CALAIS het doel der Duitsche troepen. NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ring om de Geallieerden wordt Dr. WOHLTAT AAN HET HOOFD steeds nauwer. Verliezen der Fransche marine. ~T Vrijdag 24 Mei 1940 DE SPOORVERBINDING APELDOORN-DEVENTER der Duitsche economische missie voor Nederland HECHTERE ECONOMISCHE SAMENWERKING Zware gevechten te wachten Bermuda, Trinidad en Jamaica in Amerikaansch bezit? Toespeling van admiraal Leahy De strijd ter zee Duitsche mijnen belemmeren Britsche koopvaardij ÜMAQft ia. hetitnJ* Duitsche troepen bezette Sedan, JAPAN EN DE OORLOG IN EUROPA Nieuwe richtsnoeren verlangd Wry vingen van binnenlandsch palitieken aard Verontwaardiging te Nijmegen en Waalwijk Amerikaansche pers over den slag in het Westen Men verwacht Duitsche invasie in Engeland DE BUKSEMOORLOG Geen economische redenen de aanleiding Vraagstuk der landarbeiders in Frankrijk De Japansche missie te Rome GOLDSCHE COUCANT blrtcteur F. Tirrr.Hi But. Mat'krSt. Tet jlij, roMRUO 4»»™» Staatsraad Dr. Wohltat, de ook in Het frontbericht van het D.N.B. meldt De wig, die In Westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens Noordelijk tusschen de vijandelijke legers is gedreven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hebben zich in zekeren zin binnen dezen wig omge draaid en treden thans op in Noorde- lijk&irhfing, dus naar Calais. De Wes telijke rand van het groote ingesloten gebied, waarin de Belgisch-Fransch- Engelsrhe legers zijn opgesloten, wordt daarmede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toenemende ge vaar det[ definitieve vernietiging' zijn ook Woefndag weer door sterke vijaff- delijke strijdkrachten in Artois op een breed front met het zwaartepunt bij Kamerijk en naar het Oosten uitbraak- pogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke successen van den vijand, maar vervolgens onder bloe dige verliezen voor den tegenstander werden afgeslagen. Deze vergcefsche aanvallen hadden als eindresultaat den wil tot weerstand van den tegenstan der te verzwakken, aangezien na ze kere aanvankelijke successen weer een zware reactie intrad. Ook het verder oprukken van dc Duitsche troepen in d»; Tichting van Calais heeft de hoop op oen doorbraak verder verminderd. Bij de afweer van de doorbraak pogingen van gisteren werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund voorts onderscheidde zich het afweer geschut in de bestrijding van pantser wagens. Het boschterrein ten Zuid- Qostcn van Valenciennes is van vijan den gezuiverd. Het lucjitwapen heeft ook de haveninstallaties van Dover aangevallen, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hooren. Naar het schijnt wijst thans de stoot van het Westelijke Duitsche leger in de richting CalaisDover. Daarmede komt de eigenlijke strijd tegen Enge land naderbij. Allereerst moet echter het omsloten gebied in Noord-Frankrijk ep België nog geheel door Duitsche troepen worden bezet. Met het oog op de'sterke strijdkrachten, die hier inge sloten zijn, zal dat niet zonder zware gevechten geschieden. Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aan gepast worden aan de hier aanwezige omstandigheden. De ring is aardrijks kundig veel grooter, de vijand militair sterker en belangrijk beter uitgerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Steunend op den frisschen aanvalsgeest der Duitsche troepen zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mógelijk tot oplnssing brengen. De Woensdag gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijan- deiije havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerberfcht blijkt, geen op zich zelfstaande actie. De uitbrei ding van dc Duitsche zeepositie om de Nederlandsche kuststrook naar het Westen wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van den Oberleutnant ter