X Noord-Brabant herstelt zich tweede blad 1? BINNENLAND DE TERUGKEER DER KRIJGSGEVANGENEN DONDERDAG 6 JUNI 1940 Verwoesting valt over het algemeen mee Rijkstextielbureau SLECHTS ENKELE PLAATSEN ZWAAR GETROFFEN Nog geen vaste plannen voor den wederopbouw PAARDEN VOOR DEN LANDBOUW Militairen uit Brabant en Zeeland ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR BUITEN LAND- EN TUINBOUW VERBETERING VAN DEN TUINBOUWEXPORT Sedert 18 Mei 1500 wagon ladingen uitgevoerd RECHTZAKEN De instorting inde Valkensteeg KERK EN SCHOOL academische Bakens 2 Diverse Berichten MEN REIZE WIET NAAR OVERIJSSEL De kolonel, territoriaal bevelhebber In Overijssel en Gelderland, maakt bekend, dat velen zich per trein, per rijwiel, te voet en met andere mid delen van vervoer begeven hebben naar de gemeenten (Hdenzaal en Zevenaar, teneinde aldaar hun fa milieleden, die uit Duitsche krijgs gevangenschap ontslagen worden, te ontmoeten. Op de toegangswegen naar deze gemeenten dreigen hierdoor ernstige verkeersstremmingen te ontstaan, bovendien worden de aldaar aan wezige Nederlandsche troepencom mandanten ernstig in hunne bewe gingen belemmerd, terwijl eveneens voedselschaarschte in die gemeenten dreigt te ontstaan door den toevloed van personen, aardoor voor de vrijgelaten soldaten onvoldoende le vensmiddelen zullen overblijven. De kolonel, territoriaal bevelheb ber in Overijssel en Gelderland ziet zich hierdoor genoodzaakt alle toe gangswegen tot deze gemeenten door militaire politietroepen te doen af zetten en lederen toegang van niet inwonenden dezer gemeenten met gestrengheid tegen te doen gaan. In het belang der vrijgelaten sol daten en mede in haar eigen belang wordt de Nederlandsche bevolking mitsdien verzocht, haar plannen tot vertrek naar deze gemeenten op te geven, of zoo noodig van haar reis daarheen ten spoedigste terug te kee- ren Alle maatregelen worden getroffen, opdat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijken tijd naar hun haardsteden zullen kunnen terug- keeren. PLANTAARDIGE VEZELS Bü het rijkstextielbureau te Arn hem is ingesteld een sectie „plant aardige vezels". Deze sectie omvat alle harde en zachte plantaardige vezels voorzoover deze spinbaar zijn. Hiervan kunnen worden genoemd hennep, sisal manilla, cocos, ramie en dergelijke. Kztoer., Jute en vlas zijn hiervan uitgezonderd,'aangezien hiervoor reeds eerder afzonderlijke regelingen zijn getroffen. Ondernemingen, die van de bewer king of verwerking van, of van den handel in boogergenoemde grond stoffen, alsmede van de daaruit ver vaardigde halffabrikaten en eind producten hun normaal bedrijf ma ken, zijn verplicht een verzoek tot inschrijving te richten tot de sectie, „plantaardige vezels" van het rijks textielbureau, Wlllemspiein 5, Am- hem. Vrm deze verplichtingen zijn uit gezonderd handelaren, die deze arti kelen uitsluitend leveren voor direct verbruik door den uiteindelijken consument. ONBEWERKTE TABAK Dispensatie van leveringsverbod Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt be kend, dat van het verbod tot afleve ring van onbewerkte tabak, voorzoo ver het betreft aflevering aan de binnenlandsche industrie, dispensatie wordt verleend, voorzoover de verkoop vóór 15 Mei 1940 heeft plaats gehad. De houders der betrokken partijen tabak zijn verplicht van deze afleve ringen kennis te geven aan het rijks bureau voor tabak en tabaksproduc ten 'op staten, die door dit bureau op aanvrage ter beschikking zullen worden gesteld. Zoolang de resultaten van de in ventarisatie der voorraden onbe werkte tabak nog niet bekend zijn, worden vergunningen tot verkoop van onbewerkte tabak ln het alge meen niet verleend. Teneinde evenwel stagnatie in de verwerkingsbedrijven te voorkomen, zal een uitzondering worden ge mankt voor die fabrikanten, wier voorraad onbewerkte tabak niet vol doende is om hun bedrijven te kun nen (dijven uitoefenen. Zoodra