1 INPOLDERINGSWERK HERVAT V TWEEDE BLAD WOENSDAG 12 JUNI 1940 BINNENLAND ONS DAGELÜKSCH BROOD Bakkerij past zich aan bij gewijzigde omstandigheden Dijk om N.O.-polder nog dit jaar gereed EEN MAAS-BOULEVARD TE ROTTERDAM Het p'an van ir. Witteveen De Lichtverduistering MILITAIREN, WIER LOT NOG ONBEKEND IS Weldoeners" ingerekend LAAGTERECORD VAN HET STERFTECIJFER ZWARE BOSCH- EN, HEIDEBRAND 13 H.A. natuurschoon verwoest KERK EN SCHOOL BUITENLAND Na den Strijd om Narvik AHONSKURT I G ill EN G01D1REN Goudvoorraad Ned. Bank Voor de Vluchtelingen in Europa SPORT Weygand in Normandic meeningverschjl bu DlVtRSE BERICHTEN SMAKELIJK EN VOEDZAAM De directeur rar\ het süktkm voor maalderij en bakkerij te Wagenin- gen, dr. J. nu der Lee, schrijft ons: In den laatsten tijd zijn In de dag bladpers mededeelingeu verschenen betrellende de samenstelling en den aard van bet brood, -dat ln de naaste toekomst zal worden verstrekt. Menigeen, vooral onder oe ouderen, cal hierbij het schrikbeeld hebben alen oprijzen van het brood, zooals dat in de laatste jaren van het tijd perk 1814-1918 werd gebakken. Voor dergelijke voorgevoelens bestaat ech ter ln het geheel geen grond. Voor de, naaste toekomst is namelijk nog eenf voldoende Hoeveelheid grondstoffen aanwezig om hieruit behoorlijk, dat wil zeggen smakelijk en voedzaam, brood te bakken. De aard van de grondstoffen brengt echter mee, dat het uiterlijk van het wittebrood veranderen zal. Er wordt thans namelijk, van overheidswege voorgeschreven, dat van de door de meelfabrieken te vermalen tarwe (en rogge) voor de broodbloem een groo- ter deel moet worden gebruikt dan vroeger het geval was. Terwijl vroeger bijna uitsluitend het binnenste van .de graankorrel (het meellichaam) tot bloem vermalen werd, wordt thans ook een deel van den buitenkant van den korrel mee vermalen. Men spreekt dan ook van een hoogere uit- maling. Het gevolg hiervan ls in de eerste plaats dat de kleur van de bloem en ook het binnenste van, het brood, minder wit worden. Vitaminen-rijkdom Verder zal het publiek er aan moe ten wennen, dat het brood ontvangt, dat vaster in elkaar zit, dus bij een- celfde gewicht als vroeger kleiner van stuk ls. De voedzaamheid en de malschheld van het brood staan evenwel geenszins achter bij die van het blanke wittebrood. Integendeel, allerlei waardevolle bestanddeelen. b.v. vitaminen uit de buitenste lagen van den graankorrel, zijn in het brood aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat van de bakkers thans een snelle aanpassing aan den nieuwen toestand geëischt wordt. De nieuwe broodbloem stelt, vooral doordat ze bakteehnisch moei lijk to hanteeren is, bijzondere eischen voor de behandeling van het deen: en het bakken venTtet brood. Aan voorlichting op dit gebied ont breekt het den bakker niet. In de proefbakkerij van het station voor maalderij en bakkerij te Wage- ningen worden voortdurend bak proeven met de nieuwe melanges ge nomen, tem inde met de resultaten hiervan de bakkers en dus ook onze bevolking zooveel mogelijk van dienst te zijn. Hiernaast geven mtel- en gistfabrieken en de bakkersvakpers hun voorlichting aan de bakkerij. Een gelukkige omstandigheid is hierbij, dat dank zij de tosuawsiug jan de vestigingswet op het bakkers bedrijf vele gevestigde of toekom stige bakkers ln de laatste Jaren hun practisede en theoretische kennis vermerrderd hebben. Juist hierdoor zal een aanpassing door de bakker-" aan den nieuwen toestand gemakke lijker zijn. Aan den anderen kant wordt een dringend beroep gedaan op het pu bliek, begrip te toonen voor den nieuwen toestand. TELEFOON EN TELEGRAAF HERSTELD Het gehetle land op 1 plattelands- netje bij Nijmegen en eenige kleine netten in Zeeuwsch Vlaanderen na is thans weder telefonisch bereik baar. Het automatisch districtsver- keer en ook