Wie? Koop eerst een andere tandpasta DE AMBULANCE VOOR, FINLAND. RADIOPROGRAMMA'S. MARKTBERICHTEN. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" I BINNENLAND. Hr. Ms. gezant te Bern. l>e benoeming van mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal te verwachten. Binnenkort is de benoeming te ver- wachtetn van mr. J. J. B Bosch ridder van Rosenthal, Hr. Ms buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de Poolsche regeering, tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Bern. Mr. J. J. B Bosch Ridder van Rosen thal is 3 Mei 1889 te Dordrecht geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde aldaar tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Van Juli 1917 tot Februari 1919 was de heer Bosch werkzaam als candidaat- attaché in Konstantinopel en Sofia, waarna hij in November 1920 werd be noemd tot gezantschapsattaché te Boek arest. Na eenige maanden werkzaam te zijn geweest aan het departement van bui- t nlandsche zaken in Den Haag, werd mr Bosch in December 1922 bevorderd tot gezantschapssecretaris, in welke functie hij werkzaam is geweest in Ko penhagen en in Konstantinopel. Na zijn benoeming in 1926 tot gezant schapssecretaris ie klasse was de heer Bosch achtereenvolgens als zoodanig werkzaam in Madrid, Londen, Rio de Janeiro, Stockholm en Londen, waarop hij in Februari 1932 werd bevorderd tot gezantschapsraad.' In 1937- werd hij be- noemd tot gezant te Warschau. Mr. Bosch Ridder van Rosenthal is rid der in de orde vqfn den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van. Oranje Nassau, ridder in de orde van George I van Griekenland, ridder in do orde van dë Poolster, ridder der Daneborg orde van Denemarken, groot-officier in de orde van de Eikenkröon van Luxemburg, en in de orde van den Nijl van Egypte. welke bestemd, is voor aankoop van ma- i terialen (de uitkeeringen over het twee- de halfjaar 1939 worden thans afgewik keld). De minister is niet bereid tot een wekelijksche vergoeding in den winter tijd over te gaan, omdat het hier betreft een aangelegenheid, welke op de verzor ging van aelfstandigen betrekking heeft en als zoodanig voor zoover de over heid daarbij is betrokken in eersten aanleg tot de taak van het plaatselijk gemeentebestuur, behoort. In dit ver band wordt nog opgemerkt, dat visschers gedurende een gedeelte der- stcunperiode, t.w. gemiddeld ruim tien weken in het eerste half jaar 1939, in de werkverschaf fing zijn geplaatst. Grensregeling met Duitschland. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 13 Juni 1938 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten verdrag, houdende vaststelling van een grens regeling aan het Schoonbeekerdiep (Grenzaa), aan de Worm (Wurm), tus schen de gemeenten Losser en Bardel, aan de Rammelbeek (Rammelbach) en van, een gebiedsruil met bijbehoorend slotprotocol. In de toelichting wordt o.a. opgemerkt dat de wenschelijkheld is gebleken, om tengevolge van de normalisatie van het Schoonebeekerdiep, de verlegging op een tweetal plaatsen van den loop van de Worm en de gedeeltelijke drooglegging en omlegging van .de Rammelbeek de NederlandschDuitsche grens op be paalde gedeelten opnieuw vast te stellen en tevens tot een gebiedsruil over te gaan. Hoewel bij grensregelingen in beginsel gestreefd wordt naar gelijkheid van ge ruilde oppervlakten, zal tengevolge van het onderhavige verdrag het Duitsche Rijk van. Nederland een gebied verkrij gen, dat 215 centiaren grooter is dan het en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivore! in