GOUDSCHE COURANT DINSDAG 28 MEI 1940 Stadsnieuws. Aangaan van kasgeldteeningen. B. en W. vragen den raad machti ging tot het opnemen van kasgelden gedurende het derde kwartaal 1940 tot een bedrag van ten hoogste 700.000 en een rente van niet meer idan 5 Dank betuigd in vergadering van gemeenteraad van Tiel. De burgemeester deelt ons mede, dat zijn ambtgenoot van Tiel in de raadszitting van 23 Mei LI. o.m. het volgende heeft gesproken „Het is vooral aan zeer veel burger zin te danken, dat de evacuatie, vrij wel onvoorbereid en onder de aller moeilijkste omstandigheden onderno men, nog zoo goed is verloopen. fin wij hebben hier een woord van dank te brengen aan de burgemeesters en de andere bewoners der vluchtoorden, voor wat zij voor onze ingezetenen deden." Vergunning tot opriehting en uit breiding verleend. B. en W. hebben vergunning ver leend aan: de fa. J. Vergeer en J. van Leeu wen, Zeepfabriek en Chemicaliënhan- del „Gouda" tot het oprichten tan een zeepfabriek en het hebben daarin van 4 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 46 P.K, en 1 stoomketel van 5.5 M2. V.O. en 8 atm. druk, in het perceel Kattensingel 9 en aan H. Bijl tot het uitbreiden eener koek- en banketbakkerij door het bij plaatsen van een nieuwen heetelucht- oven in het perceel Lange Tiendeweg 63. Hervatting van het onderwijs. Donderdag beginnen weer school B en U.L.O. school. Nu de/gevorderde schoolgebouwen geleidelijk leegkomen, wordt het mo gelijk het onderwijs te hervatten, A.s. Donderdag beginnen weer de openbare lagere school B (hoofd de heer O. van Dijk) en de openbare u. l.o. school (hoofd de heer W. van Lin- gen), die beide worden ondergebracht in school B aan de Nieuwehaven. De leerlingen van school B krijgen des morgens, de leerlingen van de u.l.o. school des middags les. Voorts wordt a.s. Maandag even eens in school B de Handelsavond school hervat. Het is de verwachting, dat binnen kort ook aan de andere scholen de lessen weer kunnen beginnen. Achtergebleven voorwerpen van vluchtelingen terugbrengen. Na 31 Mei proces-verbaal. Op verzoek van den reserve-gene- raal-majoor J. H. Fruijt van Hertog, commandant van het Oostfront, wordt het volgende bekend gemaakt: Den inwoners van Gouda wordt in hun eigen belang aangeraden'de voor werpen, wélke de vluchtelingen heb ben achtergelaten, zoo spoedig moge lijk af te geven aan het politiebureau. Deze voorwerpen moeten voorzien zijn van een label, waaróp vermeld naam en adres van den eigenaar, in- UITREIKING VAN ALGEMEENE EN BROODBON- BOEKJES. dien bekend, alsmede naam en adres van den vinder. Waardepapier, trouw boekjes, sieraden, geld enz. dienen met zorg te worden behandeld. Indien na 31 Mei a.s. nog voorwer pen, aan vluchtelingen toebehooren- de, in het bezit van inwoners dezer ge meente worden aangetroffen, zal deze omstandigheid worden aangemerkt als verduistering. „Ten geschenke" ontvangen artikelen. Aangifte b(j politie geboden. .fyangezien het is gebleken, dat ge durende de afgeloopen weken ver schillende personen, zelfs op den open baren weg en in café's min of meer waardevolle voorwerpen „ten ge schenk e"> hebben ontvangen, welke joo goed als zeker door misdrijf zijn herkregen, verzoekt de commissaris v|h politie een ieder, die iets op der gelijke wijze heeft verkregen, daar van ten spoedigste in zijn eigen be lang mededeeling te doen aan het bu reau van politie. Het aapje rydit weer. „l'aardentaxi's", in het stads beeld. Een zeldzaam geworden verschij ning is in eere hersteld: het aapje rijdt weer. Leeg en verlaten ligt er het Stationsplein, de taxi's zijn in verband met de benzine-vei ordening verdwenen, men kan niet meer een auto aanroepen en men is aangewezen op de eigen lijn twee. Maar als een uitkomst voor hen, die veel bagage hebben of moeilijk kunnen loopen, is een wagen met één