Dr. A. SEYSS-INQUART Strijd op Belgischen nadert zijn einde Britten vluchten over het Kanaal, Belgen streden dapper tz PROCLAMATIE Z3 DE LEVENSLOOP VAN dr. SEYSS-INQUART Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden Laatste bedrijf van den slag OP HET BINNENHOF LOONSVERLAGING NA 9 MEI 1940 GRONINGEN BIEDT AAN: .Woensdag 29 Me! 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Plechtigheid in de Ridderzaal GEEN TEGEMOETKOMING IN RIJWIELBELASTING Verpleging van kinderen ait de getroffen gebieden ZWEDEN HEEFT IJZER NOODIG DtrWteurF. TIKTE» Bur. Mirkt 31. Ter. 314* Postgiro 4S40Ó In een plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, d r. A. S e y s s- I n q u a r t, vanmorgen het burgerlijk regeeringsgezag aanvaard. Takvan Nederlandsche en Duitsche, zoowel burgerlijke als militaire autoriteiten, woonden de plechtigheid bij, onder wie de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen en de Duitsche militaire bevelhebber in Nederland en België. Op het Binnenhof brachten eenige Duitsche com pagnieën de militaire eerbewijzen. 1 Rijksminister Seyss-Inquart. Drie Duitsche cere-compagrtieën ston den vanmorgen op ons mooie, his torische Binnenhof opgesteld, een van de infanterie, een van de parachutis ten en een van de politie, met op den rechtervleugel een muziekcorps. Het publiek was vrij op het Binnenhof toe gelaten, zoodat er duizenden de aan komst van dr. Seyss Inquart afwacht ten. In dc Ridderzaal waren de stoelen ..geplaatst met het front naar de schouw. Dc troon was met palmen en horten sia's versierd, doch buiten gebruik ge steld. Het meerendeel der aanwezigen droeg de Duitsche militaire uniform; er waren vele generaals onder en ook vele hoofdofficieren,' slechts enkele genoodigden, onderwie de persver tegenwoordigers, droegen een donker costuum. De secretarissen-generaal van onze departementen werden door een officier van de S.S. naar de voorste rij geleid, vlak bij het orkest van de Reichssender Keulen, dat de plechtig heid zou opluisteren. Even voor 12 uur zette de op het Binnenhof, opgestelde muziek een marsch in, de eere-compagnieën brach- ten de eerbewijzen en de Rijkscom missaris betrad de trap, welke naar de Ridderzaal leidt. Daar verhieven alle aanwezigen zich ter begroeting vaii hun zitplaatsen en nadat dr. Seyss Inquart zijn plaats had ingenomen zette' het orkest dc ouverture Rienzi van Richard Wagner in. Toen met een machtig slotaccoord d: ouverture was beëindigd, trad generaal Von Falkenhausen naar voren om de volgende verklaring a.' te leggen: Op bevel van den Führer en opper sten bevelhebber der weermacht dïaag i. de militaire souvereine rechten over aan den generaal der. vliegers, Christiansen, als bevelhebber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden, en do uitvoerende macht in het civiele bestuur aan den Rijksminister Seyss- Inquart als Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Op dit belangrijke plechtige oogenblik wil len wij degenen gedenken, die aan lu ide" zijden in den strijd getrouw hun plicht vervulden en wier dood ons allen den plicht oplegt, aan het herstel te werken. Moge voor alles hun werk, mijnheer dc Rijkscommissaris vrucht dragen, tot zegen van het Duitsche en Nederlandsche volk. Generaal Christiansen aan vaardde daarna in een korte toespraak de hem gegeven opdracht, welke hij in het belang van het Duitsche en het Nederlandsche volk hoopte te kunnen volbrengen. Als derde en voornaamste spreker nam Rijksminister Seyss-Inquart voor de microfoon plaats en terwijl de film apparaten ratelden hield de Rijkscom missaris een rustig betoog, dat van wege de slechte accoustiek moeilijk te volgen was. ddch dat wat inhoud be treft op velé plaatsen geruststellend genoemd mag worden. Slechts zelden kwam hij tot stemverheffing. Rij is een prettig spreker om aan te hooren, zonder ophef, zonder pathos, volko men bezadigd, maar toch krachtig in zijn eenvoud Zoo bchaderde hij de Ne derlandsche betoogtrant, wat op de "aanwezige iandgenootep, een aangena- men indruk maakte. Wat hij zeide kwam neer op een uit weiding over de proclamatie, die hij