fr°- i GOUDSCHE COURANT f DONDERDAG 30 MEI 1940 R^AD GEDENKT HEN, DIE VIELEN. Burgemeester James: Wü hopen eendrachtig aan het wachtende omvangrijk werk mede te kunnen arbeiden. Voor Gouda de groote vraag: hoe kan ons bedrijfs leven voldoende werk gelegenheid bieden Abonnementen en Adoertentién De Goudsche Courant STADSNIEUWS. Korte agentia snel afgewerkt. De gemeenteraad is gisteravond half acht in openbare vergadering bij eengekomen. Voorzitter: burgemeester dr. K. F. 0. James. Afwezig de hoeren Van Esschoten en H. van Sjoest, Woord vah den burgemeester De VOORZITTER houdt na ope ning der vergadering een toespraak, waarvan het eerste gedeelte door alle aanwezigen staapde wordt aange hoord. De voorzitter s&reekt als volgt: Mevrouw, Mijne Heeren, Redgn van den Raad, De dagen, welke wij hebben beleefd en welke wij ook Ithans doormaken, leenen zich minder jvoor woordeircran voor daden. Toch moet ik eei sober woord tot U spreken nu de rahd, voor het eerst sinds den oorlog over ons vaderland losbarstte, bijeenkomt. Beginnen wij met ken te gedenken, die vielen bij de verdediging van ons land, dat hen en onsjlief is... Laten onze gedachten in het bij zonder ook uitgaan naar onze gesneu velde stadgenooten en naar hen, die zij in rouw achterlieten... Wij bidden God, dat Hij hen, ach ter wie de poorten nes doods zich sloten, met zijn groote goedertieren heid zal ontvangen enl het offer van hun leven, dat zij voor ben goede zaak brachten, zwaar zal doen wegen. Wij vragen God ooklden rouwdra- genden kracht en inzicht te geven om zich te voegen naar zijy ondoorgron delijk bestel... Onze hoop is gevestigd op den te rugkeer van de velen, ook in deze ge meente, wier lot nog, onzeker is. Ons medegevoel omringt hen en wie betreft dit eigenlijk niet wier be staan door den oorlog geschokt, be dreigd of zelfs in materieel opzicht vernietigd is. De dagen, welke achter Ipns liggen, hebben gelegenheid te over geboden voor zelfkennis en kennis pnzer me- demenschen. Licht en donMer staken feller af dan anders. Het lioht echter overheerschte. De wil om den mede- mensch te dienen en leed teiverzach- ten, is vaardig geweest over zeei> zeer velen,ook onzer Goudse He mede burgers. Gouda werd voor rechtstrbeksche oorlogsrapïpen gespaard. Wij kunnen hiervoor niet dankbaar genoeg zijn. Doch er is ook reden voor dankbaar heid, dat wij anderen konden Relpen, eerst de geëvacueerden uit de we, later gevluchten uit Rotterdam. Die hulp moest worden geïmprovi seerd, zy was er niet minder van Whi te om en de uitslag was niet slecht. Deze hulpverleening is nog niet' einde. De burgerij houde in den mbei- zamen strijd voor het eigeh bestaan, het hart ontvankelijk, wanneer we derom een beroep op haar gedaan wordt ten behoeve van hen, die zqo veel meer verloren dan wij Energiek streven naar werk verruiming. Mevrouw, Mijne Heeren De wereld gaat voort. Ook wij moe ten voorwaarts zien. Het is waar schijnlijk dat beperkingen en vermin dering van levenspeil ons wachten, maar ook wacht ons een omvangrijk werk. Mede intlouda. Ik weet Uw al ler wensch uit te spreken, wanneer ik zeg, dat wij daaraan eendrachtig ter 1 wille van ons vaderland en onze stad hopen mede te kunnen arbeiden. Ne derland berust niet in vernietiging herstel en, zoo God het wil, nieuwen bloei zullen wij met onzen arbeid moe ten veroveren. Voor Gouda zal de groote vraag i vooral zijn: hoe kan ons bedrijfsleven p°. Kien<*e werkge'egenheid bieden r°blemen van grondstof voorziening, vervoergelegenheid, export en erediet spelen hierbij een rol. Hetzelfde, maar m anderen zin, is in ons dicht bevoik- 'le' k'eval met de factor ar beid. De sterk gedaalde lijri der werk loosheid is wederom schei-per dan ooit