P.K. verschenen, een open koets, die ais eenoog koning is. De chaufeur, die vroeger het stuurwiel hanteerde, ment nu de leid sels, als in den ouden tijd kaan paard en wagen door de stad. Merkwaardige tegenstelling: in dezen tjj(l met zijn bruischend tempo is met den paarden- koets de kalmte van het veyleden her leefd. De tot koetsier geworden chauf feur heeft .er behoorlijk van te doen en hij vertelt, dat er regelmatig van zijn wagen gebruik gemaakt wordt. Natuurlijk is het aantal webgebrui kers gedaald, een paard en wagen verrijdt nu eenmaal niet wat vroeger eenige taxi's deden, maar er is nog wel zooveel vervoerbehoefte, dat de twee paardjes, die elkaar op de helft van den dag aflossen* er regelmatig den draf kunnen inzetten. Het tarief is hooger dan de taxiprijs natuurlijk, men legt uiteraard in denzelfden tijd per paard en wagen een veel kleine ren afstand af, het aantal paarderit- ten is dus geringer en de prijs van zelfsprekend hooger. Het voornaam ste is, dat degenen, die op een ver keersmiddel aangewezen zijn, kunnen rijden. Is de' „paarden-taxi" aan het sta tion, de eenige gestationneerde, in het stadsbeeld ziet men meer koet sen, want de stalhouders'hebben .even eens de wagens ingespannen en als in het verleden ziet men de glanzend zwarte koetsen met dito paarden met de hooggehoede koetsiers als een Stemmig onderdeel van het verkeer door de straten gaan. Autobusdienst GoudaZoetermeer mag eveneens blijven rijden. Van het verbod tot het afleveren en verbruiken van motorbrandstof is nog ontheffing verleend voor den auto busdienst ZoetermeerGouda van Gebr. G. en W. Buitelaar te Waddinx- veen. Verbetering in de huisvesting van de politie. Overbrenging van eenige af- deelingen naar Arti Legi. In afwachting van de definitieve planpen tot verbetering vpn de huis vesting van de politie zullen ter voor- __l_Hening in de dringende behoefte aan J ruimte eenige afdeelingen worden verplaatst. Morgen zullen het bureau van den commissaris van politie, alsmede de afdeelingen kinderpolitie, administra tie en vreemdelingen worden overge bracht naar het gebouw Art Legi aan de Markt 27. De bureaux zijn aldaar geopend van 8.30 tot 17.30 uur. De adjunct-inspec- trice van de kinderpolitie heeft tevens spreekuur op Dinsdag- en Vrijdag avond van 18.30 tot 20.30 uur. Het telefoonnummer van. het bu reau van den commissaris van politie en van de adiministratie wordt 2563 het nummer van de afdeeling kinder politie is nog niet bekend. De overige politie-afdeelingen (re cherche, gemeentedienst, verkeer, speciale diensten enz.) blijven geves tigd aan de Markt 72, en zijn te berei ken onder telefoon 2848, welk num mer ook voor «brandmelding blijft gelden. UIT VROEGER TIJDEN. De „Goudsche Courant" meldde: f 75 jaar geleden. Naar wij vernemèn is door Z. M. den Koning aan het 4e regiment In fanterie alhier ten geschenke gege ven eene prachtige buste voorsteljen- de H. M. de Koningin-weduwe. Deze buste moet als een bljjvend aandenken aan die geëerbiedigde vor stin op de bibliotheek van het regi ment bewaard worden. 50 jaar geleden. Uit een advertentie: ündevgeteekende, spekslager, bericht bij deze, dat, ter voorkoming van las terlijke praatjes, het varken hetwelk hij van den landbouwer X gekocht heeft yoor 44 et. het K.G., in zijn voe der gestikt is, hetwelk door deskun digen kan gestaafd worden; waarna het beest onmiddellijk door mij is ver wijderd. 25 jaar geleden. J B. en W. heuben den raad aange boden de balansen en winst- en ver liesrekeningen der gemeente-iichtia- bi teken over net boekjaar lii il en geven daai bij in overweging deze stukken goed te keuren met vaststel ling van liet voordeelig saldo der gas fabriek op j 1905.30 en dat der eiec- tnséhe centrale op nihil, daar de reke ning van dit laatste bedrijf sluit zon der saldo. Ook dezen zonier waterpolo, indeeiuig noodcompetitie. De Kon. Ned. Zwembond heeft een meuwe waterpolo-noodcompetitie voor den aanstaanden zomer uitgeschre ven. De zeventallen uit Gouda en omge ving zpn als volgt ingedeeld aideelmg C: Maas (Rotterdam), G.Z.C. (Gouda), S.Z.G. (Schiedam S.