Verjong uw huis in het voorjaar. Een film met 135 vrouwen. Wandelen als medicijn. Het tuintje in de schaduw i Mode miseer en met weinig kosten. {{eeïis than*, nu het voorjaar in aan tocht is, voelt de mensch een ze kere behoefte aan verandering, aan vernieuwing. De mildere lucht, die men op sommige dagen waarneemt, brengt in ons lichaam een eigenaar dige prikkeling teweeg en langzamer hand ondergaat het een verandering. Het organisme wordt krachtiger, omdat niet alleen de zon er op'in werkt, doch men ook weer lucht in huis kan doen toetreden. Zoodra het eenigszins mogelijk is zullen er weer groene groenten -op den disch ver schijnen, evenals een slaatje, waar- vooV veldsla en dunsel zich uitstekend ieenpn. a Sinaasappels en 'appéls zijn nog ir. riiime mate aanwezig/en moeten niet als een soort weeldeartikel beschouwd worden,"' want ze bevatten waarde volle bastanddeelen, die er toe bijdra gen om het, bloed krachtiger te ma ken en-don werklust te doen toene men. De vitaminen C die dé sinaas appel bevat, werken aanvullend op 't tekort, dat de meeste wintergroenten hebben. De gróotere energie, di? zon. lucht en eer doelmatige voeding ons ver schaffen, past zich aan de vernieu wing en (herleving der natuur aan, terwijl de gedachte, dat dit nieuwe leven zich binnen enkele maanden tot vollen wasdom zai ontwikkeien, ons met vreugde vervult. Als dan straks boomer, en heesters in hel enkbare feestkleed getooid do natuu icu- st h|>eft, mcfeten de voorjaars werkzaam heden ge reed zijn. 'Wanneer in deze maanden de zon laag aan den hemel staat en zij haar stralen in onze kamers zendt, valt ons meermalen op, dat pok in huis' ver- nieuwing van een en ander noodig is. Het behang en de verf, die reeds langer zitten, dan wensd>ëlijk- is, moe- 1 ten vernieuwd worden, gordijnen vra- gen een wasehbeurt en zoo komt men van het een in het ander. De groote schoonmaak, zooals men die vroeger placht te houden en die een schrik- ^eeld voor den heer des huizes en de overige huisgenooten was, is uit den tijd. De moderne hulpmiddelen waar- van centrale verwarming en stofzui- gers aan den spits staan vereen- voudigen het werk in de huishouding j niet alleen, doch veroorzaken ook min- der stof, zoodat met goede beurten volstaan kan worden, tenzij hier of daar gewit, geverfd of behangen moet worden; maar dat komt niet regel matig voor. I Groote opruiming in huis. Een waschmachine vereischt regel matige Controle en onderhoud wil zij goed blijven loopen; onderdeelen, die aan slijtage onderhevig zijn moeten vernieuwd worden en evenzoo gaat het giet het raderwerk der huishoud- machine, dat door de huisvrouw op gezette tijden nagezien moet worden. Zij zal haar oogen op een zonnigen i voorjaarsdag, die de gebreken duide- i lyker doet uitkomen, niet mogen slui- j ten, maar reeds tijdig maatregelen moeten nemen om een en' ander in orde te maken. j Meubels, die gemist kunnen wor- j den en die uit sleur blijven staan, al- hoewel ze in' het minst niet mooi meer zijn, worden opgeruimd, evenals al lerlei ware stofnesten, waarvoor uit traditie of overgevoeligheid nog een plaatsje werd-ingeruimd. De meeste huisvrouwen kunnen zich minder hulp veroorloven dan vroeger en moeten het zich in huis zoo gemakkelijk mogelijk-maken. De sfeer van een interieur behoeft er, volstrekt niet onder te lijden, indien ér niet meer dan het nnodige aan wezig is, want een woning is nu een maal geen museum. Trouwens, in den loop der jaren heeft onze smaak zich zoodanig ge wijzigd, dat er veel in onze kamers