Fransche regeering Wil uit Parijs. Stukken naar Ciermont Ferrand. A Cet circus Wenger Vluchtelingen stroomen naar Parijs ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN OVER HET PACT BERLIJN-RQME AMERIKA'S LEGER EN VLOOT DE UCTORENWAL: onneembare veste langs de< Alpen MOEILIJKHEDEN MET GEALLIEERD BEVEL j EERSTE BLAD PAGINA t DONDERDAG 23 MEI IS4I Vluchteling** gefusilleerd Vlucht uit Gibraltar MISBRUIK VAN HET ROODE KRUIS FEUILLETON. GENERAAL VON XYLANDER OVERLEDEN Telefoonverbindingen tusltben Londen en vasteland verbroken Herdenking van het eerste jaarfeest T Churchill naar Frankrijk ONDERSCHEIDING DER ANNQNCIATA VOOR GOERING Telegram van den koning-keizer en Mussolini Weygand aan het front BijzondarheiUa over Girand'f N gevangenneming Giraud's gevangenneming Volgens aan de Fransche grens aan- komen. Zij moesten binnen enkele gekomen berichten uit Frankrijk be reidt de Franschft regeering haar ver plaatsing naar Clermont Ferrand voor. Pe groote weg van Parijs naar Cler mont-Ferrand is sinds twee dagen voor ieder particulier Verkeer geslo ten en wordt streng bewaakt. Langs dezen weg worden op het oogénblik in taliooze vrachtauto's de acten en pa pieren der Fransche ministeries in veiligheid gebracht. Het Britsche consuUat te Parijs heeft alle Engelsche staatsburgers tb Parijs, dié niet in verband met hun werkzaamheden motten blijven, aan gespoord, de stad te verlaten. Van de Fransche grens meldt D.N.B.. dat vijf Franschen, die werkzaam waren in fabrieken in Dieppe, door den kfijgsraad ter dood zijn veroordeeld en twep uur daarop gefusilleerd. Met deze te- rechtstelling moet een voorbeeld gegeven worden- om de arbeiders der industrieën jn Noord-Frank- rijk er van af te houden bun werkplaatsen te^rerlaten. ■I eA/erla Zooals bekend «a heeft de nieuwe minister va l binrwnlandsche zaken. Mandei, ieder verlaten der werkplaat sen tot desertie verklaard en daarvoor dezelfde straf gestold als voor het ver laten van zijn post aan het front. De terechtgestelde arbeiders .hadden op het bericht, dat de Duitschers nader den, evenals vele anderen, hun bedrij ven verlaten om naar hun woonplaats te gaan en daar te zorgen voor de vei ligheid van hun gezinsleden. Generaal Weygand heeft minister Mandel zijn eerste bezoek gebracht en jnet hero gesproken over de samen werking der militaire en politie-auto- riteiten voor de bestrijding van alle oorlogsmoeheid. Politie en militaire autoriteiten zullen met de sterkste middelen optreden tegen ieder defai tisme en 'ook niet Voor de radicaalste middelen terugschrikken om alle on rust onder de bevolking te voren ie verstikken. Te Tanger zijn een honderdtal vluch telingen-families uit Gibraltar aange- Het D-N.B. meldt, dat verscheidene officieren en manschappen van dé Dultsdhe luchtmacht hebben mede gedeeld, dat zij bij verkenningsvluch ten ,en achtervolging van den vijand de ervaring hebben opgedaan, dat deee misbruik maakt ,van het roode kjrtiis en van vluchtende groepeji bur ners. 11 Ten Oosten van Philippeville werd in een bftsch een roode kruis-kolonne waargenomen, terwijl op dertig meter afstand pantserwagens stonden, welke pp vliegtuigen schoten. Op' 18 Meii ontdekte een Duitsch vliegtuig ,bij Valenciennes een roode-kruis-kolonne Zooals vanzelf spreekt viel het vlieg tuig niet aan, doch bet werd be schoten en duidelijk werd gezien dat een mitrailleurschutter zijn wapen liet rusten op den radiator van een auto, welke was voorzien van het internationale roode kruis-teeken Ook werd vastgesteld, dat terug trekkende troepen zich mengden on der vluchtende burgers en uit ge sprekken van manschappen van de pantserafdeelingen met Belgische burgers is gebleken, dat zij dikwijls tegen hun wil door de terugtrekken de militairen werden meegevoerd om als dekking te dienen en door hun aanwezigheid de Puitsöh.e vliegtuigen ervan te weerhouden aan te vallen uren hun woningen verlaten. De stem ming onder de vluchtelingen was zeer teneergeslagen Slechts mannen, ouder dan15 jaar, die in staat zijn de wa pens te dragcp, moesten in Gibraltar blijVen. AMERIKAAN8CHE BURGERS - NAAR DE V.S. TERUG. Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken aangekondigd dat de diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Griekenland, Roemenië, Hon garije, Bulgarije, Joego Slavië, Tur kije, Syrië, Irak, Palestina, Tunis, Egypte en Tanger opdracht gekregen hebben de in deze landen wonende Amerikaansche burgers te Verzoeken met het oog op de mogelijke uitbrei ding van den Europecschen oorlog naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Het totale aantal van de Amerikaan sche burgers in deze landen wordt ge kaamd op ongeveer 18.000. De Ame rikaansche regeering heeft besloten de mailboot President Roosevelt naar Ier land te zenden, teneinde de in Europa wonende burgers terug te brengen. Het schip vertrekt heden uit New York naar Galway. 500 FRANSCHE SPOORWAGONS IN DUITSCHE HANDEN Naar het D.N.B. verneemt konden in de streek van Lauterburg, nadat de. vijand hier had moeten terugtrekken, 500 Fransche. spoorwegwagons gebor gen worden. In grooten getale blijven vluchte lingen naar Parijs toestroomen. Voortdurendkopten vrachtauto's met uitgewekenen en hun huisraad aan. Vaak komen zij ook van het Oosten op hun flets, 's Nachts slapen zij uitgeput op de Parijsohe voetpaden totdat de politie hen naar een toe vluchtsoord voor vluchtelingen orengt. De verkoop eri hst verbruik van ge- eandenseerde melk ls gisteravond in Parijs verbaden, uitgezonderd voor Kinderen en zieken. De winkeliers zijn verplicht, hun voorraden gecon denseerde melk bij de autoriteiten op te geven. Op 84-jarigen leaiijd is te München na een kort ziekbed overleden de ge- pensionneerde generaal der infanterie Oskar Ritter von Xylander. In de we reldoorlog voerde hij het jeersta Beiersche legercorps in talrijke veld slagen van overwinning tot over winning. ,V6or zijn bijzondere presta ties werd hij gedecoreerd met de mili taire MaxJoseph-orde en met de „Pour ie merite". j Geen nieuswdienst op Tokio. Alle telefoonverbindingen tusschen Londen en hel vastelhnd zijn sedert gisteren volkomen stopgezet. Aangezien Engeland 1 Japan er gis teren van in kennis he^ft gesteld, dat het niet in staat is gedurende den Europeeschen oorlog een -begin te maken mët een-telefonisehen nieuws dienst tusschen Tokio en Londen is deze dienst, die over eën afstand van 15.000 km. zou gaan en die eind van deze maand zou worden geopend, afge schreven. De Noord-Italiaansche bladen pyb-li- ceeren hartelijk gqgtelde artikelen over het eenjarig bestaan van het Duitsch- Italiaansché vriendschapspact, dat gis teren yoor een jaar door de onder- teekening te Berlijn bezegeld werd. DA Corriera della Sera schrijft: Dé oorlog heeft de belde naties ndg slechts sterker tot elkander gebracht. De niet-deelneming van Italië aan de oorlogvoering is niet in tegenspraak geweest met dit pact, maar was er slechts oen toepassing van. Thans -al men toepassingen van anderen" aard beleven. Allés zal zich afspelen binnen het kader van het Duitsch-ftaliaapsche bondaenootschapS- pact. De P o p o 1 o d'I tu 11 a schrijft: Italië neemt aan de in gang zijnde aan gelegenheden deel, niet alleen, omdat het zelf een" economischpn oorlog on dergaat, die herinnert aan de zee- rooversmethoden van voorbije eeuwen, maar ook, (omdat zijn bewapening een factor vormt in het kader der krachten van het conflict De Gazette del Popoio con stateert, dat na een jaar vol gebeur tenissen .het Duitsch-Italiaansche pact meer daA ooit een stalen pact is. De dag van het ontstaan der vernieuwing van Europa is de dag van de onder- teekenlng van het Duitsch-Italiaa'psche verdrag. Door dit verdrag worden/vele, wellicht alle ongerechtigheden uit de wereld geholpen. Men staat aan den aanvang van een nieuw tijdperk. (Nadruk verboden.) 