circa 75 pet. der automa tische interdistrictsverbindingen, zoo als deze vóór den oorlog bestonden is hersteld. Aan de verbetering van het lange-afstandsverkeer wordt hard gewerkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand gebracht, moet, vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch Vlaan deren en enkele grensgebieden be treft, nog met groote vertraging ge rekend worden. Ook het telegraaf - verkeer beweegt zich wederom ln meer normale banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (telegrafisch, resp. telefonisch) af gewikkeld. De telegrammen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en andere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke zich echter tot en kele uren beperkt. VERLENGING VAN RIJBEWIJZEN Nu vele motorrijtuigen zdn opge legd of afgeschaft, rijst bü velen de vraag, wat zij moeten doen ten aan zien van hun rijbewijs, indien de geldigheidstermijn daarvan in dezen tijd verstrijkt. De 1J.NA.C. wijst er derhalve op, dat „verlenging" van e.n rijbewijs kan geschieden met ingang van den datum, dien men verkiest en dat deze datum dus niet behoeft aan te sluiten op den geldigheidstermijn van het laatste rijbewijs. Zij, die voorloopig geen motorrijtui gen denken te besturen, kunnen dus met de verlenging yan'hun rijbewijs deagewenscht wachten totdat zij hun voertuig weer van stal kunnen halen. WtOV. STATEN VAN Z.-HOLLAND De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft de Pro- vtneiale Staten bijeengeroepen voor de eerste gewone zitting van dit jaar op Dinsdag 2 Juli as., des voormid dags om 11 uur. EEN OVERZICHT Overal ln den lande is men bezig zoo snel en zoo goed mogelijk het normale leven te herstellen. Het meest-verheugende bericht dat ons dezer dagen bereikte zoo schrijft de Nit.C. was het nieuws, dat de werkzaamheden aan den Noord-Oost polder zouden worden hervat. Zouden worden hervat? Het mocht wat! We zijn al weer druk bezig, zoo vertelde ons de leider van het werk op Urk, lr. K1 a s e m a, toen wij hem op zijn eiland opzochten. En hij gaf aan de hand van een kaart, een dui delijk overzicht van den stand van zaken. Van den Meerdijk is, beginnend bij Lemmer, het eerste stuk metend li KM. dit jaar geheel afgewerkt. Dan volgen 9300 meter naar Urk toej die op het oogenblik eveneens worden) afgewerkt, d.w.z. dat de keilepm-/ pantsering van het zandlichaam met klei bedekt wordt. Op keileem groeit niets en het lig„ natuurlijk in de bedoeling op den dijk, boven de basaltglooiing, een grasmat aan te brengen. De genoemde stukken dijk tusschen Lemmer en Urk vormen reeds een aaneengesloten gehgel. Men kan des noods gelijk dan ook reeds geschied is van Friesland naar Urk loopen, al ls er nog geen gebaand pad over den dijk. Het gat, tusschen beide dee- len, dat het dichtst bij de Friesche kust lag, is op 3 October van het vorig jaar definitief afgesloten. Weer 6 K.M. gereed! Het derde stuk Meerdijk, dat van Urk af in Zuid-Oostelijke richting het IJselmeer ingaat en 6200 meter lang is, is Maandag kant en klaar opge leverd. Het eindigt thans nog aan het eerste (Zuidelijk) sluitgat van 4 k.m. breedte, waardoor men Schokland met zijn drie buurten binnendijks kan zien liggen. Aan het dichten van dit gat wordt deze week begonnen. Hier c.a. heeft het werk door den oorlog vertraging ondervonden. Men had op 5 Mei JX een aanvang gemaakt en werkte juist.een week lang toen de boel moest worden stopgezet. Maar nu gaat het weer met volle kracht. Aan den overkant van het gat, dus verdér naar de Overtjselsche kust toe, liggen eerst de 6 k.m. dijk, die al in April van het vorig jaar werden opge leverd. En de hierbij aansluitende 4 k.m. dijk zijn op afwerken na klaar. Hiernaast is het tweede gat, breed 3 k.m., aan het dichten waarvan men druk bezig is. Dit werk was al in het voorjaar