Frankrijk's troepen bereikt Geallieerde strijdkrachten gescheiden vT Paniekstemming onder de bevolking Woensdag 22 Mei 1940 m NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BP* De Duitsche opmarsch Duitsche voorhoede slechts 75 k.m. van Parijs Hertog van Gloucester plotseling naar Engeland teruggekeerd Het laatste fort van Namen door de Duitschers genomen Gebruik van dum dum-kogels FRANKRIJK. DUITSCHLAN De oorlog ter zee Britsche mijnenlegger gezonken keeren terne NOORWEGEN. Duitsche luchtmacht in actie bij Narvik Treffers op Britsche oorlogsschepen De Cunera-toren onbeschadigd Bêgiftigd met het Ridderkruis Militaire Willemsorde DENEMARKEN. Maatregelen tegen inflatie en werkloosheid VOOR COMMERCIEEL HERSTEL Stichting Rotterdam 1940 opgericht Bezet [ANTWERf baugoc ,OENT JHASSCLT BRUSSEL fruDCNARDCJI TOMER[N DOOK Ni» t.CAMBHAI DB DUITSCHE OPMARSCH\^ IN BELG/B V guENTIIi COUDANT birwttup f. Tirrr.it Bur. Markt 31. Tri .'71% Postgno 4'ITO Io gtheel Frankrijk heeft de S. O. S.-roep ran Raynaud roar den Senaat: „Het vaderland ie m gevaar", en vooral de mededeeling, dat Amiem en Arraa door de Duitsche troepen belet zjjn, waarlijk het effect van een inilaanden bliksem gehad. De algemeene paniekitemming haeft daarmede een onbeschrjjfeljjken omvang aan genomen. De bevolking ii tegelijkertijd ten hoogite verontwaardigd en teleur gesteld, dat de Parijiche peri en bet agentschap Havai, vooral echter het ministerie voor de inlichtingen het eigen publiek verkeerd hebben ingelicht over den kritieken staat van den toestand en over de draagwijdte van den Duitschen opmarsch. De Parijsche avondbladen, die uitkwamen met den tekst vai. ie rede van Reynaud in den Senaat en met het korte bericht over de inneming van Arras door de Det achers, wekten bij de openbare meening de allergrootste ontsteltenis. De zwarte lijnen geven de opmarsch-richtingen weer van de Duitsche troepten in België van 10 Mei af tot op heden. De gestippelde lijnen in Frankrijk geven do vorderingen weer der Duitscho troepen in dit land. Gisteravond gaf Hauptmann Frank op de gebruikelijke persconferentie eenige naijgpe toelichtingen op de hui dige oorlogssituatie. Het Duitsche offensief loopt, zuiver als eeit 'purwerk. Het loopt alleen nóg sneller dan men vermoedde. Het doel van den Duitschen aanval is: de vijan delijke macht te splijten. Dit is gelukt en nu rest: de afgesneden deelen te overmeesteren. Men dient te bedenken, dat hierbij strijd gevoerd moest worden tegen .de. elite van de Fransche strijd krachten, zoowel naar materieel ais naar personeel. De slag, welke thans woedt, is van uiterst groote beteekenis en ook in om vang grooter dan eenige veldslag, welke ooit in den oorlog in Polen woedde, de slag bij Koetno b.v„ wordt door dezen strijd in de schaduw gesteld, daar het Poolsche leger niet vergeleken kon wor den met het Fransch-Britsche. Men zal zich, zoo vervolgde Haupt mann Frank, er over verwonderen, hoe het mogelijk is, dat het Duitsche leger dergelijke prestaties kan uitvoeren. f Hiervoor nu zijn verschillende rede nen aan te voeren en wel in de aller eerste plaats dat voor het Duitsche le ger de leiding in één hand, die van den Führer is, die ook Duitschland'» grootste strateeg Is. Het krijgsplan komt van hem en van hem uit werken zijn bevelen inspireerend door tot in" het hart van den eenvoudigen soldaat. Ver der komt een flink deel op