8TAPBNPBUW3. J. Kofman. t Oud leeraar aan de Rijks H.B.S. jaarvergadering Coop. Zuid-HolL Eierveiling. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAATSTE BERICHTEN. Twee Finsche ministers willen aftreden. ZWEDEN VERSLAGEN. De Duitsche kolenzendingen naar Italië. Twee Haagsche spionnen aangehouden. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. WEERBERICHT. GOUI^t, 13 Maart 1940. Oudheidkundige kring Die Goude. Interessante voordracht van dokter J. M. Buwalda over de pegt en haar be. strijding In vroegere eeuwen. Voor den Oudheidkundigen Kring „Die Gouda" sprak gisteravond in „Ter Gouw" de heer J. M. Buwalda, arts te ReeuwijV over „De geschiedenis van de pest en haar bestrijding in het algemeen, en in het bij zonder te Gouda". Dokter Buwalda begon met een medische uiteeneetting van het ontstaan van de pest en de onderscheiden verschijnselen en ge volgen van deze ziekte. Vervolgens 1 esprak hü het ontstaan er van als gevolg van het overbrengen door vlooien van de smetstof van aangetaste ratten op menschen Pest, zoo gin^ spr. voort, Is een van ouds bekende ziekte, waarvan reeds in den Bijbel sprake was en die ook in later tijden her haaldelijk in 'epidemieën voorkwam. Ver scheidene van deze epidemische tijdperken noemde spreker, de grootste ervan was die van 1349 tot 1350 in Europa of beter in de geheele toen bekende wereld en die onge veer 35 millioen menschen deed sterven. Na 1670 is de pest vrywel verdwenen, ze trok af naar het oosten en zuidoosten l ater kwamen nog wel gevallen in havenplaatsen voor, als in 172') in Marseille, doch deze bleven steeds tot die havenplaatsen beperkt. Spreker kwam hierna terugi op de grootc epidemie van 1348150, die, naar hij ver klaarde, van uit de Himalaya naar onze streken is gekomen. Ter verduidelijkine Ia» hij voor wat Broceaccio daarover in zy'n Decamerone schrijft, hetgeen spreker van toepassing achtte op alle streken waar de pest heerschte. Hij verhaalde voorts hoe men, naar de oorzaken zoekende, er tóe kwam den Joden er de schuld van te geven, hetgeen tot Jodenvervolging en Jodenmoord leidde. Voor 'wat betreft het zoeken naar de werkelijke oorzaak verwees dakter Buwalda naar het in 1348 gegeven advies van de medische faculteit van de hoogeschool van Parijs, waarin een astrologische verklaring voor het ontstaan van de pest werd gege ven en voorts ook de bedorven lucht ep on gelijkmatige temperaturen in de velschil lende jaargetijden, als aanleidingen er toe werden genoemd en men tot slot bovendien nog een theologische verklaring van het ontstaan der ziekte lanceerde. Dit advies gaf voorts nog zeer vele middelen om toe te passen en gewoonten om zicii eigen te maken ter bestrijding err voorkoming, welke spijzen en danken men wel of niet moest gebruiken, en vooral den raad zich niet be zorgd te maiken. Uit de beschouwingen van den abt Gillis Limiusis te Doornick, die in zy'n werk zeer uitvoerig behandelde hoe het er tijdens de pest-epidemie hier te lar de toeging, toonde spr. aan, dat ook hier d' geeselaars en Jodenvervolgers voorkwamen,' Voorts verhaalde deze abt van eey huiten- gewone zedenverwildering, die op de pest epidemie volgde. In meerdere plaatsen, als Brussel, Ant werpen en Milaan, verkeerde men in de meening, aldus spreker, dat er personen wa ren, die op kwaadwillige wijze de vert-rei dittg van dié ziekte in de hand'werkten door deurknoppen enz, te besmetten. De opvat tingen in late ren tijd, hijvoorbeeld in de 17de eeuw, weken heel weipig af van'de opvattingen neergelegd in het advies van de medische faculteit van 1349. Spr. gaf oox hier voorbeelden van, echter