heden heeft uitgevaardigd. Toen dr. Seyss Inquart zijn rede had beëindigd met een driewerf „Sieg Heil" op den Führer zette het orkest het Duitsche volkslied an, gevolgd door het Horst Wessellied. Alvorens de Ridderzaal te verlaten maakte de Rijkscommissaris nog ken nis met onze secretarissen-generaal, en nam hij afscheid van «•nige generaals. Buiten werden weer de eerbewij zen gebracht, waarna op het Binnen hof dc rust terugkeerde en een nieuwe historische gebeurtenis aan zijn veelbewogen bestaan was toege voegd. Rijksminister Seyss-Inquart heeft bij gelegenheid van zijn ambtsaan vaarding van Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de volgende proclamatie uitgevaardigd: Met ingang van heden heb ik liet hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Nederland op mij genomen. De'grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weer macht hebben het mogelijk gemaakt, dat reeds weinige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen catastrophe weder een ordening van het openbare leven tot stand wordt gebracht, welke in don bestaanden gang van zaken slechts in -zooverre zal ingrijpen, als de bijzondere zich voordoende omstandigheden dit noodzakelijk maken. Als rijkscommissaris zal ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in de onder de bescherming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de openbare orde en het openbare teven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van wet- gevenden aard, treffen velko noodig zijn om deze opdracht te ven uilen. Het is mijn wil, hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te'laten blijven, in de uitoefening van het bestuur de Nederlandsche autoriteiten 1e betrekken en de onafhankelijk heid van de rechtspraak te waarborgen. Ik verwacht daartegenover, dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechters, .overheids ambtenaren en functionarissen mijn deze doeleinden dienende verorde ningen nauwgezet zulten nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en beheersching deze leiding zal volgen. De Nederlandsche soldaten hebben in den strijd goed gèvochten. Do Nederlandsche burgerlijke bevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen behoorlijk gedragelt. Br is niets, wat ons zou kunnen verhin deren, elkander met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk vecht onder zijn Führer den beslissender) strijd om het zijn of niet-zijn uit, welken de haat en nijd zijner vijanden het opgedrongen heeft. Deze strijd gebiedt het Duitsche volk om al zijn krachten in te zetten en geeft het het recht, alle binnen zijn bereik liggende middelen aan te-grijpen. Dit gebod en dit recht van den nood zal ook op den levensstandaard van het Nederlandsché volk en op zijn economie inwerken. Ik zal er echter met zorg naar streven, dat het met het Duitsche volk naar den bloede verwante Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensomstandigheden vervalt, dan de gegeven lotsverbon denheid en do vernietigingswil onzer vijanden in dezen tijd nood zakelijk maken. Ik heb als rijkscommissaris de rijksbelangen in de onder de bescherming van de Duitsche troepen staande kederiandsche gebieden te behartigen on ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal in de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijk lot voortvloeit, zich zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te verzekeren. SEYSS-INQUART: Rijksminister Seyss-Inquart werd in 1892 te Stammern bij Iglau in het vroegere Oostenrijk geboren. Zijn va der was regeeringsraad en rector van het gymnasium te Olmütz. In den vo- rigen oorlog, die dr. Seyss-Inquart noodzaakte tot het onderbreken van zijn studie aan de universiteit te Wee- nen, werd hij gewond. Met de. Tirool- sche jagers streed hij op verschillende fronten en werd viermaal onderschei den. In 1921 vestigde dr. Seyss-Inquart zich als advocaat te Weenen. Dr. Seyss-Inquart, die zich heeft ge specialiseerd op het terrein van het arbeidsrecht, is steeds een voorstander geweest' van de versterking van de economische en cultureelc banden tus- sehen Oostenrijk en