De wapens neergelegd Nederland heeft den strijd opgegeven, j De Duitsche troepen hebben ons land bezet. t LOS NUMMER 5 CENT Woensdag is Mei 1940 NIEÜWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 79e Jaargang, No. 20321 Het Nederlandsche leger heeft de.wapens neergelegd. Deed de proclamatie van den Op perbevelhebber, welke wij gisteren hebben ge publiceerd, nog de hoop koesteren dat het leger zijn positie binnen de Hollandsche waterlinie nog zou kunnen handhaven, die hoop is ijdel ge bleken. De Nederlandsche troepen hebben voor de Duitsche overmacht moeten bukken, de strijd is opgegeven. De Opperbevelhebber heeft gisterenavond per radio mededeeling gedaan van zijn besluit om de wapens neer te leggen en de Duitsche troepen doortocht te verleenen. Blijkens een gisterenavond door het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage aan de Duitsche Kegeering te Berlijn^ gezonden mededeeling heeft Generaal Schuurman gisteravond te i uur uiir aan den Luitenant-Generaal Wenniger op het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage het volgende verklaard: Ik heb Uwe Excellentie de mededeeling t doen dat de Nederlandsche weermacht met uit zondering van hare troepen in Zeeland voor d opmarscheerende Duitsche troepen de wapenen neerlegt. In aansluiting daarop heeft de Opperbevel hebber van de Nederlandsche weermacht door tusschenkomst van den luchtvaart-attaché aan Luitenant-Generaal W enniger verzocht een ge volmachtigd vertegenwoordiger van de Duit sche troepen in Nederland naar het Hoofdkwar tier in den Haag te zenden ter bespreking van de maatregelen voor de handhaving van veilig heid, rust en orde. De Opperbevelhebber van de Nederlandsche weermacht heeft voorts medegedeeld, dat de Nederlandsche weermacht, met uitzondering van die in de provincie Zeeland, waarmede geen verbinding kon worden verkregen, de wapens heeft neergelegd. Teneinde de bevolking in te lichten omtrent de beweegredenen die de Opperbevelhebber heb ben genoopt den strijd op te geven, heeft Generaal Winkelman gisterenavond Iaat voor de radio een rede gehouden, welke ongeveer als volgt luidt: RADIO-TOESPRAAK VAN OPPERBEVELHEBBER. DEN Nederlanders, Ik heb er prijs op gesteld U persoonlijk een toelichting te geven bij het hoogst ernstig be sluit datU reeds hedenavond door de radio hebt gehoord. Wij hébben de wapens moeten nederleggen omdat het niet anders kon. Alten wilden wü voor ons land strijden tot het uiterste. Ik, die als Opperbevelhebber van Land en Zeemacht alle berichten ontving, wist met allé zekerheid dat dit uiterste vandaag was be- /Onze soldaten hebben gestreden met een moed, die onvergetelijk is en dit vrijwel zonder hulp van anderen. Bij duizenden zjjn zij geval len voor de vrijheid van Nederland. Onze luchtstrijdkrachten waarover wü thans nog beschikken, zün zoo minimaal, dat zü onze troepen nagenoeg met meer konden bescher men. Tegenover de Duitsche overmacht in de lucht hadden onze andere afweermiddelen slechts een beperkte uitwerking, hoe zü zich ook tot het uiterste inspanden. In een dicht bevolkt land met dichtbevolkte steden kan moeilük worden onderscheiden tus- schen militaire en niet-mintaire objecten. Zoo stonden onze troepen bloot aan de vernie tigende beschieting van het Duitsche lucht- wapen, dat ook onder de vrouwen en kinderen vele slachtoffert heeft gemaakt. Rotterdaip heeft dit ondervonden. Het werd hedenmiddag door de Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Het tragisch lot van Rotterdam zou spoedig gedeeld zün door Utrecht. Ik héb toen het besluit genomen den strü'd te staken. Ik kan mü indenken dat dit besluit voor velen schokkend ia, maar laten zü beseffen dat wü <len volstrekt ongelü'ken strijd, waarbü wü vrü'wel geheel waren aangewezen op eigen kracht, tot bescherming van ons land en de bur gerbevolking, moesten staken, opdat niet meer onscnuitage slachtoffers zouden vallen. JLaten wü ondanks dezen tegenslag het lot dat ons voorioopig beschoren is, met denzeifden moed, en vastberadenhied dragén waarmede wü den strijd hebben gevoerd en heb vertrouwen in de toekomst. Laten wtJ tuis mans dit ais den eersten plicht esciiouvvcii, die hei v auerland ons oplegt. Leve H. M. de Koningin. Leve het Vaderland. BURGEMEESTER JAMES RICHT ZICH TOT DE BEVOLKING. De Burgemeester heeft gisteravond, nadat hem door de Nederlandsche autoriteiten offi cieel mededeeling was gedaan van het neerleg gen Van de wapenen, dit door de radiodistributie aangekondigd. - i Hij heeft uiteraard de droefheid van het in Gouda woonachtige deel van het Nederlandsche volk vertolkt. Voorts heeft hü de bevolking aan gemaand om een waardige houding tegenover de bezettende macht aan te nemen en steeds in gedachten te houden dat zij Nederlanders zün en vertrouwen in de toekomst van ons volk moe ten hebben. OPROEP aan\de bevolking van Nederland. Het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsche militair bestuur geplaatst. De legerbevelhebbers zullen de maatregelen, noodig voor de veiligheid der trbepen en voor de bestendiging van rust en'orde uitvaardigen. De troepen zijA gehlpuden, de bevolking, voorzoover zij zich vreedzaam betoont, ortder alle