het resultaat der inventa risatie bekend is, zal worden beslist, welke verruiming bij den aankoop van onbewerkte tabak kan worden toegestaan. REICHSKREDITKASSE Kantoor te Schiedun In verhand met het feit. dat Rot terdam geen geschikte kantoorruimte beschikbaar heeft, Is het kantoor van de Reichskredltkasse voor Rotterdam *n omstreken te Schiedam gevestigd 'n het gebouw van de voormalige loopuyts bank, Lange Nieuwstrast «7. De werkzaamheden van de Reicbskreditkasse beperken zich voorloopig nog voornamelijk tot het «schikbaar stellen van de Relchs- weditkaasenaeheine, 't eenige in Ne- deitand geldige Duitsche betaalmid del, voor de Reichsmarknoten Deze biljetten zijn in omloop ge- "toen door de aankoopen der Duitsche militairen. Zij rijn evenwel fdn wettig betaalmiddel in ons laad *n mogen ook niet als zoodanig ge- worden. De («tegenheid tot in- ^yflng de^ Befcaummtaoten te- "Pevgesteld tot en mat Zaterdag 1 Juni ia is nog een VERKEERSMOEILIJKHEDEN Over het West-Brabantsche land spreidt de zon een milde zomerstem ming. Alles bloeit weer in dit land. dat drie weken geleden onder den oorlogsstorm lag, en ër'is maar be trekkelijk weinig, wat ons nog herin nert aan. de enkele dagen van angst en verschrikking, waarin de bewoners van dit gewest aan de ergste beproe vingen waren overgeleverd. In de eerste dagen, toen overal langs de wegen het vernielde krijgs- materiaal lag, leek de verwoesting grooter dan zij in werkelijkheid was. Maar overal is aanstonds met groote voortvarendheid het opruimingswerk ter hand genomen en nu dit verricht is, blijkt, dat de verwoesting in het gewest betrekkelijk is meegevallen. Slechts enkele plaatsen zijn in werke lijk ernstige mate getroffen. In Breda zijn een groot aantal woningen, voor namelijk tengevolge van de bomaan- vallen en daarop gevolgde branden, vernield of zoo ernstig beschadigd dat zij niet meer te bewonen zijn. Ook Etten heeft zwaar onder de bombar dementen geleden; een dertigtal wo ningen is er vernield. In Hec~cndaal ztin 90 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grensdoro Putte getroffen. In Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die niet minder dan, 125 woningen vernield heeft, en in Putte bleef vrijwel geen huis onbe schadigd. Voorts ziin er ook op den weg van Breda naar Antwerpen ln d? dorpen Zundert en Rijsbergen vele buizen ingestort. Het onderbrengen van de gezinnen die door deze vernielingen dakloos waren geworden, heeft vrijwel ner- vens moeilijkheden gegeven, dank zij de algemeene medewerking van de be volking. Overal zijn hulpacties inge steld. V De wederopbouw Wat,betreft den wederopbouw van de geteisterde gemeenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel 3fcn het particu liere initiatief worden overgelaten dat'thans nog wacht op de medewer king. die darbij van overheidswege zal worden gegeven. Inmiddels heeft overal iri de streek het leven weer zoo ongeveer zijn nor male aanzien gekregen. Het is stukje voor stukje gegaan. Eerst, ging de telefoon plaatselijk weer in werking, toen werden de regionale netten in geschakeld en daarna kon men weer als-van ouds alle deelen van het land per telefoon bereiken, zij het dat men ook tjians nog het noodige geduld moet bs trachten voor het tot stand komen van de verbindingen. Telegraaf en post hebben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt, doch nog altijd blijft de moeiHikheid van het verkeer, over de rivieren, dat nog wel langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. Bruggen hersteld In Brabant zelf zijn veie vernielde bruggen met een bewonderenswaar dige voortvarendheid hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de over gangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de sDoorwegen al vrij spoedig lokaaltreintjes hadden kun nen inleggen, die alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot Den Bosch en