KANAAL- EN NOORDZEEKUST IN DUITSCHE HANDEN NIEUWSBLAD VOOBC GOUDA EN OMSTREKEN Schouwburg-: en concertzalen in één complex Zaterdag 1 Juni 1940 Laatste tegenstand voor Duinkerken OPHEFFING VAN DE WERKLOOSHEID De strijd bij Narvik OVERZICHT VAN DE SITUATIE AAN HET WESTFRONT Slag in Vlaanderen catastrophe voor geallieerden Britsche kruiser gezonken VERZOEKEN OM SCHADELOOS STELLING IV Duitsche persstemmen Maatregelen- aangekondigd DE UITGEBRANDE STATENbAM OP DE .RIVIER Voorloopig comité NA DRIE WEKEN Duitsche troepen diep in Noord-Frankrük Ll_ Britsche soldaten keeren uitgeput naar huis Paniek in Parijs De Parijsche correspondent van de Zuid-Slavische V r e m w bericht, dat de jongste berichten van het Noorde lijke oorlogstooneel in Parijs een paniek hebben veroorzaakt. De bevol king is naar de stations gerend met achterlating van have en goed, teneinde zoodoende sneller naar het binnenland te kunnen komen. oorlogvoering te Catastrophe voor Je geallieertten i- 1' Wegens interneering WIE GEEN WERK HEEFT, ZWAAIT NIET AF GOUDSCHE COUBAMT Dlrléieur F". Bur. Markt 3I..T»t.' 271% Postauo 4'tnn Het frontbericht van het D.N.B, van gisteravond luidde als volgt: De Fransche troepen, die in Vlaan deren en Artois stonden, zijn in hoofd zaak vernietigd of gevangen genomen. Slechts in enkele1 stokken bosch en in weinige plaatsjes trachten uiteengesla gen deelen van de verslagen Fransche legers den onverbiddelijken loop van bet noodlot door laatsten tegenweer nog iets op te houden. Er zullen ver- 'tnoedeüjk nog eenige dagen vgrloo- pen tot de definitieve getallen voor gevangenen en buit, die als resultaat van een grootsch opgezette operatie van drie weken uniek zijn in de krijgs geschiedenis, vaststaan. Na den opperbevelhebber van het negende leger, generaal Giraud, is nu ook do opperbevelhebber van het eer ste Fransche leger generaal Prioux, in gevangenschap geraakt. Zonder voor uit te loopen op het samenvattende overzicht kan reeds thans worden gezegd, dat de aantallen der gevangen Fransche generaaisdaarmede geens zins zijn uitgeput. De laatste tegenstand voor Duinker ken wprdt geboden op een smal gebied, dat „een diepte van ten hoogste 10 km. heeft. Van een corridor naar de kust is in het geheel' geen sprake. De weerstocstand, die ongunstig is voor krachtiger optreden ,0van lucht strijdkrachten, komf den vluchtenden Britten ton goede. Dirhte nevels in hét Kanaal nemen lukraak vluchtende Engcls£he soldaten in hun hoede. net tijdstip is niet'ver meer, waarop van Abbeville *t.ot aan de Duitsche grens de Kanaal- en Noordzeekust volledig in Duitsche handen is. De beheersching van deze kuststrook is voor de verdere ontwikkeling van den oorlog van beslissende beteekenis. Intüsschen stelt de strijd aan de ku'st veelzijdige militaire eischen. Hat optreden van piarine-artiHa- rie-reghnenten is op het naar het Westen verlengde kustfront ge schied. Deze speciale troep van de Duitsche marine is opgerukt in de stellingen aan de Neder- 1 and sc he, Belgische en Fran sche kusten om hier kustbattcrijen van allerlei kaliber te bezetten of te versterken met nagezonden en opnieuw opgesteld materiaal. In den wereldoorlog vormde het marinccorps in Vlaanderen onder lei ding van admiraal Von Schroeder, die den bijnaam „leeuw van Vlaanderen" kreeg, den tot de kust naar voren ge schoven vleugel van bet Westelijke front Op dit corps, dat deelnam aan de verbitterdste gevechten op - de Ylaamsche slagvelden, berustte ook de last van een vijandelijken druk uit zee, die toendertijd niet kon worden verminderd door een sterk luchtwapen. Thans behoeft een soortgelijke lani- dingsbedroiging op deze kuststrook niet te worden verwacht. De hier in den wereldoorlog gevoerde afwecr- strijd is vervangen door den aanval. Het grootste deel