mulkhulm, de Koningin van net Mala de schilderachtigste stad van het Noorden Van droomende provinciestadjes ff"? en moderne fabriekscentra - SE3S i Merkwaardige tegenstellingen tusschen 10^ Zweden is voor de 'Qieesten onzer terra incognita, dat wil zeggen: onbekend land en het zal dat helaas ook wel blijven, al zou men, met vacantie gaande, even goed koers kunnen zetten naar hel Noorden om de onbekende schatten van Zweden te gaan ontdekken, alswel de in vredestijd haast traditioneelk^reis naar Zwitserland te maken. Zweden doet door z'n bewogen geschiedenis, door de groote tegenstellingen tusschen de bevolking van het Noorden en het Zuiden, dobr het zachte klimaat en de prachtige, natuur, zeker niet onder voor Zwitser land, bekend als het reisdoel bij uitnemendheid. Maar velen vreezen dat de taal een onoverkomelijke hinderpaal zou zijn; men ziet op tegen de omslachtige reis. Maar noch het een, noch het ander mag een steekhoudend bezwaar zijn. Zweden is een land. om er heen te gaan en er nadien nog dikwijls terug te keeren. want op de geschiedenis, maar evenmin op de volksaard, raakt men niet uitgestudeerd Zweden is een land, waar de toerist altijd nog iets over houdt, dat hij op zijn volgende reis zou willen onderzoeken. Het slot Kalmar in Zweden dat meer dan vijf eeuwen oud is. haar bewoners en bezoekers precies voor- vormen de m het seizoen gegeven nacht- schrijft wat zij hebben na te laten, concerten' voor. vreemdelingen door het want doenjnag men er inderdaad weinig. Symphonieorkest van Stockholm, maar De naam Venetië doet denken aan ka- de vreemdeling verlangt ten slotte meer nalen en is in'zooverre juist, maar niette- en iets anders. Al met al is het standpunt min zijn er te veel punten van verschil met zeer verheven, zeer schoon, en.... zeer de Italiaansche waterstad, dan daf deze Zweedsch. kenschetsing afdoende zou mogen heeten. Evenals de Zweedsche hoofdstad is men Aan de eene zijde ligt er het groote MSlar- overal in Zweden gesteld op goede om meer, een van de grootste baaien van Euro.- gangsvormen. De nauwlettende zorg voor pa, aan de andere zijde de Zoutzee, gelijk de vormen hééft geleid tot een zeer con- de bewoners van Stockholm de baai van ventioneele wijze van zich te Jcleeden, het- de Oostzee gemeenlijk noemen. WEINIG VERTIER EN PIJNLIJKE (Sw ZORG VOOR DE ETIQUETTE. rr\ Het is begrijpelijk dat deze zeer schil- deraehtige stad in den loop der tijden vele v Ifci&ïJsMfc schelders en dichters heeft aangetrokken. De verrassende effecten, die Stockholm op verschillende uren van den dag biedt, zijn VWA i zoo subtiel en stérk, dat slechts groote gees afi w ten als een Strindberg van haar een blij- ventje en waardige impressie hebben kun- Men Zegt wel eens: eerst Napels zien en HET ZWEEDSCHE WAPEN, dan sterven, maar wij zouden het gezegde met betrekking tot Zwedens hoofdstad als geen natuurlijk bij de dames het rpeeste iu holm gaan zien en er dan altijd terugkee- het oog loopt. Toen enkele jaren keuken- ren. Alleen, er is één bezwaar, vele toeris geel de modekleur was, zagen de straten ten slaken de verzuchting: was de stad van de city geel van de aldus getinte ster maar wat onderhoudender. Wie verlangt velingen. En er was niet veel fantasie naar bonte afwisseling, naar variété, ca- voor noodig om zich de modemagazijnen baret of iets van dien ard, zal in Stockholm ^ls groote broedmachines voor te stelien, vergeefs zoeken. Natuurlijk zijn er de ele- waar men de eieren binnenbracht en even ante restauranten. waar men goed en duur later de kuikens kant en klaar,k geel en le- kan eten, maar de politie doet reeds om venslustig naar buiten kwamen wandelen twaalf uur des avonds de ronde en dat be- Maar uitzonderingen zijn er om den re- teekent onherroepelijk sluiten. Ook op de gel te bevestigen en de verveling is in feestavonden kan nauwelijks gesproken Stockholm! slechts uiterlijk. Wanneer de worden van een echte uitgelaten feeststem vreemdelingen het er door op hun zenuwen ming. Men blijft te allen tijde in het ga- krijgen, dan komt het alleen maar, omdat reel loopen. De Zweedsche pers heeft zij niet voldoende den tijd 'gehad hebben reeds lang geleden opgemerkt, dat de ora achter dé schermen te kijkken. Hadden overheid door de strenge voorschriften de zij daartoe wel de gelegenheid gehad, dan toeristen het land uit jaagt en doet in zouden zij geconstateerd hebben dat het haar kolommen dan ook geregeld voorstel- in Stockholm zeer