van Den Bosch tot Eind hoven aandeden, is ook het busver- keer weer op gang gekomen. Met be perkte dienstregelingen kan men op het oogenblik de meeste plaatsen van eenige beteekenis in West-Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken waaronder de hoek van Baarle-Nas- sau, zijn nog van elk verkeer bul ten dat met de reddend^ fiets na tuurlijk verstoken. Het bedrijfsleven Het bedrijfsleven is reeds vrij spoe dig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en de moeilijkheden, die de toestand uiteraard voor een aantal bedrijven met zich brengt, in aan merking genomen, mag men zeggen dat over de geheele linie een verheu gende activiteit te constateeren vjlt. Wel worstelen alle bedrijven in de g?5* heele streek met de transport- en ver keersmoeilijkheden, waardoor zoowel afzet als aanvoer van grondstoffen belemmerd worden. Vele Bredaache fabrieken moesten aanvankelijk een belangrijk deel van hun personeel missen, daar dit nog niet van de eva cuatie was teruggekeerd. Op het oogenblik zijn er nog steeds enkele duizenden Bredanaars niet ln hun woonstad terug. Een en ander heeft in verscheidene bedrijven geleid tot 'nkrimping van werktijd en van per soneel, doch daar staat tegenover, dat groote aantallen van de bij de arbeidsbeurzen ingeschrevenen kon den worden te werk gesteld bij de op- ruimingswerken, terwijl nog dagelijks groepen van werklieden voor allerlei werken worden gerequireerd. Wat voorts de hindernissen van de geheel op autotransport ingestelde fabrieken en bedrijven betreft, heeft men ge gronde hoop, dat deze spoedig tot een oplossing zullen kuniien worden ge bracht, waardoor de werkgelegenheid over de geheele linie in belangrijke mate zal stijgen. Bemoedigend is het, dat enkele der grootste bedrijven te Ereda aanstonds weer op volle capa citeit aan het werk zijn kunnen gaan. Ook de tuinbouw heeft in de eerste dagen na den oorlog met transport moeilijkheden te kampen gehad, doch aan de veilingen te Breda en Bergen op Zoom is nu het verbruik van vol doende benzine voor de aanvoeren toegestaan, hetgeen vooral met het oog op den oogst van het zachte fruit, die dezer dagfti zal beginnen en over vloedig belooft te zijn, van het grootste belang is. EEïi' BELANGRIJKE MAATREGEL Dat het de Duitsche overheid ernst is bij haar streven onzen landbouw weer zoo spoedig mogelijk op het nor male peil te brengen, blijkt wederom uit een belangrijken maatregel, die thans van deze zijde is genomen en waardoor een groot aantal paarden, zoowel van het Duitsche bezettings leger als van onze eigen weermacht, voor de uitoefening van den land bouw ter beschikking zal worden ge steld. Deze paarden* zullen worden, ver kocht en de koopers zullen een bewijs ontvangen, waaruit de rechtmatig heid van den aankoop blijkt. Jndien men niet in het bezit is van een dus danig bewijs, zal hetpaard ln beslag worden genomen en zal'de betrokke ne worden gestraft. Tusschenhandelaars zijn van den verkoop uitgeschakeld. Plaats en tijd van verkoop zal nog nader worden beland gemaakt. ekend ONGELUKKEN IN DE MIJNEN Twee dooden In de staatsmijn Wilhelmina te Tenrineelen is de 42-jarige houwer J. L. J. bekneld geraakt tusschen een kolenschop, die door een schraper- band werd meegevoerd en den zij wand van de gang, waar hij werkte. Toen de man bevrijd was, bfeek bij reeds te rijn overleden. In de Domaniale mijn. te Kerkrade la de 31-Jarige J. K. onder vallend gesteente geraakt en gedood. TE OOSTENDE MOESTEN ZIJ KIEZEN Nog steeds heeft men in ons land geen bericht ontvangen van Neder landsche militairen uit Bralftit en Zeeland, die met de Franse he troepen waren meegetrokken naar het Zui den. Naar de Prov. Zeeuwsche Ct. meldt heeft de commissaris van de Konin- ging medegedèeld, dat hem was be richt, dat deze* Nederlandsche mili tairen Oostende bereikt hadden. Daar werd hun de keus gelaten tus schen twee mogelij khedên: te