Zomer- Abonnementen De Modelwasscherij Voordeelige ^paardersbad, Gouda GOUDSCHE COURANT ZATERDAG t JUNI 1940 Abonnementen L en Adüertentièn De Goudsche Courant Stadsnieuws. Plaatselijk Nieuws. Bergambacht. Boskoop. Haastrecht. Ouderkerk a. d. IJSsel. Oudewater. Schoonhoven. Zevenhuizen. wordt eiken avond by vele duiien- den abonné's bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Berg ambacht, Berkenwoude, Bodegraven, Bozkoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht, Hekendorp, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJs sel, Ouderkerk a. d. IJssel, Oude water, Polsbroek, Reeuwyk, Schoon hoven, Stolwyk, Waddinxveen, Woer den, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gou da 17 cent per week, 0.76 per maand of 2.26 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de be zorging plaats vindt. Postabonnement per kwartaal 3.15. Alles by vooruit betaling. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 ge wone regels 1.05, elke regel meer 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN op een gewone tekstpagina: 13 re gels 1.25. elke regel meer 0.40. Bp overeenkomst gereduceerde prij zen volgens speciaal tarief. kWARTJESRUBRÏEK (kleine ad- vertentiën) alleen des Zaterdags: 13 regejs 0.25, elke regel meer 0.10, maximum grootte 0 regels. Uitsluitend by vooruitbetaling. Inzen ding tot Vrydagmiddag 2 uur. Elke advertentie moet naam en adres vermelden. Opgaaf van abonnementen an ad- vertentiën in te zenden aan het Bu reau: Markt 31, Gouda, Tel. 2745 en bij de plaatselyke agenten.» Ook openbare scholen 1 en 2 beginnen weer. Op Maandag a.s. vangt het onder wijs weder aan op de openbare lagere scholen nos. 1 en 2 (hoofden de hee- ren J. Bruyn en L. Verjaal), beide in het gebouw van school 2. Voor school 2 wordt des morgens, voor school 1 des middags les gegeven. Schouwburg-Bioscoop. Das Lied der Wiiste. Ken verhaal van zeer sterke span ning vormt het gegeven van „Das Lied der Wüste", een film, die afwijkt van het gebruikelijke genre van Za- rah Leander en waarin niettemin deze actrice van ongewoon formaat een veelal domineerende rol speelt en met haar als immer fas'cineerende per soonlijkheid en zang hét dramatisch karakter accentueert. Onder de bezie lende, idealistische leiding van een energiek ingenieur werken in de on metelijke woestijn de inlanders aan de ontginning van de kopermijn, hun mijn, want het is een inlandsche on derneming, die met inlandscji kapitaal inlandsche belangen nastreeft. Naast den ingenieur een andere man uit één stuk, de kapitein van! de troepen, aan gewezen om de vindplaats te bescher men. Twee trouwe eerlijke vrienden, die elkaar in de liefdé, permanent be- concurreeren, maar elkaar de over winning gunnen. Inmenging van een buitenlandsch financier, die slechts als doel kent de mijnen te bezitten, /- TELBF. 2084 Speciaal ingericht voor de opmaak van het FIJNE GOED. „Bedryfswater zoo zacht a,s regenwater." schept de tegenstellingde ingenieur, die de inlanders ten opstand roepr ter verdediging van hun bezit, de kapi tein, die tegen de Beduïnen en hun en zijn vriend heeft op te treden. Daar- tusschen staat de vrm^ Zarah Lean der, geliefde van den ingenieur, ka meraad van den kapitein, doch te van den fimmciër. De ir.trige heeft haar loop, de Regels klinken over de zand vlakte, het avontuur bereikt een span nende climax. De vrouw volgt de stem van li aar nart. Temidden van de druk kende atmosfeer klinkt haar weemoe dig lied, dat de ruimte vuK en de 1 h-Hiders treft. De voorvallen wijzi gen de situatie, de" ingenieur wordt van opstandeling bemiddelaar, de in landers behouden hun rechten en de ai'l>M, gaat weer voort. Sterk is de liefcre gebleven, de vrouw vond