reinigend-, vitmaketyl- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. Moeilijkheden voor de Zoet wfi t ervisschc i ij. Geen verband met opheffing con- tingenteering van aal en paling. Op de vragen van dep heer Maarsingh betreffende het nemen van maatregelen in verband met de moeilijke omstandig heden, waarin de zoetwa.tervisschers verkeeren heelt de minister van Econo mische Zaken als volgt geantwoord; Het is den minister bekend, dat ten govolgg van de langdurige vorstperiode de zoetwatervisscherij nagenoeg niet kon worden uitgeoefend en dat de vis schers daardoor, alsmede door de grooto vischsterfte in sommige wateren, in moeilijke omstandigheden zijn komen te vorkeeren. Het is ovenwei geheel onjuist, in dezen verband te leggen met de op heffing der contingenteering van aal en paling. Sinds de opheffing dezer contin genteering medio November 1939 Is. de invoer van versche aal en paling ge ringer dan in de overeenkomstige maan den van 1938, gelijk uit de volgende cij fers moge blijken: Nov. 1938 73.000 kg. netto, Nov, 1939 74.000 kg.; Dcc. 1933: 83.1100 kg. netto, Deo. 1939: 11.000 kg Jan. 1939 9000 kg. netto, Jan. 1940 7000 kg. De opheffing der contingenteering werd opgevangen door het invoermono- polic, krachtens hetwelk do Nederland- sche Vlsscherij-Centrale als monopolie houdster slechts machtigingen tot In voer van aal en paling afgeeft, voor zoo ver de binnenlandsche behoeften zoo wel van de rookcrijen als van den han del In het versche product zulks nood zakelijk maken, een en ander met in achtneming van de belangen der «aarbij betrokken visschers. Voor zoover kon worden nagegaan, is gebleken, dat als gevolg van de felle koude nagenoeg alle visch in do ondiepe polderwateren is gestorven, omtrent den omvang vart de vischsterfte in de diepere wateren staan nog geen voldoende ge gevens ten dienste, aangezien in vele wateren door het nog aanwezige ijs niet op normale wijze kon worden gevlscht. De visschers ontvangen reeds krach tens ae Crisis-steunbeschikking 1939 (Zoetwatervisscherij) een uitkeering, gebied, dat het aan Nederland afstaat, i Bij de briefwisseling van 13 Juni 1938 Is tusschen Hr, Ms. gezant te Berlijn en den Rijksminister van Buitenlandse Ré Zaken aldaar overeengekomen dit ver schil bij latere wijzigingen van de grens ta vereffenen. Burgemeester van lieert:i eervol ontslag verleend. Bij K B. van 4 -Maart is aan den heer J. H. Hannenga, op zijn verzoek, met in gang van 15 April 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Beerta, met dankbetuiging voor de be wezen diensten, met benoeming tevens tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vrijz. Dem. Raadszetel vooi... de \.R.! Het vertrek van het Vrijz.-Dem. raads lid, den heer H. Visser uit Dokkum heeft een verrassende wijziging veroorzaakt. De heer Visser was nl. indertijd gekozen als no. 1 van de Vrijz.-Dem lijst, no 2, 3 en 4, die als zijn opvolger benoemd werden, bedankten echter, zoodat de voorzitter van het centraal stembureau den vacanten zetel, bij gebrek aan Vrijz. Dem. candidaten, heeft toegewezen aan die partij, welke indertijd het grootst aantal stemmen per zétel had verkregen, nl. de AR. partij, die nu met zes leden de meerderheid van den raad heeft. Verkoop van bedrijfsgrond van boom- en bloenienkweekers. De Nederlandsche Tulnbouwraad heeft een adres gericht aan den minister van Financiën. Hierin komt adressant terug op het besluit van den minister van Financiën van 3 Februëri 1933, vla ar in door dezen afwijzend