Duitschland. In 1925 werd hij bestuurslid van dc toen opgerichte Oostenrijksch-Duitsche Volksbond; in 1934 werd hij plaatsver vangend leider. Dr. Seyss-Inquart die sedert 25 October 1939 plaatsvervanger van den gouverneur generaal voor de bezette deqlen van Polen is geweest, werd op 17 Juni 1937 door den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg benoemd tot staatsraad en verbindingspersoon tussehen de nationale oppositie en de bondsregeering. Grooten invloed heeft dr. Seyss-Inquart gehad op de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitsch land. Na de conferentie van Berchtes- gaden op 16 Februari 1938. waar Hif- ler en Sehuschnigg elkaar ontmoetten, werd dr. Seyss-Inquart minister voor de Openbare Veiligheid en Binncn- landsehe Aangelegenheden. Reeds den volgenden dag had hij te Berlijn een onderhoud met rijkskanselier Hitier. Na het aftreden van Schuschnigg op 11 Maart 1938 verklaarde dr. Seyss- Inquart in een radiorede! dat hij de rust en de orde in het land zou hand haven èn.hij verzocht rijkskanselier Hitier om troepen. Bondspresident Miklas benoemde hem tot. bondskanse lier. In het nationaal-socialistisch ka binet. dat daarna werd gevormd, werd dr. Sevss-Inquart minister van Lands verdediging. Toen op 12 Maart 1938 rijkskanse lier Hitier zijn intocht in Oostenrijk deed. was dr. Seyss-Inquart te Linz aanwezig om hem te verwelkomen. Twee dagen later benoemde Hitier hem tot rijksstadhouder van Oostenrijk, welke functie hij tot 1 Mei 1939 ver vulde, toen Oostenrijk als Ostmark bij Duitschland werd gevoegd. De Duit sche rijkskanselier benoemde hem tot rijksminister voor bijzondere ver diensten. waarna hij op 25 October 1939 werd aangewezen tot plaatsver vanger van den gouverneur generaal voof bezet Polen. Thans is hij Rijks commissaris vcor het bezette Neder landsche gebied. Het frontbericht van het D.N.B. van gisteren luidde: De capitulatie, die door den koning der Belgen gisteren is aangeboden en waarin de geëischte onvoorwaardelijke overgave werd aangenomen, trekt de slotstreep onder den Engelschen oorlog op Belgischen bodem. De Engelschen hadden gehoopt de beslissing op bet Belgiseh-Nederlandsche voorterrein tot stand te brengen, nadat hun voor nemen om van daar een aanval op het Duitsche Roergebied te ondernemen door den bliksemsnellen Duitschen slag verijdeld was. Een beslissing is gevallen, maar rij brengt het tegendeel van datgene, wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de bondgenooten is het hun niet gelukt de Duitsche troepen belangrijk op te houden. Veeleer werden de Engelschen volko men verslagen. De Britsche troepen, die over het kanaal naar Engelarfd terug gebracht konden worden, zijn voor het grootste deel hals over kop .en met achterlating van hun wapens en hun tros inge scheept. Tijdens de Noorsche onder neming hebben de Engelschen het be grip der „succesvolle wederinsche- ping" een stempel gegeven: voor de houding der Engeische troepen bestaat echter alleen het woord „vlucht". Op het vasteland laten zij, evenals in Noorwegen, behalve duizenden ge- Vangenen, wapens en gereedschap, al leen gemengde gevoelens achter bij de troepen, die zij aan zij met hen moes ten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest zijn van de machtelooze vernielingswoede der naar de insche- pingshaver^ mende Britsche co lonnes. Zware strijd De strijd tot den laatsten Belg heeft den Engelschen geenerlei nut ge bracht. Het was de hoogste tijd, dat de Belgen er van af zagen zich volledig op te offeren voor de Westelijke mo gendheden. De Belgische troepen heb ben dapper gestreden, in het algemeen gezien zelfs het dapperste van de inge sloten legers. De overwinning heeft van Duitsche zijde volledige krachts inspanning gekost. Steeds weer heeft dc Duitsche infanterie aangevallen, tot dc sterkste stellingen doorbroken en de vertwijfelde afweer bedwongen was. Do korte constateering van het legerbericht van vandaag, dat Duit- Bij velen, die zich thaps in plaats van per auto op de fiets verplaatsen, is de vraae gerezen, of zij voor de rest van het belastingjaar, n.l. tot 1 Augus-1 