tweede blad STADSNIEUWS AT AAR ANNEER SPORT MAANDAG 1 JULI 1 Inkwartiering en vorde ringen door DuiUche bezettingsleger. Vijftig-jarig zaken- jubileum. FEUILLETON OVERSTE SAXON. Abonnementen en Advertentiën. De Goudsche Courant Veertig jaar in gemeente-dienst. Teraardebestelling van den heer J. Scheygrond. Nieuw spoorboekje brengt voor Gouda geen wijzigingen. Uitspraken Kantongerecht. Uil vroeger tijden. Nieuwe benzine-regeling gaat een week later in. Burgerlijke Stand. G. V. B. uitslagen» 1 Gouda-K. N. V. B.-elftal 2-4. OPGAVE DOEN AAN BURGE- MEBSTER. De burgemeester van Gouda deelt ons het volgende mede: Degene, van wien door het Duitsche bezettingsleger roerende goederen zijn gvorderd, moet hiervan aangifte doen bij den burgemeester, zoo mogelijk met afgifte van het door de Duitsche auto riteiten aan hem verstrekte ontvangst bewijs. Ook degene, bij wien inkwartiering is gevorderd, moet hiervan aangifte doen bij den burgemeester, zoo moge lijk met afgifte van de hem verstrekte lastgeving. Leveranties en vorderingen van - werkzaamheden door de Duitsche troe pen behooren slechts tegen contante betaling of afgifte van geldige ont vangstbewijzen te geschieden. Inkwar tiering geschiedt tegen afgifte van inkwartieringsbewüzen. De vorderingen moeten uitgaan van de bevoegde Duitsche autoriteiten d.w.z. door of vanwege den betrokken fcommandant zijn geviseerd (mede- bnderteekend). Alleen aan geldige Vorderingsbewijzen kunnen eventueel aanspraken worden ontleend. Hier omtrent wordt evenwel nog overlég gepleegd door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Binnenl. Zaken, met,de be voegde Duitsche autoriteiten. In af wachting daarvan is het voorshands minder juist belanghebbenden voor de betaling van requisities en inkwar- tjp.e ringen met voeding <toor de IMitsche autoriteiten naar der^jurge- rrtecster te verwijzen. Omtrent .alle aangelegenheden, in zake inkwartieringen ca. in hotels, pensions e.d. is by het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de oprichting van een rijks bureau in voorbereiding, waaromtrent {hans nog geen andere mededeelingen kunnen worden gedaan. Indien vorderingen als hierboven be doeld, ten behoeve van het Duitsche bezettingsleger zijn gedaan, welke niet dadelijk zijn betaald en welke vorde ringen tot gevolg zouden hebben, dat degene, van wien gevorderd is, zoo danig in zijn bestaan wordt getroffen, dat hij niet meer uit eigen middelen in het noodzakelijke levensonderhoud kar voorzien, kan van gemeentewege hulp worden verstrekt, en wel zooveel mogelijk in een vormv..-waardoor de betrokkene weder in stasjy wordt ge steld in zijn onderhoud te voorzien. ir Op 27 Juli a s. zal het .yyftig jaar geleden zijn, dat de banketbakkerij van den heer J. A. Verhoeff op de Hoog straat werd geopend. Bijna al die jaren heeft de heer Verhoeff in dit door zijn schoonvader, den heer W. Verbruggen, gebouwde pand dit bedrijf uitgeoefend. Enkele maanden geleden liet hy de zaak aan anderen over en, vestigde zich te Voorburg. Het gouden jubjleum valt ongeveer samen met zijn 50-jarig huwelijks feest. Op 3 Juli hopen de heer en mevr. VerhoeffVerbruggen te her denken, dat zij vijftig jaar geleden in den echt werden verbonden. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENS HANDELSKENNIS. Voor het examen middenstands diploma aigemeerie handelskennis zijn geslaagd de dames M. Dessing, C. Kus- ters en E. Bartels en de heeren B. v. d. Pavoordt, G. Fousthövel, P. Schouten, C. Verheul,, C. Blonk, C. Dessing, J. v. d. Post, H. Tholens, J. Verklei), W. J. van Hooff, A. van Duin, A. Bron, P. Ruijs en C. Brok. HISTORISCHE AVONTURENROMAN door G. P. BAKKER. 