Duitsche dïyisies door Scheldestelling gebroken. Italië herdenkt wereldoorlog. iyf JfTuCe. Xéeyi? D^B B E LM/fsN f* FRANKRÜKS STEENKOLENPROBLEEM Voorziening in het gedrang DUFF COOPER OVER DEN OORLÓG Engeland aanvaardt de dictatuur NIEUWE ORDENING MOET KOMEN Italiaansche studenten bieden zich aan DOORNIK, MAVBEUGE EN HOOTGE GENOMEN Engeland voelt gemis aan invoer Italianen in Marokko gearresteerd IEISTE BEAD - PAGINA 2 VRIJDAG 2T MEI IVIB I „Times" ziet toestand ernstig in Nieuws op rantsoen schrijven de Duitsche hinden Beschouwingen over de wet op de volmachten Rede vorst Konoye handelsonderhandelingen. 4/s vrijwilliger in den strijd* om de Middellandiche Zee EEN VLIEGENDE" TREIN tïiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH JAPAN EN NEDERL.-INDIE BRITTEN LADEN POSTZAKKEN UIT ATLANTIC CLIPPER Sindsdien slechts smartelijke emrinjen. Uit hun functie ontheven Geen groenten en eieren uit Nederland, geen papier uit Scandinavië STADSNIEUWS OPSPORING VERZOCHT Zoehgeraakte kindereu VLAARDINGEN SCHIEDAM kethel-spalano. r Ja de Kfilnlicbe Zeitung Wordt er op gewezen, dat de steenko- lenvoorziening van Frankrijk door den Duitschen opmarsch aterk in het ge drang ia gekomen. In 1998 bedroeg de behoefte aan ateenkplen in Frankrijk 44.5 mtlhoen ton en aan bruinkolen 1.1 millioen ton. Van deze 46.5 miilioen ton steenkolen werden geproduceerd in het departement Arraa 19.12 mil lioen ton, in het departement Douai 9.11 millioen toni in het departement Stras2burg 6.74 millioen ton en in de overige departementen 11.53 millioen ton. Alleen fn Noord-Frankrijk en Elzas- Lotharingen werj dua 34.7 millioen steenkolen geproduceerd, waarover Frankrijk thans de beschikking niet heèft, en de steenkolenmijnen in de overige departementen zullen voor dat verlies geen co/npepsatie kunnen ge ven, zelfs indien men de arbeiders zou kunnen vinden. De invoer van Frankrijk bedroeg in 1938 18.70 millioen ton steenkolen, 2.36 millioen cokes en 1.03 millioen ton briketten, waarvan door Engeland werd geleverd 6.35 millioen ton steen kolen, 0.02 millioen ton cokes en 0.12 millioen ton briketten. Door den oor log en het opdringen van de Duitsche legers zijn de leveranties van Duitschland, België, Nederland en Polen uitgevallen, zoodat Engeland, wat den invoer aangaat, bovendien zbu moeten voorzien in 10 millioen ton steenkolen, 2.3 millioen ton cokes en 1 millioen ton briketten, afgescheiden van de rond 35 millioen ton, welke van de Fransche productie zijn uitge vallen. Om aan de behoefte van Frankrijk volgens den maatstaf van 1938 te kunnen voldoen, zou Engeland zijn uitvoer naar Frankrijk van circa De vroegere Engelsche minister van oorlog, Duff Cooper, thans minister van voorlichting, verklaarde in een radiorede, dat Engeland zich vooral moet weren tegen „het onzichtbare wapen van het defaitisme en van de geruchten". De spits van den Duitschen op marsch door Noord-Oost-Frankrijk reikt inderdaad reeds td^ Kanaal, aldus Cooper. Daardoor is het Fran sche front in twept deelen gosplitst. In het Zuiden ligtVhet grootste deei van de strijdkrachten, in het NÖprden staat het Britsche expeditiecorps ge reed. Zun moraal is zeer goed. De Duitsche successen hebben voor de Duitschers groote gevaren meege bracht. Het Britsche luchtwapen ver vult zijn taak met grooten moed. Niet temin is de toestand ernstig, wellicht ernstiger dan in 19141918. Dat be- teekent echter niet, dat de nederlaag