DE VLUCHÏ UIT BREDA NAAR ANTWERPEN. ER IS VOLDOENDE GROENTE. REGELING VAN DEN WEDEROPBOUW ITa vele avonturen thans weer veilig thuis HET LEEGPOMPEN VAN GEÏNUNDEERD GEBIED AMSTERDAMS HULP AAN ROTTERDAM Vervoersmoeilijkheden toejuichen worden overwonnen Binnenlandsche markt DIENSTREGELING SPOORWEGEN Schiedam-Amsterdam om het uur VERWIJDEREN VAN PRIKKELDRAADVERSPERRINGEN tWEEDE BÉ*» r*crif* T DONDERDAG 23 NEt III! Dank zij Duitsche hulp OVERVAL OP OUDE VROUW TE MONSTER Onderzoek naar geest vermogens van verdachte GEEN SOUVENIRS VAN VLIEGTUIGEN AAN DEN SCHANDPAAL De bevolking van Breda, die overhaast naar Antwerpen Was gevlucht, Is dank zij de medewerking van de Dult- sche autoriteiten thans weer ln Breda tèruggekeerd. Over de avonturen van deze vludh telingen vertelde burge- w meester Van Slobbe het vol gende: Aanvankelijk was het tijdstip voor het vertrek der burgers bepaald op Maandag in den ochtend van den eersten Pinksterdag, maar toen ■Zondagmorgen het bericht kwam dat de Duitsche troepen Tilburg reeds waren gepasseerd, moest de be-olking op bevel van den Franschen commandant hals over kop de vlucht nemen. 9 De leiding had besloten, dat allen tiaar Antwerpen zouden gaan via Zundert en Hoogstraten. De burge meester van Breda reisde vooruit naar Antwerpen en hij ondervond daar van de stadsbestuurders veel hulpvaardigheid. Hij kreeg aanstonds de toestemming, dat scholen zouden worden gereservjkd en dat voor vol doende stroojM^BE.H.B.O. e.d. zou worden gezoï^HUt rwij 1 aan het Eoode Kruis opdnlcht werd gegeven cm de voedselvoorziening te regelen. Onder voortdurend gevaar Evenals de menschenstroom, die in de richting Zundert ging en het do«r den overhaasten loop der gebeurte nissen niet verder dan deze eerste etappe behoefde te brengen, was ook de karavaan, die den weg over Hoog straten, nam, vrijwel voortdurend blootgesteld aan het gevaar uit de lucht, dat voortvloeide uit de om standigheid dat met hen ook de Fransche troepen den aftocht bliezen. Van Breda tot Antwerpen waren voortdurend Fransche, Belgische en ook restanten van de Nederlandsche troepen in het gezelschap van de Vluchtelingen. Via Meerseidrecf en Minderhoudt kwam het grootste deel der vluchte lingen ten' getale van ongeveer 20.000 te Hoogstraten aan. Adbter hen zagen zij vuur en rook opstijgeh uit de basse hen in de richting van de Galdersche Heide. Een klein gedeelte bleef in Meersei- dreef en andere plaatsen achter. De hoofdgroep arriveerde van vijf tot zes uur in den avond van den Eer sten Pinksterdag in Hbogstraten. Hier moest voor, den eersten nacht onderdak worden 'gezocht,maar toen de stroom aankwam, vonden de men- schcn geen stoel om op te zitten Alle café's en hoes waren gesloten. In het zusterklooster konden eerst eenige tientallen worden gehuisvest. Vervo'. gens kon het geheele complex der strafkolonie worden ingenomen ert na besprekingen met den burgemees ter van Hoogstraten kreeg de leiding gedaan, dat tenminste een hotel werd opengesteld, terwijl in een naastge legen bioscoop ook nog een honderd tal menschen een plaatsje op den harden vloer kregen. Het grootste be zwaar was intusdhen, dat in de strafkolonie geen water mocht wor den gedronken in verband met het typhusgevaar. Verder vluchten Op Tweeden Pinksterdag om zeven uur 's morgens kwam plotseling het bevel: opnieuw oprukken en eén on- ofzienbare. massa intusschen had den zich ook de Belgische vluchtelin gen aangesloten vloeide op den weg naar Lier over Oostmalle en Massenhove aan het Albertkanaal. Over het kanaal trok men in de richting Antwerpen en pas in Broe- chem, waar ook weer rond het dorp gevochten werd, vond men de elec- trische