a 4 - 5 i: i BINNENLAND •L. GEMENGD NIEUWS Tommie: de tijger met het hazenhart 0 PAGINA* 3. M Betaling van spoorwtf abonnementen «her de werking van het Banken moratorium Blijken velen ni,et 'over voldoende contanten te beschikken om hun abonnements- en trajcctkaarten van de Spoorwegen te betalen... Inr den Koopen en verkappen van schoenen verboden Tm (n> bruikbaar paar meer heeft dit aaascbaffen Rijksbureau distributie van textielproducten ingesteld Groot- eo kleinhandel moeten zich onrerwgld laten inschrijven Verloren gerukte girohoekjes Het opgang brengen van het gewtfke leren I De hulpverleening voor de omgeving van den Grebbeberg Aan bonden van binnenschepen Verhuizing per booW Een verhuizing [>er boot, een tafereel, dat men heden zien kon op oen der Amsterdamsche grachten. Secretariaat bevrachtingseommissie Rotterdam Hulpverleening voor Breda en omgeving OUWEHAND'S DIERENPARK TE RHENEN De roofdieren zijn afgemaakt en de voedselvoorraad voor de dieren is verloren gegaan PLUNDERAARS gevangen GEZET Haalden goéderen weg aif tijdelijk verlaten hmzen ort Verhaal - Ku pee |ko geschieden., De aandacht wordt er Op gevestigd, dat de betaling dezer kaarten ook kan geschieden door giro-overschrijving, welke onbeperkt is toegestaan. Pe belangrijkste stations der Ned. Spoorwegen en de erkende feisbureaux hebben vrijwel alle een eigen postgiro rekening, welke op aanVrage wordt opgegeven. Reizigers, 'die hun abonnements- 'of trajectkaart in ontvangst nemen aan de stations zonder eigen postrekening, kunnen girecrcn op.rekening no.'3859 van de Ned. Spoorwegen je Utreeht. Het is ook mogelijk het verschuldigde door middel van, bankgiro te doen bij schrijven op rekening van de fi.S. bij de Associatie Cassa te Amsterdam. Wil men de zekerheid hebben, op tijd zijn abonnementskaart te ontvan gen, dan zal eenige dagen tevoren dc overschrijving moeten plaats vinden. 4) K woe Wij der ver ohk Nu vro trut van heb bezi bee It VOO troi mot K mij wil pert' Sn het' «e vi» „ml Pa de ha de de de Hi h*» ne lie do aa zij ZOI 7-Oi dn bel cn «vl oei ma pa ml de de tro k fic, eer vol erf «et ont laa lee eer WO net vio lijk alv Sp€ not str« hel zijr Op in zoe der Op eig ont «er ziel ver h ver zaa heii de mir van heit «e/. mei hac de een tor' ku t dan «in gan ïijn sole Ca Hij looj de dat sna raa Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maafct bekend 1. Het koopen van alle foorten schoe nen bij den kleinhandel èn hei verkoo pt*! en afleveren van alle poorten schoe nen door den kleinhandel is verboden. 2. Onder schoenen worden voor de toepassing van dit verbod mede ver staan kinderschoenen, laarzen, sport schoenen, sandalen, samqa's en lederen pantoffels. 3. Van het verbod, bedoeld onder 1, is uitgezonderd hot koopen door en het verkoopen en afleveren aan hen, die in het bezit zijn van een door den plaat selijken distributiedienst afgegeven, op najim gestelden bon, rechtgevende op koopen van een paar schoenen. M. De plaatselijke distributiedienst al een bon als onder 3 bedoeld slechts afgeven op vertoon van de distributie- I stamkaart aan hen, die ten genoegen I van dien dienst aantoonen, dat zij niet beschikken over een paar schoenen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht. e 5. De onder 3 bedoelde bon moet bij aflevering der schoenen door den koo- per worden ingeleverd. De aan de ach terzijde van den bon vermelde gegevens moeten dood den verkooper worden in gevuld en door den kooper van zijn handteekening worden voorzien. 