D. E TREKKING H.A.C.0 1940 UNI Gouds^he Courant Hel De Krimpenerwaard - De Zuidpias - Week blad voor Reeuwijk - De Boskooper en Weekblad voor Wadüinxveen GOUDA EN OMGEVING VANGT EES 1W RECHTZAKEN. EEN ■it 4 c Vee aan beslag onttrokken. Acht maanden tegen land bouwer geëischt. By den landbouwer A. G. J. van D. was in de omgeving van den Haag beslag gelegd op eenige stuks vee, doch op den ochtend van de executie bleek het vee te zyn verdwenen. De landbouwer zou het in den nacht naar een andere verblijfplaats hebben ge bracht. Een vervolging werd op grond van art. 198 W. van Str. ingesteld en de rechtbank veroordeelde van D. tot twee maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis kwam de landbou- werd die reeds uit anderen hoofde was gedetineerd in hooger beroep. Voor het gerechtshof verontschul digde van D. zich met de opmerking dat hij niet goed had begrepen, dat hij het vee, waarop beslag was ge legd, niet naar een andere plaats had mogen overbrengen. Getuigen werden niet gehoord. De procureur-generaal achtte het feit zeer ernstig. Wanneer men han delingen van het openbaai- gezag, ge lijk een executie, op een methode als hier door verdachte toegepast, onmo gelijk tracht te maken, dan zet men de heele rechtspraak op zij. Spr. kon niet aannemen, dat verdachte niet met opzet zou hebben gehandeld, te minder wijl deze bij nacht optrad, en hij achtte de opgelegde straf veel te gering. De nieuwe eisch luidde: acht maanden gevangenisstraf. Mr. Mout, als verdachte's raadsman optredend, zeide, dat het zeer de vraag is of van D. met kwaad opzet heeft gehandeld. Het gepleegde feit sproot niet voort uit misdadige bedoeling of uit verdorvenheid, maar meer uit domheid. Het was den landbouwer volgens pleiter niet duidelijk, dat het vee, waarop beslag was gelegd, daar mede aan diens eigen beschikking was onttrokken. Daarom drong spr. op een clemente beslissing van het hof aan.. Arrest 5 Juni. VEEL KILOMETERS OP WEINIG BENZINE. Tien wenken der K.N.A.C. voor zuinig rijden. Voor degenen, die van de desbe treffende overheidsinstanties verlof tot (jhet in bedrijf houden van een autómobiel hebben gekregen, is het van groot belang, met de hun toege wezen hoeveelheid benzine een zoo groot mogelijk aantal kilometers te kunnen afleggen. In verband daar mee meent de Koninklijke Nederland- sche Automobiel Club dezen automo bilisten, hetzij personenauto-, hetzij bedrijfsauto-houders, met een hand leiding voor zuinig rijden in onder- staanden vorm van dienst te kunnen zijn. In de eerste plaats geve men er zich rekenschap van, dat, afgezien van be trekkelijk. ingrijpende en practisch moeilijk uit te voeren of kostbare )vy- zigingen, door kunstgrepen aan de motorafstelling als regel minder brandstof kan worden bespaard dan door' een consequente en systemati sche afstemming der rijmethoden op een zoo laag mogelijk verbruik. Daar toe oehoort: 1. Vermijden van hdoge snelheden en optrek-„spurts"soepel rijden in matig en vooral ook gelijkmatig tem- pq, zonder fellé acceleratie of bruuske vertraging. Afhankelijk van motor formaat en -type moet, voor. perso nenauto's het snelheidsgebied -tus- schen 40 en 60, soms 70 km per uur als het meest economische worden beschouwd. 2. Lage versnellingen zoo weinig, en een „overdrive" of ..Schnellgang" zoo ,veel mogelijk gebruiken. 3J Motor niet onnoodig station- nair laten loopen. Contact afzetten tijdens verkeersoponthoud van eeni- gen duur. 4. Carburator-choke of soortge lijke, niet-automatische koud-starte inrichting zoo weinig en zoo kort mo-J gelijk gebruiken. Voorts is voor de bedrijfszuinigheid het volgende punt van groot belang: 5. Motor goed warm rijden (koel- watertemperatuur tusschen 75 en 85 gr. C. houden; radiatorviak daartoe zoo noodig ten deele afdekken), en afkoeling gedurende perioden van stilstand zoo veel mogelijk tegengaan (plaid, radiatorhoes). 