fjofak... Werkloosheid wederom gedaald. Cijfer beneden laagsten stand van vorig jaar. LAATSTE BERICHTEN. Aankoop van aardappelen wordt voortgezet. Beurs van Amsterdam. wanneer een man gekleed is jn een costuum, dat duurder lijkt, dan het is. Vele. zéér vele mannen kiezen daarom sieeds bij Esders het eostunm-van-hun-smaak. Zij zijn dan ook zéker van hooge kwaliteit stof en van een opmer- kelijk-goede afwerking, terwijl de prijs telkens- weer meevalt. HEEREN-COSTUUMS fl. 1875, 2275, 2775, 3275, 3875, 4475, 5175 en hooger. HEEREN-SPORTCOSTUUMS fl. 1450, 1775, 2075, 2475, 2875, 3375 en hooger. HEEREN REGENJASSEN fl. 1475, 18.-, 2275, 2775, 3275 en hooger. JONGEHEEREN COSTUUMS MET KORTE PANTALON fl» 1 l^j 1350, 1550, 1850, 2050 en hooger. JONGEHEEREN COSTliUMS mkt PLUSFOUR of LANGE PANTALON fl* 1275, 15.—, 1775, 21.—, 24.— en hooger. JONGEHEEREN REGENJASSEN fl. 1225, 1475, 1775, 2150, 2575 en hooger. HOOFDSTEE hoeft uitgelekt, on* volk reed* meer den veertig jaren leidt en regeert. Oranje etaat al* van oud* en ai* inater schouder aan schouder met Nederland. De heer Pot telde vervolgens, dat het in stituut van den Bfjzonderen Vrfjorflligen Landstorm ook in dezen tjjd paraat Uü't en hjj wekte allen op trouw te blijven aan het Instituut en aan de belofte tot steun aan het wettig gezag. Laten w(j, besloot de voorzitter, ons scharen om onzen alouden Orsnjetroon, een eensgezind, saamhoorig volk zijn, dat het oog gericht naar boven, zich bewust is van den strijd, dien het strij den moet, ons gevende allen voor dén en één voor allen: voor Nederlanden Oranje. Na de rede van den heer Pot zongen de aanwezigen twee coupletten van het Wil- helmua. De heer J. Dercksen H.Mzn.: parin tl* het moet. De heer J. Dercksen H.Mzn., voorzitter van de Gewestelijke Landetormcommissie „Gouda" richtte eveneens het woord tot de aanwezigen, dat hij aanving met dank te brengen aan den heer Pot voor al hetgeen deze voor den landstorm doet. Met gevoc lens van blijdschap en dankbaarheid zijn w|j hier bijeen, zoo zeide dé heer Dercksen hierna," met blijdschap voor de groet": op komst, met dankbaarheid, dat het onder Gods zegen nog mogelijk is een avond als dezen te houden. De gedachten gaan uit naar de trouwe leden, die hier niet aanwe zig kunnen zijn, omdat zeventig procent gemobiliseerd zijn en die thans toonen B. V.L-era te zijn uit het goede hout gesne den. Zjj ptaan gereed om alles te geven voor hetgeen ieder zoo dierbaar >s, voor vorsten huis en vaderland. De heer Dercksen wees er op, dat wel blijkt, dat de B.V.L. niet voo de leus in het leven is gehouden, dat het instituut een or gaan is, dat in tijd van revolutionnaire on lusten ter beschikking van de regeering staat om orde en rust te helpen handhaven. Het revolutiegevaar moet nog allerminst dcrftbeeldig worden gedocht, wart juist tij den van oorlog en voora' het einde daarvan zijn vruchtbaar voor onruststokers. Het in stituut beoogt paraat te zijn, het vereenigt vrijwilligers, die klaar staan om orde en rust te handhaven ir. geval van 'es tijd van volksverdwazing en verwarring. Als het kraakt rondom ons, dan dient men vooral koel en nuchter te blijven en dan moet de regeering weten, dat de B.V.L. is ten dien ste van regeeTing voor de handhaving van ordé en gezag. Vi'ij hoaso, ging de heer Dercksen "oort, dat die tijd nooit ral ko men, maar als het moet, is de R.V.T.. pataat, dan zal het instituut zich vast aaneenslui ten om het Huis van Oranje om tegen ver breking van het drievoudig snoer God, Ne derland en Oranje, te iwaken. De heer Dercksen wees er op, dat de vrouwen, moeders en verloofden van gemo- biliseerden een belangrijke taak hebben, Zü kunnen, niet gemist wonden om in huis en zaken te helpen en ook! zij hebben aldus een 4 taak bij de verdediging van huis en haard. Eendracht maakt macht id de leus, dat ook nu nog geldt en de voorzitter