a Beersche Overlaat voorgoed buiten werking is' Grasland wordt nu bouwland. De moord te Scherpenzeel. Opzettelijk op korporaal Soldaten collecteerden voor ingereden? een krans. ADOLPHUS De dag na gisteravond Amsterdam-Den Haag per autoped. Bedrog om vijf cent Vier personen bedwelmd door kolendamp. EERSTE BLAO PAQIKA 3 QOÜDSCHE COURANT V RIJD AO 26 APRIL' 1640 BINNENLAND a De dader gearresteerd. NATIONALE VROUWENRAAD. 4 Geen 1 Mei-demonstraties der-S.D.A.P. Soldaat wis met rjjksauto op wei naar zijn vrouw. Eu hjelden het gekl zelf. Kerknieuws. §8BjSÊ^sSS6^<i. i U kunt op govdvn voM leven met 3^ lëi Slippertje van U-jarigen jongen. Soldaat veroordeeld. Een doode. ba icaaaefclfg werk «adert la XoMUrataat atta Toltosüac- Ow korte» rijd aal aea feral aiaaella «abtkitaf ru Mui taeechea Gra ve aa EmpeL Da bochti#». grillige rivier la llHII bedwoages, aaodat ovérstroomiagzrtm ale die raa HM voorgoed MK het veriedea fcaoeaa- Da Maaa la korter gemaakt, doordat tal vaa bochtea algeeaedaa rij» Boftotdie» la ie waterafvoer belangrijk verg» Ecowel p da rivier, la da toeetaad veel verb» a da kroea op het werk te, dat thaaa da mlaleter vaa Wateretaat aaa aa Bnhaata provlaciaal beetaar aaa het waterschap Do Maaakaat auehttgiag haeft vcrleaad, da berechte Beersche overlaat te elaltea. Da 'overlaatkade aal wordea opgehoogd, aoodat hier aea dlik o ate taai, waar het water aiet meer over kan, Dit besluit van den minister genomen, na dat ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het te Nijmegen gevestigde arrondissement Maas, een onderzoek naar den huldigen toestand had ingesteld en in zijn rap port een gunstig advies had uitgebracht De sluiting van da Beersche overlaat brengt belang rijks gevolgen met zich mede. immers, de tra verse ven de Beersche Maas, een gebied van circa 18.000 hectare, kan thans ln cultuur wor den gebracht Het grasland kan worden ge scheurd en Brabant wordt een belangrijk stuk bouwland rijker. Terwijl het werk aan de Maaa voortgang vond, had het waterschap De Maaskant de laatste Ja ren reeda maatregelen getroffen de traverse be bouwbaar te maken. Zoo werd gezorgd voor een goede ontwatering,, zoodat hetJPeelwatcr geen schade aan den grond meer kan\berokkenen. In verband hiermee zijn veie electrische gemalen gebouwd en Waterloo pen verruimd of aangelegd. Bovendien is men druk bezig met het aanleggen van wegen. Deze werkzaamheden hebben intus- achen al verscheidene millioenen gekost Nu de Beersche overlaat tot het verleden gaat behoo ren, kan met kracht verder worden gewerkt Nu kan er uitvoering gegeven worden aan het plan, voor de Kamer van Koophandel ln Den Bosch opgesteld door prof. Van Vuuren, in welk plan de verkaveling van den grond wordt geregeld. Langdurig werk ten einde Eindelijk sal er dus een einde komen aan de Maas-verbeteringswerken, die pas goed werden aangepakt toen in het laatst der vorige eeuw de mijnbouw in Limburg tot groei kwam. Er waren waterwegen nqgdig om de steenkolen te vervoeren. Het gevolg was, dat de Maas tot Heumen werd gekanaliseerd en het Maas-Waal kanaal tot stand kwam. De Maas was voldoende bevaarbaar geworden om de steenkolen per schip te vervoeren, maar beneden Heumen was de rivier nog niet verbeterd en de nadeelen daarvan bleken ln 1928 bij den watersnood. Het rivier- pand tusschen Grave en Empel veroorzaakte dere ramp en toen werd het wel duidelijk, dat zoo iets diende te worden voorkomen. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. C. W. Lely, maakte een ontwerp voor verbete ring, waarin allereerst het plan tot sluiting van da Beersche overlaat was opgenomen en boven dien een verlaging van het rivierpeil tusschen Roermond en Grave. De kosten voor dit werk werden geraamd op 45 millioen. Dat was te veel waterafvoer 3150 plan van dr. Lely van ten hoogste Dat geval zal zich rivierpeil beneden isigd- Zelfs een i meter is echter, door die ver! last t* dichten, 'zyn daar De dader van den moord op de 49-jarige vrouw te Scherpenzeel, een moeder van acht kinderen, van wie twee volwassen, is reeds gearresteerd. Aangezien gebleken wis, dat zich Woensdag middag een Veertigjarige petroleumventer, die minder gunstig bekend stond, in de buurt had opgehouden, werd deze aan een verhoor onder worpen. Hoewel de man, die eenigszins achterlijk 1st aanvankelijk ontkende iets met het gebeurde to -- maken te hebben, legde, hij na confronta tie met het lijk de bekentenis af, dat hij de vrouw met eén revolverschot had doodgeschoten. Het is komen vast te staan, dat de man gedu rende eenige jaren bij de vrouw op bezoek kwam, waarbij het thana tot een conflict zou zijn geko- Ir. Lily maakte toen «en tweede ontwerp, dat alleen de noodzakelijke verbeteringen bevatte, waardoor zou kunnen worden overgegaan tot sluiting van de Beersche overlaat Hiervoor sier den de kosten begroot op ƒ20 millioen. Dit ont werp werd goedgekeurd. Noord Brabant sou een millioen. Gelderland een balf millioen, de water schappen Noord Oostelijk Noord-Brabant en De Maaskant samen een half millioen bijdragen. Bij wet vin 31 Mei 1929 vterd besloten tot de uit voering! over te gaan en thana kamt bet eind van den arbeid ln zicht Geen operstroomingen meer Het resultaat van de werkzaamheden ls, dat de Maas nimmer meer de kans beeft overstroo mingen te veroorzaken. In 1926, by den hoog- sten ooit genoteerden waterstand, bedroeg de meter per seconde. Het ;as gebaseerd op een afvoer kubieke metertper seconde, ooit voordoen omdat het 'rave aanmerkelijk is vér- ipariteit van 250Q kubieke thans werd vastgesteld. om de Beersche over- er geheel geen bezwaren over te gaan. Zie je niet in, dat ik werkelijk niet vertrekken mag? Jim begon te fluiten. O, zit de zaak zoo? Nou, kind, je behoeft daar geen kleur voor te krijgen. Ik kan het me best indenken, hoor. Jammer voor Carruthers. Hy be gon een aardige vrijgezel te worden. Jim! Is er iets gevallen? vroeg Jlm laconiek. Car ruthers ia een zeer geschikte kerel an ik weet, dat hij gek op je ia. Hoe weet Jij dat? vroeg ze, terwijl ze weer rechtachoot en hém «trak ln zijn gezicht keek. Heeft hij.... neen, dat kaai niet, natuurlijk niet.., dat la niet mogelijk, Voegde ze er veriege^ aan toe. Dat hebben de vogeltjes me verteld, zei hij lachend. Daarna weer ernstig: Maar luister nu eens. Ik zou niet weten, wat er niet hem meeat Sbeuren. Die districts bestuurders hebben ''altijd rgeiijke karweitjes op te knappen. Ik weet het zeker, o, ik voel bet, dat hij op het oogenbllk in gevaar is, mikte se. Jlm trachtte haar wat ta kalmeer en en legde be schermend rijn band op haar schouder. Laaf me los! deed Stella woest. Wat wej$-Jij daarvan? Ja bent nooit verder geweest dan je vreedzame onderneming. Je hebt immers nooit een voet ia die wildernis mttl V érginda in wanhoop Wat wil jij me» praten over dingen, waar je geen veratand van ■tettit Ik net geen voet méér uit je traie, begre pen r IK laat me niet als eed kind naar Fort Mal- colm (turen. Dansen en baden en dlneeren, ter wijl hij daarginds ligt te kreunen en te kermen van da pijn. terwijl hl] dsargi ligt ta vechten tegen den Stella, wees redelijk... Ja, daar trachten jullie altijd een vróuw mee te tróósten. Weee redelijk! Is een vrouw ooit re-, de lijk? Ik wil niet redelijk zijn! Ik wil hem hier opweckten, els ze hem bleek en afgemagerd bin nen dragen. Ik wil sijn wonden uitwseschen en bij bera rijn, sla hij voor het eerst ontwaakt uit rijn urenlange bezwijming. ^jfeSJlBBI I I ,1 .