DE WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM BIOSCOPEN V P'annen vorc^eren snel van Reeuwijk's De ring gesloten. I De man, die beslag legt Boulogne gevallen, Calais omsingeld. GEVAREN VOOR OE VOLKSGEZONDHEID Binnenkort eenheidsbrood KERSTE BLAD PAGINA 2 ZATERDAG 25 MEI 1141 MILITAIREN HUIS-TOE VERSCHEIDENE BEURZEN IN WERKING K ARENA SCHIEDAM CAPITOL ANÖY rfARDY SPEELT COMEDIE FILMS ME SUCCES HADDEN Duitsch frontbericht BINNENLAND MERKWAARDIGE VONDST Belangrijke Mededeeling Complete Won ingi nrich ting Rochusbenstr. 169 - Tel. 30047 Ontsmetting noodzakelijk Schmrft Ir. Wtttevaea sn de as gevoegde staf hebben geenszins stilgezeten. Dagen lang en belang rijke stukken van de avonden er bij, hebben sij gebogen geseten ever kaarten en tabellen en soo is er la weinige dagen een plan ge groeid, dat begrijpelijkerwijs nog als oppervlakkig wordt be schouwd, maar waarin in elk ge- vgl de hoofdlijnen van het pmn liggen besloten. Ir. Witteveen heeft o.a. In samenwerking met ir. van Traa en lr. Angenot, die het eco nomische gedeelte behandelt, het plan soover gereed, dat het vol gende woek aan het college van B. en W. ter nadere en gedetail leerde bespreking kan worden voorgelegd. Er doen zich bij het opmaken van dit groote plan problemen voor, waar de leek zich geen rekenschap van geeft. De leek zal zich allicht voor stellen, dat het vrü gekomen terrein zonder meer ter beschikking is geko men voor de plannen. Zoo ligt de zaak echter geenszins. Het plan is wel eeni- ge oude hartewenschen van Rotter dam nu in vervulling te doen gaan; dat wil zeggen, dat men in de eerste plaats een verbinding Oost-West zal krijgen. Dat wil ook zeggen, dat Rot terdam nu een waarlijk opgelost Hof plein zal krijgen en dat ook de nete lige kwestie van het Oostplein een op lossing zal vinden. Allereerst heeft men zich gericht op de groote ver keersproblemen van onze stad, pro blemen, welke tot voor kort vrijwel onoplosbaar waren. Bij het verwezenlijken van deze ver- keer®roblemen zullen begrijpelijker wijs verscheidene rooilynen moeten worden gewijzigd, maar over het al gemeen zal men er toch rekening mee moeten houden, dat vele rooilynen in Een aparte noot in het stadsbeeld vormden vandaag de militairen,' die zoo gelukkig zijn, tot de eerste, ploeg van groot-verlofgangers te behooren. Op dezen zonnigen dag doorkruisten zij de broei-warme stad in alle richtingen. In clubjes van twee of clrie man to gen de soldaten huiswaarts, sommi gen model-bepakt met een deken op den ransel gebonden, maar de mees ten hadden niet meer meegenomen, dan zy in een rieten voetbalkoffertje konden meenemen. Op sommige oogenblikken waren de trams overval, a,ls de van heinde en ver gekomen militairen haar bestorm den om een deel van den weg door de stad niet te 'voet te moeten af leggen. Sommigen hadden onderweg een medelevenden vrachtautochauffeur bereid gevonden hen mee te nemen. Wy zagen eenige hoog-opgetaste aard appelwagens, waarop soldaten, lagen, uitgestrekt. Anderen waren minder fortuinlijk geweest, maar hadden een eindweegs op een carrier mogen mee rijden. En zoo berooid konden onze jongens niet zijn, of aan het eind van den rit kwam uit hun portemonnaie nog een klinkend bewys van hun dank baarheid. tact zullen moet blijven. Men zal vele fundamenten moeten bewaren, omdat het uittrekken van palen en het oprui men van de fundeeringen uitermate kostbaar zou worden. Men stelt zich op het standpunt, dat het karakter van de binnenstad zoo veel mogelijlcWwaard moet blijven. Niet, dat' men fen reconstructie wil van wat geweest is, maar men wil toch zooveel mogelijk daar, waar de kantorenwjjken waren, wederom kan toren vestigen en waar