Staatscourant. NOORWEGEN GRONINGSCH SCHIP GEZONKEN. HET VERMISTE MEISJE UIT GINNEKEN. Op wapenbroeder geschoten Verbod in overweging voor bepaalde vergaderingen. DE BEYERLAND REDDE SCHIPBREUKELINGEN. in oorlogstijd. RADIOPROGRAMMA. DERDE BLAD PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1940 BEMANNING GERED. Landgoed Den Berg aangekocht. Het 100.000ste radio-telefoon- gesprek met Ned. Indië. Van de Okeania. Examens. Kerknieuws. mo regenput verdronken. De Luchtpostdienst op Indië. VISSCHERIJ. Vlaardingen. IJmuiden. ECONOMIE EN FINANCIEN lOBagtSKnlfB»: I'll Londez wordt («meld, dal het motorschip ÜoraM Bil Groningen ui de BriUchc oostkust Met enz Kafrlsch schip ia aanvaring Is geweent sa onmiddellijk la gezonken. De benuaolag Is gerede De Witcana, een schip van 250 ton en eigen dom van de reedery Smit te Groningen, was Zondagmiddag met een lading glaszand uit Vlls- alngen naar Engeland vertrokken. Zondag om streeks middernacht kwam de Wocana In aan varing met een Engelsch schip, dat het Neder- landsche vaartuig midscheeps trof, waardoor het sooveel water maakte, dat het eenlge minuten later was gezonken. Kapitein F. Tuil uit Delfzijl bevfond zich met matroos, H. Borg uit Groningen aan boord. De overige clrle opvarenden, de matrozen J. W. Hen drik» uit Overschild, C. J. H. van Ham uit Vlis- tlngen en de kok J. van Veenhuizen uit Putten, waren gekleed benedendeks, daar zij juist de Wacht zouden overnemen. Allen konden tijdig de reddingboot bereiken en naar het Engelsche achlp rokten, aan, boord waarvan zy werden op genomen. De schipbreukelingen zijn aan de Brit- sche kust aan wal gebracht en zullen binnen-" kort naar ons land terugkecren. Kapitein Tuil vertelde onzen Londenschen correspondent nog, dat hy Ut voorzorg alle lich. ten had ontstoken en zelfs een extra lichtbak had laten aanbrengen. Kort voor de aanvaring had men van het Gngeiscli schip geroepen, dat hU de machines moest stoppen. Het signalement van het dienstmeisje Elisabeth Adriana van Gils, dat sedert Vrijdagavond uit Gin- neken word* vermist, Hiktt: lengte ca. 1.65 meter, stug achterovergekamd donker haar, gebloemd eohort, donkerblauwe oude regenmantel, beige kousen. Zü is blootshoofds. Bewoners van de Van den Borchlaan te Ginne- ken hebben aan de politie medegedeeld, dat zy Vrijdagavond hulpgeroep hebben gehoord. Ook in de Mark onder Breda U'iWnder resultaat gedregt. Op 26 December van het vorig jaar kregen te Babberich twee soldaten twist, toen zy aan het pannen wasschen waren. Een van de twee, zeke. re K., sloeg den ander een bloedneus. Den vol genden dag moesten de twee soldaten op wacht. Toen M., de mishandelde van den vorigen dag, K. zag staan, legde hy zijn geweer aan en schoot tweemaal. K. zocht dekking, doch kon niet voor. komen, dat hy aan den schouder werd gewond. M. heeft zich vandaag voor den Bosschen krygsraad moeten verantwodrden. De auditeur militair achtte de ten laste gelegde poging tot moord niet bewezen, doch wel de subsidiair ten laste gelegde poging tot doodslag. Spr. eischte 81/2 Jaar gevangenisstraf. Onmiddellijk uitspraak doende; veroordeelde de krijgsraad den soldaat M. tot 21/2 jaar ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst, zonder ontzegging Dij de gewapende macht te dienen. Het slechts 10 hectare groote landgoed Den Berg bij l.ochem, dat gisteren door de Stich ting Het Geldersch Landschap is aangekocht, ls .een der mooiste bosschen van den Achterhoek. Bit naaldbosch, gelegen aan den Barchemsehen tveg tegen den Lochemschen Berg, .bestaat uit prachtige, kaarsrechte dennen en sparren van ruim een eeuw oud, waarvan er vele zgn. met een omtrek van een meter en een hoogte van 17 tot 20 meter. Het landgoed