NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De strijd in Vlaanderen en Artois geëindigd Zeëuwsch Vlaanderen door plunderaars geteisterd Woensdag 5 Juni 1940 „Grootste en vernietigendste veldslag van alle tijden", aldus een Duitsch communiqué Omverwerping van alle tot dusver geldende tactische opvattingen —Te Abbeville werden troepen op het exercitieterrein verrast - De rol van het luchtwapen DE DEMOBILISATIE VERLOOPT VLOT. Over het beroeps leger wordt later beslist. Geallieerde troepen hielden danig huis De overtocht over de Schelde. GOLDSCHE 79e Jaargang, No. 20339 DlrRMMfuB TfFTfEU BuR-Mymm-T# VT IS i Bosigirartstuil Over het verloop van de operaties bi het Westen, die thans zijn bekroond met de verovering van Duinkerken, wordt door het opperbevel van het Duitsche leger het volgende bekend gemaakt: De groote strijd in Vlaanderen en Artois is ten einde. In de krijgsge schiedenis zal deze als de grootste en Vernietigendste veldslag van alle tijden te boek worden gesteld. Toen in den ochtend van. den lOden Mei de Duit sche weermacht den beslissenden strijd in het Westen aanving, was haar door den Fühter en opperste leider van het leger als strategische taak gesteld de d&orbraak door de vijandelijke' grens stellingen ten Zuiden van Namen tot' Stand te brengen en daardoor de voor waarde te scheppen voor de vernieti ging van het Engelsche en Fransche leger, ten Noorden van de Aisne en de Somme. Tegelijkertijd zou Nederland snel worden bezet en daardoor als basis voor de beoogde Engelsche ope raties te land en in de lucht uitge schakeld worden. Op 4 Juni was de weermacht in staat den opperbevelheb ber te melden, dat deze ontzaglijke opdracht was uitgevoerd. Tusschen deze beide tijdstippen is een hoofdstuk toegevoegd aap de annalen van den heldenmoed'der Duitsche^ soldaten en is een roemrijk blad geschreVen over het Duitsche leiderschap. In deze mate was dit slechts mogelijk bij een weer macht, die door ee|i wil geleid, door een idee bezield en door de geestdrift en offervaardigheid van een in een dracht sterk volk gedragen wordt. Een nauwkeuriger oordeel en een waar deering van de operaties, uitgevoerd door dit legef-, door de luchtmacht en door de oorlogsvloot moet aan een lateren tijd voorbehouden blijven. Uit dit korte overzicht kan het Duitsche Volk vernemen hoe in korten tijd deze overweldigende zege kon worden be vochten. Het kan daaruit de zekerheid putten, dat ons de uiteindelijke over winning is. Sedert maanden zag de Duitsche leiding zich gesteld tegenover het dagelijksche gevaar, dat de mobiele geallieerde troepen, onder het voor wendsel van hulpverleening aan Ne derland en België een aadVal op het Roergebied zouden ondernemen. Dit gevaar diende op 10 Mei, op het laatste oogenblik nog te worden afgewend. Een moeizame en vele weken durende worsteling om de versperdegrensge bieden en de moderne vestingwerken van Nederland en België zou ten ge volge hebben gehad, dat aan dit gevaar niet meer het hoofd had kunnen wor den geboden. De aanval op Nederland. Doch door in adembenemend tempo het Duitsche luchtwapen aan den strijd te doen deelnemen, dat binnen enkele uren door verbeten aanvallen op de Vijandelijke luchtmachten de veiligheid Van het eigen luchtruim verzekerde, is het gelukt door middel van een groot aantal tot in alle onderdeden voorbe reide verrassende acties van bij zon de ro eenheden van weermacht en luchtwapen, niet slechts strategische bruggen, voor deze aan vernieling Waren prijs gegeven, te bezetten, maar Om bovendien sleutelforten te nemen, lie door de vijand tot dusver als on neembaar werden geschouwd. Verder Wvkte het aan parachute- en landings- teoepen van de luchtmacht om zich Ondanks verbitterden tegenstand vast 1* setten in het binnenste van de Ves- *•"8 Holland en de invalspoort in het duiden, over de geweldige brug bij den •loerdijk, zoolang te houden tot ge- Pantserde en gemotoriseerde eenheden *nr