Hofmeester K. staat terecht. Zitting gedeeltelijk met gesloten deuren. WEEROVERZICHT De contrabande-controle en de luchtvaart. Vrouw met mes gestoken. Vier jaar geëischt. ROEIBOOT OVERVAREN op het Galgewater bij Leiden. Friesland bracht 50.000 bijeen voor Finland. NEDERLAND EN BELGIE. Geslaagde massale lucht beschermingsoefening te Haarlem. DERDE BLAD PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT A. DONDERDAG 28 APRIL 1940 HET LIJK JN DEN KOFFER De vrouw werd gestoken, toen zij nog leefde. f- DE NOODLOTTIGE TWIST IN DE KEUKEN DEUREN GESLOTEN \NA DEN MOORD GRUWELIJKE VONDST DOODELIJKE STEKEN ZON EN MAAN: LICHTEN; GERING MOREEL GEVOEL VERDEDIGER CONTRA DESKUNDIGE BINNENLAND Belangstelling voor de K.L.M.-lü'n naar Lissabon. Kerknieuws. Belgische domper op enthousiasme voor economische samenwerking. Lwidbouw-belangen. 'mt Kerknieuws. g» Vandaag liaatt de geruchtmakende moordzaak tegen den hoftneeater K. aoor de Amsierdam- acbe rechtbank gediend. De belangstelling was buitengewoon groot; temeer daar de oiftcier aan justitie, nr. I. de Blécourt, ruim veertig getni. gen had gedagvaard. Uiterlijk onbewogen neemt hofmeester K„ Verdacht van moord op zijn vrouw en het ver. bergen van het lijk In een koffer, plaats in het verdachtenbankje. Nadat het O.M. de dagvaar ding .heeft voorgelezen, onderwerpt de president van de rechtbank, mr, W. Dons. verdachte aan een zeer uitvoerig verhoor, waarin hij vooral de verhouding tusschen K. en zijn vrouw be. licht. Voorts bespreekt hij de financieele^ om standigheden van den hofmeester en zijn rela. ties met andere vrouwen. U was getrouwd met Maria Tëeuwisse? vraagt de president. Ja, antwoordt K. Meer om den steun dan omdat ik zooveel van haar hield.... K. vertelt dan, dat hij, wanneer hij thuis was, steeds met haar uitging. Zij was negen jaar ouder en van een minderen stand dan verdachte. Zijn plan was geweest later een hotel op te richten. President: Met uw vrouw? Of vond u haar een blok aan het been? Verdachte: Neen, met mijn vrouw wilde Ik dat hotel beginnen. K. vertelt, dat hij 60 a 65 per week verdien de, zijn vrouw kreeg ƒ17 per week. Verdachte had wat gespaard en gespeculeerd en hij bezat ruifn ƒ1000. Pres.: En wat was u van plan «iet het geld te doen? Verder speculeeren, zegt verdachte rustig. Pres.: Waarom betaalde u uw schulden niet af? U had een ameubfement op afbetaling ge. kocht. U wa3 nogal royaal voor uzelf, r Verd.: Dat ging nogal. Mijn vifcuw en ik gin. gen altijd samen uit. j Maar u hield uw vrouw nogal kort. Zc moest zelfs uit werken gaan. -■* In 'Sabing had verdachte bericht gekregen, dat de 1000 weg waren. Pres.: Vond u dat vervelend? Verd.: Och ja. dat wel, maar ik dacht: Nu, dan begin ik maar opnieuw. Verdachte weigert den naam te noemen van der: man, die voor hem heeft gespeculeerd, De president komt dan terug op de verhouding» in het huwelijk. Pres,; Uw huwelijk belette u toch niet, met andere vrouwen uit te gaan. Er zijn zelfs men- schen, die u een „vrouwenliefhebber" noemen. Verd.: Dat is niet ,waar. Pas de laatste paar jaar ging ik wel eens met andere vrouwen om. De president beschrijft dan een scène tusschen verdachte en een meisje, dat hij aan boord leerde kennen. In Indlë had K. een bezoek aan de fami lie van het meisje gebracht. Hij had zelfs over Zijn trouwplannen met haar gesproken. Pres.: U schreef haar minnebrieven en daar was geen woord Fransoh bij. Maar u was al ge trouwd.... Verd.: Ik was van plan te gaan scheiden. Pres.: Niet on» haar af te maken? Geen sprake van, zegt verdachte. Ik wilde ioheiden; dat is toch mogelijk? Pres.: Maar uw vrouw Marie was erg op u gesteld. 