r\. DE ZUIDVRUCHTEN buitenland worden schaarscher TWEEDE blad MAANDAG 1 JULI 1940 duttsch lmgerbbricht engelsche KRUISER getorpedeerd. SucccMen in de Lucht. De Toestand te Hongkong. BINNENLAND Bommen nalp Franeker. Groote Geldsom onder een Steen. Activiteit van de Luchtmacht. Dë Amerikaansche vloot- bewegmge^. Japansche Officieren omgekomen. De Radiorede van Arita. draaihartigheiD bij kool. Aanvulling met .producten uit eigen land Doelmatige bereiding van ons voedsel - Kookcursussen voor de huisvrouwen RECHTSZAKEN De Moord te Leidschendam. Kruidkundige tot drie weken MARKTBERICHTEN Kleine tips vpor de huisvrouw. Plaatselijk Nieuws Zoetermeer. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 1 Juli. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Frankrijk geen bij zondere gebeurtenissen. Een onderzee boot heeft 23000 bruto regiater ton vyandelyke handelaacheepsruunte ver nietigd en ten Zuiden van Brest een kruiser van de „Ononklasse" getorpe deerd Twee der tot zinken gebrachte schepen werden getroffen, terwijl zij in een sterk convooi voeren. Kapitein- luitenant Prien heeft in de laatste dagen nog meer vijandelijke koopvaar ders vernietigd. Het cijfer dat de hoog- ta aangeeft van het tonnage, dat door hem tot zinken is gebracht en dat ver- t meld is in het bericht van het Duit- fsche hoofdkwartier van 28 Juni, wordt tdaardoor verhoogd tot 51086 bruto registerton. Duitsche oorlogsvliegtui- gen hebben in den nacht van 30 Juni op 1 JUU weer verschillende havens aan de Scbotsche Oost- en aan de En gelsche GWst- en West-kusten aange vallen. Verschillende treffers werden vastgesteld. Een escadrille van negen Eritsche Blenheim-oorlogsvliegtuigen, die onder bescherming van jagers het Vliegveld Merville-Lestrem bij Rijssel op. den middag van 30 Juni gepoogd hebben, aan te vallen, werden door luchtafweergeschut bij hun nadtRting uiteengedreven erf daarop door onze jagers in ten feilen luchtstrijd ver wikkeld. Hierbij gelukte het 6 Blen heim-toestellen, benevens 3 Britsche jagers ni er te schieten. De aanvalle.i van vijandelijke vlieg tuigen op niet-militaire doelen in Noord-, West- en Zuid-Duitschland, in den nacffit van 30 Juni op 1 Juii heb ben slechts geringe materieele schade aangericht, lp 30 Juni werden in totaal 18 Britsche vliegtuigen, waar van 11 in 'uchtgevechten en 7 dbor luchtafweergeschut omlaag gehaald Een Düitsch vliegtuig wordt vermist. 1TALIAANSCH LEGERBERICHT VOLGENS TOKIO ZIJN GEVOELENS VAN ONRUST ONGEMOTIVEERD.. In de persconferentie heeft de woord voerder van het Japansche ministerie vu Buitenlandsche Zaken verklaard, dat men niet begrijpt, waarom te Hong kong zulk een onrust heerscht. Men be grijpt niet om welke reden het bestuur van Hongkong de evacuatie beeft be volen van Britsche vrouwen en kinde. ren. De woordvoerder verklaarde, dat Japan de Britsche regeering slechts .heeft Verzocht aan het vervoeg van oor logsmateriaal naar Tsjoenking over. Hongkong en het Britsche pachtgebied Kauloen, resp. door Burma een einde te maken. Betreffende de Britsche strijdkraeh ten, die in China zijn gestationeerd, heeft de woordvoerder er aan herin nerd, dat de Japansche regeenng aan alle oorlogvoerende Europegsche staten reeds den vriendschappelijken raad heeft gegeven deze troepen, terug te trekken, wegens het gevaar van inci denten en zelfs van een conflict tus- schen de oorlogvoerende Europeesche mogendheden en Japan. De; woordvoer der heeft vervolgens verklaard, dat volgens den Engelschen gouverneur te Hongkong de staat van beleg bestaat en dat is bevolen vrouwen en kinderen te evacueeren. Dezelfde verordening, waarbij hiertoe is besloten, heeft ook betrekking op het pachtgebied Kpw- loen. Uit Hongkong zullen 4500 Britsche vrouWen en kinderen naar Manilla worden overgebracht. Deze verorde- ping heeft ernstige onrust verwekt on der dé,bewoners van Hongkong. Ir.