VtWnfuiïuit'ó Nieuwe steunmaatregelen voor de veehouderij. m FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" Verlenging van den boterprys. Uit de markt nemen van mager melk poeder. Bevordering van rundvee-uitvoer. Vergoeding voor aan miltvuur gestorven koeien. verbouwers, handelaren en atroocartonfabri. Maandagavond heeft de minister van Eco nomische Zaken een radiorede voor den landbouw gehouden. l)e heer Steenberghe ving aan met te her- inneren an de regeeringsmaatregelen ter versterking van de positie van den land- ojuw. Het spreekt vanzelf, aldus vervolgde hil, dat ik, nadat deze maatregelen genomen waren, den gang van zaken zoowel in-- den akkerbouw ais in de veehouderij heel nauw. lettend in het oog heb gehouden. Het bleek nu, dat de positie van den akkerbouw geen bijzondere zorgen baarde. Geheel anders liep het echtei/met de vee houderij. Men kan zeggen, dat, men daar in den 'laatsten tyd niet veel anders dan mlt tegenslagen te kampen heeft gehad. Spr. noemde de strenge vorst, de miltvuur-epide- mi een den achteruitgang van de melkpro- huctie^R-elke niet alleen is ontstaan door dat er o.a. ten gevolge van de slechte weers omstandigheden op verschillende bedrijven onvoldoende hoeveelheden ruw voeder aan wezig zyn, maar ook doordat, als gevolg van de oorlogsomstandigheden, eiwitrijk krachtvoer slechts in bemerkte mate beschik baar kan worden gesteld. Deze verminde ring der melkproductie/ doet zich natuurlijk onmiddellijk 4h de Inkomsten van de vee houders gevoelen. Maatregelen voor beschikbaarstelling van stroo. In venband met heit prijsbeloop van het stroo merkte de heer Steenberghe op: Te gen een redelijke stijging van de voordien abnormaal lage strooprijzen bestond na tuurlijk geen bezwaar. Daar de prijzen echter .ondanks de uit vaardiging van een verbod van verwerking van voerstroo, stegen tot boven eten 'loot mij redelijk geachten prijs van 21.50 per 1000 kg af boerderij, vermeerderd met een redelijk bedrag voor kosten en winst, kon den verdere maatregelen niet uitblijven Met ingang van 4 Maart j-1- moest dan. ook een vervoers- en afieveringsvenbod van stroo worden uitgevaardigd, waardoor het verhandelen van stroo tegen een hoogeren prijs, dan dien ik zoo juist noemde, onmo gelijk werd gemaakt. Thans doet zich ech ter het verschijnsel voor, dat onvoldoende stroo ter beschikking koiftt voor de veehou derij. Ik heb tot dusvèr getracht, ïonder diepgaand ingrijpen, stroo voor de veehou ders voor een redelijken prijs zooveel mo gelijk beschikbaar te krijgen. Het spijt mij te moeten erkennen, dat mijn verwachting door de feiten niet is beantwoord. Ik wil hier echter aan toevoegen, dat zü die misschien van meening. zijn, dat het wel niet zoo'n vaart zal loopen met dwin gende maatregelen van hooger hand, zich zullen blijken te vergissen. Ik kan ter ge ruststelling van de veehouders dan ook me- dedeelen, dat. zpodra mij een geval ter ken nis komt, dat een houder van stroo niet be reid is tegen den door mij eerder genoem den .redelijken prijs dat stroo af te geven, onmiddellijk maatregelen zullen worden ge troffen om de beschikking over dat stroo te verkrijgen, ten einde dat dan wederom ter beschikking van tie veehouders te stellen. Slechts indien alle betrokkenen, te weten kanten, medewerken op de genoemde puijB- basis, kan worden voorkomen, dat op ruime schaal tot vordering zal moeten worden overgegaan. En ik verzeker u, dat ik niet zal terugdeinzen om van het vorderings recht gebruik te maken; alle voorbereidin gen daartoe zijn getroffen. Besluiten van den minister. In verband met buitengewoon ongunstige omstandigheden zeide de minister besloten te hebben vier bijzondere maatregelen ten behoeve van de veehouderij"".té treffen. In de