CENTRAAL BUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN. BLIKSEM EN BLIKSEMSNELHEID De moeilijkheden van den tuinbouw. KUNSTN1EUWS. (TWEEDE BLAD PAGINA 3 GOUDSCHE COURANT' ÏATERDAG IS APRIC 1S»0 Stolwijk Vlist Waddingsveen Woerden Zevenhuizen Zoetermeer Waterpolo HET TOONEEL EN DE JEUGD. Plan tot oprichting van „Het Neder- landsch Tooneel Lyceum". „DE INKTVISSCHEN". Hoe een schrijver schrijft. r di* mtmm «**»- DENEMARKEN BEZET NOORWEGEN VECHT to ns.MWöse iw Buitenlandsch Overzicht VERSCHILLENDE SPRONGEN WAT DOEK ANDEREN: 'De taak van het bureau Sorteeren van fruit ktomaten Veiling- en detailprijzen Inriiei 't pakliik Uw istw *i*t knt, fiju kt»|t kit M Ui SMKHOVt, De heer P. J. van Harmeien, ln dlenat nn weg en werken aas de N'ed. Spoorwegen, lt overgeplaatst naar Hulshorst. De commissie Voor het ln aund houden van een boventallige leerkracht aan de openbare school heeft Donderdagavond ln bet Nutsgebouw een tooneelavond gegeven. De zaal was goed be aat. De heer C. Peerbolte, voorzitter, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en niet bM telnat de Haarlemache tooDeelvereenlglng, die zou opvoe ren de klucht ln drie bedrijven „Daar liegen we ons uit". Het «tuk waa vol verwikkelingen, waar- In de eene leugen op de andere werd gestapeld. De aanwezigen hebben zich goed geamuseerd. Na de verloting volgde er een bel onder leiding van den beer Olland. Predikbeurten op Zondag a.i. Ned. Herv. kerit: v.m. 10 uur de. B. J. Kanla. Evangelisatie: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur de beer Zacht, g.o. te 'a Gravenbage. Voetbal. Zondag epeelt Stolwijk 2 een ultweddtrijd tegen Niéuwer kerk 2. Het le elftal is vrij. Predikbeurten op Zondag 14 April. N'ad. Herv. kerk: 9.30 en 6.30 da. A. de Leeuw. Predikbeurten op 14 April. N'ed. Herv. kérk: v.m. 9.30 uur de eerwaarde heer P. de Péter van Haastrecht; das n.m. 6 uur as. J. Fokkema van Delft. Geref. kerit: v.m. 10 en n.m. 6 uur candidaat D. C. Lonkhuijzen van hier. Oud Grief, kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur da. N. v. d. Kraats van hier. Rem. Geref. kerk: v.m. 10 uur da. W. F, Zuur deeg van Boskoop. Predikbeurten op 14 April. N'ed. Herv. kerk: v.m. 10 uur da. Jac. Tréffefs; n.m. 6 uur da. W. de Lange. Geref. kerk: v.m. 10 uur da. C. van Rheenen; n.m. 6 uur candidaat pylman. Chr. Geref. kerk: v.m. 10 uur en n.m. 6 uur le zen. Evang. Luth. kerit: v.m. 10.30 uur da. Reusing. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Rijk Hilgera en Adrians de Booy; Arie van Vliet en Maria van Zijll Langhout. Getrouwd: Wilhelmus van den IJasel en Maria Boele; Willem Stoof en Adrlana Smaling; Jan Bannink en Johanna Hoogendam. Geboren: Margaretha Clazina, D. v. M. C. Stol wijk en M. Vos: Johannee, Z. v. A. Sanders en M. Uden; Petrus tVim, Z. v. P. Grocneveid en W. Wijnbergen; Alida, D. v. P. Luneburg en C. v. d. Hadeikamp; Alexander Johannes, Z. v. J. Temrae en F. Oudenhoven. Overleden: Johanna de Rooy, 71 J.; Steven Vijf- huizen, 58 J. Zondagsdienst doctoren. De Zondagsdienst doctoren zal worden waarge nomen door dr. W. v. d. Glesssn. Oostdam alhier. Predikbeurten op 14 April. N'ed. Herv. Kerk: 9.30 u. en 6.30 ds. Tj. Tak. Geref. Kerk: 9.30 en 2 u. ds. W. G. Bovendorp. Rewonstrantsche Kerk: 9.30 u. ds. G. J. Hoen- derdaal te Rotterdam. Voetbal op Zondag. Groeneweg I speelt een wedstrijd tegen G.S.V. 3. Predikbeurten op Zondag 14 April. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en n.m, 6,30 uur dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6.30 uur ds. H, Ver sluljs. Geref. Gem.: v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 uur lees- dienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Wearheid: vjn. 9.45 uur en n.m. 6.30 uur de heer Smit te R'dam. Vereen, v, Vrijz. Hervormden: geen dienst. H.Z.P.C. DAMES KAMPIOEN. De H.Z.P.C. heeft gisteravond te 's Hage het «iameskampioenschap der wintercompetitie be. haalt! door een 52 overwinning op De Otter (Hilversum). In een persconferentie te Amsterdam heeft de heer Carel Briels, een jonge acteur, die verled6» jaar de tooneelschool heeft verlaten, de plannen om de jeugd te winnen voor het klassieke tooneel, waarover wij laatst schreven, nader toegelicht. Er zal een enquête onder alle Inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, studenten- en cultüreele organisaties worden ge houden en, indien het resultaat daarvan gunstig is. zal ity het leven worden geroepen de stichting „Het Nederlandsch Tooneel Lyceum", waarvan de artistieke leiding zal berusten by Eduard Ver kade en Albert van Dalsum, die een groot deel der te geven voorstellingen zullen verzorgen, ter wijl Carel Briels de zakelyke leiding zal hebben. Een kleine groep van vier of vijf bekende kunste naars zal worden gevormd, terwijl aan onderwijs instellingen en cultureele vereenlgingen een cursus zal worden aangeboden, welke zal Inhouden Je opvoering van belangrijke fragmenten uit klas sieke meesterwerken, welke door een welover wogen inleiding en een causerie zullenworden verbonden. De voorstellingen sullen gegeven kunnen wor den zoowel in een tooneelzaal els in een aula of een gymnastieklokaal. De minister ven Onderwys. Kunsten en Weten schappen heeft zyn instemming met deze plannen betuigd. Ter persconferentie, waar ook Eduard Verkade en Albert van Dalaum een toelichting gaven op de plannen, bleek o.a. dat ln het afgeloopen tel- roen een combinatie onder leiding van Nel Knoop en Ben Groenier op eenige gymnasia reeds met succes antieke werken had opgevoerd, en «.'at lectoren van andere gymnasiale instellingen hier van op de hoogte waren gesteld om ln het komen de seizoen een grooter werkterrein voor deze tcmbinatle mogeiyk te maken. De Initiatiefnemers voor „Het Nederlandsch Tooneel Lyceum" gsven naar aanleiding hiervan het voornemen te kennen, om, wanneer de en- Sinds de middelteuwsche dichter Willem ln den Reinaerd zijn Madoc „maecte", is het .werkwoord „makên" in een niet vernederende beteekenis bij het intieme Idioom van bet kunstambacht Inge lijfd. Vooral ln de muziekwereld wordt liet werkwoord „maken" nog druk vervoegd. Men „maakt" ais dirigent een symphonie van Beet hoven, men „maakt" als concertzangeres een lied van Brahms en een Mengelberg „maakt" de Mat- thïus-Paasion. In de litteraire wereld, de wereld van de Inktvlsschen, bedient men zich echter in den laatsten tijd van onderscheidingen, die wells- wSar nog met „maken" in verband staan, doch die reeds bepaalde schakeeringen in het licht stellen. Zoo spreken vele „Inktvisschen" van „knutselen" (b.v.: „Ik heb weer eens een sonnet geknutseld"), een ander van „breien" („ik heb een tweede deel aan mjfn roman gebreid"), weer een ander van „borduren" van „metselen" ook, en uiteraard even eens van „timmeren" en „ln elkaar schroeven", sommigen spreken zelfs over „figuurzagen". In elk geval speelt het huisvlijt-begrip een belangrijke rol in de keuken van ons letterkundige leven, 't Is Willem „die van Madoc maecte en daer dicken omme waecte", geweest, die in ons land voor eens en voor goed aan alle scheppend werk de hand- nijverheidskunst verbond. Elke kunstenaar houdt er een 'eigen werk methode op na, die past bijVzijn mentaliteit en zijn vaardigheid. Een aardige! werkmethode heeft' de schrijver C. C. S. Crone,\uteur van „Het Feestelijk Leven", uitgegeven bij de Wereldbiblio theek, en „Muziek over het Water" dat binnen kort verschijnen zal in een interview mét een redacteur van „Het Hollandsch Weekblad" ont huld. ,„Die methode van mij", zei hij, „is zoolafschrik- wekkend omslachtig, dat lk er waarlijk geen fabrieksgeheim van behoef te maken. Ik heb mij namelijk aangewend, de essentialia van alles, wat mij in het dagelij