Amerika en de Oorlog V NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ENGELSCHE VLOOT KAN GEEN BESLISSING MEER BRENGEN Het verkiezingsprogramma der jrepublikeinen Donderdag 27 Juni 1940 79e Jaargang, No. 20358 Verlies der Fransche havens sluit vrij heid van beweging in het Kanaal uit Het initiatief In de Middellandsche Zee be hoort thans aan de Italiaansche vloot ■/muf mg* BUITENLAND De Duitsche Eind overwinning. De BuitenlancUche Handel van Amerika. Tegen verwikkeling der Ver. Staten in vreemde oorlogen 4n verlenging van de ambtsperiode der presidenten De Houding van Ford. V GOUDSCHE COL BANT Directeur F. TIETER Bur. Markt 31. Tel. 1745 Postgiro 48400 (Van een bijz. V.P.B.-medewerker) IN dit stadium van den oorlog is de vraag, die vanzelf opkomt: Welk nut kan Groot-Brittannië trekken van zijn Vloot? Welke mogelijkheden openen zich voor operaties ter zee, die voor" Engeland kans 6p succes zouden opleveren? "De storm, die over Frankrijk heeft gewoed, heeft de geheele kust van het Kanaal op het vasteland in Duiteche handen gebracht. Hierdoor wordt En geland bedreigd door een aanval in d^"flank uit de onmiddellijke nabij heid, daar het Kanaal op verschillen de plaatsen niet breeder is dan 50 zee mijlen, tusschen Dover en Calais zelfs niet meer dan 22 zeemijlen (40 kilo meter). Het gevolg hiervan is dat het scheepvaartverkeer met de Theems en do havens aan de Zuidkust van Enge land wordt verlamd, terwijl het scheep vaartverkeer in de Iersche'Zee en het Kanaal van Bristol thans nog meer ge vaar loopt dan vroeger. De brand, die op het vasteland woedt, zal onvermij delijk op Engelschen bodem over springen. Van bewegingsvrijheid van de Engelsche vloot is geen sprake meer. Zij 4#h zich niet meer vertoonen in het Kanaal, waar zij zich zou bloot stellen aan de Duitsche vliegtuigen, mijnen, duikbooten en snelle motor- torpedobooten. De toestand in de Middel- landeehe Zee. Hoe staat het nu in de Middeljand- ache Zee? Deze biedt ruimte ^genoeg om operaties op groote schaal uit te voeren met de Engelsche slagschepen. Dit was inderdaad het geval, zoolang de Britsche vloot kon samenwerken met de Fransche en over de noodige steunpunten, met name Toulon, Bizer- la e.a. beschikte. Door de Fransche capitulatie is de toestand eyenwel sterk in het nadeel van Engeland veranderd. Hoe zouden de Britsche zeestrijdkrach ten zich hier kunnen meten met de machtige Italiaansche vloot, die 6 moderne, groote slagschepen telt, 33 snelle kruisers, 86 'torpedojagers, 71 snelle motortorpedobooten en 129 duikbooten? Het Westelijke bekken vervalt als operatieterrein, nu de Fransche vloot is uitgeschakeld, even als de Fransche havens en kusten, ter wijl Spanje een onvriendelijke houding aanneemt. Malta en Gibraltar hebben veel van hun beteekenis ingeboet door den Franschen nederlaag. Malta moest reeds tijdens den oorlog tusschen Italië en Abessynië worden ontruimd; en Gibraltar staat meer dan ooit bloot aan vijandelijke aanvallen, waartegen het de bezetting moeilijk zal vallen, zich te verdedigen, te meer daar zij niet over vliegtuigen beschikt. In het Westelijke bekken blijft de Engelsche vloot dan ook weinig anders over, dan zich te" bepalen tot duikboot operaties. In het Oostelijke bekken staat haar de krachtige'driehoek Alex andrië-Famagoesta (Cyprus)-Haifa ter beschikking, van waaruit zij uitvallen zou kunnen doen. Bezat Engeland hier onbeperkte strijdkrachten te land, teT zee en in de lucht, dan zou het kunnen trachten, Italië van het Oosten uit aan te vallen. Griekenland zal wel is waar weinig lust aan den dag leggen, om zich aan de zijde van Engeland in den oorlog te storten, doch de Engelsch- man zal zich weinig aantrekken van de Grieksche neutraliteit natuurlijk aannemende, dat Engeland zich sterk genoeg