NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zweden's strijd tegen de afzondering Wat zal ik in mijn tuintje telen? Vrijdag 7 Juni 1940 Handelsbetrekkingen met Rusland moeten uitkomst brengen Uitvoer over de haven van Petsamo zeer twijfelachtig HET CIVIELJ BESTUUI Benoeming van commissarissen-generaal. i Boonen voor de winterprovisie En aan preitje voor da erwtensoep HET NEDERLANDSCHE AMBTENARENCORPS. Ongemotiveerde ongerustheid. GODDSCHE COD RAH T T9e Jaargang, No. 20341 Directeur F. TIETER Bur. Markt 31. Tel. 2745 Postgiro 48400 Van omen tpec. V.PB.-correspondent Stockholm, Juni 1940. Zweden, dat zich tot nog toe als neutrale staat heeft weten te handhaven, begint ernstig ge brek te krijgen aan verschillen de grondstoffen, welke het brood- noodig heeft. Het ziet zieh der halve genoodzaakt, te trachten nieuwe verbindingen aan te knoopen, om zieh in dat opzicht zoo goed mogelijk te dekken. Y y!T zijn niet alleen de militaire I—I gebeurtenissen, welke de ko- X X lommen vari "de Zweedsche bladen vullen; daarnaast wordt de meeste aandacht gewijd aan de handelspolitieke toenadering tot Rus land. Einde van de vorige maand heeft zicheen commissie, bestaande uit dertien leden, naar Moskou begeven, ten einde onderhandelingen aan te knoopen over de mogelijkheid van goederenruil, waardoor althans voor een deel kan worden voorzien in het gebrek aan grondstoffen, dat in Zwe den heerscht ten gevolge van het feit, dat het geheel van het [Westen is af gesneden. Tot de leden van bedolplde commis- ise behooren ook deskundigen van het Zweedsche ministerie vanl Buitenland- sche Zaken, van de Zweedsche Rijks bank en van de voornaamste op den uitvoer aangewezen industrieën, die bij deze kwestie zijn betrokken. Voor zitter is de Zweedsche minister voor de algemeene volksverzorging Eriks son. De onderhandelingen zjn voor bereid en ingeleid door Albin Johans ion, die aan het hoofd staaf van de vereeniging van consumentei Deze organisatie, welke zii bijzonder toelegt op den a bepaalde massaproducten in had vóór het uitbreken van fli«t tusscheri Finland en Rusland in Moskou een groote bestelling geplaatst voor schapevachten. De besprekingen we. den onderbroken door den Finsch- Russischen oorlog, doch in Maart jX, onmiddellijk na het eindigen daarvan, weder hervat! Wat Rusland en Zweden kunnen uitwisselen. Wil Zweden nieuw leven inblazen aan de handelsbetrekkingen met Rus land, welke zeer lauw zijn geworden, nadat zij tusschen. 1920 en '30 een veel belovend karakter hadden aangeno men, dan moet het dit trachten te be reiken door meer in Rutland te koo- pen. Als het hierin kan slagen, is het ook vry zeker, dat Rusland daarop in voor Zweden gunstigen zin zal reagee- ren. Dit land heeft, practisch gespro ken, behoefte aan alle prima voort brengselen der Zweedsche metaal industrie, electrische machines, turbi nes, machines voor de Russische m het et van weden, con- papierfabrieken, staal van de beste hoedanigheid en tal van producten van de Zweedsche machine-industrie, die het ook vroeger uit Zweden heeft betrokken. Zweden van zijn kant hoopt onge veer 100.000 ton ruwe olie machtig te worden uit Rusland, evenals man- gaanerts voor de fabricage van het Zweedsche edelstaal, veevoeder, ka toen, linnen en thee. In Zweedsche handelskringen, die met den Russi- schen handel vertrouwd zijn, koestert men den wenach, niet alleen m ver binding te treden met de centrale organen, belast met het toezicht op den buitenlandschen handel, doch ook met de verschillende fabrieksleiders. Men hoopt dat Rusland weder zal willen toesta-.m. dat daar te lande opnieuw filialen of agentschappen zul Ien worden opgericht, zooals b.v. van het kogellager-concern e.a. Uitzichten op handel met Amerika zijn minder gun stig. Minder vertrouwen stelt men in de hervatting van den handel op Ame rika. Het Amerikaansche „Journal of Commerce" gaf onlangs uiting aan de hoop, dat het mogelijk zou blijken, via de haven Petsamo, in het uiterste Noorden van Finland, een