reeds voor de deur staat; ook niet, aldus de minister, indien Wij "dezen slag verliezen. Engeland moet zich harden. Vele Engelschen zouden het bijna begroeten, wanneer de eerste bom op Engeland viel, want dan zouden zu het gevoel hebben, dat ook zij aan het lot van de troepen deel hebben. De Engelsche pers houdt zich bezig met de verschillende bcoardeelingen van den toestand. Vooral komt heden voor het eerst het inzicht van den ernst der situatie agn het front tot uiting. Tevens spre ken de bladen de hoop uit, dat met den persoon van generaal Weygand een nieuw „wonder aan de Marne" ten gunste van de geallieerden zal ge schieden. De Times' noemt den toestand ernstiger dan ooit tijdens den wereld oorlog. Er bestaat weinig hoop den Duitschen opmarsch naar de kust te gen te houden en men heeft in het ge heel geen hoop de Duitschers weer van de k'ust te verdrijven. De Fransche regeering heeft maat regelen genomen om er voor te zor- 'gen, dat het opdringen van de Piiitgche troepen en de situatie, waarin zich de geallieerde legers bevinden, aan het publiek slechts in zooverre bekend worden, als de bevoegde Fransche autoriteiten dit voor geschikt achten- Het feit, dat de bezetting van Abbe- ville door de Duitschers, bij geruchte reeds eenlge uren later in Parijs be kend was, en de stemming dêr bevol king ongunstig beïnvloedde, is voor de Fransche militaire overheid aan- leiding geworden een verordening uit te vaardigen, waarbij elkeen met de zwaarste straffen bedreigd wordt, die onwaarschijnlijke" geruchten over den opmarsch van denk vijand ver spreidt. In het bijzonder «toet de Fran sche regeering hierdoor de mogelijk heid In handen krijgen ook in gevallen, dat het verlies vdh bepaalde plaatsen niet meer kan worden stil gehouden, er op te wijzen, dat deze optrekkende Duitsche troepen slechts „bepaalde ge motoriseerde eenheden" zijn. Men ge looft, door deze rantsoeneering van de voor het publiek bestemde berichten, de stemming der bevolking beter otv dat bedwang te kunnen houden» 6.1 millioen ton tot ruim 81 millioen ton moeten doen toenemen. De totale uitvoer van Engeland be liep in 1938 in ronde cijfers: 36 mil lioen ton steenkolen, 2 millioen ton cokes en 0.35 millioen ton briketten. Door den oorlog zijn verscheidene af zetgebieden voor Engeland verdwenen maar alleen hetgeen Frankrijk noodig heeft, n-L 45 millioen ton, bedraagt veel meer dan de hoeveelheid, welke Engeland mogelijkerwijze zou kunnen leveren. In den Wereldoorlog voerde Engeland 20 millioen ton steenkolen naar Frankrijk uit, maar de trans portmogelijkheid was toen veel gun stiger 'dan op het oogenblik het geval is. De Duitsche pers schrijft alge meen, dat de door het Engelsche Lagerhuis aangenomen volmach- tenwet, welke alle rechten van de persoon en Van den eigendom op heft, neerkomt op de „oprichting van een ongebreidelde dictatuur" in een land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en in de wereld steeds als prototype wilde optreden van een liberalen staat. De DeutscheAHgemeine Zei tung schrijft o.m.Om demo oratie en liberalisme te redden» heb ben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „nazi-dictatuur". Om democratie en liberalisme te red den, schaffen Zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur-Churehill in. De heerschende klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oor log gedwongen totalitaire - hulpcon structies te improviseeren. Dat