aanbesteed, maar het heeft door de tijdsomstandigheden ook een paar weken moeten stil liggen. Daar na .begint de dijk dan weer en wel over een afstand van H k.m. Dit stuk BEHOUD DER BINNENHAVENS Het nieuwe stadsplan voor Botter dam, dat ir. W. G. Witteveen ln op dracht van B. en W. van de zoo zwaar getroffen Maasstad heeft ge maakt, vormt thdns een voorwerp van aandachtige bestudeering bij dm commissaris voor den wederopbouw, ir. Ringers. Volgens dit plan ligt het, naar de zal nog deze week worden opgeleverd. Hierop volgt het Zwolache diep, dat nog open is en waarvan de dijkaan leg nog niet is aanbesteed en hst eind van den dijk paar de kust toe wordt gevormd door een stuk van 1 k.m. dat reeds in April 1938 werd opge leverd. Samenvattend kan men dus zeggen dat, terwijl de dijk van Lemmer naar Urk geheel af is, het gedeelte van Urk naar Overijsel, nog een afwisselend aanzien vertoont van dijk en water. Het is en blijft echter, ondanks de vertraging, de bedoeling den dijk om den Noord-Oostelijken Zuidereee-polder nog dit jaar te sluiten! Het baggeren van de kanalen ln den polder (men weet dat dit reeds geschiedt, terwijl de polder nog onder water staat) ls weer op volle kracht Ingezet. De opzet ls, dat die kanalen gereed zullen zijn als de sluiting een feit is geworden. Ook de bouw van de sluizen te Lem mer en te Vollenhove is al weer op gevat. In 1941 zal terstond met het leeg pompen van den polder kunnen wor den begonnen. Hoe lang het zal duren vóór de polder droogvalt, kan nog niet met zekerheid gezegd wor den. Wellicht 9 a 10 maanden, wel licht ook wat langer. Ziehier een kort overzicht van den stand van het groote nationale werk, waarin Nederland zich mogen we zeggen van zijn beste, zijn meesl- karakteristieke, zijde doet kennen, en dat, na een korte onderbreking door den krijg, weer met kracht en voortvarendheid wordt aangepakt. I A.s. nacht van 2&.M tut LH u. DE LOOP DER BEVOLKING IN 1938 Blijkens de jongste publicatie van Het Centraal bureau voor de statis tiek over den loop van de bevolking in 1938 ls de totale bevolking ln 1038 met 1.03 pCt. toegenomen en bedroeg op 31December 8,728,569. Op 1000 mannen kwamen 1005 vrouwen voor. De lichtheid van bevolking kan men i angeven in het aantal zielen per k.m.2, of wel de oppervlakte pet inwon )r; maar ook in den onderlin- gen a: stand in meters. Deze laatste nu bedroeg in 1830 119 meter en op 31 Decemper 1938'slechts 66 meter. In de laatste 8 jaren is deze gedaald van 69 tot 66. Geboorte ERGERLIJK GEVAL VAN OPLICHTING Tel. meldt, in de bedoeling, in het verlengde van de Boompjes, dus la s| '"illezersberg aan te houden. Bij on- Een misdadig geval van oplichting heeft zich te Schiedam voorgedaan. Mevrouw K. aldaar, had sinds lan gen tijd niets van haar man in militairen dienst is ge hoord en plaatste een advertentie met verzoek om inlichtingen. Dan volf' genden dag verscheen een man aan haar Woning, die vertelde, dat hij een zoon had, die in militairen dienst is bij hetzelfde onderdeel als de echt genoot van mevr. K. Het was hem bekend dat zijn zoon ln krijgsgevangenschap verkTde ergens in Duitschland. Deze man was zeer bevriend met den Düitsclien commandant en hij had de toezegging gekregen, deze week zijn zoon vrij te kAjgen. Hij bood nu aan, ook naar den heer K. te zoeken en te trachten hem vrij te krijgen. Hiervoor was echter een boerenpak noodig, waarvoor hij geld noodig had. Mevr. K. overhandigde hem vol vertrouwen in den goeden uitslag een bedrag van res gulden, dat volgens den man voorloopig voldoende was; de volgen de weel; zou de rest wel komen. Zijn rei-en naar Duitschland mo tiveerde hjj door te zeggen, dat hij geregeld levensmiddelen naar Duitschland moest rijden. V Eenige dagen later kwam een an dere man aan de deur van mevr. K. Zij was toen niet thuis, doch