van onZe divi sies vrij voor nieuwe taken, zoo schrijft de Deutsche AllgeVnee- ije Zcitung. Het grootste deel van de Fransche troepen in Noord-Frank rijk vernietigd, luidt het opschrift van de Berliner Lokal Anzei- g e r. Frankrijk's noordelijke legers vernietigd, aldus het opschrift van de Berliner Boersenzeitung. Ook de N-achtausgabe wijst op de steeds meer om zich heen grijpende ontbinding van de Engelsche en Fran sche strijdkrachten in Noord-Frankrijk Hoever deze ontbinding reeds is voortgeschreden en hoe vreeselijk de luchtslag van gisteren boven het Kanaal is geweest, komt duidelijk tot uiting in de berichten der bladen uit Londen. De Lok a 1-An ze i ger wijst erop, dat in de laatste 24 uur nog slechts wrakken van het Britsche expeditieleger in de verschillende ha vens aarr de Oost- en Westkust van Engeland aan. land zijn gezet. De toe stand der soldaten is onbeschrijfelijk. Zij waren totaal uitgeput. Hun vlucht over het Kanaal vormt het vreeselijk- ste deel vaa hun wederwaardigheden. Zelfs ver in. het Kanaal, tot bijna vlak onder de Engelsche kust, zoo schrijft het blad, hebben de vliegtui gen de vluchtende schepen achter volgd. De geheele bevolking van Zuid en Oost-Engeland is onder den indruk van de dramatische verhalen over de wederwaardigheden van het vernie tigde Britsche expeditieleger en weet thans uit eigen aanschouwing met zekerheid, dat Engeland een zwaren nederlaag heeft geleden. lederen dag wordt de catastrophe in Vlaanderen, waardoor de Fransche Noordelijke legers van Blanchard, Prioux en Giraud en de massa van het Britsche expeditiecorps onder genersfhl Gort volledig vernietigd wordt, duidelijker. Ook de Berliner Boersenzei- t u vestigt de aandacht op de voort gaancfe vernietiging na den zwaren nederlaag vande Fransche en Engèl- schb legers en schrijft: „De reeds eer gisteren verrichte gevangenneming van den opperbevelhebber van het eer ste Fransche leger, generaal Prioiix, doet de graad van ontbinding vermoe den. Diegene van de Engelsche solda ten, die aan de insluiting, de Duitsche aanvallen, do granaten van het ver dragende -Duitsche geschut, de bom men in het Kanaal of aan de torpedo's van de Duitsche „Schriellboote" is ont snapt, komt in de Engelsche haven in een toestand aan, die door een .journa list dramatisch is weergegeven. Van 4e zijde der Duitsche autori teiten hier te lande zijn gisteravond 'enkele maatregelen aangekondigd, die van groot belang zijn. Bij den door den Fuehrer benoemden rijkscom missaris en zijn staf en de met hem samenwerkende instanties in Duitch- land, zijn groote plannen in—voorbe reiding tot opheffing van de werk loosheid, den wederopbouw van ons land en het verhoogen van het levenspeil der bevolking, in het bij zonder van de arbeiders. Verzekerd werd, dat de Duitschers ingeen geival zouden dulden een eventueel uitmergelen van ons land en dat een overstrooming van Neder land door menschen, die hier niet be- hooren, zal worden verhinderd. Deze Maatregelen zullen geheel liggen in de lijn van de rede van den Rijks commissaris Rijksminister Seyss-In- quart, waar deze verklaarde, dat geen verder gaande beperkingen van de volkshuishouding enden levensstan daard zullen worden ingevoerd dan vereischt worden door den ópgedron- g#h oorlog en de lotsgemeenschap van Nederland en Duitschland. De bezorgdheid, die hier en daar is ge bleken te dien aanzien, zal door deze verklaring geheel ongegrond kunnen worden geacht. Ten aanzien van debewerir.g, dat de Engelschcn en Fr'anschen na de bezetting van Narvik de verbinding met Zweden over den spoorweg tot Riksgraensen hersteld zouden heb ben, verneemt het D.N.B. van offi- cieele zijde het volgende: Het spoorwegtraject van Narvik tot aan de Zweedsche grens is onge veer 50,Jcm. lang. De Duische troe