1 Duitsche strijdkrachten hebben de Aisne bereikt s NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN A IT" v C1" i De Duitsche troepen in Luik Maandag 20 Mei 1940 JL'Z?' NOORD FR A NK R IJK De Schelde ten Westen van Aritwerpen over schreden Een nadere toelichting op de krijgsverrichtingen Economische spionnagezaak te Haarlem De Belgische koninklijk familie teLe Havre Correspondentie veldpost Herstel van autobusdiensten EUPEN EN MALMEDY WEER BIJ HET DUITSCHE RIJK De slachtoffers van de krijgshandelingen in Nederland Verbroken telefonische ver bindingen worden hersteld Toepassing Bankenmoratorium Oproep aan dé bevolking van Nederland coubMit Directeur F. TIFMT.» Bur. Markt 3t. Tel 27431, PoslglIO 4S1IM» O tO 30 km j MAU&EUGE Héutmont r GEBIED DOOR DUITSCHLAND SEDAN land zijn gegaan. Het laatste Neder landsche bombardementsvliegtuig is na een dapperen strijd op Hollandschen bodem gevallen. cwb»ai t* Gttfu r- O MEZIÊRE5 ,_m laom m Pet het A RD EN Ne\ V> al.j-r-'U SOlSSONS «REIMS Montmedy VERDUN Een kaartje van het strijdgebied in NoopeK^rankrijk en van het bezette Belgische gebied. Geheel Nederland thans in Duitsche handen Het Opperbevel van het Duitsche leger deelde gisteren uit het hoofd kwartier van den Fuhrer mede: Na het uit den weg ruimen van den laataten tegenstand op het eiland Wal cheren is geheel Nederland met alle eilanden in Duitsche handen. In het Noorden van België hebben onze' troepen, na de reeds door spe ciale mededeeling bekendgemaakte Inneming van Antwerpen, den strij dend terugtrekkenden vijand steeds verder naar het Westen gedrongen Ten Westen van, Antwerpen werd de Schelde overschreden en ten Westen van Brussel is |de Dendersector be reikt. Tusschen Majibeuge en La Fère wordt de aanval voortgezet. Sambre en Oise zijn overschreden, Le Cateau en St. Quentin zijn in Duitsche handen Op den Zuidelijken vleugel hebben wij met sterke strijdkrachten de streek benoorden Laon en de Aisrfe bij Rethel bereikt. Bij de gevechten ten Noordwesten van Montmédy is in de Maginot-linie het sterke pantserwerk 505 genomen Hierbij heeft zich de eerste luitenant van een pioniersbataljon Germer, bijl zonder onderscheiden. De aantallei gevangenen en de buit stijgen. Tot ni toe zijn 110.000 gevangenen gemaak' waarbij niet wordt gerekend het NjW derlandsche leger. Talrijke stukken geschut tot een Ra liber van 28 c.M. zijn buit gemaakt De luchtmacht heeft krachtig/het oprukken van het leger gesteund./Het zwaartepunt van haar optreden lag op de achterwaartsche verbindingen, verkeerswegen en terugtbchtwegen van den vijand. Bombardementen op verscheidene vliegvelden hebbeii han gars, startbanen en op den grond staande toestellen vernield. Voor de Fransch-Belgischo kust werd een koopvaardijschip/van 6000 ton door een bom tot zinken/ gebracht, een torpedojager werd zwaar bescha digd. De verliezen van den vijand bedroe gen 147 vliegtuigen, waarvan 47 in luchtgevechten en dertien door het vuur van de luchtdoelartillerie. De rest werd op den grond vernield. 27 eigen vliegtuigen worden vermist. - In Noorwegen strijdt de bezetting van Narvik, door de luchtmacht on dersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvaar dijschip van 1500 ton en een transport schip van 600 ton tot zinken ge bracht. Een vijandelijke vliegboot werd bij een luchtgevecht omlaaggeschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben we derom bomaanvallen gedaan op ver scheiden steden in het Noordduitsche kustgebied en in West-Duitschland Militaire docien werden niet geraakt Met betrekking tot het bericht van het oppercommando der Duitsche weer macht van Zaterdagmiddag, waarin de val van Antwerpen werd vermeld, heeft kapitein Frank des avonds op de persconferentie hier ter