haar plaats bij den man en samen zullen z\j hun taak voortzetten om het werk Sf te voltooien. De acteurs hebben hun figuren scherp geteekend en -naast hen staat Zarah Leander, van wier spel opnieuw bijzondere bekoring uitgaat, want haar talent is van die grootte, dat haar gebaar, haar woord en, haar zang steeds weej; boeien en imponee- ren. In het voorprogramma na de jour naals weer een prachtige cultuurfilm van de U.F.A., „De Spaansche rij school in Weenen", een werk van ver fijnde rijkunst van het edele paard, vervolgens een vroolijke Walt Disney- teekenfilm „Microfoon debutanten", en ten slotte een spannend-komische twee-acter „Het raam op de tweede etage". Thaiia-Theater. Het gestolen manuscript en Het dubbele huwelijk. Het min of meer slaperige begin van de tilm „Het gestolen manus cript", een der beide hoofdnummers van Thalia, is wel een groote tegen stelling met hetgeen er"na volgt; een actievolle geschiedenis waarin, in een hoog tempo, de mysteries elkaar op volgen, terwijl daar tusschendoor meerdere komische scènes zijn gewe ven, zoodat de spanning telkens op aangename wijze onderbroken wordt. Een boekhandelaar, die voor z'n ge noegen ook detectivewerk verricht, krijgt opdracht een origineel Shakes peare manuscript te koopen. De ver zekeringsagent, die hem bij den eige naar zal introduceeren, vraagt hem als wederdienst een onderzoek in te stellen naar vermeende diefstallen van door hem verzekerde werken bij den veizamelaar. Bij zijn onderzoek raakt Sloane zelf in moeilijkheden, maar hij blijkt verbluffend handig en weet zich uit verschillende gevaar- lijne situaties te redden. Tot het eind blijft men in het onzekere wie de mis dadiger is; de ontknooping komt ge heel onverwacht en is zeer verras send. Het is in zijn soort een bijzon dere film, vlot gespeeld, met Robert Montgomery en Rosalind Russell het meest op den voorgrond tredend. Door bijzondere omstandigheden en mede door vervoermoeilijkheden kon de aangekondigde tweede hoofdfilm „De Jungle-bruid" niet worden ge draaid. De directie van Thalia is er echt^Jw geslaagd een uitstekende rempïa§ant te brengen met de film „Het dubbele huwelijk", waarin op een heel gemoedelijke manier voor de noodige spanning wordt gezorgd, ter wijl de humor sterk op den voorgrond treedt; echt geestige humor geweven rond een gegeven van liefde en ideeën van onafhankelijkheid en bazigheid. Een rolprent met een goede climax, waarbij de verwikkelingen steeds dol ler worden, zoodat de laatste deelen in een ononderbroken uitbundig ge lach worden beleefd. Uitmuntend spel leveren Myrna Loy en William Powell, ook Florence Rice en John Beal ver tolken hun rollen uitstekend. Men doet een kind groot onrecht aan, indien men het hiet gewent aan sparen; omdat spaarzaamheid een deugd is.. Bij het in praktyk brengen helpt U de STADS- SPAARBANK, Gouwe 2, hoek Wydstraat. Reünie-Bioscoop. Leven in de brouwerij en Vier meisjes en een cow boy. Het schijnt dat filmkomieken een bijzondere voorliefde hebben voor het spelen van detective-rollen en ook George Formby ontkomt er niet aan. Wanneer men nu bedenkt dat een de tective als regel te maken krijgt met verschillende vormen van misdaad, met alje aankleve daarvan, dan is het begrijpelijk dat een amateur-detec tive /an het slag van George Formby daar heel wat mee te stellen krijgt. En zoo is de naam „Leven in de brou werij" wel heel goed gekozen; in de eerste plaats omdat een groot deel der avonturen zich afspeelt in een bierbrouwerij en ten tweede omdat het er bij een en ander zéér levendig toegaat. Wat een wederwaardigheden overkomen den, stuntéligen ,amateur- 'detective bij 'zijn pogingen om een valsche munters-bende te ontmaske ren Hij werkt met een