aanvallen op de WEYGAND-LINIE Hoe zich de Capitulatie der Belgen voltrok EDE BLAD ZATERDAG 8 JUNI 1940 tf- DUITSCHE opmarsch MAAKT VORDERINGEN Fransen Bataillon gevangen Luchtaanvallen op Duitsch Gebied Italiaansehe Schepen De Toestand in Polen Bezetting: van Denemarken Pak et post .voor de Ver. Staten De Politiek van den H. Stoel 8 JUN11930 8 JUN11940 Maarschalk Dr Bono Bespreking tusschen een Duitsch en een Belgisch generaal Roosevelt houdt de wacht fa" f' H De OP DE SLAGVELDEN VAX '14 Het frontbericht van het D.N.B f.n gisteren luidt: de operaties T hef westelijke Duitsche leger ook op den tweeden dag n nieuwen slag volgens worpen plannen verlóren, -ds op den eersten dag ln zi lelijke richting gemaakte ter- «lnwinst werd aanmerkelijk ver groot De vertwijteldc pogiógen van Jen tegenstander om de Weygand- nnle te houden werden verijdeld. Ook it breedte van het front, waarop de fransche troepen op eenlge punten Verbitterden tegenstand bieden, heeft het tempo van den Dnitschen op marsch niet vermogen te vertragen Terwijl xlj voortdurend! vorderingen maken, strijden de Dultsche troepen op de slagvelden van l»14 en 1818 en jPn er lnygeslaagd op het geheele pont nieuwe en voor verdere aan- valsoperaties gunstige posities in te nemen» Vijandelijke tegenaanvallen, waarbij ook van pantsereenheden ge bruik werd gemaakt, konden met jp-achtdadige hulp van het luc'.it- wapen met succes worden afgeslagen. In het bijzonder, dient gewezen te worden op de actie van het lucht afweergeschut, dat op den beganen piond wederom verschillede vijan delijke pantserafdeelingen vernietig de en op dezs wijze opnieuw z'jn overwicht tegenover de vijandelijke tanks bewees. CHERBOURG WEDEROM BESTOOKT In aanvulling op het bericht, uitge geven door het opperbevel der weer macht wordt nog medegedeeld: In den afgeloopen nacht (6 op 7 Juni! deden Dultsche luchteskaders aanvallen op een aantal vliegvelden in Midden- en Oostelijk Frankrijk. Evenals het geval was op de Brit- sche vliegvelden moet ook thans met de vernietiging van een groot aantal machines rekening worden gehouden Ondanks het aware vuur van het luchtafweergeschut werd de haven van Cherbourg met talrijke zware bommen bestookt. Op het havenhoofd en op de kaden zijn hevige* branden en ontploffingen waargen^m— DOOR STOOTTROEP Van bevoegde militaife zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Den eersten luitenant en compagnie-chef van een bataljon pioniers,, Gerhard Voigt, Is het op 2 Juni bij de bestor ming van de versterkte plaats Ber gnes, ten zuiden van Duinkerken, door dapper en vastberaden ontreden ge lukt, met zijn stoottroep een Fransch bataljon te overweldigen en gevangen te nemen. EEN DOODB, 3 GEWONDEN In den nacht* van Donderdag op Vrijdag hebben vliegtuigen S:r geal lieerden wederom een aanval op Hamburg ondernomen. Door hef hevige .afweervuur der luchbdoelar- tlllerle wierpen de vliegtuigen, even ais in den vorigen nacht, hun bom men lukraak naar beneden. In de be bouwde kom van Hamburg werd een persoon licht gewond. De bommen vielen volgens het D.NB. voor het grootste gedeelte op onbebouwd wel land. Ook op een stadje bij Hamburg, werden bommen geworpen. Hier wer- dfen twee woonhuizen getroffen. Een vijfjarig kind werd gedood, terwijl de ouders zwaargewond werden. Boven het Notbvrgahaus ln Neuss dat tot reservelazaret dient, zijn door vijandelijke vliegers ln den nacht van 3 op 4 juni wederom bommen neer geworpen. Acht bommen sloegen in de nabijheid van het lazaret ln. Het Notburgahaus ls, zooals bekend is, op 28 Mei om 