werd beschikt op een verzoek om zijn aanschrijving van 4 Februari 1931, bepalende dat de winst, welke een landbouwer maakt door ge- heelen of gedeeltelijken verkoop van zijn boerenplaats, geen deel uitmaakt van zijn bedrijfswinst, mede van toepassing te verklaren ten aanzien van bloemen- kweekers. De Nederlandsche Tulnbouwraad is van oordeel, dat er voor een dergelijk onderscheid tusschen de bedrijven van landbouwers enz. eenerzij ds en boom- en bloemenkweekers anderzijds geen ge gronde redenen bestaan. Adressant ver zoekt den minister het daarheen te wil len leiden, dat de voor boom- en bloe menkweekers gemaakte uitzondering komt te vervallen. Nadere berichten worden afgewacht. Indien irvlere berichten \ult Finland hiertoe aanleiding.geven, zaï\ het Neder landsche Roode Kruis in overleg met de FinschNederlandsche vereeiilging zich in verbinding stellen met dë bevoegde autoriteiten in Finland, teneiridc alsdan te vernemen of uitzending dér Neder landsche ambulance gehandhaafd kan blijven. GEMENGDE BEK1CHTF De aanslag te Soest. Gestolen sieraden te Amsterd; opgespoord. Verdachte pleegde ook in 1936 'n aanslag- De politie te Soest is er in geslaafd in samenwerking met de Amsterdamscho recherche een gedeelte van de partij sieraden op te sporen, welke door Leeu wenkamp, na den aanslag op meVróuw v. 4, Griend, te Soesterberg, waren mee genomen. Men heeft precies kunnen ftagaan waar Leeuwenkamp geweest is/'tijdens zijn kort verblijf in,-, de hoofdstad, na zijn vlucht uit Soesterberg/ Hij heeft enkele verteringen gemaakt on wist de gestolen sieraden van de/band te doen, waaronder een waardeyólle gouden ket ting. Leeuwenkamp vertoeft nog in het Huis van Bewaring te Utrecht en werd reeds in verhoor genomen door den rechter commissaris. Hij blijft over den moord aanslag zwijgpfi. Wel heeft hij zijn mede- deelingen .herhaald, die hij voor de Soes- terpolitie lëeeft gedaan, maar wanneer gesproken wordt over den aanslag zelf, zegt hiy zich weinig of niets te herinne ren. vrouw v. d. Griend, die in het zie kenhuis de Lichtenberg - te Amersfoort erd verpleegd, is thahs zoover hersteld, dat zij het ziekenhuis kon verlaten. Zij zal verder bij familie in Rotterdam ver pleegd worden. Bij de nasporingen te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, nog een andere zaak tot klaarheid gebracht. Nog meer op zijn kerfstok. Gebleken is n.l., dat Leeuwenkamp ook de deader is van een aanslag, welke in 1936 in è.en woning aan de Ten Kate- straat te Amsterdam Is gepleegd. Leeu wenkamp woonde toe* op een kamer in deze straat. Hij deed het voorkomen, alsof hij eeh huishoudster zocht. Op zekeren dag meldde zièh een jonge vrouw bij hem om te solliciteren. Toen de vrouw goed en wel binnen was, deed hij de deur qp slot en sloeg de vrouw tegen dengrond. Hij greep haar bij de keel, waardoor zij het bewustzijn verloor. Blijkbaar meenende, dat zijn slachtoffer niet meer zou kunnen ontvluchten,-ver wijderde zich Leeuwenkamp daarna even uit de kamer. In die oogenblikken kwam de vrouw weer tot bewuitzijn. Z( .stond op en zag kans door het raam te ont vluchten Zij sprong van vrij groote hoogte en k,wam achter het huis op een plaatsje terecht. Toen de dader zag, dat de vrouw was ontkomen, nam hij ook de vlucht. De vrouw is geruimen tijd in het ziekenhuis verpleegd geworden, doch later volkomen hersteld. Nimmer heeft men Leeuwen kamp voor deze daad gearresteerd. Za terdag is de vrouw langdurig over dit misdrijf gehoord, zoodat Leeuwenkamp zich thans ook voor dit feit te