NIÜÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EIS OMSTREKEN yo. 20232 Maandag 29 Januari 1940 78e Jaargang BERGAMBACHT, berkënwoüde, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle tfEUWERKERK, OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behajtvi; Zon- en Feestdagen EEN NIEUW RUSSISCH OFFENSIEF INGEZET. Het schijnt dat* Sovjet-troepen een omtrekkende beweging willen maken. Nieuw Japansch protest te Londen Russische duikboot op Finsche mijn geloopen. S.S. „Mamura" op mijn geloopen. Vijftien opcenten op de Winstbelasting. NEDERLAND IN SNEEUW EN IJS. Schepen kunnen Texel niet meer bereiken. VI "Öbm bureau* itfn degelijk* geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef jlcrc 1746. Postrekening 48400. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GUUDA H obws agenten en loopers, den boekhandel en de poatkantóoren ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de merging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15 BINNENLAND. Oe Finnen houden stand. De „National Tidencte" verneemt uit Helsinki, dat -de Russische pogingen om door de Finse he Unies ten Noorden van het Ladogameer te breken, ondanks her haalde aanvallen, mislukt zijn. Ook „politiken" meldt dit. United Press merkt óp, dat de berichten van „Politiken" en jiatlunal Tldende" veel weg hebben van commentaar op het Finschc communi qué. Het D.N.B. laat echter uit Helsinki ten andsr geluld hooren. Het Ladogameer Is nu geheel dichtge vroren, zoo meldt hot Dultsche Nieuws bureau, en volgens ontvangen berichten djn de Russen een winteroffensief be gonnen. Terwijl op de Karelische land engte de Finsche stellingen onder voort durend trommelvuur liggen en krachtige actie van vliegers de Finsche troepen daar vasthoudt, hebben do Russen, naar "verluidt, aan het front naar Lolmola en Kitel&e ccnlge divisies ingezet, om in den rug van de Mannerheimiinie te kunnen komen. Van het Salla-front wordt nog ge meld, dat een aantal Russen gevangen genomen is, die ten gevolge van de kou de en ontberingen niet meer in staat waren den strijd vol te houden. Zij ble ken hun ski's te hebben verbrand om ilch te verwarmen. Achter MarkaJ&rvi zijn, ondanks de hevige koude, die zelfs den Finnen den strijd moeilijk maakt, gedurende dé laat ste twee dagen enkele verbitterde ge vechten gevoerd. De Russen hebben hier enkele goede versterkingen gebouwd. Alarm bleef uit. •Om 5 uur Zondagmiddag was er nog geen luchtalarm te Helsinki geweest, meldt Havas, wat verwondering heeft gewekt, omdat het zulk prachtig vlieg weer was. Men tracht hiervoor een ver klaring te vinden. Een taxi-chauffeur maakte dc ironische opmerking, dat de aanwezigheid van Sir Walter Citrine en eenige andere Labour-leden te Helsinki de Russische vliegeniers misschien tot bescheidenheid heeft genoopt. Ook hoort ijlen de hypothese, dat de Russen tech nische moeilijkheden ondervinden, o,a. met de benzine. De beroemde Finsche poëet Veikko Antero Kokenieml is van een reis van vier weken aan het front teruggekeerd te Helsinki. Wij zullen weten te vechten als onze voorouders, zei hij, die vroeger ook de beschaving tegen de barbaren moesten verdedigen: We leven in een zoo grootsch tijdperk, dat ik in geen ander tijdperk geborep had willen worden. Een ander Finsche schrijver, Eirilc Homborg, speciahl bekend om Zijn historische wer ken over Scandinavië, maakt- op het oogenblik met een Finsch parlementslid een tournée door Zweden, om lezingen te houden. Finland, dat is zijn mèe'ning, die hij den Zweden heeft verteld, heeft snel hulp noodig, willen de Finsche troepen niet tevergeefs strijden voor de vrijheid van Scandinavië. Dokters vertrokken. Uit Tallinn wordt vernomen, aldus een Havas-bericht uit Helsinki, dat alle art sen met Inbegrip van de districtsdokters, die ook ambtenaar zijn, en op de eilan den Dagoe en Oesel hun practijk uit oefenden, van deze eilanden vertrokken zijn. Men weet, dat de Russen hier thans bases gevestigd hebben. De regeering zag zich verplicht, eenigen dokters bevel te geven derwaarts te gaan. Hoofdzakelijk zijn dit Jonge artsen, die pas hun studie beëindigd hebben. De Russische troepen verrichten in de door hen bezette stre ken herhaaldelijk huiszoekingen, om na te gaan, of de particulieren geen wapens verborgen houden. Eveneens uit Tallinn wordt vernomen, dat de Sovjet-autoriteiten 200 wagons hebben gehuurd van Letland, voor het vervoer van levensmiddelen naar Lenin grad. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de Estlanders niet rijk zijn aan rol lend materieel. 2000 Estlanders strijden in Finland. Vernomen wordt, dat het aantal Est- landsche vrijwilligers, die strijden in het Finsche leger, gestegen Js tot 2000. Een atmosfeer van toenemende spanning. Naar Domei te Tokio verneemt zal Japan waarschijnlijk een nieuw protest tot Graot-Brittannië richten wegens het levai met de Asama Maru. Hierin zal, naar men geloolt, de wettigheid van het Britsche optreden betwist worden en zal uitlevering geëischt worden van de 2i Duitschers. De minister van bultenlandsche zaken, tolta, heelt Zaterdagavond een bespre king gehad met de oudere ambtenaren zijn departement, waarin men tot de conclusie gekomen zou zijn, dat de Brit- cche regeering niet voldoende aandacht aan het Incident heeft besteed, en dat dientengevolge de betrekkingen tusschcn ingeland en Japan zijn verscherpt. Be 21 Duitschers die van het Japan- ache as. Asama Maru gehaald waren, Öin gisteren in Hongkong aan land ge- •kiicht. De Duitschers worden als krijgs gevangenen behandeld en staan onder witsche militaire controle. Blokkade te Tientsin verscherpt- Volgens een offlcleele Japansche mede- wellng zouden van gistermiddag 4 uur M de staaldraden, welke de Brltsche en "arische concessie van Tientsin om- Icven, electrisch geladen worden, om den TUen doortocht te verhinderen, en per sonen van anti-Japansche gezindheid te •oren. Voorts zal de controle op den toe- "oor van levensmiddelen binnen de belde éëhcessles verscherpt worden. Dultsche passagiers meer aan noord van schepen der „Osaka Chosen Kaisja"-lyn. Boekingen geweigerd. ssiht uit San Pedro in California Japansche scheepvaartmaatschappij w*«h* Chosen Kniaja" heeft medegcdoeld, voor den duur van den oorlog *al •"'•wen Dultsche passagiers via het Vtrre naar Duitachland te vervoeren. Vttfckarj wordt, dat dete maatregel hst gevolg la van de aanhouding door de Engel, schen van schopen, welke Duitschers aan boord hadden. De maatschappij heeft ook verdere boekingen geweigerd voor het scliip „Euenos Aires Maroe", dat gisteren naar Yokohama vertrok. Er bevinden zich reeds dertig Duitsche passagiers aan boord var de „Buenos Aires Maroe". Als vergelding voor het incident met de „Asama Maroe" zijn matrozen van een Ja pansche kanonneerboot aan boord gegaan van het Britsche stoomschip „Wingsang", toen dit schip zich Woensdag ter reede var Foetsjau bevond. Een passagier van de Wingsau heeft tegenor er Keuter verklaard, dat toen het stoomschip voor anker lag een zich in de buurt bevindende Japansche ka- nofiheerboot plotseling twee schoten voo» den boeg loste. Japansche matrozen begaven zich vervol gens aan boord van het stoomschip. Zij zei den tegen den gezagvoerder, dat zij dat deden als vergelding voor het incident met de „Asama Maroe". Eenige oogetrblikken later gingen zij weer kalm van hoord zon. der een onderzoek te hebben ingesteld. Havas meldt uit Helsinki dat een Russi sche duikboot in het Finsche mijnenveld op een mijn is geloopen en gezonken. Koudegolf in Amerika eischte reeds meer dan 300 dooden. De over de geheele Ver. Staten gestreken koudegolf der laatste tien dagen heeft reeds 339 dooden geëischt en groote ellende ge bracht, evenals financieele verliezen in de Zuidelijke staten, waar duizenden woningen thans geïsoleeiM-«ijn. Het is de strengste Winter sinds eet generatie. Volgen oude kascherg heeft de Mlssleippi nog nooit zoo voltij* gezeten. Nederlandsch tankschip, op weg naar Rotterdam. Sch'p niet gezonken. Naar wij vernemen, is het Nederland- sche motortankschip „Mamura", groot 8245 ton, toebehoorende aan do maat schappij „La Corona", een