k UIT DE NATUUR Het broedparasitisme vanr deïi koekoek. De Rotterdammers verken verder. Eendrachtig streven naar herstel. irWEEDt BEAD PACIfCK T ZATERDAG 25 MET 1ÏÏIT R.E.T.-REGENERATIE rijkspostspaarbank in april. Woningbouw GEMEENTE PUBLICATIES TANDHEELKUNDIGE HULP VOOR 4RJMLASTIGEN Tandarttoavereeniging neemt ■Initiatief De RotterdRmsche Tandartsen' vereeniging beeft een lofwaardig initiatief genomen. Zij beeft de tandheelkundige verzorging van de armlastigen van Rotterdam zeil ter hand genomen, na de Gemeen' telijke Geneeskundige Dienst zoo met werk is overstelpt, dat xU de administratieve maatregelen, die noodig zijn, voordat aan armlas' tigen gratis tandheelkundige hulp kan worden verleend, voorloopig, niet kan waarnemen. Armlastigen kunnen zich nu direct tot de poliklinieken van de Rotterdam- sche Tandartsenvereniging wen den, waarna hun Rulp wordt ver' strekt. Mijnengevaar op de rivier. i Een unicuyi in onze vogelwereld. DE AFGELOOPEN WEEK J. 3. HOF.' EINDEXAMENS H.B.S. 1 POLITIERECHTER I Knoeierij om hoogere I kostwinnersvergoeding I Maandag 27 Mei. Zonsopgang 5(31 Zonsondergang 21.4* Afnemende maan. Botterdam beeft al weer energieke yftgjieii. Er beerseht ia de Maasstad een verbeten wil om te herstellen. Men is er waarlijk niet bij'de pakken neer gaan zitten. Uit UI van symptomen blijkt, dat het den menscben ernst Is om Botterdam wter zoo spoedig mo gelijk Rotterdam te doen zijn. Ieder een slaat de handen Ineen, arm of rijk, hoog of laag. Oud-gemeenteraads leden hebben sich een stofbril en een ketelpak verworven en /tij steken nu de handen uit bij de opruimingswerk zaamheden. De advertentiepagina's van het Rotterdamself Nieuwsblad xijn adresboek geworden, tai van firma's en ^ele particulieren laten weten waar zij au gevestigd zijn. En wie een wan deling onderneemt door de buitenwij ken kan op menige particuliere wo ning met groote kalkletters de namen lezen van klinkende goed-Rotterdam sche firma's. Dat is het tefeken, dat ze er nog zijn, dat ze willen' blijven, dat de Rotterdammers op bun post Bijn. Wie de Rotterdamse!»* zakenlieden Weekt, hoort één kreet? we moeten verder! Er zijn er, die al weer>met plannen rondloopen tot wederopbouw van hun bedrijven. Vermakelijkheids- instellingen zien uit naar de mogelijk heid, om zoo spoedig mogelijk een noodbedrijf te kunnen beginnen in af wachting van het tijdstip, waarop het herrezen bedrijf zal kunnen worden open gesteld. Er zijn tal van onder- Onze goede, gele, snelle Rotterdam- sche tram, onze R.E.T., is op het oogenblik wel eenige aandacht waard. In den ouden' tijd, zoo lang en toch ook weer zoo kort geleden, hebben veel Rotterdammers heel wat over de R.E.T. gemopperd, maar ach, hoe blij waren wij allemaal, toen de trams in stralende geelheid langzaam en voor zichtig, nog ietwat onwennig over de rails schoven als,bedachtzame boden, die den terugkeer van meer normale tijden aankondigden Het gaf een ander beeld aan onze bewoonde wijken, en het beteekende onnoemelijk veel voor onze vermoeide voeten. In merkwaardig korten tijd hebben wij nu ondervonden, dat onze R.E.T. een. zooals men dat noemt, regenera tief bedrijf is, sterk regeneratief zelfs. We hebben nu al weer een bus naar den overkant, lijn R en het zou niet te verwonderen zijn, als men deze bus wegens de verwantschap van de letter R met het genieten van mosselen en