Duitsch-Fransche wapenstilstand gesloten. Rhenen UccsieU ziek! NIEUWSBLAD VOOR X30UDA EN OMSTREKEN Maandag 24 Juni 1940 Ook de Italiaansche voorwaarden aan de Fransche gevolmachtigden overhandigd der vijandelijkheden zei uur na sluiting de Italiaansch-Fransche overeenkomst Italiaansche voor waarden overhandigd. De Plechtigheid Compiègne. STATEN-GENERAAL KOMEN VOOR- LOOPIG NIET BIJEEN. Over verkiezingen voor lagere lichamen beslist de Rijkscommissaris. De Diplo over de Situatie. BUITENLAND Vlootbouwprogramma in Amerika. Over 6 weken hoopt men met den bouw van houten noodwoningen te beginnen Tweeduizend inwo ners genieten neg de gastvrijheid van eender getroffenen. Tweehonderd hui zen zijn totaal ver- eld, tweehonderd zwaar beschadigd maar herstelbaar terwijl zeshonderd woningen licht be schadigd werden. rt i l J GOUDSCHE m COUBAHT 79e Jur{u( Na 20355 Directeur T. TOETER Bur. Markt SI. Tel. ÏTU Postgiro 48400 22 Jani om 18 «ar 50 Duitschen zomertijd is in het boech van het Daitsch—Fransche wapeastilstandsverdrag onder- ..kend. De onderteekening' werd aan Duitsche zijde verricht door den last hebber lis den FShrer en oppersten bevelhebber der weermacht, den ciiei van bet opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, aan Praascbe zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes aar nadat de Italiaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting van het ItaliaanschFransche wapenstilstandsverdrag. De Fransche gevolmachtigden voor Se wapenstilstandsonderhandelingen lijn gisteren tegen 15.M unr in drie Duitsche vliegtuigen up het vliegveld van Rome aangekomen. De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn Zondagavond den Franschen afgevaardigden over handigd. Het volgende officleele com munique is hierover verschenen: In een plaatsje in de omgeving van Rome hebben de Italiaansche afgevaar digden den Franschen afgevaardigden de voorwaarden voor den wapenstil stand om halt acht overhandigd. Voor Italië waren hierbij aanwezig: dé minister van Buitenlandse!» Zaken graat Ciano, de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weer macht, maarschalk Badeglie, de ehef van den 'marinestaf, admiraal Cavag- nari, de chef van den generalen stat der luchtmacht, generaal Pricolo, en de plaatsvervangende chef van den ge neralen staf van het leger generaal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, generaal Parisot, vice-admiraal Leta en de brigade-generaal der lucht macht Bergeret. Het D.N.0. heeft van een deelnemer het volgende bericht ontvangen over de laatste plechtigheid in Compiègne en over het onderteekenen van het wapenstilstandsverdrag tusschen Duitsehland en Frankrijk. De twee uren, die oorspronkelijk voldoenden tijd werden geacht om de Fransche wapenstilstandscommissie een laatste telefonische bespreking met haar regeering mogelijk te maken, werden meer dan verdubbeld. Steeds weer probeerde de Chef van den fran schen berichtendienst, die zich in den salonwagen bevond, de verbinding te verkrijgen, doch steeds weer werd zij wegens storingen {Usschen Tours en Bordeaux verbroken. De Fransche ge volmachtigden toonden hierbij een zekere zenuwachtigheid. Ondertusschen wachtte de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-kolonel Keitel, de leider der Duitsche delega tie, in een kleine nis aan den zoom van het bosch de dingen af. Het werd 16.00 uur, 17.00 uur. Den Franschen werd den raad gegeven een radioverbinding tot stand te brengen teneinde den toe stand op te helderen. Eindelijk scheen de telefoonverbinding in orde te zijn. De leden van de delegatie schaarden zich rondom de telefoon in den salon- Wagen. Generaal Huntziger greep den hoorn en sprak in levendigen toon met Bordeaux. Toén scheen hij ondersteund te moeten worden en gaf den hoorn over aan ambassadeur Noel. Plotseling de vertjinding weer gestoord. Om lk00 uur werd gezant Schmitt, den vm^RMuT°?,tdlIer van het ministerie den wanen a? sPhe Zaken. verzocht in HunteiJ^ h men' wa»r generaal Huntetger hem een mededeeling deed. hel onderhmn^*1 het einde van hel onderhoud verstreken. De Fran sehen wenschten opnieuw een te™«. Generaal-kolonel Keitel gaT in ^Tn ft Duitsche taal gesteld.' schri£,U£ mededeeling een termijn tot uiterlijk mo uuf Om 18.30 werd deae mede deling door gezant SchmiH in den salon wagen aan den generaal