitechapel wil! Naar Whitechapel? Wat had majoor Arrow in dat beruchte stadsdeel te zoe ken? Van de straat drong geen gerucht tot het binnenste van de taxi door. Slechts het regelmatige gonzen van de motor was hoorbaar. Sir Mauricec kreeg plotseling het ge voel, of hij zich tot een zinlooze handel wijze had laten verleiden. Waartoe dien de dit alles? Was het niet belachelijk een volwassen mensch te achtervolgen, die bij nacht alleen naar Whitechapel wilde? Dixie Farland lag*, voor zij insliep, nog wat in bed te lezen. Zij had het dagboek van wijlen haar moeder uit haar vader's schrijfbureau gehaald. Daar stond het. In haar duidelijk, eenigszins kinderlijk handschrift had haar moeder zoo regelmatig haar ge dachten aan het papier toevertrouwd, dat het leek, of zij alles op één dag had geschreven: „Vanmorgen om 6 uur werden wij met den wagen van Lord Elsbee afgehaald. Wij reden over Reading, Cloucester en Newport tot we bij Cardiff de zee zagen. Dixie kon maar niet begrijpen, dat dat alles water was. In Swansea stopten we om de lunch te gebruiken en tegen thee tijd arriveerden we op het landgoed. Mylord was bijzonder vriendelijk. Voor Dixie had men speciaal een kleinzoon van Mylord laten komen, een aardige jongen, die Gerald Elsbee heette... Dixie las niet verder. Zij legde het boek ter zijnde en draalde het licht uit om te droomen van den tijd, toen zij nog een kind was. Een kind, dat voor het eerst de zee zag en dat in een tuin als een paradijs met een jongen speelde, dien zij „darling" noemde... De wagen stopte met een ruk. Messter boog zich naar den chauffeur: Wpt gebeurt er? Die daar voor ons stopt! Moet ik doorrijden? Messter overlegde snel. Nee, ook blijven staan! Hij opende het portier. Er was geen twee meter zicht. Joost mocht weten, waar hij zich ergens bevond. Een mise rabele nacht. Hij hoorde slechts spook achtige geluiden. Wacht hier op me, ja! Messter wilde reeds weggaan, toen de chauffeur zich angstig uit het portierraam boog: Neemt u me niet kwalijk, sir, maar ik zou hier liever niet blijven staan. Ik heb m'n ontvangsten van den geheelen dag bij me. Als ik hier in 't hartje van den nacht parkeer, ben ik m'n leven niet zeker... Maurice wilde geen tijd verliezen. Hij - f gaf den man twee bankbiljetten van een pond zonder op wisselgeld te wach ten. Elke minuut was nu kostbaar. Waar was Arrow heen gegaan? Maurice stootte met den arm tegen een muur, vermoe delijk van een huis. Daarlangs tastend kwam hij langzaam vooruit. Nu hield de muur plotseling op. Vaag ontwaarde hij een schutting, ver moedelijk een heining om een tuin of een opslagplaats. Ook daaraan kwam echter een eind. Messter stond stil. Hij hoorde stem men. Neen, dat was ArroW niet. Dat was trouwens heelemaal geen man. Wat ge beurde daar Nee, ik moet naar huis. 't Is toch al veel te laat geworden. Wat denk je wel, dat ze thuis ongerust zullen zijn! Het was een vrouwenstem en zij klonk ongeduldig en huilerig tegelijk. Messter begaf zich in de richting van Waar dit menschelijk geluid kwam, doch nu was het weer stil. Hij bleef staan, want in het duister kon men bij drie, vier schre den den weg kwijt raken. Eindelijk werd het zwijgen verbroken Ditmaal was het een man, die sprak. Hoor eens, kind, ik ben een gentle man, maar Je kunt niet van me verlan gen, dat ik je bij dien mist naar huis breng. We zouden geen tien meter vér O, wat zal mijn moeder daar wel van zeggen... Je moeder zou me schoon gelijk geven, als ze het wist. Ik ben eeri gentle man. Wees nu verstandig en ga mee naar binnen, dan zal Ik koffie zetten. Je moet maar zoo enken... De man brak af, luisterde even en riep toen plotseling: Hallo, ls daar iemand? De vrouw krijschte schel daartusschen door: O, m'n hemel, zie Je nou wel, zie Je nou wel! Ik zie niets ln den ellendigen mist! Is daar iemand? Messter zocht zijn sigarenaansteker. Gelukkig, het ding brandde. Nu zag hij onduidelijk, waarschijnlijk in een por tiek, het ;?aar staan. is niet bepaald netjes van u, annelijke deel dreigend, een n een lady te besplonnea Dat sir, gentleman verbeet een glimlach en zweeg. De man jrervolgde geërgerd: U bent al, ziet u. Hij wees achter zich in het portaal plotseling licht n. Daar is er ook al een naar bov^n gegaan. Haastig! vroeg Messter: Wie is daar naar biniken gegaan? Wat, hebt u het niet gezien? En u zei zooeven... Jawel, maar ik heb hem niet zoo nauwkeurig opgenomen! 