is, dat we thans met geheel andere oogen beschouwen dan vroeger. De vele tentoonstellingen op het gebied van binnenhuis-architectuur, waarbij niet alleen meubels, doch ook artistieke voorwerpen, van glas, kris tal en aardewerk te zien zijn, hebben ons nirfuwe vormen en lijnen doen kenhen, die in hun eenvoud te ver kiezen zijn boven allerlei druk be werkte producten van vroeger jaren. Eeru oudige lijnen zijn smaakvol. Versobering van iyn is gezocht en verkregen, waardoor'het werk in huis veel vereenvoudig wordt, terwijl van 'üe moderne meuimeenng rust en warmte uitgaat, mus men ue kleuren dienovereenKomoiig weet te kiezen. Cell's met een bepërkte beurs is net mogelijk om gordijnen, vloerbekiee- ding en meubels aan te schaffen, die aaiden modernen smaak beantwoor den. Degenen, die zich thans inrich- ten, zuliè'n minded moeite hebben om hun huis modern in te richten, dan zij die reeds jaren een gezin hebben. Doch ook déze huisvrouwen kunnen practisch* te werk gaan en verschil lende dingen langzamerhand vervan gen door anderen, waarvan het on derhóud minder tijd kost. Hét behang bïenvloedt in liooge ma tei den indruk dien men van een ka mer krijgt en natuurlijk ook de verf. Er moet niet alleen rekening gehou den worden met de hoofdkleur der meubileering en stoffeering, doch ook met de ligging der kamers. Op het oogewiüK yait «en groote roprneur waar te nemen, voor licht behang, waartegen meubels en muurversit- nng goed uitkomen. W at deze laatste betreit wordt groote soberheid in acht genomen en de gewoonten om de wanden met een reeks familiepor tretten te versieren wordt steeds min der gevolgd. Enkele goede^ stukken, onverschillig of dit schilderijen dan wel etsen of houtgravures zijn, getui gen van meer smaak, dan overladen wanden, waardoor het behang voor eeii groot deei wordt bedekt. Waar het op aankomt is, om zelfs met beperkte middelen te zorgen, dat er een gezel lige sfeer in onze kamers heerscht, waarvan warmte mitgaat en die -ge tuigt van de zorgende hand der huis vrouw* Wanneer men dan na afloop dei- voor jaarswerkzaamheden de kamers in oogenschouw neemt, zal men moe ten erkennen, dat deze na het verban nen van allen ballast, aanmerkelijk verbeterd zijn. Men zal zich veel meer voldaan gevoelen, zelfs al heeft het wel eens moeite gekost om dingen weg te doen, waarmede men zich ja ren lang vertrouwd heeft gemaakt, doch die feitelijk beter gemist kun nen worden. Up deze wijze, als het -ware vernieuwd, zuilen de kamers een rustpunt vormen voor alle huisgenoo ten, waar zij na een vaak inspanneti- den werkdag nieuwe krachten kunnen verzamelen, voor den arbeid, die hen weer bracht. En niet één man, maar... met 'n vrijgezel als regisseur! ■JVee jaar lang heeft New-York in- teresse gehad voor het tooneelstuk „The women" (Vrouwen), een ultra- moderne satyre op het leven van de rijke Amerikaansche vrouw, gespeeld door vrouwen en- niets dan vrouwen. I Het zoogenaamde sterke geslacht 1 schittert door totale afwezigheid, maar als een groote schaduw stond op den achtergrond de nimmer op het opgave althans op deze gronden niet by zonder moeilijk is geweest. J v"rouwen, als film, werd een open,, baring op het .gebied van scenario, dialoog en samenspel. Het is een ver haal van soms goed meenende, veelal echter kwaadaardige en gevaarlijke vriendinnen rondom de normale, edele, en in haar leed soms smartelijke fj. guur van een door haar fnan in den tooneel komende figuur van ,.den" 1 steek gelaten jonge vrouw en moeaer. j^eweging is een wet des levens, iets hééft een wijs woord gesproken, dat dat ao.or veie menscnen, maar ai u. vaaK wordt vergeten, rioe kan men nu inderdaad gezond uiij ven, indien .