ver trekken naar Engeland of Frankrijk óf terug te keeren naar Nederland. Ongeveer de helft der Nederlandsche militair en\verkoos den terugkeer naar lj,et eigen ignd. Het moet zeer waar schijnlijk geacht wordyi. dat de ver wanten van de anderen nog in lan gen tijd niets vernemen. VIER KINDEREN GEWOND Botsing te Heerlen Op den Sittardscheweg te Heerlen heeft een botsing plaats gehad tus schen een tram en een autobus, waarbij de zijkant van de bus geheel vernield werd. Veertig schoolkinde ren, die de bus vervoerde, liepen meer of min ernstige verwondingen op. Vier van hen zijn, na eerst in de ver- bandkamer van de Oranje Nassau- mijn te zijn verbonden, naar het rie- kenhuis overgebracht. DOODELLIK ONGEVAL Het tweejarig dochtertje van den heer Weterings te Raaimsdonkveer is in de Steenstraat aldaar door een vrachtauto overreden en gedood. Het ongeluk geschiedde, toen de chauffeur achteruit een erf op reed. VERKOOP VAN SPIRITUS Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de verkoop en aflevering van brandspi ritus door fabrikanten en importeurs aan bandelaren, alsmede door hendela ren aan detaillisten, is toegestaan tot hoeveelheden per 14 dagen gelijk aan 1/36 deel van de aan den betrokken handelaar In bet le halfjaar vaa 1939 afgeleverde hoeveelheid. ONTROERENDE GASTVRIJHEID Duizenden Rotterdamsche kinderen voor het meerendeel in den nog Riet schoolplichtigen leeftijd, zullen bin nenkort naar buiten kunnen worden gezonden. Van alle zijden worden uitnoodigingen ontvangen om kinde ren voor eenlgen tijd in gezinsver band op te nemen. Wij hebben eer onderhond gehad met den Rotterdamschen wethouder L. de Groot die naast zijn werkzaam heden voor onderwijs ook regelmatig overleg pleegt met den Rotterdam schen Raad voor Kinderuitzending. Nadat de noordelijke provincies het initiatief hadden genomen om .kinderen ui*, de getroffen gebieden "tijdelijk op te nemen in een vrije en gezonde streek, hebben tal van an dere plaatsen dit voorbeeld gevolgd. Van alle kanten heeft de wethouder aanbiedingen ontvangen en alle brie ven en telegrammen, waarin kin deren worden uitgenoodigd,' geven blijk van een ontroerend» gartvrü,- neid. „U zult versteld staan hoe gezond en vroolljk de kinderen er uit Killen zien, wanneer zij een tijdje in onze streek hebben doorgebracht, want ze komen bij gezinnen, die er een'eer in stellen ze een tijdje gastvrijheid te verleenen". Dei-gelijke uitlatingen komt men in <ie brieven herhaaldelijk tegen en het is dus begrijpelijk, det de autoriteiten heel gaarne een aan- ta* kinderen op dergelijke uitnoodi gingen wil uitzenden. De Rotter damsche Raad voor Kinderuiteending werkt momenteel aan een plan, Apt co rpozdlg mogelijk zal worden Es- kend gemaakt. Het onderwijs draait thans weer .rij normaal, hoewel een groot aan tal leerlingen slechts gedurende een halven dag onderwijs ontvangt. De wethouder heeft contact gezocht met de gemeenteijke sportstichting en als vevolg hiervan heeft men een rege ling getroffen om de kinderen, die alleen 's morgens of 's middags op school zijn, de andere helft van den dag op de sportvelden te verzamelen, waar zij in de gezonde buitenlucht aan sport en spel kunnen doen. HULPFONDS VOOR ARTSEN Aangezien door den oorlog vele artsen in moeilijke omstandigheden v&rkeeren, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Mii. tot bevorde- ing der Geneeskunst besloten tot het stichten van een/hulpfonds. Steunend op de/jbepaHngen van het huishoudelijk reglement, is het hoofdbestuur begonnen met in dit fonds een bedragrvan f 10.000 te stor ten uit het spaarfonds der maat schappij. Het hoofdbestuur doet een dringend beroep op alle leden der maat schappij, om het /Hulpfonds 1040" met spoed en in ruime mate te steunen. De bijdragen der leden wor den gaarne tegemoet gezien op post rekening 53083 der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, Amsterdam, met