oesters, de oesterlijn, oesterbus of zoo- iets ging noemen. Aan. den nieuwen dienst is het pu bliek Jog niet gewend. Bij elke halte ontspint zich een informatief gesprek tusschcn oude danües, die maar geen hoogte kunnen krijgen van ringlijnen enz., en conducteurs, die met engelen geduld uitleggen, dat je, om op een be paald punt aan te komen, ^precies de tram in de andere richting moet ne men. Men moet de tram op het oogen blik dan ook niet geheel-nemen zooais zij vroeger was, maar er zijn bij die Verschillen ook zeer gunstige verschijn selen. Neem bijv. de frequentie. Men kan op het oogenblik vaker naar Schiedam met lijn 4 of lijn 1, dan men vroeger ooit heeft /-lurven droomen. Zeg nu niet Wat geeft dat? Wat moeten al die Rotterdammers in Schiedam doen 1 Spreek zoo niet, want te oordeelen naar de tram, schijnen de Rotterdam mers het er heel druk te hebben. Denk er geen kwaad van, s.v.p. 1 En dan lijn 22, dat vroegere ver schoppelingetje, dat nu als soliste hee- lemaal haar eigen origineelen weg rijdt, hetgeen niet veel lijnen haar kun nen nazeggen. Ik weet niet, of u lijn 22 in haar oude dagen heeft gekend, maar ik, die haar vrijgoed heb gekeild, heb nooit hoog tegen haar frequentie opgezien, 't Was wel niet zoo erg, dat men als schooljongen op lijn 22 wacht te en als grootvader eindelijk het trammetje zag komen, maar iemand laten wachten kon zij beter dan menige vrouw bij een afspraakje die kunst verstaat. En nu 1 Het schijnt wel, of er om de vijfhonderd meter een 22 rijdt en ze Zitten daarbij nog stampvol ook 1 Asschepoester onder de tramlijnen heeft haar glazen muiltje gevonden 1 Maar men denkt nu wel aan toekom stige R.E.T.-problemen. Als passagier. Want Rotterdam zal de stad van de lange afstanden worden. Mijn voeten spreken althans in dat opzicht een pijnlijk duidelijke taal. Vroeger had men iets aan een sectie Groote Markt Slagveld of OostpleinPostkantoor. ie heeft daar liu wat aan, zelfs als dq tram daar weer rijdt Misschien droomen de R.E.T.-men- schen wel schooné' droomen van blau we kaartjes. En de klanten van lijn 22 hebben nu een soort privé taxi-dienst. pp het kantoor der posterijen te Rotterdam werd in deh loop dér maand April op spaarbankboekjes in gelegd 894.796.47 cn terugbetaald 1.238.996,98. Derhalfe minder inge legd dan terugbeten) 344.200.51 Het aantal qieuw üitg®, pedroeg 709. léven boekjes nemers, die zich al weer aardig reali- seeren, hoe zij zich de toekomst van hun bedrijf denken en het moge waar zijn, dat verscheidene van deze plan nen nog weinig reëel klinken, zij zijn in elk geval een bewijs, dat de geest kracht van de Rotterdammers niet ge bróken is. De gemeentelijke technische dienst stelt een onderzoek in naar den toe stand van de gebouwen in de binnen stad. Bij dit onderzoek is o.m. geble ken,. dat het zeer waarschijnlijk is te achten, dat het nieuwe gebouw van den Geneeskund.Dienst op den hoek ,van den Schiedamschen Dijk en het Vasteland de zoogenaamde cité sa nitair zonder veel bezwaren zal kun nen worden verder gebouwd. Er is in onze stad in de eerste plaats behoefte ontstaan aan arbei derswoningen en de gezamenlijke bou wers hebben zich vereenigd om te ko men tot den bouw van een aanzien lijk aantal woningen, welk o.m. zullen worden geplaatst aan den Gordelwe^, Oud-Mathenesse en in Bijdorp. In to taal zouden er 4500 woningen gebouwd moeten worden en