kan niet meer baten. Omdat het te laat is, maar ook, omdat de dragers van het politieke leven in En geland. evenals die in Frankrijk den ouden democratischen Adam toch niet kunnen afleggen. Wat er uit te voor schijn komt, is een reactionngir machtsmisbruik van Churchill en zijn Franschen filiaalleider Reynaud. Toch is het voor latere historici inte ressant te constateeren, dat de On bruikbaarheid der democratie thans zelfs duidelijk wordt voor de tegen standers van Duitschland, die van hun volken verlangen, dat zfj voor dit vermolmde „ideaal" den dood in gaan. De Lokalanzeiger schijft: Bij nuchtere overweging zal men ook in Engeland Inzien, dat het hier gaat om een wanhoopsstap, waarboven, evenals bij de andere Engelsche maatregelen, de fatale woorden „te laat" staan geschreven. De huishou ding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoogste toerental brengen, De voorsprong, welken Duitschland zich in zeven jaar van ongehoorden arbeid heeft veroverd, ia niet in te halen. Het Hamburger Fremden- b 1 a 11 zet uiteen: Het liberale Enge land, dat zich voor de goheele wereld beroemt op zijn parlementaire instel- Ungen, heeft zich veranderd in een ongebreidelde dictatuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oorlogspartij. Er is niets kenmerkender voor den re- volutionnairen ommekeer der wereld," dan deze crisis der democratische in stellingen. Het mes zit den „grooten democratieën" op de keel. Bij de ontvangst van een regeerings- delegatie uit Nanking heeft de voorzit ter van den Japanschen staatsraad sn vroegere minister-president, vorst Konoye, gewezen op de beteekenis van de aan den gang zijnde pieuwe orde ning der wereld. Hij verklaarde, dat er op het oogenblik geen natie ter wereld is, die kan gelooven tegenover de omwentelingen in de geheele wergld haar bestaan volgens de oude wereld orde in stand te kunnen houden. Na ties, die zoo doen, sluiten haar oogen voor het feit der evolutie der mensch- heid en moeten den bitteren beker der vernietiging ledigen. Daaruit wordt echter ook de wensch verklaard vap de regeeringen in Tokio en Nanking om een nieuwe orde in het Verre Oosten te scheppen. DE ENGELSCH—RUSSISCHE Het Rusjische antwoord op de Brit- sche nota betreffende dm Engelsch- Russische handelsonderhandelingen ls gisteravond door den Ruszisehen am bassadeur Malsky aan het foreign office overhandigd. De Russische ant woordnota is door de publicatie van het Russische telegraafageptschap Tass reeds bekend, De Italiaansche bladen vestigen de aandacht op een boodschap, die door 13.000 studenten der universiteit te Rome lt gericht aan Mussolini en waarin zij verklaren bereid te zijn te strijden voor de bevrijding van de Middellandiche Zee en de onafhanke lijkheid van het rijk. De gevoelens en de wil, die tot uit drukking zijn gebracht in-de bood schap getuigen eens te meer van de vaderlandsliefde, -het vertrouwen en den moed, waarvan de Italiaansche studeerende jeugd* bewijs heeft afge legd tijdens den strijd'van het Risorgl- mento en waarvan ook een bevestiging is gegeven in de recente ondernemin gen in Afrika en-Spanje. De Romein- scbe studenten, die tevens de gevoelens van hun Kameraden aan alle andere Italiaansche universiteiten vertolken biede^T zich aan als vrijwilligers om in den nieuwen oorlog te strijden tegen het buitenland, dat de pretentie heeft Italië gevangen te zetten in de zee, die zijn nationale en