geregelde overzeesche verbinding tusschen Zwe den, Finland en de Vereenigde Staten tot stand te brengen. Een Finsche ree- derij zou in principe reeds voor dit denkbeeld zijn gewonnen Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren dat de haven van Petsamo, die na het sluiten van den vrede tusschen Rusland en Finland door de Russen in onbeschadigden staat aan de Finnen is teruggegeven, wel is waar diep genoeg is en het ge- heele jaar door niet dichtvriest, doch' dat de haveninstallatie veel te wen- schen overlaat. Petsamo beschikt niet over. kade-aanleg, noch over loodsen en kranen; en bovendien (en dit is wel het grootste bezwaar) mist het elke spoorverbinding met het achter land. De Noord-Finsche spoorweg, welke aansluit ,op het Finsche en Zweedsche spoorwegnet, loopt niet verder dan tot Rovaniemi. Vandaar tot Petsamo wordt het verkeer onderhouden langs een zeer goeden autoweg, die 450 kil lometer lang is. Dientengevolge wordt het verladen van massagoederen o\jer Petsamo veel te kostbaar, tengevolge van het overladen onderweg. Alleen voor goederen, die een vrij hooge waarde bezitten, zou Petsamo in aan merking kunnen komen. In hoeverre de onderhandelingen, welke van Amerikaansche zijde naar het schijnt gevoerd werden met de oorlogvoerende landen over het laten passeeren van het Kanaal, (Je Noord zee en het Skagerrak door bepaalde schepen, na den loop der krijgsver richtingen in de laatste twee weken nog kans van slagen kunnen hebben, zal diénen te worden afgewacht. Het laat zich aanzien, dat dit de eenige weg zou zijn, waarlangs de Zweedsche uitvoer handel op Amerika eenige kans van slagen zou kunnen hebben. Zooals gisteren reeds bij decreet van den Rijkscommissaris is bekend ge maakt, zullen vier commissarissen- generaal worden benoemd, die hem terzijde zullen staan bij de uitvoering van zijn taak. Tot deze functies-zijn geroepen: 1. Voor het bestuur en justitie staats secretaris dr Wimmer; 2. Voor de openbare veiligheid bri- gadefuehrer Router; 3. Voor financiën en economische zaken minister Fischboeck; 4. Voor bijzondere gevallen haupts- ambtleiter Schmidt. «Wat zal ik in mijn tuintje telen?" Ziedaar de actueele vraag, die de ge lukkige bezitters van een stukje tuin grond voor of achter hun huis zich «tellen, nu al onze aandacht wordt op gevraagd voor de voedselvoorziening, we derken daarbij ooral aan de win terprovisie, waarvan het zoo prettig en f° gemakkelijk ia een voorraad in puis te hebben. Voor den leek op het gebied van de fPententeelt is het niet zoo eenvoudig Jut te maken op welke wijze hij zijn «untje zoo voordeelig mogelijk produc tief kan maken. Wanneer hij maar •lukraak" zun zaadgoed aan den bodem ■•evertrouwt, aal hg weinig voldoening ryn werk hebben. HJ zal er dus Wed aan doen de producten te kiezen, geen al te hooge eiachen aan den Wond stellen. Vele atadstuintjea lijden ••■gebrek aan ion, dtkwjjls heeft de aan alle kanten vrij apel en ten- t» 4e kwaliteit van den grond zoo "w^ot, dat 'n armetierig heestertje ar zich met moeite op kan handhaven. Men moet zich dan ook niet voorstellen overvloedige oogsten te zullen binnen halen. Dat kan alleen van grond, die reeds voor groenten irf cultuur is en waaraan alie zorgen zijn. besteed, die noodig zijn om een gewas en\ een be hoorlijk beschot te verzekeren. Maar wij willen den burger allen moed niet ontnemen. Integendeel, zijn moeizaam pogen verdient alle waar deering en..., ook aanbeveling. Ner gens beter dan in de natuur kunnen wij onszelf in deze moeilijke dagen her vinden. Ook in de kleinere tuinen kunnen met kans op succes groenten worden gekweekt Aan het belangrijke vraagstuk van de bemesting kunnen we geen uit voerige bespreking wijden. Op dit ge bied is in algemeepen zin geen advies te geven. De bemesting is eenmaal aan talrijke factoren onderhevig; zij vormt z°®wei nu in den land- als in den tuin- Naar het A.N.P. ter oore is gekomen bestaat in zekere kringen eenige on gerustheid omtrent de verplichtingen van de