'Verdachte vertelt dan verder, dat hij op de te rugreis uit Indië tot andere gedachten was geko men. Een meneer aan boord had hem gewaar schuwd tegen Indische vrouwen en het meisje, dat hij had leeren kennen, was een halfbloed. Officier: Wie was die meneer? Verd.: Dat weet ik niet meer. Officier: Al weer een naam, dien u niet wilt noemen. Waarom liet u het meisje schrijven naar een hotel op het Damrak? U vertelde het meisje, dat u daar uw intrek wilde nemen, Verdachte weet hier niet veel op te antwoor den. Hij wilde niet, dat de correspondentie be-* Jtend zou werden. Drie kwartier later waa K. weer gaan kijken. Toen meende ik zeker, dat zjj dood was. Zij was lijkwit, haar oogen waren gesloten en zij was zoo zwaar Prea. Maar u hebt het niet gecontroleerd. U hebt geen pols gevoeld. Verd.: Neen, dat geloof ik niet Het lichaam had hij naar de keuken gedragen. Pres.: En in die keuken hebt u haar gestoken met het mes. Verdachte blijft heel kalm. Rustig antwoordt hij, dat hij het niet precies meer weet. Het zal wel Bijzonderheden weet hij niet meer en op vele vragen van den president antwoordt hij met een enkel woord: Vergeten, of met een schiuderop. halen. Pres,: U dacht, dat uw vrouw dood was en toch stak u haar met een mes. Waarom? Dat weet ik ook niet, antwoordt verdachte. Wij zijn nu op een punt gekomen tijdelijk de deuren van de zaal te sluiten, oordeelt de pre sident. y Aldus geschiedt. Op vragen van den president beschrijft K. zijn laatste thuiskomst. Eerst was hij na aankomst „van het schip naar een café gegaan. De thuis. Jtntnst was heel gewoon. Pres.: Noemt u dat maar gewoon. U had het plan van haar af te gaan... Dienzelfden avond van zijn terugkomst had hij een lang gesprek met zijn vrouw gehad. Daarbij had zij zich laten ontvallen, dat zij ken nis met een anderen man had aangeknoopt. Er was toen ruzie gekomen. Ze was al boos. omdat ik de proefvaart met de Oranje moest meemaken. Dat had ik haar ver teld, toen ik pas thuis was. Pres.: Dat begrijp ik niet. Zij vertelde u, dat Bij met andere mannen ging. Zij kon u dus mis sen als kiespijn. Verdachte gaat dan Terder met zijn lngnbrr «erhaal. De rnale was hoog geloopcn. Toen ver. «lachte opatond, dacht zijn rrosw blijkbaar, dat |hU baar te l()f wilde. Zij gaf hem een duw. Ver. ghte op zijn heart duwde haar van zich af en vrouw viel tegen den kachel» IJl Ik dacht, dat ze dood was. Pres.: Maar dat is toch onmogelijk. Als Je uw tegen de kachelplaat valt, ga je toch naar ar »o«' en je onderzoekt, hoe het met haar is. •l ben je nog zoo boos en al ben je een gnan van uw harde inborst, toch help Je. tk heb haar naar bed gedragen. Ik dacht •erst, dat ze bewusteloos wss. Pres.: En hebt v bet hoofd en de polsen nat gt- gnsakt? Neen, dat had verdachte niet gedaan. Op het Dnopgemaakte bed hsd hij hasr neergelegd. Pres.: Wit dei u? Ik ging naar de voorkamer, zegt verdachte. Ik liep heen en weer. Drie kwartier liet Ik haar liggen en ik dacc.: Misschien komt ze bij. Pres.: Maar een dokter haaide u niet. Dronk u ln dien tijd borrels? Verd.: Een paar. Pres Ja. ja, u zorgde wel voor u zélf, maar Biet ïobt uw yrpuw. Binnen een half uur worden de deuren weer geopend. In den tijd, dat de deuren gesloten wa ren, heeft verdachte verteld hoe hij het lijk van zijn vroyw in