liep gevaar verloren té gaan, want bij de veiling van twee weken ge- ledefl was het bosch reeds In drie- deelen inge zet en daar thans de houtprijzen zeer hoog zijn, Was kappen het zekere einde geweest. Natuurminnend Nederland mag zich geluk, kig pryzen met het behoud van dit fraaie land. goed. een der grootste trekpleisters voor Lc-cnem en omgeving, dat voor het publiek toegankeiytc zal blyven. De jongste aanwinst van het Geldersche land schap is een zeer goede! Naar wy van welingelichte zyde verne men wordt overwogen nog vódr einde Mei te bepalen, dat het recht van verga- deren zei worden ontzegd aan alle ver- eenlgingen, die voor ambtenaren zijn verboden. 9 Vanmiddag om drie uur ls te Utrecht het 100.000ste radio-telefoongesprek met Indut geJ voerti. Het werd gevoerd door den directeur van de N.V. Houthandel Jongeneel met een van zyn Indische relaties. Op Zondag T April vertrok van Rotterdam naar Bnenoa Aires het Grlekache s.s. Okeania. Een dag later liep bet bU de Engelache Zuidoost, kust op een myn. De hoofdmachlnlst kwam bier bij om het leven. De overige opvarenden werden gered door het m.a. Beyerland van de Scheep vaart. en Steenkolen MaatachappU te Rotterdam. Dezer dagen ls de Beyerland te Harlingen teruggekeerd en werden de bijzonderheden van deze redding bekend. De Beyerland, die zich op de uitreis bevond, passeerde 's morgens omstreeks 10 uur op onge veer een mijl afstand de Okeania, toen men van het 5000 ton metende Grieksche stoomschip dé luiken, den schoorsteen en andere scheepsdeelen in de lucht zag vliegen. Het schip zonk onmid- deiiyk. Toen de achtersteven in het water ver dween, hoorde men hevige explosies, welke biyk- baar afkomstig Waren van het springen der ke tels. Het voorschip van de Okeania bleef drijven. De Beyerland koerste direct naar de plaats van de ramp, om zoo mogeiyk hulp te biedep. Het bleek, dat de 28 opvarenden van het Griek, sche schip zich reeds in de reddfngbooten had den begeven. De le machinist van het vaartuig werd ver mist en ofschoon men nog geruimen tyd heeft gezocht, slaagde men er niet In den man te vinden. Waarschijnlijk ls hij tengevolge van de explosie om het leven gekomen. De schipbreu kelingen. waren zeelieden van verschillende na tionaliteit. Zy werden aan boord van de Beyer land voorzien van droge kleeren, terwyi men hun Iets warms te drinken gaf om wat op ver haal te komen- Eenigen van hen hadden lichte verwondingen opgeloopen. De Beyerland vervolgde hierna haar rel». De opvarenden zagen nog hoe het voorschip van de Okeania met den kop omhoog in de diepte verdween. Toen de Engelsche kust werd bereikt zyn de schipbreukelingen, die zeer dankbaar waren voor de hen geboden hulp, in de Duins aan wat gezet Stuurlledenexamen, Den Haag. Geslaagd voor 3de stuurman groote handelsvaart de heeren J. E. I. Boone, A. de Jong, P. R. J. Baretta. Leidsche Universiteit. Geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde de heeren, J. B. M. Vismans, Rotterdam, El M. H. Nauta, Oegstgeest en A. Gerfitzen, Den Haag. NNed. Herv. Kerk. Beroepen naar Burgwerd d*. R. Byi te Emmercompascuüm. Aangenomen naar Vlaardingen (vacature-ds. T. G. Tonnon) ds. A. G. vv. Rhyn te Oppenhul zen. Geref. Kerken. Beroepen naar Harlingen ds. C. P. Boodt te Leerdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar Almelo ds. J. M, Visser te Midwolde. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Heerlen ds. G. L. Bouman te Hardenberg. Drietal te Vlaardingen ds. J. Batelaan te Stave- nisse; ds. T. v. d. Hee te Genemuiden en ds. E. E. de Looze te Gouda. Geref. Gem. Bedankt voor Middelharnis ds. A. de Blois te Gouda. R.K. Kerk. Benoemd tot pastoor te Amster dam de heer J. Bak te Vught. Vanmorgen «n elf uur la het vierjarig zoon. tja van de familie De Bruin by zyn grootoudera in de Molenstraat te Gllze ln een regenput ge vallen en verdronken. COMMISSIE BURGERBEVOLKING. t By heschlkking van den minister van Blnnen- landsche Zaken en van Defensie d.d. 2 April 1940 is aan den kapitein der artillerie, K. van Ryn. op zyn verzoek wegens verandering van functla eervol ontheffing verleend als lid van da Com missie Burgerbevolking, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen, diensten. Tot lid van de commissie la benoemd de luitenant-kolonel Van den Generale Staf A. H. Njjhoff, hoofd van de tweede afdeellng B van het departement van Defensie. 22 AprU. Emoe, uitreis, te Rangoon. Torenvalk, thuisreis, te Meden. Wielewaal, thuisreis, ta Alexandria. MUTATIES IN BET LEGER. Met Ingang van 1 Mei 1940 ls op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-IuitenanUcolonel W. F. Nyiand van het wapen der Infanterie, Met ingang van ,25 April 1940 en aangesteld by het reserve-personeel der landmacht, by het wa pen der Infanterie, ter nadere indeeling door of vanwege den minister Van Defensie, tot reserve, luitenant-kolonel de reserve-majoor W. A. Groe- nendyk van het 22ste regiment Infanterie- Met ingang van 21 April is eervol ontslag ver. leend uit den militairen dienst aan deri reserve majoor J. Maissan van het 2dg regiment Infante, rle, KONINKLIJKE MARECHAUSSEE. Met ingang van 1 Mei 1940 is aan den kolonel J. van Selm, Inspecteur der Konlnkiyke mare. chaussee op zijn veézoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Kolonel Van Selm Is Hr. Ms. dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Met Ingang van 1 Mei 1940 zyn benoemd en aangesteld bij het wapen der koninklijke mare. chaussee tot kolonel Inspecteur der Koninklijke marechaussee, de luitenant-kolonel A. W, de Ko. nings, commandant van de eerste divisie der Ko. nnkiyke marechaussee; tot commandant van de eerste divisie der Koninklijke marechaussee ma. joof jhr. D. J. H- N. den Beer Poortugaal van dat wapen. GOUVERNEUR DER RESIDENTIE. By Koninkiyk Besluit van 20 AprU ls aangewe zen voor de waarneming van de betrekking van gouverneur der Residentie, in geval van ontsten. tenis, ziekte of afwezigheid van den titularis, ge- neraal.majoor H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst van den generaién staf. Haring. Betaald wordt voor steurharing, E.W. VoUe 20 per kantje. TER HARINGVK8CHERIJ. Van de Vlaardingsche vloot zullen op 7 Mei de volgende schepen ter haringvisschery vertrekken: VI. 83, P. v. Embden van de N.V. Van Toors Vis- schery My.; VI. 114, T. Eygenraam van de Dogger My.; VI. 218, A. Visser van de Visscbery My. Vlaardingen. VEILIGHEID VAN VISSCHERSVAARTUIGEN. De minister van Waterstaat heeft in de commis sie, waaraan is opgedragen hem van advies te die nen omtrent nadere bijzondere maatregelen, wel ke zouden kunnen worden getroffen ter verhoo ging van de veiligheid van visschersvaartuigen en hun opvarenden, tot lid benoemd den heer A. J. W. van Anrooy, Inspecteur der kust- en scheeps- radio-telegrafie te 's Gravenhage. —f Estland gaat binnenlandse!» vischsoorten inzouten. Met het oog op de moeilijkheden bij den aan voer van haring in Estland zal aldaar in het komende seizoen meer aandacht worden besteed aan het Inzouten van binnenlandsche vischsoor ten. De zoutvoorraden in Estland acht men'daar voor voldoende. - Marktbericht IJmuiden van 23 April. Tarbot 1.101.08, tong 0.800.59 per kg.; griet 27—21, zetschol 23, kleinschol 23—12, bot 10—7, schar 154.20, wyting 9.505, per 50 k g.; kabel jauw 7246 p. 125 kg. Besomming trawlers: Poolzee JJm. 77 200 man den 2990. Besomming loggers; K.W. 16 ƒ1060; K.W. 31 