NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSiKeKEN No. 20269 Dinsdag 12 Maart 1940 78e Jaargang BERGAMBACHT» BERKENWO UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen RIBBENTROP's MISSIE GEËINDIGD. Een tweede onderhoud met Mussolini. Langdurige audiënties in het •Vaticaan trekken de aandacht. MOSKOU WIJZIGT ZIJN EISCHEN. Het zou niet lajnger aanspraak maken op Wiborg, Petsamo en bepaalde deelen der Mannerheimlinie. Finland zal eventueel strijd voortzetten. Sumner Welles bij Britseh koningspaar. Mysterie rond Schouwenbank. „Amor" op mijn geloopen. WEERBERICHT. ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda en omaireken (behoorende tot den bezorgkring)'. 16 regels VSO, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beznrgkring: 1—6 regels 166. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bfjaiag os den turQs. Liefdadigheids-ad vertentiën de helft van den orifs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpatdna 60 hooger. AdverJentiSn kunnen -worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren. Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing tan bet Bureau c)jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone arivertantiëa en ingezonden mededeelinger, bij contract tot zeer gereduceerden prOs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratis os Redactie Telef. in tere 3746. Postrekening 48400. -Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau i MARKT SI, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de poetkantooren. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 8.15. j^JINISTER von Ribbentrop is gisteravond te 9 uur 2o van Rome naar Berlijn ver trokken. Omtrent de (besprekingen te Rome wordt volgens Stefani offciieel gemeld: Tn bijzijn van graaf Ciano en ambassa deur Von Mackensen heeft de Duce rijks minister van Imitenlandsche zaken Von Rib bentrop ontvangen en zich met hem ge durende anderhalf uur op hartelijke wijze onderhouden. De besprekingen tusschen den Duce en Von Ribbentrop hadden den internationalen toestand tot onderwerp. Zij vonden plaats in den geest van het verdrag van bondge nootschap en de tusschen Italië en Duitscn. land bestaande overeenkomsten. Vor. Ribbentrop had des middags v an half vijf tot vijf uur een onderhoud gehad met zijn Italiaanschen ambtgenoot Ciano. Daar na begaven de twee ministers zich naar het Palazzo Venezia, waar zij gedurende een uur en twintig minuten met den Duce spra ken. Vervolgens bood graaf Ciano Von Rib bentrop en diens gevolg een intiemen avond maaltijd aan. Vroeger in den middag had Von Ribben trop een beleefdheidsbezoek afgelegd bij graaf Ciano. Omtrent de gesprekken welke Von Ribbentrop heeft gehad met den Paus, met Kardinaal Maglione en met den Ko- ning-Keizer,- is volgens Reuter niets uitge lekt. De ontvangst van Von Ribbentrop door Koning Victor Emmanuel heeft te Rome groote verrassing gewekt, aangezien dit be zoek niet o.p het programma stond. Alhoe wel het normaal is dat een buitenlandsche minister bij een officieel bezoek door het hoofd van den staat wordt ontvangen, kent men toch in bepaalde kringen een bijzondere beteekenis toe aan het bezoek. De Finnen wederom bij Molotov. Volgens sommigen moest deze audiëntie j Sovjetregeering zou volgens te Parijs -i.:: T.-„n rpoeerine- tz Duitschland." In dienzelfden koelen toon gaat het bericht voort. Over het gesprek met den Paus lezen wij alleen: „De pause lijke audiëntie begon om 11 uur en heeft langer dan één uur geduurd. Na afloop ervan heeft Z. E. de minister aar Zijne Heiligheid de personen var. zijn gevolg voorgesteld." Geen woord dus over het feit of het on derhoud al dan niet hartelijk is geweest, geen woord oiver een byzondeven zegen of iets dergelijks. Uit dit koele bericht krijgt men wel den indruk, dat het onderhoud voor den Duitschen minister vrij pijnlijk geweest zal zijn en dat de Pa,us niet zal hebben na gelaten te wijzen op de moeilijke tijden, die de katholieke kerk doormaakt in Duitsch land en vooral op het lot der Poolsche ka tholieken, dat hem zoo na aan het hart gaat en