imperiale gebieden vereenigt. Studentenbetooging te Turijn. Gisteravond hebben studenten van verschillende Italiaansche universitei ten, die te Turijn bijeen waren ter ge legenheid van nationale wedstrijden, in de hoofdstraten dpr stad een betoo ging gehouden, voorstellende de be grafenis der Britsch-Fransche hegemo nie. De betoogers poogden door te dringen tot de consulaten van Enge land en Frankrijk, doch werden hierin door de politie verhinderd. In Rusland is een nieuw vlieg- S tuig in dienst genomen, dat S plaats biedt aan 64 passagiers, g terwijl de bemanning uit acht 5 personen bestaat. Het toestel is 3 uitgerust met zes motoren, wel- 3 ke het een snelheid van meer dan 210 k m. per uur geven. S De Japansche minister van buiten* landsche zaken Arjta neeft voor eeni- gen tijd in de pers een 'erK'aring ge publiceerd, waarin het standpuot van de Japansche regeering ten aanzien van de kwestie van Nederlandsch- Ipdië bekend gemaakt werd, meldt het P.N.B. In het verloop van een vriend schappelijke gedachtenwisscling, wel ke hierover tusschen Berlijn en Tokio j*s gehouden 'heeft de Rijksregeering aan de Japansche regeering laten mc- dedrelen, dat zij bij dit vraagstuk niet betrokken is. Naar uit Hamilton op de Bermuda eilanden wordt gemeld, hebben de Engelschen van het Clipperviiegtuig. dat den dienst onderhoudt tusschen Amerika en Lissabon en wegens den zwgren storm të Bermuda moest lan den, 22 zakken post weggehaald. Hier van waren er zes bestemd voor Duitschland, vier voor Italië, vier voor Pprtugal cn de overige voor Zwitser land. Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Griekenland en Spanje. De diplomatieke medewerker van Stefani herinnert eraan, dat het 34 Mei 25 jaar geleden is, daf Italië ging deel nemen aan den wereldoorlog. Het Italiaansche volk kan zich slechts herinneren, dat het gedurende dezen tijd steeds op vijandigheid van zijn vroegere bondgenooten is gestuit, welke besloten hadden zich te verzet ten tegen de ontwikkeling van de macht van Italië. De vraagstukken welke zich thans aan het politieke geweten van de Italianen voordóen, vloeien voort uit de smartelijke ervaring van dezen tijd. De wereldoorlog is een der etappes ge weest, doch nog andere beslissende etappes moeten worden doorgemaakt en dit ook tengevolge van het verraad van de vroegere bondgenooten van Italië. De Fransche minister van blnnen- landsche zaken Mandel heeft den pre sident der republiek een decreet ter onderteekenlng voorgelegd, waarbij de plaatsvervangende burgemeester van Compiègne en de speciale com missaris van Valenciennes op staan- .den voet uit hun functies worden out- Jbeven, Het operbevel van 6e Duitsche weermacht maakt bekend; Het gebied, waarin de vijandelijke legera in Noord-Frankrijk en België zijn opgegoten, werd gisteren door succesvolle aanvallen van de Duitsche troepen van alle kanten verder inge krompen. In Vlaanderen braken de Duitsche divisies door de versterkte stelling vmf'de Schelde en drongen lij door tot aan de Westelijke oever van de Le?e. Doornik ia genomen. De ach ter bet Iront gelegen Fransche ves ting Maubeuge ii na inneming van de laatste omringende versterkingen in Duitsche handen. In Artois ver overden de Duitsche troepen de in den wereldoorlog fel omstreden hoogte van Loretto ten Noord-Westen van Atreeht. De tusschen Atreeht en de zee Noord waarts optrekkende sterke Duitsche pantsertroepen naderden gisteren de .Fransche