KENNISGEVING Mr. J. G. MIDDEND0RF BINNENHAVEN O.Z. Accountantskantoor G. A. GIESELER Essenburgsingel 131 Tel. 33357 Westersingel 96 Tel. 55769 Breukelman's Assurantiebedrijf STATENSINGEL 147 - Rotterdam J. J. Borcherts, Beukelsweg 43b PIANOHANDEL KOLEN! Eerste Hollandsche Levensverzekeringsbank N.V. MATHENESSERPLEIN 27 DUITSCH LEGER- BERICHT GEBR. GEVERS VERMEER v. d. AREND's BERICHT IL -x PAGINA 5* Een Zondag van rust en hard SCHIEDAM SCHIEDAM HILLEGERSBERG Een radiorede van Lindbergh TANGER WORDT ONTRUIMD RADIONIEUWS NT"T?",-w NA DE DUITSCHE BEZETTING ADVERTENTIEN. WIJNHAVEN 42 van Citterstraat 60 ONZE TELEFOON 30400 IS NIET MEER 6ESTO0R0! ADV. BUREAU BRIL HET KANTOOR VAN HÈT Accountants en Belastingadviseurs, IS VOORLOOPIG GEVESTIGD NOTARIS TE ROTTERDAM, vroeger Wijnhaven 155, STEMMEN REPAREEREN LOUIS BENJAMIN Zwartjanstraat 45!>OT BEKENDMAKING DRUKKERIJ STEGMAN HANDELSAVONDCURSUS ROBERT FRUINSTRAAT 52 ROTTERDAM HEDEN WORDEN DE LESSEN HERVAT IlU de kostwinnersvergoedingen worden betaald Een nieuwe refellnc. Er i« voor de uitbetaling van de kostwinnersvergoedingen een nieuwe regeling ontworpen, die in verschei dene opzichten van de vorige afwijkt. De stad is verdeeld in drie stukken. Met het Hofplein als centrum heeft men drie lijnen uitgezet: de sporlijn ven Hofplein via Delftsche Poort naar het Westen, de Rotte en de lijn Coolsingel - Schiedamschesingel - Scheepstimmermanslaan. Als de belanghebbende zelf dus de gemobiliseerde voor 14 Mei ten Noorden van de lijn, gevormd door de spoorbaan en de Rotte, heeft ge woond, moet de kostwinnersvergoeding gehaald worden in het gymnastieklo kaal van de; H.B.S. aan den Berg- singel, ingang Voorburgstraat 142. Woonde de (belanghebbende voor 14 Mei Westelijk van de lijn Coolsingel enz. en Zuidelijk van de spoorbaan, dan moet de kostwinnersvergoeding gehaald worden aan de Aelbrechts- kolk 12. Woonde de gemobiliseerde voor 14 Mei Oostelijk van de lijn Coolsingel enz. en Zuidelijk van de Rotte, dan moet de kostwinnersvergoeding ge haald worden aan de Lambertusstraat 18. Woonde de gemobiliseerde voor 14 Mei in het Zuidelijk stadsgedeelte en op het Noordereiland, dgn moet de kostwinnersvergoeding gehaald wor den aan de Oranjeboomstraat 298) De uitbetaling aan deze adressen geschiedt uitsluitend in de morgen uren; ln de middaguren bestaat er volstrekt geen gelegenheid toe. Men hoopt het binnen afzienharen tijd zoo te kunnen regelen, dat de belangheb benden de vergoedingen kunnen af halen in de buurt, waar zij zich na 14 Mei gevestigd hebben. De vergoedingen, die door bemidde ling van de militaire commandanten zijn toegekend, moeten aan dezelfde adressen als de kostwinnersvergoedin gen worden afgehaald. Burgercoryee- ers moeten zich voor hun uitbetalin gen wenden tot de afdceling militaire zaken ten Raadhuize, aan loket 51. Hun zal voor het afhalen van hun vergoeding een doorlaatbewijs tot het betreden van de binnenstad Worden verstrekt. Hulp komt van alle kanten De zorg voor de dgkloozen. Dit weekend heeft Rotterdam ge leerd. dat Nederland heeft willen helpen, snel en gul. De oproep om bedden, dekens en kleeding is bê^ antwoord en wel op een wijze, frelke roerend genoemd mag worden. Zeer talrijk zijn de voertuigen ge weest. welke Zaterdag en Zondag Rot terdam binnenkwamen met het ge vraagde. Particuliere "auto's met zeer verscheiden provincie-letters, vracht auto's en autobussen, zelfs