Jtalie grijpt naar WERELDMACHT OOK NOORWEGEN STAAKT DEN STRIJD NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f aan dag 10 Juni 1940 Waarorfi het gaat - De waarde van de begeerde gebieden Zege aan de zijde van Duitschland breekt Britsch-Fransch overwicht in de Middellandsche Zee De oorlog in Noord-Europa geëindigd vpv v Tienduizend krijg sgevangenen terug. Zwaar verlies voor de Engelsche vloot. BUITENLAND Koning Haakon en de regeering naar Engeland? Proclamatie van den Noorschen Koning en de Regeering OUDSCh Jaargang, No. 20343 Directeur F. TIETER Bur. Markt 31. Tel. 2748 Postgiro 4840V> NOG behoort Italië tot de niet in den Europeeachen oorlog deelnemende staten, nog wacht de geheele wereld In spanning op de beslissing van Mussolini. Maar reeds thans staat vast, dat als Italië ten oorlog gaat, aan de sijde van zijn Dultaehen bondgenoot en het in ver- eenlging met den bondgenoot tot een overwinning weet te brengen, de droom van alle Italiaansche nationalisten sedert het midden der vorige eeuw in vervalling zal gaan. Eea toestand zal dan weder ontstaan, die nie' bestaan heeft sedert de ineen storting van het Romeinsche wereld rijk, naar welks roemrijke tradities Mussolini steeds zegt terug te grijpen. Italië zal weer meester zijn in de Mid dellandsche Zee, deze zee zal voor de Italianen weer een Italiaansche zee worden en het Britsch-Fzpnsche over wicht, dat hier bestaan hpeft van voor de eenwording van Italië zal voor zeer gernimen tijd gebroken zijn. Een eeuw geleden zou zulk edn resultaat voor Rome niet de beteekenis hebben gehad, welke het thans heeft. Toen was de Middellandsche Zee een binnenzee: de wereldscheepvaart ging langs Kaap de Goede Hoop, langs de Afrikaansche kusten. En de historie leert, dat Italië slecht! groot geweest is, slechts wereldmacht heeft bezeten in tijden, waarin de Middellandsche Zee een wereldzee was. Dit laatste is weer geworden door het graven van het Suezkanaal. En van Cavour tot Mussolini hebben de groote Ita liaansche leiders ingezien, dat heer schappij in deze zee ook nu weer voor Italië zou beteekenen: wereldmacht. Evenzeer echter werd dit begrepen door Londen en Parijs. Waar Italië naar expansie streefde, vond het, even als Duitschland, Frankrijk en Enge land op zijn weg, gereed en in staat om remmend op te treden. Een overwinning van de As Rome Berlijn in den thans woedenden oorlog zou dit remmend vermogen opheffen. En de wereldmacht brengen niet alleen binnen het bereik van Berlijn, maar evenzeer van Rome. De Italiaansche deceptie na Versailles Reeds eenmaal eerder deed Italië een greep naar de wereldmacht. Dat was tijdens den wereldoorlog, toen het de zijde van de geallieerden koos, hoewel het oorspronkelijk de bondge noot was geweest van Duitschland en OostenrijkHongarije. Het koesterde toen de door overeenkomsten met Engeland en Frankrijk gerechtvaar digde hoop, na een geallieerde over winning een belangrijke gebiedsuit breiding lot stand te kunnen bren gen. Tevoren was het door de leidende Europeesche staten steeds behandeld als een mogendheid van den tweeden rang. Dit zou zoo verwachtte het voortaan voorbij zijn: Italië zou groote mogendheid worden. Men weet het: Italië kwam bedro gen uit. Italië kreeg van alle „over winnende staten" de meest bescheiden porti - van den oorlogsbuit toegewezen, de gehoopte koloniale overeenkomst met Londen er -rv) wachten. De vraag is gewett.gu, waai om Lon den en Parijs hun bondgenoot zoo bit ter teleur stelden. Bitter.ja, want de Britsche en Fransche politiek te Ver sailles heeft Italië blijvend in het har nas gejaagd, zoo zeer, dat de rasver wantschap met het Fransche volk op den achtergrond is geraakt tegenover de politieke tegenstellingen. Het antwoor& op de vraag is niet moeuijk te geven. Italië werd willens en wetens teleur gesteld, omdat concessies aan Rome de Britsch-Fransche machtspositie zou den hebben verzwakt, Italië sterker zouden hebben gemaakt in de Middel landsche Zee en de verbindingswegen bedreigd zouden hebben tusschen de Engelsche en Fransche oterzeesche ge bieden. Vooral Frankrijk vreesde hier voor. Tunis: strijdvraag sedert 1881 Daarmede raakt men 't kernpro bleem van de Italiaansche egpansie- worsteling. Niets zou er Engeland en Frankrijk van hebben weerhouden om Italië achijnt op het punt te staan zich bij de oorlogvoe renden te voegen. De Itali aansche wenschen