't Is goed, laat u me nu maar voor bij. Ik móet hier ook zijn! In het trappenhuis bleef Maurice een oogenblikj staan. Hij luisterde. Hoorde hij daar geen geruisch? Voetstappen? Sprak dUar niet iemand? Maar dat moest dan toch tamelijk hoog zijn. Was dat ArroW? Langzaam ging Maurice Meester .de trap op. (Wordt vorvolgd.) bate daarvan f 4.842.74822. Nadeelig sald<T 2.817.48, Het totaa. 'Ier uitgaven ten laste van den kapitaaliSemst bedraagt 1.766.976.60 en dat'der ontvangsten 1.316.609.05. Nader, lig saldo 450.367.66. In verband met nog te doene verrekenin gen sluit de dienst 1938 feiteltfk met een batig saldb van 4.878.572.23 4.849.565.56 is 29.006.68. Pensiunnocring wethouders en hunne weduwen én wreven. Een nieuwe regeling. Reeds meerdere malen is in den raar de wensdh geuit, dat, naast het recht op eigen pensioen, dat de wethouders dezer gemeen te 'kunnen doen gelden, ook aan hun wedu- wen en weazen een pensioen zou worden Kort na myn ambtsaanvaarding, ze0 edhrüft de burgemeester aan den rand, nam ik, mede aaar aanleiding van de bij de be. handeling van de gemeentebeigrooting vrnir 1939 ter zake door den raad uitgesproken tvenachen, deze zaak ter hand. Na kennismaking van hetgeen ter voor bereiding van een dergelijke regeling was verricht, stelde ik m(j op de hooglc van eumge der jongste regelingen op dit gebied in een tweetal gemeenten in deze provincie en kwam tot de conclusie, dat het mede met het oog- op het verkrijgen van de goedkeu, ring- van het hooper bestuur, gewenscht v>as om de invoering: van een pensioenrege ling- voor de weduwen en weezén <fer wet- houders gepaard te doen gaan met een z« kere herziening: van de bestaande regeling voor het eigen pensioen en het wachtgeld van de gewezen wethouders dezer gemeente. By toetsing van de $estaande vtrorde. ning en de regeling te Rotterdam cn te Vlaardingen bleek my toch, dat het wethou. derspensioen te Gouda het dubbele van dat" van Vlaardingen en 33% hooger dan dat van Rotterdam is; wordt het maximum te Goa. da behaald in 6, te Rotterdam en Vlaardin gen is dtit respectieveiyk 8 en 12 jaar hel geval. Een ander verschil is, dat te Rotterdam voor Het weduwen- en weezenpenaioen 3% premie wordt betaald en te Vlaardingen voor alle pensioenen tezamen 5%, doch te Gouda voor het eigen pensioen tot dus verre niets. Met Vlaardingen heeft de Goudsche re geling nog dit verschil, dat eerstgenoemde gemeente geen wachtgeldregeling voor de wethouders heeft Volledigheidshalve vermeld ik nog, dat in de voorbereidende rapporten voor de invoe ring van een weduwen- en weezenpenaioen voor de wethouders in deze gemeente uit gegaan was van een premie van 5% voor deze aanvullende pensioenen. Een en ander deden mij aanivankelyk overhellen tot de conclusie, dat er aanlei ding was om aan een eventueele invoering vaneen weduwen- en weezeppensioen voor de wethouders dezer gemeente te verbin den: a. betaling door de wethouders van een premie van 5% gedurende hun ambtster mijn, eventueel ook doorbetaling van de premie gedurende de wachtgeldjarep; b. óf verlaging van het eigen pensioen tot het Vlaardingsche peil, óf verlaging van het eigen pensioen tot het Rotterdaiysche peil en afschaffing van het wachtgeld. By nadere bespreking en overweging bleek intusschen, dat, voor wat het onder b bedoelde betreft, een regeling redelijk mocht' heeten, welke het maximum van het eigen pensioen in 8 in plaats vat] in 6 jaren doet bereiken en de bestaande wachtgeld regeling ongewijzigd laat. Der gewoonte getrouw bracht ik daarna myn voorstellen ter kennis van het Se nioren-convent Uwer vergadering en pleeg de hiermede nader overleg. Dit overleg had tot gevolg, dat de vertegenwoordigers van Uwe fracties zich, behoudens afwijkende gevoelens omtrent enkele onderdeden, "een stemmig konden vereenigen met de rege ling, welke in de hierbij gevoegde concept verordening is neergelegd. Een der punten, waarover niet algeheele eenstemmigheid bestond, betrof de vraag, of het niet aanbeveling verdient om in te voeren, dat een wethouder eerst aanspraak op eigen pensioen verkrygt. wanneer hij ge durende een zittingsperiode van b.v. 4 jaren het ambt heeft bekleed. De overweging nochtans, dat het ambtelijke leven van den wethouder ieder o ogenblik bij wijziging van WISSELKOERSEN. 