-T" In de te Zwolle gehouden Jaarvergadering van den Nationale Vrouwenraad werden twee nieuwe leden van bet dageiyksch bestuur gekozen. In fle plaats van me]. Joh. Westerman werd gekozen jkvr. C. M. van Asch van Wijk te Zeist en to de nieuw te bezetten plaats mej. J. W. A. M. Barbas te Velp. In de Jaarvergadering heeft mevr. W. van Ital- lieVan Embden gesproken over bet werk van het comité Vrede en Arbitrage, waarvan zij lid is. Verslagen werden uitgebracht betreffende de zie kenverpleging in ons land en Indië, de Heidrtog- gestichten. het tehuis Annette te Amsterdam, het internationaal comité tegen de dubbele moraal, het Internationale comité voor volkshuisvesting en het comité voor huishoudkunde. Het gemeentebestuur Wh Zwolle heeft de da mes in den namiddag officieel op het raadhuis ontvangen, waarbij burgemjhester Van Walsum een korte rede hield, welke door mej. Westerman werd beantwoord. In de openbare avondvergade ring hebben mej. Chr. Bader uit Arnhem en ir. J. H. Riemens gesproken over: Wenschelijkheid en mogelijkheid van een goede volksvoeding. Het dageüjksch bestuur van den algemeenen raad van S.D.A.P, en N.V.V. heeft na overleg met den minister van Defensie, in verband met den afgekondigden staat van beleg, besloten, dat er op den 1 Mei-dag geen openbare straatdemen- Straties zullen worden gehouden en dat de bij. eenkomsten een .besloten karakter zullen dragen. De soMaat M. M- V. had op 1, December JA ew rijksauto alt da garage gehaald e» was aaar zyn vrouw la Botterdam gerede». By Orerschle wilde eri korporaal vaa de verkaersbrtgade hem aa» houden, maar V. heelt op het stopteekea géea acht gealagea la doorgerede.» Do korporaal moest opzU springe» om aiet ohder da aato fa komen. Gisteren moest de soldaat rich voor den Krijgsraad ta b Gra venhage verantwoorden. President Je moet toch begrepen hebben, dat het een politieman wat, die je tot stoppen ge bood? Beklaagde: Neen. dat heb ik niet begrepen. Beklaagde zeide verder, dat hy wel gtzieq heeft dat degene, die hem wilde aanhouden ln het leer gekleed was. Hy zou echter niet de wit te nestels, noch de witte mouwstrepen van den korporaal der verkeersbrigade hebben gezlèn. Ook het roode licht waarmede de korporaal op en neer zwaaide zou hem, ontgaan zyn. De korporaal, als getuige gehoord, ver klaarde ondermeer, dat hy geen moment den indruk heeft gehad, dat beklaagde niet recht op hem in reed. Hy ia teruggesprongen toen de auto hem op 5 meter genaderd was. De auditeur-miiitair achtte het vrijwel uitge sloten, dat beklaagde den korporaal niet gezien zou hebben en dat hij hem niet als korporaal zou hebben herkend. „Ik rijd maar door, want ik wensch niet gestraft te worden", zoo moet be klaagd es gedachtengeng zijn geweest Beide ten laste gelegde feiten achtte mr. Vee- gens wettig en overtuigend bewezen en hy eisch- te wegens poging tot zware mishandeling en op- rettelijke ongehoorzaamheid 4 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr, t E. Hes. achtte geen van beide feiten bewezen en vroeg vrijspraak. De Krygsraad achtte, blijkena zijn vonnis, het eerste feit evenmin bewezen to sprak beklaagde daarvan vrij. De opzettelijke ongehoorzaamheid als he wetedL aannemende. veroordeelde de raad beklaagde min» tentle. vege tot een maand militaire de. INBRAAK IN CLUBHUIS VAN N-A.C f In het clubhuls van de Bredasche voetbalclub N.A.C., gelegen te Princenhage. hebben