stukken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat er na 22 Juni is ge beurd. Op 23 Juni bezocht hij 's middags om drie uur een café; om acht uur had hij een gesprek met den broer van zijn vrouw voor de woning in de Ptjnackerstraat, Weer bezocht hij 's avonds een café; met eenige kennissen ging hij naar zijn wo ning, waar in een der kamers het lijk van zijn vrouw lag. Pres,; U hebt zelfs het huis nog laten zien. Een kamer was op slot. U zei toen, dat Marie weg was naar Rotterdam en dat zij den sleutel had meegenomen. Dat was tocK gevaarlijk. Och ja, zegt verdachte. Den volgenden dag, 24 Juni, kocht hij den hut koffer en ging daarmee naar huis. Denzelfden dag omstreeks 6 uur vroeg hij zijn buurman hem te helpen met het naar beneden brengen van den koffer. K. reed weg met twee koffers in zyn huurauto, 's Nachts arriveerde hij bij zijn zuster te Deventer, nadat hij te Garderen een aanrijding had gehad, naar hij verklaarde. Hij bleef bij zijn zuster tot 12 uur 's middags en reed toen terug in de richting Amsterdam. Weer be zocht hij onderweg eenige café s en bij Ter- schuur onder Barneveid laadde hij de koffers met hun luguberen inhoud uit en verstopte ze onder struikgewas. Na dezen afgrijselijken tocht was hij op 26 Ju. 'ni weer te Amsterdam. Van 27 tot en met 29 Juni maakte H. als hofmeester den proeftocht met de Oranje mee. Na zijn terugkomst ging hij naar Amsterdam terug, verkocht zijn inboedel, logeer, de in hotels, bezocht op 3 en 4 Juli de kermis te Laren en vertrok in den vroegen ochtend van 5 Juli met de Johan do Witt haar Indië. Aan boord maakte ,hij weer kennis met een vrouw, een handschoentje. Weer werd hij ver liefd en hij schreef over deze episode een dag boek. In Indië ging hij weer een bezoek brengen J>ij het meisje, met wie hy wilde trouwen.... Korten tijd later werd hij in Indië gearresteerd. Het inleidende verhoor van verdachte is hier mee ten eindt. De eerste getuige is een soldaat. De man was 10 Augustus aan het bramenzoeken in de buurt van Terschuur. Getuige beschrijft met enkele so bere woorden, hoe hij onder het struikgewas den koffer vond en hoe deze geopend werd. Hij ver telt van den schrik bij het zien van den lugube ren inhoud; een deel van een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk. De koffer lag achter het prikkeldraad. Hij was loodzwaar en moeilijk te hantëeren. Verdachte had de koffer op die plaats kunnen krijgen, doordat het terrein ter plaatse helde. Een volgende getuige bevestigt de verklaring van den eersten getuige, met wien hij samen aan het bramenzoeken was. De heer J. Westrik, burgemeester van Barne veid, had als hulpofficier van justitie het eerste onderzoek ingesteld. Getuige had ai het moge lijke gedaan om den tweeden koffer te vinden, een bruin leeren, die volgens verdachte de rest van het lichaam bevatte en ook door K. daar was verstopt. Er is lang gezocht, maar deze Singa- pcre-koffer is niet gevonden. Mr. De Blécourt: Er had zich zelfs een hel derziende aangemeld. Een politieagent uit Barneveid beschrijft den inhoud van den koffer. Met den romp vond hij er ook eenige dekens, een vloerkleedje en wat kleeren in met het waschnummer 273. Dr. B. J. Mansens, prosector te Utrecht, had den romp onderzocht en geschouwd. Hij had drie steekwonden in de borst gevonden; één steek had het hart doorboord. Ook toonde het lijk on- derhuidsehe bloeduitstortingen, die kort vóór den dood waren ontstaan. Verdediger mr. Kokosky: Waarom is de steek wond