plaatse waren en samen met het luchtwapen Rotterdam aanvielen. Ter wijl zij voor de infanteriedivisies uit stormden bereikten de pantserkorpsen reeds op 13 Mei de Maas tusschen Dinant en Sedan en zagen zich daar niet alleen voor het,diep gelegen dal, maar ook voor de sterke grensvestin gen geplaatst, waarin het negende Fransche leger zich ter verdediging had genesteld. Met omverwerping van alle tot dusver geldende tactische op vattingen en in tegenspraak met alle berekëningen van-de vijandelijke leger leiding bedwongen, de pantsertroepen reeds den volgenden dag in een'onver gelijkelijk dapperen stormaanval bege leid en gevolgd door infanteriedivisies, die in geforceerde marschen waren op gerukt, zoowel de rivier als de grens vestingen, daarbij steeds door het luchtwapen op voorbeeldige wijze on dersteund. Het vijandelijk verzet werd gebroken, alle aanvallen werden ver ijdeld en de Duitsche troepen baanden zich een weg tot aan de Oise. De stoot naar zee. Daarmee was de bres in het.vijande- lijk front geslagen en wederom beleef de de vijandelijke leiding een verras sing, die zij voor onmogelijk had ge houden. De gepantserde en gemotori seerde eenheden drongen met zulk een snelheid door naar zee, dat zij te Abbe ville zelfs nog troepen op het exerci-, tieterrein verrasten. De Duitsche lei ding had er voor gezorgd, dat in .snel tempo een beschermende linie van di visies langs de Zuidelijke grens van Luxemburg, langs de Maginotlmie en langs de Aisne en Somme werd ont rold, waarmee de zekerheid werd ge schapen, dat eep „wonder aan de Marme", gelijk in 1914 plaats vond, thans niet zou kunnen worden her haald. Daardoor zijn de mobiele een heden in de gelegenheid geweest, jon-' der acht te slaan op hetgeen er in hun rug plaats vond, naar het Noorden te zwenken, daarbij met hun linker^ vleugel langs de kust trekkend, terwijl aan hun rechtervleugel bij Kamerijk en Atrecht vertwijfelde pogingen van de vijandelijke pantsertroepen, op bloedige wijze faalden. Reeds op 22 Mei was het duidelijk, dat alle nog in Artois en Vlaanderen staande vijandelijke troepen aan de vernietiging waren prijs gegeVên. Terwijl in Noord-België de druk op het front steeds toenam en de dapper strijdende Belgen uit Antwerpen, uit de Dyle en vervolgens uit de Dender- stelling werden geworpen, versloeg onze zich naar het Noorden keerende legermacht, die deze doorbraak tot stand had gebracht, het eerste en zevende Fransche leger, overweldigde de vesting Maubeuge en nam aan haar linkervleugel Boulogne en Calais en in haar front de in de wereld oorlog fel betwiste hoogvlakte van Vimy en Boucez. Toen op 28 Mei de ring om de overblijfselen van vier vijandelijke legers van Oostende over Rijssel en Armentieres tot Grevelin- gen was gesloten en het Belgische leger Zich nu voor de taak zag ge steld om het zich inschepende Engel sche expeditieleger en de verwoesting van alle kunstschatten des lands door de Engelschen te dekken, besloot de Koning der Belgen tot capitulatie. Het lot van de Fransche en En'gelsche legers was echter niet pas hierdoor beslist en de voltrekking van dit lot is hierdoor nauwelijks bespoedigd. Wat de Volgende 7 dagen geschiedde is niet, zooals de Engelsche propaganda het poogt voor te stellen, de held haftige terugtocht van het Engelsche leger, maar een van de grootste cata- strophen, ooit in de wereldgeschiedenis aanschouwd. Al hebben dan ook dui zenden het veege lijf gered, hun oor logsmaterialen en hun uitrustingen liggen in onoverzienbare hoeveelheden op de Vlaamsche en Noord-Fransche wegen. Op 4 Juni viel, na verbitterden strijd, ook Duinkerken. Het eerste deel van' dezes veldtocht was daar mede ten einde. Het lncbtwapen. Deze geweldige resultaten zijn mo gelijk geworden door het in den strijd werpen van het Duitsche luchtwapen, want de dapperheid en de slagvaardig heid van het leger konden slechts tot hun recht komen in het door onze luchtmacht afgeschermde