6. Organen van ontsteking en car- buratie in prima staat brengen, too noodig kleppen laten inslijpen (com- pressiedruk meten). Ontsteking iets vroeger afstellen dan normaal; car burator zuiniger afstellen voor teo- ver dit goed doenlijk is zonder den motor onhandelbaar te maken, of in verband met de verbranding van een tearm gasmengsel de kans op storin- <g«,te scheppen. Ieder géVal dient op «pSielf te worden beoordeeld, waar bij deskundige voorlichting onont beerlijk is, en experimenteeren veel al lioodig zal zijn. ler veirawdenngj llesP- vermijding van wryvingsverhezen 7. DRnne olie in motor, gangwis sel en aandryf-ashuis gebruixen. 8. Wielen oontroleereii op juiste sparing en licht loopen (lagers, rem men). 9. Banden HI a 15 '/o harder op pompen dan volgens voorschriit. En tenslotte: XU. Geen goed geld weggooien aan zoogenaamde benzinebesparmgs- nnddelen voor menging door de ben zine of montage op den carburator. BEPALINGEN VOOR HOUT. Het departement van Handel, Ny- .verheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: 1. In het hieronder volgende wordt verstaan onder: hout; rond hout, gezaagd- naaldhout, gezaagd loofhout, triplex, vezelplaten (board) en kurkplaten; Kondhout: alle rondhout, al dan niet bezaagd of behakt; Naaldhout: grenen-, vuren- en dennenhout, pitchpine, oregonpine en soortgelijk hout; Loofhout; alle soorten hard- en lijnhout; Triplex: triplex, waaronder mul tiplex, meubelplaat. 2. Iedere handelaar en/of agent in hout, gebruiker, verbruiker, be werker of verwerker van hout is ver plicht aan den directeur van het Rijksbureau voor hout op diens last opgave te doen van dé voorraden hout en van de gekochte, verkochte, afge leverde, gebruikte, verbruikte, be- hout, werxte of verwerkte hoeveel heden hout, alsmede van de doelein den waartoe deze hoeveelheden heb ben gediend en zuilen dienen, desver- langd onder overlegging van de daar op betrekking hebbende bescheiden. De opgaven moeten schriftelijk ge schieden, desverlangd op-en overeen komstig een door den directeur voor noemd vastgesteld formulier binnèn een telkenmale door hem te bepalen termijn. 3. Het is verboden zonder uit drukkelijke toestemming van den di recteur buitenlandsche koopcontrac ten te annuleeren of te wijzigen. 4. a. Het is verboden hout te koo- pen, te verkoopen, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwer ken, te doen bewerken, te doen ver werken of af te leveren, zonder daar toe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning. Voorzoovei de vorenbedoelde handelingen door of ten behoeve van de Duitsche en Ne- derlandsche bevoegde militaire auto riteiten en instanties zuilen worden verricht, wordt een algemeene dis pensatie verleend. b. van het verbod, bedoeld sub a geldt tot een nader door den direc teur te bepalen tijdstip een algemee ne dispensatie, behalve voor nieuw; bouw, waarvoor nog geen gemeente lijke bouwvergunning is verleend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog, verwoeste of be schadigde gebouwen of kunstwerken. c. aan een vergunning als bedoeld sub a kuhnen door den directeur vooi- w.aarden en beperkingen worden ver bonden. d. de vergunningen mogen dooi den houder niet worden overgedragen. 5. De bevoegdheden dn het boven staande aan den directeur van het Rijksbureau voor hout verleend, wor den uitgeoefend in overleg met de heeren F. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederiandschen Houtbond, tevens leden van de commissie van bijstand Van genoemd Rijksbureau. HET HERSTEL VAN HET POSTVERKEER. Het binnenlandsche postverkeer is, met uitzondering van het verkeer met Zeeland, thans weder geheel hersteld, al dient nog met eenige vertraging rekening te worden gehouden. Men kan, in het binnenlandsch ver keer, weder alles aan de post' toever trouwen, wat men daarheen v r de oorlogsdagen placht te brengenbrie ven, briefkaarten, drukwerken, mon sters en postpakketten. Men kan deze zaken gewoon, aangeteekend en on der rembours verzenden. Ook expres se-zendingen zijn weer mogelijk. Op dezelfde wijze funetionneert het postaal geldverkeer; postwissels, giro- en spaarbankzaken weder normaal. Het postverkeer met het buiten land, ook met Duitschland, staat ech ter voor het oogenblik nog geheel stil. Poststukken voor het buitenland kun nen nog niet ter verzending worden aangeboden en zullen, waar zulks toch geschiedt, aan de afzenders wor den teruggegeven. Ook telegrammen naar en telefoon gesprekken met het buitenland zijn thans nog niet mogelijk. ADVIES AAN HOUDERS VAN GRHNSDOCUMRNTEN: Inlevering by zyM vereeitiging. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. en da Kon. Ned. Auiomobiel- ciub richten het volgende advies tot de houders van grensdocumenten Wie in het bezit is van grensdoeu- j inenten, zoowel van triptieken als -van carnets de passage en douanes, wordt geadviseerd, deze by zyn ver- eemging in te leveren. Indien de do cumenten ongebruikt of voor defini- tievea uitvoer afgeteekend zyn, kan de houder na accoordbevinding van zyb financieele verplichtingen inzake het document ontslagen worden; werd het document echter wel ge bruikt, doch nog niet gezuiverd, dan dient overlegd te worden, op welke wijze de houder eventueel financieel nadeel het beste kan voorkomen of beperken. Indien op een triptiek een tijde lijke uitvoer aangeteekend werd (het geen doorgaans by Duitsche triptie ken het geval zal zijn), kan op grond daarvan te zijner tijd administratieve zuivering van het document verkre gen worden. Op Belgische triptieken wordt echter een tijdelijke uitvoer niet aangeteekend, zoodat te zijner tijd bewezen zal moeten worden, dat het betreffende motorrijtuig niet in België-, doch in Nederland achter bleef. By inlevering van deze triptieken is het noodzakelijk, dat de betrokkene vermeldt le. of het motorrijtuig nog te zij ner beschikking is; 2e. indien niet, wat er precies met het motorrijtuig gebeurde (men den- ke b.v. aan requisitie, 't achterlaten op den weg op last der autoriteiten, brapd enz.). Ook degenen, die het document zelf niet kunnen overleggen, omdat dit door brand of anderszins verloren ging, dienen zich dadelijk met hun vereeniging in verbinding te stellen, teneinde te overjeggen, welke stap pen ondernomen moeten worden. VOOR DE VROUW. Er is weer zon en levenskracht. Èe?i „dubbele" traetatie: Sandwiches met kruidenboter^ door Martine Wittop Koning, 't Is voor de gastvrouw altijd een voldoening, als er bij haar iets anders wordt aangeboden dan overal elders, als ze haar gasten kan tracteeren op iets origineels. Daarvoor is het volstrekt niet noo dig om een keur van dure ingrediën ten tot onze beschikking te hebben of om uren te besteden aan het klaar- maken van onze lekkernijen; maar wèl is het noodig, dat we over wat fantasie beschikken, om eenvoudige benoodigdheden zóó te combineeren, dat ze een aantrekkelijk geheel vor men. Ons uitgangspunt daarbij zal zyn de tyd van het jaar, die ons aan ver schillende mogelijkheden helpt. We zijn in den voorzomer: we be schikken dus over één van onze meest gerenomeerde voortbrengselen van eigen bodem onze bjj uitstek geurige grasboter. Verder helpt de tuin (of ue groenteboer» or;s aan jonge groene kruiden met hun fijne aroma: de pe terselie, de kervel, de