1180. Besomming kotters K.W. 21 ƒ720. KEDERLANDSCHE KABELFABRIEK TB ALBLAS8ERDAM. In het verslag van de Nederlandse!» Kabelfa- brlek te Albiasserdam over het afgeloopen jaar wordt vermeld, dat ln de nieuwe fabrieken, waar bandyzer en yzerdraad worden vervaardigd, alle afdeelingen ln bedryf werden gesteld. De produc- Ue van dit Jonge bedryf kon zoo worden opge voerd, dat de exploitatie reeds van gunstlgen in vloed op de uitkometen van de gezamenlyke fa brieken is geweest. De omzet van de velschillende bedry ven kon ln vergeiyking met het voorafgaande Jaar we J erom worden vergroot. Weliswaar liep de export door den oorlogstoestand in enkele landen iets terug, doch daarvoor werd ruime compensatie gevonden door een toeneming van opdrachten in het binnen land. In den loop van het boekjaar'werden weder nieuwe machines aangeschaft, waaronder een loodpers van de meest moderne constructie. De tweede Siemens Martin-oven is ln aanbouw. Tengevolge van de koersdaling der Nederland- sche Staatsfondsen werd op het effectenbezit een koersverlies van 457.358 geleden, welk bedrag in mindering werd gebracht van de reserve voor risico en beleggingen. De brutowinst bedraagt ƒ2.920.536. Na aftrek van de statutaire afschrijvingen en reserveering van ca. 260.000 voor bel-stingen en andere kosten, biyft ƒ2.519.490 ter verdeeling over, waar uit een dividend kan worden uitgekeerd van 25 (als vorig jaar) en per oprlchtersbewijs ƒ1.145 kan worden gedeclareerd (vorig jaar 1.142). Levensmiddelen voor $e Duitsche troepen worden felost. Woensdag 24 April. HILVERSUM I 1S7S en 414.4 m. NCRV: 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Ge- iukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoontnuziek. 12.30 Berichten ANP 12.35 Gramofoontnuziek. 1.00 Celesta-ensemhie en gramofoontnuziek. 2.00 Gramo foontnuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoontnuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Pia nokwartet ..Die Haghe" en gramofoontnuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.455-55 Gra mofoontnuziek. 6.00 Land- en tifinbouwcauserie. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: 6.30 Taalles en technisch onderricht NCRV: 7.00 Berichten, 7.15 Kamermandollné- ensemble Hilversum en gramofoontnuziek. 8.00 Be richten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.20 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (9.159.45 causerie over Antwerpen). 10.25 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.55 Gramofoon- muziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n 301.5 m. VARA: 8.00 Berichten ANP. gramofoontnuziek. 9.30 Keukenpraatje. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouwen. 10.50 Voor arbei ders ln de contlnu-bedrilven. 12.00 Gramofoontnu ziek. 12.15 Orgelspel (opn 12*5 Berichten ANP, gramofoontnuziek. 1.001.45 VARA-orkest 2.00 Handwerkles. 2.30 Gramofoontnuziek. 3.00 NVV-uizending voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.306.00 Zang en orgel. 6-05 De Ramblers. RVU: 6.30 Causerie „Wat is materie'". VARA: 7.00 VARA-kalehder. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. VPRO: 7.30 Bijbelvertellingen. VARA: 8.0b herhaling SOS-berichten. 8.03 Be richten ANP. VARA-varia. 8.15 Gramofoontnuziek. 9.00 Radiolooneel. 9 30 Gramofoontnuziek. 9.40 VARA-orkest. 1010 Rpslan-orkesL 10 40 Medische vraagbaak. 1100 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en *49 m. Na t0.20 n.irf. ook 342 m. 11.50 OrgeispeL 12.20 Berichten. 12.351.20 BBC-Northern-orkest 2.20 O. Rabin's dansorkest. 2.50 Radiotooneel. 3.20 BBC-Harmonle-orkest. 3 50 Shadwick strijkkwartet 4.20 Berichten (Welsch). 4.25 Welsch programma. 