eerste plaats heb ik, aldus spr., be sloten, den huidigen wintkrprjjs voor boter van 1.60 per kg niet, zoaüls in het voor nemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doeh dezen tot 1 Mei a.s. ite handhaven. Daar in April de melkproductie in den re gel sterk toeneemt, zal deze maatregel zon der twijfel van gunstigen invloed zijn op de inkomsten van de veehouders. Als tweeden maatregel, welke eveneens speciaal aan de melkveehouderij ten goede komt, kan ik u "mededeelen, dat de regee ring besloten heeft, de ondermelk te steu nen en wel door mager melkpoeder uit de markt te nemen. De prijs, waarvoor hot poeder zal worden overgenomen, zal zoo spoedig .mogelijk bekend worden gemaakt, de hoeveelheid zal niet aan een limiet zijn gebonden. Het tijdvak, waarin mager melk poeder van regeeringswege zal worden aan gekocht, js gesteld op de periode van 15 üdaart—15 September a.s. Door dezen maat regel zal ook de kaaspositie worden ver sterkt, terwijl tevens de beschikking wordt verkregen over een uitstekend voedsel voor het vee, en in geval van nood ook voor den mensch. Ook ten behoeve van de rundveehouderij zullen eenige maatregelen worden getrof fen. In de eerste plaats zullen, indien de prijzen der nuchtere kalveren in het voor jaar door het verminderen of wegvallen van export tegenvallen, nuchtere kalveren uit ae marlot worden genomen. Deze zullen dnn worden ingeblikt. Ik vertrouw, dat hierdoor een prijsinzinking van de nuchtere kalveren, die anders misschién zou dreigen, zal wor den tegengegaan. Verder zal de uitvoer van rundvee, waarvoor zich den laatsten tijd enkele mogelijkheden voordoen, zooveel, mo gelijk worden bevorderd. Ten slotte heb ik in de ongunstige om standigheden in de veehouderij aanleiding gevonden, in verband met het miltvuur nog een bijzondere voorziening te treffen. Ik heb n.l. besloten, dat hok voor de van 1 Decem ber tot 1 Maart aan miltvuur gestorven koeien aan de veehouders vergoeding zal worden verleend. De minister zeide er zich zeer goed van bewust te zijn, dat hij met deze maatregelen niet alle moeilijkheden in het veehoudersbv- driff wegneemt. Tot degenen, die meenen, dat de regeering met haar hulp niet ver ge noeg -gaat, zou/spr. dit willen zeggen: Houdt uw oog niet uitsluitend gericht op uw eigen bedrijf, ziet om u heer en gééft u er rekenschap van hoe velen van uw me deburgers door deze rampspoedige tijden eveneens zwaar getroffen worden. Louis de Vries overleden. Zondagochtend is te Nice, waar hij voor herstel van zijn gezondheid ver toefde, op 68-jarigcn leeftijd overleden de bekamde tooneelspelcr Louis de Vries. De overledene was een groot acteur In zijn jeugd leerde hij het diamantvak, doch dit bedrijf had voor De Vries niet voldoende bekoring, en aldra ging zijn belangstelling uit naar het tooneel. Na zich de eerste tijden aan het liefheb- berijtooneel te hebben gewijd, ging hij In 1900 naar de tooneelschool en daar mede vangt dan een grootsche acteurs carrière aan In 1914 kwam hij bij de Koninklijke Vereeniglng „Het Nederlandsche Too neel", waar hij de rollen vervulde van „de Bode" In de „Gijsbrecht", „de Idea list" van Carel Scharten en „Gabriel Schilling's vlucht" van G. Hauptmann. In dat jaar ging hij voor den eersten keer op tournée naar Nederlandsch Oost- Indië, waar hij twee jaren vertoefde en groote successen boekte in „Dolle Hans" en „de Rechte Lijn" van Jan Fabricius. Tijdens deze toifnee gal hij de première van „Tropenadel" van Henrt van Wer- menskerken. In Juni 1927 begaf De Vries zich met een gezelschap naar Parijs, waar hij met „Ghetto" van Heijermans belangstelling trok, terwijl hij het jaar daarop in Ko penhagen te zien was, waar de Deenschc Koning hem met de Danebrog orde be giftigde. Talloos