selderij, de bies look, de sterrekers en daarnaast de frissche radijs, de komkommer, den mierikswortel. Voorraad genoeg om er de lekker ste sandwiches van te bereiden, die 's middags of 's avonds kunnen wor den gepresenteerd Als broodsoorten kiezen we volko ren-tarwebrood of grijs roggebrood, en we snijden daarvan zoo dun moge lijk sneetjes, die we besmeren met één van onze „kruidenboters" (zie de recepten) en die we naar wensch al of niet beleggen met schijfjes radijs of komkommer, om ze daarna met een tweede gesmeerd sneetje te bedek ken. Versierd met een paar toefjes frissche peterselie, vormt dan onze schaal met sandwiches niet alleen een streeling voor de tong, maar ook voor het oog. Groene kruidenboter. 100 gr. versehe grasboter, 1 eet lepel fijngesneden groene kruiden (peterselie, kervel, selderij, dragon, bieslook) Roer de boter tot ze zalfachtig is, meng er dan de zéér fijn verdeelde groene kruiden door, zoodat het ge heel een gelijkmatig groene kleur aan neemt. Mieriksbötw. 100 gr. versehe grasboter, 1 niet te volle eetlepel fjjngeraspte mieriks wortel, 14 theelepeltje marmite, eeni ge druppels citroensap. Roer de boter tot ze zalfachtig is; vermeng ze met de mierikswortel, roer er dan de marmite door en maak het mengsel ten slotte op smaak af met eenige druppels citroensap. Gebruik deze boter niet samen met radijs: de smaak van de sandwiches wordt dan te scherp. Tomatenboter. 100 gr. versehe grasboter, 2 thee lepels dikke tomatenpurée, 14 thee lepeltje paprika, 2 volle theelepels fijngehakte peterselie. Gebruik voor de sandwiches deze boter op zichzelf, of leg tusschen de twee sneetjes brood eerst een laagje dunne komkommerschijfjes. Eierboter. 100 gr. versehe grasboter, 1 hard gekookte eierdooier, eenige druppels citroensap. Wrijf dén eierdooier fijn en roer er met de boter een zalfachtig mengsel van; maak dit op sm^ak af met eeni ge druppels citroensap. Gebruik deze boter om een sneetje volkorenbrood mee te besmeren en leg die paarsgewijs op elkaar met een plukje sterrekers ertusschen. TWEEDE MEISJE P.G., DAGD4ËNSTBODE KNIGGE's RIJWIELHÜIS handhaaft zijn oude, concurreerende prijzen, zoowel voor, NIEUWE RIJWIELEN als ONDERDEELEN en REPARATIE. LANGE TIENDEWEG 73 GOUDA. KLASSE Regentesseplein HAAG Wij deelen onze adverteerders mede dat de uitgave van onze week bladen voor de omgeving van Gouda, is gestaakt. Deze weekbladenj zijn thans opgenomen in de welke thans il een VELE DUIZENDEN-OPLAGE «Iken avond verschijnt in GOUDA- Boskoop, Waddinxveen, Alphen a.d. Rijn, Gouderak, Ouderkerk a. cl, IJssel, Berkeiiwoude, Bergambacht, Ammerstol, Schoon- hoven, Stolwijk, Haastrecht, Bodegraven, Driebrugge. Oudewater. Reeuwijk, Nfoercapelle, Zevenhuizen, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. Usel. Thans kan men doör de Goudsche Courant «gelijks 20 Tgemeenjen geheel bereiken W4T Adverteerders, maakt gebruik van deze unieke gelegenheid tot goede publiciteit, Helpt door Uwe reclame njede het leven weer in normale banen die zeer goedkoop is. te leiden. Vraagt onze billijke ta ;ven aan onS Burea I li 1 vertegenwoordiger komt, U ook gaarne persoonlijk inlic iten Markt 31. Tel. 2745, Gouda. Onze -LJ -Jl—JLL1RJUÜ. 81 Hij o\ maar voord meisje ontsto die w dat hi kan o] worde zij it- p brengt Vooi ten ei iii de plotse! van e papier brochv mogel kornet een w rond c heeft, met e vol afl tijd. losse gaat •rere euze: mIü eet 'II GEVRAAGD een net niet boven 18 jaar, voor dag en nacht. Zich te vervoegen TURFMARKT 20, des avonds na 8 uur. GEVRAAGD einde Mei Adres: A. VERBURG, Spiering- straat 65, Gouda. Telef. 3301. Aanmelden na 8 uur. Aan onze Adverteerders!

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 10