Nederlandsche ambtenaren fcl het algemeen krachtens .de verordf ning van den Rijkscommissaris, geda teerd 29 Mei 1940, welke gisteren is bekend gemaakt. Men 'vestigt er onze aandacht op, dat deze ongerustheid geheel op een misverstand moet berusten. Krachtens artikel 7 van deze verordening wordt binnen een term ij n, die door den Rijkscommissaris wordt bepaald, van de Nederlandsche ambtenaren gevraagd dat zij onder eede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en bepalingen, van den Rijkscommissaris en van de hem ondergeschikte Duitsche organen, stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche rijk of de Duitsche weermacht. Deze verklaring is noodig teneinde een basis te vormen voor samenwer king tusschen Duitsche en Nederland sche autoriteiten. Een eed van trouw wordt in het geheel niet verlangd doch men begrijpt, dat er een zekere grondslag moet zyn, welke innige samenwerking waarborgt. In dit verband kan nog worden ge wezen op de aanwijzingen, door den Nederlandschen ministerraad in 1937 vastgesteld, welke dienden om de houding aan te geven van Nederland sche ambtenaren en personeel van Nederlandsche overheidsdiensten in geval van een vijandelijken inval. In artikel 5 van deze aanwijzingen wordt vermeld, dat van den ambtenaar, die tijdens de bezetting in functie blijft, geen trouw kan worden geëischt, doch dat het .niet tegen het volkenrecht is, dat men van hem eischt dat hij zich niet verzet tegen het belang van de bezettende partij. Men ziet dus', dat de Rijkscommissa ris in bedoelde verordening niet meer heeft bepaald dan de Nederlandsche regeering destijds als aanwijzing aan alle overheidsambtenaren adviseerde en voorschreef. Deze bepaling is dan ook niets anders en bedoelt niets anders te zijn, dan een bindmiddel waardoor een soepele werking van het geheele amb- tenarenbestel in samenwerking met Duitsche autoriteiten mogelijk wordt gemaakt. bouw een vraagstuk, waarop de knap ste koppen nog niet zijn uitgestudeerd Stalmest is een goede voeding voor den bodem, maar voor den amateur tuinder niet gemakkelijk te verkrijgen. De kunstmest kan ons hier van dienst zijn. Tegenwoordig zijn de A. S. F korrels in den handel, zij bevatten in de juiste verhouding de voor den grond benoodigde meststoffen. Men zij mèt de toediening van kunstmest echter zeer voorzichtig. Wat kan men zaaien? Het is ook in dezen tijd van het jaar nog mogelijk verschillende tuinbouw producten te zaaien. Bladgroenten als andijvie en sla verdienen in kleine, in gesloten stadstuintjes geen aanbeveling. Zand en stof nestelen zich op en tus schen de bladeren, het wordt veelal een schraal, niet smakelijk product. Heeft men een hoekje tuingrond, dan verdient winter-andijvie aanbeveling. Zij wordt op een zaaibed uitgezaaid, 2 gram per vierkanten meter Na 3 tot 4 weken worden de sterkste planten op ryën geplaatst, planten en rijen onge veer 25 c.M. uiteen. Het product ver- eischt later nog veel zorg Om het geel worden van de hartjes te bevorderen, moeten de volwassen planten met teen of raffia worden opgebonden. De andijvie leent zich uitziekend voor den VON NEURATH EN HACHA OVER HET PROTECTORAAT. De Berliner Bolrsen-Zeitung publi ceert heden een reeks artikelen over belangrijke economische, politieke en cultureele vraagstukken van het pro tectoraat, waarbij een inleiding ge schreven is door den rijksprotector Freiherr von Neurath en den staats president dr Hacha. In de bijdrage van von Neurath wordt o.a. gezegd: Door de oprichting van het protecto raat Bohemen en Moravië werden deze landen uit hun onnatuurlijke politieke en economische situatie gehaald en weer gevoegd in de groot-Duitsche ruimte, waartoe zij op grond van hun ligging en geschiedenis behooren. Daar bij doet zich voor hen de mogelijkheid open, deel te hebben aan de veelvul dige ontwikkeling van dit machtige Europeesche gebied. In toenemende mate zal het protectoraat de brug kun nen vormen voor alle handelsverbin dingen met het Zuidoosten. Het han delsverkeer