pakhuizen ston den, zullen weer pakhuizen verrijzen. Dit houdt dan tevens in, dat men er ernstig over denkt de oude binnenha vens te sparen, al zijn er ook stem men, wellje er voor pleiten deze ha vens te dempen. Economische motie ven ten aanzien van de binnenscheep- ????vaart wegen evenwel zwaar, zo verwacht mag worden, dat de binnen havens wel bewaard zullen blijven. Wat betreft het tracé van de nieu we wegen, moet men rekenihg houden met de bouwwerken, welke gespaard zijn gebleven. Er staan nog tal van gebouwen, welke nagenoeg niet be schadigd zijn of welke hersteld kun nen worden. Er is een streven om de Hoogstraat als winkelstraat te behou den, al moet men er ook rekening mee houden, dat de tegenwoordige dij ken zullen worden verlegd. Hoe het ook zy, de nieuwe binnen stad zal gelyk zij toch in wezen waseen handelscentrum worden in den uitgebreidsten zin van het woord, al zullen er aan den rand ook woon wijken worden geprojecteerd. Niet alleen de heeren, die nu aan gewezen zijn den wederopbouw van onze stad in studie te nemen, werken een eerbiedwaardig tempo, maar achter hun groote wilskracht staat evenzeer de drang van de zakenlieden zoo vlug mogelijk weer te begipnen. Er liggen al weer tal van aanvragen van zakendoenden om vérgunning te krijgen voor het inrichten van nood- winkels. Noodwinkelstraat Hierbjj doet zich dan het voorloopi- ge plan van verbindingswégen voor. waarlangs men noodwinkelbouw kan opzetten. Het denkbeeld is ontstaan op de z.g. ellipsen, waarop tot dusver weekmarkt werd gehouden, een reeks van zulke winkels te maken.''Vermoe delijk zal deze winkelweg over het Hofplein en de Diergaardelaan, via het oude Diergaardeterrein worden doorgetrokken. Het Hofplein zal een centraal punt blijven en op den Coolsingel, waar men reds probeert Atlanta weer bruikbaar te maken en waar men het Beurscafé aan het afwerken is, wil men, zoo js althans voorloopig het plan, mogelijkheden laten voor tijde lijke oplossingen, welke daar weer een aannemelijk geheel tot stand kunnen brengen. De Witte de Withstraat en de Schie- damschesingel zouden eveneens in dit verband worden betrokken. Later zou den de Binnenweg en de Kruiskade ook tijdelijke winkelstraten kunnen worden. In het begin van de volgende week, als bekend is geworden, hoeveel terrein voor noodwinkelbouw enz. is aangevraagd, zal men gaan beginnen deze ideeën te toetsen aan de geble ken behoefte. Daarna zullen verdere beslissingen in deze richting worden genomen. Het ligt in de bedoeling zoo veel mogelijk onee te werken aan het spBedig tot stand brengen van dezen toestand in de binnenstaien dat het den zakenmenschen ook -fanj\ niet on verschillig is, dat daarbij voortva rendheid wórdt betracht, modi blijken uit het feitK dat de Bijcnjtorf zich voorstelt 15 September weer te ope nen. De Rotterdamsbhe architecten heb ben vier hunner, de heeren Corn. Elf- fers, J. P. E. Hendriks, H. M. Kraay- vanger en ir. W. Ivan Tijen aangewe zen als hun vertegenwoordigers bij het gemeentebestuur om zoowel de aesthetische^Eelangen van de tijdelij ke stad als hun eigen vakbelangen te behartigen. Bij de plannen aangaande het Oost- ple'in is het wel zoo goed als zeker, dat de molen zal moeten worden opge offerd. Omtrent den St. Laurenstoren loopen de meeningen nog te zeer uit een dan dat men met zekerheid zou kunnen zeggen of de oude stadstoren bewaard zal kunnen blijven. Wel is het stel klokken in den toren volkomen gaaf. Er zijn aan de Boompjes nog verscheidene gebouwen, welke ge spaard kunnen blijven. Er wordt in een verbijsterend tempo aan den wederopbouw van Rotter dam, dat zijn geheele haven- o u t i 11 a ge ongeschondèn heeft bewaard, gewerkt