men streeft er naar de bouwwerken, welke onderhanden waren zooveel mogelijk af te bouwen. Wat betreft de arbeiderswoningen, wil men allereerst 1000 woningen gaan bouwen. Er doen zich echter nog moeilijkheden voor ten aanzien van de materialen. Ten einde den gang van zaken zoo vlot mogelijk te doen zijn, is ir. A. Plate aangewezen als tusschenper- soon tusséhen B. en W. en de geza menlijke bouwers. Men zal zich onver wijld in verbinding stellen met het Rijksbureau voor materialen, ten ein de zoo spoedig mogelijk de beschik king te krijgen over zand, grind, stee- nen en ander materiaal. Zoodra men de vergunning voor het leveren van het materiaal heeft, zal men van de Duitsche autoriteiten vergunning ver zoeken om de materialen te kunnen vervoeren. Zoo wordt er met man en macht gewerkt aan de herstellingswerken te R'dam. Ook de directie van de 'Rot- terdamsche Electrische Tram stelt alles in het werk om het tramnet weer normaal te doen functionneeren'. Zoo veel als mogelijk is, zal men het oude tramnet aanhouden. Het behoeft geen betoog, dët men voorloopig nog geen rekening houdt met de plannen tot wederopbouw van de binnenstad, welke ir. Witteveen aan het uitwerken is. De. tram heeft op tal van plaatsen de bovenleidingen al weer hersteld, daarbij geholpen door trambedrijven uit andere gemeenten. Er wordt geploeterd in Rotterdam, want Rotterdam heeft den moed geenszins laten zakken. TOEWIJZINGEN VOOR SUIKER. Aan de detaillisten wordt bekend gemaakt, dat toewijzingen voor suiker vanaf Maandag 27 Mei a.s. kunnen worden in oqdfvangst genomen aan de bekende dietri butie-lokalen met uit- zonderinjf'fvan Schoutenstraat 119, welk lokaal is verplaatst naar Gashouderstraat 56. In verband hiermede worden de grossiers er op gewezen, dat suiker niet meer mag worden afgeleverd, dan tegen overgave van de benoodigde dis tributie-bescheiden. Grossiers-bons kunnen worden aan geboden aan het kantoor Van Lennep- straat 13/1. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM. INSCHRIJVING DETAILLISTEN. De detaillisten in levensmiddelen, schoenen en kleederen, die hun zaak vêrplaatsen of zich hier vestigen, be- hooren dit zoo spoedig mogelijk schrif telijk mede te deelen aan het kantoor van den Distributiekring aan de Van Lennepstraat 13/1. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKfelNG ROTTERDAM. DE NIEUWE SCHIPPERSBEURS. Het secretariaat van de bevrachtings commissie te Rotterdam zal fnet in gang van Maandag 27 Mei a.s. te 9 uur v.m. de nieuwe Schippersbeurs te Rot terdam in gebruik nemen. De ingang voor de schippers is aan de Zand straatzijde. UITREIKING BONBOEKEÜfe Op vertoon van de distributie-stam kaart zullen van Maandag 27 Mei tot en met Zaterdag 1 Juni 1940 in de na volgende lokalen de broodbonboeken en algemeene bonboeken worden uit gereikt van v.m. 10 uur tot 7 uur n.m. 1. Barkasstraat 39/2; 2. van Lennep straat 13/1; 3. Groote Visscherijstraat 38; 4. Cath. Beersmanstraat5 78; 5. v. Duyststraat 28; 6. Robert Fruinstraat 52 (ingang tuinpoort); 7. Tideman- straat 43; 8. Essenburgstraat 42; 9. Essenburgsingel 27/1; 10. Gaffeldwars straat 5; 11. Mauritsstraat 68; 12. Sche'penstraat 67; 13. Voorburgstraat 142; 14. ,1e Pijnackérstraat 50; 15. Jensiusstraat 35; 16. Linker Rottekade 94; 17. Boezemsingel 56; 18. Gashou derstraat 56; 19. Nesserdijk 406 (al leen Dinsdag van 59 uur); 20. Prins