opgebogen. Van elk bedrijf, van de,, vertegenwoordigers var het be drijfsleven en van de overheid zal uiterste energie gevraagd worden. Hei tempo cnzer eigen bemoeiingen en die van do betreffende rijks- en .provinciale instanties ten aanzien van cii. werkverruiming zal zooveei moge lijk versneld moeten woorden. Vele onzer stedelijke problemen leken de oplossing nabü te zijn, werk- objecten heeft Gouda genoeg. De vraag is slechts of en wanneer wy in het kader van den algemeenen wederopbouw van ons land de kans krijgen deze oplossingen, welke ook tot vermeerdering van de werkgele genheid kunnen leiden, tot uitvoering te brengen. Aanpassingsvermogen, niet ten aanzien van de hooge waarden, welke het Nederiandsche volk steeds als juist heeft erkend, maar wel ten aan zien van nieuwe -mogelijkheden eii noodzakelijkheden zal daarbij dien stig zijn. Plichten. Degenen, wien het gegeven is langs deze lijnen te arbeiden, zullen hun plichten als een voorrecht zien. Zij hebben slechts één verzoek en wei, dat de kritiek, waaraan ook hun werk zal blootstaan, een opbouwende zal zijn en zal getuigen van het besef, dat het kader der mogelijkheden door de nu eenmaal bestaande feiten wordt beperkt en dat offers van bijkans ieder onvermijdelijk zijn. Ten slotte nog dit, Mevrouw en Mij ne Heeren. Gedachtig aan onze natio nale eenheid en haar meest waarde volle symbolen, dienen wij het als een belang voor ons volk van de eerste grootte te zien, dat door ons geen en kele aanleiding tot wrijving tusschen de bezettende overheid en de Neder iandsche instanties en bevolking wordt veroorzaakt. Dit zij ieder tot plicht medegegeven. Mevrouw, Mijne Heeren, ik noodig U thans uit tot de behandeling onzer agenda over te gaan. De VQORZlTTgR deelt mede, dat het lid de heer Van losschoten bericht van verhindering heeft gezonden, daar hij in een ziekenhuis is opgeno men. Mede namens den raad spreekt hij de beste wenschen uit voor een spoedig herstel van den heer Van Es- schoten. De notulen der vergaderingen van 26 Februari) 1940, avondzitting en 27 Februari worden gearresteerd en van 27 April 1940 aangehouden. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethoudefs dee- len den raad mede: dat Ged. Staten hebben medege deeld de goedkeuring ingevolge de Woningwet van hét raadsbesluit tot vaststelling van bebouwingsvoor schriften vooh de terreinen in de om geving van de Boomgaardstraat c.a. alsvoren van eenige raadsbesluiten tot wijziging der begrooting, dienst 1939. alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling eener verordening, regelende de verleening van wachtgelden of pensioen aan de wethouders der gemeente Gouda na hun aftreden, alsmede de pensionnee- ring van hunne Weduwen en weezen. alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot 130.000. alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging \;an de ren te aan'inleggers bij de gemeentelijke spaarbank te vergoeden. alsyoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan C. J. Sluiter. alsvoren de goedkeuring van het •aadsbesluit tot/verkoop van grond fan C. ,A. M. Spruijt. alsvoren de goedkeuring van de raadsbesluiten tot verhuur van de wo lgen Gouwe 105 aan A. F. Bömer, luwe 199 aan M. Brink en Vrouwe- vestesteeg 16 aan H. C. Swaanenburg en tot verkoop van grond aan C. J. de Jon] alkvoren de vaststelling van de ge- meeiiterekening, dienst 1937. dan, de Voorzitter van het College van Ged. Staten heeft medegedeeld, het Kdminklijk besluit houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wij ziging <ier Precario-verordening. dat dè Commissaris der Koningin heeft medegedeeld de Koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit tot wijziging Van de Rechtspositieveror