Rotterdam aan den overkant Vluchtelingenzorg te Schiebroek Nieuwe Binnenweg!81 -Tel 31407 Correspondentie. I - HOEDEN - HEERENMODES twttvt gxiW <FW»mi T ZATERDAG T TDTfT Tftf Zevenduizend Rotterdammers geherbergd Nog duizend over De organisatie Hel laatste wJrk Kleeding en dekking VERKEEREND VERKEER BOYMANSSTRAAT 3 e= MOSSELTRAP 3 Thans: Een zelfstandige stad De gesmade stoomtram GECONSERVEERD (tUND- VLEESCH GESTC HET HENGELSEIZOEN GEOPEND PLAATSKAARTENBUREAU STATION D;P. De Matthaus-Passion Excelsior blijft haar uitvoeren Noodlijdende artisten. AGENDA VAN GEBOORTE DAGEN DE ARBEIDSOVEREENKOMST VAN DEN SCHEPELING Md P««te energie zijn In de ge beente Schiebroek op li Mei, toen ,ich in den namiddag een stroom van vluchtelingen uit Rotterdam in de richting ran den Kleiweg en den Ring dijk voortbewoog, maatregelen ge- troffen, zooveel mogelijk nood te lenigen. Ongeveer 7000 vluchtelingen streken in Schiebroek neer, dus het san tal inwoners van de gemeente was plotseling meer dan verdubbeld. Men was echter voorbereid op een groote; zij het niet zóó'ri groote, bevol- kfngstoeneming, want er werden geëva cueerden uit geïnundeerd gebied ver wacht en in verband, daarmee had een comité uitgebreide voorzorgen geno men. Doch de geevacueerden bleven weg, werden elders onderdak gebracht, en het evacuatie-comité loste zich toen op in eon nieuw comité, het vluchte lingencomité, dat, onder doortastende leiding van de echtgenoote van den burgemeester, mevr. Dhont en den secretaris, den heer Hollenkamp, da delijk in het hoognoodige kon voor zien. Het behuizingsvraagstuk bood althans na het voortreffelijke werk van het evacuatie-comité onder leiding van den heer Smit, weinig moeilijk heden meer. Intusscben was een deel van Schie broek,'het Kleiwegkwartier. mee ge troffen. Op medisch gebied waren echter onder leiding van dr. Albronda 'en zijn echtgenoote, die eveneens arts is, lang van te voren hulpkrachten op geleid, zoodat twee noodziekenhuizen die volledig geoutilleerd waren, één in het Kleiwegkwartier en één aan de Eikenlaan, dadelijk in werking kon den treden. Later werd de ziekenver pleging onder leiding van -mevr. ■Willeboordse gecentraliseerd in het noodziekenhuis aan de Eikenlaan. De moeilijke voedselvoorziening werd, wat de ziekenhuizen betrof, onmiddellijk veilig gesteld door den heer Brouwer, terwijl de heer Pater de zeer noodza kelijke aanvulling van den winkel voorraad regelde. Bovendien zorgde hij ervoor, dat de gemeente, die in den beginne van drinkwater, gas en clec- tficiteit verstoken was, voldoende petroleum kreeg. Voorts werden ingeschakeld twee kookdiensten, één van de V.V.H. voor de ziekenhuizen, onder leiding van mevr. Hoencveld en een tweede voor de vluchtelingen, onder leiding van den heer Pater, bovendien de huis- houddienst van de V.V.H. en de V.V.H.-dienst voor de hulpverleening In de gezinnen. Ondanks de bijzondere en niet ver wachte moeilijkheden waarvoor men kwam te staan, grepen de raderen van het mensehlievend hulpbetoon nauw keurig in elkaar. De voedselvoorziening voor de vluch telingen werd in Arcadia, dat tevens hoofdkwartier van het' algemeene comité werd, behartigd. Drie maaltij den per dag, met melk voor de kinde ren, voorzagen ruimschoots in de be hoeften. Na een paar dagen kon_Jii gebouw De Harmonie aan den Klriweg een filiaal worden geopend. Aanvan kelijk werdende groote hoeveelheden voedsel in de boerderijen van Van E.vk aan den Ringdijk bereid, later werd een overeenkomst getroffen met het slagcrsbedrijf Wcnsveen. de