Huntzi- «er overhandigd. Vice-admiraal Leluc Jtond op en riep vlug den tolk. De «ransctien verdrongen zich om den BR WORDEN OOK GEEN VERKIEZINGEN GEHOUDEN. Het heden verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris vuur het bezette Ne derlandse!» gebied tot vastlegging van de frerksaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige vertegen woordigende lichamen. Dese verordening luidt als volgt: Tar. 1. De werkzaamheden der beide Ka der Staten-Generaal blijven tot tolk, terwijl de gezant den wagen ver liet, kalrti over het plein terugging en aan generaal-kolonel Keitel het vol brengen van zijn boodschap meldde. Na een korte beraadslaging van de Franschen in een buvertrek van den wagen werd den Duitschers verzocht in den wagen te komen. Generaal-kolo nel Keitel kwam als eerste binnen, gevolgd door de andere heeren. Tege lijkertijd kwamen van rechts ook de leden van de Fransche delegatie. Er werd nog een gesprek gevoerd, dat tien minuten duurde. Toen verklaar den de Franschen zich bereid te tee kenen. Om 18.50 uur werd het wapen- stilstandsverdrag tusschen Duitsehland en Frankrijk geteekend. Het was een oogenblik van zeldzame grootte. De handteekeningen werden staande ge plaatst. De Franschen begonnen het eerste. Na de onderteekening verzocht ge neraal-kolonel Keitel den aanwezigen leden van de Duitsche en Fransche wapenstilstandscommissie de van weerszijden gevallen dooden die hun trouw aan hét vaderland met hun leven bezegeld hadden, eerbiedig te gedenken. Een minuut van stilzwijgen volgde. Toen verlieten de Franschen de wagon teneinde zich naar Italië te be geven. Om 19.06 uur meldde de gene raal-kolonel Keitel, chef van hpt op perbevel van de weermacht aan den Führer, dat het wapenstilstandsver drag was onderteekend. De onderteekening van de Duitsch- Fransche wapenstilstand, aldus de Diplomatisch-politische Korrespondenz heeft den oorlog bezegeld, waarmee de oorlogszuchtige Westelijke mogend heden het Duitsche rijk hadden ge hoopt te vernietigen. De aanslag van hen, die de opkomende krachten in Europa eeuwig gepoogd hebben te onderdrukken en die hun heerschappij van geweld en bedrog aan alle vol keren hebben willen opdringen, is daarmee aan den kaak gesteld. Het wederopgestane Duitsehland en zijn, door een genie geleide weermacht heb ben de wereld bewezen, dat de weg naar gerechtigheid en levensrecht door niets kon worden versperd, wel het allerminst door den vloed van laster, waarmee men het nationaal-socialisme en het fascisme heeft meenen te kunnen overwinnen. Nog is het uur niet ge komen, waarop de wederopbouw van Europa met alle middelen ter hand kan worden genomen, omdat nog veel, wat verrot is, moet worden neerge haald. In machteiooze woede ziet En geland hoe zijn vastelandsdegens, de een na den ander gebroken zijn. Maar nog steeds heeft dit land de onbe schaamdheid aan zijn oude onverant woordelijke methoden vast te houden. Zooals het voor en ook tijdens dezen oorlog geen moeite heeft gespaard om door bedrog of omkooping hulpvol keren tegen het rijk in den oorlog te drijven, doet het ook nu, vlak voor de afrekening, nog verdere pogingen offers te vinden voor het herstel van verdwenen Britsche grootheid. Ip dit verband wijst de Diplo op de rede van Churchill en legt er dan den nadruk op, dat Engeland thans, als uitdager alleen staat tegenover het Duitsche en Italiaansche volk. Met behulp van vreemde satellieten en door middel van den hongeroortog tegen Duitsche vrouwen en kinderen wilde het, van uit zijn veiligen schuilhoek, dezen oor log op gemakkelijke wijze winnen. Thans moeten de Britten zelf hun man staan. -Engeland zal gelegenheid heb ben nu alleen te bewijzen wat het als wereldmacht waard ia, nader -order rusten. Par. 8. De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de artikelen 19, 38, lid 3, 39, 46, 77 en 136, Hd 3, der Grondwet, alsmede ingevolge de per. 81, 88, 84, 85 en 86 van de wet van 81 December 1861 (Staatsblad no. 189), houdende rege ling der samenstelling en de bevoegd heid van den Raad van State, blijven tot nader order rusten. Par. 3. Verkiezingen voor de Kamer der Staten-generaal vinden tot nader order niet plaats. De Rijkscommissaris voor Ket bezette Nederlandsche gebied bepaalt in hoe verre verkiezingen voor de Provinciale Staten, de gemeenteraden ol andere publiekrechtelijke