rekening van de opleiding en scholing van het Duit sche leger. Met de grootste zorg is dit opgebouwd en omgëwerkt van vredes- leger tot oorlogsleger. In Polen zag men waartoe deze macht in staat is. men ziet dit thank ook in België en Frankrijk. De Britsche generaal Ironside meen de eenigen tijd geleden zich schamper tekunnen uitlaten over de Duitsche legerleiding, die te jong zou zijn. Het materieel achtte hij niet bijster goed. De Duitsche legerleiding heeft thans antwoord gegeven: in daden. En ten slotte is er nog de moreele zijde van de kwestie. De Franschen en Engelschen hebben zich in den vorigen oorlog goede soldaten getoond, dapper en taai. Nu is de vraag naar voren gekomen: Zouden Zij die reputatie thans handhaven? Het is echter reeds duidelijk gebleken, dat het moreel van den Duitschen sol daat sterker is en wel omdat hij weet. .waarvoor hij vecht, om het bestaan en de grootheid van hun land. De Franschen ma Engelschen weten niet waarvoor zij strijden. Zij begrijpen de drijfveeren hunner regeeringen niet en zij missen de bezielende idee, die achter Duitsch- land's daden staat. Men heeft 4n het buitenland in de laatste jaren veel over Duitschland ge sproken. Daaruit bleek telkens weer. dat men het Duitsche idee niet begreep. Men kan thans echter niet meer ont kennen. dat dit idee, 'dat achter al onze daden steekt en onze snelle zege mogelijk maakt, krachtig, sterk en groot moet zijn. De Italiaansche' bladen staan volko men in het teeken van de Duitsche Overwinningen in Noord-Frankrijk. De „Tribuna" constateert, dat thans ge heel Artois en Picardië in Duitsche handen zijn, en dat de nog jin België afgesneden troepen gevaar loopen te moeten capituleeren of te wérden ver nietigd. De opmarsch naar h,et Kanaal, dat aan Duitschland de controle ver schaft over de verbindingen tusschen Engeland en Frankrijk, erf een actie van de Duitsche weermacht op En- gelsch gebied steeds dichterbij brengt, heeft het Duitsche Opperbevet niet verhinderd, ook den opmarsch naar Parijs voort te zetten. De voorhoede van de Duitsche le gers, aldus „Tribuna", js thans nog slechts 75 k.m. Van de Fransche hoofd stad verwijderd. Het opdringen naar Reims tenslotte bedreigt het geheele Maginot-stelsel in den rug. De hertog van Gloucester, die in België als staf-officier bij het Brit sche expeditieleger stond, is yandaar met een dringende opdracht verras send snel naar Engeland terugge keerd, meldt het D.N.B. uit Loftdcn. Zijn opdracht hangt samen met de vertwijfelde positie van de Noordelij ke legers der geallieerden. Het ver trek van den hertog Wordt voorts als een nieuw symptoom beschouwd voor de neiging der Engelschen, zich op hun eilandenrijk terug te trekken. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B., dat thani ook^het laatste fort van Napun, dat nog verzet bood, door de Duitsche troepen is ingenomen. Naar aan het Duitsche Nieuwsbu reau wordt medegedeeld, zijn zoowel in België "als in Frankrijk herhaalde lijk dum-dpm-kogels gevonden.' De Duitsche militaire autoriteiten hebben bijwijzen in handen, dat dum-dum-ko- gcls gebruikt worden. Van deze tegen het volkerenrecht indruischende jnuni- tie zijn duizend stuks gevortden in de kartonverpakking van een Franscb munitie-depót Hieruit blijkt duidelijk, dat deze dum-dum-kogels in opdracht serie gemaakt werden. buitsche onderscheidingen. De Führer en Opperste Bevelhebber