ksche leven ontroert, te noteeren. Nu moet u niet denken, dat ik naar mijn schrijf tafel ren om mijn inspiratie hals over kop ln uit bundige regels bot te vieren. Heelemaal niet. Gedurende meer dan een jaar biyf lk al die ontroeringsfactoren verzamelen. Zoo had ik voor „Het feesteiyke Leven" meer dan duizend losse gegevens; voor myn nieuwe novelle „Muziek over het Water" beloopt dat aantal zelfs de zestien honderd. Die gegevens gaan na verloop van tijd vanzelf een functie vervullen in een intrige, die op haar beurt weer aan hen ontsproten lykt te zijn. Na dat ik die vele honderdtallen papieren strookjes, die elk een gegeven bevatten, pp den vloer,"want ik Heb er veel ruimte voor noodig, in de door het ver haal vereischte opeenvolging aan elkaar heb ge legd. requirecr ik den lijmpot en plak ze in een register. Dat die „montage" inderdaad niet zoo eenvoudig is, moge u blijken uit de volgorde, waar in de oorspronkelijk chronologisch naar hun ont staan genummerd" détails dan tenslotte staan opgeplakt. Zoo begint mijn „Muziek over het Wa ter" met gegeven 15C7, waarna respectievelijk 1403. 1402, 12 en 1452 volgen. De laatste loodjes, die bij mijn methode niet het zwaarst wegen, bestaan in het correct stlleeren èn het onmerk baar aan elkaar lasschen van de femonteerde de tails. Kyk, hier heeft u dat register, u ziet, het is gewoon een plakboek van honderden zinnen en alinea's, opmerkingen, die mij invielen vaar- vnemlngen, die mij troffen, en ze zijn allemaal zorgvuldig genummerd. Mijn methpde stelt mij dus in staat yan eiken zin een voltreffer te maken en zoo kan ik ln een bestek van enkele bladzijden meer onder woorden brengen dan anderen in een turf vameen roman", „Maar er bestaat tussehen zoove^lukraak op geschreven indrukken natuurlijk geen enkel ver band", merkte de interviewer op. „Zóo is het niet heelemaal", zei de schrijver. U moet niet vergeten, dat het door mijn belangstel ling of geaardheid altijd wel een bepaalde cate gorie van geheurtcnissen is, die mij treft en daardoor kom Ik er gemakkelijker toe, uit dit materiaal mijn verhaal op te bpuwen. „Maar wanneer u aldus uw verhaal ln elkaar wfewt als een machinerie waarvan alle moertjes en -schroefas k^ar liggen, levert die bouw dan geen moeJBjkheden op doordat u te veel gebonden en eigenlijk te veel materiaal hebt!" „Gemakkelijk is het niet, maar ik moet u toch zeggen, dat ik daarvan steeds minder last heb. Trouwens, voor mij beteezent di inspiratie nu eenmaal betrekkelijk weinig en de techniek is vrijwel het belangrijkste". r. f, Gistermiddag is de algemeene vergadering vkn de Vereeniging „Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland" voortgezet in de Groote Doelcnzaal te Rotterdam. In de financieele commissie voor het boekjaar 1940 zijn benoemd Medemblik (St. Joseph), Mon ster (Zwartendijk) en Leiden. He6 bestuursvoorstel, dat het centraal bureau ook in dezen oorlogstijd aan zijn taak, zooals het die tot nu toe heeft vervuld, steeds volle aan dacht zal blijven schenken en deze blijft uitvoe ren, voor zoover de oorlogsomstandigheden zulks maar eenigszins toelaten, lokte eenige besprekin gen uit, welke noodzakelijk neerkwamen op een betoog tot verruiming van den export. De heer 'H. Vlaarclingerbroek uit Loosduinen was evenmin als het groepsbestuur te spreken over den export naar België. Deze is geregeld op een voor den tuinbouw onbevredigende wijze en met name de bepalingen over de consenten zijn al zeer ongelukkig gekozen.. Wanneer onze invoer de prijzen in België niet mag bederven, laat men er dan de minimumprijzen niet te hoog maken, aldus betoogde de heer Vlaardingerbroek. Nadat-nog eenige afgevaardigden hun meening hadden geuit, nam de voorzitter het woord. Spr. betoogde dat Nederland en België elkaar in geen enkel opzicht in de wielen kunnen rijden. Men moet evenwel vooral