havens aan het Kanaal. Een ïwakke vijandelijke aanval vanuit het Zuiden op Amiens werd afgeslagen. Overigens waren er aan het Zuidelijke front goen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen ondersteunde met sterke eenheden den stryd van het le ger tegen de vijandelijke legers, welke, zijn opgesloten in den Belgisch-Fran se hen sector. Ook a n het Zuidelijke front keerde het luchtwapen zich tegen verkeerswerken, transportbewegingen, en troepenconcentraties. Bij de gewapende verkenningen aan de kust van het Kanaal werden voor Boulogne een groot oorlogsschip, waarschijnlijk een Kruiser, en drie tor- pedobootjagers door zware bommen getroffen. Onze vliegtuigen ontmoetten daarbij zwaren luchtafweer. Bovendie gajute hft ?es geladen transportvaar tuigen tot zinken te brengen. Naar achteraf bekend wordt, zijn op den 2len en 22en Mei bij de ver twijfelde doorbraakpogingen van den vijand naar het Zuiden, behalve tal rijke op andere wijze vernielde pant serwagens, alleen door de artillerie 56 vijandelijke pantserwagens vernield. De verliezen van. den Vijand in de lueht bedroegen gisteren -Jrr totaal 49 vliegtuigen waarv an in luchtgevechten werden neergeschoten 36, door het luchtdoelgeschut 8; de rest wer op den gwmd vernield. Zestien Duitsche vlieg tuigen tvorden vermist. Bij Narvik deed het luchtwapen met succes aanvallen op tentenkampen, co lonnes van lastdieren,^troepenconcen traties en transporten. Een vijandelijke jager werd neergeschoten, een kruiser In een persconferentie heeft de Engelsche minister voor de voedsel voorziening, Lord Woolton, verklaard, dat de invasie van Nederland en België zekere toevoeren heeft afge sneden, die vroeger normaal naar Engeland kwamen. Hij zeide te ho pen, dat het uitvallen van de versche groenten uit Nederland zou wor den aangevuld door het werk van de kleine tuinders. Het voornemen bestaat eigenaars van tuingrond in staat te stellen, hun overschot ln den kleinhandel te ver- kbopen. Het Btopzetten van den Ne- twintig pCt. van den invoer in vredes tijd is niet zoo gemakkelijk aan derlandschen eiereninvoer - ongeveer te vullen: iets beter staat het met de gecondenseerde melk. De handel klaagt over het tekort aan-pakpapier, want in vredestijd kwam 200.00 ton papier uit de Scandinavische landen. De huisvrouw kan hierin helpen door van tassehen gebruik; te Imaken en papier te sparen. j— Sedert de vermindering! van het suikerrantsoeivhebben velej geheelont houders mij geschreven,; aldus de minister, het bierbrouwenj te verbie den alvorens suiker te onthouden aan huisgezinnen. Ik acht het echter niet mijn taak als minister vopr de voed selvoorziening sociale hervormingen ixTte voeren. Wat het bakken van „nationaal brood' betreft, daarover sta ik in verbinding metj de mole naars. en een transportvaartuig door bom- treffers beschadigd. Ook in den afge- loopen nacht vloog de vijand West- en Zuid-West-Duitschland binnen en her haalde hij zijn lukrake bombardemen ten op niet-militaire doelwitten. Het Italiaansche telegraafagent- schap meldt, dat in het Fransche pro tectoraat Marokko de Fransche maatregelen tegen de Italianen plotse ling hervat zijn. Zonder nadere ver klaring zijn Italianen uit alle sociale lagen in de gevangenis geworpen of binnen enkele uren uit het protecto- raatsgebied naar Tanger afgescho ven. Zij moesten hun eigendommen achterlaten. In een-vliegtuigfabriek werden Ita liaansche arbeiders