waarover het pauselijke orgaan en de Vaticaanszhe radio bij herhaling zoo droeve bijzonderheden heeft weten mede te dee- len. Mocht het de bedoeling geweest zijn o >k den Paus te winnen voor een vrede tus schen Rusland en Finland, waarbij de Fin nen mceton toegeven, dan zal men uit een juist hedenavond in het pauselijk orgaan afgedrukt artikel deu indruk krijgen dat dit.allerminst gelukt is. Het blad schrijft o.a.: „De besprekingen tusschen Rusland en Finland zijn thans te Moskou begonnen. D titanische krachtsinspanning der Finner schijnt dus niet voor onbeperkten tijd te kunnen worden voortgezet, terwijl nog steeds geen zekerheid is verkregen omtrent eventueele hulpverleening." De Finnen hebben den oorlog niet verlo ren en wellicht zullen de Scandinavische broedervolken, |wanneer zij zien welke voor waarden de Russen durven stellen, en lioe groot de gevaren zijn, waarin, wanneer Fin land toegeeft, en dengelijke voorwaarden aanneemt, zij zelf zouden kunnen verwik keld worden, op het Uatste oogenblik nog inzien, dat het beter is zich niet te verzet ten tegen wie in staat is aan Finland daad werkelijken bijstand te verleenen." Daarmede is het standpunt van het Va ticaan nogmaals duidelijk uiteengazet. In een bericht, getiteld: De Paus spreekt openhartig tot Von Ribbentrop, geeft de Romeinsche correspondent van de Times de punten weer, die volgens mededeelingen van geloofwaardige zijde tijdens het onderhoud tusschen den Paus en en Duitschen minis ter zouden zijn besproken. Von Ribbentrop zou den Paus geen uit gewerkt jdan hebben voorgelegd, doch heb ben verklaard, dat Duitschland den oorlog niet heeft gewild en den Paus gevraagd hebben, of hij bereid zou zijn, steun te ver leenen aan een vredesplan, zoo dit dooi Duitschland of een bevrienden staat zov worden ingediend. t* De Paus zou geantwoord hebben, ■'at alle steun aan een eventueel vredesplan ziju afhangen van het herstel van het- onrecht, dat niet alleen den katholieken, doch ook de niet-katholieken in Polen is aangedaan. Bovendien meent men te weten, dat de Paus gewezen heeft op de onrechtvaardigheden, die niet alleen te genover Polen begaan zijn, doch ook tegenover andere landen zooals Tsjecho- Slowakije. Hij zou te verstaan hebben gegeven, dat hij slechts steun zou geven aan vredesvoorstel len, op voorwaarde, dat deze niet in strijd zouden zijn met de vijf punter, omschreven in zijn Kersttoespraak voor het college van kardinalen. demonstreeren, dat bij Kroon en regeerin ten aanzien van den internationalen toe stand volstrekte eensgezindheid bestaat. In kringen, die met de staatsserretarie van het Vaticaan in verbinding staan, wordt gefluisterd dat Von Ribbentrop na zijn audiëntie bij den Paus plotseling onwel is geworden. Men z«g dat de Duitsche mi nister juist in de antichambre van Maglio- ne's appartement was binnengeleid, toen hij zich minder prettig gevoelde. Hij moest ecnigo oogenblikken gaan zitten, alvorens «eiegaue maanuagmiuuag twee tó binnenging in de audiëntiezaal, waar J maals door Molotov_is ontvangen. ontvangen betrouwbare inlichtingen gis teren, bij de voortzetting der onderhande lingen, de aan Finland aangehoden vredes voorwaarden aanzienlijk hebben gewijzigd. Verklaard wordt, dat Moskou zijn eischen inzake de overgave van Wiborg en Petsamo zou hebben laten varen en er ook in zou hebben toegestemd bepaalde gedeelten vat: 1 de Mannerheimlinie in Finsche handen te laten. Havas meldt uit Helsinki, dat de Finsche delegatie Maandagmiddag twee uur nog- Maglione hem wachtte. Geen teekenen van een zwenking in Italiaangche politiek. Over het zoo korte bezoek van Von Rib- tentrop blijven de officieele berichten uiterst schaarsch. Men blijft er bij in het bezoek niets anders te willen zien dan bet normale contact zooals tusschen de mi nisteries van de twee landen gebruikelijk Is. Natuurlijk hoort men in Rome vermoe dens genoeg opperen, doch iets werkelijk Positiefs lekt over de besprekingen niet uit. Ken zou daaruit mogen afleiden dat deze toch wel een bijzondere beteekenis hebben, hist daar men zoo groote geheimhouding betracht. 