6. De ^kleinhandelaar is verplicht Iedere bestelling van schoenen op 'een bij dèn plaatsclijken distributiedienst verkrijgbaar bestelformulier in te die nen bij het Rijksbureau voor huiden en Jeder, Keizersgracht 129/131 te Amster dam. Dit bestelformulier moet verge zeld zijn van een met het te bestellen, aantal paren schoenen overeenkomend aantal bonnen, als bedoeld onder 3. Be stelling rechtstreeks bij den fabrikant of grossier is derhalve niet meer moge lijk. Het departement van Handel, Nijver- tieid en Scheepvaart maakt bekend, dat gisteren is ingesteld een Rijksbu reau voor de distributie van textiel producten door den handel, gevestifd Banstraat 1, 's-Gravenhage. Als directeur van dit bureau is be noemt# de heer H. G. Hey. Doel van genoemd Rijksbureau is het treffen van maatregelen op het gebied van de distributie van alle textielpro ducten, zoowel door den groothandel «is door den kleinhandel. Onder textielproducten worden hier bij verstaan alle, uit textielgrondstof- fen vervaardigde artikelen, welke voor uiteindelijke consumptie zijn bestemd. Van deze artikelen kunnen ondermeer worden genoemdnaai- en handwerk- garens, manufacturen, kleeding, huis- houdgoederen, dekens, tapijten, fourni turen, enz. Op grond van het bovenstaande is iedere handelaar in textielpro ducten, in bovengenoemden zin, verplicht, onverwijld een schrifte lijk verzoek tot inschrijving bij het Rijksbureau in te dienen, bij in williging van welk verzoek een vergunning tot het voeren van het bedrijf zal Worde,p verleend. Hef voortzetten van het bedrijf zonder een dergelijke vergunning, zal bin nenkort verboden zijn. Men riehte derhalve het verzoek tot Inschrijving aan het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel. Banstraat 1, 's-Gra- venhage. Men wende zich tot de postkantaren Aan rekeninghouders, die door de bijzondere omstandigheden de beschik king over hun postchèqueboekjes en, postgiroboekjes hebben verloren, wordt verzocht zich ter verkrijging van nieu we boekjes tot het postkantoor van de plaats van hun inwoning of tijdelijk verblijf te wenden. Aan deze aanvragen zal door den postcheque- en girodienst met den grootst mogelijken spoed worden vol daan, zoodat zij binnen enkele dagen na de aanvraag over nieuwe boekjes kunnen beschikken. Hervatting onderwijs De burgemeeiter van Amsterdam maakt bekend, dat aan vele openbare voorbereidende en aan alle bijzondere voorbereidende scholen morgen de leer lingen weer kunnen worden toegelaten. Op demeifden dag zullen de leerlin gen van alle scholen welke dien dag beginnen of reeds begonnen zijn, met uitzondering van de leerlingen.' die scholen, gelegen in het landelijk gebied bezoeken, als regel weer aan de kinder voeding kunnen deelnemen, mits zij reeds te voren tot de voeding werden Zooals in de hedenmÜgen gehouden pers-conferentie werd medegedeeld zijn de verkeers-vferbreedingen groo- tendeels hersteld en wordt door de spoorwegen met man en macht ge werkt om het treinverkeer te bevor deren. Het is te voorzien, dat trotz de door de Nederlandsche genie tot springen gebrachte bruggen over de in de ge- vechtzóne gelegeii wateren óok eer lang de spoorwegverbindingen met de aan gene zijde dezer wateren gelegen gebieden zullen zijn hersteld. Het post- en telefoonverkeer function- neert practise!» gewoon in het gcheele land. De Duitschc technische troepen hebben op dit gebied in samenwer king met het P.T.T.