uit Deven- terÉ en Almelo, kwamen volgeladen met bedden en dekens op de opgege ven adressen aan. In den loop van den dag konden gisteren' honderden' dakloo- zen aan beddegoed worden geholpen. Uit Enschede kwam een afgevaardigde 8000 dekens aanbieden. Van Amsterdam uit bood de Stoom vaart Mij. Nederland een lichter vol ledikanten en beddegoed aan Het Erasmiaansch Gymnasium in Dijkzigt verwerkten, al deze gaven op vlotte wijze. Er is daar bewonderens waardig gesjouwd Enkele duizenden dakloozen konden\ reeds naar elders, naar Schiedam en Vlaardingen. worden overgebracht. Na de medische keuring moesten de vluchtingen een bad nemen ?rt wer- dtn zij verder vervoerd met auto's en autobussen Verpleegsters en pad vinders /ergezelden hen. Toch kan nog vr e) b-ddepned "en kleeding wérden ge bruikt Telkens weer komen dakloo zen zich melden, die alles hebben ver loren en vooi'oopig bij vrienden onder dak hebber gevonden, waar zij wel bescbyting hebben, maar geen Ijed. Maatregelen van de postergen Rijdend postkantoor voor Krallngen Do schade, toegebracht aan het postkantoor, heeft den P.T.T,-dienst daar volkomen uitgeschakeld. Wat er kon worden gered, is overgebracht naar het bijkantoor aan den Soeten daalscheweg, waar tijdelijk het hoofd kantoor is gevestigd. Gebleken is. dat de kantoren Noord, West en Zuid intact zijn gebleven, zoo dat daar alles normaal werkt. Het kantoor West verzorgt thans de expe ditie van de post en de bestelling in het westen; kantoor Noord verzorgt de bestellingen in Oost, Noord en het cen trum. Voorloopig zyn er twee bestellingen; één in de ochtenduren en één omstreeks vijf uur in den middag. Zoo spoedig mogelijk hoopt men echter den ouden toestand van drie bestellingen weer te kunnen herstellen. Alle intact gebleven bijkantoren zijn vandaag weer opengesteld en speciaal voor Krallngen is in de Lusthofstraat een rijdend postkantoor verschenen, waar de verschillende P.T.T.-aange- legenheden, zooals ouderdomsrenten, girobetaliagen en zegelverkoop wor den behandeld. De postbox-correspondentie wordt eveneens behandeld in het kantoor Soetendaalscheweg, waar de "briever* kunnen worden afgehaald. Dit zijn echj ter allemaal tijdelijke voorzieningen. Er worden besprekingen gevoerd om de beschikking te krijgen over een ge deelte van de Dordfabriek aan h'et Marconiplein om daar het hoofdkan toor te vestigen. De afdeeling telefoon en telegraaf is ondergebracht in het kantoor aan den Walenburgerweg en ook in de bij kantoren bestaat thans weer gelegen heid telegrammen aan te bieden of te lefoongesprekken te voeren. Welke trams weer rijden De directie van de Rotterdamsche Electrische Tram heeft alles in het werk gesteld om het tramverkeer weer op gang te brengen. Er is van de lijnen, welke weer in dienst zijn gesteld, al weer een druk gebruik gemaakt. De verbinding met Schie dam is hersteld. De lijnen 1 en 4 rijden in e£n ringlijn over de ïSathe- nesserlaan naar de stad en over den Westzeedijk naar Schiedam, met dien verstande, dat lijn 1 de verbinding van Schiedam naar Rotterdam onder houdt en ljjn 4 die van Rotterdam naar Schiedam. Het Zuiden heeft weer een normaal tramverkeer. De lijnen 2, "3 en 9 rijden onderscheidenlijk van de Vlas kade, de Groene Zoom en den Lange Hilleweg naar het Stieltjesplein. Lijn 10 rijdt van de Molenlaan te Hillegersberg naar de Isaac Hubert- straat. lijn 14 rijdt van de Molenlaan te: Hillegersberg naar den Spoorsinge-uit- gangj Station Delftsche Poort. Lijn 22 rijdt van den Spoorsingel- uitgang Station Delftsche Poort naar het eindpunt van de lijnen >5 en 16 aan den Oude Dijk.. Autobus D. rijdt in een uursdienst van den Spoorsingel-uitgang Station Delftsche Poort naar Delft. Het ligt voorts in de bedoeling om dezer dagen lijn 1 door te trekken naar Spangen en zoo spoedig moge lijk nieuwe lijnen aan het net toe te voegen. werken Een weekend van intense rust aan den.