.Mljnhardtjès N EZ0: wr/D£ALE'mmmr-ut éodmf „Phobos" gesleept naar Sandwich Down. Suiker op bon 15. Naar wjj vernemen zal gedurende het volgende tijdvak van 22 Maart tot en met Donderdag 11 April de met 15 genummerde bon van de Rjjks- distribuiaekaart recht geven op het koopen van een K.G. suiker. De Ned. Ambulance naar Finland. De nieuwe Koninginnepostzegels. KUKNIEUWS. Prof. G. Ch. Aalders 60 jaar. MUZIEK. WEERBERICHT. MARKTBERICHTEN. RADIOPROGRAMMA'S. - Vrijdag 22 Maart. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" I Bemanning waarschijnlijk aan boord terug. Het Grieksche stoomschip „Tassia" heetf 19 van de 49 opvarenden van de „Phobos" aan land gebracht. De oveaigen weiden ge red door de reddingboot van een Engelaehe haven aan de Zuid-Oostkunst. Sommige van de opvarenden hadden klaarMykelyk door de dikke, zwarte olie moeten zwemmen en de meeste hadden niets meer kunnen redden. Tn hun onderkleeren kwamen de mannen aan wal, bedekt met dekens, die zy aan Lsord van de „Tassia" of in de redding boot hadden gekregen. Allen werden naar het ziekenhuis vervoerd, maar op één na konden allen spoedig worden ontslagen. De eigenaars van het motorschip „Pho bos" deelen mede, dat volgens de laatst ontvangen berichten het schip wordt ge sleept door (irie Engelsche sleepbcfoten. Verwacht werd, dat het schip te Sandwich Down zou aarriveeren, waar het aan den grond zou worden gezet. I)e ontploffing geschiedde in stuurboord tank no. 5. Dertien van de veertien Euro- peesche opvarenden zijn ,te Ramgate geland. Gelijk bekend wordt de eerste stuurman, vermist. Voorts zijn te Ramsgate aan wal gebracht twee en dertig Chineezen, die geen letsel hadden. Daarnevens zijn nog zeven Ohineezen aan land gebracht, die verwon dingen hebben opgeloopen en die in het hospitaal zijn opgenomen. Aan boord van het Grieksche stoomschip „Tassia" bevinden zich nog twee gewonde Ohineezen. De „Tassia" wdrdt morgen op de reede van Viisisngeii verwacht. Indien de omstandigheden zulks toelaten, zullen de kapitein en de bemanning van de „Phobcs" aan boord van dit schip terugÈ"aan„ zoodra dit tijdelijk aan den grond is gé zet. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Bescheminsi: van de Duitsche Jeugd. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken heeft een verordening uit gevaardigd tot bescherming der jeugd, wel ke bepaalt, dat personen beneden achttien jaar zich .tijdens de duisternis niet in stra ten en op pleinen mogen bevinden. Het be zoek van café's en dancings, bioscopen en cabarets is aan deze jonge menschen na negen uur 's avonds verboden, indien zij jich nizt in gezelschap 'bevinden van een opvoeder. Het gebruik van sterken drank is aan jongelieden in café's verboden. Voorts wordt aan alle personen beneden achttien jaar verboden ni het openbaar te rooerx. BINNENLAND. Brieven in twee dagen van Nederland naar Amerika. Met ingang -van 2 April zal Nederland rechtstreeks worden aangesloten bij den Cllpperluchtdienst jusschen Baltimore en Lissabon. lederen Dinsdag- en. Zaterdag morgen 8 uur vertrekt voortaan een K.L. M.-vliegtuig van Schiphol naar Lissabon, dat daar 's middags te vijl uur aankomt, waarna de post den volgenden morgen met het Clippervliegtuig naar Amerika vérder wordt vervoerd. Aldus kunnen brieven voortaan in twee dagen van Ne derland naar Amerika worden gezonden. Papierfabricage in Ned.