- tusschen zijn uit Hongkong ook binnen Um geëvacueerd. Op de vraag van een" Amenkaanscheri correspondent of het juist is, dat eenige hooge legerleideis met de beweringen van Arita niet in stemmen, heeft de woordvoerder ver klaard, dat de radiorede van Arita voordien aan verschillende staatsminiS-' térs is voorgelegd. Op de vraag of de Japansche politiek voor een nieuwt-, orde in Azië zich' ook uitstrekt tot Fransch Indo-China heeft .de woord voerder geantwoord, dat dfee politiek zich uitstrekt .tot het geheele gebied van de Zuidzee. lazzo Chigi om rapport uit te brengen. In Bulgarije is de trein, waarmede de Italianen terugkeerden, gekoppeld aan een specialen trein op het station Chigi. In den specialen trein bevond zich de koningin van Bulgarije. Zoo dra de aanwezigheid van de koningin bekend was geworden, kwam het van den kant der Italianen tot een spon tane demonstratie voor de Bulgaarsche vorstin en' de Italiaansch-Bulgaarsche vriendschap. GEEN SLACHTOFFERS. Zondagmorgen 1 kwart voor vier heeft een Engelsch vliegtuig, vliegende langs de spoorlijn^ drie bomihen uitge worpen ,die in een weiland vielen, be nevens nog een twintigtal brandbom men. Er werden drie groote kraters gevormd. Persoonlijke ongelükken kwamen niet voor. Ook werd geen vi geraakt. Wel zijn de ruiten van enke in de omgeving staande boerderijen gesprongen. VONDST TE PUNACKER. Vrijdag j.l. deed een zoon van den landbouwer R. aan het Zuideinde van Delfgauw te Pijnacker een. belangrijke rtl_. vondst. Op den weg weik^ naar de twee dagen int totaal 10.000 Chineezei^ iJlofste<ie van r. ieidt lag een steen nm.imnn'nar^' Ori Ha wroao uon ppn 1 welke kennelijk was neergelegd om de aandacht te trekken. Bij het ver wijderen hiervan werd een bedrag van ongeveer 30.000 Duitsche Rijks- marken gevonden. Men kan zich de verwondring van den betrokkene be grijpen, die niet beter wist te doen dan het geld aan den burgemeester, mr dr P. H. W. G. van den Helm ter hand te stellen. Een uitgebreid onder zoek is ingesteld, hetwelk nog geen resultaat heeft opgeleverd. en AANVALLEN OP ADEN EN PORT SOEDAN. Stefani meldt: Het Italiaansch^ hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 21. Het luidt als vqlgt: De maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, die per vliegtuig reeds in Libye is aangekomen, heeft het bevel op, zich genomen over alle strijd- kra'bhten in Noord-Afrika. Een van onze torpedobooten heeft eeiji vijandelijke duikboot aangevallen en friet bommen getroffen. De duik boot zonk. Een andere duikboot heeft een viermotorig Engelsch vliegtuig neergehaald. De torpedafoootjagéï „Espere" is, na heldhaftig gevecht te hebben geleverd ,tegen drie Engelsche kruisers en verscheidene torpedoboot- jagers, niet op zyn basis teruggekeerd en moet als verloren worden be schouwd. In Noord-Afrika verliepen de gevechten tusschen onze detache menten en gepantserde formaties van den vijand gunstig voor ons. Ver scheidene pantserauto's en tanks van den vijand werden buiten gevecht ge steld. Onze luchtformaties hebben met succes groepen pantserauto's, een auto park eh troëpen gebombardeerd tus schen Solloem, Sidi Omar en Sidi Barrani. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweergeschut neergehaald. Bij de vier vijandelijke toestellen, de in hét legerbericht van gisteren waren opgegevep als neergehaald, moet nog een toestel gevoegd worden, dat stellig neergeschoten is en 2 toe stellen, die waarschijnlijk zijn neerge schoten. In Oost-Afrika hebben onze bom bardementstoestellen een doeltreffen de- nachtelijke actie ondernomen op \het station en de luchthaven van Lden en Port Soedan, welke met ^ucces werden gebombardeerd. Een van onze toestellen keerde niet /op zijn basis terug. De vijand bom- bardeerde de stad Harrar. T ONDER HEN BEVINDT ZICH - VICE-ADMIRAAL MATSOEIO. Officieel wordt te Tokio bekend ge- - maëkt, dat vice-admiraal Eizo Mat- soeio, 2 kapiteins, een luitenant-kolo nel en 5 officieren, die thuis hoorden in de vlootbasis Ominato bij het uit oefenen van hun dienst in de zee straat van Tsjoegaroe doodelijk zijn verohgelukt. Op 2 Juli zullen zij,ge meenschappelijk worden begraven. DUITSCHLAND KOOPT IN FINLAND. Zestien vertegenwoordigers van de Duitsche industrie zijn te Helsinki aan gekomen voor het voeren van bespre kingen over den aankoop- van hout. Papier en cellulose. EEN „ROUTINE-OEFENING". Het D.N.B. meidt uit New-York: De Amerikaansche vloot is gisteren terug gekeerd ysar Hawaii. Verwijzende naar wilde geruchten, welke ontstaan waren door het vertrek der vloot met een geheim gehouden doel op Maandag heeft de opper bevelhebber, schout bij nacht Richard son, verklaard, dat het hier een rou tine-oefening had betroffen, welke bij veronderstelden oorlogstoestand het uitloopen der schepen zonder vooraf gaande bekendmaking inhield. Het plotseling verdwijnen der Amerikaah- che vloot had aanleiding gegeven tot geruchten, volgens welke het gros der vloot naar dén Atlantischen Oceaan of zelfs naar het Verre Oosten onderweg JAPANSCHE PERS GERESERVEERD De radiorede van Arita wordt door de geheele Japansche pers met uiterste reserve opgenomen. De NMtaj ima-frac tie van den Rijksdag heeft een „ver sterking van de spil Berlijn-Rome- Tokio en,een Zuidwaarts gerichte ont wikkeling" geëischt. Daarom, zoo ver klaart de Tokio Nitsji Nitsji, is de tijd gekomen voor een grondige herziening van de door de regeering voorgestelde autonomê Oostaziëpolitiek. Wat de houding der weermacht be treft zalrfe eerste minister, Yoani, in de eerstvolgende dagen een gedachten- wisseling hebben met den minister van oorlog, generaal Hata. Betreffende de binnenlandsche poli tieke partijbeweging meldt de Tokio Asahi Sjimboen, dat prins Konoje over enkele dagen een verklaring zal af leggen en daarmede de voorwaarde'zal scheppen voor een nieuwe politieke structuur, nu alle partijen reeds princi pieel besltoen hebben om tot ontbin ding over te gaan. OOK.IN DE JURA ENGELSCHE BOMMEN. Ook i« de Jura zijn naar het Dl N. B meldt ih den nacht van Zaterdag op Zondag volgeërek een mededeelfllg van den ,M^%rstaf door Engelsche vlieg tuigen bommen neergeworpen. Bij het afgelegen gehucht la Banne in de na bijheid van CerneuxGodat, gemeen te Les Bois, in het westelijke deel der Bernsche Jura, is geconstateerd dat 12 bommen zijn ingeslagen. De bommen, welker Engelsche herkomst bewezen is, hebben, evenals in Eltmatt en Weis senbach slechts geringe schade aan gericht. ITALIAANSCHE GEZANT UIT EGYPTE IN ROME TERUGGEKEERD Na een lange reis door Palestina Syrië, Turkije, Bulgarije en Zuid- Slavië is vandaag de Italiaanschen ge zant'in Cairo, graaf Mazzoiini, met ruim 100 Italiaansche onderdanen uit Egypte in Rome aangekomen. Hij be gaf zich zonder verwijl naar het Pa- EERSTE LUSTRUM ALGEMEEN NEDËRLANDSCH PERSBUREAU. Het is heden vijf jaren geleden, dat het Algemeen Nederlandsch Pers bureau „A.N.P." zijn werkzaamheden aanving. Het A.N.P. is een zelfstaniig werkende stichting van de Vereeniging van directeuren ën uitgevers van dag bladen „De Nederlandsche Dagblad pers". In het A.N.P. zijn achtereenvolgens opgenomen dè nieuwsdiensten van vier persbureaux, welke vroeger zelfstan dig werkten, het Nederlandsch Tele graaf Agentschap (Reuter), het Pers bureau Vaz Diaz, het Nederlandsch (Haagsch) Corrfespondentiebureau (Pel (Haagsch) Corresp.bureau (Belinfante en Vaz Dias) en de N.V. Aneta-Den Haag. Kort na de