sprak ten slotte de hoop uit, dat een avond als deze tot de aaneensluiting zal medewerken om het doel van den Byzonderen Vrijwilligen Landstorm te verwezenlijken: de regeering en H. M. de Koningin te steunen, als het moet. i FilmvOrtooning. Na de toespraken is de vertooning van eenige films gevolgd. Met bijzondere be langstelling en groot enthousiasme hebben de aanwezigen medegeleefd met de aller aardigste film van Prinses Beatrix „Ons Prinsesje loopt", welke Priijs Bernhard op genomen heeft. Men ziet hier de kleine Beatrix in haar kamer de eerste schreden zetten, dan buiten temidden van de dieren en ten slotte temidden van het speelgoed. Charmante tafereeltjes van kinderlijkheid en ongedwongenheid geeft deze film van een trotachen vader en voor ons volk is het wel een bijzondere attractie, dat het op deze wijze kan medeloven met Prinses Beatrix. De Prinselijke familie heeft een zeer gewaardeerd gebaar gemaakt deze film voor vertooning beschikbaar te stellen. Van de Landstormcommissie „Gouda" is het een goede gedachte geweest deze film, die nog niet te dezer stede ging, op dezen avond te 'brengen. IHet medeleven van het publiek gaf daarvan blijk. De tweede film was „Nederland, let op Ulw saeck", een vlot en uitstekend opge nomen propagandawerk van de Nationale Landstormcommissie, dat met tal van op- namen een beeld geeft van de paraatheid van léger en vloot, en aldus actueel, inte ressant en propagandistisch tegelijk is. Uitreiking prijzen verbairiwedstryd. Tijdens de pauze van deze uitstekend ge slaagde bijeenkomst, welke door een> strijk je werd opgeluisterd, heeft de heer Pot de fraaie pryzen uitgereikt, die de Goudsche leden op den in 1939 gehouden Verbandwed stryd hebben behaald. De prijswinnaars wa ren; Koningschutters: 1. T. C. Boot (met bo vendien verguld zilveren medaille Nat Landstormcommissie) 97 pnt.; 2. A. Ruysr- rok (idem) 97 pnt.; 3. R. L. ltbetman 96 pnt.; 4. T. Radix 93 pnt.; 5. L. A, Boot 9" pnt.'; 6. J. den Hertog 93 pnt. Scherpschutters: L A. v. d. Wal 95 pnt.; 2. W. F. tirtbens 94 pnt.; 3. Joh. de Jong 94 pnt.; 4. C. Nederbeff 94 pnt.; 5. W. J. Dercksen WJzn. 94 pnt.; 6. M. Frie 93 pnt.; 7. B, Frummel 911 pnt.; 8. J. v. Die 90 pnt.; 9. A. de Rek90 pnt.; 10. H. Abbema 39 pnt.; 11. M. de Jong 89 put. Schuttere le Masse; 1. B. v. Leeuwen (met bovendien bronzen medaille Nat. Landstormcommissie) 96 pnt.; 2. J. L. Mim- oen 89 pnt. Schutter* 2e klaaae; I. P. C. Maree 94 pnt.; 2. T. F. v. Vliet 92 pnt.; 3. G. Blok 92 pnt.; 4. W. Backer 89 pnt.; 5. H. G. de Hoog 84 pnt.; 6. A. J. J. de Groot 83 pnt.: 7, N. Both Mzn. 83, pnt.; 8. C. Gorissen 82 pnt. Vrije baan: 1. A. Ruygrok 89 pnt.; 2. T. Radia 89 pnt.;*3. T. F. v. Vliet,88 pnt.; 4. R. Prummel 87 pnt.; 5. R. L. Koelman 87 pnt-; 6. L. A. Boot 86 pnt.; 7. M. de Jong 86 pnt.; 8. P. C. Maree 85 pnt.; 9. J. Westerhof 85 pnt Vaste baan.: 1. T. Radix 146 pnt.; 2. M. Binnendijk 143 pnt.; 3. T. C. Boot 143 pnt.: 4. J. Westerhof 143 pnt.; 5. L. A. Boot 140 pnt6. M. Frie 137 pnt. Geluksbaan1. L. Sprik 293 pnt.; 2- W. J. Adriaansz 273 pnt.; 3. T. F. v. Vliet 271 pnt.; 4. J. Westerhof 268 pnt.; 5. R. Prum mel 259 pnt.: 6. M. de Jong 258 pnt.; 7. IV. J. Dercksen W. Jzn. 266 pnt. Tevens is aan den leider van dfe Goudsche schutters uitgereikt de tweede prijs, die Gouda met 221 pnt. in den korpswedstryd behaalde. De „Beursklok". Een nieuw café-ruste urant aan de Markt. Op de plaats, waar voorheen aan de Markt de lunchroom Hollandia gevestigd was, is door het aannemersbedrijf S. Vink uit Rotterdam, onder leiding van den heer C. Nolet, architect van de brou werij „De Oranjeboom", een geheel nieu we zaak gebouwd. Deze heeft van buiten een fraai oud-HoUdndsch cachet: een leuk trapgeveltjte van Brabantsche steen opgetrokken, met geheel in stijl aange bracht een gevelsteen, voorstellende een luidende klok, doelend op den naam