zee Opdcn hoff, die bij den aanvang djy: Ned?r- landsch-BeJgische operatie in de vrije Noordzee-iuimte een Engelschen tor- pedobootj.iger tot zinken bracht, bren gen de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitgeschoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal ver dere successen en daarmede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwe gen waardevolle diensten hebben be wezen. Het tooneet der nieuwe successen is hetzelfde als dat der eerste aanvallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden f vcor de' Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldoor log door hun aardrijkskundige toestan den en hun militair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engelsche zijde. Verkenning van nabij 'cn bestrijding van duikbooten werden toentertijd met succes door snelle boo^ ten uitgevoerd. Grootcre successen tegen vijandelijke oorlogsschepen wa ren den kleinen vaartuigen toerr nog niet beschoren. Het gelukte slechts met een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pantserschip te beschadi gen. Het succes van Italiaansclie snelle booten in de Adriatische Zee tegen een Oostenrijkse!) slagschip was toentertijd vergemakkelijkt door dc bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan dc Vlaam sche kust nauwelijks, te vinden waren. De thans Jiehaalde successen der Duit sche snellè booten geven het recht vast te stelien, dat het gebruik, dank zij hot bnogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstac- tick, groote uitbreidingen met zich zal brengen. De gouverneur van Portorico, admi raai Leahy* welke vandaag de gast is van president Roosevelt, heeft vol gens Associated Press in een inter view verklaard, dat een op vriend schappelijke manier verkrijgen van de Britsche eilanden Bermuda, Trinidad en Jamaica door (Ie Vereenigde Sta ten het verdedigingssysteem zoowel van Noord- als van Zuid-Amerika zeer zou versterken. Over het verkrijgen van de drie eilanden zou tegelijkertijd met de regeling van' de oorlogsschul den onderhandeld kunnen worden, waarbij men Engeland nog aanzien lijke aanvullende credieten zou kun nen verleenen. De Nederlandsche Spoorwegen doen pile mogelijke moeite om de reizigers ter wille te zijn. Zoo kannen b.v. de reizigers nil de richting Apeldoorn voor Deventer worden vervoerd met den trein tot de IJselbrug voor Deventer, om dan op de pont ovp te stappen, die hen over den IJsel brengt. Het uitstappen bij de IJselbrug -> De'Fransche admiraliteit maakt be kend, dat tijdens de operaties op de Noordzee en aan de kust van de Neder landsche eilanden en van Vlaanderen de Fransche marine de duikboot Doris, den torpedobootjager Le Droit gn het ravitaiiieer.ingsschip Le Niger verloren heeft. Aan de Zuid-Afrikaansche kust zijn tot dusverre acht Engelsche schepen, uit Karatsji en Singapore komende, op Duitsche mijnen geloopen en gezonken. Slechts in drie gevallen kon de beman ning in de booten gaan. v Hei zoeken der mijnen is moeilijk en gevaarlijk gebleken. Reeds twee mij nenvegers zijn 'ten offer gevallen aan V» de Duitsche mijnen. In Walvisehbaai zijn drie uit Engeland verwachte sche pen tien tot veertjen dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld, ^at men aan Engelsche zijde door deze gebeur tenissen zeer getroffen is en bovendien sterk is verontrust over de stemming der inheemsche bevolking. Behalve het Braziliaansche s.s. Almi- rande Alexandrino is volgens een be richt in het Portugeesche blad Ose- c o 1 o ook het Portugeesche s.s. Paul Soares door geallieerde schepen voor controle naar Cassablanca opgebracht. Het blad meldt verder, dat het Brazi liaansche s.s. Pocone, dat eveneens onderweg door Engelsche torpedoboot- jagers voor controle naar Cassablanca was geleid, gisteren uit de Portugee sche hoofdstad is vertrokken. Het