-Indië. Plannen tot oprichting van een fabriek vertraagd door oorlogsom standigheden. Onderzoek- en proefnemingen worden voortgezet. In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen wer den, in antwoord op een desbetreffende vraag interessante mededeeiingen ge daan over de plannen tot oprichting van een papierfabriek in Nederlandsch-Indië. Medegedeeld werd o.a. dat de plannen vertraagd zijn door de oorlogsomstan digheden, doch dat de onderzoekingen en proeven verder worden voortgezet. Men stuit echter vooral op de vervoersm'oci- lijkheden, welke evenwel door een Zweedsch deskundige zijn onderzocht en wiens rapport men thans afwacht^ Finsch-Nederlandsche Vereeniging biedt een maaltijd aan. Het bestuur van de Finsch-Nederiand- Vereeniging heeft gistermiddag in het res taurant „Den Hout" aan de naar Finland vertrekkende ambulance-leden ten afscheid een eenvoudig noenmaal aangeboden, waar bij behalve de eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lynden, ook de leden der am bulance-commissie aanzaten. Hartelijke woorden werden gesproken door den voorzitter der Finsch-Nederland- séhe Vereeniging, den heer A. J. Th. van der Viugt, baron van Lynden, dr. Eelnionte die namens den reeds naar Fnliana ver ia okken leider van de ambulance, Ir. Mei huizen, 'het woord voerde en door het •bestuurslid der Finsch-Nederlandsche Ver eeniging mr. J. J. R. Schmal. Medenemen van levensmiddelen naar het buitenland. De regeeringspersdienst meldt: Met Ingang van 21 Maart a.s. is de regeling betreffende het medenemen van levensmiddelen als reisbagage naar het buitenland gewijzigd. Deze regeling luidt thans als volgt: Naar het buitenland reizende personen kunnen, mits voorzien van een geldig paspoort, zonder ultvoermachtiging van de betrokken monopoliehoudster een maal per week voor eigen gebruik de hierna vermelde levensmiddelen tot een maximum van 3 kg. in totaal medene men: boter maximaal 1 kg., kaas maxi mum 1 kg., eieren maximaal 1 kg., vleesch ^in biik, worst, spek en reuzel tezamen Tnaximaal 1 kg., koffie een half pond, thee een half pond, chocolade een half pond, zeep een half pond. Van de medegenomen hoeveelheden wordt door de douane in het paspoort van den reiziger aanteekening gemaakt. Paaschvervoer per spoor. BuTgervervoer ditmaal niet In het getfrang. Ditmaal hebben de N.S. geen waar schuwing laten hooien om op de Paasch- dagen op zekeref1,,tijdstippen het reizen per spoor achterwege te laten Zqoals met i Kerstmis. De oorzaak hiervan is, dat alles zoo geregeld wordt, dat de reizigers, I die met Paschen op reis gaan, kunnen reizen zooais zij wenschen. De militaire verlofgangers zullen nl. heen en terug reizen op tijdstippen, dat geen massa- burgervervoer verwacht kan worden,,Zij (de militairen) reizen nl., zooals gemeld is, in zes groepen, telkens een zesde deel van het totaal aantal verlofgangers en keeren den vierden dag, volgende op dien der heenreis, 's morgens terug, voor welk vervoer steeds een dertigtal extra- treinen wordt ingelegd. Zij, die dus 30 Maart vertrekken, keeren 24 Maart (1 en Paaschdag) terug. De dan volgende groep vertrekt 22 Maart en keert 26 Maart te rug en zoo vervolgens om den anderen dag. Hierdoor wordt bereikt, dat van de Paaschdagen alleen op Zondag, een stille dag voor het burgervervoer, door groote j groepen militairen gereisd wordt, terwijl de Zaterdag voor Paschen en de Paasch- maandag, de drukke dagen, voor het burgervervoer vrij blijven. Overigens