vertegenwoordigen de lichamen zullen plaats vinden. De Rijkscommissaris bepaalt in hoe verre verdere benoemingen van leden van Gedeputeerde Staten en wethou ders van de gemeenten plaats vinden Hij beslist, indien nondig, over de be noemingen van andere publiekrechte lijke functionarissen. Par. 4. Voor zoover verkiezingen, die op zicb zelf hadden moeten plaats vinden, in overeenstemming met de bepalingen van paragraaf 3 worden de volmachten van de gekosen leden geacht tot nader order verlengd te sijn. De Rijkscommissaris neemt de noo- dige maatregelen om te verhinderen, dat een publiekrechtelijk vertegen woordigend lichaam niet in staat sou zijn om besluiten te Par. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. TWEEHONDERD NIEUWE SCHEPEN. Het Amerikaansche Congres heeft een voorstel tot uitbreiding van de vloot, dat voorziet in den bouw van 200 oorlogsschepen van alle catego rieën, aangenomen. Door dit voorstel wordt een bedrag van vier milliard dollar voor den bouw dezer schepen goedgekeurd. De voorzitter van de marine-commissie, Vinson, verklaarde, dat in verband met de verhoudingen in Europa, een snelle bewapening dringend noodzakelijk is. De tjjd noo dig voor het ten uitvoerleggen van dit programma tot uitbreiding van de vloot, wordt op zeven jaar geraamd. De Senaat en het Huis van Afge vaardigden hebben verscheidene ge wone begrootingsvoorstellen aangeno men. Het Congres heeft definitief een bijzonder bewapeningsvoorstel aange nomen, dat voorziet in een erediet van 1777 millioen dollar voor het op stapel zetten van 68 oorlogsschepen en het aanschaffen vaii 3000 nieuwe leger vliegtuigen, 3000 Rolls Royce-motoren, alsmede in den aankoop van tanks en ander oorlogsmateriaal. De Senaat heeft een reeds door het Huis van Af gevaardigden goedgekeurd belasting- (Van onzen specialen verslaggever) Rhenen aan den bouw: de balans al wat vernield of schadigd werd, is gemaakt. Puinopruimers dag in, dag uit druk in jde weer met hun kipkarren, Hie langs een smalspoor uit iet centrum naar den rand van de gemeente het materiaal transporteeren, waar na sor- teering het totaal onbruikbaar geworden gedeelte metden voor de demping van een gat met ze^r groote afmetingen gebruikt wordt. Over 6 weken hoopt Rhenen, aldus burgemeester d' A u- male van Hardenbjoek, met den opbouw van houten noodwonin gen te kunnen beginnen, dp dezelfde wjjze al hier en daar reeds noodwin- keltjes zijn verrezen. Tweeduidend in woners van Rhenen genieten nog de gastvrijheid van minder getroffen in woners. De leuze „terug naar 't nor male leven" moet ook voor de bewo ners van de tweehonderd huizen, wel ke geheel en van de tw eehonderd, wel ke gedeeltelijk vernietigd zijn, gelden. Vandaar het plan om met noodwortin gen den terugkeer naar het vroegere, maatschappelijke leven geleidelijk ban te doen plaats vinden. De scl Hoeveel de schade in Rhenen be loopt? Het is uiterst moeilijk om daar voor een bedrag in geld te noemen. Maar telt men de ingekomen schattin gen van vernielde of beschadigde hui zen met inventaris tezamen, dan komt men globaal tot eer» bedrag van Hard wordt er oij den distributiedienst in Rher.en gewerkt om iedereen, die. om meubelen of andere goederen komt te helpen. 3 millioea gulden, een bedrag dat door het veelal toepassen van nieuwbouw nog wel aanmerkelijk hooger zal ko men te liggen. De heer Van der Haar, de Amers- foortsche architect, heeft samen met den gemeente-architect de schade ge taxeerd aan de vernielde of beschadig de hulzen. Daarnaast hebben de ge- teafle.r. bewoners zelf de schade moe ten opgeven aan meubilair en inven taris. terwijl voorts de schade aan de levende have (paarden .varkens en kippen) opgenomen is. De bezoeker in Rhenen ziet het: men werkt weer enmen helpt de ge troffenen. In de Cunerakerk, welke zelf licht beschadigd is evenals een zeshonderdtal andere woningen heeft men datgenen opgeslagen, wat in de niet-getroffen gemeenten der pro vineie Utrecht is ingezameld: meubi lair, schilderijen, serviezen en gtas- werk, kinderwagens, wiegen, kussens, bc .degoed bedstellen schoenen klee- ren waschtafels atchbakken; er te vin alles. Of er ook genoeg is? 