ver melding: .Hulpfonds 1940". BINNENLANDSCHE MARKT RUIM VOORZIEN In zijn verwachtingen over de ver betering van den-uitvoer van groente, nu na den oorlog hier te lande een nieuwe orde van zaken is ontstaan, is de Nederlandsche' tuinder niet te leurgesteld geworden, In de periode van 16 Mei tot en met 4 Juni, welke vijftien export- dagen omvat, konden ongeveer 1500 wagons met de voornaamste export artikelen, zooals sla, bloemkool, kom-j kommers, tomaten en peen, worden uitgevoerd. Dat is dus ongeveer 100 wagons per dag. Trots diezen zeer ruimen export is de binnenlandsche behoefte aan deze en andere tuin bouwproducten ten volle bevredigd. Het is gelukt dit hooge export- kwantum te handhaven niettegen staande vooral in den eersten tijd na den oorlog het transport der groenten, dat ln verband met de lichte bederfeiijkheid der producten vlot moet verioopen. groote moeilijk heden opleverde, doordat de voor naamste verbindingswegen met het buitenland verbroken waren en ,de beschikbare hoeveelheden motor brandstof tot een zoo efficient moge lijk gébruik van de verkeersmiddelen noopten. Dank zij de activiteit van de Nederlandsche Spoorwegen be staat het uitzicht, dat binnenkort wederom zonder onderbreking van het ra 11 vervoer gebruik zal kunnen worden gemaakt. Dit zal het trans- portvraagstuk voor de groenten uit den aard der zaak belangrijk ver eenvoudigen. Vanzelfsprekend komt er ln den loop van het seizoen verandering in de soort producten, welke ter markt worden gebracht. Zoo wordt sedert deze week geen sla meer uitgevoerd, mede omdat nu de buitenlandsohe markt met dit artikel van eigen bodem kan worden voorzien. Andere groentesoorten zullen daarvoor ech ter in de plaats treden. De regeling van de minimum- en maximumprijzen, welke bij den han EISCH TEGEN GEM. ROTTERDAM Men zal zich herinneren, dat te Rotterdam op 11 Mei 1938 aan de Valkensteeg een blinde muur is Inge stort, waarbij zeven voorbijgangers door het neerstortende puin op slag werden gedood. De gemeente Rotter dam heeft met de nabestaanden vaii *e verschillende slachtoffers e»n da ding tot schadeloosstelling getroffen, doch ten aanzien van die van een der slachtoffers, den 18-jarigen Van der Walle, is het toch tot een proces voor de rechtbank gekomen. In deze procedure contra de ge meente Rotterdam is door mr. O. de Bakker, die optrad namens den vader van het slachtoffer, gepleit. Pi. begon, aldus de N.R.C., zijn pleidooi met de opmerking, dat het onder de huidige omstandigheden wel tragisch is te moeten pleiten over de gevolgen van één Ingestorten muur. De schuldvraag was, aldus pl„ spoedig opgelost. De gemeente Rot terdam moest reeds spoedig toege ven, dat destijds bij de verbreeding van de Valkensteeg een muur van de Afmetingen als de onderhavige, niet had mogen blijven staan, daar deze gevaar voor de publieke veiligheid opleverde. Bij deze eene fout is het echter niet gebleven. Eerst na het ongeluk was het aan de gemeente gebleken, dat de betrokken muur haar eigendom was en dat er in jaren geen eoptróle op den muur was uit geoefend. Dit gemis aan toezicht zou reeds eerder ontdekt zijn, wanneer een door de Bouwpoütie gedaan "er- zoek omtrent een onderzoek naar de bouwvalligheid van dezen muur tij dig aan de desbetreffende afdeeling ware doorgegeven. De gemeente heeft deze feiten erkend. PI. voerde aan, dat één der voor schadevergoeding in aanmerking ko mende nabestaanden de eischer Van der Walle was. Diens 18-jarige zoon had ten tijde van het ongeluk een betrekking, waarin hij 5.— per week verdiende. Eischer is gemeente werkman met een verdienste van 27.15 per week, terwijl zijn dochter als dienstbode, een loon van 6.