worden dé' treinen, zooals gewoonlijk met feestdagen, versterkt en een groot aan tal extra-treinen ingelegd. Dank zij de goede samenwerking tusschen de mili taire en de spoorwegautoriteiten is deze oplossing gevonden, die zoowel burger als militair kan bevredigen. Een factor ten goede is ook, dat de Paaschretours zooveel langer geldig zijn, waardoor het publiek, wat het reizen aangaat, niet aan enkele dagen gebonden la. De waarden tot 40 cent verschijnen 1 April. Zooals reeds is medegedeeld, kan de verschijning van een nieuwe serie post zegels met beeltenis van H. *M. de Ko ningin binnenkort worden tegemoet ge zien. Met ingang van 1 April a.s. zullen de nieuwe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent verschijnen, terwijl tege lijk ook de zegelaldrukkfn met beeltenis van H. M. de Koningin op briefkaarten van 7j cent en andere waardeformulie- ren zullen worden vernieuwd. De nieuwe zegels zijn lru#otogravuredruk en in sa menwerking, wat de letterteekenlng be treft, met J. van Krimpen, vervaardigd naai- een ontwerp van den kunstschilder W. A. van Konijnenburg te 's-Graven- hage, wiens oogmerk het was naast ge- Uikenis, de Koninklijke waardigheid tot uitdrukking te brengen. Een gunstige verhouding van licht en donker in /het beeld komt aan de kleuren op gelukkige wijze ten goede. De kleuren. Zij zijn voor de onderscheidene waar den Aais volgt: 5 cent donkergroen: H cent rood; 10 cent violet; )2i cent donr- kerblauw; 15 cent lichtblauw; 20 cent paars; 22j cent' olijfgroen; 25 cent wijn rood 30 cent sepia; 40 cent lichtgroen. De afmeting van het beeldvak is 8 x 12 m.m. met den witten rand tusschen de kartelopeningen 21 x 25 m.m. Postzegels van 6 cent vervallen. Bij de verschijning der nieuwe, Zal de verkoop der oude zegels in de overeen komstige waarden worden gestaakt. Zoo- als uit bovenstaande opgave blijkt, zui len de zegels wan 6 en 27j cent komen te vervallen. pe nieuwe zegels in waarden boven 40 echt zullen, naar verwacht wordt, eerst over eenige maanden voor verkoop aan het publiek gereed zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Verdacht van spionnage. Twee opsluitingen te Arnhem. In het huis van bewaring te Arnhem zijn opgesloten een inwoner van Arnhem en een bakker uit Babberich, welke twee personèn van spiorinage worden ver dacht. De bakker uit Babberich is onlangs bij Beek betrapt, toen hij bezig was koffie te smokkelen. De smokkelaar vluchtte met achterlating van de koffie en eenige papieren. Den volgenden dag kwam de man aan het douanekantoor de koffie terughalen. De marechaussee, die inmid dels de papieren had onderzocht, vond den inhoud zoft,bezwarend voor den bak ker, dat de' man in arrest werd gesteld, verdacht van spionnage. Tegen den Arn hemmer Is evenens bezwarend matteriaai bijeengebracht. Beide mannen hebben onafhankelijk van elkaar gewerkt. Noodlottige sprong uit vrachtauto. i Vader van elf kinderen gedood. Op den rijksweg Den Bosch—Nijmegen is vanmorgen onder Geffen een man uit "en rijdende truck met aanhangwagen gesprongen. De man kwam onder de wie len van den aanhangwagen en werd op slag gedood. Het slachtoffer is zekere Van TillWg uit Haps. De man was bang geworden van een stuk papier, dat bij het aanste ken van een sigaret in brand was gevlo gen. In zijn angst opende hij het portier van de cabine en sprong uit de snel rij dende auto. Hij viel en geraakte onder de wielen van den