6) Higgens is opeens zeer kalm. Ik zal net u uitleggen. U staat mij toe, dat ik mijn moedertaal spreek, ik heb gemerkt, dat u allen Engelsch ver staat. Daar ook de rechter knikt, gaat hij voort: U zult allen nog wel vaker zenuwachtig worden voor het geval u de zaak doorzet. Dat u een Ireigend telegram ontving, verrast mij niet. Ik kan u zeggen! dat wij al len daarginds ook dreigbrieven hebben ontvangen. Ik vrees, dat uw tegen woordigheid in het circus Excelsior de daders tot bandelen zal aanzetten. Hans kijkt den' Amerikaan kalm Ban' Én wat vermoedt u daarach ter? Higgins trekt de schouders op. Dat is moeilijk te zeggen. Mis schien is het iemand om het half mil- lioen te doen, dat naar mijn meening in het geheel niet bestaat. Misschien heeft die groote onbekende ook een ander doelIn ieder geval gaat het tegen de directie van het circus. De oude Wenger kilkt op. Heb ik u goed begrepen, mr. Higgins, het half mlllloen waarom wjj een proeftijd gouden moeten afleggen, bestaat niet? Weder een schouderophalen van Higgins. Ik geloof heelemaal niet aan bet bestaan van dit geld, Ik houd dit deal van het testament allien voor een truq van mijn vriend Rolv Wenger om voor u deze erfenis aannemelijker te maken. Vergeef mij, maar ik kende Rolf en zijn eigenaardigheden. Ik zou u vriendelijk en in uw eigen belang willen verzoeken, nog eens goed na te denken, of u onder deze omstandighe den de erfenis wel zoudt aanvaarden. Hij krijgt geen antwoord. De oude Wenger heeft het hoofd gebogen. Ger trude kijkt onrustig naar den rechter, die by de schrijftafel in zijn acten- tasch zoekt. Alleen Hans kijkt den Amerikaan aan. Nog een vraag, mr. Higgins? U wilde ons iets om trent den kleinen zonderlingen man vertellen, u noemde in dit verband ook een naam, welke, als ik mij niet vergis, ook in het testament voor- komt. Wilt u ons niet vertellen, hoe de samenhang is? Zeker, als u daar waarde aan hecht, zeide de Amerikaan snel. Deze Keljen is een vroegere Hon- gaarsche jockey, die bü ons dienst had. Een volkomen nietsnut, dien ik in San Fransiseo wegens diefstal moest ontslaan. Hij is een vriend en hand langer van den stalmeester Bill Bing, die ik het meeste verdenk, ik meen, dat hjj de dingen in het circus gaande maakt. De oude Wenger heft het hpofd op. Wat is dat voor een iemand, deze Bil] Bing? De Ameeikaan maakt een handbe weging. Weest u maar blij, als u hem niet leert kennen. Vroeger was hij cowboy en nog heden gaat hij ge makkelijk met een revolver om, Men Evenals de Noord-Italiaansche bladen leveren ook de tb Rome verschijnende dagbladen commentaar op den eersten verjaardag van/ hec (Duitsch-Italiaan sche bondgenflotschap. De balans van het 'eerste jaar van het bondgenootschap, zoo schrijft de Giornale d'Italië- is voor beide staten van het grootste voordeel. Het wederrijdsche, diepe begrip, dé ontmoeting /op den Breoperr"3e over eenstemming oyer-Züid-Tirol, de han- delj- jap -éultureele betrekkingen, de Doifschfe j steenkoolleveraiities aan Italië, waarmede gen eind is gemaakt aan di afpersingspogingen van Engeland/ zijn de belangrijkste en al gemeen bekende etappes. Andere phasen zullen te zijner tijd velgen. Milioenencredieten voor uitbreiding. Geep levering uit iegeryoorraden. i>e begrootlngscommissie uit den enaat der Ver. Staten heeft gistereiY haar goedkeuring gehecht »»n de marinebegrooting, welke voor het op 1 Juli beginnende nieuwe dienstjaar 1458 mlllloen dollar bedraagt, Inclu sief de door president Roosevelt in zijn onlangs gehouden legérboodschajp ïeëbeihte extra-bijdrage. De bëgroofing voorziet o.a. In een bedrag van HOO mllllpen dolar voor de uitbreiding van de marine luchtvloot en de aanschaffing van 1735 lesvliea- tuigen, alsmede 48.7 millioen dollar voor een verheoging van het perso neel der vloot met 25.000 man tot 170.000 en van de marine-troepen met 9.000 man tot 34.000. De senaat heett Woensdag een ere- diet van 1823 mlUoen dollar voor het leger toegestaan. Voer dit bedrag zullen 2586 vliegtuigen en een groote hoeveelheid luchtdoelartillerie, tanks en pantserafwergeschut worden ge kocht. Het leger zal op volledige sterkte sterkte van 280.000 man wor den gebracibt. Het ontwerp Ls thans teruggezonden naar het huis van af gevaardigden ter behandeling van en- kéle amendementen. De commissie van buitenlandsche zaken van den senaat heeft met 12 tegen één stem een voorstel van sena tor Pepper verworpen om vliegtuigen van de luchtmacht der Vereenigde Staten aan de geallieerden te ver- koopen. De voorzitter van de cam- missie, senator Pittmann, verklaarde, dat een dergelijk optreden in strijd met het volkenrecht zqu zijn en ,.n interventie van de Vereenigde Staten in den oorlcg zou beteekenen. Canada is slecht voorbereid. Canada is zoo slecht voorbereid, dat het voor 1841 of 1942 aan de geallieer den geen troepeneoniingenten en oor- logsvoorraden van belang kan doen toekomen. Aldus verklaarde de Cana- deesche senator Haig in een toespraak te Ottawa, waarin hjj^-bittere verwijd- ten liet hooren aan het adres van de Canadeescjva regeering, omdat zij zich„-naar hij zeide. had laten verras- ren door de snelheid van de oorlogs gebeurtenissen. ONTPLOFFING IN ARSENAAL VAN WQOLWICH In hét arsenaal vanWoolwich heeft zich gisternacht een ontploffing voor gedaan. Er ontstond een brand, dien men .ten slotte mees/er kon worden. Men heeft de oorzaak der ontploffing nog niet kunnen vaststellen* Dg Britsche minister-jpresidqnt Win ston Churchill heeft gisteren in gezel schap vap een aantalmilitaire des kundigen een kort bezoek aan Frank rijk gebracht om besprekingen te voeren met minister-president Reynaud en generaal Weygand. In den avond is hij naar Londen teruggekeerd. De Itaüaónsche koipng-ke'izer heeft Goering doen weten, dat bij hem den halsketen der Annonciata heeft ver leend. Hij deed dit in een telegram luidende: V „Het is mij een aangename taak u mede te dcelen, dat ik ter gelegenheid van den op héden vallenden verjaar dag van het pact van Berlijn de hoog ste opderscheidin, der Annonciata heb verleend aan Uwe Exc., die een der warmste en actiefste voorstanders zijt geweest van flit pact. Victor Emanuel". Bij dezelfde gelegenheid heeft de Duce een telegram aan Goering ge zonden, luidende: „Op het, oogénblik, waarop Z. M, de koning-keizer u de hoogste ridderlijke onderscheiding --erleent ten teeken van hooge erkentelijkheid vóór uw werk, dat stee.ds er op gericht was de banden tusschen -puitschland en Italië te ver sterken, wil ik 'i mijn geiukwenschen en mijn kameraadschappclijken groet «oen toekomen. Mussolini". Het Hongaarsche blad „U j M a- g y a r s a g" publiseert een arti kel van zijn specialen correspon dent in Italië, gedateerd uit Bar- donecchia, d.w.z. van de Franech- Italiaansche grens, waarin de ver slaggever, die een bezoek heeft ge hecht aan de fotificaties van den Lictorehwal der Alpen, constateert dat deze op 2500 meter hoogte ge bouwde versterkingen zelfs levers van verscheidene millioenen. solda ten zouden kunnen tegenhouden. De fortificaties van den Lietorenwal der