vingerafdruk ken-systeem ee.n eigen uitvinding dat onfeilbaar moet gijn, maar dat hem nu en dan rare parten speelt, hij overwint zoo tusschen z'ijn werk door een gevreesd worstelaar, levért ver woede gevechten met de bendeleden en slaagt er zoowaar in de zaak op te lossen. Men ziet hier weer George Formby op zijn best en dat beteekent: lachbuien van de eerste tot de laatste meter film. En lachen is nog steeds gezond! Gene Autry, de zingende cowboy, speelt de hoofdrol in de tweede film: „Vier meisjes en een cowbpy". Een aarftrekkelijke wild-west-film met goeden inhoud, spannend en humoris tisch, het laatste wel voornamelijk door het optreden van Gene's dikken vriend Frog, uitgebeeld door Smiley Burnette. Bovendien geeft ook deze film schitterende landschapopnamen, die het prachtige land waarin dit ver haal zich afspeelt, ten volle recht doen wedervaren. UIT VRÖEGER TIJDEN. De „Goudsche Courant" meldde: 75.jaar geleden. Sinds eenige weinige jaren is in het naburige België met den meest gun- stigen uitslag in werking eene maat schappij van onderlingen bijstand in geval van schade door den hagel. Met den aanvang dezes jaars, heeft deze maatschappij van onderlingen bij stand haren werkkring ook tot Ne derland uitgebreid, waar zij als mede directeur wordt vertegenwoordigd en bestuurd door den heer P. M. Mon th'n, notaris en sinds 1850 directeur der „Assurantie-maatschappij vodr roerende 'goederen enkel van landbou wers en veehouders onderling, opge- rigt fe Oudewater" en thans geves tigd te Gouda. 50 jaar geleden. In „de Romein" alhier had plaats dc verpachting voor 6 jaren van het Bluemendaalsche verlaat.. Er waren 3 nscfii'ijvingsbiljetteii ingekomen; de hoogste inschrijver was C. Furrer voor 310 per jaar. 25 jaar geleden. In de in Hotel De Zalm gehouden veiling door notaris Cambier van Noo- ten van 6 aandeelen, elk ad 1250 der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, 'waarvoor veel belangstelling was, werden deze verkocht voor den gemiddelden koers van 387 (4 1 JUNI—1 OCTOBER 1940. REIN EN ZUIVER WATER. Ook autobusdi'ensten naar- Krimpen, Zwammerdam en Lekkerkerk toegestaan. Ook voor de autobusdiensten Krim pen a. d. IJssel—Gouda van de N.V. Do fJsel te Krimpen a. d. IJssel, ZwammerdamBodegraven—Gouda van H. C. van Bunningen te Bodegra ven en LekkerkerkBerkenwoude— Gouda van de N.V. Autobusbedrijf- A. M. van Eldik te Gouda is ontheffing verleend Van het Verbod tot het af leveren en gebruikyn van motorbi and- stof.- Niet met z'n tweeën naast elkaar fietsen. Namens den Ortskommandant deelt de commissaris van politie mede, dat de Duitsche autoriteiten geenerlei verantwoordelijkheid op zich zullen nemen, indien een aanrijding ge schiedt van een wielrijder, die naast een anderen wielrijder rijdt. Ieder wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is, dat wielrijders niet naast, doch achter elkaar rijden, waarbij de uiterste rechterzijde van den weg gehouden moet wórden. Rijwielverbod Graaf Florisweg. gewijzigd. Met ingang van heden wordt het rijwielverbod voor den Graaf floris weg vanaf vden Bodegraafschen Straatweg naar den Ridder van Cats- weg, dus stadwaarts, opgeheven. In omgekeerde richting .blijft het ver bod gehandhaafd. 1 Jongen van fiets gevallen. Gisteravond is in de Prins Hendrik straat een 14-jarige jongen met zijn rijwiel gevallen. Hij kreeg een bloe dende hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. Per auto is hij naar huis gebracht. G.Z.C, tweede iif wintercompetitie. De eindstand *»n afdeeling I van de winterwatei-polocömpetitie van den Zwemkring 's-Gravenhage luidt: H.Z. en P.C. 2 8 6 1 1 13 39—16 1.62 G. Z. C. 8 5 0 3 10 41—23 1.25 Maas comb. 8 3 2 3 8 2124 1. Z.I.A.N. 2' 8 3 2 3 8"26—32 1.