13 Dec. 14 Dec. Officieel. Londen 7.40% ^5 Berlyn 75.60 75.60% Parys 4.20 4.22% Brussel 31.04 31.11 Zwitserland 42.24 42.24 Kopenhagen 36.40 35-40 Stockholm 44.37 44.37 Oslo 42.82 42.32% New-York 1.887m 1.88% Commis«iei>ot«ermg van Ned. boter. De Nederlandsche boternoteering is heden vastgesteld op 80 cent per K.G. Deensche boternoteering. De Deensche boternoteering ia heden vastgesteld op 250 kronen, dat is 91 een per K.G. fELEGRA FISCH WEERBERICHT. Meest zwakke veranderlijke wind, aan vankelijk uit Oostelijke richtingen; betrok ken tot zwaar of half bewolkt; flater we licht opklarend; weinig of geen neerajwl temperatuur om het vriespunt; later w schijnltjk ieta zachter. hl door onbexenü.j oorzaak brand uitgebroken in het fabrieksgebouw van de N.V. Eerste Stocmmeubelfabriek v.h. Van Schaik Berghuis, gelegen aan de Zuidkade te Waddinxveen. De brand werd omstreeks 4 uur vannacht ontdekt door den veehouder A. W. Moons, die aan de over zijde van de Gouwe woont. Deze begaf zich per roeiboot direct naar den overkant en waarschuwde het vlak by de fabriek wo nende gezin van den electricien W. de Wit, dat, daar de vlammen reeds uitsloegen. Ijlings de vLucht nam, daar hun huis gevaar liep. Terstond werd de brandweer gealar meerd, waarop weidra de krachtige motor spuit verscheen, welke onder leiding van den brandmeester H. Schutte terstond het De brand, die in het drie verdiepingen hooge fabrieksgebouw, op de 2e verdieping waar zich de lakspuitery bevond, was uit gebroken, nam b(j den brandbaren voorraad meubelen en andere houtwaren zoo snel in omvang toe, dat aan behoud der fabriek niet te denken viel en alles er op moest worden gezet om de op de achter de fabriek op het opslag-terrein gelegen loodsen en houtvoor raden, alsmede de huizen aan weerszijden der fabriek te behouden. He* vuur klom omhoog naar het mastiekt dak, waarlangs het zich, aangewakkerd door den noordenwind, over de geheele op pervlakte van de fabriek uitbreidde. Hoog zochten de vlammen zich een uitweg in het luchtruim, dat rood gekleurd werd en tot ver in deïu omtrek kon men zien hoe go- ducht het in Waddinxveen brandde. Het werd een fantastisch vuurwerk, waar bij de herhaalde instortingen van het dak en- de zolderifigen telkens weer zware von kenregens deden ontstaan. Angstig, maar ook grootsch was dit gril lige vlammenspel, dat zich weerkaatste in het donkere water van de Gouwe. By de pogingen van de brandwieer om den brand tot het fabrieksgebouw te beperken, hebben de twee te hulp geroepen baby-spui ten die voor het luchtbeschermingswerk zyn bestemd, zeer verdienstelyk werk verricht. De taak was te voorkomen, dat de brand zich naar de belendingen verplaatste, aan de eene zijde huis en bedryf van de élec- triciens W. de Wit en Zonen, en aan de andere zyde twee flinke huizen, waarin ge vestigd zyn de woning van den adjunct directeur, den heer M. Berghuis, die in mi litairen dienst is en waarom het huis tijde lijk onbewoond is en de toonkamiers van de fabriek. De directeur, de heer J. Berghuis, woont in Voorburg.. Toen hij en de even eens gewaarschuwde adjunct-directeur ter plaatse kwamen, was het bedrijf een reus achtige fakkel. De ^stekend werkende babyspuitjes be reikten, dat de aangrenzende panden nifct aangetast werden en zelfs vrijwel geen wa terschade kregen. Ook overigens had de in sluitingstactiek van de brandweer tot re sultaat, dat de brand tot het bedryf bepaald werd. Een der baby-spuitjes is een geschenk van de burgerij aan de gemeente en het is wel gebleken, dat men moèilyk een nutti ger geschenk had kunnen geven. Twaalf stralen. Ernstig gevaar dreigde evenwel voor het achter het 25 meter diepe gebouw staande machinehuis met zyn kostbare machines, waarin men al dadelyk de onder' rënTpanL ning van 14 atmosfeer staande ketel had laten afblazen. Voor het behoud van het machinehuis riep de burgemeester van