op het gebied van den ex port zeef voorzichtig zijn. Het vraagstuk der pri.jsbehcersfching wordt steeds belangrijker. Met het hooger worden van den minimumprys Scandinavië oorlogscentrum 4u|te tot definitieve oprtehtln* aeu leiden, Nog voordat de tusschen de betrokken landen voorgenomen onderlinge gedachtenwisseling over gewisselde nota's kon geschieden, gingen Engel- sche en Fransche viootdeelen ertoe over om in den vroegen ochtend van Maandag 8 April drie mijnenvelden ln de Noorsche territoriale wateren te leggen; de Engelsche en Fransche gezanten te Oslo belden in den heel vroegen ochtend minister Koht uit zijn bed teneinde hem een desbetreffen de verklaring te overhandigen. Er was veront waardiging in Scandinavië over deze mijnenleg- ging, die teen een oorlogsdaad noemde; er werd een bittere toon aangeslagen te Berlijn, v aar men overigens nog Maandagavond zeide, dat geen di recte tegenactie viel te verwachten! De geallieer den hebben echter blijkbaar goede inlichtingen gehad; zij hebben geweten, dat de transportsche pen met'voor Noorwegen bestemde troepen reeds tot uitvaren gereed lagen. De zeer omvangrijke maatregelen, door Duitschland genomen; zelfs de hoofdinhoud van het aan Denemarken en Noor wegen aangeboden memorandum maken duide lijk, dat Duitschland. vreezende. dat wellicht de geallieerden Deensche en' Noorsche steunpunten zouden bezetten, hun wilde voor zijn. Zoo is het nog voor het einde van dien merk- waardigén Maandag gekomen tot een memoran dum aan Denemarken en Noorwegen, waarbij deze landen werden uitgenoodigd zich onder Duit, sche „bescherming" t,e stellen tot het einde van den oorlog. Op hetzelfde, oogenblik rukten de Duitsche troepen reeds over de Deensche grens en voerên Duitsche transportschepen de fjorden van Oslo, Bergen, Drontlwlm, Narv ik en andere plaatsen binnen. Het was, als alles van Duitsche tijde, voortreffelijk georganiseerd; de proclama ties in de» Deensche en Noorsche talen, waarin de bevolking tot rast weid aangemaand, lagen gereed. Denemarken, dat sedert 1932 in een toestand van bykans nationale ontwapening verkeert, dien het niet heeft herzien, bood geen tegenstand. Er Is wel een legertje onder de wapenen, maar dit bé zit zoo weinig steunpunten, dat het tegen de voor treffelijk uitgeruste Duitsche trbepen zelfs geen uur den strijd kon aanbinden. Slechts de Deensche prins Waldemar heeft, aan het hoofd van de paleis wacht te Kopenhagen, de Deensche eer gered door eenig verzet te bieden, dat spoedig was over wonnen, Op het einde van Dinsdag 10 April was vrijwel geheel Denemarken door de Duitsche troepen bezet. De regeering onder leiding van Stauning protesteerde, gelUk de koning deed van uit zijn paleis. De regeering, uit socialisten en radicalen samengesteld, deelt de verantwoorde- lijkheid te deze benarde omstandigheden liefst met anderen; de oppositie-partijen hebben haar nationalen plicht niet verzaakt,' zijn tot de regee ring toegetreden en zullen riu het land, in samen werking met de Duitsche autoriteiten, besturen. De Duitschers zullen alle leveranties met Duitsche credietbonnen betalen, hetgeen voor de economische toekomst van Denemarken veelbe lovend is! Terecht wordt van Duitsche zijde inge zien, dat Denemarken door de geallieerden als een verlengstuk van het vijandige gebied kan worden beschouwd; vandaar volledige verduiste ring gedurende den nacht. Of het tot aanvallen van geallieerde zijde zal komen, zal natuurlijk geheel van de toekomst afhangen. In Noorwegen is het andera geioopen. Bergen en Drontheim zijn min of meer bij verrassing be zet, dank zij de aanwezigheid van reeds tevoren in die plaatsen verzamelde „toeristen"; te Narvik is de overgave van de Noorsche posities bevor derd door een nationaal-socialistisch hoofdofficier. Te Oslo hebben echter de batterijen, in de grillige bochten der