en de 'alge- meene verwachting van de deskundi gen is. dat Rotterdam binnen vijf jaar zyn nieuwe binnenstad zal hebben. Maandag wordt in de nieuwe beurs de schippersbeurs in bedrijf genomen. Ook de Maandagmorgen-oeurs de beurs van koren-, vlas-, en lijnzaadhan delaren wordt weer in bedrijf ge nomen. Maandagmiddag wordt de groote beurs van koophandel gehouden in de groote Beurshal, afdeehng graan- beurs. De beschadigde glastegels bo ven dit gedeelte van de groote hal, worden vervangen door de onbescha digde tegels van het Zuidelijke gedeel te van de hal. Het is immers met het oog op de graanmonsters van het grootste belang, dat deze tegels weer worden aangebracht. Maandag wordt ook de aardappel- beurs weer gehouden, en Diiwdag be gint de landbouwbeurs. jS* ZONDAG GEEN OPRUIMINGSWERK. - v WERK Morgen, Zondag, worden de oprui mingswerkzaamheden niet doorgezet. Maandpg gaat men weer normaal met de werkzaamheden door. Het Stadhuis is Zondag voor het p-tbliek gesloten. Wel wordt er op eeni ge afdeelingen gewerkt. INWISSELING NOODGELD De Burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat het door de ge meente op den Linker-Maasoever (Charlois) uitgegeven noodgeld (witte bon's van 1 3.50; 1.-; 0.50 en 0,25, vermeldende den naam van den Commissaris van Politie W. van den Berg) met ingang van Maandag, 27 Mei 1940 niet meer kan Worden in gewisseld aan het kantoor van het Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Gouwstraat (Charlois) doph met in gang van dien datum ter inwisseling moet worden aangeboden aan het hoofdkantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon aan den Oostzeedijk 205 alhier, dagelijks tusschen 9 uur vjn. en 3 uur nm. Gewoonlijk is de man, die beslag lect, van be reep deurwaarder en de film van dezen naam zstreeft eigen lijk niet naar eenige uitzondering, want inderdaad vervult Rcbert Taylor de held van deze amusante comedie. de rol van deurwaafdersbediende, een positie, die hem door allerlei gunstige lotsbeschikkingen komt aangewaaid. De zaak is namelijk deze, dat ie jonge Daubney, zoon van een fabri kant van damesondergoed, op slag ver liefd wórdt op een schoone vrouw. Voegen wij daaraan toe, dat wijlen Jean Harlow deze schoone vrouw met alle charme van haar platina-blon haren, haar tooneelspbelstersvermi/t en haar geest voorstelt, redenen, me stuk voor stuk de verliefdheid^/Tan Daubney, alias Taylor, verklaarbaar maken, al bewandelt Taylojr in zijn avances geenszins gewone w/gen, voor al ïiiet in de opera, hetgeen een komisch effect op zichzelf is. Taylor is verliefd. Maar er Is ook nog iemand verloofd en dit met Ontstal wetherby, het platlna-blondevoorwerp van Taylor's vereeringjaéze officleele ver loofde Danttrréy's broer, steun pilaar virrde damesgfjedf-ren-indiis- trie. maar een onmogelijk mensch. De fabriek is namelijk zoo goed als failliet en achter het platina van Crystal's schoone tiaren vermoedt de onmogelijk on-charmante Daubney het gele. zware, solide Amerikaan- sche goud. In werkelijkheid is Crystal arm'en hoopt zij van schulden en daarmee samenhangende deurwaar ders te worden verlost door het huwe lijk met den fabrikant. De charmante Daubney, die om zijn verleden door voder en broer niet meer „gekend" wordt, nestelt zich/als deurwaarders- bediende in het hpis en in het hart van Crystal en hij is ln alle opzich ten „de mkn. die beslag legt". Het hoogtepunt der verwikkelingen wordt bereikt als Taylqr ten huize van Crystal optreedt als butler op het diner ter viering van de verloving van den fabrikant met Crystal. Daar ver schaft de film stof tot lachen te over, al wordt de waarschijnlijkheid menigmaal geweld aangedaan. Dat van de öfflcieele trouwpartij niets komt en dat de man, die beslag legt, de elhdomhelzlng voor het zich sluitende gordijn voor zijn rekening neemt, behoeft bij een filmcomedie als deze, die door W. S. van Dyke met geestlgen toets werd geregisseerd, geen nadrukkelijke vermelding. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jap Klemertt. Z. V. J. Ver schoor en A. de Vries: Hendrik. Z. v. J. G. Maan efi. J. Boer; Erik Eduard. Z. v. G. v.'Dijk en M. van Hoyf dalen. Mickey Rooney blijft zichzelf Mickey Rooney"s .Sturm und Drang"-periodewordt wel kostelijk gedramatiseerd in de familie'Hardy- serie. Het jangenstype Hardy groeit mee met die serie, groeit er in op. Mic key Rooney ..is" Andy Hardy. Spel en we-pkejljkheid vloeien ir.een. Er zijn geen dolle situaties, die dit merk waardig samengaan van scf-ijn en wezen verstoren, die Mickey Rooney dwingen, uit zichzelf te kruipen om karakterspel te leveren dat boven zijn macht gaat. Hij blijft steeds wat hij is.: een jongen in zijn puberteits jaren, den gemiddelden jongen, die echter in de nieuwe familie Hardy- fihn, ..Andy Hardy speelt comedie", in een Ievfpspha.se geraakt, waaruit al iets te con-cludeeren valt omtrent zijn toekomst. Men kan er niet meer aan twijfelen dat hij iets artistieks in zich heeft. Niet dat hij in de lief hebberij-comedie excelleert, integen deel.-hij knoeit vermakelijk, maar hij openbaart zielsreacties, welke onmis kenbaar duiden op de aanwezigheid van dramatisch sentiment. Anly Hcrdy het blijkt nu hij wat ouder is geworden is een toonlspeler in den-dop. Dus Mickey Rooney blijft zichzelf in zijn creatie volkomen trouw, want pij „is" toch een acteur met groote beloften. Hoe ouder hij wordt, hoe meer men er van over tuigd raakt, dat hij een tweede Poul Muni wordt. De onsplitsbaarheid van schijn en wezen maakt, dat de figuur van Andy Hardy zoo zuiver is, zoo levensecht. In alle details trouwens ia ook deze nieuwe Andy Hordy-film een stuk familieleven vol eerlijk ge voel, geestig van observatie en uiter mate genoeglijk van compositie. Het voortreffelijke scenario is van Kay van Riper en de regie werd gevoerd door W. S v»n Dijke Jr., die in vak kennis naar zijn vader aardt. Colosseum vertoont de charmante comedie „Wie is de vader?" van Ginger Rogers en ,„Dé avonturen van Bill Peck", een cirsu-film. Harmonie projecteert „Lord Jeff" met Mickey Rooney als- jeune premier en Freddy Bartholomew als zijn partner en „De vlucht voor het huwelijk" met Joan Crawford en Clark Gable. Prbées zet de vertooning voort van 't Zit. in de lucht" met George Fórroby en geeft voorts ..Mr. Moto en de schat van het Oosten" met Peter lorre. Victoria heeft ..Broadway Séfénade" imet Jeanette MacDonaid inge legd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend. De ring om het Belgische leger, dee- len van het eerste, zevende en negende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditieleger werd gis teren aanzienlijk versterkt en is daar mede definitief gesloten. In het Oos ten van den ring werden Gent en Kort- rijk genomen en werd de Leye in een aanval overgetrokken. Tusschen Rou- baix en Valenciennes ondernemen de Duitsche troepen een aanval op de FraVsche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valen ciennes en Vimy duurt de aanval aan weersWanten van Douai in Noord westelijke richting voort. De hoogten van Vimy zijn genomen. In een hard- nckktRglevecht met vijandelijke land en zee«ijdkrachteti viel Boulogne. Calais is omsingeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevdingen is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvlieg tuigen deden in den Belgisch-Noord- Franschen sector aanvallen op troe penconcentraties, colonnes