inwerkingtreding vr.n het nieuwe bedrijf werd de oude trans missie van nieuwsberichten per radio vervangen door den verreschryver, rpeer hekend als de telex. Twee telex- netten kwamen spoedig tot stand, een met ruim tpchtig aangesloten dagbla den voor de algemeene nieuwsdiensten van het A.N.P. en een met zeven (groote) daghladen voor allerlei spe ciale diensten,voör de ontvangst van de nieuwsberichten uit het buitenland kwam de transmissie per heil-schrijver (draadlooze beeldtelegrafie) steeds meer in gebruik. De technische outillage van het be drijf werd-in den lóbp van deze eerste vijf jaren voortdurend verbeterd en uitgebreid, zoodat het A.N.P. er op mocht bogen een der technisch best in gerichte nieuwsbureau! van Europa te zijn. Qp initiatief van het A.N.P. kwam een /eigen nieuwsdienst tusschen de Osld-staten per hëll-zender tot stand. EenXeigen telexlyn naar Brussel,bracht nauw! samenwerking met het Zuide lijke buurland, Eenige dagen voor den oorlog was eën .overeenkomst tot stand gekomen met de" P.T.T. voor de be schikbaarstelling van een eigen sein kanaal tusschen Nederland en Neöer- landsch-lndië, voorloopig (nel mort werkend, dat later in een Heli-kana, zop bunnen worden omgezet, teneinde de geiijktijdige ontvangst der nieuws berichten uit Ni-der land ook uit Zuid- Afrika te vergemakkelijken. Door den oorlog zijn laatstgenoemde verbindin gen onderbroken. Aan de totstandko ming van een eigen seinkanaal voor nieuwsuitwisseling met de West werd eveneensgewerkt. SLACHTOFFER VAN BOMAANVAL Oë ROTTERDAM. Het tweejarig meisje A. B. Middel koop, gewoond hebbende in de Nas- saustraat te 'Rotterdam, dat bij den Engelschen bomaanval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd gé- wond. is aan de bekomen verwondingen overleden. HET DEVIF.ZENINST1TUUT. Het in dé" deviezenverordening ge noemde deviezen-insjituut.is gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulowna- straat 6. Het onderhoudt een bureau te Amsterdam, Rokin 127 en een agent schap te Rotterdam, Calandstraat 7a. Aanvragen tot het .verkrijgen van vergunningen moéten schriftelijk tot het deviezen-instituut worden gericht met dien verstande, dat daarbij gebruik dient te worden gemaakt' van aan vraagformulieren, waaromtrent per officieele publicatie in de dagbladen van beden nadere "bii zonderheden wor den bekend gemaakt. HET GERVACUEERDE VEE. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: Op 28 Mei 1940 werd bekend ge maakt. dat het vee in de provincies Noord- én Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland bewesten de lijn Harder- wyk-Arnhem-Nymegen slechts mocht worden vervoerd op een vervoerbe- wys, af te geven door of namens het bureau ontruiming of door dep plaatse lijk bureavihouder. dit ten behoeve van den terugvoer van het vee naar de inundatiegebieden. Met ingang van Maandag 1 Juli kur.nen dé veehouders het op regel matige wijze ontvangen evacuatie-vee als hun eigendom beschouwen en kan het vervoeren van dit vee vanaf dat tijdstip wederom zonder vervoerbe- wijs geschiedeh. Verwacht wordt echter, dat de boe ren medewerking zullen verleenen om door Onderlinge ruiling te bereiken, dat vobral het stamboek- en fokver- eenigingsvee en het t.b.c.