bleken in dien tijd de theologische verklaringen het meest op den voorgrond te staan. Met het voorle-. zen van de wijze waaróp de geneesheer van Diemembroek zich, naar eigen beschrijving. Mét bier, wijn en tabak tegen de pest be veiligde, besloot de heer Buwalda het eer ste gedeelte van zijn verhandeling. Na de pauze behandelde hij de pestgeval- len in Gouda voorgekomen en de ter be striding daarvan, .aangieiwende middelen. Hij begon» met het voorlezen van sen uittreksel uit een ordonnantie uit het jaar 1490. Ook uit latere ordonnanties citeerde spreker. Daaruit bleek, dat men tracht,de gevrees de ziekte buiten de stadspoorten te houden, door 'stroo en oude kleereh te weren, terwijl bovendien ook de pruimen in een kwade reuk stonden en op straffe van boete, alleen ten behoevg van ,,'s Heefen ddenaers", mochten'worden ingevoerd. Personen uit'de besmette huizen mochten niet op de mark ten en in de kerken komen, terwijl de be smette h-irzen nPeen van 's avonds 10 uur tot 's morgens 3 uur mochten worden ge opend. Ook neringdoenden mochten hun. be- drijf niet uitoefenen, v. at toontduikings- pogingen aanleiding gaf. Stroo en goederen moesten of binnenshuis, of v.er buiten de stad worden verbrand. Honden werdpji ern stig verdacht overbrengers der ziekte te zün, waarom een hondenslager werd aange steld, die opdracht had alle losloopejfjie honden dood te slaan, welke slager weet' niet veel sympathie van de burgers genóót. Tn 1664 werl de gemeente-secretaris Jpnan jt de Vrije naar een bespreking ovrr bertrij- dingsmethoden in de mediscvj fa. ulteit te Den Haag. namens de gemeenco C mda, .af gevaardigd. Vj ,-ts besprak dokter BuwaMa hoe de gemeente in 1574 van de Staten de opdracht kreeg een pesthuis te houwen, met welke bouw eeret in 1602 werd aangevan gen, doch weer gestopt; later in ]61.2 werd op een andere pita's in het Magjlalenacon- vent, het werk hervat. Voor den bouw van dit pesthuis werd ook een laterjj georgani seerd, die 36091 gulden en 16 stuivers op bracht- Twee derde daarvan kwam aan den houw van 't pesthuis ten goede, in 1616 kwam het pesthuis gereed. Op 3 Juli 1617 werd de eerste patiënt er in opgenomejf? De opname kostte 6 gulden, de verplegint per dag 10 stuivers, doch het aantal betalereden was in den loop der1 jaren gering, waardoor de z.g. pestkas spoedig was uitgeput en de gasthuizen moesten bijspringen. Ook deze kregen geldgebrek, waarom collectes moes ten worden georganiseerd, die vrij veel op brachten; één zelfs 1000 gulden. Het toe zicht in het pesthuis was opgedragen aan een binnenvader en een binnenmoeddr. De eerste binnenrmoeder, is, naar geWken, in 1624 zelf aan de pest overleden, lp de pe riode van 1617 tot 1635 stierven eb, van de 588 opgenomen patiënten 325. Later, zoo vervolgde dokter Buwalda, ongeveer in 1670 schijnt een nieuw systeem in het pesthuis te zijn ingevoerd. Hoe) dat werkte heeft Dy nog niet kunnen achterhalen. Spr. Het o.m. een oude prent, eenige curven, waaruit bleek, dat de pestgevallen voornamelijk des zomers voorkwamen, en een plattegrondje, waarop hy had aangegeven in welke deelen van de stad zich de pestgevallen voordleden, onder de vry talrykie aanwezigen circulee- ren. Vanwege het vergevorderde uur, besloot men den beer Buwalda, die nog lang niet aan het eind van zijn stof was, in een vol gende bijeenkomst gelegenheid te geven zy'n Interessante verhandeling voort te zetten. Alvorens spreker het over Gouda hande lende gedeelte van zijn lezing begon, had hy bijzonderen dank aan den heer S. H. v. d. Kraats Sr. gebracht voor diens medewer king by de onderzoekingen in het