1 uur 45 des nachts reeds eenmaal gebombardeerd. Ben derge lijke strijdwijze, zoo wordt van be voegde Dultsche zijde vastgesteld, welke de meest primitieve begrippen van menschelQkheid vergeet, zal uit geschakeld worden doordat de Britsch-Fransche aanstichters in hun eigen land onschadelijk worden ge maakt. KNGELSCHE PERSSTEMMEN De militaire criticus van de Times verklaart, dat het Duitsche offensief aar. de beneden-Somme zoo geweldig ls, dat d» Franschen gedwongen zijn terug te trekken. De News Chronicle wijst op de ont zaglijke moeilijkheden van het Fran sche-leger, dat niet den tijd heeft ge had zich na den verderfelljken slag in Vlaanderen te herstellen en niet kan tekenen op de Engelache hulp, tenzij op die van het luchtwapen. Over het algemeen zijn de Engel ache bladen, aangezien het ditmaal laat om een slag,'waaraan, geen Kn- lelsche troepen deelnemen, duidelijk pessimistisch. In zijn hoofdartikel ïeeft de Times uitdrukking aan de heep, dat Frankrijk ook ditmaal de zelfde weerstandskracht zal toon en als in den wereldoorlog. Wat de reorganisatie van de Pran- •che regeering betreft, streven de En gelse he tladen er naar te bewijzen., dat met het verdwijnen van Dalaaièr. Reynaud den toestand heeft gered. De Times schrijft, dat Daladler de voor naamste schuldige is, vao* rte smarie lijke fout, die een doeltreffende ver- oeufgUig van Frankrijk verhinderde. Het blad voegt hieraan toe. dat de mi nister van Bultenlandsche Zaken, Da ladler, niet de j giste man'is geweest. De News Chronicle wijst op de mogelijk heid, dat Frankrijk zou kunnen be sluiten tot een afzonderlijken vrede met Duitschland. Vc:l t^.1 in de tóe- komst afhangen van de houding van Italië. DUITSCHE MEEN1NGÈN Frankrijk staat alleen in alle ge vechten, die nog zullen komen, zoo merkt het Hamburger Fremdenblatt on. Het blad herinnert daarbij aan de constateering van de New York Times, oat Frankrijk ditmaal den beslissen- deu strijd zonder de Engelschen moét uitvechten. Over hetzelfde thema schrijft de Nachtausgabe: Frankrijk staat mili tair en politiek, en ook in hooge mate economisch, alleen, zonder een moge lijkheid van steun door Engeland. Daarbij heeft Frankrijk op het oo- genblik het totale geweld van/ het Duitsche offensief te dragen an te- schlkt het niet meer over zijn belang rijke industriegebied, dat tegelijker tijd een aanzienlijk deel van, de oor logsmaterialen van Frankrijk leverde. De Fransche, weermacht staat alleen tegenover de Duitsche. Iedere Fran sche generaal en iedere Fransche po liticus had, voor het uiters'e geval van mislukken van den Franschen aanval op Duitschland. vecwaebt-, dat ten minste Frankrijk een effectieve militaire hulp van Engeland ter be schikking zou hebben en dat boven dien de Maginnt-ünle een bijzondere beteckenis zou hebben in alle veldsla gen. Frankrijk vecht thans zonder de Engelschen en zonder de mogelijkheid van strategische of tactische uitbui ting van de Maginot-linie De Deutsche" Allgemeine Zeilunc wijst er op,, dat de Engelschen de Franschen alleen nog door woorden ondersteunen, door hun moed in te spreken. NAAR NEUTRALE HAVENS Volgens mededeelingen van verte genwoordigers van Italiaansehe scheepvaartmaatschappijen te New- York hebben alle Italiaansehe sche pen, die zich in vplle zee bevinden, uit Rome order gekregen, onmiddel lijk neutrale havens binnen te loopen. In de Amerikaansche wateren bevin den zich op het oogenblik slechts Ita liaansehe vrachtschepen, doch geen passagiersschepen, aldps het D.N.B. ECONOMISCHE EN VALUTA- VRAAGSTUKKEN De Duitsche