onderdak gebrachte vluchtelingen grondig is verricht .Een probleem apart u-a^ de dekking cn kleeding Deze afdeeling van het vluchtelingencomité werd onder be heer gesteld van mevr. Wagener. Kon zij in den beginne slechts beschikken over de voorraden van Maatschappe lijk Hulpbetoon, de Gereformeerde kerk en de Katholieke kerk, zoodat, met steun van ingezetenen, in elk ge val in het allernoodzakelijkste kon worden voorzien. Spoedig kwamen er ruimer middelen, dank zij dé goede zorgen van den heer Pater, die uit alle doelen des lands kleeren, dekens en bedden naar Schiebroek dirigeerde. Velen, onder wie mevr, Hoeksema, waren den ganschen dag in touw, om het humanitaire werk tot een goed einde te brengen, zoodat men, ook op hygiënisch gebied, den toestand vol komen meester, bleef. Het cómitié be- schikte o.a over .ongelimiteerde meder werking van verscheidene automobilis ten, die in het hezit van een rijver gunning bleven, en over den z.g.i „trapdienst", jongelui, die zich als be reden ordonnanees zeer verdienstelijk maakten. Een belangrijke toeverlaat van het comHé, was de heer Hoel- seher, die voor elk werk klaar stond. Het resultaat van dit alles is thans, dat het noodzakelijke ten behoeve van In den loop der dagen trokken hon derden geevacueerden weer naar Rotterdam, al dadelijk degenen, wier huizen en eigendommen gespaard wa ren gebleven, doch allengs ook velen, die in de stad hun bestaan willen herstellen of die bij familie onderko men konden vinden. Niettemin ver toeven in Schiebroek nog ongeveer duizend vluchtelingen. Een staf van vrijwilligers -is dagelijks ill contact met de nauwkeurig gecatalogiseerde klanten en een groep controleurs is van den vroegen ochtend tot den laten •vond bëzig om alle aanvragen van de vluchtelingen te onderzoeken. Een ge deelte van het voor Schiebroek nog zeer groote aantal vluchtelingen za] naar elders afgevoerd worden, met het oog op de hygiëne. Bovendien wordt de stichting van een kamp over wogen. De registratie van de vluehte- lingenkolonie ten stadhuize is intus- schen geschied, dus men beschikt nu over alle gegevens om geleidelijk die maatregelen te kunnen treffen, welks een definitieve oplossing van het vraag stuk in het vooruitzicht stellen. Opeens Is nji de fiets de baas In Rotterdamsche straten Op rijwiel, tram en op lijn twee Moet nuen zich thans verlaten. De auto, koning van dein weg, Staat nu op stal te suffen, Zelfs met zoo'n nieuw benzienbewljs Mag hij straks niet meer tuffen. Het sleeperspaard helpt nu weer -braaf Het oorlogsbrood verdienen. Eén haverpaardekracht telt meer Dan honderd op -benzine. De R.E.T. is ook paraat voor zes. Niet slechts spaart zij veel loopen, Maar in- lijn 10 ziet men nog meer Dan In veel bioscopen. De ibakflets, handkar enzoovoort Zijn heel voorname zaken. En 'n onderdeel van t voetverkeer Wordt nu ook: schoenen maken! Dat al voltrekt zich wodervlug. Wij hebben kunnen leeren: Het woord van Breero past ook hier: 't Vehkeer kan smel verkeeren! .TOLE. MIUWSEN Roel1550 Merkwaardig is het verschil in stemming tusschen het oude Rotter dam en de stad op den Linker Maas oever. Men heeft in Zuid van het groote gebenren weinig meegemaakt, heeft daarna gedaan wat men kon om de vluchtelingen uit het centrum zoo goed mogelijk te helpen. En men is er thans weer bezig zijn eigen leven zoo goed mogelijk in te richten op de nieuwe grondslagen. Wat er" „aan den Overkant" aan leeée woningen stond, en dat was heel wat, raakt langzamerhand betrokken. Zelfs Katendrecht, dat met zijn lage