gemeen te-archief. De heer A. R. v. d. Putte, die ook den spreker had ingeleid, sloot met een dank woord aan den heer Buiwalda de bijeen komst. Te Voorburg is gisteren op 61-jarigen leeftyd overleden de heer J. Kofman, oud- leeraar aan de Rijks H.B.S. te dezer stede. De .heer Kofman, die de akte aardrijks kunde iM.O. en staatsinrichting M.O. bezat, is gedurende dertig jaar aan het middelbaar onderwijs verbonden geweest. Na een korte periode by het lager onderwijs, werd hij in 1897 leeraar aan het Instituut Poutsma te 's-Gravenhage, waarna hij in 1904 be noemd werd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Tilburg, waar hy tot 1915 werkzaam was. Met ingang van 1 November 1915 werd hij benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de Rijks H.B.S. te dezer stede, welke betrekking hy heeft vervuld tot 1 Septem ber 1927, toen hem op zijn Verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag werd verleend, waarna hij zich te Voorburg ves tigde. Tijdens zyn leeraarschap te Gouda is de heer Kofman libryemeester van het 'Stede lijk Archief geweest. De Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eier veiling G.A. te Gouda heeft te Rotterdam in hotel -„Coomans" de 'tiende jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer A. Molenaar, her dacht in zyn openingsrede ihet 10-jang be staan van de veiling en schetste haar ont wikkeling. De heer J. M. Breemer te Rotterdam werd als accountant herkozen. De bestuursleden J. van der Wel en A •L. van Dintel, die beiden periodiek aftre dend waren, werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. De jaarverslagen, de balans en de winst en verliesrekening werden goedgekeurd, terwijl in de ballans een kleine wijziging werd aangebracht, welke door den accoun tant werd toegelicht. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. Bakfiets door vrachtauto aangereden. Op den hoek van den Boschweg en de Heërenstraat is gistermiddag een driewie- lige bakfiets, bestuurd door een 37-jarigen koopman, aangereden door een zeswieligen militairen Vrachtauto. Door de schok sloeg de koopman met zyn gezicht op de laad bak, waardoor bij zich niet ernstig ver wondde. De bakfiets werd ernstig bescha digd. Toonbanklade gelicht. Buit van 7.50. Uit den winkel van een kapper-sigaren winkelier is gistermiddag tijdens diens af wezigheid, terwijl zijn vrouw zich ziek in de huiskamer op de ee'rste verdieping be vond, uit de toonbanklade een bedrag van 7.50 ontvreemd. Ganimeerde bridge-drive vaan de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Gistermiddag is in hotel „De Zalm" een bridge-drive gehouden voor leden van de afdeel ing Gouda van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Er werd gespeeld volgens het Scheveningsche systeem. In de even linie werd de eerste pry's ge wonnen door de dames Belonje-Both; de tweede prijs door de dames Rood-Meyer Troostwijk. In de oneven Unie waren het de dames Mogendorff-Wals vis en Sips die den eersten prys wonnen; de dames Riesz-Noot- hoven van Goor en Jonker-Muller behaal den den tweeden. Er werd aan zes tafeltjes gespeeld. Het spel was zeer geanimeerd. Nieuwe telefoonaansluitingen. De volgende nieuwe aansluitingen zijn aan het telefoonnet itot stand gekomen: 3788 M. Rood, Pieter Maritzstraat 8. 3790 Ryksveldwacht, A, Jacobs, Joubert- straat 178. 3362 Spoorwegen, Lokaal op perron. 