25) Ze kuste hem nog een maal. „Mis schien zien we elkander nooit weer. Dat zou het beste voor mij zijn. Ver geten zal ik je nooit. Ik zal by je waken tot het licht begint te worden". Een man en een vrouw sjokten langs den landweg. Het waren havelooze schooiers. Tijd, regen en wind hadden hun kleeren verfromfaaid en in flar den gescheurd, de kleuren besmeurd en vergrauwd. De man, een flinke blonde kerel, droeg een mars op den rug en steunde op een langen eiken knuppel. „Jan zei hy tegen de donkere, vrij lange vrouw. „Het ongeluk schijnt ons te vervolgen. Met moeite zijn we uit Hessen gevlucht, waar Tilly's rui ters alles neerslaan en bij Mühlhausen zijn we nauwelijks de galg ontkomen. „En in Thüringen speelden die lui van Pappenheim hetzelfde deuntje rooven en moorden zoodat er voor niemand rnders iets meer overblijft". „Hier in het Erfsticht is het' ook al gespeeld en nog droeviger. Niets, maar ook letterlijk niets te halen voor ons. Aan de groote wegen staat geen boer derij meer en hier aan de landwegen is niets te krygen. Al smeek ik met mijn armzaligste vrouwenstem, nie-j vordt eiken avond bij vele dui zenden abonnés bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop, Drie brugge, Gouderak, Haastrecht, Heken dorp, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssei. Ouder kerk a. d. IJssei, Oudewater, Polsbroek, Reeuwyk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJSvoor Gouda 17 cent per week, 0.75 per maand of 2.25 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de bezorging plaats vindt. Postabonnement per kwar taal 3.15. Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 ge wone regels 1.05, elke regel meer 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN op een gewone tekstpagina: 13 regels 1.25, elke regel meer 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 13 regels 0.25, elke regel meer f 0.10, maximum grootte 6 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën in ie zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda, Tel. 2745 en by de plaatselijke agen ten. DE HEER C. W. RUNGE JUBILEERT. Den 5en Juli herdenkt de heer C W. Runge den dag. dat hij veertig .jaar in gemeentedienst is. Op 5 Juli 1900«werd de jubilaris be noemd tot agent van politie te Slie dreeht. Op 1 Juli 1901 volgde zijn be noeming tot agent van politie te Gou da. Na in 1906 benoemd te zijn tot agent 1ste klasse, ging de heer Runge op 1 October 1917 over in een anderen tak van dienst. Hij werd benoemd tot bode der gemeente-belastingen en be volkingsagent, waarbij aan hem was opgedrageh de controle over de invor dering van de marktgelden, de waag gelden en het tolgeld aan de Haas- treehtsche brug. Tijdens den oorlog 1914'18 was hij belast met de controle van de melk- voorziening en oefende hij tevens de controle óver de Belgische vluchtelin gen, die buiten het kamp vertoefden In Mei 1919 werd aan hem de func tie van huurophaler voor de gemeente woningen opgedragen. Met ingang van 20 December 1920 werd de jubilaris door B. en W. be. noemd tot ambtenaar bij de invorde-\ ring der belasting op vermakelijkhe den. Op 28 Februari 1922 volgde zijn benoeming tot schatter van de huur waarde der lokaliteiten, waarvoor ver gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein is verleend en op 12 September 1922 besloten B. en W. hem aan te stellen tot tijdelijk deur waarder bij de gemeente-belastingeh. Van de verschillende functies ver vult de heer Runge er thans nog ver scheidene. mendal. De stakkers lijden zelf hon ger." .Spreek dat woord niet uit. Jan". ,Goed, maar het is toch waar. Vroe