Alpen, die te Genua beginnen en zich langs de geheele Aipen uitstrek ken, zijn in e e n jaar in het leyen regoepen en worden door verscheidene deskundigen beschouwd als een der beste en veiligste ketenen van verste kingen van, de geheelë wereld. De verdediging van geze versterkin gen is vooral toevertrouwd aan man nen, die in de bergen geboren zijn en geleefd hebben, zoodat zy ze volkomen kennen; sterke, bekwame mannen, ge wend aan het harde leven in deze stre ken. Het artikel wijst er op, dat Italië volkomen onkwestsbaar is aan zijn Westgrens, en voegt hieraan toe, dat zelfs luchtaanvallen geen enstig ge vaar zouden vormen voor Turyn en Piemónt, .omdat de Italiaansehe re geering de luchtafweer in deze streken machtig versterkt heeft. Wat overi gens de actieve luchtverdediging be treft, deze wordt gewaarborgd door Italiaansehe vliegtuigen, die in den Spaanschen oorlog in een groot aantal gevechten hun superioriteit hebben be wezen, zelfs tegenover vliegtuigen van het modernste type.' De Duce. heeft de leiders vpft de Italiaansehe kléine industrie ontvan gen. Zij werden voorgesteld door den voorzitter 'van de fascistische indus- trieele federatie, graaf Volpi. Deze hield een rede, waarin hij zeide, dat alle Italiaansehe industrieele solda ten onder de bevelen van den Duce zijn. Hetzelfde geloof bezielt hen in den Strijd voor de autarkie en zij zijn be reid te gehoorzamen aan de bevelen, van den Duce om het lot van het Ita liaansehe keizerrijk te verzekej-en. In de Italiaansehe staatscourant is een wet gepubliceerd, volgens welke alle hekken, voor zoover zij geen bij zondere kunstwaarde hebben, voor, 31 Decembe als oud-ijzer moeten'worden ingeleverd bij het eorhmissariaat-ge- neraal voor-de oorlogsindustrie. Besloten is het commissariaahgene raal voor de oorlogsindustrie, om te vormen in een onderstaatssecretariaat dat steeds onder de onmiddellijke be velen van het hoofd de 'regeering zal, werken. De huidige commissaris, ge neraal' Pafavagrossa, wotdt onder staatssecretaris. SPAANSCH MAROKKO MILITAIRE ZÓNE. Het Spaansche ministerie/éan oorlog maakt een door generaal Varcia onder- teekende verordening bykend, waar door de Spaansche zóne van Marokko tot militaire zóne wordt verklaard. De zóne wordt verdeeld in twee militaire districten, Oost- en West-Marokko. De opperbevelhebber van Marokko kan den bevelhebbers der militaire distric ten, behalve zuiver militaire taken, ook andere taken stellen. De nieuwe Fransche opperbevelheb ber, Weygand, is gisteren van het fnpnt, waarheen hij zich per vliegtuig hfd begeven, in Parijs teruggekeerd. Hij heelt 'de regeering rapport uitge bracht over zijn indrukken. Koning George toeft gisteren den Fafelsclien opperbevelhebber generaal Ironside in het Buckingham Palace in langdurige eudiJnHe ontvangen. In welingelichte kringen verluidt, dat de ongeregelde bevelsverhoudingen |n Frankrijk in het middelpnt standen van het rapport, dat generaal Ironside iutbrschl. Generaal Weygand is belast met de leiding van alle oorlogsoperaties op alle oorlogstooneelen. Deze machtbe voegdheden omsluiten op zich seU ook het opperbevel over het Britsche expe- ditieleger in Frankrijk, dat ook onder den voorganger van Weygand, gene raal Gamelin, gesteld was. Tengevolge van den PuitscKen doorbraak en'de af- grendeling van de geallieerde strijd krachten ten Noorden van Amiens^ Abbeville stuit de uitvoering van een algemeen oorlogsplan in Frankrijk niet slechts op technische moeilijkhe den, maar er bestaan ook vergaande meeningsverschillen tusschen Parijs en Londen ovej: de voortzetting van de operaties. Bovendien vormt het gevan gen nemen van generaal Giraud, den opperbevelhebber van het negende leger, een zwaren slag, aangezien