bij het leven toegebracht. De dokter had dit vastgesteld uit de zware verbloedingen in de weefsels. De vrouw moet dus nog geleefd hebben, toen de steken werden toegebracht. Verdediger: En wanneer zijn de blauwe plek ken door stompen of knijpen toegebracht? Dr. Mansens: Ook kort voor dert dood intrad., De steken, aldus verklaart deskundige nog, waren met vaste hand toegebracht. Mr. Kokosky:-Kunnen de steken niet zijn toe gebracht dadelijk nadat de dood was ingetre den? Deskundige blijft erbij, dat de steekwonden zijn toegebracht tijdens het leven van de vrouw. Dr. Hulst, politiedeskundige uit Leiden, licht zyn rapport aldus toe: Wanneer wy een meening moeten geven omtrent de doodsoorzaak en genige andere pun ten, alleen op grond van onze eigen waarnemin gen, dan moet hierbij de restrictie worden ge maakt, dat deze meening ten deele zou kunnen worden gewijzigd door kennisneming van de be vindingen der Utrechtsche deskundigen. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat voor den docd een groot bloedverlies is geleden, daar in de Hjkdeelen, behalve ln den streek van den linkerschouder, geen bloed is gevonden. Daar niet het geheele lichaam is gevonden, is het niet met volkomen zekerheid te zeggen, welke facto ren tot deze „bloed-armoede" hebben geleid, doch daar een steek in de borst, gedurende het leven toegebracht, in het hart is gedrongen, en dit aan voor- en achterzijde heeft doorboord, bestaat zeer zeker de mogeljk.ieid, dat deze steek doodeiyk Is geweest. Mogelijk kan bet rapport der detkunr middag 12 uur. Barometer WJ 0 gr. Cela. Therm, la da schaduw Maximum temperatuur Minimum temperatuur Windrichting en kracht Bewolking der lucht 24 April. 10O$7' mbar. 752.1 m.M. tt.O'CL M*F. 24.4*C. 7«-r. 14.0*0. 57T. Ooet 1. Zw. bewolkt 25 April. 1009.0 755.» 9.0* C. 20.2* C. 0.O*C. Weet 3. Motregen. m.M. «•F. ««•F. 4t'F. m.M. kwik Ia 1 mbar. Hat dunne pijltje geeft dan stand van da vorige opgaaf. A Vry'dag 26 April. Zonso. gang 4.41 Zonsondergang 7.1B Afnemende maan. Vaartuigen van Zonsondergang tot Zonsopgang, Rijwielen en Motorrijtuigen, uit 's morgens 4.11 aan 's avonds 7.46 digen uit Utrecht, wanneer zij byvoorbeeld bloed in het hartzakje en in de linkerborstkas hebben aangetroffen, hier een meer positieve conclusie mogelijk maken. Dat de twee steken ln de linkerborstkas grdn- rende het leven zyn toegebracht, mag als zeker worden aangenomen, verklaart dr. Hulst. Om trent de wond ln de rechterhelft Tan de borst be staat eenige twjjfel. Acht u het verhaal van verdachte, dat de vrouw gevallen is en toen dood was, aannemeiyk? vraagt de officier. Neen, antwoordt dr. Hulst. Dat is m.i. on- aannemeiyk. Mr. Kokosky; Maar is het niet mogelijk, dat K. werkeiyk'den indruk kon krygen, dat zijn vrouw dood was? Dr. Hulst: Laat ik eens heel ver gaan en aan nemen, dat de vrouw bewusteloos was. Dan is het natuurlijk, dat hij den indruk kreeg, dat zij dood was, hoewel het verschil gemakkelijk te con- stateeren is. Mr. Kokosky: Maar er zijn meer voorbeelden van menschen met zeer dunne schedels, eierschaal schedels. We weten van den schedel van de vrouw niets af. Misschien is ze inderdaad gevallen, tegen den slaap bijvoorbeeld, en diep bewusteloos ge worden. K. is vry sterk en misschien heeft hy haar met kracht tegen de kachel gesmeten. Deskundige: Met absolute zekerheid kan over den schedel niets worden gezegd, Het hoofd is nog steeds niet gevonden. Het psychiatrisch onderzoek, door de zenuw