ger had ik geluk in mijn vrouwenrol. Ze gaven iets en soms in de herbergen wat een pret! Als zoo'n halfgare ver liefd werd en achter jou rug mij knip oogjes zat te geven. Bah, wat kerels, geen lef om zelf een jonge meid te ver overen. Aanpappen met vrouwen van anderen. Dan kwam de wijn op tafel". „Ja en wat dat vrouwtje dan zuipen kon. De verliefde gek lag altijd het eerst onder tafel. En somstijds ruzie". „Weet je nog, die eene vent, die steeds maar doorsabbelde, ofschoon jij zei: Ik hou niet van je. »En hij weer: „Kan je niet van me leeren houden. Zullen we nader kennis maken. Ik zal lief voor je zijn. Ik heb geld". „Maar waarom sloeg je hem eens klaps op zijn ggzocht? Jij stond er toch buiten". „Ik zag rood. Door zoo'n vent heb ik mijn meisje verloren. Ik hield van haar. Zy hield van mij. We waren eigenlijk reeds man en vrouw. Toen kwamen de slechte tijden en de vent, die met het spel geld had verdiend, verscheen op het tooneel". „Nu begin ik het te begrijpen. Ze krygen hun trekken wel thuis. De vloek van een slechte daad is. dat ze altijd door andere gevolgd wordt en er niets goeds uit kan geboren worden" zei m|jn professor in de wijsbegeerte. .Misschien had ik ook schuld!'. ,Wie onzer zonder zonde is, werpe den eersten steen". n v ,En wat gebeurde er verder?" i „EEN GAAF MENSCH, EERLIJK fSN BETROUWBAAR". Op de Algemeene Begraafplaats n Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van den heer J. Sch?ygrond, oud-onderwijzer bij het openbaar la ger onderwijs alhier, ter ruste gelegd - Zoowel uit de kringen van het on derwijs als van hen, die leerlingen van den heer Scheygrond zijn geweest, waren velen gekomen om de laatste eer te bewijzen. Van de oudere g^rde, die gelijk met den heer Scheygrond liet onderwijs heeft gediénd, waren er de heeren W. den Hoed en J. J. Hoo gendoorn, oudhoofden van scholen en de heeren P. S. Dauvillier, P. van Eyk, J. German en S. de Vries, oud- opderwijzers. Ook tal van tegenwoor dige onderwijzers en onderwijzeressen brachten een groet. De heeren J. En- gelbregt en P. J. Zonruiter vertegen woordigden het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap, waarvoor de heer Scheygrond in verschillende functies zooveel heeft gedaan. Onder de vele oud-leerlingen was o.a. het raadslid, de heer D. C. van Esschoten. Tot de vrienden en belangstellenden, qlie de plechtigheid bijwoonden, behoorden o.m. mevr. Eelkeman en de heeren G. J. van Burk, J. J. Luikinga, L. Pitlo en ir. G. F.c v. d. Want. Mede was aanwezig de heer A. R. Smit als be stuurslid van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden. Met de familie kwamen mede da. C. P. Thomsen, voorgangster van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den en de heer G. D. Heij, oud-hoofd eener school en vriend, tevens voor zitter van de Vrijzinnig Hervormden. Twaalf bloemstukken gaven mede uiting aan de waardeering en vriend schap, die de heer Scheygrond in zoo ruime mate genoot. Er waren bloe men van familie en vrienden, van den heer Heij, van de bewoners van de Van Itersonlaan. Mej. Veening en de heer Dauvillier legden een bloemstuk neer namens de oud-collega's en mej. Emeis en mej. Gonda als vrienden. heer G. D. Heij sprak als vriend en mede uit naam van tal van andere vrienden en oud-medewerkers. Hij schetste den heer Scheygrond, dien hij zoovele jaren heeft gekend en steeds höoggeacht, als een gaaf mensch, geestelijk en betrouwbaar iemand, aan wien hij in de veertig ja ren van samenwerking nooit heeft ge. wljfeld. De heer Scheygrond was er diep van doordrongen, dat men het kind niet alleen kennis moet bijbren gen, maar dat men ook