Hendriklaan 10/1; 21. Oranjeboom straat 330; 22. Tolhuisstraat 27; 23. Afrikaanderplein 40; 24. Putschestraat 22/1; 25. Sticbtseheplein 2; 26. Fran- kendaal 64; 27i Heer Danielstraat 29/3; 28. Ploegstraat 26; 29. Mijnheerenplein 30; 30. Polslandstraat 13; 31. Kat. Lage- dijk 450; 32. Oostvoornschestraat 10; 33. Vcstastraat.ij jallecn Dinsdag van 59 uur). X Voor het in ontvangst nemen van genoemde bescheiden zal een ont vangstbewijs dienen te worden getee- kend. Eqn ieder wordt aangeraden zicll te vervoegen aan het lokaal, dat het dichtst bij zijne woning is gelegen. Het zich op onrechtmatige wijze in het bezit stellen van distributie-stam kaarten. -bonboeken, enz. zal streng worden gestraft. Zij, wier stamkaart in het ongereedë is geraakt, 'kunnen op bovengemelde data en plaatsen een formulier, ter verkrijging Van een nieuwe stamkaart, in ontvangst nemen. DE DIRECTEUR' VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM. Op den Linker Maasoever, waar deze vereeniging twee poliklinieken bezit, nam bet normale leven reeds op Woensdag 15 Mei zijn loop. Ook de poliklinieken gingen na een zeer korte onderbreking weer aan het werk Op den Rechter Maasoever verloor de vereeniging echter twee belangrijke poliklinieken; n.l. die aan de Aert van Nesstraat en die aan den Boezemsingel. Zij heelt nu nog de poliklinieken aan het Mathenesser- plein en den Schieweg. Met het ge meentebestuur zijn reeds besprekingen gevoerd om in de binnenstad een nood oplossing voor een nieuwe polikliniek te verkrijgen. De polikliniek van den Boezemsingel is thans gevestigd aan de Admiraliteitstraat 18 bij arts Hi/ybrechts. - •Armlastigen, die tandheelkundige hulp wenschen, behoeven zich, voor wat den Rechter Maasoever betreft, niet meer eerst tot den Geneeskun dige Dienst te wenden voor een kaart. Zij kunnen zich nu direcVtot een van de poliklinieken op den Rechter Maas oever Wenden en verkrijgen dan, on der overljgging vin de noodige papie ren, waarmee zij kunnen aantoonen armlastig te zijn, tandheelkundige hulp. 1 Tot de poliklinieken [mn de Admira liteitstraat dient mefljfzich te wendeff als men in Kralingen en Crooswijk woont met als Westelijke grens de Jonker Fransstraat. Benoorden de spoorlijn wende men zich tot de polikliniek aan den Schieweg en het overige gedeelte valt onder de polikli niek aan het Mathenesserplein. Voor den Linker Maasoever gelden de oude bepalingen en' moet men zich eerst wenden tot den hulppost van den Ge neeskundige Diénst a'an de Maas-' havsv_J! De Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van beden de vaart op de Nieurfe Maas ten Oosten van de lijn tusschen Westpunt Dokhaven en Westpunt Parkhaven is vrijgegeven voor de scheepvaart. De vaart ten Westen van deze lijn tot Hoek van Holland blijft dus gestremd. Zooals algemeen bekend is, broedt de koekoek niet zelf zijn eieren uit. Het koekoeks wijfje legt haar eieren in de nesten van andere vogels, deze broeden het koekoeksei uit en verzorgen het daaruit voortgekomen koekoeksjong, alsof het één van hun eigen jongen is. Dit is wel wat erg gemak kelijk zou men zeggen, en men heeft den koekoek dan ook wel voor lui gehouden en hem als een boemelaar voor gesteld, die niets anders in de wereld ^6et dan genieten. Maar dat is toch eigenlijk heelemaal niet juist. Het is een uiterst merkwaardig bio logisch gebeuren, dat in den