nachte. Ujke bezoeker*, die zich tegoed hadden gedaan aan bier, port en sherry een groot'e verwoesting aangericht "Blijkbaar is de drank' hun naar het hoofd gestegen, want zij vergaten een reeds ge. pakten koffer mee te nemen. Ongeveer 150 slga. ren, 65 doosjes sigaretten en- tien gulden uit het Russisch biljart namen zij mee. Lang hebben zij er niet plezier van -gehad, want de 22-jarige B. R. en de 21-jarige J. L. uit Princenhage zyn in. middels als verdacht van dezen diefstal aange houden, waarna zij een volledige bekentenis af legden. JBen heel mieeeiy't zaakje" was 4a kwalificatie van dril president van den Krygiraad te 's Gra ven hage. mr. B. G. A. Smeeta, toen hy vier soldaten verhoorde, die onder hun kameraden en onder Voorburgsché Ingezetenen géld hadden opgehaald, dat zy voorgaven te zullen besteden voor eén krant om de nagedachtenis van een overleden makker te teren. Maar het opgehaalde geld hebben zy zélf opgestreken. De president wees beklaagden op den ernst van dit fait. Da auditeur-militair elachte tegen hen retpectiéveiyk 6 weken gevangenisstraf met af trek van voorarrest, een maind gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen den hoofddader 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en tegen den laatste 6 weken gevangenis straf eveneens met aftrek van voorarrest. Als hun verdedigers traden op mrr. L E. Hes en L. Lievtndag. De Krijgsraad veroordeelde hen respectievelijk tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van voor arrest een maand voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. den hoofddader tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorstraat en den laatste tot 6 weken voorwaardelijke gevangennis- straf. j De hoofddader uit deze zaak, die ook nog te recht stond, omdat hij onbehoorlijk tegen een sergeant zou zyn opgetreden, werd voor dit feit tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Des wege was een maand militaire detentie tegen hem gerequireerd. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De motorrijder, K. den Besten, wiseellooper by de Rotterdamsche Bankvereeniging te Apeldoorn, die Dinsdag jX by een botsing met een vischauto uit Scheventogtn op den Hierdenscheweg onder de gemeente Harderwijk ernstig wend gewond, is gisteren in het Piusgeeticht aldaar aan de beko men verwondingen overleden. Ned. Herv.'Kerk. Drietal te 's Gra venhage (vacature da. K H. F. Graalmeyer) ds. G. F. D. Locher te Breukelen, da. J. E. Uitman te Gronin gen en ds. J. van Woerden te Middelburg. Beroepen te LI naboten ds. L. Brasser te Bru- 'chem. Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam de heer F. Bredschneyder candidaat aldaar. Aan genomen als hulpprediker naar Vlaardingen de heer C. J. v, d. Broek, candidaat te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Ambt Vollenhove (St Jansklooster) ds. IL v. d. Weg te Munnike- zeyl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Middelharnie (tweede maal) ds. H. Visser Mzn. te Bunschoten, die dit btroe niqnam. Copyright 1940 N V. Rotterd. Nieuwsblad. Per pak van 1 Kg 20 ct. - Per pak v, 3 Kg 45 ct Ingez. Med. O 1894 15 Maar Stella, al new hij daarginds mfeli. schrammetje oploopep, wat zou Jij dan nog "kun nen beginnen, beste meid. Hy zit in bet binnen land en jij bent Weg.. «-> "Dan brengen ze hem natuurlijk onmiddellijk naar j mil «nap je dat niét? En dan zou ik hem kunnen verplegen. Ik heb je toch gezegd, dat lk mijn E.H.B.0, heb. Toe, Jim, iaat me hier blij ven. Ik zal je heusch niet in den weg loopen. Ik »1 allealdoen wat je zegt. En ik aal niet meer too onasfrdig tegen je .zijn en zoo driftig tegen Je uitvallenrpei ze achter. Maar mpeder dan? Ja, daar heb ik ook al aan gedacht. Hoe vree- eelijk ik het voor haar vind, geloof ik, dat ze wel zal begrijpen, waarom ik hier niet vandaan wil... zeker, ais ik bear schrijf waarom, Jim dacht een oogenblik na. Daar is nog een maar, zei Jfc-i. Veronderstel, dat Parker het niet veilig voor vindt, dat je hier blijft. Dan heb ik niets te ve.