tram gereed staan, die een klein deel van den enormen stoet naar Antwerpen kon vervoeren. De groote massa moest blijven loopen tot aan Deurne. Hier was eindelijk een goede rege ling getroffen, dank zij de onver moeide zorgen van wethouder De Boey. In schalen en bij particulieren konden vluchtelingen de stroom, die Antwerpen binnenkwam, wordt op honderd muizend geschat \worden ondergebracht. Dinsdagmorgen werd het laatste •tukje naar Antwerpen afgelegd en ««was voor de Ndderlandsohe *1Uch«»n)gen een twintigtal scholen „^f^odbeid gebracht. Er was water. ,ïlp en koffié. Stroo was1 in 'doende mate te krijgen en fPdOdiR Het ook de voedselvoorzie ning te wenschen. De menschen ïïvgroote troepen aan. dat verloren ging. *Jr v °Wlear; van burgemees ter Van Slobbe, wethouder mr. Struycken, mr Ph. van Woensel e.a nag getracht de Bredasdhe menschen te registreeren en daartoe was in de Schonheytstaat zelfs een bureau in gericht, maar het bleek onbegonnen werk. Bovendien verschenen, juist toen men met het werk bezig was op de hoeken der straten de politieman nen. die lucht-alarm belden en het pevel verspreidden, dat van Vrijdag morgen acht uur tot Zondagmorgen 8 uur niemand de woningen mocht verlaten. Aldusomoest er onmiddellijk zoo goed en zoo kwaad het ging. wor den gezorgd voor levensmiddelen. In verband met de waarschijnlijk- hpid dat Antwerpen belegerd zou worden, en met de overige moeilijk heden, is een deel van de Bredanaars, weer verderop gezonden. Een groep van 3.000 ging onder leiding van den heer Asselbergs naar Zeeuwsen Vlaanderen, terwijl ongeveer 6000 menschen werden verspreid over ver schillende dorpen aan den weg Ant- werpen-Brugge. Een aantal is voorts op eigen gelegenheid, meestal per flets, verder België ingetrokken. Een leege stad Vrijdag en Zaterdag bood de stad Antwerpen, die bij aankomst der vluchtelingen nog een vrij normaal aanzien had en vol leven en vertier was, een omheilspellenden aanblik. De straten en boulevards waren leeg en angstig klonk er onophoudelijk het geweld der kanonnen. Zaterdagmorgen acht .uur klonken opnieuw de politiebellen door de straten. Tot kwart over negen mocht men zich op straat begeven om op nieuw het noodzakelijke te trachten te verkrijgen, daarna zou men weer tot Maandagmorgen binnenshuis moeten blijven. Het gebrek en» de ellertde in de tehuizen der vlucht? lingen stegen met het uur, vooral daar water- en electriciteitsvoorzie ning niet meer werkten en het was een ware opluchting toen men plot seling Zaterdagavond om 8 uur de eerste Duitschers in de stad zag binnentrekken. Den geheelen nacnt duurde de intocht en toen de men schen Zondagmorgen weer uit de deuren kwamen, was Antwerpen een Duitsch legerkamp. Op 22 Maart, kort na middernacht, was een 23-jarige drukker de wo ning van een alleenwonende 75-jarige dame te Monster binnengedrongen en bij die gelegenneid had hij een beurs, met ongeveer 90 weggenomen; na dat hij de oude vrouw onder bedrei ging met een dolkmes op haar bed had vastgebonden. Voor dit feit heeft ver- dachtqjpp 9 Mei terechtgestaan voor de Ha^fgsche rechtbank en de officier van justitip heeft toen een gevange-1 nisstraf van dïie jaar tegen hemxVge- eischt. Vandaag in deze zaak voorloopig uitspraak doende, gelastte de recht bank een onderzoek naar verdachtes geestvermogens. Een letterzetter pit Leiden, die in den buit had. gedeeld en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd ge- eischt. is thans tot vijf- maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Dnitsche hnlp Zondag heeft burgemeester Van Slobbe onmiddellijk het contact op- nomen met de Duitsche autoriteiten met het gelukkige gevolg, dat