van de Weermacht heeft op voorstel vah generaal veldmaarschalk Göring den majoor Vciter, den Oberleutnant Kuntze en den Feldwebel Arpke het. ridderkruis van het IJzeren Krins var* leend. i OE OPVOLGER VAN WEYGANO IN HET NABURIGE OOSTEN. Als voorluopig opvolgi r van gene raal, Weygand in het Nabije Oosten noemt het Egyptische blad „Al- Baiagh", naar Sttfani uit Cairo meldt, den vroegeren Fransehen militairen commissaris voor Sync, generaal Mas- sict. DUITSCH HULPBETOON HONGARIJE. De Duitsche rijksregeering heeft de Hongaarsche reg-ering door haar gezant von Erdmannsdorff laten ns-dedeeien, dat Duitschland aan de Hongaarsche regeering voor de slachtoffers van de overstroomingen materiaal ter beschik king stelt ter waarde van 100.000 mark. HESS ONTVANGT ALFIERI. De plaatsvervanger yan den Führer. rijksminister Rudolf HeSs, heeft gisteren den nieuwen ambassadeur Dmo Aifiefi ontvangen. Naar de Britsche admiraliteit mede deelt, is de Engelsche mijnenlegger .Princess Victoria" op een mijn geloo- pen en gezonken. De 33 'opvarenden worden als ver loren beschouwd. Deensche kotters door Engelsch vliegtuig beschoten. Ritzaus bureau meldt uit Esbjerg, dat twee Esbjergschc kotters, die zich ter vischvangst op de Noordzee bevonden, op ongeveer 60 zeemijlen van de kus door een Engelsch vliegtuig zijn bescho ten Twee opvarenden van een kot/cr werden gewond. Nu de geëvacueerde bereiking van normaal vorder./De bij het Amersfoort en omgeving is teruggekeerd, gaat het dagelijkscho leven station, inderhaast achtergelaten kinderwagens worden door do eigenaressen teruggehaald. Het Opperbevel van de Duitsche weer macht fnaakt bekend: Bij Narvik heeft het luchtwapen op den 20en Mei krachtig in den strijd te Ignd ingegrepen en de eigen troepen ontlast. De aanval in het zeegebied voor Narvik tegen aldaar opereerende deelen van de Britsche vloot leverde groote successen op. Een slagschip, waarschijn lijk van de ,.Resolution"-klasse, kreeg twee zware bomtreffers ter hoogte van den voorsten geschuttoren, een zware kruiser kreeg een bomtreffer van zwaar kaliber tusschen gevechtsmast en voor sten schoorsteen. Op beide oorlogsbo dem^ werden de uitwerking der explo sies' en het uitbreken van brand waar genomen. Met groote waarschijnlijkheid valt aan te nemen, dat minstens de fare kruiser moest worden opgegeven Hvendicn werden nog twee oorlogs schepen en drie koopvaardijschepen oor bomtreffers beschadigd. Burgerbevolking nog in de stad, t Hét Zweedsohe persbureau meldt uit Bodti. dat volgens daar aangekomen vluchtelingen nog steeds ongeveer 5.00U De opperbevelhebber van Land- en Zee macht beeft by beiluit van 18 Mei 1940 kab. no. I-bet Ridderkruii der Militaire Willemsorde toegekend aan het wapen der militaire luchtvaart voor den betoon den grooten meed en zelfopoffering bij de vervulling van zijn oorlogstaak. Zon der te letten op aantal en hoedanigheid der vliegtuigen van den tegenitander hebben tot het uiterste de Nederlandiche vliegtuigbemanningen zonder de minste iL aarzeling overal aangevallen, waar aich daartoe de gelegenheid voordeed. Ook het niet-vliegend gedeelte der mili taire lucltvaart heeft onder de moeilijkit denkbare omstandigheden, zoowel op do vliegvelden ala daarbuiten, voldaan aan het deviei„moed, beleid en trouw". De militaire luchtvaart heeft aich hier mede onsterfelijken roem verworven. Het bovengaande betreft een der