\ .H. 2 (Hillegeisberg) afdeeling K: 6.Z. en i'.C. jSchoon hoven), G.Z.C. 2, G.Z.C. 3, "Eifhoeven (Reeuwijk) afdeeling Al: Boskoop, A.Z.C. (Al phen a.'d. Rijn), Forel tWoerden), Gouwe (VVaddmxveen), W. Z. (J. (Weerden). Het ligt in de bedoeling te trach ten deze competitie in de tweede helft van Juni te doen aanvangen. Burgerlijke Stand. GEBOREN24 MeiFrank Corne lls, z. van C. A. de Jager en A. Treu ren, Gr. van Bloisstraat. 25 Mei: Wilhelniina Maria. d. van P. yan der Ben en C. W. Brouwer, 2e Kade 70. 26 Mei: Johannes, z. van J. de Joiïg en I. A. van der Speld, Lazarus kade 51. OVERLEDE^25 Mèi: Johanna Wilhelniina Versteeg, geh. met A. H. Klomp, 67 j. Gerardus Blonk, 74 j. 26 Mei: Meinsje Hofman, geh. met C. G. F. Tuijnenburg, 73 j. Ro- zalie Theodora van Dam, wed. L. Co- hen, 81 j. dere hulp. Vergoeding wegens scha de aan gebouwen is vanzelfsprekend een onmogelijkheid, als men weet dat de schade te Hazerswoude-Koudekerk alleen reeds op 150.000 wordt ge schat. De doelstelling tot de hulp be paalt zich dus in hoofdzaak voor di recte behpeften. Ook in Leiden heeft men een der gelijk" comité en hulp gedacht spe ciaal voor Valkenbuijg. De gelden zul len bijeen moeten worden gebracht door een te houden cpllecte, terwijl de schaden aan de gemeentelijke instan ties zullen moeten worden opgegeven, terwijl de plaatselijke hulpcomité's dan nader zullen overwegen hoe de bijeen te brengen gelden verdeeld zul len worden. Er zal bovendien i contact worden gezocht met andere vereenigingen. O.a. zal de landbouwersorganisatie Veebo onder leiding van dén heer Bonda te Leiden trachtén dé gedu peerde landbouwers yan vee te voor zien. De vöorzittel' eindigde met een woord van dank en algemeene opwek king voor de op 3, 4 en 5 Juni te hou den collecte. Ammerslol. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: De ex-bok- I ser (met Victor Mc Laglen) en On verwacht vader (met Baby Sandy, Mischa Auer en Shirley Ross). Aan vang 7 uur. Thaiia-Theater: Sterren gaan naar Hollywood (met Joan Crawford, Ja mes Stewart, Lew Ayres en Lewis Stfne)Aanvang 7 uur. Reünie-Bioscoop: De havik slaat toe (met/lierman Brix) en H,et vlam mende woud (met Jack Holt). Aan- vang 7 uur. Woensdag 2 pur matinee, j Dagelijks, behalve Zondag, Spie- ringstraat 113: Gelegenheid tot inen- j ting tegen typhus en paratyphus. 29 Mei, 7.30 uur, Stadhuis: Verga dering van den gemeenteraad. 29 Mei, 7.30 uur, Ned. Geref. Ge- j meente: Spreekbeurt Th. Woudwijk. j 30 Mei, 8 uur, Vrije Evangelische gemeente: Bijbellezing en bidstond. Plaatselijk Nieuws. Alphen a. d. Riin. Commissie steunverleening Rijnstreek. Vrijdagavond kwam op verzoek van f den burgemeester van Alphen a. d. Rijn na gepleegd overleg met de bur gemeesters van Hazerswuode, Koude kerk, Leiderdorp, Bodegraven en Zwammerdam een commissie op het raadhuis alhier bijeen, ter bespreking van hulpvérleening aan de getroffe- nen van het bombardement op Dins dag 14 Mei, dat de Rijnstreek zoo zwaar getroffen heeft. De vergade ring stondfpnder leiding van den heer Jac. Spreij wh-zn. De bedoemig is getroffenen te voor- 1 zien van huisvesting, kleeding en ver- j Voor beroep bedankt. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, 'Ned. Hervormd predikant alhier, heeft be dankt voor het beroep naar West- zaan. j Tegen paal gebotst. Maandagmorgen kwam alhier een vrachtauto aan met bewoners uit Schalkwijk, die het veel voor die plaats moesten inladen en verder verzorgen. Daar de auto zeer vol was, had een der mannen geen goede plaats kun nen krijgen en hing eénigszins buiten den auto. Op den weg bij Cabouw kwam de man in botsing met een langs" den weg staanden paal. Hij werd ernstig gewond aan schouder en hoofd. Bij aankomst jin het Gebouw heeft dokter Soeteman uit Bergam bacht geneeskundige hulp verleend. Boskoop. Toegestane autobusdiensten. Voor den autobusdienst Boskoop (dorp)-Rotterdam (Noordplein) van Gebr. G. en W. Buitelaar te Waddinx- veen is ontheffing verleend van het verbod tot het afleveren en verbrui ken van motorbrandstof. Eveneens is ontheffing verleend aan „Trio" te Boskoop voor een dienst Hazerswou- deLeiden. 'Coöp. Vei.eniging „IV Bioskoopsche VeUini-, 27 Mei. Rozen per bos: Butter fly 1523, Rosalandia 1726, Rosa Mundi 5060, Polyantharozen 35 56, Florex 2030, Golden Salmon 4065. Gloria Mundi 2535, Better Times 2329, Orange Triumph 50 70, August Noack 1418, Hadley 19 28, Queen Mary 2530, Vierlanden 32—46, Edith Helen 20—30, Else Poulsen 3248, Ellen Paulsen 24 38, Mevr. van Straaten van Nes 26 30, Paul Grampel 3645 ct. Diversen per bos; Clematis Prins Hendrik 75—80, Violieren 1520, Pioenen 1218, Lathyrus 68 ct. Moercapelle. Arbeidskrachten aangevuld. De meeste gemobiliseerden uit deze gemeente zijn thans teruggekeerd. Hup* arbeidskracht kan zeer goed worden gebruikt, daar er een zeker tekort aan arbeidskrachten bestond. Predikbeurten voor Zondag 2^Juni. Ned. Herv. Kerk, 10 uur v.m. Ds. M. Verkerk. Doopbediening. 7 uur n.m. Ds. M. Verkerk. Geref Gemeente, 10.30 uur v.m. en 3 en 7 uur n.m. Ds. M. Hofman. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Uitreiking distributieboekjes. Met de uitreiking van het distri- Irütieboekje en broodbonnen is een aanvang gemaaktde diverse beschei den worden ten gemeentehuize uit gereikt na oproep deze te komen af halen. Lesuren der scholen. De lesuren aan de dorpscholen zij» thans als volgt vastgesteldVoormid dag van 9.30 tot 12.30 en namiddags van 2 tot 4 uur. Zaterdag blijft school vrij. Reeuwjjk. Loop der bevolking. Gevestigd: A. van Roon, van de Bilt; C. Chr. van Roon, van Voorburg; J. L. van den Berg uit Zwammerdam. Vertrokken: van Stein-K 5 N. Iloo- gendoorn naar Haastrecht. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje. Te bevragen bij N. van Arkel. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: W. Goudri- aan, 23 j. en N. v. d. Wolf, 21 j? GETROUWD: J. van der Vegt, 23 j., uit Apeldoorn en D. Verwaal, 21 j. GEBORENArend, z. van F. Smit en M. van Buren. Eline Petronella, d. van W. en E. G. Buchers. Zevenhuizen. Vluchtelingen ingeënt. De uit Rotterdam gekomen vluch telingen zijn tegen besmettelijke ziek ten ingeënt. DE TOESTAND VAN WEGEN EN BRUGGEN. Hierbij publiceeren wij enkele aan vullende inlichtingen over den toe stand van wegen en bruggen, over dienstregelingen van bussen en veer diensten, welke wij van den Kon. .Ned. Toeristenbond A.N.W.ii. ont vingen. Wegen Amerongen, Baaxem, Beesd, Boxmeer, Annerveenscheka- kanaal, Boxtel, Broekhuizen, Brum- men, Bunnik, Bunschoten, Goeree, Haaksbergen, Dalen, Hasselt, Hooge- veen, Losser, Meeden, Meerssen, Mur- merwoude, Nederweert, Noordbroek, Ruinen (rijwielpad Ruinen-Witte- veen-Anserdennen-Dwingelo gedeelte lijk onberijdbaar), Rijsoord, Schin- veld, Slochteren, Valkenburg, Velp, Vlieland, Warns, Wehe (met uitzon dering te Roode Haan), Woerden, Wouw, alles normaal. Bruggen. Arnhem: Doordat de doortocht on der het spoorwegviaduct bij de Steeg in den straatweg ArnhemZutphen nog niet mogelijk is, wordt het ver keer geleid over het landgoed „Rhe- deröord". Komende uit de richting Arnhem slaat men even voorbij het Rozenboseh in De Steeg en even voor het spoorwegstation De Steeg linksaf om langs het huis ongeveer bij de Diepe Steeg een eind voor het „Wa pen van Athlone" Weer op den groo- ten*. straatweg te komen. Over het Apeldoorn-Dierensche Ka naal te Dieren in den Rijksweg naar