haar schoonmoeder, die in de buurt woont, stond din man te woord. Hij vertelde, dat hij namens den eersten persoon kwam en dat deze hem gevraagd had, een denker pak bij mevr. K. te halen. Nu mevr. K. niet thuis was, moest zij het pak maar zoo spoedig mogelijk in een bepaald café te Schiedam bren gen. Daar men de geheele zaak niet ver trouwde, werd de politie gewaar schuwd en het gelukte spoedig den tweeden man, den 48-jarigen P. K. uit Het aantal levend geborenen per 1000 inwoners bedroeg in 1938 20.5; dat is i dus iets hooger dan in 1937, toen het 19.8 bedroeg. In 1938 was het aantal wettig le vend geborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar het grootst bij de roomsch-katholieken (1663); dan volgen de gereformeerden '138,3); het laagste is;het cijfer bij hen, die geen kerkelijke gezindte heb ben (59,2). Het aantal gehuwden per 1000 der gemiddelde bevolking bedroeg in 1938 15,3, dat ls dus nagenoeg gelijk aan het cijfer van het jaar 1937. Het cijfer is in de groote gemeenten iets hooger dan op het platteland. De gemiddelde huwelijksleeftijd be droeg in 1938 voor de mannen 27,7, voor de vrouwen 25,3 jaar. Sterfte De sterfte per 1000 inwoners bereik te in 1938 een laagterecord in ons land, namelijk 8,5 Ais we weten, dat dit cijfer in het laatst van de vorige eeuw tweemaal zoo groot was, dan kunnen we hieruit zien, welke guns tige gevolgen de vooruitgang op hy giënisch en medisch gebied in ons land heeft gehad. De zuigelingensterfte, d.i. de sterf te beneden het jaar per 100 levend ge- rtjllborenen bedroeg in 1938 3,7. Zij was pet laagst in Noord- en Zuid-Holland 2,8), het hoogst in Noordbrabant (4,7) en Limburg (5,2). het Bolwerk, het Oude Hoofdplein, de Oosterkade, het Maasstation en de Oost-Maaslaan naar de Oude Plan- lage een grootscheepschen boule vard aan te leggen, dien men Maas boulevard zou kunnen noemen. Deze boulevard komt vlak langs het water van de Maas te liggen en zal de geheele kromming van de rivier volgen, waardoor een geheel zal em s'aan, dat zijns gelijke in ons land niet heeft. Er wordt op deze wijze een prach tige afsluiting verkregen tusschen het Noordelijk stadsdeel en da rivier, die de hartader van Rotterdam is. Dit plan opent de mogelijkheid, de in het verleden gemaakte fouten te herstel len en een prachtig open rivierfront te crcëeren. In aansluiting op dit plan zal de Boompjes aanzienlijk worden opge hoogd, waardoor tevens de mogelijk heid wordt geschapen de waterkee- ring tot aan de rivier te verleggen, waardoor in de toekomst het be luchte verschijnsel, dat zich om ;ic paar jaar pleegt te herhalen en waarbij een grcot deel van de Retter- oamsehe binnenstad door den samen loop van het getij en een feilen Wes terstorm soms meer dan een halver, meter onder water komt te staan, tot het verleden zal tehooren. Voorts houdt het plan-Wittevcen tekening met het dempen van Blaak en Nieuwe Haven, waardoor een wijde boulevard van West naar Oost dwars door het centrum zal ontstaan. Deze boulevard zal ln het Westen kunnen aansluiten op den Nieuwen Binn:n- weg en in het Oosten uitkomen bij het Oostplein. De overige binnenhavens, zooals Wijnhaven, Leuvehaven, Oude Haten, Haringvliet en Scheepmakershaven, kunnen op deze wijze behouden ble ven. Al is de bebouwing aan deze ha vens grootendeels verweest, zfj blij ven door haar ligging toch een tij- zonder fraai accent in het stadscen trum opleveren. derzoek bleek, dat de eerste „wel doener" zijn broer was, de 45-jarige C. K. uit Overschie. Deze had er :Üjk- baar lucht van gekregen, dat de po litie hem zocht en heeft zich eenige dagen aan zijn arrestatie weien te onttrekken. Tenslotte gelukte het ook hem in te rekenen. DE ENKHUIZER VROUWELIJKE BARBIER GAAT HEEN Enkhulzen heeft een curiositeit ver loren en wel zijn vrouwelijke barbier Mej. G. Luesken