en de bui- tenlandsche politiek van Italië sedert den wereldoor log krijgen hierdoor een ver- hoogd-actueele beteekenis. In een drietal artikelen waarvan hier het eerste ge publiceerd wordt vindt de lezer een samenvatting van de Italiaansche wenschen en van het boeiend aspect, dat de Italiaansche politiek sedert den wereldoorlog, heeft ge boden. belangrijke concessies aan Italië te doer, dan zij na den wereldoorlog deden zij ftemden toen toe in af stand van de oases Chadames en Ghat en Koefra, waarbij latei nog de Djado- oase kwam, in totaal een gebied van 250.000 vierkante K.M. woestijngrond indien niet iedere Italiaansche ex pansie in Afrika en rondom de Mid dellandsche Zee tegelijkertijd een ver zwakking van Engeland en Frankrijk zelf zou hebben beteekend. Trouwens: de Italiaansche wenschen waren en zijn r.iet gering. Vooral in de laatste jaren is de roep „Tunus" nog al eens gehoord bij de Romeinsche massademonstraties. Tunis echter is geen nieuwe, maar een oude twist appel eneen zeer belangrijke twistappel! Italië, zoowel als Frankrijk lieten reeds in de vorige eeuw begeerige blik ken op dit deel van de Noord-Afri- kaansche kust rusten, wel wetende, dat wie Tunis beheerscht een belang rijke machtspositie in de Middelland sche Zee inneemt. Frankrijk slaagde er in 1881 in, in Tunis vasten voet te verkrijgen, maar van hun standpunt t bezien beweren de Italianen volko-1 men terecht, dat deze inbezitneming wederrechtelijk was. Rome antwoordde op deze inbezit neming met het toetreden tot het bond genootschap tusschen Duitschland en Opstenrijk-Hongarije. Maar de wrok was daarmede de wereld niet uit, ook rmet toen Italië tijdens den oorlog van 18141918 de zijde van Frankrijk koos. Het oude zeer werd slechts tijdelijk bulten de aandacht geplaatst. Ën dat kan ook niet anders. Toen Frankrijk Tunis in bezit nam, woonden er in dit gebied 11 200 Italianen en 700 Fran- sch :n. Tunis was toen dus zeer zeker Italiaansch. En wel is sedertdien de bevolkings verhouding in zeer sterke mate ten guns'e van Frankrijk gewijzigd, zoodat thans de Franschen kunnen volhou den, dat zij de meerderheid hebben, maar deze wijziging is tot stand geko men door naturalisatiewetten, die van tal «van Italiaansche bewoners willens of onwillens Franschen maSkten. Te- ger. deze wetten heeft Italië gepro testeerd en geageerd, voor den wereld oorlog en na den wereldoorlog. Zon der resultaat. Maar Rome staat op het standpunt, dat als er een vrije volks stemming zou worden gehouden in Tunis, de overgroote meerderheid der bevolking oogenblikkelijfc voor Italië zou «pteeren Een blik op de kaart Van de Middel landsche Zee is voldoende om doen zien, waarom Italië zooveel waarde hecht aan Tunis. Wie Tunis heeft en beheerscht, beheerscht het smalste doorvaartwater, dat in de Middelland sche Zee zelf te vinden is en neemt dus een sleutelpositie in! Corsica, Nice, Suez, Dzjiboeti VANAVOND BELANGRIJK?! j VERKLARING A VAN ROOSEVELT. De tegenstellingen tusschen Frankrijk en Italië zijn echter /met Tunis niet uitgeput. Men kept immers ook den roep om Corsica, dat vrijwel steeds Italiaansch is geweest en eerst in 1768 dcor Frankrijk van de republiek Genua werd gekocht. Italië begeert dit eiland terug met dezelfde vurigheid, waarmede het Tunis begeert. En ook hier ligt de reden voor de hand. Cor sica is een aanvalsbasis voor Frankrijk wanneer het in een conflict met Italië gewikkeld geraakt, maar vormt, in Italiaansche handen, een ernstige be dreiging van de Fransche ykrotbasis Toulon en is dus voor beide staten van overwegend strategisch belang. Dan is ei- Nizza! Nizza ligt in Savoye en Savoye is het stamland der Italiaan sche dynastie. Toen Italië in 1860-1861 na eeuwenlange verbrokkeling weer een eenheid werd, werd het genood zaakt deze stamlanden ten deele aan Na dagen van spanning, vooral voor de wachtende verwanten en familieleden, zijn gisteren de eerste transporten Neder landsche krijgsgevangenen uit Duitsch. land teruggekeerd. De secretaris van het Witte Hnis, Eearly, heeft aangekondigd,' dat president Roosevelt heden- avond tegen middernacht, Duit- J sche tijd, bij een toespraak in de Vieginia-Universiteit een „uiterst. S| belangrijke verklaring" over den 8 internationalen .toestand rel af leggen. De rede wordt door alle internationale zenders versp eld. na«V\Vk\\\VIAVA\V\\hAV Frankrijk af te staan. Het