-personeel heel wat werk verzet. Ook op ander gebied komt de eco nomische machine in ons land weer op gang. Zooals bekend heeft het mi nisterie van Financiën zijn werkzaam heden hervat, zoomede de Nederland sche Bank, het Mipéstmóe van Handel, Nijverheid en Sflüeepvaart en dat van Landbouw en visscherij. Binnenkort zullen allerlei belemme ringen, die destijds zijn ingesteld door de Nederlandsche Regeering met be trekking tot den oorlogstoestand ten opzichte van levensmiddelen-voorraden en grondstoffen, worden ter? ij de ge steld. Van de zijde van de Dultsche autoriteiten wordt alles in het werk gesteld om het normale leéen voort gang te doen vinden. Inleveren van spek Het Rijksbureau voor de voedsel- voorziebing in oorlogstijd maakt be kend, dat met ingang van Dinsdag 21 Mei 1940 de gelegenheid tat het inleve ren van spek bij de Nederlandsche veehouderijcèntrale aan de- daartoe door deze centrale aangewezen spek- depots op de bekende voorwaarden cn tegen de bekende prijzen wederom is opengesteld. Het hoofdpostkantoor te Rotterdam tijdelijk gesloten voor geldzaken De directeur van het postkantoor te Rotterdam maakt bekend, dat het hoofdpostkantoor aldaar tijdelijk ge sloten is voor de behandeling van geld zaken. Rentetrekkers, invaliditeits- en ouderdomswet worden verzocht» de hun toekomende uitkeeringen in Wl? vangst te nemen aan het dichtst mj hun tegenwoordige woning gelegen bij kantoor. Zij dienen daarbij het bewijs van toekenning der rente mede te brengen en indien dit verloren is gegaan zoo mogelijk een identiteitsbewijs. Postchèques, ook pensioenchèques, betaalbaar gesteld op het hoofdpost kantoor of het bijkantoor aan de Alke madestraat, worden eveneens uitbe taald aan het bijkantoor, dat het dichtst bij, de woning van den hpuder gelegen is. Chèques aan toonder of waarop geen adres vermeld is, worden uitbe taald aan het bijkantoor Bergweg. Wenscht men uitbetaling aan een an der bijkantoor, dan verzoeke men zulks schriftelijk aan den beheerder van het bijkantoor aan den Bergweg, onder opgave- van het rekeningnum mer en het bedrag van de cheque. Men hoopt op vorming van plaat selijke commissies in den lande In de Commissie voor hulpverlee ning aan het Grebbegebied hebben o.a. nog zitting genomen de burgemeesters van Renswoude, Rhenen en Wouden berg. De commissie hoopt, dat in vele plaatsen commissies zullen worden ge vormd voor het inzamelen van gelden en goederen. Men wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de commissie. Slot te Zeist, telefoon 3476 (en niet 4161, zooals aan vankelijk werd gemeld), daar deze commissie uitsluitend voor de distri butie zal zorgdragen. In overleg met den Dnltsehen bevel hebber in Nederland. Het is zoowel in het belang van het verkeerswezen als zoodanig als van de binnenvaart, dat de houders van bin nenschepen, zoowel behoorende tot de wilde vaart als zij, die geregeld deel nemen aan beurtvaart, rèlatievaart, enz., voor zoover deze schepen nog in bruikbaren staat verkeeren, zich ten spoedigste melden bij dichtstbijzijnde bevrachtingscommissies of haar agent schappen. Het is voorts noodzakelijk, dat de bevrachtingscommissies letter en nummer van de bevrachtingsboekjes en andere bewijzen die uitgegeven zijn, onverwijld opzenden naar het Centraal Bureau voor de statistiek. Het secretariaat van de bevrach tingscommissie te Rotterdam wordt gevestigd in het gebouw van de nieuwe beurs van koophandel te Rotterdam. In verband met de verkeersmoeilijk heden in de stad wordt het secretari- aat tot nader bericht tijdelijk geves tigd: Koemarkt no. ld te Schiedam, telef. 