aan de Breedstraat heeft afscheid genomen van haar scheerklanten, die haar in lange jaren waren trouw gebleven, meldt het Volk. Als jongedame van omstreeks vijf tien lentes zeepte en krabde ze reeds de baarden der mannen en zij heeft dit werk eerst nu ze de tachtig jaren nadert, zij het nog met spijt, neerge legd. De hoove leeftijd dwong haar biertoe. Mej. Lue:ken gaat eindelijk ru=hen, de klanten zullen eiders hun keil zoeken en het, volgens hun pla- ~"nd" e-htvriendinnen, voortaan zon der scheerroen moeten stellen! KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Met vuur spelende kinderen hebhen te Oldebroek een grooten bosch- en heidebrand veroorzaakt, waardoor een groot stuk patuursohocn is ver woest. De brand ontstond om circa, hajf .■wee vrijwel op twee plaatsen tegelijk tusschen de spoorlijn naar Amers foort en den Noordweg. Men alar meerde de boschbrandweren van Wezep en OldeLroek, die sj*>edig met de bestrijding van het vuur begon nen, weldra bijgestaan door personeel van het artillerie-schietkamp te Ol debroek, officieren en soldaten uit de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep en eenige tientallen werkloozen, die op een terrein in de nabijheid te werk waren gesteld. He- blusschings- werk was uiterst moeilijk, daar de vlammen zich door de droogte der laatste dagen gemakkelijk voort kon GEEN REDEN VOOR BIJZONDERE ONGERUSTHEID De terugkeer van duizenden Ne- derlandsche militairen Uit de Dult- sche krijgsgevangenschap heeft aeer velen gerustgesteld, in duizenden huizen heerscht vreugde en dank baarheid. wgt in andere ge|innen echter, en bij andere ouders* is de onzekerheid dubbel drukkerffl geworden, omdat van hun man of zoon nog nlet$ is vernomen. Van bevoegde zijde ver klaart men met nadruk, dat in deze gevallen voor bijzondere ongerust heid geen aanleiding bestaat. ,Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevangenen wijn thans de Ne derlanders teruggekeerd. Er zijn er echter nog in andere Duitsche kam pen ondergebracht. De bedoeling is, dat ook dezen binnenkort de vrij heid zullen krijgen, naar huis terug te keeren. Bovendien zijn er 'Neder- landsche militairen teruggeweken naar Frankrijk. Over hen zijn uiter aard niet onmiddellijk inlichtingen te verkrijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zuilen te- rugkeeren. In ieder geval is er dus geen reden, voorbarige cpnclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Neder- landsche militairen, wier verblijf plaats op het oogenblik nog onbe kend is. ACADEMISCHE EXAMENS Nijmegen. Geslaagd "voor doet. ex. gewhiedeni?, de heer W. G. de Gier Hedel Amsterdam. Geslaagd voor doet. ex Fransche taal en letterkunde, de heer A. A. Penninge. Leiden. Geslaagd voor doet. ex, rechten, de dames N. J. Groenemeyer en J. E. Eekhout, Den Haag. I trecht Geslaagd voor prop. ex theologie, J. C. van Veen, G. J. Clay, D. Morreau, J. W. de Bruyn, en B. Al- bad& f met'lof); vooreand. ex. 'theologie, A. J. v. d. Ham, A. C. Jalink en A. de v ries. ZWARE OPOFFERINGEN Over den afweerstrijd In Narvik, dien zwakke Duitsche troepen ten Noorden van den poolcirkel, op 2000 K.M. afstand van hun vaderland heb ben moeten voeren tegen strijdkrach ten. die in de "meerderheid waren heeft een naar Duitschland terugge keerde commandant van een torpe dojager belangwekkende bijzonderhe den medegedeeld. Deze Duitsche troepen bestonden, naar men weet, uit de aan land ge brachte bergjagers, de later aan land gegane scheepsbemanningen en de in den laatsten tijd gelande val schermspringers. Vóór de stad Narvik zelf prijsgegeven werd, hebben pio niers en marinetroepen de haven installaties en kaden volkomen door opblazen vernield, zoodat het bezit van de ruïne van Narvik voor de En- gelschen volkomen waardeloos werd. De gevechtshandelingen zelf vol trokken zich in