waren de koeren, dat hij te Antwerpen,'Gent en Brussel en in ver schillende steden van Vlaanderen stuk ken van zijn repertoire vertoonde. Te Rome heeft hij Hendrik IV van Pirandello gesp'eeld en tijdens j{ün be zoek werd hij door Mussolini ontvangen. In 1938 maakte De Vries nog eenVour- nee naar West-Indië. De Vries was directeur van het „Hoi- landsche Tooneel", voorzitter van den raad van bestuur der N.V. Hollandsche SchouwwQrg te Amsterdam, eerelid van den Hond van Nederlandsche Tooneel- schrij vers en lid van het hoofdbestuur van de Société Universelle du Theatre te Parijs. GEMENGDE BERICHTEN. Ma „V. Molotof' kan niet afgeleverd worden. Schroeven verloren gegaan door den ondergang van de Rijnstroom. Ten gevolge van den ondergang van het als vermist te beschouwen m.s. „Rijn stroom" van de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij ziet de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij zich ge plaatst voor een moeUijkheld ten aan zien van de aflevering van het daar ge bouwde Russische"motorschip „Viaches- lav Molotof", een zusterschip van do eenige maanden geleden afgeleverde „losif Stalln". De „Rijnstroom" had namelijk de bei de in Engeland gegoten schroeven voor de „Molotof" aan boord, en het zal niet gemakkelijk zijn binnen korten tijd nieuwe schroeven te krijgen. Do „Molo tof" is zoo goed als gereed. Het schip had eigenlijk reeds in Februari j.l. afge leverd moeten worden, doch ten gevolge van de oorlogsomstandigheden was al een vertraging in de overdracht ont staan. De twee verloren gegane schroe ven waren van een bijzonder model e.* door de Engelsche fabriek naar teeke- ning vervaardigd. Het valt niet te zeggen hoe lang het zal duren voor de Neder landsche Scheepsbouw-Mij. twee nieuwe schroeven, die aan de bijzondere eischen voldoen, geleverd kan krijgen. Collecte te Amsterdam voor Finland. Opbrengst 35.019.35. v De collecte te Amsterdam ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft 35.019.35 opgebracht. Dat de belangstelling voor deze collecte onder alle lagen der bevolking groot was, bewijst wel het feit, dat er 99572 cénten, 141350 dubbeltjes, 31200 kwartjes en 7173 guldens werden ontvangei). Bijzondere vermelding verdient dé bij drage van een Amsterdamschen tramcon ducteur, die zijn geheele weekloon ad 26.28 aan het comité heeft afgestaan. Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeer tab letten doos 60 cent Alleeo eebt mat den „aam Mijnhard?. Acht kinderen uit brandend huis gered te Ravenstein; Te Ravenstein aan de Maas heeft gis teravond een felle brand gewoed, waar bij militairen zich hebben onderscheiden bij het redden, van acht kinderen, die met moeite uit een brandend huis naar buiten zijn gebracht. In het centrum, van Ravenstein ont stond gisteravond omstreeks negen uur brand in het pakhuis van de firma Fr. Dekkers, waar het vuur gretig voedsel vond in den voorraad koloniale waren, olie en vet. Bovendien werd de brand aangewakkerd door den feilen wind en- in een minimum van tijd stond het 35 meter diepe pakhuis iri lichter laaie. Het vuur sloeg over naar de aangren zende vleeschhouwerij van den heer Ver hoeven. Op de bovenverdieping van dit pand sliepen re^ds de acht kinderen van het echtpaar Verhoeven. Militairen heb ben hier kranig wérk verricht door de kipderen rrfet groote moeite te" redden. In nachtgewaad werden de kleinen naar buiten gebracht en door omwonenden liefderijk opgenomen. De brandweer van Ravenstein moest het water betrekken uit een 506 meter van den brand gelegen gracht. Daar de burgemeester Inzag, dat de Ravenstein- sche brandweer niet bij machte zou zijn het vuur te blusschen, vroeg hij assis tentie van Oss en Nijmegen Toen het derde pand, het woonhuis van de familie De Bresser, door het vuur werd aange tast, verscheen 'de Ossche brandweer. Met acht stralen werd water gegeven, waardoor het benedengedeelte van het woonhuis vdh De Bresser gespaard bleef. Het woonhuis van de familie Jordens liep aanzienlijke waterschade op. De Nij- meegsche brandweer behoefde geen dienst te doen. Het pakhuis en de vleeschhouwerij zijn geheel uitgebrand. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op 30.000. De oorzaak van den brand is onbafeend. De nablussching duurde den geheelen nacht. Geheime zender ontdekt te Amsterdam. De rijksrecherche heeft dezer dagen een huiszoeking gedaan in een woning aan de Honthorststraat te Amsterdam en daar een geheimen zender in beslag genomen, meldt De Tel. De zender be hoorde toe aan eenige buitenlanders, die daar woonden, doch, voor zoover bekepd, den zender ln dit perceel nog niet had den gebruikt. Toen de recherche binnen kwam, was het radio-apparaat althans niet in wer king. De politie heeft het apparaat ln beslag genomen. Het onderzoek tegen de buitenlanders, die het toestel ln hun bezit hadden, is nog in vollen gang. Moord omvijftig cent. Inlander slaat landgenoot met een stuk ijzer neer. Aneta meldt uit Batavia: Zondagmorgen om omstreeks half acht heeft een inlander, die anderhalve maand tevoren uit de gevangenis was ontslagen, een moord gepleegd op een landgenoot, die pas eenige dagen ge leden op vrije voeten was gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de wan daad was begaan om een meemngsver- schll dat ging om de som van vijftig centen. Het scheen dat do verslagene dit geld den moordenaar schuldig was van den tijd voor hij in de gevangenis kwam. De schuideischer had zijn schul denaar opgewacht toen deze op vrije voeten werd gesteld en hem met een stuk ijzer in een van de drukste wijkon van de benedenstad van Batavia neer geslagen. Geheimzinnigheid en achterdocht spelen samen. Santpoort opgeschrikt door „l'chtkogels". Al die berichten over lichtkogels, spi- onnage, enz. maken de menschen soms noodeloos achterdochtig. De laatste dagen brachten hiervan enkele voorbeel den. Hot eerste speelt in Santpoort bij Haarlem. In den omtrek gelegerde mili tairen meenden daar Vrijdagavond licht kogels te zien, eenigen dachten drie ver schillende kleuren te zien, anderen her kenden morseteekenen. Terwijl het huis bewaakt werd, werden de autoriteiten gewaarschuwd. Er werd een toestel in beslag genomen en enkele jongens, die daarmede bezig waren, gearresteerd. In middels was natuurlijk heel Santpoort in rep en roer. Wat bleek? Een jonge man, leerling van eèn Haarlemsch lyceum, wonende in de Hoofdstraat, knutselt graag en had op zijn kamer een koolspitsapparaat gefabriekt. In dat toe stel werden twee koolstaven bij elkaar gebracht, waardoor een blauw licht ont stond, dat versterkt wordt als er een spiegel achter gezet wordt. Vrijdagavond wilde de jongen proeven nemen ln tegen woordigheid van vrienden, die bij hem op bezoek waréh. De ramen van de ka mer waren echter niet voldoende door gordijnen afgesloten met het gevolg, dat bij het experimenteeren het licht, dat telkens aan en uit ging, naar buiten straalde. Drie beruchte inbrekers achter slot en grendel. De club van den z.g. kienenkoning. Donderdag heeft de Haagsche politie een goeden slag geslagen met de arresta tie. van drie beruchte inbrekers, die tezamen de club van den kienenkoning vormden. Kienen is een bargoensch woord voor sleutels en de man, die den naam van kienenkoning draagt, is de 48-jarige losse werkman P. A. van den B„ die een expert is op het gebied van sleu tels. Voor 1922 had hij een grooten naam op het gebied van misdaad en inbraak, doch j na dien tijd trad hij niet meer zoo op den voorgrond. Zijn trawanten