gouverneur der be zette Poolsche gebieden, Rijksminister dr. Frank, heeft de op economisch gebied werkzame afdelingsleiders van zijn bureau en de leiders der af- deelingen bedrijfsleven, prijzencon- tröle, levensmiddelenvoorziening en landbouw uitgenoodigd tot een con ferentie, welke twee dagen heeft ge duurd. De conferentie was gewijd aan een diepgaande bespreking van de economische, en valuta-vraeg- st ukken van het gouvernement- generaal. De directeur van de emissiebank van Polen bracht uitvoerig verslag uit over de valutapositle. Na de zon der wrijving in zijn werk gegane om wisseling der vroegere Poolsche bank biljetten tegen de nieuwe biljetten der emissiebank, kan de valuta van ket gouvernement-generaal als vol komen stable; wórden beschouwd. Op de conferentie kon ten aan zien van de levensmiddelensituatie het verheugende feit worden gecon stateerd, dat scbaarschte van eeni- gen omvang niet te verwachten is, temeer daar ook volgens de reeds beschikbare gegevens gerekend kan worden op een goede middelmatige opbrengst van deh oogst van dit jaar. PRESIDENT INOENU NAAR THRACIë Volgens een offlcieele mededeellng gaat de Turksche president Ismet Inoenu op inspectiereis naar Thracië, om met de bevolking en met de troe pen aldaar in contact te komen. Overigens wordt er op gewezen, dat deze rei» geenerlei verband houdt met den internationalen toestand. ARRESTATIES IN FRANKRIJK De Fransche nationale.veiligheids dienst heeft volgens het D.N.B., zes bekende persoonlijkheden uit het geestelijk leven gearresteerd en aan de militaire justitie overgeleverd. Dé arrestanten worden volgens het D.N.B. beschuldigd van kuiperijen tegen de binnen- en buitenlandse he veiligheid van den Staat. Op W vagtden prefect van het de- partcment-SeJie-et-Oise zijn te Ver sailles, ArgenftuiLWt ln verscheidene andere steden van bet departement op groots schaal nachtelijke razzia's uitgevoerd. In totaal werden 5.612 burgers en SW militairen aangebon den, Talrijke personen zijn in arrest gesteld. VERKLARING VAN DUITSCH BEVELHEBBER De nieuwe bevelhebber van de Duf - sche bezettingstroepen in Denemar ken, lui.enant-generaal Liidke. heef: in een verklaring voor de pers gezegd, dat hij er naar zal streven -zijn am'.t zoo uit te oefenen, dat de belang en van het Deensche volk er het bost ooor gediend worden. Hij zai het als iijn laak beschouwen, voor alles de betrekkingen, die tusschen de Duit sche troepen en de Deensche bevol king aangeknoopt zijn, uit te breiden en te ver-*.::l;:r., c'mcij er veer te zorgen,' dat het Deensche volk ver schoond blijft van iedere, onnoodige al te sterke belasting, tengevolge der ge beurtenissen. Hij verwacht echter oo';. dat de Dcei.cehe bevolking zich dit streven waardig betoont. De indruk ken. die hij in de nog slechts weinige dagen van zijn verblijf in Denemar ken heeft opgedaan, hebben hem de /overtuiging geschonken, dat zulk een goede wil aanwezig ls en de grondslag voor een vruchtbare samenwerking geschapen is. als ook, dat men de toe komst met kalmte en vertrouwen te gemoet kanizien. De generaal gewaagde voorts var den ruimen vooruitzienden blik van den Deenschen koning, die met zijn heldere en nuchtere fceoordeeiing van tien toestand Denemarken offers aan bloed en verwoesting bespaard heeft, en tenslotte gaf hij uiting aan de overtuiging, dat na dezen oorlog ook voor Denemarken weder gelukkige tijden zouden aanbreken. SPOORWEGONGELUK Door vallend gesteente is een goe derentrein op het baanvak Sofla-Var- na (Bulgaiijo) cr.tipcord. Drie spoor wegbeambten werden gedood