-telleh en blijft er voor mij niets anders over, dan ja met den eersten trein naar bet fort te eturep.l Hy komt morgen dezen kent uit en ik zal een goed'woord je voor je doen. Maar dat op ééo voorwaarde. Je moet me beloven, dat je die zult aanvaarden en nakomen. - Zeg maar op. Ala ik maar blljvec mag. Dat je geen met buiten dit huie Zet zonder geie.de. Ik zal morgen met det. ouden Minaaaorg een regeling treffen, zoodat er altijd iemand voor Ja bezohikbaar la. Ik zou geen oogenbllk rust meer hebben, alt lk wiet, dat jij op eigen houtje aan het rondzwerven wat. Afgesproken Jitt, Je vtrbeazt ma door Je f deimoedig he ld. Afgesproken dan. Ik laat -je nu weer alleen. We «uilen hier dlneeren en. ondertoescben kun Jij aan den briel voor moeder beginnen. Jlm, riep zé, toen hij" da deur bijna achter rich' gesloten bad. Ja, Jongejuffrouw, wat heb Je aog op ja hart-" JtT Wanneer kunnen we berichten uit bat binnen- land verwachten, dénk je? s i Ja, Aat ia mtfeflijk te zeggen. Ik weet op geen stukken na, waar hij naar toe la of wat hij daar uitspookt. Ik zal het eens voor je riën uit te vis- scben. In dit daal van de wereld verspreiden de nieuwtjes zich sneller dan to Londen. Deer sta je Szerbaaad van. Als er in Bond Street een dame be loofd, vermoord eh ontvoerd wordt, heb je best wans, dat je er nooit iets van te hooren krijgt, ais je toevallig dien avond ja krant hebt laten lig gen. Hier kan er geen Javaan gescalpeerd wor den of denzelfden dag is heel bet eiland er vol van. Doch maak je niet ongerust. Dat kereltje van jou zal de zaak netje» opknappen, wees daar zeker van. Die verstaat zijn vak uitmuntend, hoor. vw— -< Och, dat is gemakkelijk genoeg gezegd: maak je niet ongerust. Maar als je hier moei zitten wachten, doelloos en werkeloos moet zit ten wachten, met niets anders dan verschrikke lijke herinneringen, Óen ik wel ongerust, Jim, evenals j(j voortdurend over 'mij in angst hebt ge zeten. Of is dat r.iet waar slims Zeker, ik begrijp Je beef, zei Temple vrien delijk, maar ik vond het ni« noodig, om Jajiwg beroerder t« maken den je al bent. Ik heb erg met je te dóen. Ik heb nooit kunnen denken, dat we nog voor zulke heets vuren zouden komen te •taan. Probeer je zelf zooveel mogelijk moed In te eppeken, Stella. Hy zal sppedlg terug-zijn, geloof me, ik soraek In ernst en dan... Hy neuriede een paar roatep van. bat bruilofts lied uit de Lohengrin en lachte eens, toen M] zijn hand .vrjendehjk op haar hoofd legde en baar op het blozende gelaat zoende. Ik bewonder zijn smaak, freule. Doch toen de deur eenmaal achter Temple wei dichtgevallen, sprak hij bij zichzelf: Ik hoop maar, dat ze niet al te yeel over dien Carruthers gaat zitten piekeren, wie weet, hoe lang het duren zal, eer we eén snippertje nieuws van hem te hooren krijgen. Hij kan dié kerels wel heelemaal tot aan da grens achterna zitten. Als je m-ekzéf hier kwijt raakt, weet je nog. niet, wanneer Je elkaar weer tegenkomt. Toen er dan «o)i dagen aa dagen voorbij gin gen, aondet da; ook maar iets omtrent Desmotod f-a/V.i1. -« werd vernomen, namen Stella's angst en bezorgd heid zienderoogen toe. In het begin kon Temple niet van zijn kantoor of de rubbervelden terug komen