waren de j 38-jarige losse werkman Ph. P. H. en de 30-jarige koopman J. M. L. De eerste is een berucht inbreker, die reeds 12 jaren i ln de gevangenis heeft doorgebracht en de tweede is een befaamd brandkast- scheurder, die ln 1937 ontslagen was na een gevangenisstraf van twee Jaren te hebben uitgezeten voor een inbraak in Delft. De kienenkoning placht ln de buiten wijken op een gelegenheid te loeren, waarvan zijn medeclubleden gebruik konden maken om hun slag te slaan. Zoo wandelde hij Woensdagmiddag ln de Melis Stokelaan en zag een familie een huis verlaten, die kennelijk naar een feest ging. Hij waarschuwde zijn kornui ten en toen het donker geworden was, stelde hij zich op post, terwijl de anderen aan de achterzijde het perceel binnen gingen na een ruit verbroken te hebben. Zeventig gulden aan geld en eenige gou den sieraden vormden den buit. Toen de inbraak door de familie na terugkeer ontdekt was en de politie was gewaarschuwd, dachten rechercheurs van den centralen opsporingsdienst oogen- blikkelijk aan de club van den kienen koning. Van L. was bekend, dat hij zich Donderdagsmorgens op de Veemarkt te Delft ophoudt om de koeien te melken; daarom begaf men zich naar Delft eri inderdaad - word L. daar aangetroffen. Bij fouilleering werden de gouden siera-Z den op hem bovonden. Hij werd naar Den Haag geleid en ln den loop van den dag arresteerde de po litie de beide anderen, in wier hulzen het gestolen geld werd gevonden. Na een lang verhoor, waarbij zij aanvankelijk ontkenden, hebben zij alle drie volledig bekend. Zij worden verdacht van meer dergelijke inbraken in de laatste jaren. Maandag zullen zij worden voorgeleid voor den officier van justitie. Twee sergeants en een soldaat gevlucht. Op avontuur naar Finland. Bevreesd voor straf? Naar thans békend geworden is zijn twee sergeants en een soldaat van de stelling IJmuiden dezer dagen naar het buitenland uitgeweken. Zij hebberv zich in het bezit weten te stellen van een paar pistolen en oei} kleine hoeveelheid munitie. Zij hebben bij den garagehou der Zwier te IJmuiden een luxe auto ge huurd en deze niet meer teruggebracht. Zaterdagmiddag werd hun aanhouding verzocht vla de radio. Dit heeft tot ge volg gehad dat in den loop van den mid dag het bericht binnenkwam, dat de be wuste auto onbeheerd-aangetroffen was in de gemeente Nispen nabij de Belgische grens. Uit het nader onderzoek meenen de autoriteiten wel te mogen vaststellen, dat zij naar België zijn uitgeweken en aan de grensbewoners den weg gevraagd hebben om heimelijk België binnen te komen, hetgeen hun gelukt moet zijn. Verder is gebleken, dat zij vla Antwer pen naar Finland trachtten te komen. De soldaat was zeeman van beroep en 21 jdar oud. De beide overigen waren 21 en 22 jaatf oud. Een van hen heeft dezer dagen den 21-jarigen leeftijd bereikt en aan zijn meisje geschreven, dat hij nu meerderjarig was geworden en dus niet meer de toestemming van zijn ouders noodig had'. „Ze zien me hier de eerste 12 jaar dus niet m,eer in Holland", zoo schreef hij haar. „Wel vind ik het jam mer voor mijn moeder en mijn toekom stige betrekking, maar Ik ga op avontuur uit in Finland". Men meent dat vrees voor straf, on dervonden ongenoegen over kleine disci plinaire feiten ln diensttijd mede aan leiding ls geworden tot dezen stap 'Een der sergeants was capitulant, de andere bekleedde in Haarlem een goede vaste betrekking. Het schijnt dus wel vast te staan, dat zij alleen voor hun avontuurlijken drang bezweken zijn en de wereld zijn inge trokken. Willen zij de straf ontloopen, dan moeten zij pas over 12 Jaar repa- trieeren, wanneer deze straf verjaard zal zijn. Een koe voor Finland. In Friesland wordt voortdurend gecol lecteerd voor Finland. Toen