en de machinist ernstig gewond. AAN STRENGE CONTROLE ONDERWORPEN Het Amerikaansche ministerie van Finapciën heeft den Invoer van pa pieren van waarde uit België, Ne derland, Denemarken, Noorwegen en Luxemburg verboden, wanneer de verdenking bestaat, dat de verkooper niet de rechtmatige eigenaar is. In -crbar.d roet dezen maatregel hebben douane- en postautoriteiten opdracRt gekregen, alle uit het buitenland ko mende paketten te openen. De Fede ral Reserve Bank z&l telkens beslissen over de toelating van papieren van waarde. L- TduEN FANTASIEëN In Vaticaansche kringen wordt ver klaard, dat alle berichten in het bui tenland over de actie van der. H. Stoel met betrekking tot het huidige con flict uitsluitend afkomstig zijn uit de fantasie van de journalisten, die ze verspreiden. GELUKWENSCHEN VAN HITLER AAN KONING CAROL De Führer heeft den Koning van r.ccmaaië ter gelegenheid van ei;.: lOden 'Vtrrjaardag van diens troonsbe stijging telegrafisch gelukgewenscht. „De jaren gaan voorbij, de tijden veranderen, maar hij, die op bouwend werk verricht, moet niet omzien noch denken aan de eenzaamheid, welke hij rond zich schept. Met de oogen gericht op de toekomst, moet zijn hand geen enkele ver moeidheid ver raden" (Koningin Marie van Roemenië;. Zit. KONING CAROL Er zit wel iets pijnlijks in, om in deze bewogen tijden tg spreken over een regeerings-jubileum van een ge kroond Staatshoofd. Onwillekeurig roept het dierbare herinneringen wakker aan dagen van eigen nationa le fierheid, toen we allen pal, ln rots vast vertrouwen geschaard stonde.! rond een troon, waarvoor het volk heeft getoond goed en bloed te willen offeren. Maar des te beter begrijpen we welk een vreugde er moet heerschen ln de harten van de Roemenen, nu ze heden het feit berdenken, dat het precies tien jaren geleden is, dat Koning Ca rol in zijn geboorteland terugkeerde om de teugels van het bewind zelf in handen te nemen. Want er mogen dan politieke meeningsverschillen zijn geweest en sentimenteele gebeur tenissen welke een tijdelijke schei ding verklaarden, maar het Roemeen- sche volk dacht met weemoed aan dien blijden dag van 3 October 1893, toen op het lustslot van Sinaïa een prins werd geboren, die de dynastie van het land verzekerde. En toen dan ook, na jaren van ver wijdering, op 8' Juni 1930, plotseling door Boekarest de mare ging, dat een vliegmachine was gedaald en dat Ca rol, de vertoren gewaande lands-zoon, was teruggekeerd en zijn rechten op- eischte, toen ging er één jubelkreet op in de hoofdstad en ln de dorpen en gehuchten en vlekken van het veel begeerde land met zijn rijken onder- bodem: Roemenië. Sedert den dood van Koning Ferdi nand, in Juli 1927, was de zoon van Carol, de toen zet Jaar oude „mare le voëvod" Mihai, koning geworden on der een regentschap van den Patri arch dr. Mlron chrisma, Prins Nicolas, Carols broeder, en Buadugau. Allerlei Ideologische stroomingen hadden ver schillende politieke partijen doen ont staan, met dien gevolge, dat bet laud verdeeld was en een behoefte aan één heid zich sterker dan ooit deed gevoe len bij hen, die wijselijk inzagen, dal deze verbrokkeling van energie tot ondergang moest leiden. En van uit den vreemde had Carol dit verschijn sel waargenomen en het zijn plient geacht door zijn terugkeer de natio nale eenheid te herstellen en Roeme nië te behoeden voor algeheele uit putting. Zoo eischte hij zijns vaders erfdeel op. Thans, na tien Jaren van noesten arbeid, kan Koning Carol ér op bogen niet alleen die eenheid te hebben be werkstelligd, maar ook het