tus, den vollen prijs voor een belas tingplaatje moeten betalen. Men ver- i wachtte, dat de fietsplaatjes tegen een belangrijk minderen prijs dan 2.50 i zouden worden verstrekt. De A.N.W.B. heeft zich over dpze aangelegenheid tot het departement van Financiën gewend.Naar aan- leiding van deze bespreking kan wor den medegedeeld, dat een regeling ter tegemoetkoming in de fietsenbelasting niet is te verwachten en ten depar- temente zelfs niet wordt overwogen. SAVOIE, N1ZZA EN CORSICA. In het kader van het instituut voor de fascistische cultmir te Turijn zijn door de ln de provincie Turijn leven de Italianen uit Savole, Nizza en Cor sica actie- en propaganda-groepen ge vormd. Aan de oprichtingsvergadering namen talrijke Italianen deel, welker families stammen uit Savole en j Nizza. Deze groepen hebben zich tot taak gesteld, de kennis van de histo-i rlsche banden te verspreiden, die tus-1 sohen Italië en deze gebieden bestaan. Rghuninister Seyss-lngnert inspecteert ée opgestelde eeremcht op het Binnenhol ai- sche infanteristen acht vijandelijke batterijen hebben bestormd en in een strijd van nabij genomen hebben, werpt een indrukwekkend licht op den heroieken strijd, dien de Duitscha infanteristen met doodsverachting tot aan de overwinning hebben door staan. In de Noord-Fransch-Belgische ruim te neemt de ontwikkeling van den mi litairen toestand thans een snel tempo aan. De gebeurtenissen volgen elkan der .snel op. de Duitsche troepen drin gen op een breed front den tegenstan der bijeen, het' laatste bedrijf van de ze worsteling zal wel spoedig ten ein de zijn. Zonder effect blijven de po gingen der Fransehen om door aanval len op het Zuidelijke front hun inge sloten landslieden verlichting te bren gen. Deze aanvallen, waaruit geen groot opgezet plan blijkt, werden vol komen afgeslagen. Met de vernieti ging van dertig vijandelijke pantser wagens door weinige stuks afweerge schut is het vonnis geveld over de vijandelijke pantserwagens. BEROEP OP RIJKSBEMIDDELAARS De Opperbevelhebber vin Land- en Zeemacht heeft leen besluit uitgevaar* digd, waarbij/wordt bepaald, dat in dien een dej/partijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst van oordeel is, dat de overeenkomst gewijzigd dient te worden en de andere partij haar medewerking daartoe niet wil ver* leenen, eerstbedoelde partij zich dien aangaande tot het College van Rijks- bemiddelaars kan wenden. Een werknemer in een onderneming, wiens loon na 9 Mei 1940 ir, onredelijke mate is verlaagd, of wiens arbeids voorwaarden overigens na dien datum belangrijk ungunstiger zijn geworden, kan zich eveneens dienaangaande tot het College van Rijksbemiddelaars wenden. Het College van Rijksbemiddelaars zal mondeling of schriftelijk zijn mede werking verleenen aan het tot stand komen van een partijen bevredigende regeling. Blijkt het totstand komen van een regeling niet mogelijk, dan zal het College van Rijksbcmiddelaars zelf een regeling vaststellen, welke voor partijen bindend is. Het College van Rijksbcmiddelaars kan zich van .usschenkomst onthou den, indien het een zaak niet van vol doende gewicht acht. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft tot den opperbevelhebber van land- en zee macht het volgende telegram gericht: Als voorzitter van de stichting De Groninger Gemeenschap kom ik u hierbij namens de bevolking van de provincie Groningen de verzekering geven, dat de inwoners van stad en lande van Groningen het zich als Nederlanders een eer zullen rekenen in huis en boerderij zoovele kinderen uit de getroffen dcelen des vaderlands te mogen ontvangen, als naar uw meening wenschelijk zal zijn, opdat voor die kinderen een gezönde omge ving en verpleging gewaarborgd zal zijn. Dl organisatie is reeds zoover gereed, dat ieder door u te vermelden aantal oogenblikkelijk kan worden ontvangen. Mot ingang van heden is in Zweden al le ijzcrafval en smeedijzer in beslag go nomen. Daaronder vallen alle voor-, raden ijzerafval. die niet tot den staats voorraad behoortn, en alle smeed ijzer, dat wordt ingevoerd.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1