gearresteerd on der het voorwendsel, dat daden van sabotage gepleegd waren. Een aantal Italiaansche onderdanen, welke wilden vertrekken met een schip, dat enkele uren later verwacht werd, zijn kort tevoren per trein naar de internatio nale zone van Tanger vervoerdk waar zij door de Fransche bestuursautori- teiten worden vastgehouden. De politie van de 4e afdeeling, bu reau Oostervantstraat, verzuekt 'inlich tingen over twee zoekgeraakte kinde- ren: Op de puinhoopen aan de Dijkstraat Kralingen is gistermorgen aangetrof fen een-onbekend 2-jarig meisje. Signalement: Slank, pl.min. 90 e.m. lang. blond haar, bruine oogen, rnnd gezicht. Bijzondere kenteekenen brandwond je rechter i'llebueg met ver bandje. Kleeding: flanel, gebreid ka toenen hompje, witte knusjes, zwarte schoentjes, rood geruit jurkje met ge borduurd randje van kruisjestckcn. rond gebreid truitje met donker blauw kraagje, manteltje met aak- afsluiting en donkerblauw ritssluiting Jjilichtingen^^jkunnen ingewonnen worden aan het bureau van de kin derpolitie aan de Middellandstraat 67. Namens den vader, VA ton Kate, wonende Witte van Haemstedestraat 38 0 alhier, verzoekt de politie inlich tingen van dengene, die zijn zoon" Willem ten Kate, 3 jaar, heeft opgef^ mrn., Aanmelding bij de politie, bu reau Oostervantstraat, Burgerlijke Stand van Vlaardingen. BEVALLEN: S. M. Koole geb, v. d, Heijde. d. S. K. Bodenstab geb, Don kersloot, d.F. P. van Eijk geb, Geb- hart, z. L. van Dijk geb. Cblebna, d ZONDAGDIENST DOCTOREN. Voor de leden van het Onderling Be heerd'Ziekenfonds en het Rotterdamsch Ziekenfonds zullen dienst doen alle aan gesloten geneeskundigen. Geopend van Zondag 8 uur tot 20 uur apotheek Walrave, tel. 93. 's Nachts alle apotheken. PREDIKBEURTEN LIJST, Zondag 26 Mei. Ned. Herv. Gemeente. Groote Kerk, 10 uur ds. D. Pott, Rotterdam; 5 uur ds. Adriani, Delfshaven. Nieuwe Kerk, lo uur ds. Groenen- berg, 5 uur dr, Kardolis, Maasland. Geref. Kerk: Zuiderkerk, Landstraat, 10 u. dr. Kraan; 5 u.,cds, Hagenbeek. Oosterkerk, SchiedamScheweg. 10 uur ds. Hagenbeek, 5 uur ds. Heida. Noorderkerk. Kuiperstraat, 10 uur ds. Heida; 5 uur dr. Kraan. Geref. Gemeente: 0.30 uur en 5 uur de heer Dorrenstein, Rotterdam. Chr> Geref. Gemeente: 8,30 en 5 uur ds. G. Molenaar, Zeist. Rem. Geref. Gemeente, 10,30 uur 4«. H. C. Snethlage, Hillegersberg. Vrije Geref, Gemeente: 9,30 en 8 uur ds. de Rover, Odd Geref, Gemeente 9.30 en 5 uur ds. van Vliet Vrije Gemeente, 10 en 8 uur de, de Voogd. Vrije Stadaev. Jeruël, 10 uur heill- gingsaamenkomst 8 "«r Volknamen- komst, Leger des Hells. 10 uur Heiliging»- dienst, 3.30 uur" Bijzondere dienst, 7 u. Bidstond, VOETBAL. Nu hoogstwaarechijnlijk de competitie voortgezet wordt laten we hieronder volgen wat de Vlaardingsche K.N.V.B, eiftalloH nog te spelen hebben: De HolTendlaap thuis: UVS. Fortune thuis: VFC en DHS. VFC thuis: RDM; uit; Fortune en Thd Rising "Hope. Fortuna II thuis. Feijenoord III, H-DVS in, RFC II en VOL II: uit CW II en VDLII. VFC II thuis: DHG IV; uit Fortuna! Ill, DHC IV, H-DVS IV en Martinit IL VFC III thuis: Fortuna III en D.H.S, UI; uit: DHC IV en DHS III. Fortuna III thuis: VFC II; uit VFC III.