artsen dr. S. P. Tammenoms Bakker en dr. F. Grewèl verricht, leidde tot ,de conclusie, dat ver dachte toerekeningsvatbaar is. Onafhankelijk van de daad beschouwd, verklaren deze deskundigen, dat verdachte weinig moreel voelend is. Hij heeft een grooten hang naar prikkelende middelen, zon der dat hij een narcotomaan is. K. heeft een groo- te fantasie en hij moet worden beschouwd als iemand met zekere psychopathische trekken. Ir. vele opzichten is hij een onuitgegroeide persoon lijkheid, die lijdt onder conflicten tusschen zijn h ntasieieven en de eischen van de werkeiykheid. Deze ziekeiyke bijzonderheden zijn echter naar het oordeel van de deskundigen niet zoo sterk uitgesproken of gekleurd, dat verdachte zou lij- uen aan een ziekelijke stoornis of gebrekkige ont wikkeling van de geestvermogens. Deskundigen hebben ook niet de overtuiging gekregen, dat de bovengenoemde psychische bijzonderheden nood zakelijk tot de daad hebben moeten voeren. Over het gedrag tijdens de daad en daarna uiten de psychiaters zich met groote reserve, daar zij vele mededeelingen van verdachte onbetrouw baar achten. Het geheele gedrag na den moord wijst niet op een sterk nerveus wan-evenwicht. Niet blijkt, dat de steken aarzelend zyn toege bracht. Hoewel er van een roes tijdens bet plegen vnn het feit niet gesproken achUnt te kannen worden, zal de groote hoeveelheid alcohol, dia verdachte heeft gebruikt, zyn inTloed hebben gehad op de handelingen van verdachte. De deskundigen namen aan, dat bij dezen zeer actieven man, na^at dé moord was gebeurd, het geheele gedachtenleven werd beheerscht door: Hoe krijg ik den boel weg Deze uiterst weinig gevoelige,, zeer' beweegiyke, Impulsieve, maar toch niet verstandiger man heeft in de manier, die hy heeft toegepast, het middel gezien om de sporen van zijn daad uit te wis- schen. Ook, in het weinig doelbewuste autorijden met de koffers zien de psychiaters geen normale handeling, doch een besluiteloosheid en uitstel len van de beslissing over de plaats, welke het meest geschikt zou zijn om de gevolgen van zj)n daad te doen verdwijnen. De verdediger, mr. Kokosky, zegt dat hy zich in geen enkel opzicht met het rapport kan vereeni gen. U bent m.I. te veel afgegaan op de stukken, zegt-Rij. U somt vele psychopathische trekken op en toch komt u tot de conclusie, dat verdachte vol komen toerekeningsvatbaar is. Voor u had het dos sier een gesloten boek moeten blijven. Deskundige dr. Bakker zet zUn meening om trent de psyche van K. nader uiteen en de officier merkt op. dat de deskundige voor zyn onderzoek toch moet weten met wat voor soort man Wj te doen heeft. Hoe meer hy van den man weet, hoe- beter. Een lang debat tnascben den verdediger en dr. Bakker ontspint zlcb, «onder dat er overeenstem ming wordt bereikt De £e*kandlge blUtt erbjj, «lat verdachts volkomen toerekenbaar Is enjd» verde diger stelt ziek op het staadput, dat toch toatotan •te van vsrmladsrd toerekeningsvatbaar Boet worden gesproken. MJJn bedoeling is, beslnit ar. Kokoskr, Ses ander onderzoek naar verdacktes gesetvermo. gras Ie verzoeken. Het verhoor van de deskundigen is hiermee Urn einde en de rechtbank pauzeert. Het ln Frankrijk geopperde plan de contra- bande-contröle der geallieerden uit te breiden tot de luchtvaart, heeft in Engeland ook ln de pers terstond groote instemming "gekregen. Voor toepassing van deze contróle zouden bur gerlijke vliegtuigen, waarvan kan worden ver. ondersteld, dat rij contrabande