Gi raud de leiding in het Fransche Noor delijke gebied zou aanvaarden. Naar verluidt zou zich ook generaal Gort, opperbevelhebber van het Brit sche expeditiecorps in Frankrijk, in Londen bevinden en niet meer terug- keeren naar het oorlogstooneel, aange zien de Britsche troepen nog slechts tot taak hebben dè inscheping en terugkeer naar Engeland te dekken en in den grootsten baast ten uitvoer te leggen. Naar het D.N.B. over de gevangen neming van den opperbevelhebber yan het Fransche negende leger nog ver neemt, is dit niet, zooals oo^pronke- lijk werd aangenomen, geschied op het oogénblik, waarop generaal Giraud zijn nieuwe opperbevel op zich nam m plaats van de leiding over het tot. dus verre door hem geleide zevende leger. Generaal Giraud bevond zich veeleer reeds sinds eenige dagen bij zijn nicu-, we leger,- doch had klaarblijkelijk het overzicht over den toestand verloren, zoodat hij besloot in een vetkenmngs- pantserwagen zelf naar het front te rijden om zich te oriënteeren en den Franschen tegenstand zoo veel moge lijk te organiseeren. Daarbij raakte hij midden in ten aanvallende Duitsche pantsereenherd. Hij werd gevangen genomen. Engelschen verloten DjiboetL Stefani meldt uit Djiboetl, dat dn Eruelsche osuaul aldaar den Engel- scnen staatsburgers heeft anageraaea Fransch Scmali-land te verlaten. Reeds zijn gifteren Engelschen uit Djiboeti vertrokken. SPANNING IN FRANSCH MAROKKO. Naar uit Casablanca aan het D.N.B. wordt gemeld, heeft de Franscho nederlaag aan het Westelijk front een plotselinge spanning in Fransch Marok ko gewekt. De' gebeurtenissen worden daar opgewonden besproken. Op het geheele land drukt een'geladen atmos feer, I JAPANSCHE MISSIE IN ITALIë De Japansche vriendschapsmissie ia Italië ls vanmorgen begonnen met een bezoek aan de ontgonnen romeinsche gronden en de steden, die daar dooz het fascisme zijn gesticht zegt, dat hij in Texas .allerlei op zijn kerfstok heeft. Maar hij is een goed ruiter en een uitstekend paardenver- zorger en een uitstekend schutter, daarom heeft Rolf Wenger hem ge houden, ondanks zijn slecht karakter. Niemand antwoordt meer, niemand stelt nog een vraag. Maar nu klinkt de stem van Detleven door het ver trek. Hij heeft een blad papier in de hand, dat vol getypt is en legt dit op de schrijftafel. Daarnaast een penhou der. Nadat de familie Wenger daar straks besloten heeft de erfenis te aanvaarden en daarmede de clausules in het testament heeft aanvaard, moet ik u er opmerkzaam op maken, dat voor de rechtsgeldigheid van deze verklaring de handteekeningen op dit papier van den erflater noodzakelijk zijn. De oude Wenger kijkt zijn zoon aan en Hans kijkt zijn vader aan. Gertru de heft het hoofd op en knikt, alsof zij wil zeggen: Wat jullie doen, doe ik ook. Wat ik zooeven hoorde, kan niet den geringsten invloed op mijn besluit hebben, ik aanvaard de erfenis van mjjn broer, zeide Karei Hendrik Wen ger ernstig. Ik zou u voor de laatste maal in overweging willen geven, begint Hig gens, welke gevaren u tegemoet gaat. U hebt waarschijnlijk niet al leen met Bill Bing, maar ook mej den onbekenden briefschrijver rekening te houden, en dan n.oet ik u ook nog waarschuwen voor Quito. Dete. Quito is 8e gevaarlijkste vijand van het cir cus „Excelsior", een artiest die..." Maar zijn woorden gaan onopge merkt voorbij. De oude Wenger heeft reeds met vaste band zijn handteeke- ning gezet. Hans grijpt naar den pen houder. Ond.erteekent u niet, snerpt een vrouwenstem. Bleek, een flauwte nabij, zinkt Dorothy Keele in de ar men van Gertrude. Maar reeds is Higgens bij haar en houdt zich met haar bezig. Een oogénblik had Hans geaarzeld, toen deze kreet als een waarschuwing weerklonk. Maar dan drukt hij