en lucht doelgeschut en hadden hierbij succes. In de Belgische en Fransche Kanaal- havens bestookten zij kaden en tanks, werven, dokken, artillerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij ge lukte het een torpedobootjager en ze ven koopvaardijschepen, resp. tran sportvaartuigen, met een totalen in houd van 3U.U0Ü ton, door bomtreffers te vernietigen, resp. zwaar te bescha digen. Een andere torpedobootjager werd. zooalsreeds in een afzonderlijk bericht is gemeld, door de artillerie tot zinken gebracht. Aan het Zuidelijke front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Ten Zuiden van Se dan ontrukten de Duitsche troepen de laatste dagen in .een hardnekkig ge vecht een belangrijke hoogte aan den vijand en wisten zij deze tegen krach tige tegenaanvallen te handhaven. Bij de gevechten van' de laatste da gen in het gebied van Maubcuge heeft zich commandant van een régiment infanterie, kolonel Ordan, onderschei den door bijzondere dapperheid, even als de eerste luitenant in een batal jon pioniers Langenstrass. 'Aan het Zuidelijke front heeft het lachtwapen groote resultaten behaald tegen spoorlijnen, vliegvelden, marsch- colonnes en concentraties van gevechts wagens. Het Noorden. In den sector van Narvik hebben Duitsche gevechtsvliegtuigels hun aan vallen op objecten ter zee voortgezet en met goed succes ook in den strijd te land ingegrepen. Zooals reeds in een Afzonderlijk bericht is gekend ge maakt, werden daarbij op 23; Mei twee kruisers zoo zwaargetroffen, dat met hun totale verlies gerekend moet-wor- den. Ook een slagschip en een kruiser of torpedobSbtjager werden sterk be schadigd. Bij de herhaling van deze aanvallen .kreeg gistere,#"-het reeds op 23 Mei beschadigde slagschip drie nieuwe zware treffers op het dek, zoodat het stil en zonder verdere af weer bleef liggen. Een vliegtuigmoe derschip geraakte Jp brand en moet als verloren beschouwd worden. Ver der werd een kruiser midscheeps ge troffen, werden een transportschip en twee koopvaardijschepen tot zinken gebracht, twee anderen beschadigd en een groote tankboot na een tref fer met slagzij aan den grond gezet. Ter yersterking van de bij Narvik opereerende troepen gelukte het een heden van bergjagers per valscherm neer te laten. De totale verliepen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 84 vliegtuigen. Daarvan wer den er 27 in een luchtgevecht en 14 door luchtdoelartillerie neergescho ten. De rest werd op den grond ver nield. Zfven Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een kolenwerker te Amsterdam heeft uit het water van de Reguliersgracht een pakje opgeviseht, dat bij nader ondertoek bleek te bestaan uit op de helft doorgesneden bankbiljetten, en wel Hollandsche bankbiljetten voor een totaal van 53.000 gulden, verder nog 6900 dollars en 390 Engelsche pon den. De herkomst van dezo halve bank biljetten kon nog niet worden vastge steld. Onze fabrikanten en andere leve ranciers hebben met groote welwil lendheid tot onze beschikking ge steld een gr ba te en schitterende collectie SLAAPKAMERS - HUISKAMERS ZITKAMERS KANTOORINSTALLATIE8 TAPIJTEN GORDIJNEN Directe levering Maatschappij voor Woninginrichting KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN De Koninklijke Nederlandsche Aka- demie van Wetenschappen beeft be noemd tot gewoon lid der afdeeling natuurkunde de heeren prof dr. W. H. Arisz té Groningen, dr. J. H. de Boer te Eindhoven en prof. dr. E. Gor ter te Leiden. I Kantoren voorlopig gevestigd Uitsluitend Bergsingel 72 Op verzoek van den voorzitter van den Gezondheidsraad schrijven de di recteur van het Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde te Leiden, J. P. Bijl; de hygiënist van de landmacht, dr. G. J. Dorniekx, en de Utrechtsche hoogleeraar in de gezondheidsleer, H. W. Julius, over de thans het meest dreigende gevaren voor de volksgezond heid: Aangenomen mag worden, dat onder de geëvacueerden een aantal is besmet roet kleerluizen. Hierdoor kan een snelle verspreiding van luizen in vroe ger niet besmette milieus ontstaan. Het is dus noodig, dat voor ontsmet ting van persopen en goederen zorg wordt gedragen. Personen moeten worden gebaad en met groene zeep grondig worden gereinigd. Bij sterke verluizing is afscheren van de lichaamsharen veelal noodig. Ontluizen van kleeren. beddegoed enz. kan niet met formalinedampen geschieden. Linnengoed enz. kan men ontsmetten door uitkoken of door het goed geruimen tijd in een oplossing van carbol of lysol te laten liggen. Ook ontsmetting in een ontsmet tingsoven met stoom van 100 gr. celsius is doeltreffend. Heete lucht van 85 gr. celsius doodt luizen en eieren in ongeveer een uur. De klec- dingstukken mogen niet gebundeld worden, maag moeten los van elkaar h«igcn. Leer. pelsen, enz. bederven bij 1*00 gr. celsius. In noodgevallen kan men met hecte strijkijzers de kleeren ontsmetten. Voorts wordt de aandacht gevestigd op verspreiding van schurft, die in dc jaren 1914—1918 op verscheidene plaatsen epidemieën heeft veroorzaakt. In verdachtegevallen is een nauw keurig medisch onderzoek noodig. TyphuSj Nogmaals wordt de aandacht geves tigd op de wensehelijkheid zich tegen typhus te laten inenten. Vooral per sonen in gemeenten, waar de ziekte nu en dan voorkomt, of zij, die wonen "in streken, waar de atgemeene hygië nische omstandigheden (watervoorzie ning. vuilafvoer, tijdelijke noodtoe- standc»te wenschcn overlaten, even als personen, die wonen in een om- gevjng. waar plotselinge verschuivin gen van bevolking zijn geweest, zul len verstandig doen, zich te laten in enten. BERICHTEN OVER LEGERONDER DEEL EN. De opperbevelhebber ven land- et! zeemacht brengt, ln overleg met den y Duitschcn bevelhebber in Nederland, het ondervolgcnde ter algemeen» kennis. Ieder, die schriftelijk inlichtingen wenscht te vragen en te ontvangen over een Nederlandsch militair, dient een briefkaart met betaald antwoord (dubbele briefkaart) te richten aan het Algemeen Informatiebureau, Mar- nixstraat 1JF 'a-Gravenhage. onder zoo volledig ftiogelijke opgave van naam, voornamen. geboortedatum, rang, lichting, en troepenonderdcel van den betreffenden militair, benevens het adres van den aanvrager. De antwoord kaart moet door den aanvrager zelf van zijn eigen adres worden voorzien, terwijl de aanvrager tevens, aan de keerzijde van deze ïniffipefdkaart de hierboven bedoelde gegevens als naam, voornamen, enz. moet invullen. Staf en paardendepotdepot cavale rie bevinden zich in goeden welstand in Den Haag met uitzondering van: ge woon dienstplichtige Johannes Mari- nus Joseph van der Sommen uit Hel mond. gewoon dienstplichtige Johan nes Feller uit Den Haag. gewoon dienst piichtige Jan Eijsinga uit Haskerland, res. adsp. hoefsmid Johannes Antonius Smit uit Raalte, die op 10 Mei 1940 zijn overleden. Van voornoemd onderdeel zijn op 10 Mei 1940 lichtgewond in het zieken huis Bronovo te 's Gravcnhage opge nomen remonterijdcr 2e klasse Jo seph Mathis Zweipfenning. Wilhelmus Martinus Josephus Oud Ammerveld en gewoon dienstplichtige Wigbolt, Ha zenhoek. OPVANGEN "VAN LEGERPAARDEN, ln overleg met den bevelhebber der Duitsche troepen in Nederland, deelt de opperbevelhebber van land- en zee macht mee, dat indien iemand merkt dat ergens paarden los rondloopen. die behoord hebben' of behooren tot het Nederlandsche of Duitsche leger hij verplicht