stede een korte toelichting gegeven, waarin hij de be- teekenis van dit Duitsche succes uit- senzette. De Fransche tegenaanval, welke be oogde het gat in de Maginot-linie te stoppen, is mislukt. De vrije ruimte voor den verderen Duitse hen opmarsen is er. Van beterkenis ia dan ook. dal het Duitsche legerbericht voor de eer ste nïaal Zaterdag van ..achtervolging' want nu is het tweede stadium 1 van het offensief aangevangen. Met betrekking tot het legerbericht van gistermiddag merkte kapitein Frank in de persconferentie van gis teravond op. dat de aanval dér Duit sche troepen in vollen omvang voort gang vindt en dat er geen verandering ten ongunste van de Duitschers is inge treden. De Engelsche vliegtuigaan- vailen. Ten aanzien van de aanvallen van En. gelsche vliegtuigen boven Duitsch grondgebied zeide kapitein Frank, dat de Engelsohen uitsluitend 's nachts Duitsche steden aanvallen en geen mi litaire objecten troffen. De Duitscher» daarentegen vallen overdag aan, ter wijl ze het oog hebben op een bepaald doel, waarbij ze natuurlijk een groot risico loopen. Dc Engelschen trachten met hun nachtelijke aanvallen dit risico te ontwijken' en gooien hun bommen maar ergens neer. Het is duidelijk, dat Duitschland hierop van antwoord zal dienen. Niet Duitschland is bier provo- ceerend opgetreden. Duitschland strijdt op eerlijke wijze. Engelsche hulp was niet ernstig bedoeld. Ir» de persconferentie van Zaterdag avond deed kapitein Frank eenige me- dedeeiingen over ten bezoek, dat hij aan den Hoek van Holland had ge bracht, waarbij hij uitrustingstukken en gapens had gezien, welke de weinige En. eelschen, die hier waren geland om hulp 'te bieden, in chaotische wanorde had den achtergelaten. Zelfs radio-zend- en ontvangapparaten hadden ze niet de moeite Waard gevonden om weer mee te nemen. Een en ander wijst erop hoe weinig ernst de Engelschen ermede hadden gemaakt om Nederland te hulp te komen en hoe slecht hun organisatie is. In I.'muiden. zoo vertelde kapitein Frank gisteravond verder, is slechts één compagnie pionniers aan land ge zet, d e naar Amsterdam trok. Het is wel toevallig, dat daar eenigen tijd la ter brand in de petroleumhaven uit brak. De Bngolache landingen hebben niet het minste effect gehad. Wat België betreft is de tweede hoofdpeiler van de verdedigingslinie, Antwerpen, zooals bekend, gevallen. Niet de Engelschen en de Franschen hebben daar tot op het laatst een hard- nekkigen weerstand geboden, doch de Belgen. Geen Nederlandsche bom menwerpers naar Engeland. Er is vastgesteld, dat geen Neder landsche bommenwerpers naar Enge- N'a een nauwkeurig onderzoek van de zijde der politie en de justitie, waarbij talrijke getuigen werden gehoord, is komen vast te staan dat de beschuldigingen in dit ver band tegen den - arrestant A geuit, geheel óngegrond zijn. Dientengevolge heeft de arrondis sementsrechtbank te Haarlem op 14 Mei j.l. de vervolging tegen A. F gestaakt en zijn onmiddellijke in vrijheidstelling gelast. Voordien was de onjuistheid van de den anderen verdachten ten laste gelegde feiten reeds gebleken en waren deze verdachten in vrij heid gesteld. De Belgische koninklijke familie is heden te Le Havre (Frankrijk) aange komen. Zij zal. in de nabijheid van de stad haar intrek nemen. Wij vernemen het volgende: Correspondentie voor militairen, van wie de legeringsplaats bekend is, be hoeft geen veldpostadres meer te dra gen, doch kan voortaan gorden voor zien van legeronderdeel en plaats, c.q straatnaam. Den commandanten wordt aanbevolen geregeld op dc naastbijge- legen postinrichtihgen te doen infor meeren of er post,voor hun onderdeel qpnwezig is. Het afhalen op de veld postkantoren blijft daarnaast gehand haafd. De facteurs van