NIEUWS- EN ADVERTEN11EDEAU VUÜK UOUDA EN UMS1 KEREN No. 20275 Dinsdag 19 Maart 1940 I deel de rol- zoo uur tjes vrv (jnen Ihier- dit |en te eurd In en Ihier- tien na |koud dwa- het ^an- eter- iinst- ge- zijn. on of 78e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWUUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE NIEUWERKERK, OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ONDERHOUD BIJ DEN BRENNER. Toenadering Rome-Moskou. Geen „vredesplannen". Duitsch-Russisch-ltaliaansch Balkanblok fE Berlijn noch te Rome is eenige officieele toelichting gegeven, waaruit de ware beteekenis van de ontmoeting tusschen Hitler en Mus solini bij den Brenner met zekerheid zou zijn op te Aaken. In beide hoofd steden heeft men intussohen den in druk, dat de Duitsche regeering er naar streeft een betere verstandhou ding tusschen de Sovjet-Unie en Ita lië teweeg te brengen, en wel door een regeling voor den Balkan, ten koste van de geallieerden. De Belgische minister van Economische Zaken, Gustave Sai plotseling overleden. Dit blad verschijnt dagelijks, behalvu Zon- en Feestdagen Hitler's vredesplan. Volgens Vaticaansche kringen. Italiaansch schip gezonken. BINNENLAND. Vrijstelling wegens broeder- dienst bij de lichting 1941. Paaschverlof voor de militairen. Een zusterschip van de Graf Spec in West-Indië. Dr. Graaf Paul Teleki naar Triest, Leider en twee leden der Finsche ambulance vertrokken. ai 200- ge- twe" mmm 9SBRBBSES9999M ADVKHTKNTIHPRU81 Uit Good» en omstreken (behoorende tot den bexorgkringl 1—6 tec*)' 1-W, elke regel meer f 0.26. Van buiten Gouda en den ,bez«rgkring: 1—6 rageU 166. elke regel meer 1 060 Advertentiën in bet Zgterdagnumme- 20 bijslag op den prgi. Liefdadigheide-advertenüën de helft ran den wrfla. INGEZONDEN MEDEDEELING^N: 1—4 regels 2.26, elke tegel meer 0.50. Op de voorpagina 60 hoocer. Adverjgnttfn kannen worden ingezonden door tusschenkomst van aoüede Boek banddarea, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daagt vóór de plaatsiftg aan bet Bureau s|Jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone adverteatiën en ingezonden mededeelingei. bij contract tot zeer ge reduceerden pt4s Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Officieele kringen te Rome hebben vol gen» een Reuterberioht uit Rome niets toe te voegen aan het laconieke communiqué, dat is uitgegeven na het onderhoud tus- sdhen Mussolini en Hitier. Evenmin is er tot dusverre veel commentaar in hoofdar tikelen der bladen verschenen. In Rome doen allerlei geruchten de ronde. De overtuiging, dat men aan den vooravond staat van een vredesoffensief -wint er veid. Mussolini zou, misschien in samenwerking .met Rooevelit, de voorwaarden, waarop Duitschland geneigd zou zijn, vrede te slui ten, aan de geallieerden bekend moeten ma ken, en daar men weet, dat Mussolini zijn tusschenkomst ais bemiddelaar heeft afhan kelijk gesteld van de voorwaarde, dat de bemiddelingspogingen een redelijke kans van slagen moeten hebben, verwacht men te Rome, dat die vredesvoorwaarden niet zonder meer cmaannemlijk zouden zijn. Wat de verdere geruchten betreft, n.1. dat Hit- Ier er voorts op zou habben aangedrongen dat Italië, in geval het gelukt tot een vrede te komen, aan de Duitsche zijde zich zou scharen, deze geruchten meent de corres pondent van (het Hbld. zonder meer als on juist te mogen beschouwen. Er is, zoo schrijft hij, geen enkel .^eeken, dat er op wijst, dat Italië geneigd zou zijn, de politiek van non-belligerente op te ge ven. In het Zondagsblad van de „Telegrafo" stond een uitvoerig artikel van Ansaldo, waariq deze zeer stellig te kennen geeft, dat de politiek van nonbelligerentie de eeni ge juiste politiek is voor Italië op dit oogenblik. De „Telegrafo", het eigendom van de familie Giano en de schrijver Ansal do, staat in het nauwste contact met het ministerie van buibanlandsche zaken. Reuter voegt hieraan ,toe: Een korte me- dedeeling in de „Popoio di Roma" zegt, dat het onderhoud was vastgesteld toen Von Ribbentrop zq"n bezoek" aan Rome bracht en herinnert aan de laatste ontmoeting tus- sahen Mussolini en Hitier te München. Hot blad vervolgt: „dit is voldoende om de ge