loop van vele eeuwen aldus is ontstaan. Bij ons is dit broedparasi tisme beperkt tot den koe koek. In andere landen vindt men er echter vele voorbeel den van. niet alleen bij koe koeksvogels,' maar ook bij an dere. Men kent dit broed parasitisme bij de Koevogels in Amerika., bij een groep van Wevervogels in Afrika en ook bij een Zuidamerikaan- sche eend, de zwartkop-eend. Deze eendenmoeder depo neert haar eieren niet alleen in nesten van aanverwante vogels, maar ook in het nest yan een op den grond neste lendén roofvogel. Men zou zoo denken, dat dit een fatale geschiedenis voor het jonge eendenkroost zal worden, maar dat i» toch niet het geval. Zoodfa de jon ge eendjes zijn uitgekomen, verlaten zij handig het nest van de roofvogelmoeder als waren zij bekend met het groote gevaar, waarin zij zich bevinden; op zich zelf stellig een "groot mysterie en slui ten zich bij andere eenden in de, buurt aan. Verreweg het meest komt het megst komt het broed parasitisme toch voor bij de koekoeksvogels. Van de 200 soorten van koekoeksvogels, die bekend zijn, zijn er niet minder dan 80 soorten broed- parasiet. Het zijn meestal Amerikaansche vogels. In Europa komen er maar twee sobrten van voor: onze ge wone koekoek en de kuif- koekoek. Deze laatste komt alleen in Zuid-Europa voor (en verder in Noord- en West-Afrika, Arabië, Pales tina en Perzië). o Men heeft dikwijls als re den van het broedparasitisme van den koekoek opgegeven, dat het koekoekswijfje de eieren met te groette tüs- sehenpoozfiji legde en zoo doende wnjjpnoodzaakt was ze in de SSlen van andere vogels te deponeeren, 'maar dit is toch niet het geval. Nauwgezette onderzoekingen, door verschillende personen, hebben uitgemaakt, dat het koekoekswijfje in den régel oip den anderen dag soms met twee dagen ti+ssc hen tijd een ei legt In het geheel worden in de broedperiode jaarlijks van 17 tot 22 eieren gelegd. Een klein ei Het koekoeksei is in ver houding tot den vogel zelf zeer klein. Gemiddeld weegt een koekoeksei ongeveer 3 gram, terwijl de vogel zelf ongeveer 100 gram weegt. De merel, die ongeveer even groot is als de koekoek en ook zooveel weegt, legt een ei van 8 gram. De watersnip die hetzelfde gewicht bezit, legt z&lfs een ei van 15 grarti, ter wijl de gewone musch, die ook een ei van ongeveer 3 gr. legt, slechts 30 gram weegt. Deze geringe grootte van het koekoeksei houdt ver band met de eieren van de vogels, die het koekoeks wijfje als pleegouders voor haar jongen uitzoekt. In den regel komt het koekoeksei in grootte overeen met de eieren van de verschillende zang vogels, waarbij ze worden On dergebracht en heel dikwijls vertoonen zij ook in kleur en teekening veel overeenkomst. Waar mep koekoekseieren in de nesten van niet minder dan 125 vogelsoorten heeft aangetroffen, is het duidelijk, dat de koekoeks-eieren onder ling zeer verschillend zijn. Toch legt eenzelfde koekoeks wijfje meestal eenzelfde "soort van eieren. Men wil beweren, dat deze meestal overeen ko- Aan praters en kijkers hebben wjj niets! leest de vreemdeling, als h(j Rotterdam wil bezoeken. Maar er wordt toch veel gepraat in de stad, waar het werkwoord werken thans in den toekomenden tijd wordt vervoegd. Er wordt gesproken over de manier, waarop het intensieve economische leven van de eerste havenstad des lands zoo spoedig mogelijk zijn oude bedrijvigheid kan