troepenonder- deelen, gelegen in of in de omgeving van Amsterdam, moeten zich vervoe gen op het hoofdpostkantoor te Am sterdam. Militairen van onderdeelen tn of om Rotterdam, moeten de post in ontvangst gaan nemen op het postkan toor Rotterdam-Noord, Zoetendaalsche- weg. - Het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend dat voor een aantal autobusdiensten welker instandhouding voor het oogen blik van vitaal belang wordt geacht ontheffing wordt verleend van het ver bod tot het voor deze diensten afleve ren en ten behoeve dezer diensten ver bruiken van motorbrandstof en wel voor de -stadsdiensten te Amsterdam 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht. Groningen, Enschede, Arnhem, Nijme gen. In de verschillende provincies zijn eveneens ontheffingen verleend voor intercommunale diensten. Voor Zuid-Holland zijn dat: N.V, Citosa. te Zoetermeer voor de lijn Ha zerswoude- Zoetermeer- Leidschcndam. Rotterdam; N.V. Westlandsche Stoom tramweg mij. te Loosduinen voor Hoek van Holland-Loosduinen-den Haag en Naaldwijk-Loosduinen-den Haag: N.V V.I.O.S., te Wateringen voor Kwints heul-W ateringen-Rijs wijkRotterdam- sche Electrische tram, te Rotterdam voor Delft-Rotterdam; N.V. Noorder autobusdienst, te Hillegersberg voor Schiebroek-Rotterdam; N.V. Eerste Vlaardingsche autbgarage-N.V. Vlaar- dingsche auto-omnibus-mij. te Vlaar- Decreet van den Ffihrer De Führer heeft op den 18den Mei 1940 het volgende decreet uitgevaar digd De .«krachtens het dictaat van Ver sailles van het Duitsche Rijk afgeschei den en bij België ingelijfde gebieden zijn wederom in Duitsch bezit. Inner lijk zijn zij steeds met Duitschland verbonden gebleven Zij zullen daar om ook niet voorbijgaand beschouwd en behandeld worden als bezet vijan delijk gebied. Ik bepaal dientengevolge reeds thans 1. De in het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden ge bieden van Eupen. Maimedy en Mo resnet vormen weer een bestanddeel van het Duitsche ffjjk. 2 De genoemd^ gebieden worden ingedeeld bij de Rijnprovincie (regee- ringsdistrict Aken). 3. De bepalingen over de uitvoering van dit decreet behoud ik mij voor GENERAAL-LUITENANT VON TIEDEMANN m Generaal-luitenant von Tiedemann, divisie-commandant der Duitsche bezettingstroepen binnen het gebied der Vesting Holland. (Exclusieve foto; Stapf, Amtterémm) De intocht van de Duitsche troepen in Luik. Op den achjérg-rond ziet inen het stadhuis. dingen voor Maasslufs-Vlaardingen- Schiedam-Rotterdam; N.V. van der Ende's autobus mij., te Schiedam, voor Schiédam-Rotterdam; N.V. Rotterdam- sche Tramweg mij., te Rotterdam, voor Msrasoord-Poortugaal-Rotterdam; Gebr. van Gog, te Capelle a.d. IJsel voor Gouda-Rotterdam; N.V. Ridderkerksche autogarage en omnibus mij., te Ridder kerk. voor Ridderkerk-Rotterdam; N.V. Eerste Sliedrechtsche autobus onderne ming te Sliedrecht, Voor Alblasser- dam-Papendrecht-Giessehdam; Gebrs. Verschoor, te Hardinxveld, voor Gies- sehdam-Gorinchem; A, V. Iperen-gebrs Verhoef, te Schoonhoven, voor Schoon hoven-! Jsselstein-Utreehjt; A Zanen, te Oudewater, voor Utr^cht-Oudewater; B. Blom. te Gouda, vóór Oudewater- Gouda; N.V. Stoombootj Reederij op de Lek, te Kinderdijk, voor Vianen-Els- hout-Alblasserdam-Rotterdam en Vui- lendam-AIblasserdam; N.V. Autobus diensten vVereeniging. te Jutphaas, voor Gorichem-Utrecht en N.V. Motor- omnibusdienst M.O.D.