éénen kant en van noesten arbeid aan den anderen kant is achter den rug. ,,Aan den éénen kant' en „aan den anderen kant" heeft ditmaal een letterlijke heteekenis: aan den eenen kant en aan den anderen kant van het afzettfhgscordon. Binnen het cordon is van Zondagsrust geen sprake ge weest. Met dezelfde kracht en toewij ding hebben de vylen, die zich vrijwil lig gemeld hebban, het opruimings- werk voortgezet. Morgens vroeg trokken de colonnes de stad in met spaden en ander gereedschap gewa pend en tot den avond is er hard doorgewerkt. De gemeentelijke dien sten zijn zonder verwijl in'de weer geweest hun bedrijven weer op de been te helpen en men heeft hiermee succes gehad. Het drinkwater is ook weer tot Bljjdorp doorgedrongen, lij het ook, dat de druk nog wat laag is en de bovenwoningen dus mondjes maat krijgen. Buiten het cordon had de Zondag een wonderlijk aspect. De Coolsingel is verplaatst naar de winkelstraten in de buitenwijken. Zaterdagmiddag en -avond vooral is dit goed gebleken Het wandelende en winkelende publiek trok naar de hoofdstraten, welke an ders slechts voor het buurtverkeer dienen. In Bhjdorp en Bergpolder en in het Westen vooral heerschte een over- groote drukte. Dichte stroomen bewo gen zich tot laat in den avond voort in de rustige wijken en de winkeliers hadden het extra druk. Zondag bleef het druk. Het mooie weer lokte tot wandelen en de trams maakten het verkeer gemakkelijker. Alle Rotter dammers moesten bun vertier buiten het cordon zoeken en zoo was er ge zelligheid in de stilste en rustigste wijken. De venters zochten hun pu bliek op, de bloemen, de sinaasappe len en alles wat er zoo al meer van een kar verkocht wordt verscfienen op straat en de bioscopen boekten een flink bezoek. Het normale leven heeft dit weekeinde zijn rechten hernomen. HAVEN- EN LOODSDIENST. De kantoren van den Havenmeester van Rotterdam, voorheen gevestigd in het gebquw van den Haven- en Loods- dienst aan de Leuvehaven 245, zijn thans ondergebracht in het gebouw van de Rivierpolitie aan de Parkhaven (2de verdieping. Kamers 1, 2 en 3). Tele foon 35115. Rotterdam, 18 Mei 1940. De Havénmeester van Rotterdam. A. KORTLANDT. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD H. J. A. Brökling 20 j. en H. J. Ronteltap 19 j. - J. M. van Daalen 28 j. en M. Wessel 28 j. - P. J. van OerS 26 j. en E. Prein 20 j. - P. Kiela 28 en H. M. Ouwendijk 26 j. - W. C. Witberg 22 j. en A. E. d. Borst 18 j. - G. van Eijk 19 j. en A. Christen 22 j. - H. J. S/cheffers 27 j. en W. M. Kloppers 25 j. .1 L. de Roo 23 j. en W. G. de Jongh, 23 j. GEHUWD F. P. Koppenhagen 23 j. en H? de Heij 20 j. - J. v. d. Drift 27 j. en S W. Wieleman 29 j. - A. D. Dijkers 26 j. eh E. Gonlag 19 j. GEBOREN Adriana. d. v. C. B. H. v. d. Burg en H. Groeneweg. - Maria Johanna, d. v. C. J. v. de Hoek en Th W. Seijkens. - Maria Petronella Antho- nip. d. v. C. Verkerk en M. H. D. Ver meulen. - Teunis. z. v. J. Mastenbroek