met Duitschland is buiten gewoon druk, de werkgelegenheid in het protectoraat is zeer goed en de ver zorging der bevolking is ondanks den oorlog volkomen gunstig. Dr Hacha schrijft o.a.: Wanneer wij ons heden weer bet lot van eenige kleinere volkeren voor oogen houden, kunnen wij de voordeelen waardeeren, dat wij voor den oorlog gespaard zijn gebleven en dat het Tsjechische volk vreedzaam kan voortleven. Gesteund door de medewerking van het rijk, kon de Tsjechische regeering een reeks be langrijke kwesties oplossen, vooral de oude kwestie der werkeloosheid. Daar bij beproeft het Tsjechische volk het in oorlog zijnde rijksgebied te helpen door onvoorwaardelijkè vervulling van zijn burgerplichten en door bevordering van vrijwillige hulpacties als b.v, de inzameling van metaal en de actie voor het Duitsche Roode Kruis, welke thans wordt voorbereid. CRAIGIE EN TANI BESPREKEN DE ZILVERKWESTIE. De Britsche ambassadeur te Tokio Éraigie heeft gisteren, volgens het D.N.B., een onderhoud gehad met den Japanschen vice-minister van buiten- landsche zaken, Tani, waarin blijkbaar een accoord bereikt is over de zilver kwestie van Tientsin. Volgens dé Asahi Sjimboen rekent Arita erop, dat de uitwisseling der formeele memo randa in deze kwestie tusschen Enge land en Japan eenerzijds en Frankrijk en Japan anderzijds half Juni kan plaats hebben. Het zilver van Tientsin zou blyven in de banksafes van de Engelsche en Fransche concessie te Tientsin, na verzegeld te zijn. Van het zilver in de Engelsche concessie zal 100.000 pond sterling en van dat in de Fransche concessie 200.000 pond sterling gebruikt worden om Canada, resp. Australië tarwe et/ a/idere levensmiddelen voor Chinee- sche vluchtelingen te koopen. Het blad meent, dat de Japansche eischen met dit accoord niet op aile punten zijn ingewilligd. DE NIEUWE BRITSriIfi AMBASSA DEUR TE MOSKOU. Sir Stafford Cripps, de nieuwe Brit sche ambassadeur te Moskou, zal heden uit Athene naar zijn standplaat vertrekken. Hij zal met een Hoe meënsch vliegtuig over Sofia reizen eq wordt vanavond te Moskou ver wacht. inmaak, geweekt of gezouten. Boonen, vormen voor den amateur een dankbare teelt, al stellen zij over het algemeen hooge eischen aan den grond. Zij groeien b.v. uitstekend op grond, welke ook in vorige jaren goed bemest werd. Gaat men thans den grond overvloedig bemesten, dan krijgt men een geweldig gewas, maar weinig boonen. Ook in dit geval nemen wij onze toevlucht dan maar weer tot de A.S.F.-korrels. bij wijze van toegift een half pond op 10 vierk. meter. Men ziet hieruit wel hoe voorzichtigheid ge boden is. Spercieboonen, waarvan stamboonen zonder draad de voorkeur verdienen, vereischen de minste zorg. Zij klim men niet en behoeven dus niet te wor den opgebonden lang^ stokken. Op onderlinge afstanden van 40 cm. legt men ongeveer 5 cm. onder de opper vlakte 5 boonen bijeen. Reeds na een dag of tien zal men de gespleten boon, die met den stengei meegroeit boven den grond zien verschijnen, wanneer de grond althans voldoende vochtig was. De oogsttijd valt ongeveer eind Juli begin Augustus. In dien tijd is voor den tuinder wieden geboden. Duldt geen onkruid in de tuintjes en vooral tusschen de boonen! Sn ij boon en moeten, zooals men weet, kunnen klimmen. Het beste gaat dat la*#* latte* of aoogenaamde BOERSEN-ZEITUNG OVER DE POSITIE VAN TURKIJE. De westelijke mogendheden hebben het nog niet opgegeven, Turkije, met den tekst van het bondgenootschap in de hand, in den oorlog te betrekken, constateert de diplomatieke mede werker van de Berliner Boersen- Zeitung. Wat men zelf voornemens is, schuift men thans Italië en Duitsch land in de schoenen, dus juis' den mogendheden, die geen agressieve be doelingen jegens Turkije koesteren en het van het begin af aan betreurd hebben, dat de Turksche politiek zich heeft afgekeerd van de beproefde lijn der hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen met de as-mogendheden. Het belang van Duitschland bij den vrede op