of haar opgewekte vraag klonk hem te gen: Heb Je geen nieuws, Jlm Aanvankelijk bad hij steeds een aardigheid klaar. Op den duur -maakte die echter plaats voor een bezadigder antwoord: Nee, meisje, maar bet is Immers nog zoo kort geleden. Nu begon hij zicb bezorgd te maken over het uitblijven van hear vragen. Het deed hem pijn, als bij haar telkeqe mat een ontkennend of ontwij kend antwoord moest teleurstellen. Tenslotte be greep ze met haar scherpe vrouwelijke Intuïtie, hoe ook Jim onder haar teleurstellingen moest lijden. Vtan dién tijd af vroeg ze niets meer. Maar Temple las nu de vraag ln haar oogen en onderging wederkeerig de teleurstelling, die zijn zwijgende antwoord in haar verwekte. Hij spande zich meer dan ooit ln om haar allerlei afleiding te bezorgen, zonder det het el ta zeer in de gaten liep. Kringen onder heer oogen gezicht, vertelden hem herhaalden; lelijk, Den een hoogrood dat ze weer een hu.'.*":' achter den rug had. Dan weer kwam re gejaagd naar hem toeloopen en deed ze hem een omstandig verhaal ven alias wat A zelf had geleden. Dan beschreef ze hem met pijnlijke nauwgezetheid de kwefilogm, welke Desmond ge iser liep ta loopkn. Temple gaf den jongen assistenten vrijaf om met baar te tenaieeee Teitoeoa organiseerde hij een klein dinertje, waarbij vooral de vlugge Ier- uche geeat ven dokter CtUaghan de gezelligheid hielp verborgen. loan h!j op dep avood van gfltt derden dag met den dokter «Ueen was achterge bleven, begon Tempte den géneesbeer uit te'leg gen, waar de schoep wrong. Stella had zich naar haar kamers teruggetrokken om de 'mannen rus tig ta 'laten l-ooken en drinken. Wét zal ik ja zeggen, doe, begon Temple. De heb hemel en aarde bewogen om wat nieuws voor haar loa te krijgen. Ja watt hoa da berichten verder trekken onder de Inboorlingen» Ik heb Dat er voor een reisje ven Amsterdam neer Den Hasg verschillende vervoermogeiykheden l-estaan mag bekend worden verondersteld. Totnutoe is daarbij, vermoedeiyk nimmer gedacht aan een rit per autoped. De elfjarige A. H„ wonende aar. de Prinsengracht te Amsterdam, heeft gisteren, zon der toestemming van zyn ouden, dit (touts stukje ondernomen, waaromtrent het Hasgscbe politie rapport heet nuchter vermeldt, dat hy dee mid dags om één uur van huie af was gestept naar Den Haag: „teneinde familie te bezoekan". In den loop van den middag werd by de politie te Amsterdam het verzoek om opsporing vat dit ventje ingediend en daar '.O. niet onmogalyv werd geacht, det de jongen al steppende naar zyn familie in de Prinsenstraat ln Den Haag w. ge gaan, werd allereerst in deze richting opsoorings- werk gedaan. Inderdaad kwam tegen acht uur de jeugdige Amsterdammer doodkalm op zyn zelfgekozen rele- bestemming een, waar hij echter elechts kort heeft mogen vertoeven, omdat hy nament zyn ouders nog dehzelfden avond, thans per trein en onder degelijke gelelde, naar Amsterdam werd teruggebracht. Voor den Krijgsraad te Cravenhage stond gistermiddag terecht de soldaat G. G., wies valse h- held ia geschrifte ten bate was gelegd. De be klaagde, die te de bergermsatschappy by zijn broer werkt, bad in de verklaring voor koatwln- nerevergoedlng, door aijn broer-werkgever opge maakt en waarin deze gesteld had dat beklaagde een weekloon vu ongeveer 24 galden verdiende, dit bedrag veranderd in ongeveer 24.59. Ware dit bedrog niet ontdekt, du zoc hy 5 cent meer au kostwinnersvergoeding toucheeren. Beklaagde gaf het hem ten laste gelegde toe. De auditeUr-militair. mr. D. J. Veegens, zeide in zijn requisitoir, dat de Krijgsraad helaas al vele van dergelijke zaken heeft behandeld. Hoewel