herwinnen. Dr. ir. J. A. Ringers is aange steld als regee'ringscommissaris voor den wederopbouw. Hij is de leider van het groote herstelwerk, dat in het geheele land wordt ondernomen. In de Maasstad is het de Stichting Rotterdam 1940, onder leiding van burgemeester mr. P. J. O u d en mr. K. P. v. d. M a n d e 1 e, voorzitter van de Kamer van Koophandel, die het commercieel herstel in handen heeft genomen. Ir. Witteveen, di recteur van den Gemeentelijke Tech nische Dienst heeft opdracht gekregen een ontwerp te maken voor een nieu we stad Rotterdam. Als economisch commissaris voor Nederland zal optreden Staatsraad H. W o h 11 a t, de bekende Duitsche eco noom, die met een staf van zijn land- genooten in nauwe samenwerking met de Nfdeslandsche deskundigen den wederopbouw van ons land in ecgino- mischen^n zal stimuleeren. .L KleiiSJVeschillen zijn plotselingqfter- geten of opgelost. Heel Nederland is een eenheid en Rotterdam, waar vele brandende vraagstukken nog veel meer tongen en pennen in beweging brachten, geeft het voorbeeld van wat met eensgezindheid is te bereiken. Als een Phoenix zal de havenstad met haar werkzaam leven uit de asch her rijzen en schooner worden dan zij ooit is geweest. Wat er tot stand zal wor den gebracht, zal het stempel dragen van degelijkheid ertjpractischen zin, welke steeds zoekt naar emplooi. Trotsche gebouwen, sober van inrich ting, .zullen verrijzen langs nieuwe boulevards, waar een druk verkeer komt van de duizenden arbeidskrach ten uit stad en land, die aan de Maas een broodwinning zullen hervinden. Het leven herneemt zijn loop. Mili taire maatregelen hebben hier en daar schade veroorzaakt, die nu door de teruggekeerde bevolking wordt her steld. Iedereen tracht zijn bestaan voort te zetten en men slaagt hier over het algemeen goed in. Beperkingen zijn wegens de buiten gewone omstandigheden noodzakelijk. De suikerbon blijft' geldig tot en met 30 Mei, aangezien de voorziening eeni ge stagnatie heeft ondervonden. Schoepen mogen slechts worden ver kocht op vertoon van een bon, die alleen in noodzakelijke gevallen* wordt uitgereikt. Er zullen heel wat bonnert naar Rotterdam gaan, want er is veel geloopen en er worden nog respecta bele afstanden te voet afgelegd. De fietsenhandelaars beleven een gouden tijd; bij tientallen vliegen de stalen rossinanten weg, bestuurd door handen, die voordien veeal het stuur wiel van een auto grepen. Autebazit- ters, die niet strikt noodzakelijk van hun voertuig gebruik moeten maken, hebben den wagen op stal gezet, waarvoor zij als troost een restitutie van de wegenbelasting kunnen krijgen. Velen laten zich inenten tegen typhus, een ziekte, die in deze abnor male tijden licht het hoofd kan op steken, daar de spreekwoordelijke Nederlandsche reinheid niet steeds kon worden toegepast. Als we hierboven spraken van de roerende teensgezindheid, die thans in ons volk leeft om alles te doen wat tot herstel van de. oude verhoudingen kan bijdragen, dan behooren hier niet toe de mcnschen, die zich niet hebben ontzien tot plundering over te gaan, wanneer de eigenaars der goederen afwezig waren. Diefstal, in welken vorm ook, wordt steeds streng bestraft, doch hier heeft het recht wel buitengewoon snel zijn loop gehad. Te| waarschuwing aan andere ongure individuen zijn reeds eenige .vonnissen geveld. Aan den slag! Niet praten en kijken! Met die