van de nieuwe zaak die „De Beursklok" zal heeten. Het Inwendige is in tegenstelling met het uiterlijk zeer modern ingericht, waarbij met volledig succes getracht is een gezellige, rustige sfeer te brengen. Het eigenlijke café heeft een vloer van donkerroods asbesttegels, die geen koude afgeven. Langs de wanden is een fraai old finish betimmering aangebracht, ter wijl de muren daarboven vervroolijkt zijn door artistiek uitgevoerde spreuken. De wijze van verlichting is doeltreffend en smaakvol. Voorts is er een zeer royaal buffet. Achter het eigenlijk café is een z.g. feestzaal gebouwd, 20 x H meter groot, die 3» tot 240 bezoekers zal kun nen bergen. Een riftvloer maakt deze zaal tot een bij uitstek geschikte ge legenheid tot dansen. Echter ook voor andere gebeurlijkheden op het terrein van feest en kunst is hier een voortref felijke gelegenheid- Er Is een fraai too- neel van 54 x 5 meter, met degelijke, rui me kleedkamers en wat verder artisten behoeven. Door een vernuftig systeem kan naar verkiezing warme of koude lucht naar deze zaal worden gevoerd. De verlichting 4s zeer practisch en boven dien is op bijzondere wijze voor veilig heid gezorgd. Langs de van lichtgekleur de karlith platen vervaardigde wanden, bevinden Zich twee brandslangen, op in gebouwde brandkranen aangesloten. Drie glazen deuren geven toegang tot een z.g. brandgang, terwijl men tevens zoowel aan voor- als achterzijde nog uitgangen vindt. De eigenlijke Ingang naar deze zaal Is in de St. Anthonlestraat, van daaruit komt men eerst in een prac tise hue garderobe van waaruit men langs twee kanten de feestzaal kan bereiken. De muziek in de zaal kan normaal verzorgd worden, door een moderne radio-gramafooncomblnatie, die door ge luidversterkers in het geheele gebouw hoorbaar te maken is. Er is centrale ver warming die vanuit de kelders gestookt, overal voor een aangename temperatuur kan zorgen. In deze kelders zijn ook de koelinstallaties voor bier en Jeneverberg plaatsen aangebracht. Boven bevindt zich een ruime keu ken, eveneens voortreffelijk ingericht, die met een dienllft met het buffet in verbinding staat en voorts een intiem ingericht vergaderzaaltje voor bestuurs- of commissievergaderingen, dat 25 tot 30 personen een plaats biedt. Stellig mag De Beursklok een aanwinst voor Gouda heeten, terwijl verwacht mag worden dat de belangstelling er voor zich niet zal beperken tot de ope ningsdag, a.s. Zaterdag, wanneer er van 3 tot 5 uur gelegenheid tot bezichtiging is voor genoodigden en het publiek van 7 uur af toegang heeft. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal door den voorzitter tegen Donderdag 11 April, des namiddags 8 uur worden bijeengeroepen. Het te Rotterdam neergeschoten Engelsche vliegtuig. De reserve-luitenant P. Noomen, die het vliegtuig bestuurde, dat gisteren boven Pernis een Britsehen bommenwerper neer. schoot, is een oud-stadgenoot. Zijn vader was vroeger agent van politie te dezei stede. Jeugdige welsprekendheid. By de jeugdwedstrijden in welsprekend heid en voordrachtkunst van de My. tot Bevordering van Woordkunst te 's-Graven- 'hage behaalde onze stadgenoot, de jeugdige P. de Jong een eervolle vermelding. Hij maakte deel uit van groep A, jongelieden van 15 tot 18 jaar. In deze groep behaalden een zoon van wijlen Albert Vogel en een zoon van Louis Gimberg resp. een zilveren en een bronzen medaille. Inbraak zonder buit in een clubhuls. Bij' de politie is aangifte gedaan, dat ver nielingen zijn gepleegd in het clubhuis van de Nationale Jeugdstorm. Vernield1 zijn een vlaggestok en ten ruit. Door verbreking van die ruit hebben de tladers zich toegang ver schaft tot het clubhuis. Er wordt echter 'niets vermist. Het totaal aantal der bij de arbeidsbeurs geregistreerde werkzoekenden- is sinds dc vorige opgave gedaald van 1606 tot 1420. Het ciffer sedert 26 Maart is reeds