dening politie 1936. alsvoren de Koninklijke goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijzi ging der Rechtspositieverordening politie 1936. UIT VROEGER TIJDEN. De „Goudsehe Courant" meldde: 75 jaar gejeden. Uit den gemeenteraad: De burge meester brengt aan de orde eene mis sive vftnl den schuttersraad, waarbij hy te kennen geeft, dat eene subsidie van /4K»0 boven de bereids toegestane 50 onontbeerlijk is om de dadelijke geheele ontbinding van het muziek corps te voorkomen. B. en W. stellen voor om het verzoek in te willigen. In rondvrnge'gèbragt verklaren 11 leden zich er voor en 3 er zich tegen. I 50 jaar geleden. in de gehouuen algenieene verga- dei mg der w erKiiincntiiig tot wering der bedeiary wei'd door uen voorzit ter, den heer W. J. Fortuyn Droog- ieever, m herinnering gebracht, dat 2 Januari van dit jaar de Werkinrich ting 40 jaar nad bestaan, waarop spr. een terugblik sloeg op het aigeioopen tydperk. toen de werkinrichting geopend werd en eenige jaren daarna, werden daarin dageiyks honderden bedelaars opgenomen, dat op eén aag (het was in Januari 4864j tot 936 klom, ter- wyl er zich nu hoogstens niet meer dan 10 ter opneming aanmelden en nu bepaalt het bedelen zich tot enkelen. In de Werkinrichting kunnen zy steeds worden opgenomen mits zy zich vóór 8 uur 's morgens aanmel den. Zy moeten dan biyven tot 's avonds 8 ure en daar werken, ter wijl hun 3 maal daags goede voedzame spys wordt verstrekt. Up de gezamen- lyke verpieegdagen in de verioopen 40 jaar zijn 949775 personen gevoed. Aan voeding is gedurende die 40 jaar 143248.39 betaald, zynde door elkan der gerekend ruim 15 centen voor lederen persoon per dag. Aan contri- butiën en gitlen is ontvangen 170727.42 en aan legaten 12500. Thans zijn er 38 vastopgenomenen, die gehuisvest, gekleed en gevoed worden. De altredende bestuursleden, de h.h. W. J. Fortuijn Droogieever en G. van Vreumingen werden herkozen en eveneens de aitiedende. commissa rissen de hh. C. C. 11. Pfince, J- Bie- zenaar, P. Goedewaagen, C. G. vaii der Post en J. Kortenoever. ln plaats van de hh. C. vun Dillen en H. P. N. Koemans, die overleden zijn, werden tot commissarissen be noemd de hh. G. A. Bouter en N. de Graaf. 25 jaar geleden. Volgens de voor 1915 vastgestelde lijst van kiezers bedraagt het aantal stemgerechtigden voor de verkiezin gen van de Tweede Kamer 2886, voor de Provinciale Staten 3853 en voor de gemeente 3426. dat Ged. Staten hebben medege- dëeld, dat de minister van Binnen- landsche Zaken geen bezwaar heeft tegen navolgende raadsbesluiten: 1. Intrekking vaste korting op na 1 Ja nuari 1936 toegekende wachtgelden. 1 2. Invoeging art.* 40a Ambtenaren- reglement; geen uitbetaling over- i werk voor buitengewone omstandig- I heden. 4. Wijziging artt. 52 en 53 Ambtenarenreglementdienstplicht- wet. 4. Wijziging art. 33 Werklieden- reglement (vrije middag voor over- vrefk gelijk aan Zaterdagmiddag). 1 Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. INGEKOMEN STUKKEN. De heer S. J. Vroman verlaat het onderwijs. Van S. J. Vroman een verzoek om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium tegen het eind van den loopenden cursus. Het ontslag wordt verleend eervol en overeenkomstig het verzoek, onder dankbetuiging. Van de Commissie van de Hoff man's Stichting Volksgaarkeuken een suppletoire begrooting, dienst 1939. Goedgekeurd. Van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs het verslag over 1939. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Goudsche Industrie- en Huishoudschool, als voren. Alsvoren. Van den Gemeente-Ontvanger een voorstel tot oninbaarverklaring van eenige posten schoolgeld. Oninvorderbaar verklaard. Van de Vereeniging van Sigaren winkeliers „Gouda en Omstrëken" een verzoek om de eventueel vervroegde winkelsluiting niet op sigarenwinkels van toepassing te verklaren. In handen van Burgemeester en Wethouders om advies gesteld. Van het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Reeuwyk een verzoek om medewerking om tot opheffing der tollen op den straatweg GoudaBodegraven te geraken. Idem. AAN DE ORDE: tiet voorstel toi het aangaan van een getoteeniug, gioot 12U.0UU. Het voorstel wordt zonder 'discus sie en zónder stemming aangenomen. Het voorstel lot net verieeiien van macnuging lot hel opnemen van kasgelden in hel 8e kwar taal 194U. Idem. Het voorstel tol wyziging der verordening op de helling van rechten wegens uitgil te van stukken, de verrichtingen van den hui'geriyken stand en andere door of vanwege het gemeente bestuur verstrekte diensten. Idem. Het voorstel tot verzekering van voor kostwinnersvergoeding be stemde geiden. idem. Het voorstel tot verlenging van de overeenkomst tot verzekering van gemeen legelden. Idem. Het voorstel tot het verhuren van volkstuintjes aan de Volks tuinvereniging „Het Westen" en anderen. Ideni. Het voorstel tot aanvulling en wijziging der Algenieene Politie verordening voor de gemeente Gouda met een verbod speelap paraten. Idem. Het voorstel tot wijziging van art. 53 van het ambtenaren- en art. 29 van het werkiiedenregle- ment (gelijktijdig genot burger lijke en militaire belooning). Idem. Wijziging begrooting 1939. Idem. - Het voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Van Baer- iestraat aan de Gebr. van Willi gen N.V. Idem. Het voorstel tot voorloopige vaststelling van een onteige ningsplan in het belang van de volkshuisvesting van terreinen, gelegen in het uitbreidingsplan Korte Akkeren-Zuid. Idem. De VOORZITTER sluit hierna te 7.50 uur de vergadering. Uitbreidingsplan Korte Akkeren-Zuid. Onteigening van terreinen. Bij besluit van den raad van 18 Mei 1934, is het thans voor het stadsdeel De Korte Akkeren" geldende uitbrei dt f;plan „Korte Akkeren-Zuni" v i.iigesteld. De in dat uitbreidings plan opgenomen gronden, gelegen tusschen het oude gedeelte ven „De Korte Akkeren", den Rotterdamschen dijk en de Nieuwe Gouwe-coupure werden bij dat herzieningsplan be stemd tot stadsuitbreiding. Door den aankoop van in dat ge deelte der gemeente gelegen gronden van de provincie Zuid-Holland en van particulieren is de gemeente eigena resse geworden vaan het grootste deel dier gronden. Ten einde aan het bovenbedoelde uitbreidingsplan verdere uitvoering te kunnen geven, is het echter nood zakelijk gebleken, dat de gemeente ook de beschikking krijgt over de overige in dat plan begrepen particu liere gronden. De eigenaresse van eenige perceelen tuinland is intus- schen niet bereid op de door de ge meente gedane aanbieding in te gaan, zoodat de gemeente niet tot aankoop van deze perceelen kan overgaan. Een groot deel der reeds aan de ge meente toebehoorende gronden wordt hierdoor geblokkeerd, terwijl de voor raad van bouwrijpe en voor uitgifte in aanmerking komende tèrreinen zeer gering is. De volkshuisvesting en de bouwnij verheid maken het noodzakelijk en zulks in de tegenwoordige omstandig heden, welke het op zij schuiven ver- eischen van alles, wat de wgïkgele genheid kan beperken, wel zeer in het bijzonder dat bovengenoemde be lemmering wordt opgeheven. B. en W. achten het daaron* nood zakelijk, dat thans de onteigening dei- bovenbedoelde perceelen wordt aan hangig gemaakt. Zij stellen den raad voor in het belang der volkshuisves ting te besluiten tot onteigening ten name van de gemeente van de bedoel de perceelen en daartoe voorloopig goed te keuren een plan van onteige ning. Dit voorstel