gebied. Zü heeft van den eersten dag af het mees terschap in de lucht veroverd en de vijandelijke luchtstrijdkrachten en haar grondorganisatie vernietigd. Zij heeft daarenboven door voortdurende, met doodsverachting ondernomen aan vallen, door de murw makende uit werking van haar bommen alsmede door het gebruik van de luchtafweer direct en indirect het leger in zijn zwa- ren strijd ondersteund. Zij heeft vijan delijke infanterie- en pantsercoficentra- ties, die voorbereidingen troffen voor tegenaanvallen, tijdig verkend en medegeholpen deze te vernietigen. Tenslotte heeft de luchtmacht de leger leiding door een met doodsverachting ten uitvoer celegde ldchtverkenning een voortdurend beeld van den. toe stand gegeven, Den geallieerden strijd krachten ter zee heeft zij de zwaarste verliezen toegebracht. De vernietiging van het strijdmoreel der vijandelijke afdeelingen alsmede de verlamming van de vijandelijke leiding zijn haar verdienste. Cijfers. De groote afmetingen van de over winning in Nederland, België en Noord-Frankrijk blijken uit de verlie zen van den vijand en den omvang van het buitgemaakte oorlogsmate riaal. De verliezen der Engelschen, Franschen, Belgen en Nederlanders bedroegen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schatten aantal geval lenen, verdronkenen en gewonden. De uitrusting van rond 75 tot 80 divisies met stukken geschut van het zwaarste kaliber, pantserwagens en auto's van allerlei soort werd vernietigd of buit gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tet 3 Juni 1841 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten waarvan 1142 in luchtgevechten en 699 door afweergeschut. Verder zijn tenminste 1600 tot 1700 toestellen op den grond» vernield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Brit- che expeditieleger door oorlogs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bom bardementen zijn'tot zinken gebracht'. 5 kruisers, 7 torpedobootjagers, 3 duik- booten, 9 andere oorlogsschepen en 66 koopvaardij- en transportschepen. Verder zijn door bomaanvallen be schadigd en gedeeltelijk vernield: 10 kruisers, 24 torpedobootjagers, 3 tor; pedobooten, 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijdkrachten ter zee zijn tot zinken gebracht: 6 torpedobootjagers, 2 duik- ^^\\&VLV4\VWk\\\\V\^ De demobilisatie van het Ne- derlandsche leger, reeds op 24 Mei j.I. aangekondigd en in wer king getreden, verloopt vlot. Zooals bekend heeft de Führer bepaald dat ook de Nederland- sche soldaten, die in Duitschland krijgsgevangenen waren, naar hun haardsteden zuilen terug- keeren. Voor dezen terugkeer zijn uit gebreide vervoersmaatregeler. ge nomen. De terugkomende sol daten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Ne derland te melden, een maatregel welke dient om hun uiteindelijke bestemming nader te bepalen, ten einde te voorkomen, dat de werk loosheid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een be trekking of bedrijf kunnen terugkeeren, speciale bepalin gen in het leven zullen wor den geroepen en wel van zoo danige n aard dat deze voor de betrokkenen volkomen be vredigend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing wor den genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredigende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. booten, een transportschip, een hulp kruiser en een ander oorlogsschip. Daartegenover staan de in verhou ding tot de grootte van het succes ge ringe verliezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 officieren, onderoffi cieren en manschappen, het aantal ver misten bedraagt 8463. Verwacht moet worden, dat een klein deel dezer ver misten is omgekomen. Gewond zijn 42.523 officieren, onderofficieren en manschappen. De Duitsche luchtmacht verloor tusschen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche ma rine voor de kust van Nederland, België en Noord-Frankrijk geen schip heeft verloren. Wedjjverend