1 Eicenaardiger nog dan het bezoek van Von Ribbentrop aan Italië ls, meent de corr. ten het Hbld. te Rome, zijn bezoek aan den *xus. Sedert 1934 is geen Duitsche mi- J*ter meer in het Vaticaansc'ne paleis of- wieel ontvangen. Over dit bezoek lekt na- 11 r'ijk nog veel minder uit dan over dat ten Mussolini, doch men kan zich over den terd van het onderhoud toch wel eenigszins ten oordeel vormen, wanneer men het ver slag in de „Osservatore Romano" leest. Dat terslag bevat geen woord meer dan strikt tend zake! ijk i=. Reeds in den aanhef wordt ttoepd dat het bezoek door de Duitsche peering werd gowenseht en dat met de Meende woorden: H. Paus Pius XII Wft de^en morg-en, Maandag, in een bijzon- audiëntie ontvangen, ten gevolge van ten officieel verzoek, dat ingekomen was ten do Duitsche ambassade bij den Heiligen in naam der Duitsche reveering, tet. den heer dr. Joachim von Ribbentrop, •teister van Buitenlandsdhe Zaken van Woensdag te Moskou met den vijand onder handelt, is men verbaasd over en verward door de gebeurtenissen, Men gevoelt er na een heldhaftigen strijd van drie maanden weinig voor zich over te geven aan den erf vijand en aan het bolsjewisme. Bij het Ladogameer wederom 2000 Kussen gedood. Finsch legerbericht. Het'-Finsche legerbericht meldt: Te land: Op het ijs van de Finsche Golf zijn kleine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij hebben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zijn aanvallen op de kust van de -baai van Viipuri voortgezet; op en kele punten maakte hij' onbelangrijke vor deringen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen tusschen de baai en de Vuoksi zjjn afgesla gen, zeven tanks werden vernield. Een vijandelijke aanval is in de richting van Paakala en Pollakkale is door de Finsche artillerie tot staan gebracht, evenals een aaanval bjj de Taipaie. Op andere deelen van de landengte vooral bedrijvigheid van de artillerie. Ten noordoosten van het Ladogameer heeft de vijand na krachtige artilierievoor- bereiding een eiland van den Pitkaranta- archipel bezet. Een aanval in de richting van Pitkaranta en Uoma'werd afgeslagen. Te Kollanjoki duurde de strijd den geheelen dag; de vijand verloor meer dan tweedui zend man aan dooden. Vijandelijke aanval len in de richting van Kuhmo en Salla zijn afgeslagen. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft gisteren haar verkenningsactie voortgezet. Bovendien bombardeerde zij vijandelijke concentratiepunten en formaties en achter volgde zy de Russische troepen op het ijs van de baai van Viipuri. Zij heeft ook ravi- tailleeringscolonnes en artillerietreinen ge bombardeerd. Aan het ooriogstooneel ver toonde de Russische luchtmacht in vergelij king met den voiigen dag een groote be drijvigheid. Vooral de achterste linies by Rovaniemi, Kemyarvi en Kexholm werden gebombardeerd, evenals de streek van Si- mola en Satkyarvi. In het binnenland zijn eenige plaatsen tusschen Lahti, Kouvola en Frederickshamn gebombardeerd. Volgens gecontroleerde rapporten zyn acht Russi sche vliegtuigen neergehaald. Havas meldt verder uit Helsinki: Van daag is te Helsinki vijfmaal luchtalarm ge maakt. Ondanks de onderhandelingen te Moskou biyft de militaire bedrijvigheid zeer aanzienlijk. Volgens in de Finsche hoofdstad ontvan gen berichten zouden de twee partijen nog niet tot overeenstemming zyn gekomen, geen enkele beslissing is nog genomen. De balans heit op het oogenblik niet meer over naar de zijde van den vrede dan naar die van de voortzetting van den oorlog. Men bezit te Helsinki nog geen enkele officieele of officieuze aanduiding omtrent den aard der onderhandelingen te Moskou. In een telefonisch onderhoud uit Hensinki met een vertegenwoordiger van U. P. te Stockholm, sprak de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, nogmaals te gen, dat de Finsche gedelegeerden reeds uit Moskou naar Helsinki onderweg zyn. De delegatie was gisteravond naar hy mededeelde nog te Moskou. Tanner verklaarde, dat de stryd aan het front aan ajre fronten zou wordén voort gezet, indiph de Russische