Wad dinxveen, de heer P. A. Troost, die al kort na het uitbreken van den brand ter plaatse was en by wien zich de twee wethouders, de heeren J. G. Herfst en J. van Tol voeg den, assistentie in van de Goudsche brand weer, die een half uur later onder leiding van brandmeester H. de Meer met een mo torspuit verscheen en .twee krachtige stra len voegde by de tien die de Waddinxveen. sche brandweer had uitgelegd. Met deze twaalf stralen hebben de zoo uitstekend hun zware taak verrichtende brandweerlieden, voor wie omwonenden met het schenken van koffie het verblijf in de koude dragelijk maakten, gedurende eenige uren 5000 liter water per minuut op het over een opper vlakte van 900 M2. woedende vuur gewor pen. De brandweer wist het machinehuis te redden, maar het fabrieksgebouw is geheel verwoest. Ruïne overgebleven. Om 8 uur was de blussching goeddeels voltooid en toen stonden van het groote gebouw alleen nog gedeelten van de bui tenmuren. Inwendig is het een ruïne van verkoold en smeulend hout, ingestorte scheidingsmuren en verwrongen machines. Verwoest zyn de meubelfabriek, die zich over de geheele derde verdieping uitstrekte, de spuitery, de beitsery, de monsterkamers, het kantoor, de fineerinrichting, de maga zijnen, de machinehal, de opslagplaats van triplex en de expeditie-afdeeling. De voor naamste bescheiden uit het kantoor waren in de kluis geborgen, die het gehouden heeft. Het bedryf had goed werk en er was daardoor veel materiaal aanwezig. Groote voorraden triplex en fineerhout zyn ver loren gegaan, eveneens vele in bewerking zijnde en afgewerkte meubelen en betim meringen. Eveneens zyn verwoest een tien- tal groote machines, die in de verschillende 1 afdeelingen opgesteld warefl. Twee groote houtloodsen en een drooginrichting, die apart achter de fabriek staan, bleven ge spaard. Deze zyn op voldoende afstand ge vestigd en hebben geen gevaar geloopen. j De totale schade wordt geraamd op c.a. 1% ton. De fabriek'is tegen brand verze kerd, niet tegen bedrijfsschade. Het 80 man sterke personeel dat tharis in de fabriek werkte, wordt door dezen brand werkeloos. Gedurende den morgen is de Waddinx- veensche brandweer, nadat de Goudsche spuit was ingerukt, voortgegaan met de nablussching. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. Het personeel heeft gis teren op den gewonen itijd de fabriek ver laten. De 12 meter hooge fabriek was een der voornaamste van de verschillende Waddinx- veensche industrieën op dit gebied, een be dryf, dat meubelen en betimmeringen van eerste kwaliteit produceerde. De onderneming ia veertig jaar geleden door den huidigen directeur gesticht. In 1910 is de fabriek eveneens afgeb waarna zy* opnieuw is opgetrokken, thans wordt herbouw verwacht. Velo belangstellenden hebben het uren- In een feestelijk samenzijn van vele liberalen in de groote zaal van „Hotel Klaassen" is gisterenavond het 60-jarig bestaan herdacht van de vooruitstreven de kiesvereeniging, afdeeling Boskoop van de Liberale Staatspartij. Voor deze herdenking was ook aanwezig Prof. B. M. Telders, de voorzitter der Liberale Staatspartij, die na de Jublleerende kies vereeniging te hebben gelukgewenscht een rede heeft gehouden over de geschie denis van het liberalisme, met het doel aan te toonen dat de oprichting dezer kiesvereeniging in den tijd nu 60 Jaren geleden, zijn oorzaak heeft gevonden in den algemeenen drang in den lande tot verlevendiging van de liberale gedachte en aanpassing daarvan aan den toen- mallgen tijd. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer J. P. Werkman, heeft de talrijke aanwezige dames en heeren, waaronder ook een 10-tal uit Gouda zich bevonden, hartelijk verwelkomd. Indien de tijds omstandigheden niet zoo somber waren zou deze herdenking tot een grootsch leest zijn geworden. Nu heeft het bestuur wel is waar den moed gemist om zulk een feest te organiseeren en bij de leden daarvoor aan te kloppen, het heeft toch gemeend dat het 50-arig bestaan niet zoo zonder meer mocht pasèeercn, doch dat daaraan wel degelijk aandacht moest worden geschonken. Het was een wel kome gelegenheid om de geestverwanten in samenzijn bijeen te brengen om het gemeenschapsgevoel