het karékter moest vormen. Er ging van hem al- tiüa warmte uit. de kinderen voelden zijn vriendschap. De heer Heij her dacht verder het vele. dat de heer Scheygrond voor het N.O.G. heeft ge daan om ten slotte een hartelijk woord Van deelneming tot de familie en van afscheid tot zijn vriend te richten. Da. Thomsen zeide. dat men, zooals men het lichaam aan de 'aarde toe vertrouwt. de ziel aan God moet toe vertrouwen. De heer Scheygrond was iemand, die Godsvertrouwen had en veel aan God kon overlaten en zoo heeft de familie hem thans aan den Heer toe te vertrouwen. Ten slotte ging da. Thomsen voor in het bidden van het Onze Vader De zoon, dr. A. Scheygrond. heeft een afscheidswoord tot zijn vader ge sproken en voor de bewezen laatste eer dank 'gezegd. 9 BI DRAG VAN 200.— UIT DE VOETBALWEDSTRIJDEN. i De vier op de terreinen van de plaatselijke vereenigingen gespeelde voetbalwedstrijden, -ten bate van het Fonds Voer- Goudsche getroffenen heb ben in totaal een bedrag van 202. opgebracht. DS. DE LOOZE BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. E. E. de Looze heeft vobr het beroep naar de Ned. Hervonhde ge meente Vlaardingpn bedankt. W Reünie Bioscoop: Mr. Moto de ge heimzinnige (met Peter Lorre) en De barones en de butler (met William Powell ei» Annabella). Aanvang 8.15 uur. Woensdag 2 uur matinee. Schouwburg Bioscoop: Een vrouw dwaalde (met Lil Dagover'enVictor Staal) en Het geheim Vande witte kamer (met Bruce Cabof en Helen Mack). Aanvang 8.15 uur. Thalia Theater: Waar het spoor kruist (met Tom Keene) en De dertien kof fers van O. F. Aanvang 8.15 uur. Dagelijks, behalve Zoodag, 7.38 8.38 «ur, Spieringstraat 113: Gelegen heid tot inenting tegen typhus eft paratyphus. 1 Juli, 8 uur, Ter Gouw: Huishoude lijke vergadering Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 2 Juli' 10 uur \Stadhuis: Aanbeste dingen: herstellen walmuur langs Turfmarkt en maken doorstroomings- opening met overbrugging westelijk schepradgebouw van voormalige ge maal van Rijnland aan Fiuweelen- singel. 1 Vy - 2 Juli 45 uur Goudsche Montes sorischool: Inschrijving nieuwe leer lingen. 2 Juli, 7.30 uur, Blauwe Kruis: Sa menkomst Ned. Christen yrouwen- bond. 3 Juli 8 uur Bar clubterrein: Leden vergadering voetbalvereeniging Gouda. 4 3 Juli, 7.30, uur, Ned. Geref. Ge meente: Spreekbeurt ds. Joh. van Wei zén. 4 Juli, 8 uur Houtmansplantsoen: Concert R.K. harmonie St. Caecilia. 4 Juli, 8 uur, Vrije Evangelische Ge meente: Bijbellezing en bidstond. 4. Juli, 7.30 uur, Leger des Heils: Bijbelbespreking. 6 Juli: Collecte voor Nationaal Hulp comité 1940. 7 Juli, 1.30 uur, Olympia-terrein Provinciale atletiekwedstrijden Goud sche Athletiek-Commissie. 8 9 Juli 45 uur Goudsche Montes sorischool: Inschrijving nieuwe leer lingen. De jNedeiTandsche Spoorwegen heb ben een nieuwe reisgids uitgegeven, waarin de op de dienstregeling var 10 Juni j.l. verschenen aanvullingen en veranderingen zijn opgenomen. In de treinenloop van Gouda naar Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Schoonhoven en Alphen* ad. RijnGouda is geen ikele wijziging gekomen „Ik gaf den strijd op. Per slot was zij het niet waard en ik werd een zwerver. „En jij?" „Ik was student. Lied, liefde en wijn en toch een dwaas. Weggejaagd, maar ik had talent voor schilder en werd huisschilder. Toen er niets meer te huisschilderen viel door de slechte tijden, begon de wandeling langs 's heeren wegen". „Even als ik", meende Joop. „Weet je nog die doode marskramer aan den weg, die jou de kiep gaf. Veel waarde was er niet in, maar er viel soms een handeltje te doen en als we geen centen hadden, bood jij