8705 W. v. d. Witte, Joubertstraat 68. Reeuw|jk. 36 Dr. C. Preij, Bodegr. Straatweg 33. Vervroeging aanvangsdatum cur susjaar openbare scholen. De raad heeft Dinsdagmiddag verga derd onder voorzitterschap van wethou der J. G. Herlst, loco-burgemeester. Burgemeester P. A. Troost kon wegens een lichte ongesteldheid niet aanwezig zijn. De heer Bremmer was wegens mili tairen dienst afwezig. Begrooting goedgekeurd. Ingekomen was een mededceling van Gedeputeerde Staten, dat de gemeente- begrooting 1940 met de bedrljlsbegroo- tingen zijn goedgekeurd. Aan mej. M. MetselaarDaumes werd op haar verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als schoon maakster der openbare lagere school A. Een verzoek van* de bewoners van het Tweede Blok in den Zuidplaspolder om aansluiting aan de waterleiding werd in handen van B. en W. om prae-advies ge steld. De bewoners hebben aansluiting aan het net van de waterleiding „Dc Tien Gemeenten" gevraagd, daar dit in verband met de aanwezigheid van een bulsleiding in den Plasweg voordeeliger wordt geacht. Van Gedeputeerde Staten was bericht ontvangen, dat het beroep van -de hee- ren C. Bik te Zevenhulzen en C. Binnen- kade alhier tegen het rttedsbesluit tot onbewoonbaarverklaring van ds wonin gen Zuidkade 122 en 123 en Dorpstraat 98 ongegrond is verklaard. Correspondentie .over afstaan twee lokalen van school B. De voorzitter deed mededeeling van de met. het bestuur van de Hervormde schoolvereeniging gevoerd© correspon dentie naar aanleiding van de mededee ling van het schoolbestuur, dat het niet bereid is de in bruikleen gegeven twee lokalen vhn de openbare school B te aanvaarden. B. en W. hebben hun bevreemding over deze beslissing te kennen gegeven on er op gewezen, dat de consequentie is, dat het schoolbestuur de gebouwen, ook de school aan den Onderweg, daar deze eveneens in het betreffend raadsbesluit was opgenomen ontruimt. In antwoord hierop heeft het school bestuur bericht, dat het in het aanbod van de twee lokalen niet kan. treden, zoo lang geen beslissing is genomen op liet beroep tegen het raadsbesluit, waarbij medewerking werd geweigerd voor den bouw van een tweede Hervormde school. Het schoolbestuur is van meeningl dat het raadsbesluit alleen betrekking heeft op de twee lokalen, de school aan den Onderweg wil het wel aanvaarden. Van dit laatste hebben B on W. in een vervolgens aan het schoolbestuur ge zonden brief nota( genomen. Het college heeft daarin voorts opgemerkt, dat het schoolbestuur zich de vrijheid veroorlooft wederrechtelijk gebruik te maken van schoolruimte en nogmaals op de conse quenties van het weigeren gewezen. Daarop is Dinsdagochtend van het schoolbestuur bericht ontvangen, dat het het in elk geval wenschelijk acht de beslissing van Gedeputeerde Staten op het beroep van het schoolbestuur af te wachten. De mededeellngen over de gevoerde correspondentie werden zonder debat voor kennisgeving aangenomen. B en W. zullen zich nu verder beraden. Vastgesteld werden de balans en de verlies- en winstrekening van de Land- arbeidersvereeniging „Eigen Haard" over 1939. Verder stelde de raad het ontwerp tot aanvulling van het uitbreidingsplan der gemeente, voor zooveel betreft, het ge deelte nabij de R.K. kefk en in de om geving van de Remonstrantsche kerk vast. Tijdstip van toelating tot de open bare scholen. Over het voorstel tot vervroeging van het tijdstip, waarop de leerlingen kun nen worden toegelaten tot de openbare lagere scholen, van 1 Mel tot 1 April, werd uitvoerig gesproken. De voorzitter merkte op, dat het voor stel is te beschouwen als een reactie op een actie. Het is het gevolg van een maatregel, waarin anderen zijn voor gegaan en het is gewenscht ook voor de openbare scholen de aanvang van het cursusjaar op 1 April te zetten, daar anders bevoorrechting zou kunnen ont staan. De heer Buitelaar (Herv.) noemde de toelichting op het verzoek van de hoof den en de oudercommissies van de open bare scholen om den aanvangsdatum te vervroegen geheel in strijd met de waar heid. Het heeft van het begin af aan in het voornemen van het Hervormd schoolbestuur gelegen den cursus op 1 April te doen beginnen en ten bewijze hiervan legde spr. het leerplan over, waarin de aanvangsdatum op 1 April is bepaald. Wat de reden hiervan betreft, deelde spr. mede, dat dit is gebeurd in het belang van de leerlingen, die de Am bachtsschool te Gouda willen gaan be zoeken. De cursus van de Ambachts- AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: Doodloopende straat. Thailia-Theater: Goodbye mr. Chips. 13 Maart, 8.15 uur. Spaardersbad. Water- polowedstryd G.Z.C.Maas. 13 Maart, 8.15 uur. Nieuwe Schouwburg. Opvoering N.V. Nederlandsch Tooneel van Een Finsdh meisje. 13 Maart 8.15 uur Oeref, Kerk. Lijdensme ditatie ds. J. P. C. ten Brink. i3 Maart 7.30 uur Oud-Gercf. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen 13 Maart 7.30 uur Calvijn. Spreekbeurt ds. P. Zandt, bidstond voor het gewas. 14 Maart 8.J5 uur Geref Kerk. Spreekbeurt ds. J. P. C. t°r Brink, biduur voer het gewas. 'school begint op 1 April en daarom werd het als een bezwaar gevoeld, dat de cur sus aan de lagere school op V Mei ein digde. De heer Buitelaar bestreed dat hier van oneerlijke concurrentie sprake was. Overigens kan spr. zich begrijpen, dat men ook aan de openbare school den cursus op l April wil doen aanvangen en hij kan zich daarom met het voorstel vereenigen. De voorzitter koh uit het betoog van den heer Buitelaar niet concludeeren, dat de adressanten hebben gedwaald, want er zullen ook aan de andere scho len wel leerlingen zijn, die naar de Am- baschtsschool gaan. De heer Vis (c.h.) zag wel een con- currentle-element, daar hem bekend Is, dat bij een landbouwer In Bloemendaal het bestuur van de Hervormde school Is geweest met de mededeeling, dat zijn zoon bij het bezoeken van de Hervormde school een maand eerder zou thuiskomen om zijn vader met landbouwwerkzaam- heden te helpen en deze jongen gaat de Ambachtsschool niet bezoeken. De heer Pille (s.d.a.p.) zeide, dat in het leerplan van de Hervormde school staat, dat de cursus op l April begint en twaalf maanden zal duren. De Hervormde schooi is echter op 1 Met geopend en daarom meende spr., dat de cursus, die volgens het leerplan twaalf maanden duurt, op 3) April eindigt. Spr. vindt in deze zaak iets niet in orde en hij meent, dat men hier willens en wetens zijn be voegdheid te buiten gaat om een con currentiestrijd tegen andere scholen te voeren. De heer Buitelaar (Herv.) wilde niet bestrijden, dat hetgeen de heer Vis op merkte tegen den landbouwer is gezegd, doch hij is van meening, dat het school bestuur doet, wat recht is. Wat den aan vang van den cursus op X April bp treft, is de zaak volkomen in orde, daar aan een nieuwe school de cursus mag aan vangen wanneer met wil. De datum l April en den cursusduur geldt voor de volgende leerjaren. In het leerplan is de aanvangsdatum op 1 April gesteld en daarom is de opmerking 'in het adres van de schoolhoofden en de oudercom missies, dat het Hervormd schoolbestuur den aanvang heeft vervroegd, niet juist Als er iets niet in orde is, dan is dit het geval met de openbare school, waar zon der eenige voorbereiding de aanvangs datum .een maand vervroegd wordt. Ten slotte werd het voorstel om den aanvangsdatum voor de openbare scho len tot 1 April te vervroegen zonder stem ming aangenomen. Verschillende besluiten. Besloten werd aan den keuringsvee arts, directeur