en M. v. d. Steen. - Pieter Aart Jan. z. v. P. Meuidijk en N. Post. - Maria Adriana Allegonda, d. v. S. Steéll^ergen en N. van Noortwijk# - Wiliemina Johanna, d. v. J. E. Matla et$ G. P. L. van Gerven. - Franciscus Ccnsheiis, z. v. F. A. Rosier en C. Streng. - Bastiaan. z. v. 3. Krom menhoek en C. Th. Kn$fi*menhoek. - Annigje Elizabeth, d. v. N. A. Specker en A. J. v. d. Broek. - Engelina Cornelia Jaeoba. d. v. F. J. v. Wijk en A. Blazer. - Johanna Jaeomina Maria, d. v. H. J Tackenberg en M. A. Vroklage. - Jaeo ba Petronella Maria. d. v. J. H. van Koetsveld en P. J. van Rijn. - Veronica Helena Willemjna. d. v. B. H. M. de Raafj en C. W. Draijer. - Bert. z. v. H. v. d. Velden en M. Zondervan. - Johan nes Wilhelm, z. v. J. W. Muller en J. Th. v. Vliet. - Wilhelmina. d. v. J. v. d. Brugge en G. H. van Wolfswinkel. - Bernadina Maria. d. v. P. J. Schoen makers en J. W. Krabbendam. - Wilhel mina Elisabeth Maria, d. v. H. C. Rebers en H. M. Zwaans. - Jaeomina Maria. d. v. A. J. Zijleman en C. M. E. Does. - Elisabeth Adriana, d. v. B. W. H. Kleiss en J. M. L. Krowinkel. - Teuntje. d. v. L. S. Zwanenburg en K- van Schijndel. - Stephanus Maria Antonius z.v. J. C. A. Engering en A. M. C. Zoetmulder. - Dirk. v. D. de Bruin en E. Amers foort. Simon, z. v. S. Steenbergen en G. J. L. Roggeveen. - Alida Catharina, d. v. L. v. d. Kraan en J. Pons. - Petrus Maria Hendricus. z. v. J. B. v. Deyk en M. M. Prein. - Wijand Bernardus. z. v. B. J. Coenders en M. C. E. Zette- ler. - Adrianus Johanne^. z. v. J? J. Franken en A. M. Collewijn. - Teuntje Elizabeth, d. v. M. van Katwijk en G. den H«artog. - Cornells, z. v. C. Anker en J. v. d. Heuvel. - Metje. d. v. W. Breed- veld en W. Kroos. - Gerardus Cornelis, Schiet! ai t v. P. J. Th. <U Bruin en B. A. Etjken- broek - Maartje Adriana. d. v. J. J. van Ingen en M. C. H. Vog.i.iang - Lijdia Teuntje Geertruida Jozina Adri ans. d. v. W. Wieae en L. G. Schilper- oord. - Jaeobua Marinua. t. v. M. Boom-» sluiter en T. P. de Graaf. Dina Johan na, d. v. K. C. Lindenberg en J. Cijsoww - Lena Jaeoba, d. v. L. Koorneef en J. de Lange. - Cornelia Maria. d. v. A. Storm en J. C. de Poter. OVERLEDEN P. H. P. Loaken. 59 j. - G. Kreukniet. 54 j. - M. Schipper, 58 j. - B. Boer, 82 j., wed. v. J. Kruithof. - W. Engelen, 23 j. - J Willem». 13 j. - J. F. Kemper. 15. J. - J. Benschop, 40 J. - B. A. F. van Hurck, 1 j. - J. Brehm, 25 j. - E. Kieboom, 74 j.,j échtg. v. W. v. d. Stelt. - A. C. L. Aloserij, 27 j. - J. Zeeuw. 55 j. - A. M. Vermeulen, 54 j. - W: v. d. Lely, 79 j. - B. Butjes, 79 j., wed. v H. Meurs. - H. M. J. C. Hamil ton, 68 j. - A. M. P. Heiligers. 84 j.. wed. v H. Welling. - A. C. Schrumph, 61 j., echtg. v. A. Lokken. - J F. Leer-, makers, 52 j. BENZINEVERBRUIK De burgemeester van SchieÜam brengt ln aansluiting op een vroegere aankondiging ter kennis, dat als plaat sen waar in deze gemeente benzine kan worden afgenomen, worden aangewezen alle alhier gevestigde benzinepompen en garages. Voor het afleveren en verbruiken van de benzine is een afzonderlijke vergunning noodig. Deze vergunningen worden slechts in uiterst noodzakelijke gevallen afgegeven. AANRUDING. Gisteravond ontstond op den Straat weg een aanrijding tusschen een vrachtauto en een motorfiets, die beide uit de richting Rotterdam kwamen. De vrachtauto, bestuurd door C. W. A. te Rotterdam, wilde de Berglustlaan inrij den en stak