den Balkan en in Turkije is bekend. Italië echter, waartegen men door garanties en bondgenootschappen de staten v?n het Zuidoosten, vooral Turkije, op dfe been wilde brengen, heeft juist bewezen een behoeder van den vrede in die landen te zijn. Aan leidingen tot oorlogsverwikkelinger kunnen dus slechts van de Westelijke mogendheden pitgaan, die Turkije evenzeer als middel voor hun doel wil len gebruiken, als zij gedaan hebben met de kleine landen in Noord- en West-Europa, die" het slachtoffer ge worden zijn van de politiek van om singeling en oorlogsuitbreiding. Het Turksche volk is te sgalistisch en nuchter, om niet in te zien, dat het zijn regeering dankbaar moet zijn het tot dusver te hebben gespaard voor de uitwerkingen van het bondgenootschap zooals, de Westelijke mogendheden zich dit voorstelden. KERKELIJKE EIGENDOMMEN JN HET OORLOGSGEBIED. De bezorgdheid in kringen van het Vaticaan over het lot van de talrijke kathedralen in het BelgischFransch oorlogsgebied is door het rapport var. een specialen afgezant van hei Vati caan weggenomen, aldus het D.N.B. Het kerkelijke eigendom heeft, zoo ;|uidt dit rapport, geen noemenswaar dige schade geleden. In tegenstelling tot de verwoestingen van 19141918 zijn de groote bekende kathedralen in het oorlogsgebied allen onbeschadigd gebleven. Dit geldt in het bijzonder voor de kathedralen van Doornik, Kort rijk, Atrecht, Kamerijk. Valenciennes, Hijssel, Yperen, Laon en St. Quentin, hoewel deze steden zelf door de hevige gevechtshandelingen vrij groote vernie lingen vertoonen. De kerken van Brus sel, Gent, Brugge, Antwerpen ,en an dei groote plaatsen iri België zijn vol komen gespaard gebleven. In de kerke lijke berichten wordt dit feit daaraan toegeschreven, dat de Duitsche leger leiding blijkbaar strikte bevelen g§ge ven Heeft de kerkgebouwen bij bom bardementen en beschietingen zooveel mogelijk te ontzien.» De berichten uit Belgpehe en Fransche kerkelijke knn- gen/over het ontzien van hei kerkelijke eigendom in het oorlogsgebied werden /fok door berichten van Amerikaansche journalisten bevestigd, die het terrein van den strijd bezichtigd hebben. DE BELGA VERDWIJNT IN F.IPEN- MALMEDY. Het Duitsche staatsblad publiceert een verordening over de invoering van de rijksmarkvaluta in d*e gebieden van Eupen, Malmeay en Moresnet. Naast de Belga wordt hier de Rijks mark wettig betaalmiddel AU omre- keningkoers geldt voor de bewoners 1 belga vijftig njkspfennig Met den 30en Jun; houdt de Belga op. in Eupen Malmedy en Moresnet wettig betaal middel te zijn. rijzen. Heeft men geen stokken dan gaat het ook heel goed langs grof ki^p pengaas. De boonen legt men op een halven meter van een schutting, het gaas spant men van de boonen schuin naar den bovenkant van de schut ting. Snijboonen legt men op onder linge afstanden van 7080 cm. 35 boonen bij eiken stok. Voor de vorming van wintervoor raad komen natuurlijk ook bruine boonen in aanmerking. Ook dit zijn stamboonen, zij groeien dus zonder stokken. Overigens is de behandeling gelijk aan die van de spercieboonen. Tenslotte is het ook wel aardig om in den winter een preitje in den tuin te hebben. Prei kan men nog in Juli Augustus planten. De plantjes zijn goedkoop verkrijgbaar. Ook selderij kan nog met succes worden gezaaid. Het planten van koolsoorten zoo kort achter de huizen verdient geen aanbeveling. In de meeste gevallen nestelen de rupsen zich in de kool en vreten het veldje in zeer korten tijd kaal. En nu aan het werk, maar praat eerst nog even met den zaadhandelaar. Hij zal u gaarne omtrent soort en hoe veelheid van advies dienen en is ook wel in staat deskundige aanwijzingen te geven. Wij wenschen allen amateur tuinders prettigen arbeid en een goe den oogst! OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE EN JOEGO SLAVIË. Uit verschillende deelen van Roe menië worden, als gevolg van de aan houdende wolkbreuken en den zwa- ren regenval, overstroomingen ge meld. Bijzonder ernstig is de toestand in Klein-Walachije, aan