is in de gisteravond gehouden raadsvergadering ayn de agenda toegevoegd en aangenomen. wurdt eiken avond by ve e duizen den abonné'.s bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Hijn, Ammerstol, Berg ambacht, Berkinwoude, Bodegraven, Boskoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht, Hekendorp, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJs- sel, Ouderkerk a. d. ljssel, Oude- water, Heeuwyk, Schoonhoven, Stol. wijk, Waddinxveen, Zevenhuizen. A B( IN N EM E.vf&tUU JSvoor Gou da 17 cent per week, N.76 per maand of 2.25 per kwartaal^ bui en Gouda lb cent per week, overal waar ie be zorging plaats vindt. Postabonnemi nt per kwartaal 3.15. Alles bp vooruit betaling. A in EBTE.NTIEl'HIJ S1—5 ge wone- regels 1.05, felke regel meer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN op eon gewone tekstpagina: 13 re gels 1.25, elke regel meer 0.40. By overeenkomst gereduceerde pr(j- zfP volgen» speciaal tarief. i.VVARTJESRl BRlEiv (kleine ud- vejrtentiën) alleen des Zaterdags. 1—5 regels 0.25, elke regei meer 0.10, maximum grootte li regels. Uitsluitend by vooruitbetaling. Inzen ding tot Vrijdagmiddag 2 uur. Elke advertentie moet naam en a(jres vermelden. Opgaaf van abonnementen -;n ad- vertentiën in te zenden aan liet Bu reau: Markt 31, Gouda, Tel. 2745 en bij de plaatselijke agenten. Plechtige Keyuimniis voor de gesneuvelden. Hedenmorgen werd in de drie Ka tholieke kerken door de pastoors der parochies een plechtige Mis van Re- yuim opgedragen voor de gevallenen in den oorlog. De kerken waren overvol en heel veel geloovigen naderden tot de H. Tafel. De catafalk, die voor in de kerk was opgesteld, was bedekt niet de Ne deriandsche driekleur. Aanmelding vreemdelingen. In verband met de vordering tot melding van vreemdelingen, deelt de commissaris van politie mede, dat deze melding van Belgen, Engelschen, Franschen en Polen moet geschieden voor Vrijdag, 31 Mei a.s., 5 uur na middag. Visschen met den hengel per 1 Juni weer toegestaan. Met ingang van 1 Juni is het vis schen met den hengel weer toege staan. Gevangen mogen worden snoek, baars, brasem, bliek, voorn, zeelt en paling. Diefstal van een auto. De politie heeft van de Ryksveld- wacht te Enschedé een aldaar wonen den 20-jarigen jongeman overgeno men, die verdacht wordt van een te Gouda gepleegden diefstal van een auto. Hurrend Vlag soloclarinettist bij de A.O.V. Onze stadgenoot Harrend Vlag is benoemd tot soloclarinettist bij de Arnhemsche Orkest Vereeniging, di rigent Jaap Spaanderman. §0- Nog vier scholen beginnen weer. Morgen beginnen wederom vier openbare lagere scholen, school no. 4 (hoofd de heer J. Ringeling), school no. 7 (hoofd de heer H. J. den Uijl), beide in het eigen gebouw, en school 8 (hoofd de heer J. Torensma) en de Centrale Kopschool (hoofd de fleer J. Eelkema), in het gebouw van school 8. Voor school 8 zal des morgens, voor de Centrale Kopschool des middags les gegeven worden. Het is de verwachting, d it binnen kort ook aan de overige scholen, het onderwijs hervat'zal worden. Medisch doctoraal examen, f Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht I slaagde voor het medisch doctoraal examen onze stadgenoot de heer L. E. j van Hoorn. Verhuizingen binnen de gemeente.' B. A. Zegers van Gouwe 32 naar Flaw. Singel 40; E. v. Zandbergen van Rozendaal 19 naar G. de Bultsteeg 4 R. Kempers van Boelekade 6 naar Boelekade 121; S. van der Hoeden van A. de Vischmarkt naar Groene- weg 12 AJ. Asser van A. de Visch markt 7? naar Groeneweg 12 AW. M. van Vliet van Markt 65 naar Markt 40A. van de Water van Vos- siusstraat 57 naar De Costakade 8; N. Geurts van Da Costakade 45 naar

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 14