Oslofjord opgesteld, zoo hevig verzet geboden, dat zoowel de „Blücher" als de „Karls ruhe" tot -zinken zijn gebracht, terwijl een der weinige Noorsche oorlogsschepen ook aan de „Em- den" schade heeft toegebracht. Zoo werd de be zetting van Oslo zoodanig vertraagd, dat koning, regeering en parlement tijd hadden om naar het noordeiyk gelegen Hamar uit te wijken; de in de fjord ontscheepte Dultschers rukten naar Oslo op en dwongen dit zich over te geven. Zij vestigden er een nieuwe „regeering" onder leiding van Quis- ling, die laatstelijk bij de verkiezingen van 1933 vergeefs poogde voor de nationaal-socialisten in het Storting eenige zetels te veroveren. De koning weigerde deze regeering, Ingesteld omdat zij het vertrouwen van Duitschland had, te erkennen en heeft zelfs de arrestatie van Quisling gelast. Het door koning en regeering. ingenomen standpunt is duidelijk: slechts, die regeering kan Nf'rwegen erkênnén, welke het vertrouwen \an hat Stortte* en ven het Noorcche volk bezit. Aan- Oslo gevormde front ligt, is de regeering verder uitgeweken, tot een plaats nabij de Zweedsche grens, vermoedelijk teneinde eventueel in staat te zijn om archiever en geheel den goudvoorraad van de Noorsche bank op Zweedsch grondgebied te kunnen brengen. In alleryl werd de Xoorwecg- sche algemeene mobilisatie gelast, en ondanks het feit, dat de nationaal-socialisten het radio-station van Óslo in handen hebben genomen, schijnt deze een vrij gunstig verloop te hebben. Men vergeet niet, dat de Noren bij uitstek radicaal gezind zijn; dat zij aanhangers zijn van het pacifisme, en economisch op Engeland georiënteerd. Finsche vrijwilligers komen langs verschillende wegen naar Noorwegen cn Zweedsche begeven zich reeds op weg. Immers, de Engelschen hebben niet alleen dien zelfden Maandag dat zij mijnen legden, een paar groote Duitsche voorraadschepen tot' zinken ge bracht en een troepentransportschip vernietigd, maar zij zijn erin geslaagd, ondanks de in het Kattegat gelegde mUnversperringen, tot de Zweedsche westkust door te dringen. Daar hebben zij een troepentransport van bijkans 20 schepen aangevallen, en het staat nu wel vast, dat 12 er van zijn- ten ondergegaan. Een der overige vlucht te naar een Zweedsche haven, waar het is uitge wezen; de anderen hebben blijkbaar Noorsche aanlegplaatsen bereikt en ontschepen er de be manning, die nu het Noorsche legercontingent op een 20.000 man brengt. De berichten,, die ten aan zien yan da krijgsverrichtingen worden ontvan gen, zijn yel uitermate verward en tegenoverge steld, gevolg van het feit, dat de Duitschers de voornaamste radio in bezit hebben, en eveneens de telefonische en telegrafische verbindingen van Noorwegen beheerschen. Het installeeren eener regeering-Quisling heeft den N'oorschen tegenstand eerder versterkt dan verzwakt, en al zou Berlijn op een dergelijke fout, die men daar als zoodanig erkent, nog willen terugkomen, het is in derge lijke gevallen de waag of het niet reeds te laat is. De Engelschen hebben met torpedobootjagers een aanval gedaan op Narvik, die door de over macht der Duitschers is mislukt; de aanval heet te zijn herhaald en door de Noren vanuit het binnen land te zijn gesteund. Anderzijds heet het, dat de Duitschers gepoogd hebben zich van den zgn. erts- spoorweg meester te maken, welke uitval eveneens mislukt zou zijn. Er waren berichten, die met groote hardnekkigheid volhielden, dat Bergen en Drontheim of door de Engelschen of dóór de Noren waren heroverd, maar daar van is niet de minste bevestiging verkregen- evenmin als, totdusver, js waar gebleken het bericht, dat de Engelschen de Oslofjord waren binnengevaren. Bij Elverum, iets ten noorden van Hamar, lt een front gevormd waar hevig wordt gestreden. Daar trachten de Duitschers door te breken, waarbij intusschen hulp uit Bergen door de Noren schijnt