aanhangwagen, waar door hij onmiddellijk dood was. Van Til burg was vader van elf kinderen. Maandag 25 Maart aa. viert prof. dr. C. Ch. Aalders te Hilversum, hoogleer&ar le Universiteit, zijn 60sten ver- Aald aan de wij' jaardag. Gerhard Charles Aalders werd 25 Maart 1880 te Londen geboren. Hij be zocht de stedelijke gymnasia te Kampen en te Gouda en studeerde aan de Vrije Universiteit zoowel theologie als klas sieke letteren, in beide vakken deed hU zijn candidaatsexamen, 18 Oct. 1908 aan vaardde hij het predikambt bij de Geref. Kerk van Tzummarum, welke stand plaats hij i October 1911 met Ermej verwisselde. Tevoren promoveerde hij Jan. van laatstgenoemd Jaar tot doctor in de theologie op een proefschrift ge titeld: „De valsche protectie in Israö». In 1912 benoemde de Gen. Synode der Geref. kerken hem tot hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen om de Exegese van het Oude Testament en aanverwante vakken te doceeren. Dr. Aalders meende echter voor deze benoe ming te moeten bedanken. Na 8 jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de Exegese en Canoniek van het Oude Testament, Hemiletiek en Elenctiek. 28 Mei 1920 zijn inauguratie. Het vorige jaar maakte dr. Aalders na mens de Generale Synode der Oeref. Kerken een reis naaf Anterika, waar hij op tal van plaatsen lezingen hield en in de prediking voorging en de synoden der Amerikaansche kerken, waarmede de Geref. kerken hier te lande correspon dentie onderhouden, bijwoonde. De verdiensten van den 60-jarige wer den erkend door zijn benoeming tot rid der in de orde van den Ned. Leeuw. Nederlandsch Opera-Ensemble. Het Nederlandsch Opera-Ensemble zal te Rotterdam drie voorstellingen geven, n.l. „Fa/ust" Vrjjdag 29 Maart, „Tannhauser" Donderdag 11 April en „Lohengrin" op Woensdag 17 April a.s. Aan deze voorstellingen zal medewer king worden verleend door het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest, .terwijl de muzikale leiding in handen is.vanfden di rigent Maarhen Spaanderman. varwden Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 ijur: Overwegend droog, iets kouder des nachts, overdag iets zachter, gedeeltelijk bewolkt, matige, tijdelijk zwakke meest westelijke wind. -kt Gouda. 21 Maart. Aanvoer in totaal 13S1 stuks, waarvan 19 slachtvarkens. Vette van 3031(4 ct. pet pond levend met 2 c/c kor ting. 279 magere varkens 25—45, 379 big gen 1218, 2 runderen, 696 nuchtere kal veren 37, 1 schaap, 5 bokken en geiten 26 per stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 21 Maart. Aanvoer 94 partijen. Prij zen le kw. met run. 2728, idem 2e fcw. 2526. Handel traag. Crisisaftrek 19.2, cent. BOTER: Aanvoer 371 ponden. Prijzen: Goeboter 7075, wei boter 6570 ct'. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 225.500 stuks. Prij zen: Kipeieren 44.50, eendeieren 3.50 4.00 per 100 stuks. Handel stug. Coop. Zuid-Hollandsche .Eierveiling Q.A. te Gouda. 21 Maart. Aanvoer 230.000 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. 3.90—4, 58.60 K.G. 4—4.20, 60-62 K.G. f 4.20—4.35, 62-70 K.G. 4.354.90, bruine 58-70 K.G. 4—5, kleine eieren 13.753.90 per 100 stuks. Comm Baf eno tee ring Ned. boter. De commjasienoteering voor Neder landsche boter is heden vastgesteld op 81 ct. per kg. (vorige week 80 ct). Hilversum 1,18175 en 414.4 M. VARA, 1#.