voeit. Engeland zal den slag niet durven wagen. De bezetting van bepaalde strategi sche punte"h ten Oosten van Italië zou een verlammenden invloed uitoefenen op de Italiaansche steunpunten op de Dodekanesos. Door een legermacht aan laitït te zetten zou men dan Albanië kunnen bedreigen en de diep het land indringende, ruime Golf van Korinthe met de daarvoor liggende Jonische eilanden zou een ideaal punt van uit gang vormen voor vlootoperaties in de Jonische Zee, met de uiteindelijke be doeling Italië geheel af te sluiten van het Oostelijke Middellandsche Zee bekken en van den Balkan. De waarde van een dergelijken maatregel zou nog worden verhoogd door de verbinding met de Egëische Zee door middel van het* Kanaal van Korinthe, dat bevaar baar is voor schepen van niet onaan zienlijke tonneroaat. De uitvoering van een dergelijk plan zou inderdaad voor Italië een beden kelijk gevaar opleveren, indien het met zeer aanzienlijke strijdkrachten kon worden ondernomen. Doch hoe zou Engeland die, bij den tegenwoordigen stand van zaken, ter beschikking kun- trken Sorsso LAND NART RCS ZWITSERLAND ITALIC yoo* ovTscHJtemm 100 El LANDSCHE^^E Op deze kaart ziet mèn niet alleen het door de Duitschers bezet gehouden van Frankryk, maar ook de strook, die de Italia' n zullen innemen en He door Duitschiand bezette zeehavens nen stellen? En vooral: hoe zou het er in kunnen slagen, deze eventueel on gehinderd over te brengen naar het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee? Waar zou Engeland, gezien den wanhopigen toestand in het Kanaal, jde innerlijke kracht voor een dergelijke onderneming vandaan moeten halen? Het plan klinkt aanlokkelijk doen wij z Jen de verwezenlijking er van in deze" oorlog niet zien, te minder, omdal ten slotte rekening moet wor den gehouden tr^et het groote risico, verbonaen aan .een landings-expeditie. zooals de ondervinding heeft uilge wezen. Optreden in de AdriatSsehe Zee uitgesloten. Arylere mogelijkheden kunnen even- eens uitgesloten worden geacht. Aan een optred-.n in de Adsiatische Zee vaH niet te denken. In de eerste plaats zotA de Engelsche vloot zich daartoe niet laten verleiden, omdat zich daar geen looiende objecten voor haar op doen en in de tweede plaats omdat Italië van zijn eigen kust en van dit. van Albanië uit, de Straat van Otranto weik' vrij smal is volkomen be- heersrht Een aanval op Lybië leg' voor E.iC"!and evenmin veel gewicht in de schaal. Wat pu nog overblijft is het uitvoe ren van operaties van ondergeschikt belang dóór middel van duikbooten het leggen van mijnenvelden en aan vallen door duikbooten, ten einde de verbindingen tusschen Italië en Afrika hetzij af te snijdeh, hetzij aanmerkeii.i* te belemmeren. Doch ook daardoor zou de vijand piet ernstig worden ge troffen, Het zouden niet meer dar. spe.dcprikken zijn. Nu blijft alleen nog de vraag te be antwoorden, of een van haar grooter sterkte overtuigde vloot van Engelsche slagschepen de Italiaansche slagsche pen' kan dwingen tot een gevecht. Aannemend dat de oorlog niet te lang duurt, kan deze dwang in geen gevai worden uitgeoefend in een zeegebied, dat den Italiaan eventueel niet ge schikt zou voorkomen, omdat zij daar geen gebruik zouden kunnen maken van hun kleinere eenheden. De Itali aansche vloot van slagschepen behoudt derhalve de vrijheid, om zelf te- be slissen over het tijdstip en de plaats, waarop zij den strijd zou willen aan vaarden. Ook zou men de mogelijkheid onder het oog kunnen zien, dat de Engel schen zouden kunnen trachten, door een overval van Roemenië een belang rijke petroleumbron voor Duitschiand en Italië af te snijden. Dit optreden zou echter te laat komen, om nog doorslaand succes te kunnen opleveren. Doch zelfs indien dit niet het geval was, zou het gevolg zijn, dat de sche pen, die deze'n overval uitvoerden, ge vangen zouden zitten in de Zwarte Zee, wjjl het feit, dat Engelsche sche pen door de Dardanellen en den Bos porus waren gevaren, een overtreding zouden beteekenen van het verdrag van Montreux, waardoor Italjë het recht zou hebben, de Dardanellen te sluiten met aanwending van alle mid delen. Weinig uitzicht op Engelsche vlootactie. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat ook in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee de Engelsche vloot weinig gelegenheid zal hebben, om zich krachtig te laten gelden en nog min der, om een actie te ontwikkelen, die van beslissenden invloed zou kunnen zijn op den verderen loop van den oorlog. Het is veëleer waarschijnlijk, dat zij er toe zal overgaan om terwilie van haar prestige talrijke kleine acties te ontvouwen, welke echter van weinig beteekenis zullen blijven. Van een of fensief in de Middellandsche Zee kan weinig'sprake zijn; de Engelschen zul len zich veeleer bepaler) tot het aan nemen Van een defeftsieve houding. Dit defensief zal hierin bestaan, zorg te dragen voor de veiligheid van de Egyptische kust, het stilleggen van het scheepvaartverkeer tusschen Gibraltar en Suez enz. Resumeerende moet men tot de con clusie komen, dat van bewegingsvrij heid in het Kanaal, het brandpunt van den zee-oorlog tegen Engeland, geen sprake meer is voor de Engelsche vloot en dat deze bewegingsvrijheid in de Middellandsche Zee nog slechts in be perkte mate bestaat Toen Engeland zijn toevlucht had kunnen nemen tot het uitlokken van - een beslissenden zeeslag, heeft het er de voorkeur aan gegeven, zijn vloot thuis te houden en zijn toevlucht genomen tot de weinig ridderlijke blokkade-campagne. Thans zou het wellicht gaarne een beslissing zoeken in een zeeslag doch nu is het daarvoor te laat. Bij het begin van den oorlog was het vrij, om zelf besluiten te nemen; nu echter is het de dienaar geworden van omstandigheden, die het zelf in het leven heeft geroepen. Ineer I van VERKLARING VAN PUTMAN. De voorzitter van de commissie voor buitenlandsch zaken van den Ameri- kaanschcn Senaat. Pittman, heeft de pers een verklaring overhandigd, waarin hij spreekt over de „waar schijnlijkheid" van de Duitsche eind-' overwinning. Naar zijn, Pittmans, neerde JCngelsch-Amerikaansche order Rolls Roycemotoren. Zesdui- j zend daarvan zijn bestemd voor Enge land, terwijl voor de overige driedui zend kortgeleden het Congres in snel tempo 43 millioen heeft uitgetrokken. PITTMAN. persoonlijke meening is het niet meei de tijd voor halve maatregelen. Het is geen geheim, dat Groot Brittannië volkomen onvoorbereid is voor de ver dediging en dat alles, wat de Vereenig- de Staten kunnen geven, het resultaat slechts zou vertragen. Pittman herinnert vervolgens aan de verklaring van Churchill, dat En geland zich nooit zal overgeven en dat het, ingeval eenigerlei deelbn der Britsche eilanden zouden worden on derworpen, met zijn vloot uit de nieuwe wereld verder zou strijden. Ten aanzien hiervan spreekt Pittman de hoop uit, dat dit plan niet door nut- telooze opmontering tot verderen strijd le land vertraagd zal worden. Het is volkomen duidelijk, zoo besluit de verklaring van den senator. dat het bondscongres geen goedkeuring zal hechten aan een interventie der Ver- eenigde Staten in den Eropeeschen oorlög. CONTRÖLE or DE EXPORT OVERSCHOTTEN. Tegen den Duitscben invloed in Z.