der liberalen in Bos koop te versterken, juist in dezen moei lijken tijd, nu er voor party-propaganda geen plaats is. De voorzitter gaf in 't kort een over zicht van het leven der kiesvereeniging in den loop der jaren, en van hen, die van den aanvang tot op heden de leiding daarvan hebben gevoerd. Prof. Telders heeft in zijn rede de ge schiedenis en de beteekenis van het libe ralisme in korte trekken verhaald. Aller eerst gewaagde de partijvoorzitter van de periode vóór de stichting der kiesver eeniging te Boskoop, de periode waarin Thorbecke zijn liberale denkbeelden in de wetgeving bracht, waarvan ons volk tot den huidigen dag de zegeningen ervaart, vervolgens besprak Prof. Telders de periode van het bestaan der Boskoop- sche kiesvereeniging tot den huldigen tijd. Met groote aandacht werd deze be langrijke rede door allen gevolgd. Na het slot bracht de voorzitter Prof. Telders dank voor zijn interessante voordracht. Het bestuur der kiesvereeniging mocht daarna de gelukwenschen in ontvangst nemen van de Centrale Kiesvereeniging der lib. Staatspartij voor den Kieskring Lelden, de afdeeling Gouda der Liberale Staatspartij, namens welke beide de heer Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen een gees tig woord sprak, waarbij de goede en vriendschappelijke verhoudingen tus schen Gouda en Boskoop tot uiting kwa men. Deze gelukwensch ging van een fraaie bloemenmand vergezeld. Ook de Vereeniging van Jonge Liberalen en de „Albowa" brachten hun gelukwenschen over en boden daarbij bloemen aan. Toen volgde het gezellig samenzijn. De conferencier-chansonnier zong aar dige liedjes en vertelde er schoöne ge kruide verhalen bij. Een orkestje zorgde voor vroolijke muziek. En andere attrac ties werkten mede om een allergezelUg- ste sfeer te scheppen En die is er ge bleven tot het einde. ben daarin van een rookkast en 2 elektro motoren van en 1 P.K. voor het dryven van een worst- en een geihaiktmaehine in het perceel Spoorwegistraat 7. Aan de N.V. vih. S. Groenendyk, alhier, e" reohtma-krygewien fot het oltbrei- fabriek eyeneens afgeorand, dei, der Wedbottelay en mineraalwaterfa- motoren met een gezamenlyk vermogen van lnncro vniirwarir 2-65 P-K- v°ot het dryven van eenige ma- onder leiding van haar chef A. M. de Witte,' ^lMS in het P*™*1 Aan de Ervan C. Jansen en haar recht- j verkrygenden tot het oprijten van een _r<o„, ..v>r rr.T[| en vleeachrookery en het heb- mynen slechts ingevorderd kunnen worden 1 Mei aan de gemeente een huursom ad 18.40 verschuldigd. Ondanks herhaalde waarschuwingen van B. en W. en tusschenkomst van den rechts kundige, is .tot heden de betaling van de per 1 Mei 1938 en 1 Mei 1939 verschuldigde bedragen achterwege gebleven. In verband hiermede hebben B. en W. besloten de huur overeenkomst per 1 Mei 1940 op te zeggen en dan den verhuurden grond te doen ont ruimen. B. en W stellen den raad voor terzake van de achterstallige huursommen een rechtsgeding in eersten aanleg en zoo noo- dig in hooger beroep en/of cassatie jegens debitrice ite voeren. Voorts zyn betalingsmoeilykheden gere zen ten aanzien van den door de „G.R.E. V-O." verschuldigden canon wegens het by overeenkomst verleend erfpachtsrecht op een gedeelte van het perceel gelegen aan het Regentesseplantsoen alhier. Vplgens ge melde overeenkomst is terzake jaarlyks per 1 September een bedrag ad 37.95 verschul digd. Zyn de in 1937 en 1938 vervallen ter- Nieuwe Schouwburg. ,,'n Huis vol herrie" met Johan Kaart in de hoofdrol. Op Dinsdag 19 December a.s. zal in den Nieuwen Schouwburg ten tooneele wor den gebracht de Amerikaansche kluent in bedrijven van Harry Linton en Edv. Berkin ,,'n Huis vol herrie" met Johan Kaart in de hoofdrol. Deze populaire komiek wordt terzijde gestaan door be proefde krachten als Gusta Chrispijn Mulder, Dries Krijn, Beppie Boda, Tinie Medema, Miep Gobau v. d. Berg en an deren. Deze dol-komische Amerikaansche schlager werd ln Londen 500 maal ach tereen opgevoerd, in het Centraal Thea ter te Amsterdam ging ,,'n Huls vol her rie" zes maanden aaneen. Van de voorstelling in Amsterdam schreef het Alg. Hbld.: Het publiek lag in katzwijm, de zaal lag letterlijk op apegapen, en nog