den waard met mooie woorden een kunst voorwerp aan, dat we hier of daar had den opgepikt". „En nu", zei Joop. „Niets. Zelfs de magere kraaien zijn zoo sluw gewor den, dat ze zich niet meer laten ver schalken". „Weet je", riep Jan. „Ik heb zin die vervelende rokken hier uit te trekken en op den we^ te smijten". „En ik om de kiep in de sloot te slingeren". ,Ik ben bang dat we Holland nooit zullen bereiken,Holland, waar werk moet zijn in overvloed. Waar duizen den naar zee gaan op zoek naar verre landen en avonturen". „Baar zouden we een nieuw leven kunnen beginnen en verstandiger zijn". „Zeker. We hebben beiden schuld gehad. Maar waarom zijn we heden zoo vertrouwelijk? We hebben nooit over het verleden gesproken." „Kom", zei Jan. „Misschien komen In de zitting van het kantongerecht zijn veroordeeld wegens overtreding van: art. 22a Motorwet: A. v. S„ te Gouda ƒ10,4 d. h.; idem 3 Mo-, torr.: M. J. B. te Gouda 2 x 2.5<H 2 x 1 w. t.; F. te Bergambacht ƒ2.1 d.h.; 15,—, 10 d.h. en 10.—, 5 d.h ;G. O te Rotterdam ƒ5.—. 2 d.h J. H„ te Gouda 7.50, 3 d.h.; art. 58 Motorr.; L. R„ te Gouda ƒ1—, 1 d.h.: A. L.V. te Gouda 1.1 d.h.; Arbeidswet: A. V., te Gouda 10—, 4 d.h.; P. v. d. Pte Ouderkerk a/d IJssei 50.10 d. h H. W. te Gouda ƒ4—, 2 d. h.; A. K„ te W'veen ƒ,10—, 4 d. h. Art. 79 A.P.V. Gouda: J. B„ te Emmen 3.2 d.h. we er toch nog. Kijk de zon lacht ons toe. Zie den hoogen, blauwen hemel. Het is een prachtige morgen. Een ge lukkig teeken en het kost niemendal." „Tegen het einde wil .ieder graag zijn ziel verlichten". „Kan me niets schelen. Wat bekom mert een mensch zich om de natuur, als het lijf steekt van den honger. Als je in geen etmaal iets in de maag hebt gekregen, die toch al bedorven was door korsten brood, niets dan korsten verschimmeld brood. Ik heb er genoeg van. Ik ga daar in de schaduw onder dien boom liggen". „Neen", zei Jan. „Kom mee" en hij pakte zijn grooten vriend bij den arm. „Laat ra.ij. Wat geeft het? Morgen of overmorgen crepeeren we toch aan den kant van den weg. Geen dag te vroeg". „Kijk", riep Jan eensklaps. „Zie je die donkere omtrekken van een ruïne en dat kleine figuurtje tegen den ochtendhemel?" „Ja, daar gaat iemand", stemde Joop toe. „Ver weg, kwam uit een zij pad. Al weer verdwenen in de bos- schen", „Kom m»e. Kom mee", riep Jan en versnelde zijn pas.. „Zie, daar is egn bruggetje. Het voert naar den bouwval. Een ridder hofstee. Misschien tpch nog bewoond". Ze gingen de brug over, door een grooten verwaarloosden tuin kwamen ze aan een deur. „Geef ons iets te eten, al is het maar een kortsje brood', edele menschen- vrienden", jammerde de smeekende stem van een stervende vrouw. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit een advertentie: De Goudsche oudstryders van 181315. dankbaar dat ook hun het voorregt mogt ten deel 'vallen om te Leyden het' heugelijke feest mede te. vieren, brengen ook de hulde van hunnen dank toe aan Bur gemeester pn Wethouders dezer ge meende .voert" de eervolle onderschei ding,- die zij mogtfrn genietén, ook voor het uitgeleide hun' gegeven door de heeren officiers van garnizoen en schutterij, alsook door het corps mu ziekanten van laatstgenoemde, mede voor de onbekrompene wijze waarop zij naar Leyden en van daar terug ge bragt werden, en voorzien werden van alle wenschelyke verkwikking. De gezafnentlijke' Oudstryders. 