een uiterst moeilijk den planten en bovendien werden terrein, dat echter voor de verdedi- aangewakkerd door den krach Jgen wind. Eerst na twee en een half uur zwoegen kon het vuur bij den Noord- weg worden gestuit. Een complex boschterrein en heide met vliegdennen, ter groo.te van der tien h.a. en toebehoorende aan het departement van Defensie is verloren gegaan. HULP AAN ROTTERDAM Burgemeester en wethouders van Rotterdam vestigen er, met erkente lijkheid voor de vele giften, welke zij reeds mochten ontvangen voor de zwaar getroffen bevolking van Rot terdam, de aandacht op, dat de gel den, welke men voor de hulpverlee ning wenscht beschikbaar te stellen, kunnen worden gestort door over- of bijschrijving op postrekening no. 7652 ten name van den ontvanger der ge meente'Rotterdam met de aandui ding: Hulpverleening aan Rotterdam. Naar de N. R. Crt. meldt, is de oorlogsschade aan de kerkgebouwen in ons land van de Ncderlandsch Her vormde Kerk op f 3 millioen geraamd ging gunstige mogelijkheden bood. De Duitsche Süldaten hebben ten deele wekenlang moeten overnachten in de open lucht, in sneeuwholen en in rotsspleten. Munitie en andere voor raden werden met sleden aangevoerd Aangezien daar boven vrijwel geen vegetatie ls, ontbrak het ook aan hout voor het koken. Het voor de .ver dediging gunstige karakter van het terrein met zijn vele mogelijkheden tot dekking, bood echter het voor deel, dat de Duitsche verliezen gering bleven. Om dezelfde reden kon ook met geringe strijdkrachten stand worden "gehouden tegen een vijande lijke overmacht. Deze is er dan ook nergens ln geslaagd, door de Duitsche stellingen te breken. Dank zij de aan land gebrachte radiotoestellen van de prijsgegeven torpedojagers kon voortdurend draad loos contact met Duitschland wordeh onderhouden. RPOSEVELT VRAAGT 50 MILLIOEN DOLLAR President Roosevelt heeft het Con- I gres gevraagd, 50 millioen dollar ter beschikking van het Roode Kruis, te stellen voor de leniging van de ellen de der vluchtelingen in Europa. VOETBAL QM A'DAIIS KAMPIOENSCHAP A.F.C,Ajak 2—0; Volewvcters— DInuw Wit 3-3. Afd. Ill K..VV.B. (afdceling C). j Z.A.C.— Sportclub 0—L MET f171.782 GESTEGEN Blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank is de goudvoor raad in de afgeloopen week ntet f171.782 toegenomen tot f 1.115.544.476. De zilvervoorraad steeg met f523.624 tot tCX'ZXr.. Bankbiljetten en -aïarnatlën ln I omloop, alsmede rekening-eourant- saldi belle;:*n tezamen op 10 dezer Jï 1.444.367.041. ITALIAANSCHE AMBASSADEUR BIJ HULL De Italiaansche ambassadeur te Washington heeft een bezoek aan minister Huil gebracht en hem in kennis gesteld van de Italiaansche deelneming aan den oorlog. Op zijn persconferentie heeft Huil verklaard, dat de door Roosevelt ge- hcuden rede bij rijn onderhond met i :'»n ambassadeur niet lx aange- ïoerd. OPPERSTE LEGERBESTUUR Uit Biarritz wordt gemeld, dat g- aeraal Weygand zich op het oogen. buk ln Normandië bevindt, waar tui belangrijke besprekingen met de En- gelsche commandanten voert. De wensch van het Brltsche offi cierenkorps, dat een nieuwe regeling met grootere Engelsche onafhanke lijkheid van het Fransche commando wil, zou ln het voorloopige rapport van Lord Gort over den terugtocht in Vlaanderen een krachtigen steun vinden. Volgens de Engelsche opvat ting ls het voor het volbrengen van de doorbraak naar zee noodlottig ge weest. dat het Fransche commando het Brltsche expeditiecorps ophield door kandooee strategische opdrach ten, zooals de dekking van de indus trie-centra rondom Valenciennes en Rjjssel. Andersaijds houden de Fran- schen vast aan het standpunt, dat met het oog op den ernstigen toe stand, waarin de legers zich bevinden een éénhoofdig Fransch opperbevei meer dan ooit noodzakelijk is. Daar dit verschil van meening, ondanks het betrekkelijk