den beneden loop van de rivier de Alt. Talrijke dorpen staan geheel onder water. De bewoners moesten gedeeltelijk in de boomen vluchten. Talrijke boerenhoe ven zijn ingestort. De bebouwde ak kers staan onder water, terwijl er vee is verdronken. In de stad Fokschanian aan de Moldau, heeft zich het zeld zame- feit voorgedaan, dat tengevolge van de overstroomingen watergebrek is ontstaan. Het water van de buiten haar oevers getreden rivier, de. Putna, vernielde n.l. de uit de bergen ko mende waterleiding der stad, zoodat de bevolking reeds twee dagen lang van drinkwater verstoken is. Ook de rivier de Sereth heeft op verschillen de plaatsen de „dijken doorbroken, zoodat uitgestrekte gebieden over stroomden. De overstroomingen in afzonderlijke deelen van Joego-Slavië worden nog steeds ernstiger. Ook 'gisteren vielen er nog zware regens. In de gemeente Groot-Gradiska, aan de samenvloeiing van de Pekain en den Donau, zijn tienduizend hectare vruchtbaar land overstroomd. De'overstroomingen in West-Bosnië en Oost-Servië zijn catastrophaal. Ook uit Zuid-§ervië komen berichten bin nen over groote overstroomingen. De Donau en de Save wassen nog steeda. De stand van den -Donau bij Belgrado is reedS 536 centimeter1 boven nor maal. JAPAN EN HET AMERIKAANSCHE EMBARGO. Ten aanzien van 'het Amerikaansche embargo op goederen verklaarde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, te Tokio ,naar het D. N. B. meldt, dat de Japansche regeering op het oogenblik nagaat welke uitbreiding het embargo heeft en of het alle markten betreft. Zou er wel geleverd blijven worden aan Frankrijk en Engeland, dan zou dit als een discrimineering van Japan be schouwd worden. Het valt te betreu ren, dat de Ver. Staten steeds meer maatregelen nemen welke schadelijk zijn voor Japan. De Japansche indu strie moet, om aan het Amerikaansche embargo het hoofd te bieden, naar Duitseh voorbeeld zoo georganiseerd worden, dat de landsverdediging niet van de willekeur van Amerika af hangt. ZENUWACHTIGE STEMMING IN AMERIKA. Het voorstek van president Roose velt, om nieuwe millioenen voor de geheime bondspolitie beschikbaar te stellen, de verklaringen van militaire* ovér beweerd^ gevaren van „vijfde colonnes" in de landen aan het Pana ma-kanaal en de artikelen der pers- bureaux over vijfde colonnes hebben in Noord- en Zuid-Amerika een zenuw achtige stemming verwekt. De Duit sche families in "Washington worden nauwkeurig bewaakt. Gisteren is' een vechtpartij ontstaan, waarbij een Öuitsch-Amerikaan zwaar gewond werd, aldus het D N B DE STRIJD IN CHINA. De Japansche opn arsch m het Westen van de provincie Hoepeh. ten Westen van de rivier de. Han, heeft, volgens het jongste Japansche leger- bericht, verdere vorderingen gemaakt. Japansche strijdkrachten, die vanuit Nanchang in Zuidelijke richting op rukten. zijn tot op acht tier. kilometer van Tangyang gekomen. Een andere Japansche legergroep heeft Kingmen veroverd, Apdere Japansche strijd krachten, die, nadat zij Shayang, aan den Westelijken oever van de Han hadden ingenomen, naar het Zuiden waren opgerukt, zijn in de omgeving van Chien Yang, ongeveer dertig kilo meter ten Noorden van Shasi., aange komen. GEALLIEERDEN WILLEN OUDE WAPENVOORRADEN KOOPEN. De Amerikaansche minister van nancien, Morgenthau, heeft medege deeld, dat de inkoopcommissie de# geallieerden heeft verzocht de wapen- voorraden der Vereenigde Staten uit den tijd van den wereldoorlog op te mogen koopen. Carly, de secretaris van Roosevelt heeft daaromtrent mee gedeeld, dat de uiteindelijke beslis sing in deze kwestie bij Roosevelt ligt, TOENEMENDE CRITIEK OP CHAMBERLAIN. De Londensche correspondent va* Svenskad Dagbladet constateert, naar het D. N. B. uit Stockholm meldt dat de critiek, op Chamberlain steeda krachtiger wordt. Nu de Engelsche, soldaten uit Frankrijk teruggekeerd» zijn, neemt de binnenlandsche poli tieke storm in Engeland, 6ndanks d* waarschuwingen, toe

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1