— per week geniet. Het behoeft, aldus pigeen betoog, dat kinderen van den leeftijd van eischers aoon, tot hun huwelijk bij dragen in de lasten, welke hun ouders, ten aanzien van het gezin, in den stand van eischer, te dragen hebben en daarmede tevens in liet noodzakelijk levensonderhoud hunner ouders. Eischer heeft er rekening mee gehouden, dat zijn verongelukte zoon wellicht na eenige jaren zelf een gezin zou vormen, waarna hij der halve niets meer zou bijdragen in het onderhoud van zijn ouders en dier gezin. Eischer heeft daarom zijn alimentatievordering beperkt tot een bedrag van 4 per week en zulks ge durende 5 jaren. Tegenover den bescheiden eisch van den vader stelt de gemeente Rot terdam zich op het standpunt, dat door het overlijden vm den zoon de gezinsinkomsten relatief eerder meer dan geringer zijn geworden. Pi. heeft vervolgens aandacht be steed aan dat gedeelte van den eisch, dat betrekking heeft op de toeken ning van immaterieele schade, waar bij pl. herinnerde aan een beslissing der rechtbank te Amsterdam, waarin wordt overwogen^ dat onder het in art. 1406 B W. gebezigde woord scha de, ook de zg. onstoffelijke schade is te begrijpen. Pl. concludeerde tenslotte tot toe wijzing van den eisch. Leiden. Geslaagd voor cand. ex wis- en natuurkunde, letter I, mej. G de Graaf, Overveen-, doet. ex. rechten de heer P. C. Maas. Leiden. Amsterdam. Geslaagd voor cand ex. wis- en natuurkunde (D.) de heer H. H. Geer»; doet. ex. pharmacie de heeren W. van der Baan, J. P. Kieft en M. li. de Moor; cand. ex. klassiekp letteren mej. V. C. C. M. Prinzen en de heer S. A. Waterman. Amsterdam. Bevorderd tot arts mei. C. Rosman, Breda en de heeren N. Lubsen, Beemster en J. G. Wegdnm. Hoogwoud. Geslaagd voor artsexamen le ged. mej. E. J. Beyer, Bandoeng on de heer W. C. de Boer, Hoogwoud. Geslaagd voor doctoraal cx. aardrijks kunde (vrije studierichting) de heer C. van Ros.-em en voor hot carid. examen sociografie de heer G. J. Visser. Groningen. Geslaagd voor cand. t. wis- en natuurkunde de heeren R- Terveld, Groningen (voor letter F.) 1 R. Terpetra, Heerenveen (voor let- r L). NED. HERV. KERK Beroepen: te Cornjum, B. Peysel te Yhorst-De Wijk. del ter veiling in acht moet worden genomen, heeft het mogelijk gemaakt Jdat de tuinder een redelijken prijs voor zijn p.roducten ontvangt, terwijl aan den anderen kant de consument voor het verkrijgen van groente geen bedragen behoeft te betalen, die bui ten zijn bereik liggen. Alle soorten groente van het seizoen zijn in het binnenland verkljgbaar en zij zijn niet duur. De verbetering van den export van groenten, waarvan de Nederlandsche tuinbouw het uiteinde lijk toch moet hebben, heeft het ge lukkige gevolg gehad, dat de tuinder met nieuwen moed aan den arbeid is gegaan en met meer vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien dan sedert jaren mogelijk was. w/rrEN VOOB CN1FORMEN VERDUISTERD? De Amsterdamse he rechtbank zette de strafzaken inzake de verduistering van watten, bestemd voor de vervaar diging van militaire uniformen, voort In den. loop van den dag stonden «iht confectlonnairs terecht. Tè«n aJen werd drie maanden ge vangenisstraf geëisoht. Daarfta kwa men de kooplieden aan de beurt, die de watten hadden op gekocht om ze langs een omweg weer aan het Rijk aan te «eden. Zij werden verdacht van heling subs, schuldheling. De eerste koopman, die in tameliik groote hoeveelheden niet slechts te Amsterdam, doch ook te Delft watten had -opgekocht, betoogde, dat hij zelfs niet had geweten, dat er militaire goederen werden verwerkt. Meestal kocht hij snippers e.d. op, doch op zekeren dag bood men hem pakken watten aan. Bij die firma's werkten 40 50 menschen. De watten werden op klaarlichten dag opgeladen en geen oogenblik had hij gedacht, dat de goed bekend staande firma hem verduisterd goed had verkocht. Ds Officier van Justitie achtte de schuldheling bewezen en requireerde een gevangenisstraf van vier maan den, evenals tegen de andere ver dachten, die wegens heiing terecht stonden. De Spaansche ministerraad heeft de staatsbegrooting voor 1940, ten be drage van 