pen hebben het gehèele traject met uitzondering van bet kleine deel, dat door de stad Narvik leidt, krachtig ln handen en beveiligen ook het ter rein rondom dezen spoorweg door ver naar het noorden en zuiden vooruit geschoven opstellingen, tegen lederen vijandelijken aanval. Een blik-öp de kaart bewijst, dat door de bezetting vah de stad Narvik nog lang geen verbinding met Zweden tot stand is gebracht. De bezetting, van Narvik heeft dus geenszins de beteekenis, die men er aan hecht. Men schrijft ons: Schouwburgen en concertzalen in Rot terdam zijn afgebrand. Er zal dus voor eerst geen gelegenheid bestaan voor tooneel-, opera-, muziekuitvoeringen an ders dan in zalen, welke slechts het karakter van een noodvoorziening dra gen. Alleen de kleine concertzaal in het gebouw van de Nieuwe Beurs wordt zoo<.spoedig mogelijk voltooid. Rotterdam staat dus voor het vraag stuk om maatregelen te treffen om in het ontbrekende te voorzien, zoodra dit financieel mogelijk zal zijn, en de ma- terialenvoorziening het toe zal laten. Van den"nood zal een deijgd gemaakt kunnen worden door zooveel mogelijk de nieuw te bouwen zalen in één com plex te verecnigcn. Dit complex zal dan op een aan de bestemming waardige Het uirak aan de uitgebrande Statendam te Rotterdam Over den terugkeer van enkele Britsche afdeelingen uit Vlaan deren meldt het Zweedsche Nya Dagligt Allehanda uit Londen, dat deze soldaten met holle oogen, hongerig en vermoeid, in Engeland zijn aangekomen. Velen waren zoo afgemat, dat zij aan land moesten worden gedragen. Er zijn troepentransporten verder naar bet Noorden gezonden. Be halve transportschepen gebruikt men ook kleine booten en zelfs vlotten om het Kanaal over te steken. De Parijsche correspondent van de Zuid-Slayische Politik^ deelt mede,n dat al het goud en de geldswaardige papieren der Belgische banken reeds bij het uitbreken van den oorlog naar Frankrijk zijp verstuurd. Ook de kroon en de edelsteenen van den Belgischen koning zijn in Frankrijk. Men mag aan nemen, aldus de correspor ent, dat op deze wijze voor een wcarüe van acht milliard francs uit België is wegge bracht. De Londensche pers 'staat in het teeken van de poging tot vluchten der Engelsche troepen uft het Vl&amsche operatieterrein. fcelfs de Londensche radio merkt op, dat de Engelsche troe pen, die wederom Engelschen bodem hebben bereikt, zeer uitgeput zijn en in den laatsten tijd aanzienlijk onder een gebrek aan levensmiddelen te lijden hebben gehad. De militaire deskundige van de Evening Standard noemt de nederlaag in Noord-Oost-Fraokrijk een zware slag voor de geallieerden. In het hoofdartikel van de Evening News wordt gezegd, dat het Engelsche volk thans de feiten onder het oog moet zien ën dié feiten tot in bijzonderheden moet leeren begrijpen. Het grootste deel der troepen is op een smalle landtong' bij Duinkerken samengedrongen en levert tegen de heftigste land- en lucht aanvallen zware gevechten voor den terugtocht. De weg naar de kust is alleen nog overgebleven. De terug tocht gaat stap voor stap en moet op zee worden voortgezet. Het verlies aan materiaal moet enorm zijn. De troepen hadden géén tijd meer het wegvoeren van tanks, geschut en voorraden te dekken. De terugtocht uit Vlaanderen is in geen geval door de capitulatie van het Bel gische leger Veroorzaakt. De ware oor zaak voor deze nederlaag ligt in de Duitsche superioriteit wat betreft ge-' vechtsvliegtuigen en gemotoriseerde infanterie. De militaire medewerker van de DsMly Telegraph schrijft, dat de nieuwe Fransche generale staf thans waarschijnlijk probeeren zal zooveel mogelijk tijd te winnen teneinde de wapens en troepen volgens de theorie der moderne ganiseeren. De New Yorksclfe bladen werden gisteren geheel behecrscht door de Duitsche overwinning