68159. Met de leiding van het secretariaat blijft belast de heer P.J.F. Biesta. In overleg met gemeentelijke en kerkelijke instanties is een comité op gericht tot leniging van de nooden in Breda'en omgeving. Zeer dringend verzoekt dit, in het bijzonder de bevolking in de niet ge troffen gebiedsdeelen van ons land, giften en gaven, bestaande uit geld, dekens, schoeisel, kleeren e.d. te wil len zenden aan de navolgende adressen van het comité. Voorzitter L. de Jongh, Taxandrialaan 17, Ginneken, secretaris H. A. Dousma, Regentesse- laan 20,Ginneken, penningmeester ds. J. Elenbaas, Taxandrialaan 19, Ginne ken, gironummer 65626, telefoon 2252 Ginneken J. Elenbaas. Bevolking van Velnwe-dorpen teruggekeerd De burgerbevolking uit de genv ten Barneveld, Voorthuizen, Terschui Zwartebroek, De Glind, Achterveld Nijkerk is vrijwel geheel weer niar haar woonsteden teruggekeerd. Enkele gezinnen, wier worfingen beschadigd zijn, blijven voorloopig nog in Enpelo en Nunspeet. Het leven herneemt weer zijn 'nor malen gang en het zakenleven funftion- neert weer zooveel mogelijk als 'voor heen. I Restitutie motorrijtuigenbelasting gevraagd Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B. B. N.) onder de aandacht van het de partement van Financiën heeft ge bracht, dat vele ondernemers met in gang van het nieuwe belastingjaar hun verschuldigde motorrijtuigenbelasting over althans drie maanden hebben* betaald dat genoemde ondernemers in het autobedrijf door den na 1 Mei j.l. in getreden oorlogstoestand en het daar na gevolgde verbod om met motorrij tuigen aan het verkeer deel te nemen, verplicht zijn hun bedrijven stop te zetten en aldus geen profijt kunnen trekken van de door hen betaalde be lastinggelden dat zij door het verplichte stilleggen hunner bedrijven thans uit dien hoofde zonder inkomsten zijn en zij het der halve redelijk en noodzakelijk achten, dat hun de na 1 Mei j.l. betaalde be lastinggelden voor motorrijtuigen, het zij gerestitueerd worden, hetzij de ge dane betalingen zullen gelden voc* bert. nader te bepalen termijn, wannceryzij weer in staat zullen zijn van hun mi torrijtuigen gebruik te maken. Olietank in brand In den nacht van 20 op 21 Mei heeft een BritSch oorlogsvliegtuig aan de Hollandsche kust een klein formaat olie-tank in brand geworpen. Hierbij zijn geen persoonlijke onge lukken voorgevallen. Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der Jonge meisjes. De secretaresse van dc Nederlandsche Vereemging ter behartiging van de be langen der jonge meisjes deelt mede, dat de jaarvergadering, welke heden te Arnhem gehouden zou wdrden, geen doorgang heeft gevonden. Vergadering van Amsterdamschen gemeenteraad' gaal niet door. De vergadering van den gemeente raad van Amsterdam, die morgen zou worden gehouden, gaat niet door. Beurs voor rijwielen, electra 'en radio te Amsterdam. Het bestuur van de beurs vöor den handel in rijwielen, electra en radio, „BR.E.R." deelt haar leden en bezoe kers mede, dat van morgen af haar beurs te Amsterdam weer geopend is in de bovenzaal van café-restaurantDe Kroon, Rembrandtplein 5. Teyleris Stichting.' De reeds eerder aangekondigde Zatër- dagmiddsgyoordraehten in Teyler's Stichting te Haarlem, op*1 Zaterdag 25 Mei en Zaterdag 1 Juni a s. zullen door gaan. Spreker zal zijn prof. dr. A. D. Fokker, over het onderwerp „Fluores centie", Met betrekking tot het lot van Ouwchand's dierenpark te Rhenën, dat in de Vuurlinie heeft gelegen, lezen we hef volgende in het Utr. Nwsbl., dat een onderhoud heeft gehad met den heer Mulder, procuratiehouder van dit bedrijf, die thans zelf hard meewerkt om de dieren te verzorgt* en den boel op te ruimen. Vrijdagmorgen 10 Mei, aldus den heer Mulder, kregen wij ven do Nederlandsche militaire autoriteiten last om de roofdieren te dooden. Men bood aan dit door militairen te doen geschieden, doch de heer Ouwchnnd nam deze taak liever zelf op zich. Den geheelen middag is hij hiermee bezig geweest, welk