de heeren van het comité Fries land voor Finland bij een boer ergens in de provincie aankwamen voor een bij drage in de collecte, kregen zij ten ant woord, dat zij maar zijn beste koe uit den stal moesten nemen. Na een korte bespreking werd een vee koopman ontboden ter aanwijzing van de „Fin" in de veestallen. Toen Wytske, zoo heette het beest, was uitgezocht, werd haar naam direct omgedoopt in „Finland". Zijn 't rozen: zij zullen bloeien; Zijn 't doornen, zij zullen steken- (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, "lid der Centrale Recherche), door TJDO VAN EWOUD 32 Ik heb u gistermiddag gevraegd, of u niet een van uw buren van den moord verdacht en daarvoor had ik een bijzon dere reden. Tijdens uw alwezigheid heb ik, bij een inspectie van uw schrijfbu reau, dit brieijc, van notaris Ubeis ge bonden. Onder de gegeven omstandig heden zult u het zeker niet vreemd vin den, dat die paar regels mij ten zeerste belang inboezemden? Een oogenbiik kleurde een vlammend rood het gelaat van den Jongen rente nier. Wie gaf u het recht..., begon hij. maar bijna onmiddellijk wist hij zich te Joeheerschen. Neemt u mij niet kwalijk ik heb een geval ais dit nooit eerder bij de hand gehad. Als politieman in het bezit van een opdracht tot huis zoeking zult u wel degelijk het recht hebben het schrijfbureau van een verdachte to inspecteeren. Vandaar dus uw wel wat heel duidelijk gestelde vraag gistermiddag! Had Ik toen vermoed, dat u in het bezit was van dit epistel, dan zou ik zeker niet hebben gezwegen. Mag ik vragen, inspecteur, of dit, naar uw mcenlng, lets met de moordzaak te ma ken heeft? Ik had u dezelfde vraag willen stel len, meneer Van Opweeghen, antwoord de' Sanders Waarschijnlijk zult u haar trouwens met meer reden kunnen be antwoorden dan Ik. U weet toch waarop dit briefje betrekking heeft? 5 Ik ben bereid u daarover in te lich ten, Inspecteur, omdat ik wel begrijp, dat mijn zwijgen een spoedige ontknooping van den raadselachtigen moord slechts in den weg zou staan en bovendien wel licht aanleiding zou geven tot gruwelijke misverstanden. Ik moet echter deze voor waarde stellen, dat alles wat Ik hier vertel onder ons blijft en dat u het niet zult beschouwen als een aangifte, welke politioneel ingrijpen noodzakelijk maakt. En daarop volgde het verhaal van een gederailleerd leven: Jhr. Ubels was de telg van een beken de adellijke, maar vooral de laatste jaren sterk verarmde familie. Na een even kostbare' als langdurige studie was hij in Utrecht nog Juist op tijd geslaagd voor zijn notarieel examen. Van Opwee ghen kende hem reeds uit dien studen tentijd, waarin vóoral menige kroeg avond ln eikaars gezelschap werd door gebracht. Reeds toen echter ontpopte Ubels zich als een zwakkeling, die zich maar al te gemakkelijk liet overhalen tot avonturen, die zijn financieel* draag kracht ver te boven gingen en onver mijdelijk tot gevolg moesten hebben, dat hij zich diep in de schulden stak. Onge- j twijfeld zou dit op den duur tot een con flict hebben geleid met zijn vader, die niet 'in staat was het hooge maandgeld op te brengen, dat de jonge Ubels voor zijn studie bleek noodig te hebben, wan neer de oude heer niet juist in die jaren was overleden. Een bescheiden erfenis stelde d§n adspirant notaris, die tot drie maal toe voor zijn candidaatsexamep zakte, in staat zijn uitspattingen nog eenigen tijd voort te zetten, doch toen ook de laatste obligatie van deze nala tenschap te gelde was gemaakt, begon hij in te zien, "dat er ook nog zooiets als een toekomst was en dat zijn adellijke titel alleen niet voldoende zou zijn om deze te verzekeren. Dank zij den steun v*n zijn moeder, die zich twee jaar lang dües ontzegde om haar zoon ln staat te stellen zijn