„en net grootste deei van den dag biiinen&nuis op een stoel blijft zitten, terwijl een dageiijksche wandeling en het inademen van veigche lucht zoo, onontbeerlijk voor het licbaam zijn. In oude tijden onderdrukte men soms bepaalde zieKten door een flinke wandeling te gaan doen. Men wee. van Caesar te verhalen, dat hij, wan neer hjj voelde ziek te zullen worden, zóó lang ging loopen, totdat hy tlmk transpireerde en zijn ziekte in de •kiem smoorde. Ook Napoleon paste dit middel toe en liep zijn „ziekte" ais het ware weg, hetgeen meermalen een urenlange wandeling vereischte. Thans nog passen menschen, die de natuurgeneeswijze aanhangen, deze methode meermalen toe. Natuurlyk leenen dergelijke maatregelen zich niet voor ieder mensch, doch wel zijn de medici het eens over het feit, dat wandelen gezond is. Een bekende Duitsche arts, Dr. Bottenberg uit Frankfort, zegt over de dagelyksche wandelingen der ste delingen: De mensch heeft behoefte aan beweging; verschillende organen worden tot beter functionneeren ge prikkeld. Alle verrichtingen van het lichaam, stofwisseling, het ademhalen, water omzetting en afscheiding, de bloeds omloop, de functies der huid en der darmen en vooral ook de bloedsom loop worden door een verstandig ge doseerde lichaamsbeweging gezond gemaakt of in conditie gehouden. Hahnemann, een beroemde arts, die in de vorig eeeuw leefde en de grondlegger der homoeopathie was, veel meer betracht dient te worden, m tot dusverre meermalen het gevai „Beweging is de ziel van alle li chamelijke gezondheid, slechts hier door wordt het drijfwerk der men- scheJyke machine aangezet.". De boer, die dagelijks in dje buiten lucht zijn werk verricht, is Ju een be tere positie dan de stedeling. De voortdurende beweging, /het vele transpireeren' ten gevolge van zyn in- spannenden arbeid verdry/ft de kwa de stoffen en maakt zijn leven gezon der dan dat van den stedeling. Bovendien hardt het hem tegen do wisselende weersinvloeden. De men schen, die in een groote stad wonen, moeten zich dagelijks gewennen aan het maken van een flinke wandeling, niet drentelende, doch met steviger, pas, waardoor zij slechts in het be lang van hun gezondheid handelen. Een avondwandeling is uitstekend voor allen, die aan slapelooshend lij den, niets kalmeert zoozeer als de avondlucht. De spieren ontspannen zich en het lichaam ontdoet zich van een menigte stoffen, die de vermoeid lieid verschijnselen veroorzaken, Ademgymnastiek gedurende de wandeling is aan .te bevelen doch deze moet zonder veel inspanning geschie den. Hoofdzaak is, dat men rustig en ge lijkmatig inadeint/ en de verbruikte lucht weer op de juiste wijze weet uit te ademen. Wie op zijn dagelyksche wandeling de ngoAige beweging geeft aan zijn ledematen en door een goede ademhaling zyninwendige organen aan het werk zet, zal met de allereen voudigste middelen zijn gezondheid verbeteren en zyn leven verlengen. J^iet iedereen is zoo geléfkkig een zonnig gelegen tuin te hébben. Vooral in de steden, zelfs in de bui tenwijken, l'.gt de tuin een groot ge deelte van <ien dag mi» of meer be schaduwd. En hier wil men toch ook gaarne iets kweeken, wat tot vervroo- 1 ij king kan dienen. Ja, zoo mogelijk zon men het nuttige aan het aange name willen paren. Bestaat daartoe gelegenheid, of moet men noodge dwongen de tuintjes in de schaduw maar ongebruikt laten liggen? Deze vraag