4.40 Kinder uurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Pianosoli 5.50 Actueele uitzending. 6.20 Mededeelingen. 6.40 Variété. 7.10 Muzikale causerie. 7.40 Revue-pro gramma. 8.20 Berichten. 8.40 Actueele cause rie. 8.55 Variété. 9 20 Radiotooneel. 9.50 Ver- zoekconcert. 10.20 BBC-Zangers. 10.45 O. Ra bin's dansorkest 11.20 Berichten. RADIO-PARIS 1*48 m. 11.10 Vioolvoordracht 1120 Yvonne Gouverné koor en pianovoordracht. 12.05 Pianovoordracht. 72.35 Zang. 1.05 en 1.30 Cello voordracht 2,20 Pla novoordracht 2.50 Radiotooneel. 3.50 Pianovoor dracht 4.20 Chansons. 4.35 Cellovoordracht. 5.35 Piano en viool. 6.50 Radiotooneel. 9.05 Orkest concert m.m.v. soliste. 10.05 Volksliederen met toe lichting. 10.20 en 10.35 Radiotooneel. 11.05 Zang. 11.20—11.50 Solistenkwtntet van de Garde Répuhlt- caine en soliste. KEULEN 456 n>. 4.ÖO Otto Fricke's orkest 6,40, 8.308.50 en 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Concert 11.20 Omroep- Amusementsorkest en soliste. 12 50 Concert 2.20 Stedeltlk orkest van Duisburg eiFsolisten. AIO Lite- rair-muzikaal programma. 4.45 en 5.50 Gramofoon muziek. 6 35 Omroeporkest en solist 7.45 Muzi kaal tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.50 11.20 Zie Deutachlandsender. BRUSSEL 322 m. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12 30 Omroep- dansorkest 12-501.20 Gramofoonmuziek. 4-20 Dultschers op marsch buiten Oslo. Langs putnhoopen naar voren. Duitsche,, landingstroepen ontschepen zich. ln Fredrikstad aan de Oslo-fjord tegenover Larvik Jazzmuziek (gr.pl.), 4.45 Het Nederlandsche trio. 5.50 Accordeonvoordracht 6 20 Gramofoonmuziek. 7.20 „Prinses Zonneschijn", operette. 9.3010.20 Om- roepdansorkest. BRUSSEL 484 tn. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.55 Piano duetten. 5.35 en 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Wiliy Ruhlman's orkest en solisten. 8.35 Radio-orkest 9.30 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoonmuziek cmet toelichting). 9.50—10.20 Gramofoonmuziek. DRUTSCHLAND8ENDER 1571 m. 6.35 Blaasconcert 7.20 Gevarieerd politiek pro gramma. 8-20 Berichten. 8.50 Omroepkleinorkest. 9.20 Omroeporkest 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11,5012.15 Berichten. Simuk heeft gelijk, miss Temple. Ik zal u zoo Spoedig mogelijk naar SebranjJ laten vervoeren. Ik heb maatregelen getroffen, dat u, eerst per draagbaar naar de rivier zult worden gebracht, waar een flinke boot u verder zal brengen. U zult dus geen nieuwe vermoeienissen meer te verdu ren hebben. U schijnt nogal haast te hebben om van me *1 te komen, zei ze pruilend. Maar in ernst, moet ik werkelijk vertrekken! Na alle6 wat er ge beurd ls, voel ik me hier zoo yeilig. En nog eens, Ik heb zoo'n vreeselijkeo slaap. t Nee, u kunt hier niet blijven. V moet beelié* naar beneden. Ten eerste zouden uw broer en ook uw moeder niet anders verwachten, en dan, zon der u bejtaaid angst aan te jagen, erg veilig is het hier nog niet Ik zal me heal wat meer op hiijn gemak gevoelen, indien ik weet, dat u weer veilig op weg naar huis bent. Maar we loopen hier toelf geen gevaar, mr. Carruthers? Zouden ze het durven wagen.. Voorlooplg la er geen gevaar, neen. Maar je kurrt in dergelijke omstandigheden nooit te voor zichtig zijn. Wie weet wat ons nog boven het hoofd hangt. Èn rndertusschen zijn wij dan veilig op Se- brang. Och ja, u hebt geiyk en ik zal nie maar als een gehoorzaam kind schikken naar wat men my oplegt. Simuk en ik zuilen wel eens zien wat we hebben aan de kleeren, die u voor ons heeft mee gebracht. Ze keek met een paar grimassen naar den sarong en het lichtkleurige linnen pakje, dat nu om haar ranke lichaam zat. Arm kind. Nu herinner ik me, hoe zé vannacht tevergeefs ge-' probeert! heeft mij m'n eigen ondergoed, dat hier gereed lag, aan te trekken. Ze begon teikena aan een anderen kant. In haar wanhoop greep ze ten- Slotte naar haar eigen mandje en haalde daar deze twee kleedingstukken uit Daar kon ze beter mee overweg. Ik was te moe om ook maar een hand uit te steken, maar Ik herinner het me als een droom. Dat ls trouwens alles wat ik nog weet. M|jn geeet schijnt een tijd uitgeschakeld te zijn geweest. Niets kan lk me meer herinneren dan.