't Is moei lijk te zeggen maar 't mag betwijfeld worden vooral wat meubels betreft. Dankbaar heeft de distributedienqt, welke in 't leven geroepen werd tan een zoo eerlijk mogelijke verdeeliqg van de verzamelde goederen tot stand te brengen, de gulle gaven opgeslagen. Een comité, onderafdeeling van fant Grebbe-comité, heeft dezen dienst tg een minimum van tijd georganiseerd. Een kaartsysteem verzekert een goed* controle: wien eenmaal iets verstrekt is kan niet met succes een poging wa gen om opnieuw hetzelfde te verkrij gen. Het herstelwetk Rhenen aan den opbouw: burge meester d'Aumale van Hatdenbroek, die in donkere dagen zijn gemeente op voortreffelijke wijze heeft gediend, heeft er onmiddellijk voort gezorgd, dat een architect, die het stadje door en door kende, belast is met het ont werpen van het nieuw te bouwen ge deelte. Het oude karakter zal zooveel mogelijk gehandhaafd blijven. Alleen zal de hoofdstraat aanmerkelijk bree der worden en zullen er in de toekomst niet meer zooveel smalle straatjes op den hoofd verkeersweg uitmonden. Of de tram nog door 't centrum zal blijven rijden? Zekerheid hieromtrent bestaat niet; Wellicht zal men er tot overgaan ort de tramlijn op te heffen; maar hieromtrent is niets definitief bekend. Wel definitief geregeld is het onder wijs. In de eenige school, die gebruikt kon worden, is een rouleersysteem in gesteld voor alle schoolkinderen, zoo dat zij. al is het dan in mindere mat» dan voorheen, toch onderwijs genie- jen. En wat zal et met de historische Cu- nera-kerk en -toren geschieden? De restauratie gaat door. In totaal 2ullen de restauratie-werkzaamheden ep 30.000komenhetgeen mede ver oorzaakt wordt door 't feit, dat zeer belangrijke onderdeelen van 't orgel der kerk, die in een loods waren opge slagen. door brand zijn vernield.. Deze twee, als door een wonder ge spaarde historische monumenten zullen eenmaal weer het als een phoenix uit de aseh herrezen stadje cachet verlee- r»en. Waar nu nog de werkloozen, one der toezicht van de Nederlandsche Hei. de Maatschappij, hun uiterste krachten inspannen om het centrum en de an dere getroffen gedeelten van Rhenen puinvrij te maken, zal in de toekomst een architectonisch geheel verantwoord stadsbeeld te zien zijn, volkomen in harmonie met den din ook geresta» reerdeh toren en de kerk. Nog 6 weken: dan gullen die inwea ners uit Rhenen, die thans de gastvrij» heid genieten van gelukkiger men» schen, hun noodwoningen zien verrjj» zen. Valt slechts te hopen, dat er g»» noeg geld en goederen zullen zijn, om de vele gezinnen die op dit moment nog dakloos zijn, dragelijk te kunnen installeeren. Zoo niet, dan zal het Grebbe-comité daarvoor nog wel de noodige stappen weten te ondernemen. (Nadruk verboden.) Soldaten brengen een aantal ge schonken goede ren in de Cunera kerk te Rhenen onder. voorstel aangenomen, waarbij het wet telijk vastgestelde maximum van de staatsschuld van 45 tot 49 milliard dollar wordt verhoogd. Verder boort dit belastingvoorstel nieuwe belasting bronnen aan voor hpt verhoogen van de jaarlijkse!» belastingopbrengst met ongeveer 1 milliard dollar voor het be kostigen van het bewapeningprogram ma. Nieuw belast worden hierdoor in komens van die klassen, die tot dus ver van het betalen van belasting waren vrijgesteld of slechts geringe inkomstenbelasting betaalden. Alle voorstellen gaan thans ter onderteeke ning naar president Roosevelt. Ook Argentinië breidt lijs vloot uit. In het Argentijnse!» ministerie van Marine zijn, in tegenwoordigheid van den minister van Marine, admiraal Scasso diepgaande besprekingen ge voerd over het groote Argentijnsche plan tot versterking van de vloot, dat reeds in algemeene trekken aan het Cngres is medegedeeld. De totale kos ten van het plan worden geschat op 450 millioen pesos. Voor legerdoelein- den moeten bovendien 550 millioen pesos uitgetrokken worden. De com missie heeft nog geen eenstemmigheid bereikt over het aantal en de soort schepen, die op eigen of op buitenland se!» werven gebouwd moeten worden. Tegelijkertijd zal ook het vroegere plan voor de oprichting der marine-lucht vaart van een groote nationale oor- logs-werf worden uitgevoerd. Voor de vergrooting der marine luchtvaart zal een bedrag van 120 millioen pasos worden uitgetrokken. De definitieve plannen zuilen, na afloop van de be sprekingen, aan den staatspresident worden voorgelegd. De uitvoering van het geheele plan zal over Verscheiden» jaren verdeeld worden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1