daarvoor den richtingwij zer uit, hetwelk niet tijdig werd opge- gemerkt door den heer G.. die het mo torrijwiel bestuurde Het gevolg w as, dat het motorrijwiel tegen de auto bot ste. De duo-passagiere mevr. A. M. G werd vrij ernstig gewond. Nadat dr. Santman eerste hulp had verleend, is de dame met een militaire auto naar haar bestemming gebracht. GOUÜEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag hopen de heer J. H. Straetemarts en zijn echtgenoote C. M. Straetemans—de Boom den dag te her denken. waiarop zij 50 jaren geleden in den echt werden verbonden De heer Straetemans woont ongeveer 35 jaren te Hillegersberg en is hier een goede bekende Hij was vele jaren ober-kell- ner bij de d-N.V. Lommerrijk, vroeger Stal en daafna Freericks. Beide lieden die respectievelijk 73 en 71 jgren oud zijn. mogen zich nog in een goede ge zondheid verheugen. Zij wonen de laat ste jaren Willem van Hildegaersbergen- straat 79a. „Amerika moet zich niet mengen in Europeesche aangelegenheden" De bekende Oceaanvlieger Charles Lindbergh heeft zich in een radiorede gericht tot de bevolking van de Ver- eenigde Staten en haar aangespoord zich niet van de wijs te laten brengen door het „geklets" van dreigend onheil en een mogelijken inval, dat den laatsten tijd zoo veelvuldig is gewor den. Het gevaar, dat Amerika dreigt, komt van binnen uit. De bevolking behoeft niet te vreezen voor een vreemden inval, wanneer de Ver- eenigde Staten zich niet mengen in de Europeesc!/e aangelegenheden. Amerika dreigt geen gevaar van oor log. omdat de Europeanen zich willen mengen in de aangelegenheden van Amerika, sdoch omdat Amerikanen hebben getracht zich te bemoeien met zuiver Europeesche vraagstukken. Lindbergh zeide verder, dat voor een mogelijke oorlogsverwikkelmg van Amerika zekere machtige elementen in de Vereenigde Staten verantwoor delijk zijn, welke verlangen, dat de Staten deel zullen nemÜn aan den oorlog en welke, niettegenstaande hun afnemend aantal, toch een groot deel van de staatsmachine en van de propaganda beheerschen. Zij grupen iedere gelegenheid aan om Amerika dichter bij den afgrond van den oorlog te dringen. Verder beschuldigde Lindbergh in direct de overzichtschrijvers in de p/ers, en de zelfzuchtige politiek van de partijen. In bijzonderheden oesprak hij het vraagstuk van de Amerikaansche luchtverdediging en hij ging hierbij nader in op'den eisch van Roosevelt naar 50J)<)0 oorlogsvliegtuigen. Spre ker verklaarde, dat de Vereenigde Staten veilig zijn voor luchtaanvallen over den Oceaan, doch zoo lang de Amerikaansche landen het niet eens zijn over een vaste verdedigingspoli- tiek, is ook het vraagstuk van de beveiliging van de Vereenigde Staten piet opgelost door den bouw van een groot aantal vliegtuigen. Amerika moet en kan een sterke luchtmacht scheppen, doch kracht in de lucht eischt in de eerste plaats het voeren van een verstandige politiek. Een van de voornaamste iessen uit den Europeeschen oorlbg is, dat eel land inwendig sterk moet zijn. Wi een modernen oorlog wil winnen, moet zich jaren tevoren voorbereiden en reeds daarom bestaat voor de Ver eenigde Staten niet meer de mogelijk heid met succes in \f grijpen in den Europeeschen oorlog. Lindbergh viel vervolgens de bui- tenlandsche politiek van de Vereenig de Staten aan, aangezien deze kracht noch vriendschap noch vrede heeft gebracht, doch ongeacht het resultaat van den strijd, haat