-Amerika. De Dienst aus Deutschland meldt, dat volgens een bericht uit Washington aldaar op 17 Juni een conierentie is gehouden tusschen d? mimsters van Buitenlandsche Zaken, Handel, Finan ciën en Landbouw, waarin een alleszins sensationeel plan besproken is. Volgens dit plan, dat met een aanbeveling aan den president is voorgelegd, zal een reusachtige maatschappij worden opge richt, die tot taak zal hebben, all? voor uitvoer geschikte produ^tie-over schotten van Noord-, Midden- en Zuid* Amerika op te koopen en aan andere landen te verkoopen. Het doel van de onderneming is, naar verder verklaard wordt, den na beëindiging van den oor* log te verwachten handels-politieke* aanval van Duitschiand op Zuid-Ame rika onmogelijk te maken. Toegegeven wordt, dat het geheele plan tegen de autoritaire staten gericht is. Ingelichte kringen verklaren in verband hier mede, dat zich het geval zou kunnen voordoen, dat Duitschiand wegens de houding der Vereenigde Staten in den oorlog, na het sluiten van den vrede er van afziet in de Vereenigde Staten goederen te koopen. Dit moet verhin derd worden. Onder het motto van beveiliging van de handelspolitieke positie van alle Amerikaansche landen wordt tegelij kertijd de verwezenlijking van het stre ven naar absolute penetratie in La- tijnsch Amerika bereikt, In Duitschiand heeft men zich over het project niet uitgelaten. Aangeno men kan worden, dat de verwachtingen van den Führer tegenover den Amen- kaanschen correspondent von Wiegand, namelijk, dat Duitschiand overeen komstig de Monroeleer geen belang heeft bij interamenkaansche gebeurte nissen, ook voor dit geval gelden. REPRESAILLES GEE1SCHT. "j In het Canadeesche parlement zijn, naar uit Ottawa wordt gemeld. Woens dag verstrekkende represailles ge- eischt tegen Henry Ford, op grond van diens weigering om vliegtuigmotoren HENRY FORD. te vervaardigen voor Engeland. In den Senaat stelde senator Black voor, dat de Canadeesche regeering alle aan- koopen bij Ford zou anuleeren en den verkoop van Fordauto's in Canada zou verbieden. Afgevaardigde Coldwell eischte in het Lagerhuis, dat de regee ring alle industrieele installaties van Ford in Canada in beslag zou nemen. Uit New York; Nadat Henry Ford definitief geweigerd heeft bewape ningsopdrachten voor Engelsche reke ning uit te voeren, heeft "de door president Roosevelt kortelings aan gestelde landsverdedigingscommissie onderhandelingen geopend met de autofirma Packard over een gecombi- De oud-president Hoover heeft gis teren op een persconferentie ver klaard, dat hij niet het voornemen had om zich candidaat te stellen voor het presidentschap. Hij weigerde ech ter te antwoorden op de vraag, of hij een benoeming zou aanvaarden, wan neer zij hem werd aangebqden. In een advertentie, die een geheeld pagina beslaat en die onderteekegd is door „Een commissie van republikei nen voor de verdediging der Ver eenigde Staten", heeft de repubii- keinsche afgevaardigde Hamilton Fish dje volgens anciënniteit het oudste republikeinsche lid van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden is, bekend gemaakt, dat hij de candidatuur voor het presidentschap ambieert.'"*' In een interview verklaarde Fish, dat zijn candidatuurkansen gunstig zijn, ingeval de republikeinsche partij dag niet spoedig tot overeenstemming kan komen over de candidaten, waar over thans gesproken wordt. De Ame rikanen, zoo zeide Fish, moeten be ginnen met aan Amerika, in plaats van aan Europa te denken. De republikeinsche partijdag. "Volgens met elkander in overeen stemming zijnde berichten uit Phi- ladüphia is de republikeinsche party- dag nog niet tot overeenstemming ge komen over de formuleering van een verkiezingsprogram. De beslissing wordt nu vandaag. Donderdag, ver wacht., De volgende dagen-zijn dan gew.jd/aan de redevoeringen, die door de verschillende c-andidaten voor het presidentschap gehouden zullen wor den. Een definitieve stemming zal dus wel n.et voor !