huren de menschen niet meer houden kon, is weer geheel bewoond, ten profijte van de neringdoenden aldaar." En al ziet men in Zuid ook wel in, dat er nog heel wat gebeuren moet en gebeu ren kan, voordat men er weer rustig kan leven, de bevolking is er vpor het grootste deel niet verwend, en stelt aan het leven bescheidene eischen, door zijn van huis uit landelijker in stelling. Wel vindt men het over het alge meen jammer, dat men niet meer naar „de stad" kan, doch over het geheel bestond er toch in vele dingen reeds een eigen min of meer georga niseerd leven, en men wil zich daar nu nog meer, op gaan instellen. De stilliggende scheepvaart baart ook in Zuid zorg, doch het gros der Overmaassche bevolking is op het mo ment al tevreden,als het voorloopig te eten houdt. Men heeft êr niets ver loren en zoo zei een gezaghebbend man ons de rest beginnen we weer te vergeten! Jteits de-gesmade stoomtram naar de eilanden komt weer in -eere. Ze kan blijvén rijden trots benzinegebrek en voert aan de groLntenveiiing op den Persoonsdam regelmatig de benoo- digde tuinbouwproducten aan. Voor zoover het export-artikelen zijn gaat 50 procent naar DuitscHtond, doch er is ook daarna nog te v\el, en er komt nog veel meer,- voorat nu ook in Duitschland geleidelijk voldoen de sla van eigen bodem komt. Het Zeeland is de verbinding thans nog slecht, doch de groote aanvoeren zijn pas in de eerstvolgende maand te verwachten. Dan veilt men aan den Persoonsdam per maand gewoonlijk meer dan in de eerste vijf maanden van het jaar. Men voorziet ook aan de veiling nog heel veel moeilijkheden, ook van finan- cieelen aard. Maar de instelling in Zuid is toch weer anders, al is ze ten opzichte van het aanpakken in de toekomst riiet minder energiek. En gelijk gezegd overal waar MUSEA VOOR- VOLKENKUNDE EN SCHEEPVAART. Het Museum voor Land- en Volkenkun de en het Maritiem Museum Prins Hen drik aan de Willemskade zal met ingang van Zondag a s. weer' op de gewone til den voor het publiek toegankelijk zijn. Het Scheepvaartkundig Instituut, vroe ger gevestigd Haringvliet 68. Rotterdam, thans tijdelijk Willemskade 25. zal van Dinsdag 4 Juni a.s. af voor inlichtingen en bibliotheek wederom geopend zijn. De openingstijden ziin van Dinsdag tot en met Zaterdag van 10l men komt, bemerkt men dat gevoel van een voorloopig op zichzelf moeten eigen leven te gaan leiden, meer los staan, een wil om te probeeren een van de oude stad, wat ook aan de winkeliers moed voor de toekomst geeft. Ook zij hopen op een Zuid, dat in zelfgenoegzaamheid hun voortaan in de eerste plaats de klandizie gunnen. Toen Dinsdagnamiddag j.l\de kor poraals C. Keersemaker era M. J, Boogert van de Militaire Politietroe- pen per fiets door de binnenstad sur veilleerden langs de puinhoj/pen aan de Van Spaanstraat, hoorden zij hoe er van achter de bergen puin stem-j - men klonken. Zij stapten afjen ontdek ten vier plunderaars bezia een voor raad geconserveerd rundvjeesch in blikken bestemd geweest voor den Etappendienst te stelen. De militai ren maakten er een einde aan, arres teerden de dieven en namen 16 blikken met vleesch in beslag door hen reeds opgeborgen in meegebrachte boter hammenzakken. Vandaag stonden, zij terecht. Het waren de 34-jarige electrische lasscher G. D., de 28-jarige opperman A. G. H„ de 27-jarige los werkman J. van der W. en de 23-jarige meubelmaker M. B„ allen alhier woonachtig, die ter plaatse niet eens aan het ruimen waren gezet, doch in hun schafttijd van hun werk aan den Middensteiger waren wegge- loopen, omdat