™ Zy hield plotseling op en staarde met wijdopen oogen Mar een plaats op den kalen muur. In haar pogingen om al de doorgestane verschrik kingen in haar geheugen terug te roepen, werd ze gestremd door een visioen, dat al het andere scheen weg te dringen. Ze begon zenuwachtig te lachen en te gllleh. 0 Ja, nu zie Ik het weer, o, die oogen! Zy loerden voortdurend door de spleten ln dra muur. Zie je daar vlak achter je die spleten niet! Daar hebben ze me den gebeelen naoht afge loerd... Desmond sprong op, legde een oogenblik haar hand op zijn schouder en toen ze dreigde te be zwijken onder de verschrikkelijke angstbeelden, sprak hij op tamelijk norschen toon; Nu, miss Teinple, dat ls afgeloopen, hè! Nu geen gezeur: meer over wat geweest ls. Dat Is voor goed achter den rug en binnen enkele oogen- blikken bent u veilig en. wel dp weg naar huis. Zie je wel, dat het allemaal maar gekheid is met die oogen, voegde hij er op kalmer toon Mn toe. Nu laat Ik Jullie even slleen om toilet te ma ken. Maar ik' geef'niet meer dan tien minuten, hoor, al moet je het ook met de onervaren Si muk stellen. Hy wendde zich op den korten bevelenden toon, dien hij tegenover Inlanders gewoon was, tot bet bruine meisje en sprak: Help de missy even, maar het moet vlug gaan. wy hebben niet veel tijd te verliezen'. Hy zat op een boomstam bij de hut te wach ten en baalde zijn zakboek te voorschijn. Ik moet Temple een briefje sturen, dacht hij, dat hij zijn zuster komt ophalen en hem met enkele woorden een Ides te geven van wat er ge beurd 1». Beste Temple! schreef hij. Ik zend' je zuster weer naar beneden. Even na bet bereiken van dit schrijven zal de boot ook aankomen, vermoed lk. Ds oude Pulangge en zijn dochter hebben bat om baar. uit Ansokol's banden te bevrijden. Nu is ze hier, hier, dat beteekent een kamp langs de Penatran- rivier aan het pad naar Tiang's dorp, zoowet een uur loopen van het kruispunt van de Pematang, miss Temple mankeert niets, maar ze is doodop. Vraag haar zoo weinig mogelijk, daar elke her innering nog zoo verech ln haar geheugen zit, dat se <n haar overspannen toestand geen schel ding van verleden en heden kent. Ze moet bet eerst beelemaal leeren vergeten, totdat ze er la ter over kan praten als over een verbaal. Als lk jou was, zond Ik'.haar door naar Fort Maloolm, zoodat ze heelemaa| de wildernis leert vergeten. Aks we weer MJ eikaar komen, zal Ik Je alles ta geuren en kleuren vertellen. Zoodra de ver sterking aankomt, trek ik er op uit, om een flln- ken strooptocht tegen (He ellendelingen te onder nemen. Ik zal ze een behoorlijk lesje geven, wees daar zeker van. Zou je Bunang niet eens willen opbellen, dat ze daar eren een telegram sturen naar Parker, dat alles tot nu toe In orde ls. Ik heb rijst en proviand noodig. Stuur een paar mannen met mijn kamp uitrusting en vergeet vooral niet er een paar doo- zen sigaretten bij te doea. Cheerio, ouwe jongen. Wat ben He blij, dat all«a^ zoo schitterend op zijn pootjes terecht Is geko men. 'n poot van je D. C. Wat gestommel In de but. Stella kwam nastr buiten, zwaar leunend op Slmuk'z schouder. Haar gezicht was doodsbleek en haar vochtige oogen en bevende lippen bewezen, -.dat ie ge schreid had. De»mond sprong op en sei opgewekt: Prachtig. Nu zullen we je zoo goed als bet gaat tos tel leeren op de draagbaar en (jén kunnen wa verder. 