voorwaarden on- aannemgfyk waren. Het vliegveld van Stockholm wordt se dert Dinsdag, den dag, voordat de Finnen naar Moskou vlogen, speciaal door detec tives bewaakt. Journalisten worden niet tot het vliegveld toegelaten. Volgens hardnekkige geruchten, die in politieke kringen te Helsinki de ronde doen zyn de neteligste kwesties, waarvoor de on derhandelaars te Moskou zich geplaatst zien, de vraag wat er moet geschieden met de spoorlijn van Wiborg naar de Russische grens, voorts het toekomstige politieke en militaire regime van Finland en die van het achtereiland Hangö. In de Finsche hoofdstad, waar de bevol king volgens Havas pas Maandagmorgen uit de bladen kennis kreeg van het feit, dat het hoofd der Finale regeering hier sedert Van 1.20 tot kwart voor zes Maandag middag heeft <ie Amerlkaanschc onder staatssecretaris van buitenlandsehe zaken, Sumner Welles, op het Buckingr ham Palace vertoefd, waar hij door den Britschen Koning in audiëntie ontvan gen werd, en met het Koninklijk paar en met den Amerikaanschen ambassadeur, Kennedy, de thee gebruikte. De Koning herinnerde aan hun ont moeting in Washington en sprak over Engelands situatie in den oorlog. Om vijf uur kwam de Koningin binnen, en nadat zij enkele oogenblikken zich in het werkvertrek onderhouden hadden, wandelden zij gedrieën door het audiën- ticvertrek naar de in pijnhout uitgevoer de kamer op dezelfde verdieping, ook dit een eenvoudig vertrek, naar bekend om z'n pijnhouten lambrizeeringen. Bij het haardvuur stond het theetafel tje. Zittend in een armstoel schonk de Koningin persoonlijk.de thee. De wijze waarop het geheele bezoek verliep, stond in een sterk contrast tot het ceremonieel dat anders, in vredes tijd. voor bezoeken van dezen aard ge bruikelijk is Evenals bij de Fransche leiders heeft Welles ook aan de Engelsche regeering medegedeeld, dat Washington buitenge woon veel belang hecht aan de even tueele vredesvoorwaarden, voornamelijk met het oog op de economische situatie aangezien de Ver, Staten erop rekent dat met de wijdvertakte economische belan gen van Amerika rekening gehouden zal worden. Omtrent de economische samenwer king van Engeland en Frankrijk zouden Chamberlain en Halifax medegedeeld hebben, dat zij Welles in het volste ver trouwen gedetailleerd van hun doelpin den op de hoogte zouden stellen. Een dergelijke mededeeling zou Welles ook van Daladier hebben ontvangen, slechts zouden de Britsche leiders nog sterker den nadruk erop hebben gelegd, dat er voor de geallieerden slechts vrede kan zijn, nadat het Hitlerisme zal zijn ver dwenen en het Duitsche militairisme zal zijn vernietigd. Acht schepen binnen een maand vergaan. De aanlooproute van de Duins en den Pheemsmond, naai; de Nederlandsche zee gaten - - en hiermede bedneièn wij vr. ,rna- melijk de route naar de tV'elde en den Nieuwe Waterweg begint >n een kwaden reuk te komen. Weer is 'en Nederlandsch sch', op dezen officieel als gevaarloos er kenden zeeweg ten onder gegaan Do Amor zonk gisteren in zeven' minuten naar den bodem. Vooral de plaats, waar vroeger nr.t lichtschip Schouwenbank lag, moet als zeer gevaarlijk worden aangemerkt. In n^g geen maand gingen daar acht schepen den grond Het begon op Zaterdag 17 Februari toen het Noorsche s.s. Kvernaas na een ontplof fing zonk, vlak by Schouwenbank. Nog geen etmaal later trof de Ameland op vrij wel dezelfde plaats dit lot* Ruim een week geleden werden de Grutto en de Vecht op deze route vermist. Wrak hout, dat als van deze schepen afkomstig is herkend en drijvend werd gevonden bij de Thorntonbank en de Middensteenbank, die even ten zuiden van Schouwenbank liggen, bepalen ogeveer de plaats waar deze sche pen vergingen. Ook de Rijnstroom moet in deze omgeving gebleven zijn. Twee Engel sche stoomschepen, waaronder de Borth- wick, werden aan het begin van deze week bij Schouwenibarik door een ontploffing zoo ontredderd, dat zij spoedig zonken. En nu is de Amor bij den West Hinder vergaan. Dit alles op de voorgeschreven route van de Nederlandsche kust naar den Theems- rt-Hiri en de Duins. Onbekend mijnenveld? Men