verant woorden zal hebben. Inwoner van Echt in Duitschlaml geairesteerd. Begaf zich voor een informatie naar het Duitsche grenskantoor. De heer Aug. Sanders, onderwijzer aan de bijzondere jongensschool op Maria-; Hoop (gem. Kcht), die Vrijdagavond een boodschap gingdoen aan het Duitsche grenskantoor te Echterbosch, is op last van de Duitsche Staatspolitie gearres teerd en naar Aken overgebracht en tot nog toe n'et teruggekeerd. De heer S. ging geregeld aan het Duit sche grenskantoor te Echterbosch de grens over, vafik verschillende keeren In de week. Aan de overzijde der grens heeft hij verschillende bekecjfgr tonen, met wie hij nog al eens graag een par tijtje ging kaarten of biljarten. Zondag zou hij naar een collega iri Heinsberg gaan en wilde een half pond koffie voor hem meebrengen. Daar do heer S. de zekerheid wilde hebben, dat de bestaande bepaling voor het grens- vervoer inmiddels niet was gewijzigd, reed hij Vrijdag tegen den avond even met do fiets naar het grenskantoor, In gezelschap van zijn 14-jarig zoontje Frans, dat in Waldfeucht den tandarts moest bezoeken. Toen vader en zoon de grens overgingen, reed de jongen Wald feucht irf en zijn vader stapte aan het grenskantoor af. Hierna heeft de knaap zijn vader niet meer teruggezien. De jongen die meende dat zijn vader weer direct terug zou rijden naar huis, wat een kwestie van enkele honderden me ters is, was wel even verbaasd dat hij bij zijn terugkomst aan de grens zijn vaders iiets nog steeds aan het kan Mor zag staan, maar dacht onmiddellijk, dat zijn. vader nog wat met de grensbeamb ten zat te praten. Aan het grenskantoor. Aan het grenskantoor stapte echter een Duitsche kommies op den jongen toe met de rhededeeling, dat hij zijn vaders fiets weer mee naar huis moest nemen, omdat vader mét een auto naai' veritopplng, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend' Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t 1.BS. Dubbele llacori f 1.7S bij „pothelceis en vakdroglïlen Heinsberg was en dien avond en ook des nachts niet terug zou komen, meldt de Maasbode, Toen de jongen met deze boodschap thuis kwam had mevrouw S. niet het minste vermoeden wat haar man was overkomen, en stelde zich gerust met de gedachte, dat hij wellicht aan het grens kantoor kennissen uit Heinsberg yad ge troffen en van de gelegenheid gebruik had gemaakt om mee te rijden om het voorgenomen lëeZoek van Zondag nu maar in eens te gaan brengen en dat hij bij zijn collega zou blijven overnachten. Zaterdagmorgen keerde de heer S. ech ter niet terug ^n toen liét zijn vrouw door haar 'broer aan de Duitsche kom miezen vragen wat haar man eigenlijk precies voor een boodschap had achter-, gelaten. Tot groote verbazing en schrik kreeg men toen te hooren, dat de heer S op laste van de .Gestapo was gearresteerd en per auto naar Heinsberg was overge bracht.'*De kommiezen konden geen en- kèle verklaring voor deze onverwachte arrestatie geven en nog minder konden zij er lets van zeggen of de heer S al dan niet spoedig zou terugkomen. De familie Sanders heeft zich Zater dagmorgen gewend tot den burgemeester van Echt, dis onhiiddellijk het departe ment van Buitenlandsche Zaken In Den Haag telefonisch uitvoerig op de hoogte heeft gesteld, opdat langs den gebruike- lijken weg nadere gegevens van Duitsche zijde kunnen worden ingewonnen. Van eenig resultaat van deze bemiddeling is tot nog toe niets bekend. Felle brand te Hees bij Nijmegen. Drie boerderijen verwoest. Gistermiddag werd de Nijmeegse he brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in drie kleine boerde rijen aan de Breedestrtaat te Hees bij Nijmegen Het vuur bleek door onbekende oor zaak te zijn ontstaan in de boerenwo ning van de familie Schuiling. De vlam men vonden gretig voedsel in de opge slagen voorraad stroo en hooi. Na eeni- gen tijd sloeg het vuur over op de aan- grenzende boerderij van den landbouwer Arts. Ook deze boerenhoeve stond spoe. dig in lichter laaie. Van hier verbreidde de brand zich naar dc naastgelegen boerderij van de familie Van der Velde Dit perceel is door een brandmuur van het huis van het gezin Arts gescheiden. Evenwel was het vuur door den feilen wind overgeslagen op het met stroo ge- dekte dak, zoodat weldra ook dit perceel in vlammen was gehuld. De brandweer wist het vuur binnen een uur meester te worden. Zij kon even wel niet verhifideren, dat de zeer oude boerderij van de gezinnen Schuiling en Arts geheel afbrandden, terwijl van de hoeve van Van der Velde slechts de mu ren overeind bleven staan. De inboedel der drie perceelen is voor een deel gered. De schade welke op 10.000 wordt geraamd, wordt gedeelte lijk door verzekering gédekt Pachtkwestie beslecht niet mestvork. Te Woubrugge kwam het gisteren tus. schen den 62-jarigen landbouwer J. van Vliet en den eveneens 62-jarigen G. van der Lip tot een gevecht over een pachtkwestie. Van der lip, die de door Van Vliet be. woonde boerderij onder de nieuwe pachtwet, regeling had gepacht, wilde met twee zoons het land bewerken. Hp werd in het land echter opgewacht door Van Vliet en toon, die bljj'gbaar met de opzegging van de pacht niet accoord gaan. In een gevecht dat hier op ontstond, werd Van def Lip met een mestvork aan gelaat en handen gewond.,In drift ontstoken, ging Van der Lip en zyn zoon Van Vliet te lijf en bracht hem met een voorstuk-van een boerenwagen zoo'n slag tegen het hoofd toe, dat Van Vliet bewuste loos neerviel. Onmiddellijk werd dokters hulp ingeroepen. Voor het leven van Van Vliet, die zijn woning is binnengpbraeh', wordt gevreesd. Donderdag 14 Maart. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. AVRO. Uitzending; 8.— Berjchten ANP; 8.10 Gramofoon; 8.50 Fragmenten uit de opera „Eury.inthe" fopn.); 10.— Morgenwijding; 10.15 Gramo. foon; 10.30 Votfr de vrouw; 1035 Omroep, orkest en solist; 11.Weekoverzicht; ii.lö Omroeporkest en solist; 12.15 Pnszta-orkest 12.45Berichten ANP, gramofoon; 1.Re Vagebonden en soliste; 1.45 Gramofoon, 2.Voor de vrouw; 2.30 Zang en piano; 3.Brei- en borduurcursus3.45 Cranio, foon; 4.Voor zieken en thuiszittend™; 4.50 Gramofoon; 5.AVRO-Weekkaleidos. coop, hierna gelukwenschen; 5.30 AVTÏO- Amusementsorkest en solist; 6.30 Spotthalf. uur; 7.— Voor de kinderen; 7.05 Voor mili tairen; 7/0 Engelsche les; 8.— Berichten ANP,, mededeelingen; 8.15 Concertgebouw, orkest en solisten (om 9.20 Causerie over Marcus Aurelius); 1036 Gramofoon; 11,- Berichten ANP; 11.10 AVRO-Dansorkeit; 11.40—12 Grarrtöfoon. Hilversum II, 3015 M. 8—9.15 KRO, 10NCRV, 11KRO, 2—12 NCRV' S.'Berichten ANP; 8.059.15 pn 10.— Gramofoon; 10.15 Morgendienst 10 4" (Ira. mofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12 Berichten; 12.15 KRO-orkest (12.45—1.9) Eerichten ANP en gramofoon); 2,— Hand- werkuurtje; 3.Gramofoon, 1.45 Bijtel! - •zing; 4.454/5 Gramofoon; 5.Handen arbeid voor de jeugd; 5.30 NCRV-Harmo- rie-orkost (opn.); 6.30 Causerie over liet Leger des Heils-werk; 7.Berichten; Boekbespreking; 7.45 Gramofoon; 8. Bf- richten ANP, herhalingvSOS-berichtcn; S.15 Orgelconcert; 9.Causerie „Christel ijk-ro- ciale gemeenschap"; 9.3C Kamerorkest „Ars Nova et Antigua" en so|ist; 10.