on middellijk alles in gereedheid kon worden gebracht voor den terugtocht van de vluchtelingen. Reeds in den loop van Zondag zijn velen 'op eigen gelegenheid den lan gen tocht, die door de meesten te voet moest worden afgelegd, begon nen door een streek, die door het oorlogsgeweld geteisterd was. Vooral Polygoon, het* bekende militaire cen trum, had zwaar onder bombarde menten geleden. De geregelde terugkeer van de be- vluchte bevolking naar Breda 13 Maandagmorgen begonpen. Dit ge schiedde in groepen van 100 tot 150 menschen, teneinde**bet militaire ver keer" op den weg geen hinder te be zorgen. De Duitsche militairen hebben zich tegenover de vluchtelingen zeer cor rect en behulpzaam gedragen en dank zij de medewerking van den Orts- commandant te Breda zijn Dinsdag een aantal Monopolebussen en -leger auto's naar Merxem 'gezonden, ten einde de ouderen, gebrekkigen en kinderen den langen voettocht, die voor velen immers te zwaar zou zijn, te besparen. Ettelijke wagens zijn met opge luchte en blijde gezichten en met on bezorgd kindergezang in Breda te ruggekeerd. De intocht der Bredanaars zal in tusschen nog wel enkele dagen aan houden, daar de menschen, die voor bij Antwerpen zijn gegaan, uiteraard wel enkele dagen zullen noodig heo- ben om het tripje te volbrengen. STAANPLAATSEN IN BUSSEN De inspecteur-generaal van het Ver keer maakt bekend, dat tot nader order in autobussen, in afwijking van het vermelde op de keuringsbewijzen, staanplaatsen worden toegelaten. Met behulp van vtrplaaltbart pompen worden de overstroomde landen uieder drooggepompt In de jongste bewogen dagen heeft Amsterdam op ruime schaal hulp verleend aan Rotterdam. Er werden 9600 bussen vleesch van een kilo gezonden, 1000 kilo boter, 1600 kilo gezuiverde melk, 8000 kilo kaas en 20.550 brooden. \Er werden 2000 daklooze Rotterdammers tijdelijk te Am sterdam ondergebracht. Voorts werden een motorspuit van de Amsterdamsche brand weer tnet vóllédige bemanning en dertien spuiten van de luchtbescherming, eveneens met bemanning, naar Rotter dam gezonden. Bovendien ver trokken uit Amsterdam drie honderd werklieden met hun gereedschappen naar de Maasstad, waar zij tot Zon dag bleven. Ook gereedschap- gemeentetram..beambten werk- pen en hereteiwageefe van de lieden en materialen van waterleiding en gasbedrijf, werden naar het getroffen ge bied te Rotterdam gezonden. Doordat in de achter ons liggende dagen de verkeersmiddelen grooten- deels voor militaire doeleinden werden gebruikt, heeft de afzet van groente in die periode met bijzondere moeilijkhe den te kampen gehad. Van den export van tuinbouwproducten was vrijwel geen spfake meer, terwijl ook de voorziening van het binnenland al werd deze met de beschikbare midde len zoo goed mogelijk gaande gehouden stagnatie heeft ondervonden. Voor den tuinbouw was deze stagnatie een groote tegenslag, vooral nu het voor-, jaarsseizocn was aangebroken. Dc onder deze omstandigheden be grijpelijke verslagenheid onder de kweekers schijnt nu een nieuwe orde van zaken is ontstaan plaats te maken voor een optimisme ten aan zien van de afzetmogelijkheden van de producten, welk optimisme door de feiten nog niet wordt gerecht vaardigd. Aan den anderen kant zijn hier en daar stemmen opgegaan, die de vrees uitspraken, dat de groente schaarscher en duurder zou worden. Ook voor deze verwachting bestaan geen redenen, schrijft men aan het A.N.P. Onmiddellijk nadat aan den oorlog hier te lande een eind was gekomen, is het gelukt op ?eer korten termijn tot een regeling te komen, waardoor een hervatting van den uitvoer, van groente weer mogelijk is geworden, reeds konden cenige partijen