kan niet anders, dan dat in een tijd ais deze, waarin Italië weer in staat is naar we reldmacht te grijpen, de terugkeer var Savoye wederom aan de orde woedt gesteld! Ten slotte Dzjiboeti, Samengekoppeld met den naam Suez. Dzjiboeti, tot voor kort het meest verlaten nest ter we reld, is voor Italiëede toegangshaven tot Abessinië De weg naar Dzjiboeti loopt door het Suezkanaal, waar de Italiaansche schepen, evenals trouwens dia van andere nationaliteit, zeer hooge doorvaarttarieven moeten betr, len. Het door expansiedrift voortge dreven Italië wenscM deze toegang- haven te bezitten en ontslagen te wor den van den hoogen tolplicht in het Suezkanaal: Ziedaar de kernpunten, waarom thans het Italiaansche streven raar machtsuitbreiding drhait. Gesteund wordt dit streven ook nog door den snellen aanwas van de Italiaansche bevolking, tegenover de bevolkingsaf name in het veel rijker Frankrijk. Maar dit punt valt buiten het bestek van een politieke beschouwing. De grootscheep=che immigratie van Ita lianen in *Frankrijk. die geheele Ita liaansche dorpen, met Italiaansche kerken en Italiaansche scholen heeft doen ontstaan, ligt eveneens buiten het politieke verband. De politieke draai punten werden hierboven geschetst. Waf vervulling der Italiaansche wenschen beteekent Nizza en Dzjiboeti zijn van onder geschikt beianlg. het Suezkanaal is tot dusverre vooItalië slechts een firun- c.etle kwestif. Corsica zou echter een aanvalsbasis op Frankrijk kunnen vormen in de onmiddellijke nabijheid van de kust, zooals het thans gen krachtig wapen is^n de handen van Frankrijk. Tunis vormt een aanvalsbasis op Marokko en brengt Italië dichter bij Tanger. Tunis en Corsica samen zouden, in Italiaansche handen, het Fransche overwicht in het Westen van de "Mid dellandsche Zee vervangen -door een' Italiaansch overwicht en daarmede Italië maken tot een wereldmacht v an den eersten rang. Bij een Duitsch-Italiaansche over winning in het huidige conflict liggen Tunis en Corsica voor het grijpen, dank zy de door Mussohni gevoerde buitenlandsche politiek. Lang heeft de Duce geaarzeld, eer hy 'de zgde van Duitschland koos. Allerlei factoren droegen daartoe bij. Thans is het zoo ver, dat een Duitsch-Italiaansche zege. als Italië althans ten oorlog gaat. Mus solini de verwezenlijking van zyn idealen brengt Hoe het zoover gekomen is. hoe Mus sdlini doelbewust hierop aan heeft ge stuurd, dat is een geschiedenis apart, een boeiende gerèhiedenis. die echter in een volgend artikel behandeld moet worden. (Nadruk verboden.) DE ITALIANEN IN TL'NIS. Alle Romeinsche Zondagsbladen pu bliceeren een bericht van den vroege- ren Italiaanschen leeraar in Tunis, professor Robert Rizzi, over de chica nes en gewelddadige overvallen op de Italianen in Tunis. Bezeten van het denkbeeld der „vijfde colonne", zoo berichten dc bladen eenstemmig, hebben de Fran sche autoriteiten en troepen haar haat tegen de Italianen den vrijen loop ge laten. In alle straten zijn Spaansche ruiten en machinegeweerposien op gesteld. Pantserwagens rijden voort durend door de voornaamste straten der stad. De gearresteerde Italiaansche burgers worden in Tunis wreed behan deld. Alle woningen van Italianen met inbegrip van de landhuisjes zijn onder zocht, waarbij het minste geringste voldoende was geheele gezinnen in de gevangenis te werden. Op het oogen- blik bevinden zich 356 Italianen, on der beschuldiging van spionnage, in de gevangenis. Het En fsche vliegkampschip Glorious, dat volgens het Duitsche legerbericht van gisteren in den grond is geboord. Het Zweedsche Telegraaf-agentschap verspreidt het volgende uit Tromsoe gedateerde bericht van het Noorsche Telegraafagentschap: Het Noorsche opperbevel deelt mede: Het. Noorsche opperbevel heelt bevel gegeven, dat de vijandelijkheden Zondagnacht om 24 uur ge staakt moeten worden. OaderhandelaarssZijn onderweg, Bet Zweedsche Telegraafagentschap meldt: Zondagavond deden in Now- wegen en in Zweden geruchten de rpnde, volgens welke de Britsche en Fran sche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug Ie trekken en de Noorsche Koning en de Noorsche regeering zich niet meer in het land bevonden. Het Zweedsche Tele graal agent-chap verklaart in verband hiermede vjn „ge zaghebbende" Noorsche kringen vernemen te hebbenj dat het waarschijnlijk is, dat deze berichten waar zijn. Dc oorlog in het Noorden van Europa is geemdigd. Dit bbricht heeft m poli tieke kringen te Stockholm gew sldig opzien gebaard jen tevens onmisken bare voldoening gewekt, aldus meldt het D. N. B. uit de Zweedsche hoofd stad Men is hier van meening, dat het be sluit van het Noorsche opper. vol vooral is ingegeven door het bes T.