zijn lippen op elkaar en on derteekent. Zorgvuldig vloeit Detleven de Hand teekeningen af. Dorothy Keele heeft zich spoedig hersteld. Neemt u my niet kwalyk, fluistert zij, ik ben anders niet zoo zwak van zenu wen, maar het was te veel, wat wij den laatsten tijd in het circus mee moesten maken. James Higgens keert zich naar de Wengers om, een vriendelijk lachje ligt om zijn lippen, hij steekt den ouden boekhouder de hand toe en een vroolyke klank is ei; in zijn stem als hij zegt: Directeur Wenger, ik mag u als eerste met dezen naam begroe ten, nu u directeur van het circus „Excelsior" bent geworden. Wat er moge komen, ik ben altijd de vriend en raadsman van uw broer geweest. Terwille van hem heb ik veel van mijn zaken verwaarloosd en ik heb meer met het circus rond gereisd dan goed was. Ik zal ook u helpen, als u wilt Gelo u u mij, ik deed slechts mija plicht, toen ik u waarschuwde.. De oude Wenger kan deze woorden niet verstaan,' hij drukt de hand van den Amerikaan. Dan kijkt Higgens den kring rond. Het zou mij verheugen als u allen voor vanavond mijn gas ten zoudt willen zijn. U ook, mijnheer Detleven, er is veel te bespreken. Hij oogstte algemeene toestemming. Het kleine feestmaal, dat Higgens allen aanbiedt, vindt plaats in de na bijgelegen stad. Het is een prachtige Meiavond, van af het terras heeft men een prachtig gezicht op het thea ter en het park. Het kleine gezelschap is in een vroolyke stemming, de stemming, welke tusschen reiskoorts en afscheid ligt. Miss Dorothy Keele is erg stil en in zichzelf gekeerd, maar zoo kent men haar al en dus valt dit niet op. De mannen hebben honderden din gen te bespreken, welke yoor hun reis nog moeten worden ge'daan. Onver moeid geeft Higgens, onder het diner dooc, raad, voorlichting en inlichtin gen. Gertrude, die naast hem zit, ls óngewoon levendig. Van alles wil zij weten, zoo bijvoorbeeld hoeveel boor den zij voor de mannen mede zal móe ten nemen. In het geheel geen, lacht Higgins, wij maken daarginds niet zooveel drukte, als een hemd of een boord vuil is, gooien wij het weg en koopen een nieuw, Lieve deugd, verwondert zich Gertrude, wier wangen rood van op winding zijn, wordt er dan In dat groote Amerika heelemaal niet gewa.:schen? Ja, lacht-Higgens, alleen yoor da diplomaten. Maar dan wordt' hij ernstig. Natuurlijk zijn er wassche- rijen en dan wordt er Veel werk van Het wasschen door de negers gemaakt, de negerinnen zijn vaak waschvrou- wen. Higgens put zich uit in vroolijk gepraat, hij imiteert, in een mengsel van talen, hoe de negerinnen de wasch tellen en thuis brengen en afrekenen^ Zij lachen allen zoo, dat zij bijna niet tót bedaren kunnen komen. En Gertrude ontdekt tot haar verwonde ring nog een anderen kant aan dezen wonderlijken mr. Higgens. Doch op eens staat er een kelner naast hun tafel. Of juffrouw Wenger zoo goed wil zijn even mee te gaan, ih do hall is iemand die haar moet spre ken. - Gertrude kijkt op en begrijpt In het eerst niet wat men van haar wil. De blauwe oogen van den Amerikaan zijn onderzoekend op haar gericht, zij merkt het en legt snel het vrien delijke lachje weer op haar gezicht, Misschien een oude schoolvrien din, die mij hier heeft gezien, neemt u mij niet kwalijk," ik ben dadelijk -weer terug. Reeds is zij opgestaan en tusschen de stoelen, door hel restaurant geloopen naar de hall. In een der belde stoelen, die voor een tafeltje staan, zit Koert Wolter. HIJ ziet er slordig en opgejaagd uit. Zijn costuum is stoffig en zijn das zit scheef. Dit staat vreemd bij den anders zoo keurigen Koert. Medelij den en opwinding over het feit, dat bij haar nagegaan is, strijden in baar, ((Zie le blad 4e pag.).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2