beurtenissen van vandaag te karakterisee- ren en aan te toonen, dat de ontmoeting on afhankelijk is van eemgerlei bijzondere omstandigheid .van min of meer recenten datum. Het ligt, voor de ihand, dat het een ontmoeting was tusschen regeeringishoof- den van twee landen, die verbonden zijn door nauwe politieke betrekkingen, met het doel den algemeenen toestand te bestudee- ren." •De „Messagero" zegt, dat te Berlijn de ontmoeting beschouwd wordt als de kapi tale gebeurtenis van het jaar. In Italiaansche politieke kringen te Ro me vormt het onderhoud op den Brenner thans het eenige onderwerp van ge sprek en het volledig ontbreken van gezag hebbende aanwijzingen over de doelstellin gen en resultaten der bespreking laat den weg open voor alle mogelijke gissingen. De meeste politieke waarnemers zien verband tusschen bet onderhoud en de wijziging van het vertrekplan van Sumner Welles. Zij denken, dat het duidelijke Amerikaansche verlangen naar een vredesoffensief. Musso lini er toe geleid kan hebben, dit oogenblik te kiezen voor een intieme gedachtenwis- seiing met zfln spilgenoot en dat het onder houd, dat Mussolini morgenochtend waar schijnlijk zal hébben met Sumner Welles, I een bslissenden invloed zal hebben op Wel- les rapport aan Roosevelt. Men hoort het denkbeeld opperen, dat de twee staatslieden bijeen kwamen om een ,<5oncreet plan voor te bereiden voor de vor ming van een Duitsch-Russisch-ltaliaansch Balkanblok, dat volgens dezen waarnemer niet gericht zou zijn tegen eenige andere mogendheid, maar slechts den vorm van een blok zou hebben voor de handhaving van den vrede in Oost-Europa en het Do- naubekken, met een economische voorkeur van de .twee spilmogendheden. 1 Een van de niet bevestigde gissingen, die gisteravond te Rome de ronde deden was. dat Daladier Dinsdag of Woensdag een ont moeting zou kunnen, hebben met Mussolini. Uit Parijs kwam echter spoedig een ge zaghebbende tegenspraak. Daladier bevond zich te Parijs en zal Dinsdag het woord voeren tijdens de debatten in de Kamer. Te Berlijn is, volgens United Press, aan de buitenlandsche pers een verklaring ver strekt, waa'rin staat, dat de ontmoeting aan den Brenner de „onwrikbare grondslagen heeft bevestigd, waarop de samenwerking van Duitschland en Italië berust." Overi gens is er geen enkele aanwijzing nopens het onderhoud tusschen Hitler en Mussolini te verkrijgen. Volgens den correspondent van United Press verwacht men te Berlijn, dat de ont moeting aan den Brenner in den loop van de week zal worden gevolgd door een tweede zeer verrassende gebeurtenis. Men vermoedt volgens dezen correspondent in welingelichte kringen, dat de verrassing zal bestaan in de aankondiging van de toena dering tusschen Rome en Moskou. Er wordt .beweerd, dat de voVmig van een „blok Berlqn-Rome-MosKou" het voor naamste onderwerp heeft gevormd t»if de be sprekingen tusschen Hitler en Mussolini. Zulk een blok zou er voornamelijk op ge richt zijn, invloed in den Balkan en in jiet Naburige Oosten .te oefenen, met uitslui ting van de geallieerden. Er wordt in de Wilhelmstrasse de aan dacht gevestigd op een uitlating, die in den laatst en tijd herhaaldelijk in de Duitsche pers is voorgekomen en waarin werd ver klaard, dat de Sovjet-Unie als groote mo gendheid het recht heeft, deel te nemen aan het vestigen van de „toekomstige nieuwe Europeesche orde". Dit beteekent blijkbaar, dat de Sovjet-Unie gerechtigd wordt ge acht haar invloed uit te breiden tot buiten he reeds door haar gewonnen terrein in Polen, de Oostzeestaten en Finland. Dat mogelijke „vredesvoorstellen" een belangrijke plaats zouden hebben ingeno men bij de bespreking van Maandagochtend, wordt te Berlijn niet waarschijnlijk geacht. Men gelooft veeleer, dat nadere afspraken zijn geamaakt voor Duitsch-Itaüaan3che sa menwerking in den oorlog, wat echter niet wil zeggen, dat deze samenwerking van militairen aard zou moeten zijn. Overigens blijven Berlynsche officieele kringen groot vertrouwen toonen in den afloop van den oorlog. De aanval op Scaper Plow wordt een voorproefje genoemd van wat den vijand te wachten staat als het volle oorlogsgeweld wordt ontketend. Volgens berichten uit Berlijn