in-moed bij het aanval len en in het verdragen van groote vermoeienissen, vaak in den strijd tegen een overmachtigen vijand, heb ben allé in het vuur gebrachte afdee lingen der weermacht een prestatie geleverd, die in de krijgsgeschiedenis eenig is. Ontelbaar zijn de voorbeelden van heldhaftige dapperheid, van op offerende plichtsvervulling en van een onwrikbaren wil tot overwinnen. Afs bewijzen van Duitsch soldatendom zul len zjj in onze geschiedenis geboek staafd worden. In geloovig vertrouwen op den Führer en oppersten bevelheb ber der weermacht, in de beste wapen- broedersehap. bjj de legerdeelen en de wapens heeft de Duitsche soldaat dat, wat onmogelijk scheen, mogelijk ge maakt. Nederland en België hebben gecapituleerd, de stootlegers van Frankrijk en Engeland zijn vernie tigd, een der grootste overwinriin'gen der wereldgeschiedenis is bevochten. Groot-Duitschland beheerscht den ge- heelen Oostelijken en Zuidelijken oever van Noordzee en Kanaal. Daar de tegenstanders nog van geen vrede wil len weten, zal hen de strijd tot volle dige vernietiging treffen. ZEEUWSCH Vlaanderen is vanuit Nederland ook on der de meest gunstige om standigheden reeds pioei- lyk te bereiken. Nu de boo ten van den Zeeuwschen provin cialen dienst, op de „Koningin Wil- helmina" na, geheel of grootendèels zijn vernield, is het een uiterst moeilijke en ook précaire onderne ming om den overkant van de Schelde te ^ereiken .De eenig over gebleven boot moet dokken om straks weer in de vaart te kunnen worden genomen, zoodat de over tocht uitsluitend met particuliere schepen mogelijk is. Deze varen bij uitzondering en bovendien slechts op één traject, n.l. van Hoedekens- kerke naar Terneuzen'of Ossenisse. Wie in de gelegenheid is Hoede- kenskerke te bereikeh heeft een goede kans overgezet te worden door schippers of visschers, mits deze in het bezit zijn van een ver gunning van de Duitsche autoritei ten. .,De Koophandel", een beurt schip uit Terneuzen, is zelfs in de gelegenheid enkele auto's te plaat sen: Voor het meenemen van auto's moet men bovendien van een gun- stigen waterstand profiteeren, daar het anders niet mogelijk is de wa gens in Terneuzen van of aan boord te krijgen. In Terneuzen is n.l. de aanlegsteiger van de provinciale booten vernield. Met de „Koophandel" hebben wij een voorspoedige reis gemaakt van Hoedekenskerke naar Terneuzen. De boot' had van Zeeuwsch Vlaanderen eenige honderden vluchtelingen uit Breda naar Zuid-Beveland gebracht en ook enkele Nederlandsche militairen. Al deze menschen kwamen uit de buurt van Brugge en Ostende. Zij ver tellen, dat het mooie oude Brugge ge lukkig geheel voor oorlogsrampen was gespaard, maar dat Ostende, de ver maarde Belgische badplaats, zeër ern stig heeft geleden. Het Roodi? Kruis is ih Hoedekenskerke «steeds op zijn post en daaf wordt alle mogelijke hulp aan de vluchtelingen verleend. Voortdu rend komen nog menschen uit Breda aan, die door de evacuatie in de hache lijke omstandigheden zijn, gekomen. De meesten vluchtten naar plaatsen, waar de oorlog in alle hevigheid heeft gewoed. ^Met het bootje van Terneuzen kwam een vrouw aan, die haar rood bonte poes, zorgvuldig in een deken gewikkeld, door half Vlaanderen had meegenomen! PLUNDERAARS. Reeds op de boot hoorden wij ge ruchten over zeer ernstige plunderin gen. waaraan Zeeuwsch Vlaanderen heeft bloot gestaan. Het waren alle on controleerbare mededeelingen, maar bij een tocht, welke we door het Ne derlandsche land beneden de Schelde hebben gemaakt, bleek ons op ontstel lende wijze hoezeer de geruchten waar heid bevatten. Zeeuwsch Vlaanderen heeft oorlogsschade gekregen, maar de schade, welke door de plunderaars is aangericht, is veel en veel grooter. Van vele betrouwbare personen hoorden wij verhalen over de ontstellende wan daden, welke door de geallieerde sol daten, voor een belangrijk deel Belgen, in de geëvacueerde plaatsen werden gepleegd. Niet