-dat zelfs wanneer men plaatselijke succes sen in den sector van Narvik had kun nen benalen. dit op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zou hebben gehad De overwinningen der Duitsche troepen aan het Weste lijk front, zoo verklaart men in poli tieke kringen, spreken een te duide lijke taal. dan dat ihen thans in de Scandinavische landen op een uitein delijk succesAder Westelijke mogend heden zou j kunnen rekenen Dit is waarschijnlijk van beslisseiiden in vloed geweëst op de besluiten van de NoordNoorsche legerleiding, geheel afgezien nóg van de jongste successen der Duitsch? marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftige» tegen stand, dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moei lijke omstandigheden geboden hebben Men gelooft ook, dat de Noorsche legerleiding de ontoereikendheid van de geallieerde „hulp') zeer duidelijk onderbonden heeft en derhalve niet meer bereid is, nog langer Noorsch ge bied in een vrijwel geen kansen bie denden strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijkheden met de ravitailleering zijn wellicht, naar de meening van Zweedsche deskundigen, 1 op het be sluit van de Noord-Noorsche legerlei ding van invloed gewast. In Zweed sche militaire kringen geeft men in dit verband uiting aan zijn bewondering voor de prestaties der Duitsche troe pen, die ondanks ontzaglijke moeilijk heden door hun taai*' volharding een beslissing in hun voordeel hebben af gedwongen. Duitsche troepen in Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw heldenepos in de ge schiedenis geschreven. Omtrent de verblijfplaats van den Noorschen Ko ning en de vroegere Noorsche regee ring doen de meest verschillende ge ruchten de ronde. Het waarschijnlijkst acht men het dat zij zich met Engel sche schepen naar Engeland hebben begeven. Hier en daar hoort men de meening verkondigen, dat Koning Haakon en zijn regeering zich wellicht nar Finsch gebied habfien begeven. To8 dusver zijn hierover echter in Noor sche kringen te Stockholm geen nauw keurige me\!cdee!ineen te verkrijgen. PROCLAMATIE VAN NOORSCHEN KONING EN REGEERING. Het Zweedsche Telegraafagentschap publiceert de vojgende mededpeltnS \?an li—t Noorsche Telegraafagentschap uit Tromsoe: De Koning, de kroonprins en de re geering verklaren in een proclamatie dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen ertoe gedwoogen heeft al haar krachten op andere fronten te concentreeren, waar alle mensehen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezit ten niet voldoende munitie en jacht vliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzet ten Maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een verdere verwoesting der nog onge schonden gebleven landsdeelen te verhinderen, hebben de Koning en de regeering besloten, den raad van het operbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op te geven en dezen riaar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal dp arbeid voor het herstel van de vrij heid en de rechten'van het land wp den voortgezet. VERKLARING VAN KOHT. De vroegere Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heef* gisterbn via de zender van Tromsoe een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het Storting heeft in de laatste veni, gadering van 9 Juni besloten, dat da Noorsche regeering den militairen tegenstaihd moet opgeven. Op 7 Junjl werd besloten, dat de Koning en dp I regeering hun zetel buiteti de grenzen van Noorwegen zouden kiezen. GENERAAL RVGE WEIGERDE BUITENSLANDS te gaan. In de verklaring, die Koht heeftt afgelegd, deelde -hij o.a. nog mede, dat* de Koning en de regeering denj wensch tot uiting hadden gehracht, i dat generaal Ruge, de opperbevelheb-J ber van het, leger in het Noorden v»n Noorwegen, met hen tezamen buiten»- lands zou gaan. Generaal Ruge heeft dit echter geweigerd. Hij voert thai de onderhandelingen met den Dui schen c'omtnandant. Generaal Fleiscto volg» den Koning en de regeer! np^ naar het buitenland. f han* luit-f cheei rinn'

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1