aan de ,3asler Nachrichten" wordt in Berlijn een gezamenlijke verklaring van Duitschland, Italië en Rusland betreffende de handha ving van den vrede op den Balkan be schouwd als een der waarschijnlijke con sequenties van de ontmoeting tusschen Mus solini en Hitier. De Belgische Minister van Economische Zaken, Gustave Sap, is hedennacht plotse ling overleden. Gisteravond nog heeft hij een kabinets raad bijgewoond, om een beeld van heit ko len vraagstuk in België te geven. Hij werd geboren te Kortemark in West-Vlaanderen in 1886. Hij is dus 54 jaar geworden. In 1913 werd hij professor aan de universiteit van Leuven in de economische wetenschap pen; in 1934 trad hij op als minister van economische zaken in het kabinet Renkin en in 1935 werd hq" minister van financiën, om in 1939 wederom economische zaken onder zijn beheer te nemen om de bevoor rading van het land te verzorgen. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 nor. Administratie «n Redactie Tetaf, (nterc 3746. Postrekening 48408. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT <L GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkan too ren. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 266, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 8.16. Gustaaf Sap gold voor een .overtuigd en beginselvast Vlaming, een figuur met ka rakter en een werkzaam en bekwaam mi nister. Het overlijden van Sap heeft groote be roering gewekt. Hq hield veel van Neder land en kwam er nogal eens. De ministerraad vergadert heden om over de bezetting van Sap's moeilijken post te beraadslagen. De Romeinsche correspondent van de News Chronicle meldt, dat Hitier volgens Vaticaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den Paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat, naar men gelooft, de reis naar deh Brenner ten doel had, dit plan te bespreken. Het plan omvat de volgende punten: 1. Ontwapening te land, tor zee en in de lucht. 2. Terugkeer aar het viermogendheden- pact tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Europeesch direc torium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Volkenbond. 3. De mogelijkheid van een kruistocht tegen het bolsjewisme. 4. Erkenning van de vrjjhqid van gods dienst. 5. Emigratie der Joden van Duitsohland naar Palestina, Oost-Afrika en Madagas car. 6. Teruggave van de Duitsche koloniën in twintig jaar. 7. Vorming van een nieuw onafhanke lijk Polen met grenzen, weike door een in ternationale commissie worden vastgesteld. 8. Oplossing van alle mirfderheden vraagstukken door landverhuizing op groote schaal. 9. Vorming door de Tsjechen, Slowaken en Magayren van een drievoudigen staat, verbonden met Duitschland." 10. Oostenrijk blijft deel uitmaken van het Duitsche rijk. 11. Vorming van een Donau-statenbond, omvattende Duitschland, Italië, Bohemen, Slowakije, Hongarije, Roemenië. 12. Geen wijziging in den status-quo op den Balkan. 13. Vrij douaneverkeer voor Italië in Djiboeti en herziening van den status der Italianen in Tunis. 14. Vrij verkeer door het Suez-kanaal voor alle mogendheden. In officieele kringen te Londen werd vanochtend vroeg verklaard, „dat de Brit- sche regeering niets weet van de vredes voorstellen van Hitier, waarover in enkele berichten uit het buitenland wordt gespro ken." Fransche schip door Duitsche onderzeeër vernield. Het Italiaansche steenkoolschip „Tyna Primo", groot 4853 ton, ls tengevolge van, een ontplolling buiten de Zuid-Oostkust van Engeland in tweeën gebroken. Een matroos is verdronken. De' overige leden der bemanning, die uit 36 koppen be stond, zijn in een havenstad aan de Zuid-Oostkust aan land gekomen. Zeven hunner zijn licht gewond. Het blad „De Scheepvaart" meldt, dat Zaterdagmiddag een onbekend gebleven schip is aangevallen, waarvan een deel der bemanning door een Grieksch schip kon worden gered. Zondagavond heeft een Duitsche on derzeeër een aanval ondernomen in de onmiddellijke nabijheid van de Theems- monding. De Britsche Admiraliteit ont ving bericht, dat een Fransch schip nabij het lichtschip Tongue achtervolgd werd door een*duikboot. Naar later bleek, was het het 3117 ton metende Fransche schip „Capitaine Augustin", dat ten Noorden van Dulns tevergeefs heeft getracht aan een aanval te ontkomen. Dicht bij het achtervolgde schip be vond zich een tweede Fransche boot, het vrachtschip „Astrée". Terwijl de „Capi taine Augustin" door een torpedo werd getroffen, vluchtte de „Astrée" in de richting van de Theems en wist door op volle kracht te varen, aan den Duitschen onderzeeër te ontkomen. Inmiddels maakte de. „Capitaine Augustin" snel water. De marconist kreeg geen tijd meer om 'te seinen en de bemanning had slechts de beschikking over een enkele sloep, daar de andere door de ontploffing waren vernield. De „Astree" verwittigde de autoriteiten in W>e in aanmerking komen. Naar wij van olficieële zijde vernomen, zullenbij de lichting 1941 voor vrijstel ling wegens broederdienst vóór anderen tn aanmerking komen degenen, van wie de meeste broeders of halfbroeders heb ben gediend of tot den dienst verplicht zijn en van dezen zij, die behooren tot de gezinnen met de meeste kinderen (hieronder te verstaan: broeders, hall en stiel broeders), zusters, half- en stief zusters). Vrijstelling wordt slechts verleend, in dien de broeder of halfbroeder verkeert in een der volgende gevallen: Op 1 Octo ber 1939 tot gewoon dienstplichtige be stemd was, voor zoover de voor zijn in lijving bepaalde datum nog niet was aangebroken: Op 1 October 1939 als ge woon dienstplichtige ot als vrijwiligcr tot de land- of de zeemacht behoorde; vóór 1 April 1940 30 dagen ln werkelijken dierist is geweest. Voor 1 April militair pensioen genoot of heeft genoten. Vóór 1 April 1940 gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Ingeschrevenen, die nog niet den wensch te kennen gaven om voor vrij stelling wegens broederdienst in aanmer king te komen en zij, die bij de inschrij ving of later verklaard hebben geen vrij stelling te wenschen, doch deze vrijstel ling thans verlangen, moeten tusschen 16 en 30 April, doch bij voorkeur op 17 en 18 April a.s. daartoe aanvraag doen bij de afd Militaire Zaken. Ingeschrevenen, die vrijstelling wegens broederdienst hebben gevraagd, doch deze thans niet meer wenschen, moeten hiervan zoo spoedig mogelijk in ieder geval vóór 30 April a.s. mededeeling doen aan genoemde afdeeling Militaire Zaken. Zij, van wie na 1 October 1939 een ol meer broeders zijn komen te verkee- ren in een der gevallen hiervóór ge noemd, moeten hiervan tusschen 16 en 30 April as. eveneens mededeeling doen aan genoemde afdeeling. Nadat alle vrijstellingsaanvragen door den Commissaris der Koningin zullen zijn beoordeeld, kan warden bepaald, in welke gevallen vrijstelling zal kunnen worden verleend. Dit zal bij openbare kennisgeving worden bekend gemaakt. Op alle aanvragen om vrijstelling we gens broederdienst voor ingeschrevenen voor de lichting 1941 zal eerst in Juli of Augustus 1940 een beslissing kunnen wor den genomen. Drie volle dagen in het tijdperk van 21 Maart tot 2 April. Bij ministericele beschikking is een bijzondere regeling vastgesteld betref fende de periodieke verloven voor het Paaschfeest. 1 De gewone periodieke verloven der ge- Engeland en kwam, toen de duikboot was verdwenen, de „Capitaine Augustin" te hulp. Vermoedelijk is zij. er in ge slaagd een deel van de bemanning van het getroffen schip aan boord te nemen. De „Capitaine Augustin" is binnen kor ten tijd gezonken. De Britsche Admira liteit zond onmiddellijk een aantal tor- pedobootjagers uit en tal van bommen werpers hebben nabij de Duins diepte bommen uitgeworpen. Eugene Boussevain, echtgenoot van de dichteres Edna St. Vincent Millay heeft aan de Herald Tribune bericht, dat hq en zjjn vrouw den negenden Maart voor de kqpt van Tortola, een der Engelsche Virgin Maagdeneilanden in West-Indië "bij Porto Rico óf de Deotschland óf de Admiral von Scheer hebben gezien. Zq verklaren, dat het schip onder geen enkele vlag voer, al leen een gelen wimpel droeg. Op ongeveer drie mql afstand van St. Johns, dat bezit is van de Vereenigde Staten, stopte het schip. Een zwarte vrachtboot kwam langszij en bleef daar ongeveer vier uur liggen. De Engelsche autoriteiten werden gewaar schuwd, maar men was niet in staat bq- tqds het tooneel te