werk, zooals la ter bleek, onnoodig geweest'was vol gens de Duitsche officieren. De heer Ouwehand kon het echter niet over zich verkrijgen om twee jon ge ijsbeertjeq, een tonicum in de we reld, te dooden en verborg ze veilig achter in den tuin. In totaal had hy 15 leeuwen, 1 tij ger, 2 panters» 4 bruine beren, 2 ijs beren en 1 wolf afgemaakt. Toen de strijd hier begon, bracht een groot gedeelte van het personeel zich in veiligheid, doch met 7 man zijn wjj bp post '.gebleven, waarbij tusschen het vuren door, de dieren gevoederd werden. Wij hadden een prachtigen schuilkel der gemaakt, doch deze werd door een officier gevorderd, daSr zijn com mandopost hevig onder vuur genomen was. Het park lag juist in de vuur linie en Zaterdagmorgen moesten wij vertrekken. Dinsdagmorgen konden wij weer te- rugkeeren en hoewel de schade ons nog rheegevallen is,1 schoten den heer Ouwehand en mij de tranen in onze oogen, want de dieren Waren drie da gen, zonder eten en drinken geweest. Slechts bij kleine beetjes hebben wij voedsel ep drinken kunnen geven. Bij de beschieting bleek het duurste dierenpaar uit ops park, de 2 giraf fen, het leven gelaten te hebben, ter wijl verder nog/1 kamepl, 2 zeeleeu wen en eenige herten gedood 'bleken. We trachten nu de zaak weer op te bouwen, want drie kwart der levende have is ongedeerd. Momenteel zijn we met 'vier man aan het werk. Het ove rige pèrsoneël is nog niet terugge keerd. N (Wij verkeeren echter In zeer groote moeilijkheden, want ons magazijn, dat drie verdiepingen hoog met voedsel was opgeslagen, is verloren gegaan. Er is nu een groot tekort aan mais, kippenvoer, hooi, visch en oud brood. Met alle mogelijke middelen trachten wij te redden wat te redden is, doch hier kunnen wij ,niet tegen op. Er diént hier geholpen te worden, het be staan van ons mooie park staat op het speL In het Huis van Bewaring te Utrecht is 'n 12-tal inwoners van Zeist en Aus- tcrlitz opgesloten, die er van verdacht worden zich te hebben schuldig ge maakt aan plundering. Deze lieden zou den goederen hebben weggehaald uit tijdelijk verlaten huizen, waarvan de bewoners met het oog op den oorlogs toestand waren geëvacueerd. .De Prinsenhof-restauratie gaat door. Naar wij van prof. N. Lansdorp, lei der van de restauratie van het Prinsen hof te Delft, vernemen, is opdracht ge geven de restauratiewerkzaamheden in dit historische gebouwencomplex gee woon voort té zetten. Zij zijn dan ook, na eenige dagen onderbreking hervat. BibHoUieek-eongres1 uitgesteld. Het bibliotheekcongres, dat op 28 en 29 Met a.s. te Hilversum zou worden gehouden, is uitgesteld. Eenige maanden geleden zat ik met een vriend in een van onze gemeente autobussen, toen een jongeman met een mooien tijgerachtig geteekenden boxer binnenkwam en dezën behoed zaam 't middenpad afloodste naar de leege bank tegenover ons, waar voor htm nog een plaats open was en het dier naast hem op den bodem kon zit ten. De boxer zag er grimmig uit én snoof .onbehageliijk. - Hij doet niets, zod stelde ons zijn baas gerust. En alsof het dier deze mededeeling wilde bevestigen, Strekte het de pooten, ging liggen en sloot de oogen. - Precies Tommie, een boxer, dien ik heb gekend. Inderdaad, die dieren zien er barscher uit dan ze zijn,,zeide mijn vriend. En hij vervolgde: Net als sommige menschen, van wie je zeg gen zou: Wat een bullebak, maar die in den grond doodgoed zijn. Loop even met me mee, als we er straks uitgaan, dan zal ik je thuis een kiekje van die Tommie laten zien en je een' mooi ver haal vertellen. Ik ging mee en zag een foto van mijn vriend als jongeman van onge veer 20 jaar en naast hem den bewus- ten boxer. Voorzoover een hond op een honden portret kon „lijken" moest ik toe geven, dat de boxer uit den autobus wel deze Tommie kon zijn. En toen hoorde,ik het volgende ver haal van mijn vriend, in z ij n stijl: Toen ik nog thuis was, hebben we Tommie, den hond van een broer van me, eens drie maanden te logeeren ge had. „Tommie" was zijn vóórnaam, want hij had als „hond met een stam boom" ook een achternaam en was driemaal 1 op tentoonstellingen be kroond. 