studie te voltooien, bracht hij het tenslotte tot een benoeming als candidaat te Rijswijk, maar daar in de onmiddellijke nabijheid van de lokkende residentie begon het vroolijke leven op nieuw. Zijn huwelijk met de dochter van een gepensionneerd referendaris van een der departementen, die niet veel meer had dan zijn bescheiden pensioen, maakte hieraan voorloopig een einde, maar Ubels was nu eenmaal gewend het geld te laten rollen en toen hij al vrij spoedig, tengevolge van het overlijden van den notaris, die zijn vader was op gevolgd ,ln Amstelveen werd benoemd, scheen het, dat hij daartoe in de ge legenheid zou worden gesteld. Het was, vooral dank zij de populariteit van zijn voorganger, een vrij goed notariaat, dat het echtpaar Ubels een ruim bestaan op leverde, maar Juist daardoor verviel hij weer in zijn oude kwaal. En toen kwam de catastrophe, welke in wezen niet veel verschilde van vele andere in deze soort. Toen het peil van de uitgaven dat dei- inkomsten dreigde te overschrijden en slechts een zuinig beheer van zijn finan ciën de situatie had kunnen redden, liet hij zich verleiden tot speculaties. Het was juist ln de periode, dat alle aandee- len ter beurze met sprongen omlaag gin gen enschier dagelijks was zijn bank aan de telefoon met verzoeken om dek king van' het tekort Toen besloot hi) den grooten slag te slas^n, die reeds me nigeen noodlottig is gewordeh. Hij had, volgens zijn berekening, tienduizend gul- den noodig om zijn verlies te dekken, vijftigduizend om een gefortuneerd man te zijn. Het verschil w#s voor een man als hij. die gewend was, het geld uit te geven, te gering om lang te aarzelen. Tien of vijftigduizend voor belde bedragen zou hij zijn toevlucht moeten nemen tot een geraffineerde malversatie,, welke in zijn oogen niet al® zoodanig moest worden gekwalificeerd, omdat zij binnen zeer korten tijd weer ongedaan zou worden gemaakt. Hij leende geld j hoogstens voor een Jaar ais was het dan op een minder gebruikelijke manier. j Eenige cliënten, de gelden wilden beleg- gen, werden het slachtoffer. Boeren uit Amstelveen, die zijn vader hadden ge kend als een respectabel man en ook diens opvolger alle achting hadden toe gedragen, aarzelden geen oogenbiik „den jongen Ubels", zooals hij, ondanks zijn veertig jaren in dien kring algemeen genoemd werd, om raad te vragen voor een belegging van hun spaarduitjes en de notaris verstrekte hun het sollede hypotheekje tegen een mooie rente, dat zij zoo gaarne wensctiten. Jonge Hol- landscjie boeren in Noord-Frankrijk hadden geld noodig voor de stichting van landbouwbedrijven. Jhr. Ubels kende er eenigen van zeer goede familie per soonlijk, ferme boerenjongens, die een mooie toekomst tegemoet gingen en het zeker beter zouden hebben dan hun, met minder ondernemingsgeest bezielde vrienden, die straks wellicht bij bot rüK om steun zouden moeten aankloppen De eenvoudige Amstelveensche landbou wers geloofden dit verhaal, dat geheet aan de fantasie van een naar geld hun kerend man was ontsproten. Jhr. Ubei behartigde hun belangen op voortreffe lijke wijze, zooals zij trouwens niet an ders verwacht hadden. Hij reisde per soonlijk naar Frankrijk, waar hij op hu kosten ln Parijs een paar genoegelijk dagen beleefde om terug te keeren me eenige grossen Van hypotheek op gef®- geerde panden en landerijen in de^ om geving van Amiëns, voor een totaal De-» drag van vijftigduizend gulden. De groote slag, die Jhr. Ubels zich g droomd had, bleef echter uit. Het wa» geen tijd voor groote slagen en voor het kreet geld der Amstelveensche boeren hij slechts waaxdeloozc effecten. Tw drie Jaar lang lieten de slachtoffers z bij de neus nemen. (Wordt vervol»*'

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2