bereiken, tqpeinde een onderzoek in te stellen. De Hongaarsche politicus Dr. Graaf Paul Teleki is heden van Boekarest naar Triëst vertrokken. mobiliseerden (dus niet van de dienst plichtigen, die voor het volbrengen der eerste oeieningen en'de militairen, die voor het volbrengen der eerste oeienlng doch langer dan vijf maanden in wer kelijken dienst zijn), moeten zoodanig worden verleend, dat op 18 Maart na af loop van den dienst de laatste groep met periodiek verlof vertrekt, welke diss op 20 Maart per laatste reisgelegenheid naar de onderdeelen moet terugkeeren. In de periode van 21 Maart 1940 t.m. 2 April wordt dezen militairen verlof ver leend: M A. 1/6 van de sterkte Van elk troepen- onderdeel op 21, 22 cm 23 Maart, vèrtrek 20 Maart, terugkeer 2| Maart per eerste reisgelegenheid; B. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 23, 24 en 25 Maart, vertrek 22 Maart, terugkeer 26 Maart per eerste reisgelegenheid; C. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 25, 26 en 27 Maart, vertrek 24 Maart, terugkeer 28 Maart per eerst» reisgelegenheid; D. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 27, 28 en 29 Maart, vertrek 26 Maart, terugkeer 30 Maart per eerste reisgelegenheid; E. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 29, 30 en 31 Maart, vertrek 28 Maart, terugkeer 1 April per eerste reisgelegenheid; F. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 31 Maart, 1 en 2 April, ver trek 30 Maart, terugkeer 3 April per eer ste reisgelegenheid. Aan militairen,die voor het vol brengen der eerste oefening korter dan vijf maanden in werkelijken dienst zijn, zal zooveel mogelijk aan allen pe riodiek verlof op 22, 23, 24 en 26 Maart gegeven worden. De overigen (d.z. de militairen, wien voor het vervullen van de onvermijdelijke diensten geen derge lijk verlof verleend kon worden) genoten periodiek verlof op 16, 17, 18 en 19 Maart. Per vliêgtuig naar hun arbeidsveld. Een vierde deel der bagage reeds door de lucht overgebracht. Naar wij van de zijde der ambulance commissie van het Nederlandse he Roode Kruis vernemen, zijn gistermiddag eeni ge leden der Roode Kruis ambulartpe voor Finland per vliegtuig naar Zwedeh ver trokken. Het zijn de hoer F. H. Meihul zen, arts-leider der ambulance, de heer A. W. C. M. de Ruyter, adminlstratieur en zuster P. A. A. Mesdag. Deze voorhoede van de ambulance zal in Stockholm verschillende zaken, o.a. de" passage der ambulance naar Finland, regelen, terwijl de administrateur in Maimö de omvangrijke bagage en uit rusting der ambulance zal opv ten einde diq langs den snelst mogelij ken weg naar Finland te reëxpedieeren. Een vierde deel van de bagage, die totaal uit 150 colli, ongeveer 25.000 kg. bestaat, is in enkele dagen door de lucht naar Zweden overgebracht. Ook de auto der ambulance is dezer dagen per schip verzonden. Vóór het v££ir«k hebben de drie „kwartiermakejfFder ambulance ten gebouwe van .het hoofdbestuur af scheid genomen van den eersten Onder- voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lynden en van de leden aer ambulance-commissie. Drie ton voor Finland. Resultaat van de inzameling. In de afgeloopen weken kon als resultaat der door de Finsch-Nederlandsche vereeni- ging met medewerking van het Nederland sche Roode Kruis gehouden inzameling in totaal een bedrag van drie ton ter beschik king van het Finsche Roode Kruis worden i gesteld, bovendien kan de uitzending van de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar Finland worden -bekostigd. Onder de ingekomen gelden is onder meer begrepen de opbrengst van het in den/ boekhandel verkrijgbaar gestelde geschrift „Finland's lot" van de hand van mr J. J. R. Schmai, alsook van de pro-Finlandfa. zegels, welke beide uitgaven, waarvan ie verkoop wordt voortgezet, reeds eenige dui zenden guldens opbrachten. Voor zoover hun adressen beschikbaar zjjn, ontvangen alle gevers bericht van ont vangst. Inmiddels zet de Flnsoh-Nederiand- sche vereesiigig haar actie in het belang van den wederopbouw van Finland met kracht voort.- De accountantscontrole blifft opge- dragen 'aan het accountantskantoor T. J.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1