var- den gemeentelijken keuringsdienst van vee en vleesch, een toelage van 200 per jaar, gerekend van 1 Januari j.l. af, toe te kennen voor ver voerkosten. Boskoop, in welke gemeente de keuringsveearts eveneens is aange steld, geeft reeds een toelage van 150 en zal deze met 50 verhoogen, zoodat de keuringsveearts een totale vergoeding voor zijn auto van 400 per jaar zal ont vangen. Tot gemachtigde der gemeente voor de op 29 Maart a.s. te houden zitting van Gedeputeerde Staten tot behandeling van het beroep van het bestuur der Her vormde schoolvereeniging tegen het raadsbesluit tot afwijzing van een twee de school, werd benoemd burgemeester P. A. Troost en tot diens plaatsvervanger weth. J. G. Herfst. De aanwijzing van een plaatsvervanger vorderde ilrie stem mingen, hetgeen den heer Heykoop deed opmerken: Wat zijn we het toch eens. De raad veroenigde zich met het voor stel tot toetreding tot den kring van 25 gemeenten voor de geneeskundige lucht bescherming, tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling en daartoe een bedrag van 8CO beschikbaar te stellen. Voorts werd besloten den termijn tot ontruiming van een aantal onbewoon baar verklaarde woningen voor éénmaal te verlengen met zes maanden en alzcfe te bepalen, dat de bedoelde huizen, dat wil zeggen, die, welke niet door den eigenaar worden ,'fewoonü, uiterlijk l Oc tober a.s. zullen moeten zijn ontruimd. Uitbreiding waterleiding Henegou- werweg-Noord. Aangenomen werd het voorste! tot uit breiding van het waterleidingnet langs den Henegouwerweg Noord van de wo ning van den heer J v. d. Wal tot aan het poldergemaal van den Middelburg- schen polder met vernieuwing van het gedeelte leiding van den Brugweg tot het perceel van den heer v. d. Wal en tot vernieuwing van de gasleiding van het gedeelte Brugweg tot aan het perceel van den heer H. J. de Rooy aan den Henegouwerweg. De heer Uitbeiersehe (Herv.) verzocht bij dit punt ook de aansluiting van den Henegouwerweg-Zuid aan het waterlei dingnet te overwegen. De voorzitter en wethouder'Van Tol achtten deze door trekking eveneens gewenscht, doch zij waren van meening dat de aanleg, nu in verband met de tijdsomstandigheden alleen rendabele werken mogen worden uitgevoerd, op bezwaren zal stuiten. Veel tijd vorderde de benoeming van een schoonmaakster der openbare lagere school A in de vacature-mej. M. Metse laarDammes. Driemaal werd er ge stemd en driemaal kregen mej. P. Met selaar, mej. W. Both en mej W den Hertog—van Hofwegen, resp. no. l, 2 en 3 der voordracht, elk vier stemmen Ten slotte moest het lot beslissen, waarbij mej. W. Both benoemd werd. Na vaststelling van eenige begrootlngs- wijzigingen, werd de openbare zitting gesloten, waarna de raad in comité ging. KORFBAL. Korfbalclub Ter Gouwe opgeheven. Niet voldoende leden meer. De korfbalclub „Ter Gouw" is opgeheven. De vereeniging werd in Mei 1927 opge richt en behaalde op het groene veld ver schillende successen, waarbij zy de tweede klasse van den Kon. Ned. Korfbalbond be reikte. Na degradatie werd „Ter Gouw" vorig jaar kampioen in de derde klasse, doch het gelukte niet te promoveeren. Den laatster tjjd is het ledental zoo be langryk gedaald, dat het niet voldoende was de club in stand te houden. „Ter Gouw" is altijd een vlotte en actieve club geweest, dat zich met energie door dt moeilijkheden sloeg, Welke voor haar door de geringe animo, die ei hier .ter stede voor de korfbalsport is, bestonden. VOETBAL. Het Belgisch elftal samengesteld. Een verjongde ploeg komt tegen Nederland in het veld. Het Belgische elftal, dat Zondag te Ant werpen tegen Nederland