te zijn teruggeslagen. Er. wordt in Noor wegen thans gevochten hier en er wordt gevoch ten daar en een juist overzicht van den toestand zal men eerst over een paar dagen kunnen ver wachten. Churchill heeft het Duitsche optreden in Noor wegen een groote strategische fout genoemd, die hij, merkwaardiger wijze, niet aan den Duitschen staf, doch aan llitlcr toeschrijft: hij maakte een vergelijking met Napoleon's optreden in Spanje. Het moge zijn, dat Duitschland voor een korten tijd liet erts te Narvik beheerscht; indien het Noorwegen kan behouden, verlengt het zijn grens lijn langs de zee niet ruim 10OO k m: Eer, voor aanstaand landgenoot heeft van" deze actie ge sproken ais koen, eigenlijk: overmoedig en al ziet men den toestand in Noorwegen overal met groote terughouding behandeld, op dit oogenblik althans lijkt het nog de vraag de Duitschers zich niet in een avontuur hebben gestoken, dat op gevaarlijke wijze kan eindigen. Alles hangt voor hen af van de vraag of zij versterkingen kun nen aanvoeren. In dit verband is het v»n belang, dat Zweden, bereid gebleken om zyn neutraliteit la butebayefi, nu iadgrdwd daw «graft siiJr. taire maatregelen poogt te toonen, dat het geen troepen zal doorlaten. Er was merkbare teleurstelling toen Donder dagmiddag Churchill ln het Engelsche Lagerhuis en Reynaud in de Fransche Kamer niet meer positieve resultaten van de geallieerde krijgs voering konden mededeelen. Begrijpelijk, want de voorafgaande berichten waren zoodanig, dat men reeds reden vond ora (Jhurchill met luide toejuichingen te begroeten. Niet begrijpelijk echter wanneer men d« situatie met eenigszins koelen blik tracht te beschouwen. Nemen de En gelschen de taak op zich om zooveel mogelijk ver deren toevoer van Duitsche troepen naar Noor wegen te verhinderen, dan is het Noorsche leger, met geallieerd materiaal gesteund, zeker we, ln staat om de betrekkelijk geringe Duitsche leger macht, die totodusver in Noorwegen is gekomen, tot staan te brengen, zoo niet verschillende steun punten te ontnemen. Geschiedt dit te land zon der medewerking van de geallieerden, dan is dit voor het Noorsche nationale gevoel van groote be teekenis en ontheft het eventueel de geallieerden van onaangename maatregelen tegen Noorsche steden, die door de Duitschers zijn bezet. Daarbij iyomt, dat, worden op deze wijze de Duitschers in Noorwegen bedwongen, dit land vrijer Is in het kiezen van zijn positie voor de naaste toekomst, Neemt een Engelsch-Fransch expeditieleger van Noorwegen bezit, dan wordt Noorwegen een bas tion tegen Duitschland, weilioht allereerst tegen Denemarken en blijft het dit tot het einde van den oorlog. Vandaar, dat wei de geallieerden alle hulp hebben toegezegd, maar dat een formeele inroe ping van die hulp eigenlijk nog niet aanwezig is. Noorwegen beschouwt zich wel te oorlog met Diutsehlahd, maar het is de vraag of. w anneer de Duitschers zouden aanbieden terug te trekken en den vrede te herstellen, het dit niet onmiddellijk zou aanvaarden. Wat de geallieerden dan zullen doen en uit strategische overwegingen zullen moe ten doen, is een andere zaak. Zwedens neutraliteit is tot dusver ontzien: zal dit zoo blijven, wanneer Duitschland in zijn Noor sche plannen volhardt en daarheen dan een veel belangrijker deel van het leger zendt? De zeer iangduri-e conferenties, die de Duitsche gezant te Moskou heeft, gehad, hebben doen uitlekken, dat met alleen Rusland tot geen militaire hulp aan Duitschland bereid is, maar niet geringe ontstem ming toont over deze Duitsche actie in Scandina vië, waarvan het tevoren niet op de hoogte is ge bracht. Dat viel ook wel te beluisteren uit Molo- tofs dreigenden toon jegens een Xoorsch defensief verbond, gelijk gehee! zijn rede den geest ademde, dat Rusland bij voorkeur niet opnieuw in een nieuwe militaire onderneming wil worden betrok