beneden het laagst ""roteerde aantal van 1989 ge komen. Op lï> Novernjber van dat iaar werd dit op 1423 vastgesteld, zoodat de curve momenteel een dalende tendens vertoont. Het gedurende het eerste kwartaal van dit iaar geregistreerde hoogste aantal bedroeg op 23 Januari j.l. 1958. Momenteel zijn in werkverschaffing ge- plaatst ongeveer 540 arbeiders (in het to taal aantal opgenomen). Ingeschreven staan thans: aardewerk industrie 52, typografie 29, bouwbedrijven 269, chemische nijverheid 27, houtbewerking 92, kieedingindustrie 22, lederbewerking 7, metaalnijverheid, scheeps. en rijtuigbouw 88, papierfabricage 12, textielnijverheid 43, bereiding vóedings- en genotmiddelen 70, sigarenindustrie 88, landbouwbedrijven 45, handelsvertegenwoordigers 49, pakhuis- en schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 167, transportarbeiders 77, verzekeringswe zen 1, vrije beroepen 7, kantoorbedienden 17, onderwijspersoneel i, huiselijke dien sten 13, ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders 244. Verhuur gemeentewoning Gouwe 199. 'B. en W. stellen den raad voor opnieuw de gemeentewoning Gouwe 199 te verhuren aan den heer M. .Brink alhier, tegen een huursom van 240.per jaar. Wielrijders aangereden.] Rijwielen zijn ernstig beschadigd bij aan rijdingen tusschen een 17-jarigen wielrijder en een driewiêlige bakfiets op den hoek Constantijn Huygensstraat-Helmerstraat, tusschen een 14-jarig meisje, dat zat om te kijken, en een bakfiets op de Turfmarkt en een 39-jarigen fietser en een personenauto, die geen voorrang verleende, op het kruis punt Zeugestraat-Lange Tiendeweg-Jeruza. lenutraat. De berijders bleven ongedeerd. Voordracht onderwijzeres o. 1. schoot no. k Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mej. G. Boer op 22 October 1939, hebben B. en W. de volgende voordracht den raad aangeboden, ter benne ming van een onderwijzeres aan de o. 1. school no. 1, Groeneweg 30 (hoofd de heer J. Bruyn) 1. A. W. Schol ten, onderwijzeres te Moor- dijk, gemeente Klundert; 2. J. Kersten onderwijzeres te 's-Graven- zande; 3. D. G. Joosten, onderwijzeres te Olden- zaal. AGENDA. Réunie-Bioscoop: Vrouwengevangenissen en De spookp^trouille. Zondag 12 uur: Dc vallei der reuzen. Woensdag 2 uur ma. tinéï. Schouwburg-Bioscoop: De Parysche on deugd. Zondag 12 uur: De hianane bruut Thalia-Theater: De dertiende gast en Om 30.000 dollar. 11 April, 8 uur. Gemeenteraad. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Spelen met vuur. Eenige kinderen speelden in dc hooiberg van den landbouwer H.-te Vlist, waar o.a. pakken stroo y,-aren opgestapeld. Zij waren zoo onvoorzichtig met lucifers te sjjelen, waardoor een begin vaA brand ontstond. Een passeerende bakker ontdekte het '/uur en wist met emmers water dit bijtijds te iblusschen, want een gedeelte van de kap van die hooiberg had reeds vlam gevat. DEN HAAG, 29 Maart. Naar wij van officieeie zijde vernemen bestaat het voor nemen om zoo noodig ook na 1 April door te gaan met het aankoopen van klei-cou- sumptie-aadappelen door dc regeering. i\ ISSKLKOKRSEN. 28 Maart 29 Maart Officieel. Londen 6.62% 6.72% Berlijn 76.6(| 76.57% Parijs 3.76% 3.82 Brussel 82.16 32.19 Zwitserland 42.24 4,2.24% Kopenhagen 36.40 ,36.42% Stockholm 44.90 44.95 Oslo 42.82% 42.82% 'New-York 1.88% 1.88% WEERBERICHT. De Bilt teint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matigen, Zuidwestelijke tot Noordwestelijken wind, aanvankelijk licht bewolkt, droog weer met lichte, ln het Oosten plaatselijke matige nacht vorst, later toenemende bewolking met kans op eenlgen regen en stijging van temperatuur. ADVERTENTIES. Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der GOUDSCHE COURANT N.V. op Vrijdag 19 April 1940, des avonds te uur ten kantore van de Ven nootschap, Markt 31, Gouda. J te' „Sé'

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3