van de doch termaatschappijen van de Koninklijke Shell, gistermiddag te ongeveer twee uur op anderhalf uur afstand van Duins door een explosie getroffen Het schip, dat onder commando staat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, is op weg van Curagdo naar Rotterdam. Het werd gistermorgen om elf uur in Duins verwacht. Om twee. uur zond de „Mamura" noodseinen uit, waaruit viel op-.te maken, dat het schip door een explosie was getroffep. Van verschillende zijden trachtte men verbinding met het schip te krijgen, doch de „Mamura" antwoordde niet meer. Later evenwel deelde de kapitein per radio mede. dat het schip om twee uur waarschijnlijk tegen een mijn is gebotst. Er ontstond wel een hevige ontplof fing, doch de schade was niet van dien aard, dat de „Mamura" zonk. Voorts deelde kapitein Swart mede, dat hij zou opstoomen naar Duins, waar de „Ma mura" om ongeveer half vier werd ver wacht. Aan boord van het "motortankschip „Mamura", dat door epn ontploffing werd getroffen, maar naar Duins kon doorvaren, heeft men ook gisteravond geluisterd naai- de nieuwsberichten van het A N Pwaarin als eerste bericht het nieuws over de .Mamura" voorkwam. Naar aanleiding Van dit bericht seinde de kapitein van dit schip aan het A.N P.: „Mamura alles wel". Intusschen bleek uit dit alles niet wat er precies was gebeurd. Die opheldering wordt thans gebracht in het volgende Reuter-bericht uit Londen. Toen het schip Zaterdag, buiten een haven aan de Zuid-Oostkust van Enge land, het anker lichtte, trof dit een mijn. Het schip' bleef echter onbeschadigd. Er ontstond een geweldige ontploffing en een geweldige waterzuil schoot de lucht in De leden van de bemanning, die zich op het voorschip bevonden, werden op genomen en tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voor lichte ver wondingen en zenuwschokken. Met een reddingboot was een dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige ver lies, dat het schip heeft geleden, was, dat het anker verspeeld werd, doordat dit van de, ketting sloeg. Ten bate van de gemeenten. De regecring heeft heden een wetsont werp aanhangig gemaakt tot heffing van opcenten ton behoeve van de ge meenten op de winstbelasting. Blijkens de memorie van toelichting strekt het wetsontwerp tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van de gemeenten en wel op den zelfden voet als thans op de dividend en tantièmebelasting opcenten worden geheven krachtens de bestaande wet. Beoogd ls dus, ten behoeve van de ge meenten In de toekomst eenzelfde op brengst weéens opcenten op de winstbe lasting te verkrijgen als thans verkregen wordt ter zake van opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting. Wegens de onzekerheid van de totale opbrengst der belasting, en ook daar de mogelijkheid bestaat, dat ln het profijt der opcenten- hefflng zich eenige, verschuiving tus- schen de gemeenten zal voordoen, ls het wenscheltjk het aantal opcenten na één jaar ervaring opnieuw vast te stellen. Artikel 1 van het ontwerp bepaalt, dat 15 opcenten worden geheven, welk aantal echter nader vastgesteld wordt vóór 1 Mei 1941. In den regel zal de gemeente, waar het bedrijf gevestigd te, de eenige gemeente zijn, die aanspraak op de opcenten heeft In die aanspraak kunnen echter andere gemeenten deelen In zulk oen andere gemeente moeten dan twee verelschten vervuld zijnhet aldaar gebezigd worden van een „vaste inrichting" en een zekere personeelssterkte als kenmerk van de belangrijkheid van de vaste Inrichting op het grondgebied van de gemeente. Voorgeschreven ls, dat geregeld meer ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bexorgkringj 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkying: Ig regels 1.56. elke regel meer 1 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag o» den prijs. Liefdadigheids - ad vertentiën de helft van den prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel méér 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Adverbentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomat van «oliede Boek handelaren. Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn, Gewone aóvarteatiën en ingezonden mededeelingei. bij contract tot zeer gereduceerdcn prijs Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Ingesneeuwde voertuigen. De sterke Oostenwind, welke momen teel hecrscht, heeft de laatste dagen den waterstand in de Waddenzee en ln het bijzonder in het Marsdiep op een zeer laag peil gebracht. Mede door den ster ken ijsgang was het Zaterdag niet mo gelijk om meer dan één boot van Den Helder naar Oudeschild v.v. te laten varen. Wel ls later nog dè boot van het vliegkamp De Mok het Marsdiep overge stoken, doch dit schip had voor den kleu nen afstand den tud van drie uur noo dig. Zondag heeft men voor het eerst van den winter van hier geen verbinding met den. vasten wal kunnen krijgen. Wel is Zondagochtend omstreeks half- acht, zoowel van Texel als van Den Hel der een boot vertrokken. Deze booten wil den elkaar tegemoet varen en de post overhevelen, doch ondanks den korten afstand welke de beide schepen scheid den, hebben zij door de groote ijsvqr- ming elkander niet kunnen bereiken. De schepen keerden onverrichterzaké terug, waarna de boot uit Den Helder andermaal uitvoer om te trachten aan het Horntje, de zuidelijke punt van Texel, aan te leggen, doch ook deze poging werd niet met succes bekroond Autodienst over het ijs. Sedert Woensdag 24 Januari j.l. heeft de iirma J Slump te Lemmer, in overleg met de mlddenstandsvereeniging te Urk, een tweemaal daagschen vrachtauto- dienst over het ijs tusschcn Lemmer en Urk ingesteld. De resultaten van dezen dienst zijn zoo gunstig geweest, dat thans besloten is met ingang van Maandag den dienst driemaal per dag te onderhouden. Het ij's is volkomen betrouwbaar. De dienst wordt onderhouden met een tweetons vrachtauto, waarop echter voor do vei ligheid slechts een ton'vracht wordt ver voerd. Deze vracht bestaat uit a'.c'mo gelijke waren, zoodat een ieder, die iets naar Urk te verzenden heeft, van dezen dienst gebruik kan. maken. De duur van de reis LemmerUrk bedraagt ongeveer een uur. De route loopt langs dc noord zijde van den Meerdijk. Ook reizigers kunnen worden vervoerd en wel per personenauto. De „Mees" weer naar Ameland. Het K.L.M.-vllegtuig „Mees", bestuurd door den heer Bax, is Zaterdagmiddag met zestig postzakken en zevep passa giers op Ameland geland. Onder de passagiers bevond zich mej, B. de Boer, die ongeveer veertien dagen geleden eveneens per vliegtuig van Ame land naar Groningen was gebracht, om daar een blindedarmoperatie te onder gaan. Het vliegtuig vertrok weer met vier passagiers naar het vliegveld Eelde te Groningen. Het had eveneens een re' naai' Schiermonnikoog gemaak*. De Waddenzee tusschen hot eiland en de Friesche kust is thans geheel met ijs bedekt, doch het is nog niet mogelijk te voet de kust te bereiken. Bij doorvrie zend weer is die mogelijkheid echter niet uitgesloten. Bij Srhellingwoude lag een meter sneeuw. Voertuigen zijn Zaterdagnacht en Zondagochtend ingesneeuwd. In het noordelijk deel van Amsterdam heeft de sneeuw het verkeer op den weg van Schellingwoudc naar Ransdorp veel ongemak veroorzaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag wierp de Oostelijke wind de sneeuw van de aan weerszijden gelegen landerijen op don weg. In zeer korten tijd was deze ever de geheele lengte met een dikken laag bedekt. Op enkele plaatsen lag de sneeuw een meter hoog, hetgeen een zware vrachtauto, een personenauto en een met paard bespannen wagen, welke in de richting Rahsdorp reden, noopten den strijd tegen deze barrière te staken. De voertuigen warén ingesneeuwd en konden geen centimeter vooruit komen. Ondanks het nachtelijk 'uur zag men t zich genoodzaakt een ploeg arbeiders te requtreeren, die er na eenigen tijd met behulp van schoppen en houweelen ln slaagden do wagens te bevrijden, j Zondagochtend bleek de situatie nog I verergerd te zijn. Weer geraakten 'eenige j auto's vast, Dc busdienst op dezen weg moest 'gestaakt worden. Een veertigtal omwonenden toog omstreeks negen uur