5960 millioen peseta's, aan genomen. Generaal Jordans werd tot voorzitter van den staatsraad be noemd en vice-admiraal Manuel An dreu tot scHout-bij-nacht bevorderd. Heden Wordt te Londen een na tionale collecte voor het Roode Kruis gehouden. Ongeveer 150.000 personen zullen zich beiasten met den verkoop van 20 millioen vlaggetjes aan het publiek. De Parijsche politie heeft 101 ieden van de ontbonden communis tische partij gearresteerd en naar een concentratiekamp laten overbrengen. - volgens door het D.Nb, uit Nan king ontvangen berichten, zijn de Japanners in de provincie Hoepeh, ten westen van de Kan-rivier, een groot offensief beeonnen en de rivier overgetrokken. De Italiaansche bevolking is door een offk-ieele mededeeling opmerk zaam gemaakt op de voorschriften, die moeten worden opgevolgd ln ge val „de omstandigheden een verduis tering van het land noodzakelijk wden maken" De staatspresident vair Letland, die een groote reis heeft gemaakt door de zuidelijke en oostelijke deelen van het land. is weer ln Riga terug gekeerd. De vooruitzichten voor de graan- en krachtvoedervoorziening in Noor wegen zijn gunstig. BIJ een normalen oogst reeds zou de graanvoorraad bij de tegenwoordige distributie voldoen de zijn tot einde Juni 1941. In Oslo en omgeving zullen ln de komende dagen tankplaatsen voor hout en houtskool worden geopend, ten behoeve van de auto's, die deze brandstoffen gebruiken. Naar Stefani uit Algiers meldt, is een besluit genomen over'de op richting van een territoriale troepen macht. Tevens werd de toestemming voor het öffflchten van militaire or ganisaties geregeld. In een kunstzijdefabriek te Bo- ros (Zweden) ls in agn afgeloopen nacht een brand van 'enormen om vang ontstaan, waardoor de fabrieks gebouwen vrijwel geheel werden ver woest. De schade wordt op 250.000 kronen geschat. Gelden, welke eenigen tijd ge leden in de Noorse he kerken ten bate van den wederopbouw van Finland door de Noorsche kerken zijn inge zameld, zullen, op grond vaneen over eenkomst, ten goede komen aan lief dadige doeleinden in Noorwegen zelf. Het Eng else he consulaat-gene raal te istanboel heeft den Britachen onderdanen aldaar schriftelijk in structies gegeven zich, bij oproep, ge reed te houden om Istanboel binnen 24 uur tp verlaten. De Britsche onder danen zullen zich moeten begeven naar het binnenland van Anatolië. MorBen wordt te Rome de rijks minister voor Landbouw en yoe- «ngswezen, dr. Walter Darre, ver wacht. Hij zal gast zijn van den Ita liaanse hen' minister van Landbouw en Boschbouw. Het Bulgaarsche parlement heeft voor de buitengewone begrooting van Oorïog vpor het loopende jaar een extra credlet toegestaan van 28 mil lioen lewa en voor het fonds „Alge meene Verzekering'! van 30 millioen iewa. Ee b.0-~. i/i0* jiimilltiS van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft een voorstel aan genomen, den wettelijk vastgestelden limiet der staatsschulden van 45 mil liard tot 49 milliard dollar te verhoo- geül Het Britsche consulaat te Phi ladelphia (V.8.) heeft van de kapi teins van twee opgelegde Deensche vrachtschepen geëlscht, hun schepen uiterlijk 8 Juni aan Engeland \pver te dragen. Zoo niet, dan zouden)zij na het vertrek uit de haven als prijs worden buitgemaakt murk. Krachtens een besluit der Turk sche veiligheidspolitie zal teder, die in Istanboel geen vaste bezigheden heeft, naar de provincie worden te- rucgestuurd. r)e Roemeense he invoerrechten voor verschillende landbouwmachines worden met 50 pet. verlaagd. Verder zal een crediet ten bedrage van 300 millioen lel ter beschikking worden gesteld voor den aankoop van land- bouwmachinerieën. President Rooeevelt heeft te verstaan gegeven, dat hij de voor stellen goedkeurt om de verdedigings- belastlng te verhoogen, zoodat d«* een jaarlljksche opbrengst bereikt van I millioen dollar.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5