zij wisten, dat er vleesch in bussen te stelen was. Zij legden allen een volledige beken tenis af. De bedoeling was natuurlijk geweest het vleesch mee naar huis te nemen. Eén hunner was in een put gesprongen vermoedelijk een kel der waar de blikken met vleesch voor het grijpen waren. "Het bleek Saf verd. H". "Vroeger al eens een offerblok in een kerk had gelicht. President: En dat was niet na een bombardement. Voorts bleek, dat ten huize der ge arresteerden partijen levensmiddelen, ijzerwaren, zeep, sokken en flesschen wijn Waïfeigjgevonden, alles van plun deringen afkomstig^ Het - O.M. vorderde tegen elk der plunderaars 6 maanden gevangenis straf, met last tot onmiddellijke ge vangenneming. De rechter veroordeelde hen tot de gevraagde straf en liet het kwartet direct opsluiten. Raad van beroep. V De griffie van den Raad van Beroep (S.V.) en van het Ambtenarengerecht te Rotterdam, welke voorheen was gevestigd aan de Sehiekade 152a. is thans ondergebracht in het gebouw van den Raad van Arbeid aan de Sche penstraat 100. BETAAL NIET TE VEEL. Bij de politie zijn verscheiden ge vallen bekend geworden van abnorma le prijzen die werden gevraagd voor verhuizingen en andere transporten. Gewaarschuwd wordt geen hoogere prijzen te betalen. De politie zal niet zalf schromen tegen dergelijke praktijken I op te treden. Het noad-plaalshaartenbareaa, dat u/ordt gebouwd aan de lijdt van het Stations plein ven bet Station D.P. Vandaag is het hengelseizoen geopend en direct waren op de walkanten de hengelaars weer present Zondag 26 Mei j.l. is er een comité gevormd, dat zich ten doel stelt door middel van het geven van variété voorstellingen gelden in te zamelen voor door den oorlog gedupeerde Rotjerdamsche Variété-artisten. Om niet in het werk te treden van de reeds bestaande comité's, zooals V.V.H., Roode Kruis, enz. zullen de gelden, welke bovengenoemd comité inzamelt, alleen besteed worden voor geleden schade, zooals voor verloren gegane instrumenten, requisieten, too- neelkleeding alsook zaken en foto materiaal. Het comité bestaat uit de heeren: J. Tavenier, Ferry AssendOrp„ secre taris N.A.O., P. Theunissen. Wuliams- Burns, Hann Roosingh en Rinus de Wilde. Het correspondentieadres is Soeten- daaischekade 64b, Rotterdam. FAILLISSEMENTEN. ARRONDISSEMENTS - RECHTBANK TE ROTTERDAM. 29 Mei 1940} Uitgesproken faillissement: J. A. J. van Winsen, thans zonder beroep, voorheen winkelier in huishou delijke artikelen aan de Zomerhof- straat 11c, wonende Overijsselsehe- traat 102. Rotterdam. Rechter Comm. mr. B. F. Verveen. Cur. mr. W. Noor- dijk. 2 Juni.^ 1873 E. H. Leendèrts; oud-hoofcl eener school. 1874 W. C. Hudig; lid firma Hudig en Veder; oud-lid Gemeenteraad. 1882 mr. J.4 G. Middendorf; notaris 1583 ds. K. Groen; predikant Chr„ Geref. Gemeente Rotterdam- West. 1885 «Joh. Lekkerkerker; aannemér van sloopwerken. 1887 A. J. L. Hoevels; fabrikant. 1888 M. J. Korpershoek Jr.; directeur American Express Comp. 1894 A., J. Kersten; oud-lid Gemeen teraad. 3 Juni. 1856 ds. J. L. de Heer; cm. predikant Ned. Herv; Gemeente, officier Oranje Nassauorde. 1903 Aart Giansdorp; kunstschilder, leeraar Academie van Beelden de Kunsten en Technische Wetenschappen. Weetgraag, alhier. Indien alleen de \erdachte in hooger beroep is gekomen, kan hij terzake van hetgeen in eersten aanleg te zijnen laste is bewezen ver- klaard. slechts met eenparigheid van stem- .men tot een zwaardere straf worden ver oordeeld dan hem bij het vonnis is op gelegd. 