steeds volgde de eene krankzinnige complicatie op de andere,1 nog meer ingewikkelde verwarring... af en toe stegen nog flau we kreten op... Johan Kaart als de kwakzalvende marskramer is een creatie uit duizenden en Gusta Chrispijn is een dier boosaardige schoonmoeders, die lederen vrijgezel voor altijd van even- tueele huwelijksvoornemens zal doen terugschrikken... Wie om deze voorstelling niet lachen kan, ls een ongeneeslijke Nurks, of heeft een organisch'gebrek... Oliebollendagen goed geslaagd De Dinsdag en Woensdag gehouden olie bollendagen -ten bate van de vereeniging „Draagt elkanders lasten" is een succes ge worden Lenige tienduizenden oliebollen zijn door nyvere handen welwillend gebakken, ingepakt en, wat het voornaamste was, ver kocht en in tallooze gezinnen is gisteren van de smakelyke bollen gesmuld. De to taal-opbrengst staat nog niet vast, maai wel valt reeds ie zeggen, dat de baten zeer bevredigend zyn en de vereeniging' in staat zullen stellen haar goede werk voort te zet ten. Groote zege van G.Z.C. Voor de wintercompetitie van den Haag schen Zwemkring is gisteravond in hét Spaardersbad gespeeld de wedstryd G.Z.C. Z.I.A.N. De G.Z.C.-ers woi Examens vakbekwaamheid1 kantoorboekhandel. Voor de eerste maal in Nederland hebben op 11 en 12 December 1.1. i had voor eigen ruime^afzetting gezorg-d de politiek» cor^tellatie of van de waardee ring van zyn persoon door den raad kin worden afgebroken, deed de meerderheid van het Senioren-convent afzien vam den wcnach, om op een wijiziging van de be staande regeling in die zin aan te dringen. Ook maakte in het Senioren-convent nog een punt van discussie uit de bepaling h\ zake de doorbetaling van de premie voor de weduwen- en weezenpensioenen tydena de wachtgeldperiode der gewezen wethouders, ïn do ontwerpverordening is n.l. het voor schrift opgenomen, dat gedurende dez» wachtgeldperiode "wordt doorbetaald de premie van. 5% van de laatstgenoten jaar- ten grondslalg igt, is deze, (Jat de in- voering van het weduwen- en weezenpen- «ioen een vry groot offer van de gemeente vraagt. Slechts by een voortdurende pre- miebetaling van 10% tot aan de uitkeering van het pensioen, zou de regeling financieel sluitend zyn en zoodira de premiebetaling óoor de wethouders ophoudt, komt de stor. ting van de 1premie ten volle op do Rtmeente te drukken.. Van dc wethouders, <Öe - anders dap ambtenaren voor hun e'gen pensioen geen premie betalen, mag nu, naar het me voorkomt, wel gevraagd worden om voor het weduwen- en weezen- Fcnsioen zoo lang de premie van 5% te be talen als zy in den vorm van wedde of Wachtgeld inkomsten uit de gemeentekas ontvangen Ook op dez» wiize is het mo- <?eHjk, dat, terwyl een wethouder b.v. gedu rende 4 zittingsjaren en 3 wachtgeldjaren Premies ten bedrage van pl.m. f 490. neeft gestort, zyn weduwe,te eemiger tijd **n jaarlijksch pensioen van pl.m. 1"5.— 4 «i Wentueel zyn weezen nog boverah'en een ■*ven ffroot pensioen ontvangen. By een «mbtsperiodie van 8 jaren worden deze cy. te* pl.m. f 770.aan in lotaal gestorte premies en pijn. 700.aan maximaal weduwen- en weezenpensioen per j *ar. 1' meer technische zyde der rege- 7^ is gestreefd" naar handhaving °f aansluiting ,by de bestaande fege- de weduwen- er* weezonpensioenregc. j 3 w ontworpen i normen. is ontworpen in overeenstemming met «'gemeen geldende normen. Ten slotte mogen enkele opmerkingen in zake de financiering der ontworpen rege ling vóór het weduwen- en weezenpenaioen niet ontbreken. Wanneer <fe ontweip-veronfenim; deor Uwen raad woidt Mütifesteld en du.