erfdeel van zijn zoon, prins Michael te heb ben verzekerd. In de jaren dat Koning Carol in Frankrijk woonde alvorens hij naar Engeland ging is het ons gegeven geweest enkele malen bij hem ohze opwachting te mogen maken ln Neutl- fy. En hoewel hij toen nog, krachtens rijn plechtige belofte, gebonden was aan een zekere discretie betreffende de binnenlandsche aangelegenheden van het land, waar hij als eriprlns het levenslicht aanschouwde, sprak hij toch openlijk over de internatio nale Europeesche verhoudingen en wel met zulk een onbevangenheid, ge tuigend van helder inzicht, dat we er ons zeker niet over verwonderen dat Kiming Carol er in slaagde in die tien eerste jaren van zijn bewind, Roemenië tot bloei te brengen en zijn land een benijdenswaardige rechts positie te verzekeren temidden van de andere Europeesche volkeren. Want èn qua ligging, èn qua rijkdom is Roe menië voor alle partijen een cegee- renswaardig bezit. Koning Carol, spontaan, is er zeker de man niet naar om met alle winden mee te draalen, of zijn diepe overtui gingen te verloochenen. En toch ja, we weten het, In deze tijden mag men niet te voorbarig zijn toch heeft deze vorst, ln de korte spanne tijds dat hij het bewind voert, het wonder verricht Roemenië absoluut zelfstan dig, en daardoor geëerbiedigd door al len, de plaats te verzekeren welke dit land krachtens zijn tastbare en cul- tureele rijkdommen toekomt in de rij der groote naties. Van 1930 af dateert de opbloei van het land, dat zich, met een boerenbe volking van ruim 80 pet., niet ten vol le bewust was van zijn waarde. Er woei-een friaeche wind door de oer wouden en over de uitgestrekte step pen en welden: het bewustzijn was bij de Roemeneh wakker geworden. In Boekarest konden er dan wei VAN de ZU1D-ITALLAANSCHE LEGERGROEP Maarschalk De Bono, die zich als opperbevelhebber van de Itailaansche legers in Alfcessinlë bijzonder onder scheidde. is thans benoemd tot opper bevelhebber van de Zuidelijke Ita liaansehe'legergroep Deze benoeming wordt door de geheele Romeinsone openbare meening als een feit van be- teekenis begroet. Notrmaals. zoo schrijft de G lor na le d'Italia eischt het vader land van De Bono de militaire eigen schappen en soldateske deugden, waarvan hij op schitterende wijze ge durende het eerste tijdperk van de verovering van het imperium bewij zen heeft afgelegd, ten dienste van Italië te stellen. Men mag niet ver geten, dat /Maarschalk De Bono niet slechts alk ..quadrumvir", politicus, minister, gouverneur en paladijn der imperiale missie van Italië zijn land gediend heeft, maar bovenal als soi- daat. De La v or o Fascista legt er den nadruk op, dat maarschalk De Bono een ervaren strijder is uit Afri ka, waar hij zfjn eersten militairen roem oogstte. De Tribuna ver klaart, dat zijn benoeming tot com mandant van de zuidelijke legers door de geheele natie met levendige in stemming is vernomen. minister-crises zijn en telkens weer clandestiene of openiijke pogingen worden gedaan om nieuwe politieke partijen te stichten, maar boven dit alles, vergevensgezind maar zeker niet toegeeflijk stond Koning Carol eerbiedigend de gewijzigde constitu tioneel wetgeving, waaraan hij bij zijn troonsbestijging trouw zwoer, doch in zijn alles overheerschend stuwen naar nationale grootheid wist Carol, soms door streng meedoogen- loos toeslaam, soms met zachte ver maningen, de eenheid te verkrijgen. De „Lebemann" van Maxim's en Ciro toonde rich een wijs bestuurder, een verstandig Koning, een groot Vorst. Demagogie werd herleid tot gezond liberalisme, órde