58 JAAR GELEDEN. Des avonds omstreeks 714 uur is in de vierde Kade een kind van onge veer 7 jaar te water geraakt, de moe der het ongeval ziende, sprong te water en greep haar kind; beiden zon ken in de diepte; vrouw Heerkens eveneens daar wonende, het ongeval bespeurende, stak de drenkelingen eene ladder toe, welke door de moe der, die inmiddels bovenkwam, werd gegrepen, zoodat moeder en kind met den schrik en een nat pak vrij kwa men. t 25 JAAR GELEDEN. B. en W. stellen den raad voor om uitvoering te geven aan het bij raads besluit van 27 Maart 1908 vastgestelde plan van uitbreiding voor deze ge meente voor., zooveel betreft de daarop ontworpen breedte van de openbare straat „Het Buurtje". Was reeds eerder, in. het jaar 1909, de ingang aan-de zijde van de Wachtel straat van het stadskwartier, genaamd de Korte Akkeren," overeenkomstig het uitbreidingsplan verbeterd, thans ls er gelegenheid om ook de ingang vgn de zijde van het Veerstal, waar zièh het Buurtje- bevindt, op de bij dat plart ontworpen breedte te brengen. De N. y. Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda alhier is namelijk bij van de zijde van B. en W. geopende onderhandelingen genegen bevonden niet alleen oln de aan haar toebehoo- rende perceclen aan de Zuidzijde van de bewuste straat zoo spoedig moge lijk zóóveel, terug te brengen dat deze eene breedte verkrijgt van 7.5S M. doch ook om van de overige aldaar liggende eigendommen na aankoop door de gemeente zooveel van deze laatste tegen den door haar voor dien aankoop betaalden prijs, over te nemen, als niet voor de straatverbree- ding zal benoodigd blijken. Ten behoeve van die straatverbree- ding zal het dan noodig zijn, dat ten name dezer gemeente eenige eigen dommen worden onteigend, die voor de verbreeding in den weg liggen met uitzondering van die aan de kaarsen fabriek toebehoorende. De commissaris van politie deelt in gevolge opdracht van den procureur- generaal bij het Gerechtshof te 's-Gra- venhage mede, dat het uitvoeringsbe sluit. betreffende de ber.zine-distributie heden nog niet in werking treedt, doch op 8 Juli a s. Gedurende de komende week zullen belanghebbenden hun benzine7ver- bruiksvergunning nog regelrecht Van den plaatselijken diétnbutiedienst kun-? nen betrekken. LIEDEN MET GROOTE STRAFTIJD AANGEHOUDEN. De politie heeft een man en een vrouw van het zwerverstype aangè^ houden. Het bleek dat de vrouw voor diverse veroordeelingen wegens dron kenschap en het opgeven van een valschen naam f 120.20 betalen of 89 dagen hechtenis ondergaan moest betaling was geen sprake, zoodat naar Rotterdam zal worden bracht. De man kwam er voordeeliger Voor hem bedroeg het totaal der gelegde straffen voor dezelfde fél 26.of 32 dagen hechtenis. Toen totaal hem medegedeeld werd, hij „Geef mij dan het geld maar", hij is naar Rotterdam overgebracht Geboren: Margaretha Lou' Johanna, d. van A. Jaspers en J. L: Broekhuyzen, Kattensingel 5; PI»"1 z. van J. D. van der Ree en A. Verwe C. Huygensstraat 148; Wiihelmina nelia, d. van B. Hoogendoom en W. xan Bovene. St. Jobstraat 16; Jacqtt JLosephus Maria, z. van H. L. Kroon A. E. H. v. Buuren, St. Joaepbstraat Ondertrouwd; A. de Jong C. M. P. Versteeg; A. van den Heuv* en C. Üittenbogaard; B. A. van Sch en A. Aret, A. Vos en T. Kouwenbe J. Ferwerda en P. J. van Benten. Overleden' Jan ScheUgro- 76 jaar. AANMELDING NIET-ARISCHE VREEMDELINGEN. Het hoofd van plaatselijke politie vordert, dat alle niet-arische vreemde» lingen, die na 1 Januari 1933 Duitsch- land hebben verlaten en thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente Gouda, zich binnen acht dagen by hem aanmelden aan het bureau, gevestigd Markt 27 (gebouw Arti Legi), onder medebrenging van hun paspoort en eventueel andere iden titeitspapieren. VOETBAL. De uitslagen van de Zondag voor den Goudschen Voetbalbond gespeelde wedstrijden luiden als» volgt: le klasse: G.S.V. fll—Gouderak