dacht eerst aan een ongelukkig toe val, wellicht aan drijvende mijnen, doéh thans gaat men zich afvragen of er een andere oorzaak is van deze zich snel uit breiden reeks rampen Men kan zich slechts aan een drietal ver- enderstellingen wagen, die echter geen van allen een oplossing geven. Hoe de Grutto, de Rijnstroom en de Vecht ten onder gin gen, zal wel voor altijd verborgen blijven. De opvarenden van de hier gezonken schepen, die het geluk hadden gered te worden, kunnen niet anders verklaren dan dat hun schip na een ontploffing is gezon ken. Er bestaat thans geen enk de aanwij zing, dat van torpedeering sprake kan zijn. Men denkt aan drijvende mijnen, die vooral in den laatsten tijd uit de officieele Engel sche mijnenvelden zyn losgekomen en met Noordwesten winden nao,v onze kust zijn afgedreven. Maar daar l;an men tegenin brengen, dat het gros van deze mijnen ge- desactiveerd is en dus geen gevaar oplevert; dat in den laatsren tijd op de Noordzee op vallend weinig 'drijvende mijnen worden waargenomen en dat alles dan juist naar Schouwenbank ecu zijn afgedreven. Opvarenden zijn aan wal gebracht te Vlissingen. Het schip verloren. Gisterochtend is het s.s. „Amor" vap de K.N.S.M., dat van West-Indië kwam en op weg was naar Antwerpen, op vijf mijl ten noodwesten van Falrbank Boet, in de nabijheid van het lichtschip West Hinder op een mijn geloopen en gezon ken. De bemanning, welke uit 32 koppen bestond, is gered door het Iersche s.s „City of Bremen", dat de schipbreuke lingen gistermiddag omstreeks vijf uur behouden te Vlissingen aan land bracht. De „Amor" was een schip van 2325 bruto ton en was in 1911 gebouwd op de scheepswerf voorheen Rijkee en Co. te Rotterdam. BINNENLAND. Berging van particuliere kunstschatten. De gemeente Utrecht als verhuur ster van Safe-ruimten. Na het uitbreken van den oorlog heb ben te Utrecht tal van particulieren zich tot den directeur van het Centrale Museum aldaar gewend, met het verzoek in de gelegenheid te worden gesteld, de in hun bezit zijnde schilderijen, kunst voorwerpen en andere kostbaarheden in de kelders onder het museumgebouw in veiligheid te brengen. Het bleek toen mogelijk in deze behoefte te voorzien, zonder dat dit voor de gemeente finan- cieele lasten meebrengt. Er konden na- melijke eenige kelders onder het mu seum met betrekkelijk geringe kosten voor dit doel geschikt worden gemaakt. Deze kosten kunnen geheel worden ge dekt uit de van de particulieren te ont vangen vergoedingen. Voor de gemeente vloeit uit een en ander verder geen aan sprakelijkheid voort. Reeds zijn enkele kelders voor dit doel verbouwd. In verband met de nog steeds binnenkomende aanvragen, wenschen B. en W nog een drietal kelders hiervoor in gereedheid te brengen. Voor de reeds verrichte en nog te verrichten verbou wingen vragen B. en W. den raad een credlet van f 3200. Het college zal dan de voorwaarden vaststellen, waaronder de particulieren hier hun kostbaarheden Prins Bernhard bü de familie Logmans. Prins Bernhard hééft vandaag namens H. M, de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luitenant-ko lonel H. J. Phaff, gedeelten van het kunnen doen opbergen. Zuidfront der vesting Holland bezocht. Prins Bernhard passeerde levens Hel- levoetsluis. Daar gaf hij den wensch te kennen, zijn deelneming te gaan betui gen bij het sterfhuis van den sergeant G. L. Logmans te Nieuw Hellevoet. Hier heeft do Prins oiïgeveer tien minuten® doorgebracht en zich onderhouden met de weduwe en ouders van het slachtoffer j van het ongeluk met de O. 11 De burge meester was ook bij dit bezoek tegen woordig en heeft den Prins uitgeleide gedaan. Dit bezoek is door de betrokkenen en de bevolking buitengewoon op prijs ge steld. j De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond 1 tot morgenavond ongeveer 19. uur: j Aan de kust tijdelijk stormachtig, ove- rigens krachtige tot matigen naar noord west ruimende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later met opklaringen, regen of hagelbuien, veel kouder.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1