in Vlaan deren. De Amcrikaansche openbare meening bemerkt met ieder nieuw* bericht meer en meer, hetgeen haar tot dusver gedeeltelijk door de pers werd onthouden, dat namelijk een Duitsche overwinning gelijk te stellen is met een vernietigingsslag en een catastrophe voor de ge allieerden. De door de agentschappen en de coi; respondenten van de groote jNew York- sche bladen gegeven ooggetuigever slagen van de eerste terugkeerende ge slagen troepen, hebben hier grooten in druk gemaakt. De^TewYorkTimes spréékt van een „ongeluk in Vlaan deren" en zegt, dat de overweldigende Duitsche overwinning een militaire prestatie van den eersten rang ist sinds Tannenberg. Het blad noemt als oor zaak voor de Duitsche wapensuceéssen niet alleen de superioriteit van het luebta en tankwapen, doch ook de sarnejwerking in het landleger en de Duitsche tactiek. De volle uitwerking van deze 'tragedie zal, ,zoo- gaat het blad verder, voor de geallieerden nog komen. De verovering van de Kanaal- kust stelt Engeland aan het vreeselijke gevaar van een Duitschen inval bloot. Officieel is te Londen toegegeven, dal de Britsche"'M'uiser Curlew, groot 4290 ton, tengevolge van een bom aanval eenige dagen geleden aan de Noordkust van Noorwegen is ge zonken, Aan het einde van de derde week van het groote offensief aan het Westelijke front mcldt'het D.N.B. van deskundige militaire zijde het volgende resultaat: 1. Het Belgische leger heeft geca pituleerd en is voor den strijd volledig uitgeschakeld. De Duitsche troepen staan aan de Belgische kust. 2. Het Fransche eerste, zevende en nagende leger zijn in den grooten ver nietigingsslag in Vlaanderen en in Artois, uiteengeslagen en bijiten ge hecht gesteld. De voortzetting van de Fransche Maginot-liniê naar het Noord-Westen is van de kust bij Duin kerken tot Montmédy bedwongen en in Duitsche handen. Een nieuw. Duitsch front strekt zich 'uit van de Fransche Kanaalkust bij Abbeville, de Somme op,langs de Oise en de Aisne tot de Maas ten Zuiden van Sedan. 'Daarmede is het Duitsche front tot op rond 100 km de Fransche hoofdstad Parijs gena' derd. De Duitsche luchtmacht be- heer'scht niet slechts dc lucht boven dit front, doch drfhfjt ook diep door in het vijandelijke achterland, 'waar verzamelpunten en opmarschbases onder haar voortdurende controle en wapenbereik liggen.. 3. Het naar hét vasteland gezonden Britsche expeditiekorps is in Vlaan deren, vernietigd. Van de Belgische en Fransdhe Kanaalkust uit beheer schen het Duitsche leger, de marine en de luchtmacht het smalste punt van het Kanaal en den toegang tot de Thèepis. Van de nieuwe steun punten aan de Kanaalkust uit is de Duitsche weerwacht, evenals de mari ne, in staat doeltreffende aanvallen op Engeland te ondernemen. 4. De belangrijkste verbindingswe gen en spoorbanen voor den étappe- dienst door België en Noord-Frankrijk zijn in Duitsche handen. Door het spoedige herstel hiervan is de ravi- tailleeriftg van den Noordelijken vleu gel' van het Daitsche leger in Frank rijk verzekerd. 5. In Duitsche handen zijn echter ook de buitengewoon belangrijke Belgische en Noord-Fransche kolen mijnen en industriecentra. Aan het einde Van de derde week van het offensief hebber) de Duitsche troepen derhalve het geheele Britsch- Fransche stootleger uitgeschakeld en vernietigd -en tja* front over 300 km. van de Duitsche grens naar het Westen verlegd; zij staan diep in Noord-Frankrijk, gereed voor nieuwe taken. De Britsche troepen bieden nog tegenstand op een kuststrook langs hef Kanaal tusschen Duinkerken en NSeuwpoort met een breedte van on- gevè'er 45 km. Dediepte van dit frontoverblijfsel -van het binnenland tot 'de Trust bedraagt nog slefchts 10 k.m. op'zijn hoogst. The Britsche leiding tracht blijkbaar, ook met achterlating van wapens