heeft de instructie gekregen ook op gijn vefderen tocht gevolg te geven aan de bevelen der Engelsche admiraliteit. Het blad Kokoemin S j i in fo o e n eischt heden, in verband met den nieuwen toestand in Europa, dat Japan zijn politiek van niet-inmenging in den Europeeschen oorlog zal her zien en nieuwe politieke richtsnoeren zal vaststellen op grond van het feit, dat de Europeesche oorlog verbonden is met de nieuwe ordening in Oost- Azië. Met China mag geen gedeelte lijke, doch uitsluitend een totale vre de gesloten worden en daarom moet het kabinet. Ypnai zijn. afwachtende houding opgeven ten gunste van een positieve politiek teneinde een perma nente oplossing mogelijk te maken van den oorlog in China. Nederlandsche kringen van handel, nijverheid en industrie zeer bekende Duitsche econoom, komt naar ons land met bet doel de economische ver houdingen tusschen Duitschland en Nederland te coordineeren en wei zoo, dat zij nog hechter zullen worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hier van plukken. Met Dr. Wohltat worden* nog meer Duitsche economen in Nederland verwacht en in nauwe samenwerking met Nederlandsche in stanties, zooals b.v. de Nederlandsche Bank en.de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw cn Visscherij en van Sociale Zaken, zullen zij arbeiden aan den wederopbouw van het economische leren hier te lande. Enkelen van hen zijn reeds in Den Haag aangekomen. Deze mededeeling was wel de be langrijkste, die den gisteravond op de persafdeeling van het Duitsche gezant schap verzamelden journalisten tijdens de gebruikelijke dagelijkschc perscon ferentie door Dr. W. Janke werd ge daan. Staatsraad Wohltat, die vele Euro peesche landen heeft bereisd en in het bijzonder in Roemenië belangrijke overeenkomsten op economisch gebied tusschen dit land en Duitschland heeft tot stand gebracht, zal als economisch commissaris verbonden worden aan de Nederlandsche Bank. Zijn benoeming is uitgegaan van den opperbevelhebber van het Duitsche leger, gcneraal-oberst Von Brauehitsch. Zijn naam zoo zeide Dr. Janke is een waarborg voor een wederopbouw van het econo mische leven in Nederland in even grootenygls grootschen stijl. Voorts deelde Dr. Janke mede, dat zich op enkele plaatsen in ons land bij de bevolking helaas wrijvingen heb ben voorgedaan van binnenlandsehen politieken aard. Hij verzocht met na druk er bij het Nederlandschevolk nogmaals op aan te dringen, dat het ongewenscht is zich uit te laten over binnenlandsche politieke aangelegen heden. De bedoelde wrijvingen open baarden zich in bfclecdigingen, hier cn daar zelfs in mishandelingen, hetgeen Dr. Janke ernstig betreurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dap mogen maatregelen daartegen tegemoet wor den gezien. Dr. Janke gaf uiting aan de hoop, dat de gesignaleerde wrijvin gen uitzonderingen zouden blijken te zijn geweest. Als bewijs voor heit Duitsche streven naar een zoo ver mogelijk gaande nor malisatie van het leven in Nederland, noemde de woordvoerder verder het feit, dat Duitsche dagbladen en tijd schriften met ingang van heden weer in Nederland verkrijgbaar zijn gesteld. Ook de verkeersrelaties tusschen Nederland en Duitschland, zoowel wat betreft de spoorwegen als het verkeer over den weg, worden met den dag beter. Aan verdere normalisecring op dit terrein wordt hard gewerkt. Ten aanzien van het bombardement op Nijmegen en Waalwijk door Engel sche vliegtuigen, waarvan het Duit- sctje legerbericht melding maakte, merkte Dr. Janke op, dat deze ge beurtenissen in beide bevolkingscen tra groote verontwaardiging hebben gewekt. Ook de Engelschen weten, dat beide plaatsen niet alleen ver van de oorlogszone liggen, maar bovendien DE MOOBD OP DR, ENGELBERG. De Canadeesche burger Ernest Kehler is door een rechtbank te New Vork wegens moord