vervoeren, ge. dwongen moeten'worden in een luchthaven, wel ke daartoe zou wordèn aangewezen, te landen. De Fransche en piitsche ministers voor de eco- mische oorlogvoering heeten reeds samen te hebben overlegd, hoe deze maatregel het best kan worden uitgevoerd. In dit verband wordt in Engèland druk ge. sproken over den dienst van de K.L;M. naar Lissabon, die een Nederlandsche, maar uiter aard ook Duitsche verbinding vormt voor den dienst van de Amerlkaansche clippers, welke tusschen Amerika en Portugal vliegen. Men wget hier niet, of de toestellen contrabande van" Lis sabon naar Nederland en verderpp ^ervoeren, maar men denkt, aan de mogelykhéld daarvan met het oog op de ervaringen, welke men heeft opgedaan met den gewonen, postdienst via neu trale landen met Duitschland. Duitsche artike len van hoogen prijs, zooals wetenschappelijke en geneeskundige instrumenten, kunnen, zoo oordeelt men te Londen, met de bestaande lucht, verbinding naar Amerika worden vervoerd en op dezelfde wijze kan het Amerikaansche geld, dat de geallieerden als contrabande moeten be schouwen, naar Duitschland komen. In gezaghebbende kringen wezen wij er op. dat de K.L.M. zeker niet de luchtlijn is, welke Duitschland in de eerste plaats voor dat doel zou gebruiken, omdat het zelf een voortreffelij ke verbinding heeft naar Lissabon over Rome en Barcelona, die verre bjijft van geallieerd ge. bied, terwijl de, K.L.M. over geallieerde jcusten en vaarwaters gaat. Het belang van Duitschland bij den K.L.M.-dienst kon dus niet groot zijn, leg den wij uit. Men wees er ons op, dat de noodzakelijkheid om de blokkade met de uiterste nauwgezetheid en zekerheid toe te passen, geen anderen weg open laat dan alle mogelijke kanalen, waarlangs contrabande Duiischland kan bereiken, te ver sperren. De autoriteiten zijn blijkbaar voorne mens zoogenaamde avicerts Jn te stellen, zooals er reeds navicerts zijn voor de koopvaardij als bewijs, dat de vrachten niet voor den vijand be stemd zijn. Door van zulke avicerts gebruik te maken, verklaart men te Londen in gezagheb bende kringen, zou de vertraging in den lucht- dienst worden voorkomen. Voor de Bossche rechtbank heeft vandaag te rechtgestaan de 31-jarige A. H. uit Waalwijk, die er van wordt verdacht, dat hij op 22 November te Sprang Capelle de vrouw' van N. T. door mes steken heeft getracht van het leven te berooven. H. had den geheglen ochtend bil de vrouw doorgebracht, terwijl naar man op het land werkte, tegen den middag kregen H. en de vrouw ruzie. De man heeft de vrouw aangeval len en met een mes bloedend verwond. Verdachte beweerde „echter, dat hij de vrouw niets had gedaan en dat hU was vertrokken, zonder dat er iets was gebeurd. Na een uitvoerig verhoor- eischte de officier van justitie 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft de 23-jarige schipper van een motorschip voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan. Op 26 Juli is tusschen het motorschip Tijd stroom en een roeiboot, waarin een kapelaan en verscheidene jongens zaten, op het Galgevkater bij de uitspanning De Vink een aanvaring ont. staan. De roeiboot werd overvaren, ten gevolge waarvan de inzittenden te water raakten en twee iongens verdronken. De schipper Is thans door de Haagsche recht bank vrijgesproken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Fpederiksoord ds. J. G. Steenbeek ts Denekamp. Naar Wes- terbork ds. M. Hoekstra te Scherpenzeel (Fr.). Geref. Kerken. Aangenomen