en uitrusting tenminste nog zooveel mogelijk man schappen op de scheper, te redden. De Duitsche aanval is echter aan het front Furnes-Bergues en ten Westen van Duinkerken reeds weder aan den gang om ook deze laatste rest der Britsche troepeh weg te vegen, plaats in het nieuws stadsplan kunnen verrijzen. Combinatie biedt het voordeel, dat de exploitatie van elk afzonderlijk gun stiger wordt. Op kosten van directie en personeel, verwarming, enz. kan worden bespaard. Het financiecle belang kan nog meer worden gediend, indien in een complex één of meer commercieels za ken worden gevestigd Filmtheater, ma gazijnen, café, hotel misschien, het zijn alle ondernemingen, waarvan de keuze van vestiging tljpns vrij staat. Het denkbeeld van de stichting van een centraal sgebouw in den bovenom schreven zin, heeft de ihstemming van ir. W. G, Witteveen, die er met zijn stadsplan zeker rekening mede zal hou den. Een voorloopig comité, bestaande uit: mevr. J. B. C. Sjolloma's Jacob, en'de heeren J. Th.,Berkemeier, W. Dutilh, mr. J. R, Goddard, H. M. Kraayvanger en ir. A. Plate, heeft zich gevormd, om het denkbeeld ingang te doen vin den en zoo mogelijk stappen voor ver- zenlijking te doen, zóodra het oogen- blik daartoe zal zijn gekomen. Het comité wanscht zich niet in de plaats te stellen van besturen van ven nootschappen of vereenigingen, welke vroeger tooneel- en concertzalen exploi teerden en die meenen deze taak weder ter hand te kunnen nemen. Het beveelt echter in aller belang aan, om niet zelf standig plannen tot nieuwen bouw te ondernemen, -zondcr.dat eerst onderling overfeg wordt gepleegd. Tijdige mede- deelingen aqn het genoemde comité zijl- Ten daarom op prijs worden gesteld. Alle verzoeken tot schadeloosstelling, in verband staande met de interneer'ng van personen, welke interneeringen in de eerste dagen van den oorlog door sommige tgoepencommandantcn zijn be volen ingevolge artikel 33 der Oorlogs- wet, dienen schriftelijk te worden ingediend bij de advies-commissie vorderingen, Alexanderstraat 15, 's-Gra- venhage. De verzoeken moeten vermelden de naam, de voornamen, het jüiste»adres (gemeente, straat en huisnummer) van degene, die in bewaring was. gesteld, de plaats waar zulks is geschira en zoo mógelijk-door wicn zij is gedaan. Het verzoek dient tevens een alge- meene opgave van de geleden schade te bevatten. De verzoeken moeten vóór 1 Juli zijn gedaan. Bij de volgende étappe van de demo bilisatie mag een militair alleen dan met groot verlof worden gezonden, iitdien hij aan den commandant van het betrokken enkelvoudig oorlogs onderdeel een verklaring van werk gevers, familie e.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongeven- den arbeid dan wel andere wijze in eigen onderbond kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Deze. verklaring moet zijn gelegali seerd door den betrokken burgemees ter en voor hen, die in overheidsdienst zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. Aangezien een Volgende étappe van demobiliseeren binnenkort is te ver wachten, wordt aan alle militairen, die voor grootverlof in aanmerking wenschen te komen, in overweging ge geven voor de verkrijging van de ver klaring reeds thans het noodige te verrichten. Gedemobiliseerden kunnen geen aanspraakdoen gelden op steun verlening wegens werkloosheid. - HARING NAAR DUITSCHLAND. De export van haring naar Duitsch land is een feit geworden. Er moet een belangrijk kwantum gekaakte haring daarheen verzonden worden, tegen de prijzen zooals deze ook voor het eerste en 'tweede kwartaal 1940 waren vast-, gesteld. De levering moet binnen 10 12 dagen 'geschieden. ition •IES RTElj Len sndal tairci ens den Tdari IONS t aai tore» ■.n nl len rdan

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1