geringe aantal nog in Frankrijk vechtende Brltsche troe pen, het weerstandsvermogen van den linkervleugel ernstte dreigt te verewakken, heeft, aldus meldt het D.N.B., Reynaud generaal Weygand dringend verzocht door persoonlijk bij de Brltsche commandanten tus- schenbeide te komen, zoo snel moge lijk een bevredigende regeling tu. Franschen zin tot stand te brengen. Doordat echter ook het Engelsche officierenkorps aan zijn standpunt vasthoudt, hebben de besprekingen nog geen resultaat gehad. DUITSCHE PERSSTEMMEN De Berlijnsche avondbladen voor zien het legerbericht over de groote successen der Duitsche troepen, die het doodelijke gevaar voor de Fran sche hoofdstad in het licht stellen, uitvoerig van commentaar. De bladen wijzen in dit verband op de toenemende paniek in Parijs en op de vlucht der Fransche regeerings- instanties naar Tours. Het tot dus verre nog steeds kunstmatig met alle middelen der propaganda in stand gehouden uiterlijk betoon van een beheerscht en koelbloedig Frankrijk begint ineen te storten, zoo schrijft de Lokalanzeiger, Het besluit van de regeering om haar zetel te verplaatsen naar Tours, geeft het sein voor Parijs. De vlucht der regee ring wordt vérwoemd, aldus het blad verder, doordat Reynaud zich door het opperbevel een oproep liet toeko men om „de ministeries" te verplaat sen naar de provincie volgens de „vastgestelde plannen." Men wil nog steeds den indruk handhaven, dat de catastrophe zich voltrekt volgens een van te voren opgesteld plan. De Deutsche Allgemelne Zeitung schrijft; De politieke be slissing van Italië is tevens ook een militair besluit. Terwijl op 10 Juni het fascistische Italië naast Duitsch land ls gaan staan, ziet Frankrijk ontzet, dat Engeland ver af en hulp verwijderd is. De Berliner Börsenzettung zegt; De wereld staat onder den ont zaglijken indruk van het feit, dat thans aan den kant der zegevierende Duitsche weermacht het fascistische Italië tegen Engeland en Frankrijk zal strijden. In de eerste verklaringen van staatslieden en organen der Wes telijke mogendheden, die afgelegd werden na de Italiaansche oorlogs verklaring, komt deels woede, deels de diepste onthutstheid tot uitdruk king, zoo zegt het D.NB. Londen en Parijs oogsten, wat Chamberlain, Churchill en Reynaud hebben gezaaid. Bezorgdheid en ont steltenis beheerschen hun hoofdste den. Deze gevoelens zullen nog ver sterkt worden, hoe meer de gevol gen der Duitsche successen in Frank rijk zich zullen doen gevoelen. ONDERSCHEIDINGEN Uit het Hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld, dat op voorstel van' generaal von Brauchitsch, het ijzeren kruis is verleend aan den ge neraal der artillerie, Haase, otoef- leutnant Weber en aan den feldwebel Hoffman. GEZONKEN ITALIAANSCHE SCHEPEN Naar uit Durban (Zuid-Afrika) wordt gemeld, werden de Italiaan sche schepen Cterusalëm (8000 ton) en Timavo (750e ton) buiten de ha ven door de eigen bgmanning tot zinken gebracht. Italië en Slowakije hebben een aanvullend protocol op het handels- accoord geteekend, waarbij de waar de van den goederenruil tot einde 1940 wordt verhoogd tot 70 millioen kroon. De Grieksche reservelichting 1935 is gedemobiliseerd; tegelijker tijd is de lichting 1934 opgeroepen voor oefeningen van den duur van een maand. De Panameesche minister van Onderwijs heeft vier professoren van de universiteit te Panama ontslagen. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat zij van Duitsche nationaliteit waren. De Noorsche bestuursraad roept de Noorsche jeugd op zich aan te melden bij den vrijwUUgen arbeids dienst. Het Italiaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken beeft bepaald, dat alle openbare vermakelijkheden gesloten zullen worden. Voorts Wn alle dansgelegenheden gesloten.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 4