hij de financieele beteekenis van dit geval niet ernstig vond, meende hij dit feit in beginsel als zeer ernstig te moeten aanmerken. Weshalve hy niet met het eischen van een voorwaardeiyke straf zou kunnen volstaan. De auditeur requireerde tegen beklaagde 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. Hammerstetn, be toogde op juridische gronden, dat niet elke toe voeging in een acte als vervalsching kan worden aangemerkt en voorts, dat het element van de bewijsbestemming hier -ontbreekt. Hy vroeg vrij spraak subsidair een voorwaardelijke straf voor z(jn cliënt. De Krijgsraad, vonnis wijzende, bevond G. schuldig aan valschheid in geschrifte en veroor deelde hem deswege tot een voorwaardelijke g» vangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 1 jaar. ■-» tfSLStTLiar Kf -«%»te^' f Ia het perceel Lotterstrmat 39 te Huriem zyn vumorgen Tier personen bedwelmd door kolen damp gevonden. Een huner, een CT-Jarige man, kon niet meer by kennis gebracht worden. Vanmorgen omstreeks 10 uur bevreemdde het een buurvrouw, dat de leveranciers geen gehoor kregen. Zij verschafte zich toegang tot het huls en vond daar vier personen bewusteloos op den vloer liggen. Het waren de 67-jarige J, Tromp, zijn dochter, zyn schoondochter en haar kind. Een dokter wist-drla slachtoffers v eer bij kennis te brengen, doch slaagde hierin niet by den heer Tromp. "7 'X Vermoedelijk zijn de menschen vanmorgen door kolendamp bedwelmd, want zij waren reeds ge kleed. De oorzaak is een defect aan. een kachel pijp- den ouden Mmandong, een raoechten Salong, op uit gestuurd, om zoover mogelijk de rivier op te trekken en te zien of hij nergens iets koo uit- visschen. Die la listig genoeg en oteekt overal zijn neus is. Hij loert als een fret, maar niet» gedaan, hoor. Geen aanwijzing, geen woord, geen takje, niets, niets. De kantel heeft bet kamp verlaten en niémand schijnt te weten waar hij op het oogen blik uithangt. Je zou haast denken, dat de jungle r verzwolgen heeft. Ik kan me niet voorstellen, niemand hetn ontmoet zou hebben. Dat men niet minstens heeft geboord, waar hy ergens de rivier is over gestoken, of een dorp is gepasseerd. Maar nog eens: niets, niets. Toch zou je wan dén anderen kant ook weer zeggen, dat de zaak tot nog toe een goqj verloop heeft, andera «ouden we bek,tegendeel *11 vernemen. Ze heeft het onder- tusscben teafijk te pakken, dokter. Je begrijpt dat het zoo'n mccaje met in de kieeren gaat zitten. Erger, Temple. Ze te er op het «ogenblik slechte;- aan toe. dan toen ze hier aankwam. Toen waa ze alleen vermoeid, hchameiijk dood op. Nu ls ze over de beele linie zwakker, vooral geeateujk beeft het haar een leelijkéo klap gege ven. Natuurlijk moeteifcws dat voor een deel toe- schrijven aan-de reactie van het lichaam, maar aan den anderen kant zie ik de hoofdoorzaak -ln haar tobben over mr. Carrauthess. Het is een kwestie'van tijd, Temple. Waar het goeie hu meur juist zou moeten samenwerken met de na tuur om het lichaam weer op streek te brengen, houden deze factoren niet alleen vooruitgang te gen, maar breken ze stuk voor stuk de laatste resten physiek uithoudingsvermogen af. Denkt ze er nog steeds niet ovpr om een beetje af te zakken naar de kust? Bekte.kerel, fel Temple. Ik heb bat baar gis. teren nog voorgesteld. Eerst meende «e, dat ik slechte berichten uit bet binnenland bad gekre gen en haar kwijt wilde reken. Tóen ze eenmaal overtuigd was, det ik geen syllabe bed gehoord, sloeg ze om. Ze heeft gewoon den vloer met me geveegd. De heb nog nooit zoo tets meegemaakt. ei

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 10