— Z.W.I.P. 8 0 17 1 19—51 0.12 Op het viertal. Ds. H. C. Leep staat op het viertal vooi- een bij de Vrije Evangelische ge meente te Franeker te beroepen pre dikant. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 30 Mei: Elizabeth-Ma- rigje, d. van P. Baas en A. Crofmvijk, Vossenbruchkade 29. ONDERTROUWD: 29 Mei: J. Kerk en W. $t. Straver. A. van Boven en S. B. van den Berg. C. J. Hou- dijk en C. M. Duits. P. J. Kessels en H. M. van Uunen.' P. Stasse en M. A. Van de Water.*— P. L. J. van Soest en J, Straver. jA. Scholten en L. D. Verhagen.J. Koemans en H. M. Bakker. OVERLEDEN: 29 Mei: Maria Cor nelia Lafeber, wed. J. J. van Hou- weninge, 72 j. 30 Mei: Johanna Looijaard, wed. A. IJpelaar, 63 j. a V» AGENDA. Thalia-Theater: 't Gestolen manus cript (met Robert Montgomeiy en Rosalind Russell) en Jungle bruid (met Anita Page en Charles Star- rett). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Keuiue-Bioscoop; Leven in de brou werij (met George Formby) en Vier meisjes en een cowboy (met Gene Autry). Aanyang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6, uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Y\ oensdag 2 uur matineeVier meis jes en een cowboy. Si -uw u. BioscoopDas Lied der Wüste (met Zarah Leander). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Dagelijks, behalve Zondag, Spie ringstraat 113: Gelegenheid tot inen ting tegên typhus en paratyphus. 8 Juni, s uur, De Beursklok. Feest avond balalaika-orkest Kasanska Bai- Rala o. 1. v. Harrend Vlag, na afloop bah Zondagsdienst doktoren. Bij afwezigheid van den huisarts ztjn van Zaterdagmiddag 3 tot Zon dagavond 12 uur te consulteeren de doktoren dr. Arn. Beek, Lange Tien- d,eweg 54 (telefoon 3181) en J. G. W. F. Bik, Bleekerssingel 55 (telefoon 3151). Appthekersdienst. Alle apotheken zijn dag en nacht geopend. PREDIKBEURTEN, voor Zondag 2 Juni. Remonstr. Kerk, 10(4 u. v.m. ds. J. Nienhuis. Kleine Kerk, Ver. v. Vrijz. Hervorm den, 10(4 u. v.m. ds. J. van Rossum van Amersfoort. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk, 10(4 u. v.m. pastoor G. P. Gisges. Geref. Kerk, 10, u. v.m. en 5(4 u. n.m. ds. J, P. C. ten Brink. Geref Gemeente, 10 u. v.m. en 5(4 u. n.m. ds. A. de Blois. Chr. Geref. Gemeente, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. ds. A. Dubois. Ned. Geref Gemeente, 10 u. v.m. en 3 en 5(4 u. n.m. de heer Th. Woud- wijk van Hilversum. Woensdag 7(4 u. n.m. ds. Joh. van Weizen. Vr(je Evangelische Gemeente, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. ds. H. C. Leep., v.m. Avondmaalsviering, n.m. Evangelisatie-avond Donderdag 8 u. n.m. Bijbellezing" en bidstond. Ver. Calvijn, 10 u. v.m. ds. Dekker van Voorburg. Predikbeurten -voor Zondag 2 Juni. Ned. Herv. Kerk, 10 uur v.m. en 7 1 uur n.m. ds. Ewoldt. 2.30 uur n.m. Zondagsschool. Geref Kerk, 10 uur v.m. en 7 uur n.m. ds. Terhaak. Uitgetredenen Ned. Hei'v. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. ds. Grisnigt van Gouda. Kind verdronken. In een onbewaakt oogenblik' is het 5-jarig zoontje van den heeT P. Groo- tendorst in een sloot aan de Rozen- laan, achter de ouderlijke woning te water geraakt eri verdronken. Lang durige pogingen door toepassing v.an kujistmatige ademhaling hadden geen resultaat. i Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: M. Tromp en N. van der Willik. GETROUWD: C. Nieuwesteeg, 28 j. #n P. G. Horrick, 30 j. GEBORENJacoba Hendrik a, d. v. P. Mijderwijk en M. Both. Catha- rina Cornelia, d. van P. van den Berg en M. P. Loback. OVERLEDEN: Masje van Klave ren, -wed. van A. van Oijen, 69 j. Maarten Grootendorst, 5 j. Coöp. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling". 