is dit te melden aan den dichtsbijzijnden troepencommandant, die zorg zal dragen, dat de paarden worden omgevangen. CORRESPONDENTIE MET BUITENLAND. Naar aanleiding van tallooze ver zoeken, die bij het Roode Kruis bm- nenkomeb om bemiddeling te ver- leenen voor mededeelingtn aan of correspondentie met personén in bui tenland of in overzeesche gewesten, vestigt ,het Nederlandsche Roode Ïrtuis er de aandacht op, dat het tot ader bericht aan geen van deze ver zoeken gehoor kan geven. Binnenkort zal een regeling worden getroffen volgens wel ke in het geheele land een- heidsbrood zal worden gebak- broodkaarten overbodig zul- schen kropbrood (bfuinbrood) en witebrood. Het is gebaseerd meel in een zekere verhouding tot bloem, waardoor vjitste- kend brood ontstaat, dajt ten- brood, dat men töt dusver kende. ZIEKTEN AAN GEWASSEN. Het afleveren van bestrijdingsmid delen tegen ziekten en beschadigingen van land- en tuinbouwgaAH^sen aan verbruikers van deze midpHen is ver boden in grootere hoewelheden dan voor onmiddellijk verbruik noodzake lijk is. DENATUREEREN AARDAPPELEN. Het Rijksbureau Voedselvoorziening maakt bekend, dat het denatureeren van aardappelen met recht op steun niet meet zal geschieden. Aanvragen tot denatiiratie. welke reeds zijn inge diend. zulllen niet worden afgewikkeld Echten zullen voor denaturaties. welke reeds zijn verricht, de daartvoor vast gestelde steunbedragen worden uitge keerd. I AFLEVERING VEEVOEDER. In afwijking van het bericht, waar bij alle atlevering van veevoeder aan veehouders werd verboden, heeft het Rijksbureau Voedselvoorziening bepaald, dat in zeer buitengewone ge vallen, n.l. wanneer dit verbod de in standhouding van dc betreffende dieren sterk, m gevaar brengt, het met B IV genummerde deel van den bestelbon, hetwelk geldig was voor dc week van 19 tot 26 Mei. wederom geldig kan worden verklaard. De geldigverklaring kan geschieden door den provincialen voedselcommis- saris of den plaatselijken bureauhou der door op het deel van den bon met rooden inkt te vermelden: Geldig tot 26 Mei, en deze woorden met zijn stempel te waarmerken. fe' EXPORT VAN HARING. Vermoedelijk zal er zeer binnenkort weer een zekere hoeveelheid gezouten haring, vangst 1939, naar Dultschland kunnen worden geëxporteerd, tegen de prijzen zooals die ook voor het eerste kwartaal waren vastgesteld. Maatjesharing blijft echter ter be schikking van den binnenlandschen consument. Dc betaling zal in principe over de Nedcrlandsch-Duitsche clearing gaan, doch dit staat nog niet Qst. INLEVERING MILITAIRE EIGENDOMMEN. De opperbevelhebber van lartd- eil zeemacht, in overleg met den Duit- schen bevelhebber in. Nederland gelast aan een ieder, die eenig eigendom van het Nederlandsche of van het Duit sche leger, dan wel particuliere) eigen dommen van Nederlandsche of Duit sche militairen of van particulieren^ tot zich genomen heeft, die terstond te bezorgen bij de politie ter plaatse, Is de hoeveelheid te groot om te be zorgen, dan moet daarvan kennis ge geven worden aan die autoriteiten. Voor zooveel zulks hiet zou blijken te zijn gebeurd, zal strafrechtelijk^ ver volging geschieden. RADIO-UITZENDINGEN De omroepverenigingen zonden lol nog toe uit over iirie zenders. De za kelijke zmder, golflengte 1205 meter, zal van Ml oogeriblik af weer aan zijn oorspronkelijke bestemming wor den teruggegeve4 De omroepvereflnl- gingen werken (op de andere zenders doro op de golflengten 1875 m. eg 415 toeter. J TREKKINGEN STAATSLOTERIJ De uitgestelde trekkingen van de vijfde klasse der 483ste Staatsloterij zullen worden (gehouden op 10 Jua| 1940 en volgantfe dagen,

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2