— Berichten"- ANP, actueel halfuur; 10.30 Vervolg con cert; 11.15 Gramofoon; C.a. 11.50—12 Schriftlezing. Kaasmarkt Woerden. 13 Maart. Aanvoer 29 partijen. Prijzen. Ie kw. met r.m. 2931, idem 2e kw. -' 28. Handel traag. Hoe minder verstand, Hoe gelukkiger hand. (Een geval uit de practijk van Inspecteur Panders, lid der Centrale Recherche), door TJDO VAN EWOUD. 33 1 De notaris ibctaaldc prompt op tijd de rente, die, in verhouding tot hetgeen ln N derland werd berekend, zoo hoog was, dat aan aflosBlng niet werd gedacht. De stemming aan de beurs werd wat beter en Jhr. Ubels kreeg weer hoop Dc Jaren van tegenspoed hadden hem tot naden ken gebracht en al dien tijtd was hij er in geslaagd door een belangrijke bezui niging op zijn uitgaven den moeilijk heden het hootd te bieden Misschien zou het hem nog gelukken binnen, af- zienbaren tijd zijn schuld af te doen. Maar toen barstt^de bom Dat was tegen het einde vai^het vorige jaar geweest. Een der tfèdrogen boeren was er door toevallige familierelaties achter gekomen dat de flinke Hollandsche boerenzoon, wien hü door bemiddeling van Jhr. Uriels een hypotheek zou hebben verstrekt, in Noord-Frankrijk onbekend was. Een verder onderzoek bracht het geraffineer de bedrog aan het licht Voor eik ander zouden onder deze omstandigheden twee wogen hebben opengestaan: een gang naar don notaris of naar de politie. Maar deze gedupeerde landbouwer deed geen van beiden. Een aanklacht bij de politie zqu vrijwel zeker tot gevolg heb ben, dat hij zijn geld kwijt was, daar de notaris dan zeker zou worden gearres teerd en om jhr.,Ubels, wiens vader reeds zijn zaken op zoo voortreffelijke wijze had behartigd, de gewenschte ophelde ring te gaan vragen, daarvoor ontbrak hem de moed. Hij koos den weg, dien zijn boerensluwheid hem wees en stelde zich in verbinding met Loucheur, wiens Fransch klinkende naam juist in dit ge val Iets aantrekkelijks had. En Loucheur had er raad op geweten Hij drukte het slachtoffer op het hart te zwijgen tegen over zijn lotgenooten eh garandeerde hem, dat hij in dat geval binnen drie maanden zijn geld terug zou hebben. Het ging om een bedrag van tienduizend gulden. Loucheur vroeg er tweeduizend bij voor zijn „bemoeienissen" en liet bij den notaris de vrees achter, dat hij later ook nog eens op dezelfde wijze als „zaakwaarnemer" van de andere ge dupeerden zou optreden. In zijn radeloosheid was Ubels naar zijn buurman en oud-studiegenoot, mr. Vgn Opweeghen geloopen en deze had zich, zij het ook schoorvoetend, want Ubels' vreemd gedrag van vroeger jaren lag hem nog vrij versch in het geheu gen, herein verklaard hem de reddende hand te bieden. Van Opweeghen had begrepen, dat hier in eens schoon schip moest worden gehaakt, want bij een regeling met Loucheur's cliënt alleen zou de Belg het zeker niet laten Trouwens, het ging er ook om den jongen notaris nog een kans te geven iets van zijn leven te maken en dat zou tenslotte alleen mogelijk zijn, wanneer deze on dragelijke schüldenlast geheel van zijn schouders werd genomen. Men was er in geslaagd het benoodigde bedrag vóór den vastgestelden datum bijeen te krijgen en dezen ochtend waren zij tenslotte ook met Loucheuf, die aanspraak maakte op een behoorlijke „provisie", tot overeen stemming gekomen. Geleidelijk om bij de andere slachtoffers geen argwaan te wekken zouden de gefingeerde hypo theken worden afgelost van de door vrienden en kennissen bijeen