'k Voelde me werkelijk verheven toen ik voor 't eerst dat personage op mijn wandelingen mocht vergezellen, van wege den stamboom... Hij liep, zoo als boxers meer doen, scheef, den kop N.O. en 't hompje staart Z-W„ hard. trekkend aan den ketting, waaraan ik hem veiligheidshalve had vastgewerkt, «n voor mezelf want stel Je de schande eens voor, dat ik zonder hond zou zijn thuisgekomen èn voor 't pu bliek. Het dier zag er barsch uit en snoof namelijk allerverschrikkelijkst. Later hoorde ik, dat alle boxers dat doen omdat ze te nauwe neusgaten hebben. Hij zag er zoo grimmig uit, dat ieder, die er aan kwam, in een boogje om hem heen liep. Dan klopte m'n hart van zwellenden trots en vond ik 't noodig hem op forsehen toon toe te roepen: „Allé Tommie!" alsof ^k een panter aan den ketting had. en ofschoon hij zelfs z'n kop niet uit zijn looplijn bracht. Ik was nauwelijks twee straten ver van huis, toen Tommie me een idee gaf van het ontzag, dat hij ieder in boezemde. Met één been op de onder ste tree van een blauwe stoep maakte een metselaar z'n schoen vast. Als een lokaaltreintje komt Tommie aangesno- ven, blijft staan en steekt nieuwsgierig zijn zwarten snoet onder 's mans ge laat. En zoo hevig was de schrik, dat de man 't evenwicht verloor en op z'n knieën op 't stoepje terecht kwam. Met 't hoofd achterom gewend riep ik, ofschoon ik er zelf nog lang niet van overtuigd was: „'t Beest doet nikst" De metselaar geloofde daar niets van, want hij riep: „Kun je dien „bloedzuiger" niet bij je houden!" Na tuurlijk liep ik schielijk door. Een eind verder bleef ik voor een boekenwinkel staan, terwijl Tommie's neus al snuffend te gast ging aan den gevel. Uit den winkel kwam een dame van onbestemden leeftijd met een kit tig zwart hondje achter haar aan hup pelend, een belletje rinkelend om z'n nekje. Tommie staakte plots zijn bezighe den en keek me aan met een blik, dien ik toen nog niet begrèep. Ik dacht, dat hij verlof vroeg om met het hondje te mogen kennis maken en daarom zei ik, benauwd voor een gevecht: Nee, Tommie, we gaan door! En *t dier, tot mijn verbazing terstond ge hoorzaam,, ging weer trekken. Daar hoorde ik vlak achter me 't rinkelende belletje, en ook weldra de dame roe pen: „Pipi hier!" Tommie scheen niets te hooren; hij begon zelfs nog harder te trekken! Ik volgde van harte, uit vrees, dat straks de dame op een gerafelde Pipi zou sta ren. Maar 't kleine diSg) hield niet op en naderde tot vlak aën Tommie's hielen. Ik besloot er een eind aan te maken en stampte hard met een voet pp Straat, zoodat 't schippertje van schrik weg- stof. Tommie stak zijn kop naar më- omhoog. Ik meende dankbaarheid in zijn oogen te lezen, wat me echter heel vreemd leek. Je had dat beest eens moeten zien eten Ik bleef er dien eersten middag eens even bij staan. „Eten" is te fraai uit gedrukt. In twee minuten tijds namelijk verschalkte hij een kom vol aardappe len en ik kon dezelve op hun binnen- waartschen tocht gemakkelijk van bui tenaf volgen, hetgeen me verontrustte, zoodat ik me voornam mijn broer daar over eens in te lichten. En nu zijn nachtkwartier. Tommie moest maar voor m'n ledikant slapen, vond ik, op een kleedje. „Dat staat wel goed zoo'n bullebak voor je bed", dacht ik. En den eersten den besten nacht al gaf hij teekenen van groote waakzaam heid. Toen ik naar bed -ging, woei t hard en na het geduldige beest zorgvul dig toegedekt te hebben, sliep ik spoe dig in, bij 't geloei van den wind en regelmatige gezaag van den hond. Plotseling schrik ik door een hevig lawaai wakker, met een benauwenden druk op m'n borst en hoor een ontzet tend gebrom vlak boven me. Ik wist niet hoe ik 't had. 