alleen werden diefstal len op groote schaal gepleegd, maar bovendien heeft men in ,vele huizen alles kort en klein geslagen. Bij een tocht door Zeeuwsch Vlaan deren krijgt men den indruk, dat de verwoestingen door bommen en gra naten van zeer beperkten omvang zijn. De verwachting, dat heel dit land zou worden platgeschoten, is gelukkig niet bewaarheid. In de eerste plaatsen is slechts weinig schade aangeriéht; en kele, zooals Sas van Gent, hebben er ger geleden. Globaal genomen kan echter met Vreugde wórden geconsta teerd, dat de verwoestingen, welke dé oorlog in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gesticht, van beperkten omvang zijn. In Sas van Gent zijn de vernielingen voor een belangrijk deel een gevolg van de wijze, waarop de Belgen de bruggen op een kanaal Terneuzen Gent hebben laten springen .In Neder land heeft men de bruggan op een zoodanige wijze vernield, dat aan de omliggende gebouwen zoo, weinig mo gelijk schade werd toegebracht. De Belgen hebben daar echter in het ge heel geen rekening mee gehouden. Zij gingen blijkbaar van de gedachte uit, dat de bruggen volkomen uit elkaar moesten worden geslagen en dat men zich niet kon storen aan de groote schade, welke de eigendommen van Nederlandsche burgers daarbij zouden lijden. In Sas van Gent wordt verteld, dat de dynamietlading onder de groot ste brug tienmaal te zwaar was. In elk gevat is het een feit, dat de gevolgen van deze explosie voor de huizen aan de kade catastrophaal zijn geworden. Van de brug is niets meer over, terwijl de gebouwen geheel of grootendeeis zijn verwoest. Maar al deze vernielin gen zinken nog in 't iyet bij de schade, welke een gevolg is van het werk der plunderaars. ELke ingezetene van Sas van Gent heeft groote „schade geleden want geen huis in "'de plaats is ondoor- zocht gelaten. Zoodra de evacuatie had plaats gevonden hebben de g allieeTde troepen, welke voorname lijk uit Belgen bestondeh, alles ge roofd wat zij maar machtig konden worden. Enkele inwoners waren zoo verstandig geweest de deuren los te laten, waardoor zij gevrijwaard bleven voor het inslaan van ruiten en het forceeren van ramen en deu ren. In verschillende woningen i& op een beestachtige wijze huisgé- nouden. £00 zijn bij sommige inge zetenen de meubels stuk geslagen; buffetten Üienden als mikpunt voor bajonetten. In vele huizen werd wijn en sterke drank aangetroffen, waaraan de troepen zich tegoed hebben gedaan. In tal van wonin gen is alles bevuild. Bij een winkelier in Sas van Gent hebben de geallieerde soic$ten de zakken meel, suiker en rijst op den vloer uitgestort en alles met stroop overgoten, zoogenaamd opdat niets in handen van 'de Duitschers zou vallen. EEN LIJSTJE. In sommige huizen heeft men geen vernielingen aangebracht, maar ook daar zijn diefstallen gepleegd. Wij kregen van een ingezetene van Sas van Gent, die tot degenen behoort die er hét best zijn afgekomen, het vol gend lijstje van gestolen voorwerpen: 2 overhemden, theedoeken, 4 lakens, 12 paar heerensokken, 6 stuks dames ondergoed, 1 gouden horlogeketting, 1 gouden ring met rooden steen, 1 gouden collier, 1 hanger met bril- jantje, 1 fototoestel, 2 paar gebreide ■kousen, 1 kam, 25 eieren, 4 scheer messen, 1 slijpsteen en ander scheer gereedschap, 2 boodschaptasschen, 1 nijptang, 1 ketel, 1 pook, een groot aantal sigaren, vulpenhouders, 14 parels in een portemonnaie, 70 flès- schen wf)n, 1 busopener, 2 zakken aardappelen (de slechte had men la ten liggen) en nog tal van ander* 'kleine artikelen. In een winkel in Sas van Gent heeft men, naar men ons verzekerde, van alle aanwezige dameskousen alle' voe ten afgeknipt. In andere plaatsen heeft men de varkens gekeeld alleen om er de hammen uit te kunnen snijden, terwijl koeien in de weide werden doodgeschoten. Verschillende andere plaatsen zijn ernstig door plunderaars geteisterd, o.a. Breskens. De plaats zelf is, de- omstandigheden in aanmerking ge