Zutphen zou een brug gelegd zijn, welke het zwaarste* verkeer kan ver dragen. Lichte verkeersmiddelen kun nen over de Spankerensche brug pas- seeren. Beesd: Het viaduct in den rijksweg 26 over de spoorlijn Nijmegen-Dov- dreeht is niet te berijden. Zonder veel moeite is de rijksweg omgejegd over den bestaanden weg langs het dorp, zooals deze was, voordat het viaduct klaar was. Boxmeer: Autoverkeer over de Maas is alleen mogelijk over de mili taire bruggen, welke slechts met toe stemming van de Duitsche autoritei ten gebruikt mogen worden. Deze toestemming wordt in het algemeen zonder bezwaar verleend, indien het troepenvervoer zulks toelaat. Een dergelijke brug is momenteel in den weg VierlingsbeekBergen. Rijwielverkeer over de Maas kan op normale overzetplaatsen geschieden, hetzij over bovenbedoelde bruggen, hetzjj per roeiboot. Brummen: Bij de Hallschebrug, waar men over het Apeldoorn-Dieren sche kanaal kan komen, is tot op he den overtocht mogelijk uitsluitend voor voetgangers en wielrijders. Deventer: De overgang over den IJsel geschiedt met een stoombootje, 'ook voor rijwielen. Rijwielen kunnen bij de Koerhuis- beek in den weg DeventerZutphen passeeren. Auto's moeten een omweg maken langs de fabriek van Noury en Van der Lande over een slechten, smallen weg. Verkeer over de brug bij de „Kra- nekamp" in den provincialen weg De venterRaalte is niet mogelijk. Door een omweg kan men den overkant be reiken. De brug in liet Overijsseische Ka naal bij de Snippeling in den Rijksweg DeventerHolten is te gebruiken. Verschillende andere bruggen in het Kanaal zijn onbruikbaar. Nederweert: Bij de Oude Sluis 15 is geen overtocht per voertuig moge lijk, wel per fiets over een proviso rische brug. Om de Z.W. vaart te pas seeren dient men over Weert te gaan, waar twee noodbruggen zijn. Slochteren: De brug bij Steendam onder Siddeburen over het Afwate ringskanaal is niet hersteld, doch het kanaal kan wel per boot of hulpbrug worden gepasseerd door voetgangers en wielrijders. Steenbergen: Overzetting over de Mark voorloopig per roeiboot";"pont- veer is in voorbereiding. Autoverkeer over den weg SteenbergenKruis land mogelijk. De BURGEMEESTER van GOUDA maakt bekend, dat a)an iederen rechtmati- gen houder van een Distributiestamkaart een ALGEMEEN en een BROODBON- BOEKJE zal worden uitgereikt. De bonboekjes zullen slechts op vertoon van de Distributiestamkaart en na invul ling en ondertekening van een ontvang bewijs worden uitgereikt. Ontvangbewijzen zijn aan de gebouwen van uitreiking te ver krijgen en moeten door belanghebbenden zelf worden ingevuld; voor elke Distribu tiestamkaart één ontvangbewijs. Persoon lijke aanbieding der Distributiestamkaarten is niet vereischt. Door eenvoudige overrei king van den Distributiestamkaart kan men anderen met de in ontvangstneming van de bonboekjes belasten. Personen beneden den 14-jarigen leetfijd kunnen noch voor zich zelf, noch voor anderen, bonboekjes in ont. vangst nemen. Houders van Disjtri butje stamkaarten w-el- ke de aanduiding „Hoofd" dragen, moeten een ontvangbewijs met dezen opdruk ge bruiken. De uitreiking der bonboekjes vindt plaats vpor hen, wiet- geslachtsnaam begint met één der letters: A t.m. D op Dinsdag 28 Mei 1940 E tan. 3 Woensdag 29 Mei 1940 K t.m. N Donderdag 30 Mei 1940 O t.m. T Vrijdag 31 Mei 1940 U t.m. Z Zaterdag 1 Juni 1940 alle dagen van 94.30 uur. De uitreiking van bedoelde bonboekjes- zaï geschieden in de navolgende gebouwen: U.L.O. School, Burg. Martenssingel. R.K. Bewaarschool, Lethmaetstraat 47. Huishoudschool, Oosthaven 68. Vredebest, Kattensingel 95. Een ieder is vrijde bonboekjes te halen in het lokaal, dat voor hem het gemakke lijkst is. GOUDA, 25 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd. (Adv.) JAMES.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 9