naar Warna de heer J. S. v. d. Bos, candidaat te Leiden. Nu de Friesland-voor-FInland-actie zoo goed als beëindigd is, kan worden gemeld, dat een bruto.bedrag van ruim ƒ40.000 is ingezameld, waarbij dan rog komt wat in enkele grootere gemeenten zelfstandig werd afgedragen, plus de soms belangrijke giften aan de provinciale afdeeling van het Roode Kruia, zoodat Friesland alleen in totaal 50.000 voor Finland heeft ge. offerd, vermoedelijk een record voor een liefda dig doel zoo ver bulten onze grenzen. In een dorp van nog geen duizend zielen werd f 500 bij. eengebracht. Alle standen en richtingen hebben hun sympathie voor Finland tot uiting gebracht en op ontroerende wUze kwamen soms de giften binnen, zooais -het zakje met 308 halvë centen, dat esn óüde vrouw met bevende hahd op de of- ferschaal deponeerde. Ook l« er lftt verhaal van den boer, die aan da collectanten, zyn b. 'toe op (tal aanbood. De Standaard, het toonaangevende Viaunsche dagblad, publiceert een uitvoerige beschouwing van de hand van baron R. de Kerchove d'Exaerde, vlce-voorzltter van de Kamer van volksvertegen woordigers, over de economische aamenwerking tusschen Nederland en België. Dit artikel is niet in een juichtoon gesteld, en schijnt eerdei geschreven te »yn om een domper te zetten op het enthousiasme van te ijverige voorstanders van een gemeenschappeiyke Bel gisch—Nederlandsche economie. De schrijver is natuurlijk zeer verheugd over de kentering ten goede, die zich de laatste jaren in de verhouding tusschen beide landen heeft voltrokken, maar bfj een economische samenwerking kin noch mkg men de belangen van den landbouw over het hoofd zien. Het is verkeerd te meenen, dat België vóór alles een industrieel land is. De land-.en tuin bouw is minstens evpn belangryk als de nyver- held, en Juist deze omstandigheid schijnt men bij elke onderhandeling uit het oog te verliezen. Een economische samenwerking is alleen mogeiyk „indien in beide landen eeriyk en ioyaal wordt ge streefd naar werkelijk begrijpen van elkanders levensnoodwendigheden". Bij het afsluiten van handelsverdragen met Nederlanders zijn de Bel gische onderhandelaars steeds teruggekomen met vele voordeelen voor de industrie maar met vele nadeelen voor den land- en tuinbouw. Tot dezen wantoestand hebben de opeenvolgende Belgische regeeringen sihds 1920 krachtig bijgedragen. Tegen een dergelijke verkeerde mentaliteit hebben de landbouwvertegenwoordigers in het parlement niet opgehouden te protesteeren, echter geheel zonder resultaat. De heer De Kerchove vestigt er de aandacht op, dat 'einde Mei het contingenteerlngsaccoord, dat België met Nederland gesloten heeft, vervalt, en het is derhalve hoog tyd aan dè hellingen van den land- en tuinbouw te denken. Hy gaat van de stelling uit, dat de binnenlandsche markt in de eerste plaats moet voorbehouden blijven aan den binnenlandschen producent, en aat de kost prijs van het eigen product de maatstaf moe* zyn voor de te volgen handelspolitiek. Alleen wanneer de marktprijs van de binnen landsche producten boven den kostprijs zou stijgen, zou hierin een aanwijzing te vinden zyn van een werkelijk tekort, en zou de import tegen normale prijzen van dergelijke artikelen te recht vaardigen zijn. Bovendien moet het beheer van de contingenten In eigen land behouden blijven. Tot nu toe was alleen Nederland, en wel de Neder landsche groenteacentrale, meester over de con tingenten. Tol-unie Aangaande een eventdeele