vrijwillig aan het werk en slaagde er in den drie km langen weg na vier uur geheel sneeuwvrij te maken. Het verkeer ■vrij t kon daarop norriVaal plaats vinden. dan tien personen aan de vaste inrich ting verbonden en werkzaam moeten zijn. Door deze formuleering vervalt tevens de noodzakelijkheid voor een af zonderlijke personeelsllmiet voor het spoorwegbedrijf (ln de bestaande wet: meer dan 4u personen). Het rijdend per-' soneel immers kan niet geacht worden aan een station „verbonden en werk zaam" te zijn, tenzij het uitsluitend dienst doet op het emplacement De bestaande.'wet' voorziet alleen bij ondernemingen van vervoer in hetogeval, dat de hoofdwerkkring niet gemakkelijk te localiseeren is. Dan wordt als plaats van den hoofdwerkkring beschouwd de standplaats, óf bij- gebreke var. een standplaats de woonplaats. Intusschen doen zich ook andere gevallen voor, waarbij een nadere regeling op haar plaats is: zoo bij vervoerend personeel in andere ondernemingen dan vervoêr- ondefnemingen en bij mijnwerkers. Het ontwerp noemt daarom naast de ge meente van den hoofdwerkkring. Begint en eindigt een arbeider zijn dienst altijd In dezelfde gemeente, doch vervult hij hem in verschillende gemeenten, dan zal binnen de eerstgenoemde het middelpunt van den werkkring moéten worden ge zocht. Is ook geen gemeente-aan te wij zen als middelpunt van werkzaamheid, dan wordt "de desbetreffende persoon aangemerkt als wërkzaam in de gemeen te waat hij woont. Wijziging van Stalins politiek niet uitgesloten, meent prof. Grondijs. Actie van Frankrijk in Syrië en Turkije zou daartoe aanleiding kunnen zijn. In een buitengewoon cfruk bezochte vergadering van het. departement Arn hem der Ned. Mij voor Nijverheid ert Handel en van de Geldersche industri- eele Club, heeft prof. dr. L. H. Grondijs Vrijdagavond gesproken over „Rusland en de huidige internationale crisis". Prof. Grondijs wees er op, (fat hij het samengaan van Rusland en Duitschland had voorspeld en sprak er zijn verwon dering over Uit, dat voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland het pact van Augustus 1939 een verrassing was. Do samenwerking tusschen Rusland en Duitschland sedert de Russische revolu tie van 1917 is ln stand gebleven. Als oorzaak van de campagne tegen het bols- jewlsmjt ln 1934 noemt spr. het tot stand komen van een pact tusschen Moskou en Parijs. Voor Duitschland was het van belang een wig ln dit pact te drijven. J Er volgt te beginnen met dat jaar een reeks van intimidatiepogingen, waar- mede Rusland en Duitschland elkander murw trachten te krijgen om zoo ten j slotte tot overleg te komen. Niettemin j. is ook in (Hen tijd het conflict tusschen Hitler en Stalin nooit verbroken geweest. Tot dc middelen van pressie welke Duitschland bezigde, behoorde het Oekraïne-plan om een onafhankelijke Oekraïne te scheppen. Polen heeft hierin een rol gespeeld een Poolsch comité zou met medewerking van Duitschland de hegemonie ln de Oekraïne aan Polen geven. Nq Munchen wijzigde Rosenberg het;-plan en er ontstaat een Duitsch Oekraine-plan Er is, naar spr. betoogt, alleen sprake vën een schijnbeweging, maar zóó krachtig, dat zij ernstig schijnt en dit ook zou kunnen worden. Stalln heeft Duitschland voorgehouden, dat het door samengaan met Rusland dezelfde voordeelen zou verkrijgen als de Oekrai- ne zou verschaffen. Spr. weet niet of het pact van 1939 Rusland de voordeelen zal brengen, welke Duitschland voorspiegelt Voor den RussJschen landbouw is ben zine onmisbaar het kan niet terug grijpen naar het paard als trekkracht, om dat er mllUoenen paarden en ook ossen zijn afgeslacht Van groote beteekenls is daarom de hetie van Frankrijk Jn Syrië en Turkije Bij een bedreiging van den Kaukasus toch zou het de vraag zijn of Rusland een invallend leger kan tegenhouden. Daarin zou een zoo sterke bedreiging van de belangen van den Russtechcn landbouw zijn gelegen, dat spr. de moge lijkheid van een radicale wijziging van Stalin's politiële dan niet uitgesloten acht.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2