van winnaar en verliezer. Tenslotte spoorde spreker aan den vader van de Amerikaansche onaf hankelijkheid tot voorbeeld te nemen voor de veiligheid van de Staten en de op winstbejag uit zijnde vreemde elementen uit te roeien en zorg te dragen voor het welzijn van het eigen Amerika. Reizigers uit Tanger berichten, dat de burgerbevolking op bevel van de militaire overheid met de ontruiming van de stad is begonhen en deels uitwijkt naar het Spaansche va derland, deels naar Spaansch Marok- kq. RADIO-PROGRAMMA VAN MORGEN Het AVRO-programma 8 uur v m A.N.P.; 8.10 Gram pl., 8 30—8.50 Orgel spel; 10.— Morgenwijding. 10 30 Omroep orkest; 11 Keukenpraatje; 11.20 Om roeporkest. 12 15 uur nam Qram.pl.; 12 45 AN.P.; 1.— Pianovoordracht; 1.30 De Capo-orkest: 2 15 Zang: 2 50 Gram pl3 20 Lyra-trio: 4 Gram.pl.; 4.30 Zang; 5.— Amuse mentsorkest: 6.— Aeolianorkest; 7 Kin- iereoor; 7 30 Reportage; 8.— A.N.P,; 8.15 Jmroepofkest en solisten; *9 40 Gram pl 10 30 A \t.R O-dansorkest; 11.-— A.NP Graim pi HOOFDKWARTIER VAN DHJN FUHRER. 20 Mei. (D.N.B Het opper- oevel van het Duitsche leger deelt mede: In Belgie wordt de achtervolging voort gezet, strijdend tegen de achterhoede van het vijandelijke leger De Dender is overschreden en in de achtervolging :s de bovenloop van de Schelde bereikt De Britsene troepen trekken in gefor ceerde marschen naar de havens aan net Kanaal, terwijl bij Maubeuge en ten Zuiden van ValenAennes een aan val van een naar het Euiden trekkend Franseh-Bejgisch leger werd afgeslagen De vijand leed hierbij zware verliezen in het bijzonder heeft hij talrijke pant serwagens verloren. Na deze mislukte poging cm door te breken trekt de vijand ontmoedigd naar het Westen terug Ten Zuidwesten hiervan hebben jnze pantserafdeelingen en gemotori seerde troepen het veld van de Somme- ilag van 1916 bereikt aan den weg vaa Kamerijk naar Péronnv. Duikbommeo* werpers en andere bommenwerpers heb- oen een van Lano naar, het Noorden rukkend vijandelijke pèntsercolonne Verslagen en teruggedrongen De heele binnenste fortengordel van ..uik. alsmede de forten van Namen op •en na zijn in onze handen. Bij de gevechten der pantsereenheden n België heeft zich de eerste luitenant laron Nolde Onderscheiden door buiten gewone koelbloedigheid Op 19 Mei heeft de Duitsche lucht- nacht naar aanvallen op de achter- vaartsche verbindingen en terugtochta- ipgen van den vijand in Noord-Frank- ïjk en België voortgezet Tijdens gewa- oende verkenningstochten voor de vransch-Bclgische kust werden twee ijandelijke torpedojagers vernield Een •orpedoiager en de Fransche torpedo- mot „Incnmprtse", alsmede drie koop vaardijschepen met In totaal 15.000 ton eerden ernstig beschadigd De totale verliezen van den vijand ledroegen gisteren 148 vliegtuigen, eaarvan 95 ln luchtgevechten en 15 toor de luchtdoelartillerie ofnlaag wer» •ion geschoten De rest is op den grond vernield 31 Duitsche vliegtuigen wop- len vermist. In dep nacht van 19 op 20 Mei heb- ien Brit-che vliegtuigen hun zinlooze ■oma an vallen boven West-Duitschland voortgezet Een aantal burgers werd ge- Ibod en gewond Het eenige militaire ■el dat werd getroffen, was een kamp ■or krijgsgevangenen. Een aantal oe»Tfvangeoen werd gedood. De stad biedt een verlaten aanblik ANTWERPFN. 