- tot premiestorting door dé wethouder? voor dese pensioenen wordt besloten, h het «e- wenscht hiervoor een fonds te vormen, evenals dat b.v. ir, de gemeente Vlaardin gen geschiedt. Tn die gemeente worden de premies, welke aldaar ook voor de financie ring van het «igen pensioen gelden, in een afzonderlijk beheerd frnds gestort, waarin de gemeente jaatiijks eveneens ten bedrag gelyk aan 5% vnn het totaal der door de vethouders over elk jaar genoten dden bijdraagt. Uit dn middelen van dit fonds worden de pensioenen voldaan. Is het fonds over eenig jaar et toereikend, dan, wordt liet omorekende bedrag uit de gov; nu mid delen W beschikt'.op van het folds gesteld, hetzy als fonds pardu, hetzij als renteloos voorscliot. Zoojra door den raad omtrent de pen sioenregeling zeb'eeen beslissing is geno men, zullen ten spoedigst? voorstellen voor de regeling van deze fondsvorm-ng worden gedaan. Het ligt ln de bedoeling do/,o nieuwe re geling met 1 Januari 1940 in werking te doen treden. Hinderwet. Inrichtingen weTke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ingevolge artikel 8 der Hinderwet ter alge meene kennis, dat zy vergunning hebben \erleend aan L. Raapis en zyn rechtverkry- genden tot het opridhten vam een banket en wafellbakkery en het hebben d'aarin van 1 gasoven en 1 electromotor van 1 P.K. voor het dryven van een deeig- en klop ma chine in het perceel Kamemelksloot no. 61. Aan O. P. van der Pool en ®yn recht- vericrygenden tot het uitbreiden eener aar dewerkfabriek door plaatsing daarin van 2 electromotoren van 1 en 0.3 P.K. voor het dryven van .eenige werktuigen voor het draaien en bespuiten van aardewerk in het perceel Hoef steeg no. 9. 56. Uitneming van gronden uit het Grondbedrijf. By raadsbesluit van 27 Juni 1939 werd een aan den Koningin Wilhelminaweg-hoek Da Costakade gelegen terrein, groot pl.m. 3200 M2., by voorbaat gereserveerd voor den bouw van een» school voor openbaar ge woon lager onderwys. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor den grond uit het Grondbedryf te nemen tegen den geschatten prys, bedragende 3— per M2., in totaal alzoo voor den pry's van 3200 x 3 is 9600. De boekwaarde van dit terrein is even wel aanmerkelyk hooger en bedroeg per 1 Januari 1939 7.10 per M2. Het komt B. en W. evenwel niet juist voor, dat het bedryf met het nadeelig ver schil tusschen boekwaarde en taxatiewaar de van dezen grond blijft belast. In. dit verband geven B. en W. in over weging te besluiten ten laste van den ka- pitaaldienst aan het bedryf een vergoeding uit te keeren ten bedrage van 3200 x 4.10 is 13.120, onder bepaling dat de rente en aflossing van dit bedrag uit de gewone mid delen zullen worden voldaan. Voor den aanleg van een speeltujn in meergenoemd stadsdeel werd een perceel grond in gebruik genomen, gelegen in het zelfde complex (2 A), als waarin de grond, bestemd voor den vorenbedoelden school- bouw is gelegen. Qpk deze grond moet nog uit hiet Grondbedryf genomen worden. Tengevolge van den aanleg van den speel tuin is de verkoopwaarde bouwgrond ver minderd met 5000 M2., waartegenover even wel door het maken van een nieuwe verka veling, ter plaatse 1998 M2. grond ten ver koop is vry gekomen. Derhalve moet uit het bedryf genomen worden 5000 M2.—1998 M2. is 3002 M2. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en wel tegen de per 1 Januari 1939 vastgestelde boekwaarde van den be trokken grond, bedragende 7.10 per M2., in totaal dus voor 21.314.20. Voeren van rechtsgedingen wegens niet-betaling. De N.V. Goudsche Ry- en Voertuig On derneming „G.R.E.V.O." heeft van de ge meente een strook gerioleerden grond ge huurd, ter groote van 92 M2., gelegen tus schen de Nieuwehaven en het Regentesse- plantsoen. Voor deze grond is jaarlijks per door bemiddeling van den rechtskundige, den heer Mr. Rensma, c.q. na herhaalde waarschuwingen van B. en W., ten aanzien van het per 1 September 1939 verschuldigde bedrag is het tot heden, ondanks toepas sing van de terzake ten dienste staande middelen, niet mogen gelukken erfpachtster tot betaling te bewegen. B. en W. stellen voor om, naast dagvaar ding van de „G.R.E.V.O." teneinde veroor deeling van haar te bekomen tot betaling van den achterstalligen canon ad 37.95, de vervallenverklaring van het erfpachts recht te vorderen. Ten slotte is de „G.R.E.V.O." aan de ge meente verschuldigd een bedrag ad 7.66 wegens vergoeding van schade deor aan- ryding veroorzaakt aan de brug Turfmarkt- Gouwe. Ook de betaling van dit bedrag is, ondanks de tusschenkomst van den heer Mr. Rensma, tot heden achterwege geble ven. Ook t» dezer zake stellen B. en W. voor jegens debitrice een rechtsgeding re voeren. FILM NIEUWS. Schouwburg-Bioscoop. „De avonturen van Parijs". De Schouwburg-Biocoop zal vanaf Vrijdag vertoonen „De avonturen van