worden verzonden. Deze uitvoer omvat echter niets an ders dan die tuinbouwproducten, welke steeds voornamelijk voor den uitvoer naar het buitenland werden geteeld, zooals tomaten, komkommers, vroege sla. peen en bloemkool. Vroeger gingen zeer groote hoeveel heden van deze artikelen over onze grenzen, tijdens de crisisjaren echter is deze export telkens kleiner gewor den met het onvermijdelijke gevolg, dat een deel ervan soms 'onverkocht bleef. Indien de autoriteiten er thans in zouden slagen een regeling te maken waardoor het product zijn nuttige be stemming bereikt en niet meer behoeft Ool$ dc voorziening van de binnen landsche markt met sla, peen, bloem kool, komkommers, tomaten en alle andere producten, welke de tuinbouw thans kan afleveren, doch die niet in de eerste plaats voor den uitvoer in aanmerking komen, is weer op gang gekomen. Langzamerhand toonen de groenteveilingen in de tuinbouwcen-, tra weer het gewone, drukke beeld van den voorjaarshandel en er behoeft geen vrees te bestaan. Bat de toevoer van groente naar de binnenlandsche markt in gevaar is gekomen. Alle in dezen tijd van het jaar gebruikelijke groentesoorten zijn voor het publiek normaal verkrijgbaar. De verdere ontwikkeling van den uitvoer van' groente en het verloop van zaken op de eigen markt moet worden afgewacht, doch het scheppen van verwachtingen over cje mogelijk heid van een ongelimiteerde teelt van allerlei groente is - minstgenomen voorbarig. Er is geen grond voor du gedachte, dat nu op eens voor alle tuinbouwproducten tot iedere hoeveel heid de afzet verzekerd zal zijn. De ontwikkeling van den toestand wordt nauwlettend gadegeslagen en men zal ongetwijfeld ten aanzien van de pro- ductiy van groente de maatregelen nemeh. die nuttig en noodig zijn. Men hoede zich echter voor overdreven ver wachtingen. Met voldoening kan wor den geconstateerd, dat reeds in de eer- te dagen na den strijd het bedrijfsleven in den tuinbouw weer op gang is ge komen en een samenwerking werd ver kregen. die doet hopen, dat de geschok te handel in groente en fruit straks weer op normale wijze zal kunnen voortgaan. Met medewerking van de daarbij betrokken instanties hoopt men de transportmoeilijkheden zoo spoedig mogelijk te overwinnen. De Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Neder land, maakt bekend, dat voórwer- pen en onderdeelen, welke af komstig zijn van niet-Ncderland- sche vliegtuigen en als herinnering of anderszins werden^medegeno- men, onverwijld (moeten worden ingeleverd bij de plaatselijke po litie. Voor zoover zulks niet zou geschieden, zal dit mede-nemen strafrechtelijk vervolgd u orden. De politie te Blerick heeft, naar de Nieuvie Venlosche Courant meldt, in de afgeloopen dagen negentien perso nen gearresteerd zestien uit Bk riek en drie uit Venlo dit- zich aan plun deringen uit de ontruimde woningen hadden schuldig gemaakt. Een van hen werd op Eersten Pink sterdag op de Markt te Bk riek aan den >chakdpaal gebonden met een bord waarop stond geschreven: „Terwijl mijn landgenuoten in nood verkeerden, plunderde ik hun verlaten huis." Na dien maatregel is geen enkele plundering meer geschied. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben met ingang van heden een kapcra- te dienstregeling ingevoerd, welke voor het traject Schiedam-Den Haag- Amsterdam neerkomt op een uur- dienst. Uit Schiedam vertrekt de eerste trein te 5.29 uur, de volg' nde te 6.99 'uurum vervolgens om het uur. De iaaffttf trein uit Schiedam vertrekt om 20.39 uur. De,eerste trein uit Amsterdam ver trekt Om 5.43 uur. Vervolgens wordt cm het uur gereden tot 20.43 uur. UITZENDING OFFICIEELE BERICHTEN. Tc beginnen met vandaag zullen de radio-uitzendingen van offipieele be richten geschieden van hail vier tut vier uur en van half acht tot acht uur des avonds, zoodat de uitzending dis morgens vervalt. Voorloopig Zal er op Zondag één uitzending zijn en wel van half acht 'tot acht uur. INLICHTINGEN OVER MILITAIREN De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht verzoekt, ih overleg mei den Duitschen Bevelhebber in NedeiSpnd aan alle militairen per briefkaart Dun familieleden in te lichten over hun verblijfplaats en hun welstand en dit bij elke verplaatsing te herhalen. Ten aanzien van den wederopbouw van Nederland heef; de opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, dc volgende regeling be paald: 1. Dc leiding van alle, werkzaam heden, verband houdende met den wederopbouw, zoowel door openbare lichamen als door particulieren, berust bij den regeringscommissaris, belast met het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettin- gen, den wederopbouw van steden dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmee samenhangt. De regeerings commissaris draagt den titel van Regeeringscommissaris voor den We deropbouw. 2. Alle overheidsdiensten, welke uitsluitend of mede bemoeiing hebben met aangelegenheden, welke voor den wederopbouw van belang zijn, ver- leenun in het belang van een spoudigun wederopbouw medewei king aan dun regeeringscommissarijs en onthouden zich ten deze van dad^n en beslissingen, waarvan niet te voren is vastgesteld, dat zij overeenstemmen met de plan nen van dien regeefingscummissaris. Zij stellen desgevraagd alle gegevens beschikbaar en verleenen overigens alle medewerking. De Nederlandsche soldaten ruimen thans de prikkeldraadversperringen ep Goedkeuring 3. Werkzaamheden tot herstel van geleden oorlogsschade uitgezonderd kleine herstelhn„en aan werxen en ge bouwen, die overigens geen belangrijke schade hebben geleden mogen noch door openbare lichamen, noch door particulieren worden verricht zonder goedkeuring van of vanwege den regee ringscommissaris. 4. Werken en gebouwen, die ais monument zijn aangemerkt door de daartoe bevoegde instantie, mogen aiet worotpn gesloopt of veranderd dan na voorafgaande toestemming van de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg. 5. Afkomend materiaal van zwaar beschadigde werken en gebouwen blijft ter plaatse beschikbaar, in afwachting van nadere aanwijzingen door of van wege den regeeringscommissaris. 6. Met uitzondering van grondwer ken, mogen werken op het gebied van den wateropbouw, spoorbouw, wegen aanleg, burgerlijken bouw en utiliteits bouw van Maandag 17 Juni 1940 af niet worden ondernomen of voortgezet zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris. Voor in uitvoering zijnde werken moet deze goedkeuring vóór 1 Juni 1940 schriftelijk worden aangevraagd. De aanvraag moet uitsluitend de vol gende gegevens bevatten: a. naam en adres van dengene, die het werk heeft opgedragen of wcnscht op te dragen; b. korte omschrijving van het werk, met vermelding van plaats en doel; c. bedrag, waarvóór het werk is opgedragen of waarop het werk is geraamd; d. voor in uitvoering zijnde werken het aanta> manweken, dat nog voor de voltooiing noodig is, of, zoo deze opgave bezwaar oplevert, het geschat gedeelte, dat nog onvol tooid is. Het verzoek moet in tweevoud wor den ingediend aan het adres: Regee- ringscommissariaat Wederopbouw, af- deeling Voortzetting Werken, Oost- duinlaan 2, 'sGravenhage. 7. Werken, als onder 6 bedoeld, waarmee nog niet is aangevangen, wor den ongeacht of gunning al dan niet ia geschied niet aangevat

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3