goede voornemens reeds voor een groot deel in daden omgezet gaan we verder, den zomer in, een zomer van hard werken tot heil van de gansche gemeenschap. men met de eieren van de pleegouders, waarbij dit koé- koekswijfje Is grootgebracht. Vaadaar dat men spreekt van Kwikstaartkoekoeken, Win terkoninkjes koekoeken,Gras- muschkoekoeken enzoovoort. Bij ons vindt men koekoeks eieren in hoofdzaak in de nesten van Leeuwerikken, Kwikstaarten,VPaapies, Kneu tjes, Roodstaartjes,! Rif|zan- gers, Piepers, Tapujten, Gras- musschen en anderen. Vaak zijn de koekoekseieren iets grooter dan de eieren van de pleegouders, zoodat zij daarvan duidelijk te her kennen zijn, ook al komen kleur en teekening nog zoo overeen. Terwijl de meeste koekoekseieren gestippeld en van vlekjes zijn voorzien,! ko men er toch ook nagenoeg eenkleurige vornt zooifis licht blauwe, blaöwe, lichtgroene en vuilgele. Hejöergro^ne, donkergroene Npn donker- blauwgroene eieren zijn n un der algemeen en zuiver witte koekoekseieren zijn bepaald zeldzaam,*1 komen zij tjeh Voor. F Een volgend maal iets over 'de manier], wuarop het wijfje het klaar speelt haar eic-en in de nesten van andere vo gels te leggen en het weinig sympathieke gedrag als het ei eenmaallftt is V aq den jongen kockoeksvogej De minister van onderwijs heeft be paald, dat de eindexamens van de openbare hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus en van de bijzondere hoogere burgerscholen met vijfjarigen of vierjarigen cursus dit jaar, voor zoover het mondelinge gedeelte be treft, zullen worden afgenomen op de hieronder voor elke school vermelde dagén; en aangewezen de navolgende personen als deskundige, tevens lid van de commissiën, belast met het afnemen van-de eindexamens (de des kundigen zijn genoemd in de volgorde, waarin dè groepen onderwijs vakken in artikel 6 van het reglement voor de eindexamens zijn vermeld). HOOGERE BURGERSCHOLEN A: A. Hoogere Burgerscholen A en af- deelingen A van hoogere burgerscho len. R.K. h.b.s. Rotterdam 6, 8, 9 en 10 Juli; deskundigen: dr. J. C. de Haan, Ocgstgeest, mr. dr. J. C. Witte- veên, 's Gravenhage, dr. K. F. Proost, Rotterdam. Gem. h.b.s. (Hofstedestraat) Rot terdam 20, 21, 22, 24, 25, 26. 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; 2de gem. h.b.s, Rotterdam 8, 9 en 10 Juli; deskundigen: dr. J. J. Fahrenfort, Amsterdam, J, W. de Tombe, 's Gravenhage, J. P. Prins, Schiedam. lste Chr. h.b.s. (Henegouwerplein) Rotterdam 17, 18, 19, 20 en 21 Juni; bijzondere h.b.s. (Westersingel) R o 11 e r d a m 24, 25, 26 en 27 Juni; 3de gem. h.b.s. (Afrikaanderplein) Rotterdam 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; deskundigen: dr. W. van den Ent, 's Gravenhage (voor de twee eerst genoemde scholen), dr. H. J. Smit, s-Gravenhage (voor (je twee laatst genoemde scholen), J. L. van der Pauw, Hillegersberg, Ch. A, Cocheret, 'Rotterdam. 