op den Duitschen consulairen secretaris dr., Engelberg tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld, De New Yorksche avondbladen hech ten de allergrootste beteekenis aan den vernietigenden slag in Noord-Frank rijk en Vlaanderen, omdat een neder laag der geallieerden, naar men te New-York overtuigd is. het voerspel vormt tot oen Duitsche invasta in Engeland. Onder het opschrift „Engel schen vechten 'dfn hun leven" geeft de New York Sun een pessimistisch ver slag van Churchill over de militaire situatie. De strijd om Boulogne en het bombardement van Dover werden ge kenmerkt als het begin van het laat ste bedrijf. Dr. VVOHLTAT open" zijn. Dc verontwaardiging is des te grooter, nu is gebleken, dat de aanwezigheid van de Nederlandsche regeering in Londen de Engelschen er niet van heeft kunnen weerhouden, vreedzame plaatsen op Nederlandsch gebied te bombardeeren. Dr. Janke was nog niet in staat het juiste aantal slachtoffers, dat onder de burgerbevol king is gevallen, mede te deelen. Tenslotte vertelde de heer Janke, da, berichten uit Londen cn New York melden, dat de Engelsche regeering voor een bedrag van 350 millioen pond aan waardepapieren, hetwelk toebe hoort aan Nederland en België en dat in het Britsche imperium is onderge bracht, zal gaan.gebruiken om wapen- leveranties in dc Vereen if^B; Staten te financieren. Hij noemde deze berichten een nieuw bewijs voor de Duitsche be wering, dat Engeland de kleine landen niet helpt, maar van deze alleen profijt wil trekken. De „Dienst aus Deutsch- land" keert zich tegen de bewering, dat de blikscm-obrlog. welke Duitsch land thans ook in het Westen voert, om ëconomisch-politicke redenen zou zijn, ipgezet. Een dergelijke bewering geeft blijk van weinig inzicht in de economische onmstandigheden in Ne derland, België en Noord-Frankrijk, te meer daar men omrekening mee moest houden, dat de terugtrekkende vijand de meeste voorraden zou vernielen. 'Evenmin als het grootspraak is ge weest, dat de Duitsche soldaten en wapenen de beste ter wereld waren, 'was hét grootspraak, dat de voorraden in Duitschland gunstig waren, zooais in het najaar van 1939 werd verklaard. In dc negen maanden van den oorlog heeft men nog geen enkele maai de verstrekte hóeveelheid levensmiddelen in Duitschland behoeven te'verminde ren, hetgeen in ingeland we! het geval is geweest. De Duitsche leiding heeft er zelfs rekening mede gehouden, dat de ver bindingen met het Zuid-Oosten van Europa afgesloten zouden worden en cok heeft zij niet gerekend op de, ar beidskracht van de 800.000 Polen, die gevangen zijn genomen, terwijl de uit wisseling van goederen tusschen de Sowjet-Unie en Duitschland sneller in goede banen komt, als,zelfs optimisten durfden verwachten. In verband met den door den minis ter van oorlog bevolen terugkeer van met landbouwverlof zijnde soldaten naar hun trocpenonderdeelcn, verlan gen dé Fransche bladen, zooals b.v. „Le Petit Provencal" te Marseille, da% men landarbeidersbataljons vormt uit de inboorlingen uit Noord- Afrika en zells uit die uit Indo- China. Zou hier niet terstond worden ingegrepen, dan zouden volk en leger voor een geweldigen hongersnood ko men» te staan. Ontvangsten bij Mnsselini en itn Peut Mussolini heeft gisteren den Japan- schen Ambassadeur Sato, den leider van de Japansche missie, tezamen met den Japanschen ambassadeur bij het Quirinaal ontvangen. Sato heeft Mus solini een boodschap van den Japai*- schen minister-president Yonai over handigd. waarin wordt gewezen op de vriendschap tusschen Italië en Japan en op de steeds nauwere samenwerking tusschen beide landen op ieder gebied. De delegatie is eveneens door Paus Pius XII ontvangen. Daarna bracht zij een bezoek aan den kardinaal-staats secretaris Magltonc,— v

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1