tol-u^everwijst de heer De Kerchove met instemmingSiaar een uit lating van het orgaan De Boer, dat zich sterk keert tegen de meer en meer ingang vindende meening. volgens welke Nederland en België el kander economisch zouden aanvullen. Op land- en tuinbouwgebied is dit allerminst het geval, „en een tol-unie zal derhalve tot het rijk der onmoge lijkheden blijven behooren zoolang de land- en tuinbouw van België niet Jn de gelegenheid wordt gesteld met geiyke wapens, dus met denzelfden steun als de Nederlandsche, zijn levensbestaan te verdedigen". j Het besluit van den heer De Kerchove d'Exaer de luidt ais volgt: „De tijden zijn rijp om op dit stuk, in een geest van cultuur-solidarileit, te onderhandelen, maar waar één der contracteeren- de partyen de dupe zou worden, kan geen sprake zijn van hartelijke solidariteit". In Haarlem is vanmorgen een lncbtbeschrr- mingsoefening gehouden, die om twee redenen een bijzonder karakter droeg, ln de eerste plaats moest de geheele bevolking meewerken en ten tweede was het aiet bekend op welk tydstip de oeiening zon worden gebonden. Om 11 uur loeiden plotseling-de sirenes en op hetzelfde oogenbiik werd het openbare leven stil gelegd. Met uitzondering van begrafenissen wérd het geheeie verkeer gestaakt; alle passagiers van trams, autobussen en auto's stapten uit en zoch ten een schuilplaats in kelders, portieken en win kels. De politie, die voor het eerst stalen helmen droeg, zag nauwlettend toe, of iedereen mede werking verleende en het resultaat was zoo gun stig, dat geen enkel proces-verbaal behoefde te worden opgemaakt. Op hetzelfde oogenbiik hieldrn vele groote be drijven eveneens een oefening in luchtbescher ming, zoodat mag worden gezegd, dat geheel Haarlem aan de massale oefening heeft deelge nomen. Om 11.22 uur loeiden de sirenes opnieuw, ten teeken dat het alarm was geëindigd. Het ver keer zette zich in beweging en de treinreizigers, die zich op weg naar het station van hun vervoer middel zagen beroofd, haastten zich naar den volgenden trein, daar de diensten der Spoorwegen niet waven gestaakt gedurende de Haarlemsche oefeningen. De proef, die uitstekend Is geslaagd en de eerste van deze soort in ons land was, werd door tal van autoriteiten uit het geheele land bijgewoond MINISTER ALBARDA IE ARNHEM, De minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda, heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan de in richtingen- der K.E.M.AL te Arnhem. De minister was vergezeld van defi directeur generaal der electriciteitsvoorziening, den heer G. J. T. Bakker. SPERTIJD TERRAZZO.BEDRIJF. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is een beschikking van den minister van Econo mische Zaken gepubliceerd, waarby wordt over gegaan lot het instellen van een spertyd op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 voo'r het terrazzo-bertrijf. Met ingang van 26 April 1940 is hêt derhalve verboden een inrichting, bestemd of mede be. stemd voor de uitoefening van dezen bedryfstak te vestigen of uit te breiden zonder -vergunning van den minister van Economische Zaken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Zallbonwnel ds. A. Noorman te Borculo. Geref. Kerken. Aangenomen naar St. Pancraa Heer Hugowaard de heer A. Verschoor, candidaat en hulpprediker te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar Alphen a.d. Ryn dl. J. v. Doorn, te Ouderkerk a.d. Am stel.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 6