ken. Heeft Italië weer vijf nieuwe lichtingen op geroepen? Zoo nu en dan komen berichten door, dat met Itaiië's deelneming aan den .oorlog en dan aan Duitschen kant, ernstig moet wor den rekening gehouden. Vandaar Churchills waar schuwing, die niet kon worden misverstaan, dat de geallieerde vloot in de Middellandsche Zee door de Noorsche gebeurtenissen niet wordt verzwakt, hetgeen vanzelf verklaart, dat de overmacht in het Noorden niet zoo groot is ais men anders sou kunnen aannemen. Nog altijd lijkt het onwaar schijnlijk, dat Italië een dergelijken stap zal doen. want Itaiië's deelneming aan den oorlog beteekent het einde van Turkije's neutraliteit, oeteekent dus ook het losbarsten van den oorlog op der. Balkan, waar de Italiaansche en Russische belangen ver van verzoend zijn. Duitschlands opvattingen zijn nog weinig duideiyk; naar aanleiding van de be schuldiging, aan het Engelsche adres gericht, dat sabotage op het Donauvervoer zou zijn voorgeno men, heeten nu tot Roemenië en Joego-Slavië Duit sche uitnoodigihgen te zijn gericht om Duitschland toe te staan politiedienst op den Donau te verrich ten; een toestemmenu antwoord op die vraag zou beide landen in de oogen van de geallieerden ze ker niet meer neutraal doen zijn of lijken. Aan Hongarije schijnt een dergelijke uitnoodiging niet te zijn gericht,, doch wel dc zeer nadrukke lijke wenk te zijn gegeven, dat Hongarije, ver antwoordelijk is voor het veilige vervoer van de niet geringe Duitsche transporten. Of de Hongaren volledige waardeering voor de zen Duitschen wenk zullen hebben, lijkt alweer een vraag, gelijk ook mag worden verondersteld dat de Denen al spoedig zullen inzien dat „be scherming", door welke oorlogvoerende partij ook aangeboden, altijd een ondergrond van egoisme heeft. Zij, die met het intreden van het voorjaar groo te gebeurtenissen verwachten, schUnen gelijk te krijgen. Geen wonder, dat de regeering zoowel ln ons land als in België alle aanleiding aanwezig achtte om maatregelen te nemen, teneinde de paraatheid zooveel mogelijk op te voeren. m fir; zullen de overschotten evenwel grooter worden. Het vraagstuk van den afeet wordt eteeds moel- ïyker, nu er de laatste dagen weer belangrijke afzetgebieden zyn weggevallen, zoosls dc Scan» dinavische landen. Willen wij een loonend tuin bouwbedrijf mogeiyk kunnen maken, dan is daar. voor een prijsbeheersehing noodig. welke weer zonder ingrypende teelibeperking onmogeiyk is, aldus spr. De taak van het Centraal Bureau groepeert zich,'naar de meening van het groepsbestuur, la het bijzonder om de volgende punten; 1. bevordering van den afzet van het product ln binnen- en buitenland. 2. verbetering en instandhouding eener goede sorteering en verpakking, zoowel voor groenten als voor fruit. 3. streven naar. een beheersching van de:i prijs, om aldus voor den tuinbouw tot een loonend be staan te komen. Tenslottg betuigde de vergadering haar volle sympathie met het bestuursvoorstel. Vervolgens was aan de orde het voorstel van Noord Scharwoude (de Noordér Marktbond) n.l. dat het centraal bestuur allé pogingen zal aan wenden um door middel vun ruimeren export wërkelUk loonende prijzen voor de producten te verkrijgen cn bij niet voldoende slagen in deze eerste levensbehoefte voor den tuinbouw, Ihet alle kracht te werken voor zoodanige productie steun en richtprijzen, dat loonende prijzen kun nen worden verkregen. Na een toelichting van het voorstel door den afgevaardigde en een kopte discussie, waarin de heer J. M. Noot uit 'Utrecht aandrong óp een steunverhooging, zegdo de voorzitter toe, dat het Centraal Bureau in de toekomst onverzwakt zyn aandacht op dit punt zal blijven concentreeren. De Coöperatieve Veiltegvereeniging te Venlo stelde voor, dat het Centraal Bureau het collec tief sorteeren van fruit met alle kracht zal be vorderen, Het fs