20 Mei. (D.N.B.) Antwerpen biedt onmiddellijk na d« gevechten om de *tad een verlaten aanblik In de straten, welke van de voorsteden, naar de binnenstad voe ren. hangen de draden van de electri sche tramleiding afgerukt omlaag. Te lefoonpalen zijn omgerukt, stuk ge schoten en verbrande vrachtauto's, doode paarden en koeien liggen over den weg verspreid. Dichter bij de bin- nenstad worden de granaatinslagen minder en bespeurt men weinig van oorlogsgeweld. In een landhuis, aan den rand van de stad gelegen, liggen opgestapeld tot groote hoopen. unifor men en uitrustingsstukken, welke door de vluchtende vijandelijke soldaten zijn weggeworpen De groote bruggen over de Schelde zijn opgeblazen, doch de Duitsche pio niers zijn reeds begonnen met nood bruggen te slaan. In de havens liggen talrijke schepen. Terwijl in de voor steden in de nabijheid der militaire versterkingen de burgerbevolking ge vlucht is, zijn in de binnenstad bijna aile inwoners in hun huizen gebleven, hoewel, nogbijna niemand zich op straat waagt. De winkels gijn gesloten en alle ramen met papierstrooken be plakt. De doodsche stilte geeft een on behagelijk gevoel. Eerst langzaam aan wagen zich ook eenige burgers op stra^L-Zij verklaren sedert 4 dagen zonder water ei\ licht te hebben moeten levep en dat zij op grond van een verordening van de over heid 48 uur lang hun woningen niet mochten verlaten. De burgerij is ver heugd. dat rij door den snellen op- marsch van de Duitsche troepén ge spaard werd voor de verschrikkingen van den oorlog De^nwoners van Ant werpen zijn Vlamingen. Zij toonen geen haat tegen de Duitschers. Voor het raadhui» zijn op het groote plein Duitsche soldaten gelegerd. Pant serwagens met geschut zorgen in de straten voor de veiligheid. De mooie, oude gebouw-en zijn alle onbeschadigd gebleven. Het raadhuis en de oude ge- "uWen in prachtigen renaissanoe-stijl gebouwd, de sierlijke burgerhuizen uit den baroktijd en de moderne hotels en de kantoren zijn door geen schot ge troffen Uit dp vensters wuiven vele inwoners de Duitsche troepen vriend schappelijk toe. De Antwerpenaren heb. ben spoedig begrepen, dat de Duitsche soidaat niet als vijand van de burger- b.»vclking gekomen is. Belgische politieagenten en Duitache gendarmen hebben proclamatie» aan de huizen bevestigd, waarop te lezen staat: ..Gedfaagt u vreedzaam, dan zal u niets gebeuren" Dbch noodzakelijk schijnt deze aanmaning niet te zijn. Erksnd Advortantis-Buresu voorheen is voorloopig gevestigd Zaagmolendrift 35 (Noorden). Telefoon 42279. (Westen). Telefoon 3324S I Geeft Uw Advertentie# telefo nisch op uui het then» MATHENESSERLAAN 114 houdt kantoor KANTOOR TIJDELIJK GEVESTIGD Telefoon.43902 - j. h, v. bommel TELEFOON 41511 W. K. SCHNAAR ALLE BESCHADIGINGEN AAN PIANO'S EN VLEUGELS WORDEN CORRECT EN BILLIJK HERSTELD HANDELMAATSCHAPPIJ N.V. Hoofdkantoor en Opslagplaatsen zijn gevestigd TELEFOON 26292 3 lijnen) Bijkantoor: DREEF 103, Botterdam (Zuid) ONS BEORIJF WERKT NORMAAL Eieetr. Slijperij ven Scheren, Meieen en Pipierenijmachine- meeeen, eni. Hendel in Fijne Steel weren. Aanbevelend QEBR8. KRUIT - Zweenehelt M9, ROTTERDAM. Advertentie-burEtQ Tijdelijk edree: Het Bijkantoor van de 175 voorheen gevestigd MAURITSWEG 2 te Rotterdam, is tijdelijk verplaatst naar Hiermede bc-ri- hten wij. dat ons goed geoutilleerd drukkerij bedrijf met zijn vele snelle automatische machines AL L'W F»K IK WKllKORDEiUS ZONDER STAGNATIE KAN UIT VOEREN. DUNANT8TRAAT 34—4®. TELEFOON 3012,

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 7