1 Hartelijk dank voor de uUgStaénde zorgen, mr. Carrutben, U bent steeds zoo voorkomend me daarstraks zoo kinderachtig heb aangesteld. Ze glimlachte hem een beetje aarzelend toe en ging toen op de draagbaar liggen. Een zestal po litiemannen stond al gereed om haar als bescher mers en dragers te begeleiden en op een teeken van Desmond wierpen twee van hen de karabijn over den schouder en namen de draagbaar op. Stella rustte op een arm en keek op haar gemak het kamp af, toen het kleine gezelschap zich op weg begaf Door de poort verlieten ze de kleine versterking. Het ziet er allemaal zoo stevig uit. Echt man nenwerk, zei ze. Huiselijk vind ik. Ik zou er beet willen blijven. Een heerlijk plaatsje om te plc- nlcken. De jungle ls bij mooi weer zoo kwaad nog met. Met de moessons kun je echter je genoegen wel op. Het kamp is heelemaal het werk van mijn korporaal. Die verstaat zijn vak best, vindt u niet? Ze waren ondertuaschen aeu> het smalle voet pad gekomen. Desmond liep nu noodgedwongen alleen. Hy liet de draagbaar voorgaan en Meld ze voortdurend in het oog. Stella lag wat te soezen. Ze verloor alle begrip van tijd en ontwaakte eerst uit haar droom en, toen de boom en op ruimer af stand kwamen te staan en bet breede glinsteren de water van de rivier, rustig, staalblauw voort- stroomde onder den lichtval van een heldere mtd dagzon. Hoe lang duurt het tot da onderneming! vroeg se. Desmond keek op zijn polshorloge en mat de hoogte van het water met zijn oogen. Ik ben bang, dat er niet veel stroom Is. Het water staat erg laag. Maar tegen vier uur kunt a toch gemakkelijk bij uw broer xijo- Mr. Temple aal u wel opwachten, vermoed lk. Ik heb hem over land een briefje gezonden om hem van uw komst op de hoogte te brengen. De mannen zetten de draagbaar neer, rekten af. Stella stond op en Uep met een bleek en ang stig gezicht op hem toe. U zei: .„uw". Gaat u niet met me mee! Ik vrees van niet. Ik moet onmiddellijk terug om dat zaakje voorgoed op te knappen. Zij keek hem lang en zwijgend aao, totdat de tranen ln haar oogen welden. Een oogenblik trachtte ze die nog te weerhouden. Toen bedekte ze het gezicht met haar handen. Ze begon ze nuwachtig te snikken. O, dat boud lk niet uit, dat boud lk niet uit. Nee, gaat u asjeblieft niet terug onder die zwar te duivels. Stel u voor, dat ze... o, bet Mjn zulke schurken, zulke listige, onbarmhartige duivels.... en... o, ik zou geen oogenblik rust meer kennen. Komt u asjeblieft met me mee, toe nou. Ik voel me zoo eenzaam, na dit alles. Nee, al mijn geluk aal weer weg zijn, als ik weet, dat u hier alleen bij die wilden bent achtergebleven. Desmond streed bard tegen zijn verlangen, om haar in zijn armen te nemen en de tranen weg te kussen uit haar oogen. Het wap een harde stryd, maar er was lets, dot hem weerhield. De partijen waren te ongelijk, hij bad te veel op haar voor. Nee, dit was niet het geschikte oogenblik om zijn liefde te verklartn. Te veel Wj-onstantfigheden zouden haar antwoord beïnvloeden. Bovendien wa ren de oogen van zijn menschappen en de koelies, die met de boot waren meegekomen voortdurend op hen gevestigd. Daar zou wat over gekletst worden, indien hij zich veroorloofde met een en kelen kus haar angst weg te nemen. Hy begreep wel, dat men nu reeds bezig zou zijn om bet be ruchte wagentje ven den laster Mn bet rollen te Daarom vermande hij zich. Streng, koel, bij na afgemeten nam hij baar bij de schouders. Hy wachtte even, tot haar zenuwen Iets tot bedaren kwamen en sprak toen kalm en zacht:

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 8