opzichten te ontzien en haar eigendom te eerbiedigen, In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de Openbare Besturen op hun post gelaten worden. Van het gezond Verstand en het inzicht der bevolking ver wacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabotage, van lijdzamen of daadwerkelijken weerstand van de Duitsche weermacht aal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche Militair-Bestuur zijn stipt en onvoorwaardelijk te volgen. Het zou de Duitsche weer macht spijten, moest zij zich, gedwongen door vijandelijke han delingen van onverantwoordelijke elementen der burgerbevol king, tot scherpe maatregelen tegen de gansche burgerbevolking genoodzaakt zien. Dat ieder aan zijne arbeid en op zijn post blijve, zoo dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar de belangên van zijn Volk en van zijn Vaderland. D^t OPPERBEVELHEBBER VAN HET DUITSCHE LEGER. veiligheid van persoon en eig zaam gedraagt heeft niets te en BEKENDMAKING voor het bezette gebied. Bi.i machtiging van den Opperbevelhebber van het Duitsche leger maak ik bekend: I. De Duitsche weermacht waarborgt de inwoners volledige endom. Wie zich rustLg-"êh vreed- vreezen. II. Gewelddaden en daden van sabotage .worden met de zwaartstje straffen bedreigd. Als sabotage wordt ook beschouwd: elke lieschadiging of verduiking van oogstproducten, voorraden of aanplantingen die voor het bezettende leger van belang zijn, w evenals het afscheuren of beschadigingen van plakbrieven of bekendmakingen. Onder bijzc|ndere bescherming van de Duit sche weermacht staan: gas-, water en electriciteitswerken, spoorwegen en sluizen, evenals kunstwerken. III. De inlevering van wapens en munitie is door bijzondere bekendhaking bevolen. Voorj herinneringswapens, buiten ge bruik, is deze verordeing niet van kracht. Jachtgeweren zijn onder opgave van naam, lx1 roep en woonplaat van den eigenaar bij den burgemeester in te leveren, die voor de bewaring ver antwoordelijk is. IV. Door het krijgsgerecht? wordt gestraft: le; Elke ondersteuning van niet-Duitsche militairen in het bezette gebied. 2e. Iedere hulp verleend aan burgers, welke het bezette gef bied willen ontvluchten. 3e. Elke inlichting, verschaft aan personen of instellingen buiten het bezette gebied, welke de Duitsche weermacht of het Rijk zou kunnen schaden. 4e. Elk verkeer met krijgsgevangenen. 5e. Elke beleediging van personen, welke tot de Duitsche weermacht behooren en van de Duitsche weermacht als zoo danig. 6e. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlug schriften, het beleggen van openbare vergaderingen en optóch- ten, welke niet voorafgaandelijk door de Duitsche legerleiding toegelaten zijn, evenals elke andere Duitschvijandige betooging. *7e. Opruiing tot staking, het moedwillig nederleggen van den arbeid, werkstaking en het verhinderen van werkwillige elementen. V. De staats- en gemeentebesturen, politie en scholen zijn verplicht, op normale wijze verder te werken. Hiermede wordt de eigen bevolking gediend. De leiders dezer instellingen zijn voor loyale houding ten overstaan van de* bezettende macht ver antwoordelijk De personen aangesteld in openbaren dienst zullen hunne wedde verder genieten. VI. Alle»nijverheidsinstellingen, handelszaken en banken zijn in het belang der bevolking open te houden. De sluiting dezer, zonder geldige reden, wordt gestraft. - VII, On het belang van een geordende en gelijkmatige be voorrading der bevolking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het dagelijksch gebruik (elke overmatige bevoor rading) streng verboden. Elke handeling in strijd met deze, wordt als sabotage beschouwd en bestraft. Het yoor de dagelijk- sche" levensben oodigdheden van de burgerbevolking noodige ver keer, bijzonder ook het marktverkeer, zal, in zooverre de mili taire verhoudingen het toelaten, niet verhinderd worden. Voort brengers en handelaars van levensnoodwendige artikelen zijn verplicht hun bedrijf als voorheen uit te oefenen en hunne waren aan de verbruikers af te leveren en aan huis te brengen, voor zoover dit gebruikelijk was.» VIII. De verhooging van prijzen en vergoedingen van eiken aard, evenals van loonen over het peil, op den dag der bezetting vastgesteld, is verboden, in zooverre geen Uitzonderingen uit drukkelijk toegelaten zijn. IX. De wisselkoers wordt'als volgt vastgelegd: Voor Rijksnederland: 1 Gulden =A 1.50 Reichsmark. Voor België 1 Belga0.50 Reichsmark. Voor Luxemburg: 1 Luxemb. Frank 0.10 Reichsmark. De toepassing van een andere wisselkoers wordt gestraft. Duitsche evenals inheemsche geldswaarden moeten aange nomen worden. X.' De weermacht en de personen daartoe behoorende, zul len hunne inkoopen contant betalen. Dit geldt eveneens voor ge beurlijk door de burgerbevolking geleverde arbeid. Slechts bij bedragen hooger dan 500 Rijksmark, of een daarmee gelijk staand bedrag, zal de betaling door de Duitsche militaire over heden gebeuren op vertoon van bescheiden door de Duitsche weermacht afgeleverd. DE OPPERBEVELHEBBER DER LEGERGROEP. Goudsche Courant Directeur F. TI ETER Bur. Markt 31. Tel. 2745. Postgfiro 48400. i

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1