^. te Alphen a. d, Rijn, voor Alphen-Leiden. Er zal slechts een beperkte dienstre geling op dez«ï trajecten onderhouden worden. Den Ondernemers wordt op gedragen zich omtrent de te onderhou den dienstregelingen in verbinding te stellen met den Rijksinspecteur van het verkeer, die hamens 1 den inspecteur- |g|neraal van het verkeer beslist, de dienstregeling vaststelt en voorloopige vergunningen per motorrijtuig afgeeft. De Rijksinspecteurs nummeren de ont-[ heffin^sbewijzen doorloopend en hou den daarvan bock; zoodra mogelijk! lichten zij den inspecteur-generaal van het verkeer in. In afwachting van de door den Rijks inspecteur vast te stellen dienstregelin gen en de door hem te verleenen ont heffingen is het den genoemden onder- nemers toegestaan motorbrandstof te verbrujken vpor het uitvoeren van de beperkte dienstregeling op de genoem de trajecten, zooals zij deze aan den Rijksinspecteur zullen voorstellen In diening van het voorstel dient onver wijld plaats te vinden. met spoed weder in orde brengen van de Nederlandsche zenders voor omroep en commercieel verkeer belast, welke arbeid inmiddels door de Duitsche tech nische autoriteiten werd voorbereid. Te Jaarsveld waren voor de Nozema twee nieuwe zenders in aanbouw en dit werk wordt nu met kracht voortgezet. Zoo snel mogelijk zullen ook de vèrkeers- zenders te Kootwijk en enkele andere stations van den radiodienst in orde worden gebracht. Particuliere radio-zenders worden niet toegestaan- Radio-zenders worden in orde gebracht De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelde Zaterdag in overeen stemming rqet Jen Duitschen Opperbe velhebber in Nederland, langs dezen weg mede, dat de telefonische verbin dingen in een groot gedeelte van het land zijn gestoord.! Thans worden van militaire zijde te lefonische verbindingen met behulp van veldkabel tot staiüd gebracht ten be hoeve van bevelvoering en regeling van te vefleenen hulp aan gewonde militai ren en geëvacueerde bevolking. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beveelt, dat deze verbindin gen onder geen voorwaarde door mili tairen of burgers mogen worden ge- stpord of verbroken. Indien een dergelijke verbinding door een ongeval defect is geraakt, moeten de daarbij betrokken militairen of bur gers zulks zoo spoedig mogelijk melden aan de naastbijzijnde militaire of bur gerlijke autoriteiten. Naar wij gisteravond van Oberst-leut- nant Stenzei ter persconferentie verna men. mag wqrden/»verwacht dat in de volgende dagen een volledig herstel van de telegraaf- en telefoonverbindingen in de vesting-Holland zal worden bereikt Prof dr ir Koomans. chef van het Rijks-radio-laboratorium der PTT is met de verantwoordelijkheid voor het Mededeelingen omtrent het gébied ten Noorden van Rijn en Maas General-arzt Wissemann heeft in de persconferentie in Hotel -des Indes gisteravond nadere mededeelingen ge daan over de slachtoffers- van de krijgshandelingen in 'het gebied ten noorden van Rijn en Maas. Niet meer dan 300 Nederlanders zijn als gewonden in Duitsche lazaretten (veldhospitalen e.d.) te Arnhem, in de Harskamp, te Emmerik, Bocholt, Gronau en Nordhorn opgenomen be- Ihoeven te worden. Uit de vesting Holland zijn de ge gevens hieromtrent nog niet volledig binnengekomen, doch blijkens een mededeeling van den inspecteur van den Nederlandse-hen - militair-gferrees- kundigen dighst, generaal dr. van de Roemer, mdet in dat gebied het aan tal gewonde Nederlandsche militairen het aantal van duizend niet overschrij den. Te Amsterdam werden ongeveer 160 Nederlanders in militaire hospitalen behandeld van wie er ongeveer de helft in aanmerking kwamen voor eed chirurgische behandeling en daarvan had weder de helft, dus ongeveer 40 personen, verwondingen van verschil lenden ^grd bekomen. Het aantal gewonden is veel minder gebleken dan aanvankelijk vrij alge meen werd aangenomen. Wat Rotter dam betreft is nader komen vast te staan, dat 341 burgers in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Het aantal gedooden is nog niet met zekerheid bekend doch men mag aan nemen, dat niet meer dan 20 personen uit de burgerij te Rotterdam als ge volg van de krijgshandelingen .zijn overleden, waarbij dient te worden opgemerkt, dat een groot deel hiervan den dood heeft gevonden doof de 'orandcatastrophe, die door den heer- schenden sterkep wind zulk een groo- ten omvang had verkregen. Niet bekend is nog het aantal Nederlandsche soldaten, dat in den strijd is gesneuveld, doch naar schat ting bedraagt dit ongeveer een vierde gedeelte van het aantal gewonden. De nitbetallng van na 14 Mei tn contanten gestorte bedragen. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht, dat ten aanzien van de uitbetalingen van bedragen welke na 14 Mei 1940 in con tanten op een rekening zijn of worden gestort het bankenmoratorium niet van toepassing is. Deze bedragen kunnen derhalve weder onbeperktworden op genomen Om technische redenen gefit het vorenstaande niét voor op een post rekening gestorte bedragen, zoodat in Op 14 Mëf Fièëft de vroegere Neder- landsche regéezmg zich naar Enge- land begeven en het Nederlandsche volk aan zijn eigen lot overgelaten. Onder den invloed der Duitsche wapens en beseffend, dat een verdere tegenstand volkomen hopeloos zou zijn, heeft de opperbevelhebber der, Neder landsche troepen te land en ter zee nog denzelfden dag/besloten, aan de geheelfe Nederlandsche weermacht het bevel te geven den strijd te sta ken en de wapens néér te leggen. Mét dit voor een soldaat zwaar be sluit heefi de opperbevelhebber der Nederlandsche troepen een ho'oge maat van inzicht in dè werkelijke militaire toestand bewggen. Hij heeft ten volle - beseft, dat ieder uuf der voortzetting van dezen onzinnigen strijd voor zijn troepen en zijp be volking slechts ontzettende bloedpffers zou breng'eV en in1 dit geval steden en dorpen apn een totale vernieling prijsgegeven'waren. Toch zou dit aan het feit van ee'n Duitsche overwinning niet het minst hebben veranderd, Toen de vroegere N.ederlandsche re geering dopr haar konspiraties met Engeland fen Frankrijk den stfijd tegen Duitschland teweeggebracht heeft en zoodoende tegen een weer macht, wier gracht door de vooraf gaande'gebeurtenissen bewezen was, heeft zij van bêgin af onverantwoor delijk gehandeld. Had de vroegere regeering niet geluisterd naar Engel sche raadgevingen, maar een werke lijke neutraliteit bewaard, dan zouden alle nu gebrachte offers van goed en bloed onnoodig geweest zijn. Nu de wapens neergelegd zijn, is de Nederlandsche bevolking in staat, haar vreedzame arbeid te hervatten. Ieder wordt vezocht, na deze ver) schrikkelijke dagen tot zijn gewoon werk terug te keeren. Maar een ieder trede ook op tegen zulke gewetenlooze elementen, die voortdurend door passibve weerstand of door actieve daden onrust stichten, én daardoor den voortgang van het burgerlijk leven, de openbare rust en orde willen storen. v Volgens het bevel van den Fuhrer zal de Duitsche weermacht haar best doen om aan ieder het lot der bezet ting te-vergemakkelijken. Zij zal le ven en eigendom der bevolking tegen alle vijandelijke aanvallen bescher men en de vredelievende elementen zoo vér mogelijk steunen. Daartegenover zal de Duitsche weermacht ieder vernietigen, die rust en vrede stoort. 17.5.1940 De Militaire Bevelhebber in de Nederlanden. geval van beschikking over het giro tegoed per postchèque de beperkingen van het moratorium-besluit toepassing blijven vinden ten aanzien van het Sc hee !e tegdëd. Wel kunnen na 14 Mei 1940 op een postrekening tn contanten gestorte pedragen na overschrijving daarvan op een bank, bij die bank in contanten worden opgenomen, mits ten genoege van de betrokken bankinstel ling wordt aangetoond, oat de oor spronkelijke storting in contanten na 14 Mei 1940 heeft plaats gevonden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1