belang rijkste onderdeden van de luchtverdedi ging; dit neemt echter geenizim weg, dat ook de andere onderdeden, met name bet pertoneel der luchtdoelartillerie, oiitrailleurs en zoeklichten en dat van den luchtwachtdienst hun taak op uitent eervolle wijze hebben volbracht. a 6000 burgers^ich te Narvik bevinden, diq zich echter meerendcels moeten op houden in kelders en bergruimten. Der tig burgers zijn bij een beschieting van de stad door de Engelschen gedood. Gezonken Britsche kruiser is de Effingham'1. Officieel word? te Londen, aldus het D.N.B., medegedeeld, dat het aan de Noorsche kust tfp een klip geloopen En gelsche oorlogsschip de kruiser ..Effing ham" (9770 tpn) is. Deze kruiser, zoo constateert do admiraliteit, is thans ge zonken. Rijkscommissaris Terboven in Stavanger. De Duitsche rijkscommissaris Terbo ven heeft éen bezoek gebracht aan Sta vanger, teneinde zich op de hoogte te stellen van de economische vraagstuk ken in dit gebied. ECONOMISCHE OPBOUW O ES LANDS. De autoriteiten te Oslo hebben zich bereid verklaard leeningen ie verstrek ken Voor het koopdh van zaaigoed en kunstmest tot een totaal bedrag van vier tot vijf miüioen kronen, terwijl bovendien leeningen kunnen worden verstrekt voor de helft der aanschaf- fingskostcn van 400 tractoren. Het doe! hiervan is den economische» wederopbouw van Noorwegen te be spoedigen. In het Folketing zijn door de Deen- sche regeering negen weisdntwerpen ingediend, die uitgewerkt zijn ten be hoeve van de opheffing van Zekere economische moeilijkheden en ter ver meerdering van de werkgelegenheid. Minister Stauning legde er den na druk op, dat in de eerste plaats een inflatie moest worden yérmeden en de werkloosheid moest worden bestreden. Alle streven is derhalve op een nieuwe regeling van de geldende loonbepalin- gen in verhouding tot het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud en op het vastlagen der goedereoprijzen geconr- ntreerd. Ter bevordering van de werkgelegenheid Is een arbeidsver- deeling Voorzien en heeft men plannen voor cén reeks finaneieele "maai regelen, o m. het instellen van een crisitfondt van 100 millioen kronen en een limi- teeren van dividenden en tantièmes, waarbij het oversehot dan voor het bouwwezen gebruikt zal worden. In flhenen Werden tal van huizen door de oorlogshandelingen beschadigd, doch de Üuitscho artillerie wist de oude „Ciiriorakerk" en haar ranken toren, .waarvan do restauratie nog niet gueuidigd is, volledig te sparen. Near wij vernemen it deter degen in hel leven geroepen de Stichting Rotlerdem If 49, welke ten doel heelt het hertlel von dé gemeente Rotterdam, mikt in het bijzonder op commercieel gebied. Hei beheer von de Slichting ligt in de honden von Iwet bttlanrdtrt, mr. P. J. Oud, burgemeester von Rotterdam, en mr. K. P. von der Mandele, voorzitter ven de Kamer von Koophandel en Fabrithen voor Rotterdam, aan wie ah tecrtlaritten zijn toegevoegd mr. M. Smeding en dr. W. F. Lie hl enauer. Hel brsfuur der Stichting zol beschikken over ten deskundigen stol en zei kunnen rekenen op de medewerking von eenige commissies ven advies. De kontoren der Stichting zijn gevestigd in het nieuwe beursgebouw. Verzoeken om linancittle hulp oan door de oorlogtramp gtlroHtn, alhier gevestigde bedrjjvtny gelieve men schril' lelijk Io richten non bovenstaand adres,

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1