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4— VARA, 788 VPRO, 9,— VARA, 10.40 VI RO, 11—13 VARAt 8.Berichten AN!P, gramofoon; io._ Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; ll._ Declamatie; 11230 Orgelspel; 12— Toon. kunstkoor Amsterdam, W. Hespe's jongens koor en Concertgebouw-orkest (opn.); 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.15 Reno a- septet; 2.— Voor de huisvrouw; 2.10 AVRO strijkorkest, het Hilversum sc he vrouwen, koor en solisten; 3.„Rondom het Voikp- paaschfeest", causerie; 8.16 Omroepstrjjk. orkest; 3.45 Gramofoon; 4— Gramofoon met toelichting; 42»5 RosiaiuLadies; 5.05 Voor de kinderen; 680 Esmeralda; 6.De Ramblers; 680 Letterkundig overzicht; 680 Zang met pianobegeleiding; 7.Cyclus „Het beginselprogramma der S.D.A.P."; 7.18 'Berichten ANP; 780 Avondmaal», dienst; 9.Radiotooneel9.25 Gramofoor; 980 Fragmenten uit de operette Boccac cio"; 10.30 Gramofoon; 10.40 Avondwijding; 11.Berichten ANP; 11J0 Jazzmuziek (gr.); 11.40i2 Gramofoon. Hilversum II, 3018 M. NCRV.Uitzending, 8.— Berichten AiNP; 8.05 Schriftlezing meditatie; 8:20 Gramofoon (9.30—9.45 c2\ lukwenschen); 1080 Morgendienst; 11.— Gramofoon; 11,16 Ceil «voordracht en gra mofoon; 12.Berichten; 12.15 Gramofoon (12801285 Berichten ANP); 1.— Mu ziekcorps van het Leger des Heils; 1.45 Or. gelconcert; 2.30 Gramofoon; 2.46 Holland's Kamermuziek-enBemble en gramofoon; 4 485 Declamatie en gramofoon; 6.Gramo foon; 5.45 Zané met orgelbegeleiding en gramofoon; 6.30 Ghamofoon; 6.45 Berichten; 7.Gereformeerde kerkdienst; 8.30 Bench ten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.45 Christ, gemengde zangvereeniging „Oud- wijk", NCRlV-orkest en solisten; 10.Be richten ANP, actueel halfuur; 1080 NCRV. orkest en solisten; 11.15 Gramofoon; c.a. 11.5012 Schriftlezing. I Zaterdag 23 Maart. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. VAKA-ffit- zending, 10—10.20 v.m. en 7.S0—8 VPRO: 8Berichten ANP, gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Voer arbeider.! in de continubedrijven; 12.Gramofoon (om 12.4-5'Berichten ANP); 1.30 Orgel en zang; 2.Esperanto-uitzending; 2.20 Gramo foon; 2.30 Muzikale ca. st' o3.Reporta ge; 380 Community-Singing (opnA; 3.45 VARA-orkest; 4.30—4.50 Vragenbus; 4.56 Utrechtsch Stede'yk orkest en solist (opn.) 5.50 Orgelspel; 6.15 Twenischc djtzend'ng; 6.45 KindefbTnsclub; 7.— VARA-Katende/ 785 Felicitaties; 7.10 Politiek radiojour naai; 7.1» Cyclus „Hoe werkt de kerk?' 8.Herhaling SOSJBerichten; 8.03 Berich. ten ANP; 8.15 Puzzie-uitzending; 880 Ro- sianorkest; 9.05 „De Gordiaansrhe knoop", toespraak; 9.10 VARA-Varia; 9.15 Radio tooneelg 9.30 Gramofoon; 10.En nu Oké! 11.15 Berichten ANP; 11.25—12 VA RA-strijkorkest. Hilversum II, 3018 M. KRO-Uitzending: 8.— Berichten ANP; 8.05 Gramofoon: 8.20 Paascbmis; 9.45 Gramofoon; 12.— Be richten; 12.15 Klokgelui (opn.")1280 Gra mofoon (om 12.45Berichten ANP); 1-10 KRO-orkest; 2.— Voor de jeugd; 280 Gra mmofoon; 2.45 Kinderuurtje; 4.— KRO-Melo- dfsten en solist; 480 Gramofoon; 4.45 KBO- Melodisten en solist; 5.15 Internationale sport revue; 580 Gramofoon; 5.45 RR0- Nachtegaaitjes; 6 15 Gramofoon; 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht; 6.45 Gramofoon; 7.Berichten; 7.15 Juridische causerie; 7.35 Actueele aetherflitsen; 8.Berichten ANP, mededeeiingen; 8.15 Overpeinzing met mu zikale omlijsting: 6.30 Gramofoon; 8.45 K RO-kamerorkest en solisten; 9.50 „De Paaschei-actie", toespraak; 10.Voor de jeugd; 1080 Berichten ANP; 1040—12 Gra mofoon. paar maal „hallo", daarbij