31 Mei. Rozen per bosPeyhtold 30—51, Wendland 20—35. Hadley 30 41, Duisburg 20—31, "Briarclif 30 45, Vierlanden 3051,' Rosalandia 2041, Florex 40—66, Edith Helen 50, August Noack 2040, Else Poul- se« 3044, Gloria Mundi 4072, El len Poulsen 30—44, Paul Grampel 30 —50, Rosa Mundi 60—92, Queen Ma ry 25—35, Orange Triumph 60—92 ct. Diversen'per.bosViolierën dubb. ONZE BEZORGKRING WEDEROM UITGEBREID. Aan de gemeenten, waar de Goud sche Courant eiken dag aan de abon né's door een plaatselijken agent wordt bezorgd, zijn er wederom 2 toe gevoegd, n.l. Polsbroek en Woerden. 2032, Lathyrus 510, Pioenen in soorten 3047, Papaverbloemen 23, Clematis Durandi 15, idem Prins Hen drik 75, idem Mevr. Ie Coultre 80 ct. Jongetje aangereden. Op den nieuwen provincialen weg is hedenmorgen het vijfjarig zoontje van den heer Th. van Someren van het Kerkewegje, toen de jongen spe lenderwijs plotseling den weg over stak, aangereden door een auto. De bestuurder remde nog uit alle macht, maar de afstand was te kort om een botsing te voorkomen. De knaap werd ernstig aan het hoofd gewond. Nadat dr. .Hakkenberg de eerste hulp had verleend," is de jojgen naar het Sint Jozefpaviljoen W Gouda gebracht. Den autobestuurder treft "geen schuld. Predikbeurten Zondag 2 Juni. Ned. Herv. Kerk, 10 uur v.m, ds. J. G. Woelderink. 7 uur n.m. Voorganger onbekend. Wijkgebouw (Lageweg), 10 u. v.m. en 7 u. n.m. de heer A. de Redelijk heid, g.o. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. ds. D. A Vogel. Opening zwembad. Heden is het zwembad alhier ge opend. Predikbeurten voor Zondag 2 Juni. Ned. Herv. Kerk, 10 uur v.m. ds. D. J. van de Graaf. 6 uur n.m. ds. A. P. Plomp, van Nieuwpoort. Minderheidsgroep, 6 uur n.m. ds. P. J. Molenaar van den Haag. Refh. Geref. Gem., 10.30 uur v.m. ds. H. C. Luyt. Geref Kerk, 10 uur v.m. en 7 uur n.m. ds. J. Hoekstra. Leger des Heils, 1011 uur Wydings- dienst in het lokaal Oranje-Gjirde: Voorganger de heer A. Adler. Predikbeurten voor Zondag 2 Juni. Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur v.m. en 7.30 uur n.m. Ds. Tj. Tak. Geref. Kerk, 9.30 uur v.m. en 7.30 uur 'n.m. Ds. W. G. Bovendorp. Remonstr. Kerk, 10.30 uur v.m. Ds. H. Cramer van Oosterbeek. Geëvacueerde koeien. De in deze gemeente ondergebrach te geëvaeueerde koeien worden thans Weer naar de plaats van herkomst vervoerd. jSHET HEENGAAN VAN DE KONINGIN. Een ernstig woord van Zaandam's burgemeester. Bij de opening van een militair te huis te Zaandam heeft de burgemees ter, mr. In 't Veld, een ernstig woord gesproken. - Deze zeide volgens de Zaanlander "o.m. dat de eenheid van Nederland- sefte bevolking door deze moeilijke da gen sterker geworden is. Wij zullen schouder aan schouder hebben te staan, om onze geestelijke goederen te verdedigen. Deze goederen worden niet bedreigd door de Duitsche bezet ting, zooals de Duitsche opperbevel hebber zelf' heeft verklaard en de Duitschers zelf hechten immers ook veel aan de versterking van het na tionaal bewustzijn. Maar het gevaar bedreigt ons van binnen uit. Ik con stateer onder de burgers een geeste lijke moeheid. Dat kan ik begrijpen. Wij zijn gedeprimeerd 4oor de ge- Jpfeurtenissen en niet alléh zijn die depressie te boven kunnen komen. Vele zijn daardoor geneigd, om alles oveTl te geven. Daarom .hebben wij noodig een sterke geestkracht, om te waken over ons geestelijk bezit. Wan neer dit gebouw van buiten af in puin wordt geschoten, dan hebben wij er ons bij neer te leggen, maar het is erg, wanneer wij zelf dit gebouw gaan afbreken. Daarom heeft het mij pijn gedaan, dak in vele kringen van ons volk gesproken wordt over de Konin gin op een wijze, welke zeer valt te betreuren. Oranje is de hoekstfen van

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 11