nomen, er gQgd afgekomen. Wel zijn tal van schépen in de haven tot zin ken gebracht, w.o. de «prachtige niéuwe jjoot der Maatschappij Zee land, de „Prinses Juliana". In Bres- kensr zijn eveneens alle huizen door zocht en ten deele geteisterd. In de winkels was bijna niets meer aan wezig. Bij de kappers heeft men zelfs al het gereedschap weggehaald. HUIZEN IN BRAND GESTOKEN. Een aannemer uit Sas van Gent vertelde ons, dat hij voornemens was in zijn woning aan de Oostzijde van het kanaal te blijven. Hij had n.l. een buitengewoon goed ingerichte schuil kelder, waarin hij volkomen veilig dacht te zijn. Bij het laten springen der bruggen bevond hij zich in dezen kelder. Hij is echter later door de Belgen met geweid verwijderd. Op korten afstand van zijn huis geko men, zag hy dat dit in brand was gestoken. Van zijn bezittingen vond hij later niets dan een^ puinhoop terug. HULP UIT DEN HAAG. Een tweetal ingezetenen van Sas van Gent is er Vrijdag in geslaagd in Den Haag te komen, waar zij na mens dë burgerij aan de Nederland se he regeeringsinstanties dringend om hulp _>oor hun plaats en voor de na- bij gSfcgen kleine gemeente Westdorpe verzocM|p. Dleze hulp is onmiddellijk verleeMdh» reeds Zaterdag arriveerden via A(nt werpen groote vrachtauto'3 met ka-eren en levensmiddelen uit Den Haag om de bevolking hulp te bieden. Bovendien werd ook direct geld. n.l. een groot aantal zilverbons, beschikbaar gesteld. WAT NEDERLANDSCHE SOLDATEN VERTELLEN. Wij hebben 1 Nederlandsche soldaten gesproken, die uit Brabant steeds t terugtrekkende in Zeeuwsch Vlaan deren zijn beland. Verschillende van hen werden bij geallieerde troepen- onderdeelen ingedeeld. Zij werden naar Brugge gezondeiAjvaar ze in het Belfort werden ingekwartierd. Later ging een deel van hen naar het zoo zwaar geteisterde Ostende. In laatst genoemde plaats moesten de Neder landers schepen lossen, welke aan houdend gebombardeerd werden, ter wijl anderen in Zeebrugge voor de levensmiddelentransporten te werk werden gesteld^ Er heerschte daar groote verwarring en ook daar werd veel geplunderd. Een aantal Fransche militairen werd in arrest gesteld. De Nederlandsche militairen klaagden erg over de voeding; sommigen hadden' slechts een kwart brood per dag ge kregen. WAT EEN NEDERLANDSCHE AUTORITEIT BELEEFDE. Een Nederlandsche autoriteit in Zeeuwsch Vlaanderen vertelde ons van, zijn belevenissen tijdens de Fransche bezetting. Zonder dat hij de reden kon vermoeden werd hij plot seling door de Franschen gearresteerd en voor een kolonel gebracht, die hem mededeelde, dat hij zou worden dood geschoten. Hij werd in een kamer van het gemeentehuis opgesloten, waar hij zoo deelde de betrokkene ons mede in afwachting van de vol trekking van zijn vonnis, pogingen deed om een bericht te sturen naar den Commissaris der Koningin in Zeeland, die met den griffier der Sta ten naar Oostburg was vertrokken. Hij slaagde er in een Fransch soldaat om te koopen, die een briefje aan iemand overhandigde, die met spoed naar Oostburg ging. De Commissaris der Koningin stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om den ge arresteerden autoriteit te hulp te ko men. Hij wist te bereiken, dat de be dreiging van fusileeren ongedaan zou worden gemaakt, maar hij werd ge ïnterneerd in een boerderij, welke streng werd bewaakt. Toen de Fran schen aftrokken slaagde de man er in te ontsnappen. Tot j.I., Woensdag 29 Mei is de Commissaris der Koningin in Oost burg gebleven. Hij heeft toen een pro clamatie laten drukken, welke in de gemeenten van West-Zeeuwsch Vlaan deren werd aangeplakt. Daarin bracht de Commissaris dank aan de bevol king van Zeeuwsch Vlaanderen voor de hartelijkheid hem betoond tijdens zijn verblijf aldaar. Daar het vast stond dat de Duitsche bezetting wel dra een feit zou worden, achtte jhr Quarlcs van Ufford het beter weer naar Middelburg terug te jtoeren.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1