368 Tot de muzikale cultuurmonumenten van.onze stad behoorde zonder twijfel de jLitvoermg van Bachs Matthaus- Passion door de Kon. Chr. Oratonum- vereeniging Excelsior. Indien er ooit behoefte heeft bestaan aan een uit voering als deze dan moet het wel zijn in tijden als onze stad thans beleeft en den toestand, waarin Rotterdam voor loopig zal verkeeren. Menig bezoeker van de traditioneele uitvoering in de Zuiderkerk aan de Glashaven zal zich hebben afgevraagd, hoeVhet in' de toekomst met deze uit- voorlig" zal moeten gaan. Ook de dirigent van Excelsior, Phons Dusch, en het bestuur van de zwaar getroffen vcreeniging hebben zich deZe vraag ge steld en haar voor zich ontkennend be antwoord. Gisteravond heeft het bestuur van Excelsior ten huize van den heer Dusch vergaderd en de situatie besproken. De uitgebreide muziekbibliotheek is ver loren gegaan, het archiei, dateerend van 1870 af, met alle tekstboekjes, programma's, verslagen, corresponden tie enz. eveneens, doch het geschiedkun dig overzicht, dat de secretaris, de heer J. C. Andraea. eenigen tijd geleden had vervaardigd, is behouden. Het repetitie lokaal heeft het lot van den vleugel gedeeld en ook dat heeft de vereeniging zeer gedupeerd. Ten aanzien van de Matthaus-Passion stond men nog voor de moeilijkheid dat niet alleen de Zuiderkerk, doch ook het orkest- en koormateriaal niet meer bestaan. Dit laatste vormde echter niet het grootste bezwaar. De meeste koorlijden kennen de „Matthaus" uit het hoofd of bezitten zelf een partituur en het bestuur heeft er hoop op, dat men wei- licht voor het orkestmateriaal geen be roep op andlire vêreenigingen zal be hoeven te doen, „want wie zefv ons' aldus het bestuur, „dat een of andere Rotterdammer ons niet uit dezen nood zal willen en kunnenredden en ons nieuw orkestmateriaal verschaffen? Na ampele bespfekingen heeft het bestuur dan ook besloten, dat het vol gend voorjaar de traditioneele uit voering van de Matthaus-Passion zal worden gegeven, wel op een andere plaats, maar overigens op de wijze, zooals men het van Excelsior is ge wend. Dat de vereeniging haar gewone programma niet zal kunnen afwerken, is ïhsdeze omstandigheden niet te ver wonderen. Excelsior, was gewend ieder jaar twee reglementaire uit voeringen te geven en één buitenge wone uitvoering, die aan de Matthaus- Passion was gewijd. Voorloopig zal nu de Matthaus-Passion deel uitmaken van de reglementaire uitvoeringen, al dus de plannen van het bestuur, die vanzelfsprekend door de binnenkort te houden ledenvergadering zullen moeten worden bekrachtigd. De, andere uitvoering zal, volgens deze plannen, worden gewijd aan het oratorium Der Messias van Handel. Dat Excelsior in deze omstandig heden zijn werkzaamheden met zoo veel moed hervat, bewijst, dat ook deze oude vereeniging haar Rotterdamsche veerkracht geheel heeft behouden. Geslaagd voor Tandheelkundige. Het Departement van Sociale Zaken brengt ter algemeene kennis dat o.a. de navolgende personen het examen, bedoeld in de wet van 13 Mei 1939, Staatsblad no. 801, met goed gevolg hebben afgelegd, op grond waarvan zij in het bezit zijn gesteld van het in artikel 3 van die wet bedoeld diploma en dientenge volge bevoegd zijn den titel van „tandheelkundige" te voeren en de daaraan verbonden bevoegdheden uit te oefenen: L. A. Mettrop en J. C. F. K. de Nobel, beiden, alhier. HOOGWATER TE ROTTERDAM. e Zondag 2 Juni. Ie getij 2.57 - 2e getij^5.22 Maandag 3 Juni. Ie getij 3.53 2e getij 16.18 ZON EN MAAN Zondag 2 Jupi. Zonsopgang 5,25 Zonsondergang 21.51 Maandag 3 Juni. Zonsopgang 