ongeduldig op de haak tikkend, maar hij hoorde niets meer. Te verwonderen was dit niet, want waarschijnlijk had de onbekende, die zich in dr. Jurrians' woning bevond den auto met de drie mannen hooren naderen, zoodat hij genoodzaakt was ge- ewest het gesprek onmiddellijk te be ëindigen. Sanders haaide zijn horloge te voorschijn. Acht minuten over half twaalf. De onbekende had er niet op ge rekend, dat dr. Jurrians iets vroeger naar het hoofdbureau zou gaan en reeds vóór half twaalf zou weten, dat de tele fonische boodschap om zich daar bij in specteur Sanders te vervoegen, gefin geerd was. Hij had om ruim half twaalf opgeteld In de stellig^ overtuiging, dat Men moet de verdiensten van een mensch niet beoordeelen naar z|}n groo- ten aanleg,, maar naar het gebruik dat hij er van maakt. Sanders, lid der Centrale Recherche). (Een geval uit de practijk van Inspecteur door UDO VAN EWOUD. 40 Ja, maar luistert u nu eens, begon Sanders, die nu tot eiken prijs den man 'zoolang aan. het toestel wilde houden tot dr. Jurrians en de rechercheurs hem daar konden verrassen, opnieuw. U zult j hij den politie-deskundBge daar nog zou mij toch moeten toegeven, dat ik be- treffen. Dat was een tegenvaller gewor- zwaarlijk op dergelijke anonieme ipvita- j <jen> welke hij op dit oogenblik, nu dr. ties kan ingaan. Wanneer u mij behoor- jurrians met wien hij zooeven telefonisch lijk wilt inlichten wie u bent en wat u gesproken had, misschien in levende lijve wonscht, zal ik ernstig overwegen of het Vóór hem stond, eerst zou beseffen, de moeite waard is aan utö verzoek, dat j Sanders bedacht zich ook nu niet lang. intusschen meer op een bevel lijkt, ge- Hij liet onmiddellijk een politie-auto volg te geven. Tenslotte kan iedereen wel op zoo'n manier... Maar nu scheen de onbekende plotse ling haast te krijgen. Zijn stem klonk althans heel wat vlotter, toen hij den inspecteur Interrumpeerend, het gesprek plotseling besloot met de bijna dreigend klinkende woorden: Ik heb nu geen tijd meer. U weet tijd en plaats en ais u nog mocht aarzelen, laat ik u dan dit zeggen: Mijn naam is L de L. van Leo! Het volgende oogenblik was de ver binding verbroxen Sanders riep nog een voorrijden, stak haastig een paar cou verts, welke hijuit zijn 'schrijfbureau haalde, ln zijn binnenzak en het volgen de oogenblik was hij op weg naar het Museumkwartier. In razende vaart reed de chauffeur door de, op dit uur nog niet geheel ver laten straten van de binnenstad. Toen hij het LeidscNeplein eenmaal over was, zette hij er nog meer gang achter en in den kortst mogelijken tijd stond Sanders voor de villa van dr. Jurrians. Achter verschillende ramen brandde licht. Sanders kende het huis van talrijke vo rige bezoeken en hij kon dus de ver schillende lichtpunten gemakkelijk thuis brengen. In de hai, de gang, de woon kamer, de overloop, de studeerkamer van dr. Jurrians, die zich op de eerste étage aan de straatzijde bevond, overal was het electrisch licht ontstoken en door een spleet van het gordijn op de stu deerkamer zag hij eenige gestalten, die haastig heen en week liepen. De voordeur stond nog op een kier; vermoedelijk had men In de haast ver zuimd haar dicht te doen. Sanders vond het niet noodig te bellen. Met twee tre den tegelijk spoedde hij zich de trap op. Op den overloop, vóór de deur van de studeerkamer) stond Jurrians' bejaarde huishoudster, geheel overstuur door de onverwachte gebeurtenissen en in een tollet, waarmee zij zich anders op dit uur zeker niet aan zoovele heeren zou hebben vertoond. Inbraak! 