is gemakkelijker te stellen dan er een alleszins bevredi- 'gend antwoord op( te geven. Geheel -el^kkig zonder zon kunnen sléchts weinige planten, zooals varens en klimop, het op den duur volhouden. Volle, gezon de vormen en glanzende kleuren' ont wikkelen zich. alleen in het licht der volle zon, terwijl gebrek aan vrije lucht evenzeer nadeelig op het plan tenleven inwerkt. Doch daarnaast moet worden opge merkt, dat zonder liefde tot en vol doende zorg voor de planten zelfs in gunstig gelegen tuinen niet veel be reikt kan worden, terwijl het bij trouwe zorg vaak nog wel mogelijk blijkt iets aardigs te kweeken. Bij het beplanten van tuintjes in de man, om wien alles draaide. Het stuk, dat met een onbarmhar-, tigen spot op haar eigen geslacht is geschreven, staat op naam van één der merkwaardigste vrouwenfiguren I uit de Amerikaansche „society" Claire Boothe, de vrouw van den j hoofdredacteur en uitgever der twee modernste Amerikaansche periodie ken „Time" en „Life", den journalist Henry Luce. Het tooneelstuk haalde op Bróadway, achter elkaar precies 666 opvoeringen, hetgeen den respec- tabelen tijd van bijna twee jaar in be slag nam. Metro" Goldwyn Mayer kocht in 1938 terstond de filmrechten, wel we tende, dat met dit stuk van en voor vrouwen een experiment ondernomen moest worden, waarvan de uitkomst geenszins vaststond. Zij begon met voor het scenario den naam van een andere groote vrouw te engageeren: Anita Loos. Gezien het feit, dat het stuk 135 rollen van en voor vrouwen bevat en stellig vier of vyf, die op den naam „hoofdrol" aanspraak konden maken, werd de rolbezetting zoo'n beetje een „Who's Who" van vrouwe lijk Hollywood; Norma Shearer, Joan Crawford, Rosalind Russell, Paulette Goddard bovenaan. Verschillende actrices, die het too neelstuk op Broadway beroemd had den gemaakt, werden ook voor de film geëngageerd. Geen mannelijk wezen maakte een kans, want zelfs de dieren waren van het vrouwelijk ge slacht en met groote kundigheid eli mineerde Anita Loos in het, zooveel meer natuurlijkheid en werkelijkheid vergende filmscenario ook den man als „trait d'union". Dus geen chauf feurs, geen liftboys, geen kellners in een toch volkomen „natuurlijk" aan doende wereld. Deze vrouwenfilm werd geregis seerd door George Cukor, een vrijge zel. Niettemin verklaarde hij, dat zijn schaduw moet men echter voor alles zorgen geen planten te nemen, welke veel zon noodig hebben. Ook moet nierf de gewassen niet dicht in elkaar laten groeien, doch ze een flink rui men afstand geven, zoodat licht en -lucht overal voldoende toegang heb ben. Men zal dan bemerken, dat de planten ook niet te ijl opgroeien, doch een meer gedrongen groeiwijze be houden. Om dezelfde redenen moeten beschaduwde tuintjes niet overmatig worden bemest, vooral niet met kip- pen- en duivenmest of met stikstof- rijke meststoffen, daar hierdoor een veel te weelderigen groei in de hand wordt gewerkt. Dit wil natuurlijk al lerminst zeggen, dat beschaduwde tuintjes het wel zonder bemesting kunnen stellen. Integendeel!Maar de bemesting moet in overeenstemming worden gebracht met de bijzondere omstandigheden. En dit geldt even zeer van de bodembewerking. Be schaduwd gelegen tuintjes zyn uiter aard altijd min of meer vochtig, en dit is juist zeer nadeelig voor een, goed gedijen der gewassen. Vaak i/> ook de afwatering niet best in orde, waardoor de grond op den duur vér- zuurt en geheel ongeschikt wordt voor het plantenleven. Daarom is het gewenscht den be schaduwd gelegen tuin elk jaar flink om