zal spelen, js als volgt samengesteld: Doel: De Raédt (Gantoise); achter: Pa- verick (Antwerp F.C.) en Van Caelenberg (Anderlecht); midden: Van de Kerckhove (White Star), Henriet (Sporting Club Charleroi) en Paul Henry (Daring); voor: Van de Wouwer (Beerschot), Voorhoof (Liersche Sportkring), Nelis (Berchem Sport) en Eeckeman (Cercle, Sportif Brug ge)- Reserves zijn: Mertens (Anderlecht), Homblé (Olympic Charleroi), Vercammen (Lyra), Wagner (Antwerp F.C.) en Van den Eynde (Liersche Sportkring). Uit goede bron verneemt Havas, dat a's gevolg van de Dinsdagavond tusschen Mos kou en Finland gesloten overeenkomst twee Finsche ministers besloten hebiben af te tre den. Hef zijn de ministers van landsverdedi ging Nikkanel en die van openbaar onder wijs Hannula. Toen het bericht, dat er tusschen de Sovjet-Uhie en Finland wapenstilstand ge sloten was, te Stockholm hakend werd, had dit als 'net ware een verlammende uitwer king op de Zweedsche openbare meening. In het bijzonder de eisch van een Russisch Steunpunt op Hangö werd en wordt als een vuistslag in het gezicht van Zweden be schouwd. Overal heerscht een gedrukte stemming, waarin tevens angst voor de tor komst tot uitdrukking komt. Men stelt zich de gevolgen van dezen vrede ook voor Zweden duidelyk voor oogen en deze ontzetting is begrijpelijk. Een Rus sisch steunpunt op Hangö beteekent niets meer of minder dan een mes op de kee! van Zweden. Men vreest, dat de regeering- Hansson met binnenlandsch-politieke moei lijkheden te kampen zal krijgen. Voordeel voor Berlijn. Strategisch bezien was er Duitschland alles aan gelegen in den rug vrij te zijn De verovering var. Polen regelde dit wat het dosten aangaat; het bijleggen van den strijd in Finland schept een garantie voor 't noorden, terwijl tusschen Moskou en Ber lijn verregaande regelingen getroffen schij nen te zy'n aangaande het handhaven van den status quo in het zuidoosten, dat wil zeggen op den Balkan, althans wat den duur van den oorlog in het westen betreft. Sinds het begin van het Finsch-Russische conflict heeft men er in Duitsche kringen geen geheim van gemaakt, dat men op een spoedige beëindiging hoopte, voornamelijk met het oog op de pijnlijke gevolgen ervan, d.w.z. dat de Russen hierdoor verhinderd zouden zyn hun economisjhe"'Verp]ichtingt'.i tegenover het rijk te vervullen en dat daur- door de levering van Zweedsch ijzererts stop gezet zou wonden. ROME, 13 Maart. De Duitsche en dc Italiaansche regeeringen hebben een over eenkomst gesloten, waarbij bepaald wordt dat in het vervolg de benoodigde kolenzen dingen, die Italië van Duitschland noodig heefte over land gezonden zullen worden. De Haagsche politie heeft dezer dagen op vermoeden, dat zy met een spionnagezaak uitstaande hadden, twee Hagenaars aange houden: den voor mali gen inspecteur van po litie A. baron v. d. B. tot V. en een zekeren P. B. Beide mannen werden ervan verdachr te Nymegen documenten met inlichtingen overhandigd te hebben aan een persoon, die werkzaam was voor den inlichtingen dienst van een vreemde mogendheid. Na onderzoek zyn beide mannen op vrije voeten gesteld. De politie zet het onderzoek nog voort. 12 Maart 13 Maart Officieel. Londen 7.2414 7.05(4 Berlyn 75.60 75.60 Parijs 4.1114 4.02 Brussel 31.97(4 31.89 Bazel 42.22 42.22 Kopenhagen 36.67 H 36.67(4 Stockholm 44.87 44.87 Oslo 42.80 42.80 New-York 1.88% 1.88'/,. Nog eenige verdere daling van tempe ratuur en plaatselijk enkele buien, betrok ken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, krachtige tot matigen Z.W. tot N.W. wind.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3