5.25 Zonsondergang 21.51 Afnemende maan. ROTTERDAMSCHE GEMEENTE PUBLICATIES UITREIKING VAN STAMKAARTEN^ AAN MILITAIREN. Aan het Distributiekantoor Van Jj-n- nepstraat 43/1 zullen ook Z^rTdag Juni a.s. stamkaarten aan jmTitairen worden uitgereikt van 's morgens 9 uur tot n.m. 4 uur. Dc Directeur van den Distributiekring Rotterdam UITREIKING VAN SCnOENENBONS. Van Maandag 3 Jni af zullen aan de navolgende Distributiekantoren schoenenbons worden afgegeven na overlegging van de stamkaart. j Van Lennepstraat 13/1; Essenburg- singel 27/1; Mauritsstraat 68; Jacob Catsstraat 137; Gashouderstraat 56; Oranjeboomstraat 330; Polslandstraat no. 13. De Directeur van den Distributiékring Rotterdam GENEESKUNDIGE VERZORGING IN HET WESTEN Van Maandag 3 Juni a.s. af zal een afdeeling van den' Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst gevestigd zijn in het schoollokaal aan den Beukelsdijk 51 en wel uitslui tend voor de geneeskundige verzorging (aanvragen van dok- terskaarten, versterkende middelen, orthopaedische apparaten, tandheel kundige hulp, specialistische hulp e.d.), geopend van 8—11 uur v.m., 'zCUks ten behoeve van on- en minver mogenden, wonende ten Westen van den spoorweg Hofplein-Schiebroek-Den Haag en Westelijk van het verwoeste gebied. Zij, die Oostelijk van genoemde grenslijn wonen, moeten zich dus blij ven wenden tot den Centralen Dienst aan den Vredehofweg. De matroos H. had gemonsterd op het stoomschip Breedijk van de Holland Amerika Lijn. Daar H. gedurende de reis ziek werd, bleef hij in een zieken huis te Havana, terwijl 4e Breedijk haar reis vervolgde. Na 5 dagen was H. hersteld. Het agentschap van de H.A.L. te Havana verschafte hem on derdak en voeding, doch betaalde geen loon uit tot het tijdstip, -waarop hij weder op een ander schip kon aan monsteren. H. sprak de Lijn in rechte aan, doch de kantonrechter te Rotter dam ontzegde de vordering uit over weging, dat door het vertrek van de Breedijk het dienstverband tusschen partijen was geëindigd. In hooger be- beroep heeft de rechtbank te Rotter dam het vonnis Vernietigd en de vor dering toegewezen, overwegende, dat wei de dienst van H. eindigde toen hij van boord ging, maar niet de dienstbe- betrekking. De Holland-Amerika Lijn kwam van dit vonnis in cassatie. De Hooge Raad heeft nu het vonnis der rechtbank vernietigd en dat van den kantonrechter bekrachtigt!- en o.m. ontkennend beantwoi d de vraag, of H. aanspraak zou kunnen maken op loon gedurende een'betrekkelijk korten tijd, nu het feit, dat hij den bedongen arbeid niet geheel kon verrichten, het gevolg is geweest van zijn ziekte, (art. 1638 b.w.). Artikel 415 van het Wet boek van Koophandel aldus de Hooge Raad heeft ten opzfehte van de arbeidsovereenkomst van schepelin gen een afwijkende regeling getroffen, waarbij voor het geval van .ziekte ge durende een vast aantal weken recht op 80 van het loon is gegeven. Dit recht is echter slechts toegekend zoo lang dc schepeling niet hersteld is. De wetgever heeft deze beperking welbe wust aangebracht omdat ervan werd uitgegaan, dat te ruim was dc regeling, welke tevoren gold en ingevolge welke, indien de zieke werd achtergelaten, het volle loon moest worden uitge keerd, niet alleen gedurende de ziekte,' doch ook nog daarna, totdat de schepe ling kon zijn teruggekeerd. 1 De gevorderde rijwielen. De gelegenheid voor het herken nen en afhalen vah gevorderde rij wielen In het Feijenoordstadion zal met vier dagen worden verlengd.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3