n 2^3 2e klasse A: G S V. IV—Olympia IV 3—1 j Gouda VWaddinxveen II 20 2e klasse B: Nieuwerkerk II K Ammerst. S.V. II 11 J uniorencom petiticw Van Zaterdag voor de juniorencom-* petitie gespeelde wedstrijden zijn do uitslagen: f Afdeeling A: Goudtf' AO.N.A A 1—1 O.N.A. B—Gouda B 1—10 Afdeeling B: Groep 1. Bergambacht AAmmerst A 2Q Groep 2. Nieuwerkerk AGouda C 40 G.S.V. B—O.N.A. C 3—3 Afdeeling G: Olympia AGouda E 40 ZEGE VAN KORT-HAARLEM. De gisteren op het Gouda-terrein ge speelde wedstrijd tusscben een Gouda»» combinatie en een elftal van in het stadsdeel ï^ort Haarlem wonende voet ballers eindigde in een 63 overwin ning voor de Kort-Haarlemmers. j Hij klopte op de deur.' Luider en luider. „Niemand", meende Joop, „Vreemd", antwoordde Jan. „Die persoon moet van hier gekomen zijn". Hij drukte tegen de deur. Ze vloog open. Voorzichtig, Joop in de voorhoede, slopen ze op de teenen door de gang. „Niemand. Helaas onbewoond". „Onderzoeken". Ze openden een paar deuren, leege, kale vertrekken. „Vrij bovenlicht. De hemel is mijn zolder", grapte Jan. Plotseling keerde Joop zich "om, den wijsvinger op den mond.' Door een reet onder een deur scheen een zwak schijnsel. Hy klopte bescheiden. Geen ant woord. Langzaam draaide hij den knop om, keek door de kier, wenkte Jan. Op de tafel stond een kleine bran dende lantaren. De ramen waren door luiken gesloten, maar de naden wier pen lichtende lijnen in het vertrek. Jan opende de deur. Toen schrok hij terug. Op den grond tegen een stoel geleund lag een man. Zij wachtten angstig. Het lichaam bewoog zich niet. Geruischloos gleden ze de kamer binnen, de oogen op den man gericht. Joog boqg zich ove rhem heen. „Een lijk?" De ander schudde het hoofd, nam handig de kortjan weg, zette zijn mars neer, haalde een eind touw te voor schijn en bond vlug met groote kennis van zaken handen en voeten van den bewustelooze. „Zie zoo, dat ia veiliger", oordeelde AANTREKKELUKE, LEVENDIGE KAMP. De laatste wedstrijd ten bate van het Fonds voor de Goudsche getrof fenen, tusscben Gouda en het Goudsch K.N.V.B.-elftal, gisteravond op het Gouda-terrein gespeeld, heeft wel het meeste publiek getrokken, maar wel licht niet zooveel als de organiseeren- de commissie had gehoopt en ver wacht. Het was echter een aantrekke lijke kamp, die in een verdiende over winning voor de combinatie is geëin- hy. Snel doorzocht hij de zakken, vond een pistool, kruit, kogels, een knipmea en toen een goed gevulde beurs. „Zilveren daalders en zelfs goud vinken". Hoera, we zijn gered", jubel de hij, alle voorzichtigheid vergetend op het gezicht van het goud. Hij zwaai de de hand met de beurs in de lucht, „Straks kunnen we wel tellen. Nu weg". De buidel verdween in zyn zak. „Wat zou er in die kast zijn? De sleutel steekt in de deur. We zullen dat volledigheidshalve eens even on derzoeken", meende Jan en opende de deur. „Een rijk ontbijt", juichte Joop, maw keek toch of de man op den grond niet bij kennis was gekomen. „En zie een kruik". Hy rook. „Wijn". „Hij is bewusteloos en gebonden", zei Joop en begon het voedsel naar binnen- te schrokken, goot een roemer vol wijn. Jan volgde het voorbeeld. Ze aten alles op, de oogen strak op den man gericht. Toert pakte Joop de roemer in zijn mars, gaf Jan de kruik en zei: „Ik ge loof, dat dit alles van eenige waarde is". „Zal ik hem lossnijden?" vroeg Jan. „Hy heeft ons geholpen, heeft on» edelmoedig alles wat hy bezat gege ven. Hij zou hier kunnen verhongeren. Hij, onze levensredder". „Onmogelijk. Veel te gevaarlijk". „Wie zou hij zijn?" „Een zeeman". (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3