in 1939 wederom duidelijk ge bleken, aldus de toelichting! dat aan de vraag naar kwaliteitsfruit niet altijl kon worden vol daan, hoewel toch Duitschland, ónze voornaamste afnemer, bij voorkeur bewaarfruit, dus kwaliteit»- fruit wenscht te ontvangen. De Venlosche Veiling Vereeniging en de CoBpe- ratieve Veiling Vereeniging, beide te Venlo, stel den voor, dat het bestuur stappen zou doen bij de bevoegde instanties tot het doen verhoogen van den minimumprijs en den vergoedingspnjs daarmede gelijk te stellen. Het bestuur kon zich in zoo verre met dit voorstel vereenigen, dat, waar mogelijk," de minimumpryzen dienen te worden verhoogd. liet kon zich evenwei niet uitspreken voor een gelijkstelling van den vergoedingslprijs met den ophoudprijs. Vervolgens was aan de orde een voorstel van de Coop. Groenten Veiling Loosduinen, inhoudende 1. dat de groepsvergadering zich uitspreke, dat het een onbillykheld is de bonkentomaten, nadat ze vele jaren achtereen zijn gesteund, zonder eeni ge waarschuwing aan het einde van een willekeu rig teeljjaar. niet meer te steunen. 2. dat de grond slag, waarop deze maatregel berust, n.l. dat bon- kentomaten kwalitatief minderwaardig zyn, vol komen onjuist is. Het groepsbestuur achtte het ln het algemeen onjuist, dat de algemeene vergadering zich zou gaan bezig houden met de technische vraagstuk ken der tuinbouw steunregeling. Nadat de afgevaardigde H. Vlaardingerbroek had betoogd, dat de bonkentomaat wel degelijk een gewild artikel is. dat steun behoeft, be sloot de voorzitter tot het houden van een speciale vergadering, waarin deze kwestie nog eens terdege zal worden besproken. Het voorstel van de Venlosche Veilings Ver eeniging en de Coöperatieve Velling Vereeni ging te Venlo, dat het bestuur stappen zal doen bij de bevoegde instanties, tot het verkrijgen van aparten middelprljs voor de door den colo radokever besmet verklaarde gebieden, werd aangenomen. De Coöperatieve Tulijbouw Velling „Veur en Omstreken" te Veur had het volgende voorstel ingediend. „Het Centraal Bureau bevordere, dat de exporteurs winstregeling zoodanig worde ge wijzigd. dat ook de kleinere veilingen hiervan de voordeden ondervindep". Het bestuur was van meening, dat er geen zoodanige verschuiving is ingetreden, dat dit een verandering In de winsitregeiing noodzakelijk maakt. Het zag dus op het oogenblik geen vol doende motieven om een verandering, ais voor gesteld, te bevorderen, doch het wilde de toe zegging doen, deze kwestie te blijven bestudce- ren. i De veilingen Enschedé, Resteren, Zwolle, El- burg en Steenwljk verzochten het groepsbestuur pogingen in het werk te stellen ter verkrijging van een Juistere verhouding tusschen veiling- en détailprijzen. Het bestuur achtte dit voorstel van groot be lang en stelde daarom voor een commissie te benoemen welke deze kwestie zal onderzoeken. De tuinbouw bond-„Langendijker Croentencentrale te Broek op Langendljk". had voorgesteld, dat het gtoepsbestuur bij de regeenng er op zou aandringen, dat de tijdgat de vroege aardappelen onder garantie «an dc regeering ter veiling kun nen worden aangevoerd, wordt verlengd van 15 Juli tot 31 Juli. Het bestuur verklaarde zich bereid deze kwestie nog eens met de Nederlandsche 'Groenten- en Ffuitcemrale te bespreken en na te gaan, wat er onder de tegenwoordige omstandigheden ln deze kan worden gedaan. Na eenige discussie stemde de vergadering met het voorstel in. Het bestuur besloot vervolgens mede te wer ken aan het voorstel van Noord Scharwoude ora ter bevordering van een goed onderhoud ven da veilinggebouwen het Initiatief te nemen tot het instellen van een controledienst, belast met een regelmatige contrOle over de veilinggebouwen, ressorteerend onder het Centraal Bureau. Met een woord van dank tot de aanwezigen

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 19