werd uit chaos ge boren.' klaisestrijd hervormd tot sociale gelijkheid, particularisme tot gelijkgerecljtigheid op een basis van menschenreehten. En ondertusschen groeide in dezeif nieuwen geest- een nieuwe generatie bp vol zelf-vertrou- wen, fier, bewust van haar plicht eens den fakkel over te nemen. Koning Carol, zelf zoo jong van lichaam en geest, Koning Carol die ln zijn leven heeft getoond de conse quenties ervan te durven aanvaarden met tradities te breken, heeft begre pen dat ln gezonde lichamen een gezonde geest moet huizen en dat slechts een gezonde bevolking een land staande kan houden en tot groeten wasdom brengen. Toen die eerste, feestroes van Juni 1930 voorbij was, zette hij zich aan den 'arbeid. Zijn aandacht ging min der uit naar de lessen der levenswijze patriarchen, dan naar de jeugd, naar de „strajeri", de Padvinders, het opko- komende geslacht. Hun beweging werd een nationale beweging. De .ACarele Voëvod", de „onttroonde" Koning Michael I werd hun leider. En ziet: er ging van deze jonge be weging, aangemoedigd door den Koning, zulk een overtuigingskracht uit, dat ook de geestelijkheid héél haar medewerking verleende en rij zich zette voor hekopbouwend werk. Zoo leefde Roemenië op. Op dorre vlakten verrezen landerijen, schamele werkplaatsjes werden groote fabrie ken, scheepstimmerwerven kwamen daar, waar dag-dieven droomerig staarden over den Donau, achter buurten vielen onder houweelslagen om er plaats te maken voor ruime woonwijken vol zonnelicht. Dankbare blikken werden opge zonden naar het hooggelegen stam slot van Sinaïa, waar éen Koning troont EEN HISTORISCH OOGENBLIK Het blad Berliner BOrsenzeltung geeft van de hand- van den oorlogs correspondent, Ludwlg Sertorius, een beschrijving van de wijze, waarop de formeele capitulatie van het Belgisch* leger tot stand kwem F-» is daaraan on tier 's Nachts heeft oe JWcUéitfc, w.. gen om staking der vijandelijkheden verzocht en sinds 's ochtends 5 uur zijn de wapens neergelegd aan het front, waar Duitschers en Belgen tegenover elkaar staan. De Duitsche officieren en manschappen in het kasteel A. weten dit reeds. Zij wach ter—de officieren in de koele hal, de manschappen op het binnenplein op de komst van den Belgischen generaal, die als gemachtigde van zijn souverein onderweg is om de capitu latie-voorwaarden te onderteekenen Een aantal wagens stopt voor het groote bordes. Men ziet, dat de com- mandeerende generaal van het Duitsche legercorps. In wiens front sector de preliminaire gebeurtenissen zich afspeelden, uitstapt, tezamen met den gemachtigde van den koning der Belgen, generaal Desrousseaux. Hij wordt slechts vergezeld van een offi cier, die als tolk zal optreden. Beide generaals wordeh door de in de hal verzamelde Duitsche officieren eer biedig begroet. Onmiddellijk begeven zij zich naar het vertrek, waar de onderhandelingen zullen plaats heb ben, waar onmiddellijk na de aan komst der Belgen, de om zijn Jeug- dige sportieve houding bekende opper- bevelhebber van een Duitsch leger binnenkomt, gevolgd door de officie ren van zijn staf. Hij begroet den Belgischen generaal, reikt hem de hand en spreekt woorden van achting voor den overwonnen tegenstander, die dapper gestreden heeft. Vervol gens leest een Duitsche stafofficier de capitulatie-voorwaarden voor. Belgische leger krijgsgevangen Deze beginnen weer, evenals veer tien dagen tevoren in Rjjsoord, toen de Nederlanders zich ln dezelfde positie bevonden, met: „De Belgische weermacht legt onmiddellijk ln haar geheel de wapens neer en wordt als