- De Hollandiaan II thuis; Neptunus III uit: Hoek van Holland II en Sparta III, NOODGELD INWISSELEN. Vanaf Maandag tot en met Donder dag bestaat er nog gelegenheid het noodgeld, dat door het gemeentebe stuur van Schiedam is uitgegeven, bij den gemeente-ontvanger, Nieuwstraat 26, in te wisselen. Het kantoor ia ge opend van half negen tot half tweo. Er is in totaal voor 27.900 aan bons van 2,50 en 1 uitgegeven. SCHEEPSBRAND. Aan boord van het *.i, „Weitdam"» dat bij de scheepswerf Wilton-Fijen» oord in aanbouw is, is gisteren in een koelruimte door kortsluiting brand ontstaan. Tezamen met de fabrieksbrandweer heeft de Schiedamsche brandweer ei» een drijvende spuit van' den Rotterdam» schen havendienst het vuur bestreden. Het schip, dat gebouwd wordt voor rekening van de HollandAmerikalijn, heeft geen noemenswaardige schade bekomen en in de aflevering komt geen vertraging. De averij heeft zich be perkt tot de koelruimte. DE EVACUATIE. Aan het evacuatiebureau aan da Lange Singelstraat hebben zich onge veer in totaal 4000 geevacueerden ge» meld, waarvan lüüü Schiedammers en ongeveer 3000 Rotterdammers. Van de Rotterdamsche geevacueerden zijn er 1500 in Schiedam gebleven, een duizendtal is naar Delft gedirigeerd en 300 naar Vlaardingen, DE SCHOULREGELING. De Prinses Beatrixschool aan den Buys Ballotsingel is gisteren weer door het Chr. onderwijs in gebruik ge» nomen, terwijl de Huishoud- en In dustrieschool op eunige lokaliteiten na Weer in gebruik is. Üp de Zaterdagmiddagen wordt aan de lagere scholen geen les gegeven, zoodat de schotieren, die door het rouleersysteem 's middags school heb ben in de betrokken weck maar vijf maal van 1 tot 5 uur les krijgen. Burgerlijke stand Vlaardingen ONDERTROUWDA. J. Post 29 J, cn M, H. Putter 27 j. J. P. H. Hall» mann 26 j. cn F. J. B. Kleinekoart 25 j, A. Braber 22 j. en E. Veltenaar 27 j. A. L. van Donren 25 j. en H. Zuide- ma 30 j. C. Breevoort 35 j. en M. Ranegger 42 j. P. J, A. Bok» 27 j, en B, H, A. Maagdenburg 30 j. GEBOREN Tripje Adriana, d, van A. C. Dubbelman en H. L. de Groot. Jacobus Nieolaas, a. van H. J. Th. de Bruin en A. van Wagtendonk. Mein- derl Hendrik, z. van F. M. van Dijk en C. M. Zagwijn. Johanna, d. van J. H. Krommenhoek en G. v. Gent. Marinus, z. van Q. v. Haatten ep M, M. Bats. E., W. LINDEYER. t Dezer dagen is te Dordrecht op 83» jarigen leeftijd overleden de heer E. W. Lindeyer, in leven hoofd der O. L, school alhier, welke betrekking hij 49 jaar vervulde en waarbij hij grootu achting genoot. In Kfthel vervulde du heer Linueyer verschillende functie»! jarenlang wa» hij secretaris-penning» meester vap den West-Abt- en Hanffr polder, evenals van de Coop. Brand» waarborg-Jdij., waarvan hij mede-op richter was. De heer Lindeyer was een der eersten, die de organisatie van hel land- en tuinbouwonderwij» ter hand nam. Van 1807 tot 1923 was hij hoofd ei» leerkracht vin de Landbouwcursussen te Rotterdam, Overschie en Kethel. Al» blijk van waardeering ontving hij bij zijn eervol ontslag op 20 Aug. 1923 du gouden penning van de Holl.'Mlj, van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken. in 1924 nam hU afscheid al» hoofd der Tuinbouwcursuszep te Rotterdam en te 's-Gravenhage, Ook in het kerkelijke leven nam du heer Lindeyer een vooraanstaande plaats in. In de Ev. Luthersche Ge meente te Schiedam bekleedde hij van 1616^-1896 eerst het ambt van kerk meester, later, tot kort voor zijn over lijden, het ambt van ouderling. Bij de begrafenis te Dordrecht heb ben ds. V, W. B. F. Sehmldt van de Evang. Luth. Gem. te Schiedam en d», B. ten Kate, Ned. Herv. pred, te Dot- dracht. hetjMonnd genaard.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2