aangenaam wonen is. len om de menscheo aangenaam „bezig te Kortom de' Zweedsche hoofdstad is een houden". Het blijft evenwel bij die voor- dame, die volgens den ouden stelregel niets stellen. Een enkele uitzondering daarop doen mag, maar aües doen kan. In Zweden's hoofdstad is men er tegen liet einde van het afgeloopen jaar toe overge gaan hulpagenten op te leiden. De uitrusting bestaat uit de civiele klee ding, pistool en gummi knuppel. IEDER land heeft zijn merkwaardige te genstellingen. die den vreemdeling terstond opvallen. Met Zweden is het niet anders gesteld. Het land is zoo uitgestrekt, dat dit trouwens ook geen verwondering behoeft te baren, wan neer men slechts bedenkt, dat de afstand van Noord naar Zuid, ongeveer die is van Amsterdam tot Gibraltar. Niet alleen het klimaat vertoont, wanneer het om honder^ den kilometers verschil gaat, belangrijke verschillen, maar ook zijn de Noord Zwe den heel andere menschen dan hun Zuide lijker wonende landgenooten. Zoo is er ook het verschil tusschen de Zweden van het platteland en uit de groote stad. Het ideaal van iedere provinciestad in Zweden is, dat de vreemdeling de stad vooral niet aan zal zien voor .provinci aal". Van die opvatting getuigt reeds de opbouw van hun steden. Ook in de klei nere stad blijft alles ruim, breede straten. Men is er ook ruim naar den gpest; de toerist, die ongestoord van het onbekende land wil genieten, wordt niet aangegaapt als een wereldwonder. De Zweden gaan rustig hun gang en zijn hulpvaardig, wan neer men hen noodig heeft. Het fs geen gemakkelijke taak een scherp omlijnd beeld te geven van het Zweedsche karakter. Wel valt den vreemdeling on middellijk het hemelsbreed verschil op, dat er bestaat tusschen stad en land, tus schen jong en oud, tusschen uiterlijke en innerlijke vorming. Het hangt bovendien van de plaats af, waar men zich in Zweden bevindt, hoe deze eigenschappen nog weer gaandeweg veranderen. Het maakt ver schil of men in de onmiddellijke omgeving van Stockholm vertoeft, ofwel dat men zich dichter bij den Poolcirkel bevindt, waar de nederzettingen steeds spaarzamer worden; hier zijn de karaktereigenschappen van de bewoners anders geaard dan in het Zui den, waar des zomers de wind! door het rjjpe koren waait en de sirenes der fa brieken de arbeiders roepen. Voor den vreemdeling mag het dan moeilijk zijn vasten voet aan den grond te krijgen op het platteland, vele moeilijker is het nog in de groote steden. Men moet langen tijd in Zweden hebben gewoond, om door te dringen tot de volksziel, om te kunnen onderscheiden wat nu de goede en wat de slechte eigenschappen zijn van dit volk. Het is evenwel merkwaardig, dat bijna' alle groote landsbesturen, partijlei ders en vele hooge regeeringsfunctionaris- sen uit de kleine Zweedsche stadjes ge boortig zijn., In het bijzonder is Smaland het gebied, waar de hoog ontwikkelde men schen vandaan komen; het land, dat zoove le kopstukken op het gebied van politiek en litteratuur voortbracht. De taaiheid, het doorzettingsvermogen en de koppigheid van den Smalander zijn voor den Zweed spreekwoordelijk. „De Smalander boer weet nog koren te halan uit steenen en on- De dorpsstraat op Runö kruid." is een bekende zegswijze, die do1 Noord Zweed gaarne in den mond neemt, wanneer hij een karakteristiek wil geven van" de plattelandsbevolking. Of het waar is of niet, dat kunnen wij niet beoordee- len, doah dit typische gezegde bewijst in ieder geval welk een doorzettingsvermo gen de Smalander over het algemeen aan den dag weet te leggen. Wil men het oude en het nieuwe Zweden tegelijk zien, dan moet men naar het Zuid-Zweedsch stadje Kalmar gaan zien. Het marktplein is driehoekig van vorm, zoo groot dat er met gemak een vliegtuig zou kunnen landen, indien niet de oude pomp en de oeroude boomen in den weg stonden. Aan de eene zijde van het Raad- r huis staat een kerk, waarvan de prachtige vensters het bezoek alleen reeds overwaard maken. Deze marktplaats doet merkwaar dig, weldadig rustig aan. Er is geen lawaai, geen nerveuze drukte; in normale tijden een echt vredig Zweedsch stadje. Wanneer de avondzon tusschen de gevels wegzinkt, doet dit stadsbeeld ons denken aan een ouderwetseh Hollandsch plaatje. Slechts van tijd tot tijd gaat er een auto voorbij, een teeken van den modernen tijd, maar overigens heeft de bezoeker hier het idee, dat de tijd aan het plein met de oude hui zen is voorbijgegaan. Misschie»^zou men