krijgsgevangen beschouwd." Vervol gens wordt gezegd, dat de Dultsche operatie tegen de Franschen en Engel schen, die natuurlijk geheel buiten deze Belgische capitulatie staan, voortgezet zuilen worden en geen hinder van de Belgen mogen ondervinden. De Bel' gische troepen moeten daarom in de allereerste plaats elke beweging sta ken en aan den kant van de wegen op nadere bevelen wachten. Verder moeten rij onverwijld de wapens neer leggen; waarvoor tot aan de inleve ring de Belgische leiding verantwoor delijk is. Onmiddellijk zullen de Duitsche troepen het tot nu toe niet veroverde gebied tot aan de kust en alle havens bezetten. De tekst van deze voorwaarden wordt door den tolk vertaald en ook schriftelijk aan den gemachtigde van den koning ter -hand gesteld. Gene raal Desrousseaux doet een poging de voorwaarde betreffende de „krijgs gevangenschap" eenigszins verzacht te krijgen. Beleefd, maar beslist wordt hem echfer te kenr.en gegeven, dat ln dit opzicht geen concessie mogelijk ls Daarna komt de kwestie van de verblijfplaats van den koning aan de orde. Hierover heeft de Führer reeds beslist. Leopold UI krijgt ais voorloopige verblijf plaats een van zijn kasteelen tóe- gewezen. De Duitsche concessie, dat de gevangen Belgische offi cieren in het bezit van hun degen blijven, wordt door generaal Des rousseaux gaarne aanvaard. Daarna breekt het oogenblik der onderteekening aan. Als een loopend vuur verspreidt rich bet nieuws ender de officieren en manschappen: de capitulatie is onderteekend. Donkere wolken pakten zich ook samen bo.en Roemenië. Na-ijver, begeerigheid. afgunst, jaloezie, hebzucht kwamen over het land. Roemenië, het land van de pe troleum. Roemenië, korenschuur. En de telg van het Huls Hohenzollern, Koning Carol, terzijde stellend zijn sympathieën, verwekt door bloed ver wantschap of persoonlijke overtui ging, wist weerstand te bieden aan alle invloeden, uitgeoefend in vleiers- taal of dreigementen, slechts met dit ééne en unieke doel voor oogen: de grootheid van Roemenië. In deze tijden, waarin de hoogste idealen ineenzinken, illusies vergaan er. veel wat onvolprezen werd ge-, wasnd, bleek versleten te rijn tot op den d-p-d. verkwikt het O" zulk een voorbeeld te mogen wijzen. INSTEMMING MET ALGEMEENCN DIENSTPLICHT In de persconferentie heeft presi dent Roosevelt de mededeellng be te vest igd van het Amerikaansche ministerie van Justitie, dat de re geering het recht heeft de als over schotten beschouwde voorraden mu nitie en dergelijke te verkoopen Voorts kan de regeering ander oor logsmateriaal aan Amerikaansche fa- I brieken toewijzen, ten einde den ver koopsprijs van dit materiaal met den aankoop van nieuw materiaal te ver rekenen. Dit heeft betrekking op ge schut en vliegtuigen. Zoo heeft het departement van Marine 50 vliegtuigen aan de Cur- tiss-vliegtuigf abrieken te Buffalo ge leverd. Nog andere leveranties vol gen. Een wettelijke regeling is In voorbereiding, volgens welke de re geering deze verdfiderdê wapenen en dergelijke niet behoeft te verkoopen doch enkel met inruiling kan vol staan. Over het aantal als veroudert te beschouwen vliegtuigen deed Roo- se velt geen mededeelingen. In aan sluiting op rijn verklaringen betuig de Roosevelt zijn Instemming met haf hoofdartikel .van de New York Times waATtn wordt aangedrongw» op algbmeefien dienstplicht in de tn- eenigde SM ten. Verder heeft hij qnj- huld, dfct hij gedurende bet ein* •van*de week in het Witte. Huls blijven om te allen tijde M 0a te zijn.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5