gebrachte som, welke reeds bij een soliede bank instelling was gedeponeerd en daarmee' was Ubels' schuld,afgedaan, zij het dan, dat hij waarschijnlijk nog eenige jaren lang de grootste zuin'' ',eid zou moeten betrachten om het geleende bedrag in zijn geheel te kunnen terugbetalen. U ziet dus, zoo besloot van Opwee ghen zijn verhaal, dat er geen reden Is voor een strafreclTteUjke vervolging. Ik blijf er u borg voor, dat deze zaak in orde komt, inspecteur en ik verzoek u daarom nogmaals dringend mijn mede- deelingen als strikt vertrouwelijk te wil len beschouwen. Wanneer deze kwestie geheel op zichzelf staat, antwoordde Sanders voor zichtig, wil ik gaarne beloven, dat uw onthullingen mij voorloopig geen aan- leiding zullen geven tot een politioneel onderzoek, maar acht u de mogelijkheid uitgesloten, dat de moord in uw villa met een en ander verband houdt? Van Opweeghen aarzelde even. Einde lijk zei hij: Met zekerheid kan yk u daaromtrent natuurlijk niets meedeelen, maar ik zou niet weten wat jhr. Ubels er toe zou hebben kunnen brengen om op een oogenblik, dat de zaak reeds vrij wel geregeld was, zijn geweten nog te belasten met een moord. Zoo goed als u, heb ook ik een oogenblik aan de moge lijkheid gedacht, dat hij de dader zou kunnen zijn er ik heb hem daarom voor zichtig gepolst. Hij toonde zich echter even verbaasd over dit misdrijf als ik en al moge hij het dan vroeger wel eens met zijn geweten op een accoordje hebben gegooid, zoo'n comcdlant lijkt hij mij niet, dat hij deze verwondering zou heb ben kunnen veinzen. Sanders was daar niet zoo stellig van overtuigd als zijn bezoeker; een jaren lange ervaring bij de politie had hem ten aanzien van de oprechtheid van het menschdom en vooral van hen, die zich met duistere zaken bezig hielden, eenigs- zlns sceptisch gemaakt, maar daar hij over dit speciale "geval niet kon oordee- len, achtte hij het niet noodlg er verder op ln te gaan. Wélken indruk hebt u van dien Loucher gekregen? vroeg 'hij, van het onderwerp afstappend. Een chanteur I antwoordde Van Op weeghen gedecideerd. Een zeer gevaar lijk individu, dat zoo spoedig mogelijk over de grens moest worden gezet. Wat hem naar Amsterdam heeft gedreven, weet ik niet, ir lar voor mij staat het vast, dat w,ij van dat soort lieden er bier te lande meer dan genoeg hebben Ver moedelijk is hein in België de g/ond te heet onder de voeten geworden Denkt u, dat hij lets met den moord, uitstaande kan hebben. Een dergelijk suj&t acht ik tot 'alles in staat, antwoordde Vah Opweeghen, die aan zijn kennismaking met den Belg wel zeer onaangename herinneringen moest hebben behouden. Als u mij een ter vraagt in welk verband deze man to den moord zou kunnen staan, moet )K het antwoord schuldig blijven IR h mijn hersenen al urenlang met <k_ puzzle gepijnigd, maar tot dusver 7°"° eenig resultaat. Zoolang niets bekend omtrent de motieven van don moord het uiterst moeilijk zijn den dader vinden... Met deze laatste opmerking kon som der zich vereenigen, maar hij wa „n zich Wel daarvan iets te laten blilfcen. toen hij kort daarop afscheid nam zijn bezoeker, bewees hij opzettelijk n niets van zijn optimisme te hebbep v loren. Ae Wij zullen eens afwachten, avond brengt, meneer Van Opweeghen Bij de politie is den laatsten tijd hieuw spreekwoord in zwang' n niet allen Ossenaren, die" zich met misdaad bezig houden! Het Is een a ter geval, maar slechts weinig "Ui** zaken zijn nooit tot klaarheid gebr. (Wordt vervolgd'

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2