2de Christelijke h.b.s. (Mare) te Rotterdam op 25, 26 en 27 Juni; des kundigen; df. J. J. Raimond, Voor burg, dr. m. P. Dingemans, Delft, H. de Graar Jr., Voorburg. AFDEELINGEN HOOGERE BUR GERSCHOOL A VAN LYCEA. Rotterdamsch Lyceum Rotterdam, op ?6, 27, 28 en 29.Juni en 1 Juli; R.K. Lyceum voor meisjes, Rotter dam 2, 3, en 4 Juli; deskundigen: dr. A. van Vollenhoven te Wassenaar, mr. N. Bolkestein te Amsterdam, mr. Is. H. Cassutto te 's Gravenhage. R.K. lyceum voor meisjes te botter dam, op 22 en 24 Juni; Rotterdamsch lyceupa, Rotterdam op 5, 6, 8, 9, 10, 11 en 12 Juli; deskundigen: dr. L. J. Smid, 's Gravenhage; dr. S. J. van Oostroom, Leiden; mevrouw M. M. A. Verschuur-Smits, Oegstgeest. Geni. h.b.s. voor meisjes (Mecklen- burglaan) te Rotterdam op 11, 12 en 13 Jul); deskundigen; ir. D. J. Kruyt- bosch, 's Gravenhage; dr. A. M. de Wild, 's Gravenhage; ds. G. W. Olde- rrian, Delft; 2de gem. h.b.s. (Ramle- ,we8) te Rotterdam op 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juni. lste Chr. h.b.s. (Henegouwerplein) te Rotterdam dp 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 en 9 Juli;deskundigen: dr. A. C. S. van Hj?el, Delft, ir. H. A. D. Gravendeel, Voorburg)voor de laatst genoemde school); dr. H. C. Delsman R.K. h.b.s. te Rotterdam op 28 en 29 Juni en 1, 2 en' 3 Juji". 2de Chr. h.b.s. (Mare) te Rotterdam op 5, 6, 8, 9 en 10 Juli; gem. h.b.s. voor meisjes te 's Gravenhage ép 12 en 13 Juli; deskundigen: mevrouw dr. H. B. van Bilderbeek-van Mpurs, Dordrecht; 4r- S. A. Koopal, 's [Gra venhage; dr. H. J. Smi^ 's Grsjven- hage (voor de eerstenoemde school) dr. W. van den Ent, Inspecteurvan het middelbaar onderwijs te's Gra venhage (voor de drie laatstgenoemde scholen. I— 3de gem. h.b.s. (Afrikaanderplein) te Rotterdam op 24, 25, 26, 27,1 28 en 29 Juni en 1 Juli; le gem. h.b.s. ('s Gravendijkwal) Rotterdanlop 19. 20, 21, i.2, 24, 25, 26. 27 en! 28 Juni; 4de gem. h.b.s. (Bergsmgjel) Rotterdam op 1, 2, 3, 4, 5J 6, 8, 9, 10, 11 en 12 Juli; deskundigen: O. Gunning, oud-officier der genie, Velp: dr. F. Tekelenburg,_Amsterdarp dr. H. E. Greve, 's-Gravehage. Hilversum; dr. 'a Gravenhage. L. W. A. M. Lasonder, Er stond gistermorgen een fruitkoopé man uit Viaardingen terecht de 62-1 jarige F. D. v. d. K. die zich "aan j valschheid in geschrifte had schuldig! gemaakt, door valsehelijk in te vullen en te onderteekénen dat dtf jongeman j K. gedurende de week van 22 tot 29 Augustus j.l. 22.50 had verdiend met het uitventen voor hem op straat van groenten en aardappelen. Dat was in strijd met de waarheid, want hij had den jongen, die bij hem had geklaagd, dat hij niets kon verdie nen, aangeraden voor eigen rekening met groenten en fruit te gaan venten. V. d. K. had den jongen töen een hand wagen en negotie bezorgd en dit zou goed zijn gegaan, als de mobilisatie niet „uitgebroken" was. Om nu den jongen een hoogere kost winnersvergoeding te bezorgen, had v. d. K. opgegeven, dat K. bij hem ƒ22.50 in bovengemelden tijd had verdiend, anders zou de uitkeering slechts 12.40 zijn geweest. V. d. K. gaf het feit toe, doch hield vol, dat hij den jongen weliswaar 22.50 had uitbetaald, doch dat hij dit geld terug moest hebben van K. Hij had den jongen slechts willen helpen en had hem alles op zijn verdachte s naam laten doen, omdat er ander» een aparte ventvergunning van de Ak- kerbouwcentrale noodig zou zijn ge weest. Het" O. M. vorderde 25 boete, subsi diair 15 dagen hechtenis, doch deVech-» ter heeft er 5 en 5 dagen hechtenis afgedaan. HOOG WATER TE ROTTERDAM. Zaterdag 25 Mei.- le getij 8.31 ,2e getij 20.58 Zondag 26 Mei. le getij 9.09 2e getij 21,34 Maandag 27 Kei. le getij 9.47 2e getij 22.11 ZON EN MAAN. Zaterdag 25' Mei. Zonsopgang 5.33 Zónsondergang 21.41. Zondag 26 Mei. f Zonsopgang 5!32 Zonsondergang 21.43

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3