BIJ HET MANTELCOSTUUM: Een Gebreide Jumper Om door een ringetje te halen...! Z «ïi ss"s Zorg voor al die kleinigheden, Beelden LICHTGEVENDE KOUSEN Voor koude voorjaarsdagen Practische raadgevingen en wenken in mobilisatietijd. verdedigen; Wenken en raadgevingen van handige huisvrouwen Mantelcostuums dit Voorjaar Bijvoegsel van de Goudsche Courant AN THANS KLAAR Weer naar school DE PLATTELANDSVROUW uit het nieuwe Turkije We züllen dit voorjaar man- telcostuums in allerlei varia ties ziej dragen. En ook de hoofddeksels en blouses zullen nogal vstriceren. VOOR dezen aardigen Jumper met gedrapeer- den bals en kabelpatroon heeft men noodlg 300 gram wol en een paar breinaalden no. 3. Voor dein rug zetten We op 90 steken. Hierop 8 cm. 1 steek recht, 1 steek averecht breien. Dan begint men aan het patroon, als volgt: le naald: *1 steek recht, 2 steken averecht, 4 steken recht, 2 steken averecht. Herhalen vanaf*. 2e naald: De «teken breien, zooats men ze voor zich heeft. 3e naald ais de le naald: 4e naald hls de tweede. 5e naald: *1 steek recht, 2 steken averecht, de volgende 2 steken op een hulpnaald nemen, 2 ste ken recht breien, daarna de steken van de hulp naald recht breien, 2 steken averecht; herhalen van af Men herhaalt steeds deze 5 toeren. Den volgen- De NATIONALE VROUWENRAAD van Neder land heeft een geschriftje uitgegeven, dat '„Practische raadgevingen cn wenken in mobilisatietijd" bevat. De hoofdstukken bevatten achtereenvolgens juridische raadgevingen, raad gevingen aan werkzoekende vrouwen en meisjes, raadgevingen aan moeders, raadgevingen aan op voedsters, raadgevingen aan huisvrouwen, voorts behandelen zij hulp aan vreemdelingen en den vrljwilligen burgerlijken dienst. Van de raadgevingen aan opvoedsters ver melden we het volgende: Voedt uw kinderen op voor het normale »yen, dat toch op den oorlog moet volgen. Zegt nobit, zéé dat de kinderen het hooren: wie weet, wat er het volgende jaar zal gebeuren? Wie Weet, waar we dan zullen zijn? Als ge hun iets moet vertellen over bombardementen, ontruiming van de woonplaats, voorzorgsmaatregelent die geno men moeten worden, doe dit dan in groote kalmte, alsof het gaat om een natuurlijke-zaafc w'aarmee zij zich niet voortdurend iftseten bezig houden. Geeft nooit aan kinderen den indruk) dat in oorlogstijd het zedelijke gevoel niet meespreekt. Leert hun niet haten, maar tracht hun uit te leg gen de redenen, waarom de mensehen, die een edele zaak te verdedigen hebben, zich opofferin gen getroosten tot heil van hun vaderland. T gen -wij gewoonlijk van zichten welverzorgd is. En daar- die uw toilet vervolmaken. ...„„J, A n maf Kn_ In de Turksche omwenteling hebben de vrou wen, nadat! ::lj eenmaal waren „vrijgemaakt", een groote rol gespeeld. Zij sprongen, hoe kon het anders, zelfs eenigszins uit den band. Zij, die zich voorheen nooit in het openbaar hadden durven vertoonen met ontbloot gelaat, vervielen nu van het éene uiterste in het andere. Zy vorm den een vrouwen-leger. Een groote groep Ama zonen oefende zich dagelijks in het gebruik van wapenen en heden ten dage staan zeshonderd duizend Turksche vrouwen klaar om de wape nen te dragen en het land met hand en tand te verdedigen. Het was de dichteres Halidé Elip Hanoen, die den eersten stoot gaf tot de Turksche vrouwen beweging. ZIJ ""vocht aan het hoofd van een vrouwenleger mee bij Sakario en werd bij die gelegenheid tot korporaal bevorderd. Doch— Halidé wilde den weg der hervorming te vèr op gaan. Zij kreeg hierover oneenigheid met Moestafa Kemal eri.... moest de wijk naar Parijs nemen. Toen Moestafa Kemal besloot, om het Arabische alphabet, dat heel slecht geschikt is voor de Turk sche taal, te vervangen door het onze (zy het dan in eenigszins gewyzigden vorm), liet hij bekend maken, dat alle yrouwen beneden de 42 jaar de nieuwe schrijfwijze moesten lèeren. Massa's vrou wen lieten zich tóen op de scholen als leerlinge inschryven. En ziet, die grens van 42 Jaar was een gelukkige vinding geweest, want vel-: Turksche vrouwen, die ouder waren, gingen eveneens de school bezoeken, opdat toch niemand zou weten, dat zij de 42 al gepasseerd waren! Vroeger dansten Turksche vrouwen nooit in het openbaar en zij konden ook nooit met een Christen of een Israëliet trouwen. Ook dit verbod is opgev heven, zy mogen nu dansen en trouwen met wien zy willen. Het eerste bal werd in 1925 te Smyrna gegeven. De Turksche meisjes aarzelden eerst te dansen op de tonen van de jazz-muziek. Kemal Pasja Ataturk kwam de zaal in en was verbaasd muziek te hooren en geen dansers te zien. Hy gaf toen zelf het voorbeeld en danste een razen- ddh foxtrot met de dochter v'an en vice-gouver- neurf EN TURKIJE DANSTE. Versohenen is het proefnummer van „De Plattelandsvrouw", orgaan van den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere .plattelandsvrouwen. Het orgaan staat onder retiactle van mevr. A. C. Wiersma—Risseiada. f Behalve, de officieele Bpndsberichten bevat het practische wenken, refcepten, belangwekkende artikeltjes, etc. JX -Links ziet njen ma dame Antenor Patino d,;e door Parijsche kleermakers de bestge- kleëde vrouw van dé wereld wordt genoemd- Als men de melk na het koken een poosje Iaat staan zoodat er zich een dik vel op vormt, dan kan cBt vel heel goed- dienst doen ém er room van te maken. Schep het er jf, doe het in een klein pannetje, laat het nogmaals-koken en klop het vervolgens tot room. De groots» tegenstan der van melkVellen zal de koffie met dezen room met graagte drinken. Het melkveldrpma kan op deze manier op een voordeelige wyzë tot een op lossing worden gebracht en eenflpoedzaam pro duct behoeft geen ergernis meer te wekken. In het midden de filmster Diana Lewis met een uniformachtige blouse. Rechts een Engeische met een muts van het model van de lucht macht van haar land.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5