te spitten, zoodat de lucht vrye toegang tot de wortels kan krijgen. Het is in de eerste plaats een gedurf de en fel sarcastische zedenschets van de moderne Amerikaansche vrouw. Er is veel in, dat zeker niet tot de levenswijze en de nuchtere kalme op- vattingen van de Hoilandsche huis moeder behoort. Vele omstandigheden zyn typisch Amerikaansch, vele in stellingen,milieu's, interieurs zijn zóó modern, dat zy ons bijna een toe komstwereld, in plaats van de -reali teit., schijnen voor te too veren. Een modeshotv der toekomst. Natuurlijk heeft deze film ook aan leiding gegeven tot een vertooning van pracht en praal uit de wereld der moderne Eva en bovenal is zij de glo rie geworden van den duivelskunste naar, die de mode-ontwerper Adrian is en die zich hier in duizenden ja ponnen kon uitleven. Hij belastte zich zelf ook met de regie van dé „Mode show der tdekomst", een fragment zocjwel van «itzönderiyken^smaak, als ook van vlijmenden spot op hét object. Wie anders dan Adrian zou zich heb ben durven veroorloven om in die modeshow de onderafdeeling „bont" te symboliseeren door de entrée der mannequins in den dierentuin, waar zij spelen met apen achter tralies, die in miniatuur net zoo gekleed zyn 'als zyzelf! Maar wie anders dan Adrian zou ook die grenzenlooze fantasie en variatie voor zyn toiletten gevonden hebben, waaraan de voor deze film geëngageerde supermannequins van de New Yorksche Wereldtentoónstel- ling alle eer bewijzen! De film Vrouwen speelt in het gla zen huis, waarin elke mondaine vrouw ten aanzien van man en vrien dinnen leeft. Zy geeft den strijd te zien van vrouwen onderling, met de aan geen wet noch gebod gebonden wapenen, die zy soms campufleereu in zijde en bont. En toch, daarboven uit, een film van de eeuwig-vrouwe lijke charme opgehoogd. Tegelijk met het omspitten wordt een tamelijke hoeveelheid slakken- meel mee ondergewerkt. De hierin aanwezige kalk is van groot voordeel om de grond kruimelig en doorlatend te maken. Wie elk jaar ruimschoots slakkenmeel onderspit en tegelijk pa tentkali geeft, zal niet bang behoe ven te zijn, dat de grond verzuurt. En dan zal het mogelijk zijn een groo- ter verscheidenheid in de beplanting aan te brengen dan men oppervlakkig wel zou denken. En wanneer men dan zorgt dat groote schaduwgevende boomën worden ongeruimd, of be hoorlijk uitgedund, dan zal hierdoor weer meer licht en lucht kunnen toe treden. Groote boomen en heesters behooren in beschaduwde tuinen niet thuis en mogen in geen geval aan de inzjjde staan. Een enkel laag sier- struikje, zooals een rhododendron en lagnolia, welke ook 's winters groen blijven en bovendien in het voorjaar mooi bloeien, mag niet gemist wor den. Ook een appelboompje in pyra- midevorm is hier op zijn plaats. De bloei is prachtig in de lente en in den herfst plukt men allicht nog eenig fruit. Ook een zwartebessenstruik, een paar kruisbessen en enkele fram bozen maken het mogelijk af en toe een kleine verversching uit eigen tuin te plukken. Zelfs kan men nog w'c' een bed spinazie zaaien en eenige keu- Liefst doet men het zoo/' dat de bed- kenkruiden planten, zooals bieslook, den tamelijk hoog worden opgewerkt, j peterselie, kervel, enz. Een hoekje ra- waartoe men de greppels of paden iets dijs lukt ook wel. breed ir en dieper kan maken. Met de Met eenige moeite en zorg kan dus hieruit weggegraven aarde kunnen j het schaduwrijke tuintje nog wel aar* dan de perken eenigermate worden dig afwisseling geven.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 7