Parijs" met Karin Hardt, Peter Voss, Theodoor Loos, Hilde Stoltz in de hoofd rollen. In dezen film treedt mede op de ook hier bekende cabaretière Greta Kel ler. De tweede hoofdfilm „De ploeg der gedoemden", een RKO-film, brengt op het witte doek Sally Eilers, John Beal en Frank H. Thomas in de hoofdrollen. De film schetst het leven van den mitro- glycerine arbeider en zijn riskant beroep. Zondagmorgen wordt gedraaid „Sher- j lock Holmes" met Hans Albers en Heinz Ruhmann ln de hoofdrollen. Thalia-Theater. Twee hoofdnummers. Op het programma van Thalia-Theater staan deze week twee groote hoofdnum mers, „De zeeduivels", een spannend avon turenverhaal, en „De wereld staat in vlam men", welke is samengesteld uit tot dusver nog niet vertoonde filmopnamen uit den wereldoorlog uit de geheime archieven van de betrokken mogendheden. De drie In Reünie-Bioscoop komen deze week de befaamde komieken The Rltz Brothers en verder Don Ameche in de geestige parodie „De drie musketiers" op het ge lijknamige werk van Alexander Dumas. Bovendien ls er Shirley Temple in een film vol humor „Penny brengt uitkomst" met voorts Charles Farrell en Joan Davis. Zondagochtend gaat „De man met de kap", een film uit het vreemdelingen legioen. Woensdag ls er matinée met Shirley Temple. Men zie verdér de betreffende adver tenties ln dit nummer. 1 Deze examens zyn te Amersfoort gehouden onder toezicht van den Ryksgecommltteer- de, den heer F. L. Vereter te Amsterdam, j Van de 41 candidaten ayn' er 30 geslaagd aan wie een diploma is uitgereikt. Onder hen zyn ook de heer H. J. M. Quant alhier en de heer J. C. den Oudsten te Lekker- kerik. I Burgerlijke stands GEBOREN: 9 Dec.: Dirk, z. van H. A. van Gemeren en A. W. Lange raar, Kare- - kietstraat 72. 10 Dec.: Anna Helena Agatha Amthonia Maria, d. van J. A. Fran- - ken en H. A. Kramer, P. C. Bothstraat 35. 11 Dec.: Johanna Jacoba,\d. van J. van Schaik en J. J. Schippers, ToU.ms'.r. 119. 12 Dec.: Aletta, d. van J. van Leeuwen en M. de Jong, Staringstraat 1. GETROUiWD: 13 Dec.: B. de Pater en A. 1 van der Heul. J. Abas en A. J. Gy'abers. H. Krijgsman en C. van Es. A. N. Alphenaar en M. van der Post. W. Schuurman en J. E. Garritsen. OVERLEDEN: 11 Dec.: Johannes Gerar- dus Nolte, 55 j. AGENDA. T.m. 16 Dec. Kerstcollecte Leger des Heils. 14 Dec., 7.30 uur. Leger des Heils. Bijbel- bespreking. 14 Dec., 8 uur. Vrye Evangelische gemeen te. Bybellezing en bidstond. LAATSTE BERICHTEN. Duitsch vestzakslagschip aangevallen door drie Britsche kruisers. Vele dooden en gewonden. In een communiqué van de Britsche admiraliteit wordt omtrent het gebeurde te Montevideo gezegd, dat drie Britsche kruisers in contact zijn geweest met de Admiral Scheer. De Admiral Scheer werd herhaalde malen getroffen en scheen een toevlucht te zoeken in de Rio de la Plata. Tijdens het hevige gevecht, dat vier uur duurde, werd de Britsche krui ser Exeter beschadigd en gedwongen zich van verdere actie te onthouden. De an dere kruisers, de AJax en de Achilles, hebben de achtervolging voortgezet. Havas meldt nader uit Montevideo, dat de Admiral Scheer na een achtervolging door de drie Britsche kruisers tot op de reede van Montevideo, vannacht in deze havenplaats ls aangekomen, waar hij 30 dooden en 80 gewonden aan land heeft gezet. De autoriteiten van Uruguay be gaven zich aan boord van de sleepboot Lavaileja naar de Admiral Scheer. De autoriteiten van Uruguay verklaren volgens Reuter, dat niet het vestzak- slagschip Admiral Scheer doch de Admi ral Graf von Spee slaags ls geweest met de Britsche kruisers (Tn een toevlucht heeft gezocht ln de haven van Monte video. Te Londen wordt verklaard, dat over eenkomstig de Haagsche overeenkomst van 1907 de Admiral Scheer thans 24 uur in een neutrale haven mag blijven en dat aDeen die herstellingen mogen wor den uitgevoerd, welke absoluut noodza kelijk zijn om het schip weer zeewaardig te maken. De strijdmiddelen van het schip mogen niet aangevuld worden. De AJax en de Achilles liggen voor de haven van Montevideo te wachten. Later werd gemeld, hat zij de buitenhaven zijn binnengevaren. Men weet niet of zij beschadigd zijn.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2