het mij in Kalmar kwalijk nemen, wanneer ik de hoofdstad van Smaland tot de kleine plaatsen van Zweden zou rekenen. Twintig duizend men schen beteekenen in Zweden meer dan bij ons. Kleine steden van dit formaat spelen in Zweden een rol van belang. Maar zelfs in het dun lfevolkte deel van Noord-Zwe den kan min Kalmar niet als een hoofd stad beschs/uwen, ofschoon haar geschiede nis menige bladzijde in het geschiedboek van het land zou kunnen beslaan. Rondom de gedeeltelijk behouden gebleven muren liggen de groote fabrieken. Daar staat ook het machtige slot Kalmar, eens de machtig ste vesting van geheel Scandinavië. De oude waardige burcht is vergrijsd en ver vuild onder de rook der moderne zwavel- fabrieken, maar dat heeft aan zijn waar digheid geen afbreuk gedaan. De bewoners van het stadje zijn tot op ze kere hoogte allen van hetzelfde karakter. Zij vormen evenwel een merkwaardige tegenstelling met de bewoners van Noor delijker streken. Het zijn goed gekleede gezonde en over het algemeen levenslus tige menschen, die zich geen onnoodige zorgen maken en trachten zooveel mogelijk het leven van den 'zonnigen kant te zien. Ondanks een zeker provinciaal patriottis me is men niet chauvinistisch. Zij zijn over het algemeen zeer ontwikkeld en heb ben voorzoover hub financiën dat toestaan een stuk van de wereld gezien. Zij lezen zeer veel; het 'liefst boeken van de eigen schrijvers, terwijl er den laatsten tijd vele Hollandsche, in het Zweedsch vertaalde boeken worden verkocht. men den overgang naar het groote stadsleven in Stockholm geleidelijk doen plaats hebben, dan zou men na Kalmar bij voorbeeld een bezoek kunnen brengen aan Ystad. Het is een plaats aan de Oostzee, die als de dag van den nacht verschilt van het droomende Kalmar. De huizen, de openbare gebouwen, de kleeding der men schen kortom alles wijst er op dat deze plaats zich het voorbeeld van Stockholm voor oogen heeft gehouden. Het is eerl zeer modern en comfortabel stadje, dat bij de vreemdelingen zeer in trek is. Vele Zweedsche steden, die in de Mid deleeuwen middelpunten waren van Scandi navië, zijn in den loop der jaren achteruit gegaan en afgezonken tot tweede en der derangs provinciestadjes. Hieraan is voor al de verlegging van verschillende takken van nijverheid en indusrtie schuld. Het echte Zweden, dat wil zeggen het land naar geest en ziel. dat ziet men juist in die plaatsjes het beste, omdat de beschaving in de groote s'edch, hoeveel goeds zij ook bracht, dikwijls vervlakkend heeft ge werkt. Dit neemt intusschen niet weg. dat een stad als Stockholm op tallooze toe risten een onontkoombare bekoring heeft uitgeoefend en ook niet zonder reder). HET VENETIë VAN HET NOORDEN. Stockholm is in bepaalde opzichten een uitverkoren en begenadigde plaats, zoo wel wat ligging als wat uiterlijk e'rcft. On getwijfeld is het van Europa's hoofdsteden een der schilderachtigste, en wel omdat dg stad als Venetië gebouwd werd op een zeer waterrijk gebied en zich later uit breidde over de eilanden aan de monding van het machtige Malarmeer. De binnen stad is gedeeltelijk nog in haar Middel- eeuwschen staat in tact gebleven. Stockholm 'met een bevolking van ruim een half millioen zielen is in menig opzicht de metropole van het Noorden. De geest van de groote stad van moderne allure, blijkt den bêzoeker niet alleen uit de be drijvigheid in de havens, maar ook uit de groOtschheid van nieuwe gebouwen, zooals het beroemde gemeentehuis en uit de voor treffelijke musea en bibliotheken. Dat Stockholm tot de steden behoort, die in trclj zijn.' moge blijken uit de schier eindelooze reeks van bijnamen die men haar heeft gegeven. Ze zijn nauwelijks te tellen; de meest voorkomende zijn echter: „de schoone zondares", de „koningin van het Malarmeer" en .Venetië van het Noor den." Deze namen mogen in den kern iets juists bevatten, zij doen de stad alle te kort. Want Stockholm is mooi, maar niet zondig, hoogstens in de oogen van puri teinen. Integendeel, de Zweedsche hoofd stad is een zedige dame, in het bezonder gesteld op goede manieren, een stad, die Stockholm, het Venetie van het Noorden, de Zweedsche hoofdstad gezien uit 't vlieg tuig. In het midden van de Rlddar kolmen, de vele eilandjes waarop de stad gebouwd is, verheft zich liet trotsche Koninklijke Slot. De Mariakerk van Sigtuna, een vnn de schilderachtige bouwwerken, oude Zweden zoo rijk is.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 8