<et einde van de week komen. Het verkiezingsprogram der republikeinsche partij. Het heden gepubliceerde officieeie verkiezingsprogram der republikein sche partij, dat opgesteld is na be raadslagingen van drie dagen, op het partijcongres in Philadelphia, vormt een scherpe afwijzing aan het adres van Roosevelt en een strenge veroor deeling van zijn economische, binnen- en buitenlandsche politiek» aldus het D.N.B. In het program wordt, na een al- gemeene veroordeeling van de „op alle gebieden mislukte" New Deal- politick van Roosevelt, dé president er allereerst van beschiRdigd te trach ten het Congres naar Huis te zenden ondanks den kritieken wereldtoestand omjvan de afwezigiieid der volksver tegenwoordigers gebruik te maken voor interventionistische oorlogsmaat regelen in woord en daad. -In dit ver band wordt geconstateerd, dat de Amerikaansche regeering aan vreem de mogendheden militaire geheimen heeft uitgeleverd tegen de protesten van de Amerikaansche leger- en vlootleiding in. >r De eiach van het oogenblik is de Amerikaansche landsverdediging zoo sterk te maken, dat geen macht ooit den Amerikaanschen bodem kan be treden. Voorwaarde daarvoor is een gezonde nationale huishouding* Een sterk "en voldoend voorbereid Ame rika kan den vrijheidlievenden vol keren der wereld woorden van kal meering en hoop toespreken. Vervolgens spreekt de republjkein- sche partij zich beslist uit tegen een verwikkeling der Vereenigde Staten in vreemde oorlogen, vooral aangezien Amerika thans nog te lijden heeft onder de ongunstige consequential van den wereldoorlog, die Amerik% afgezien Van de verliezen aan men. schenievens, 24 milliard dollar staats schuld en verdere milliarden van met te innen buitenlandsche schulden en de volledige verwarring van het Ame rikaansche economische systeem heeft gekost. De tegenwoordige regeering heeft reeds 54 milliard dollar uitge geven en moet desondanks toegeven, dat Amerika's gereedheid in bewa peningsopzicht volkomen gebrekkig is. De republikeinsche partij eischt, dat de defensie zoodanig wordt uit gebreid. dat niet alleen de Vereenig de Staten, hun bezittingen en belang- ryke buitenposities verdedigd kunnen worden tegen aanvallen, maar ook, dat men in staat zal zijn in den oor log de Monroeleer nadrukkelijk m stand te houden De verklaring spreekt verder spijt uit over de tegen andere regeeringen gerichte „explosieve uitlatingen" van Roosëvelt, die den Amerikaanschen vrede in gevaar hebben gebracht. Tegelijkertijd veroordeelt zij alle offi cieeie handelingen, die zoijdcr goed-' keuring van het Congres zouden kun nen leiden tot den oorlog. De republi keinsche partij bepleit weliswaar dat aan alle om hun vrijheid strijdend» of in hun vrijheid bedreigde volken hulp wordt verleend, maar deze hulp mag het volkenrecht niet schenden en moet vereenigbaar zijn met de be hoeften der Amerikaansche landsver dediging. In het economisch-politiekc deel n het verkiezingsprogram wordt fen nog gezegd, dat de Vereenigde taten op de wereldmarkten worden bedreigd door oneerlijke concurrentie tengevolge van importen uit landen met een bedrijfsleven onder staats- - controle. De republikeinsche partij zal daarom alles ondernemen om hei internationale verkeer door onderhan delingen op den grondslag der weder- keerigheid te herstellen. Ten slotte bepleit de partij, om een omverwerping van het Amerikaan sche regeeringssysteem te verhinde ren, een toevoeging aan de grondwet, inhoudende, dat geen president meer dan twee ambtstermijnen zitting mag hebben. De republikeinsche partydag heeft het partyprogram met groote geest drift zonder eenige discussie aange nomen. In, aansluiting daarop begon nen de z.g. nominatieredevoeringen der verschillende sollicitanten naar de republikeinsche candidatuur voor het presidentschap, waarvoor in totaal 1# candidaten werden voorgesteld. In de eerste redevoering werd de New- Yorksche attorney Dewey voorge steld.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1