't Was pikkedonker, ik kon niets onderscheiden; bovendien verhinderde me de angst voor 't onbe kende aanvankelijk na te denken. Mijn handen tastten naar m'n borst en voelden twee pooten. En toen werd 't me duidelijk, dat Tommie daar zitten moest Ik durfde niets te doen en t leek me verstandig stil te blijven liggen. Ik wist ook heelemaal niet wat er ge beurd was; verder kende ik 't dier nog veel te weinig om hem zoomaar met een vaartje van jne af te durven gooien Bovendien kon hij nog ander menschenvleesch dan 't mijne, bijv. van inbrekers, geroken hebben. Eindelijk hield het brommen op èn nu mijn oogen aan de duisternis gewend waren, kon ik opmaken, dat de deur van m'n slaap kamer - openstond. Ik luisterde aan dachtig. Niets hoorde ik, geen geluid vum sluipende voetstappen, het kraken van- traptreden, niets. Aangezien de hond geen bijzondere .geluiden meer liet hooren, scheen het j terrein weer veilig te zijn. Voorzichtig werkte ik me los en stapte uit bed. Tommie volgde niet, bleef binnen boord. Ik draaide het licht aan en zag de slaapkamerdeur openstaan. Er viel geen verocr rumoer te vernemen door het gerammel van den wind aan de ramen. Vermoedelijk had de lucht druk de deur doen openspringen, was eindelijk de verstandige gedachte, wel ke bij me opkwam. Maar Tommie's gedoe danï Ik Jteek naar zijn bed. Daar zag !k Tommie inééngedoken liggen. Z'n kop lag op dë voorpooten, de rest scheef naar achteren. Doordringend keek lk hem aan doch hij wendde z'n zwarten snoet af! Toen had ik hom door! Ik werd nij dig omdat ik aan zijn angst pnijn angst te danken had. Zacht, doch met nadruk zei ik, met- bevend handgebaar haar den grond: „D'r uit!" Hij vertikte t! Ik had A gezegd en moest nu wel tot het eind toe volhou den. Inwendig nog niet gerust, stak ik m'n hand naar Tommie uit De gecou peerde ooren gingen langs zijn kop naar achteren. En toen durfde ik verder alles. „Dc greep hem onder de oksels en schoof hem zoo het bed uit Hij kroop haast met zijn buik langs het vloerzeil, angstig met een halven kop opkijkend. „Held op sokken, doe je best! Je baas in angst jagen, omdat -jij voor een opengewaaide deur in de rats zat!" zei ik tegen hem. Maar ik was nog lang niet klaar. Ik luchtte al m'n grieven. „Aardappelensilo! Ijzervreter-mombak kes! Op straat voor kleine hondjes wegloopen en dan toch eén verwaanden snuit trekken als de menschen in krin getjes om je heen loopen! Weet je wat je bent? Je bent een straathondl" Als deze hond. met drie medailles bekroond; ditjind kunnen verstaan, zou hij uit Protect het huis, althans do kamer hebBén verlaten. 1 Maar hij verstond het niet en wist alleen maar dat ik boos was. Welvol daan wilde ik weer ten bedde tijgen, maar 't stomme dier zag er zoo zielig als een aftandsche oude beer, die 't pootje" heeft, 'uit, dat ik zijn kleedje recht trok, hem over den kop ^gide en „wel te ruste" wenschie. Toen ik wakker werd 's morgens, kwam hij met zijn voorpooten over dan rand van het bed hangen om even aat*- gehaald te worden. „De tijger aat hei hozenhartP*

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 6