'Met dit woord ontving dr. Jurrians den nieuw aangekomene. Hij scheen zeil ook ten zeerste ontdaan en vond het blijkbaar in het geheel niet vreemd, dat de inspecteur, die hem een kwartier geleden twee rechercheurs had meegegeven, nu plotseling zelf kwam opdagen. Inbraak. Alles overhoop gehaald. Miin schrijftafel opengebroken. Sanders vond lief zeer belangwekkend, maar wat hem nog meer Interesseerde was de vraag, of zij bij hun aankomst den vermoedeliiken dader niet hadden verrast. Den dader verrast...? Dr. Jurrians haalde geërgerd de schouders Die is natuurlijk allang kevlogen. Hij hoeft mij naar het hoofdbureau ge stuurd om hier de handen vrij te nbbben. Minstens een uur heeft hij hier rustig kunnen huishouden. Kijk eens cven\wat een chaos...! Sanders schonk voorloopig nog zeer weinig aandacht aan de sporen] de inbraak. J Op het oogenblik, da hier arrivcttie,, moet zich iemand if woning hebben bevonden, zei hij.J overtuigend, dat dr. Jurrians en de rechercheurs hem rtet groote ocgc staarden. Eerstgenoemde maakti zelfs boos. Maar m'n goeie mafa, hoe kom je daar nu toch bij? Heeft jospcur- neus weer het cental ander geroken, dat de aanwezigheid van den inbreker moet verraden?' Ik geloof, dat we verstandiger doen eens rond te zien, of we niets Kun nen ontdekken, dat ons op het spoor van den dader brengt... Niet m'n neus, maar m'n ooren hebben mij overtuigd, dat de indringer u heeft zien aankomen, dokter, ant- woordde Sanders kalni Kort nadat u het bureau had verlaten,(bent u daar opge- beid door een onbekende, die naar mij bij onderzoek is gebleken, vanuit uw wo- ning telefoneerde. Hij brak het gesprek plotseling af, vermoedelijk omdat hij den auto zag aankomen. U hebt dus nle- J mand gezien? De drie mannen keken elkaar vragend aan. Wij hebben geen mensch gezien, antwoordde eindelijk een ran de- beide 1 rechercheur». De,, voordeur was dicht, maar we vonden het keukenraam opzij van het huis open geschoven. Daar zi)n de inbrekers binnen gekomen 1 Voorloopig zuilen we het er maar op houden, dat hieraan slechts één man debet is, antwoordde de inspecteur. Is die telefoon daar op de stad aangeslo ten, dokter? ja, antwoordde dr. Jurrians t is het eerste, waar ik naar gekeken heb, omdat ik geen gehoor kreeg, toen ik op belde. De schakelaar in de hall beneden is omgezet. Dat zal mijn hulshoudster wel gedaan hebben, toen zU naaf ging. V Juist, dan is daarmee ook verklaard hoe het kwam, dat u geen gehoor kreeg, toen u opbelde. De inbreker heeft tijdens zijn operatie de Telefoon eenvoudig van de haak genomen om niet gestoord te worden. Later heeft hij u vanuit deze kamer opgebeld, maar toen hij den auto zag stoppen, heeft hij het gesprak afge broken. Hij moet er in geslaagd zijn zich op een of andere manier te verbergen, toen u het huis binnenging. Hoe bent u de woning binnen gekomen? Wü zijn alle drie door het keuken raam geklommen, antwoordde dezelfde rechercheur, die zooeven het woord had gevoerd. Toen we daar eenmaal waren, was dat eenvoudiger dan dat we weer terug gingen naar de voordeur. Dan heeft de dader het huls intus- schen langs den gewonen weg verlaten concludeerde Sanders. Ik vond de voor deur beneden open. De heeren zijn elxaV dus precies mis geloopen! (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2