-vrije vee nog zooveel mogelijk hij de oorspronkelijke eigenaars terecht komt. PCT. NEDERLANDSCHE TAAT3LEENING 1940 <1). De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Fi nanciën, maakt bekend, dat de gele genheid tot kosteloozé* verwisseling van de recepissen def 4pCt. Neder landsche staatsleening 1940 (1), ter verkrijging van de definitieve oblig'l- tiën, wordt opengesteld Van Maandag 8 Juli e.k. af, bij de kantoren van in schrijving en hunne bijkantoren in Nederland. De recepissen moeten bij inlevering vergezeld zijn van nummerlijsten, welke by deze kantoren verkrijgbaar zijn. De inlevering kan plaats vinden des Maandags en Dinsdags tusschen 9 en 12 uur. De afgifte van de obligatiën zal des Vrijdags geschieden. De Plantenziektenkundige dienst te Wageningen schrijft ons: Daar het hoogtepunt van de eerste koolmuggenvlucht is verschenen, wordt dringend aangeraden zoo spoedig mo gelijk te spuiten met de bekende mid delen n.l. 1/10 nicotine 1V4 zeep of 2 pyridine 1 zeep op reeds te velde staande sluitkool, 2 kee- ren per week. Tevens Wordt aangeraden voort te gaan met het bespuiten van de op de banen staande kool. Eveneens moet worden doorgegaan met het bespuiten van bloemkool. Zoodra de vrucht der koolmuggen is afgeloopen, zal daar over wederom een bericht worden uiG gegeven. Er wordt op gewezen, dat het zeer waarschijnlijk wordt geacht, dat de aantasting dit jaar ernstiger zal wor den dan "het vorige jaar, zoodat ten zeerste wordt aangeraden de bespui ting nauwkeurig uit te voeren. ONGELUK OF ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op dé, onhewaakten overweg onder Vught is gistervond de'"11-jarige knaap G. van der Akker door een trein ge grepen. De jongen is korten tijd later overleden. ÊAAGSCH GERECHTSHOF BEHANDELING IN HOOGER BEROEP. Verdachte, weer tot levenslang veroordeeld. Hedenochtend heelt het Haagsche Gerechtshof uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den jeugdigen koop man R. Albers, die beschuldigd werd op 27 October van het vorige jaar den veehandelaar C. G. van der Horst in een auto gelokt en hem vermoord en beroofd te hebben. De H'aagsche rechtbank had den verdachte deswege overeenkomstig den eisch van den officier van justitie tot levenslange gevangenisstraf ver irordeeld. Hët hof heeft thans, met vernieti ging van het vonnis op grond yan de overwtegingen, opnieuw rechtdoende, den verdachte wegens moord ingevol ge art. 289 van het Wetboek van Strafrecht eveneens overeenkomstig den eisch van het openbare ministerie tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. (Art. 289 W. van Str. luictt: ,-,Hij, die opzettelijk en met voor-, bedachten rade een ander van het leven berooft, wordt, als ^huldig aan moord, gestraft met" levenslange ge vangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twmtig jaren".) HECHTENIS VEROORDEELD. De eigenaar van een kruidenwinkei in het Oosterpark te Amsterdam stond vandaag voor den kantonrechter mr G. F. Haase terecht, verdacht van on bevoegd uitoefenen der geneeskunde. Verd. die reeds eerder* voor dergelijke feiten terecht heeft gestaan, had zich te verantwoorden voor yier gevallen. Op 29 April had hij iemand, die lijdende was aan exceem, voor 1.50 kruiden verkocht, de tweede patiënt was lijdende aan een blaasontsteking, de derde ondervond de bezwaren van een te hooge bloeddruk en de vierde was al jaren lijdende aan trachoom Een kort bericht in de dagbladpers waarschuwt ons, dat de Zuidvruchten schaarscher zullen worden. Dat ge mis, hoe onaangenaam ook, zullen wij VQor een deel met producten uit ons eigen land moeten aanvullen, wij moeten er ten minste ernstig naar streven. Nu mag op het qogenblik het jaargetijde in dit opzicht bijzonder gunstig heeten. Het Hollandsche fruit is thans voorhanden. Dank gij den velen zonneschijn hééft een krachtige suikervorrping plaats gevondetl, die de voedingswaarde verhoogt en de smaak van de aardbeien en van de kersen bü- zondef lekker maakt. Daarna begin nen de bessen in rijke verscheiden heid op.de markt te komen. Dit jaar zijn de vruchten zoo zoet, dat zelfs de aalbessen, vooral versch geplukt ge geten, nauwelijks suiker behoeven. De tomaat. Maar vooral moet aller aa'ndacht ge richt worden op de zoo waardevolle tomaten, die nog lang niet de popula riteit hebben verkregen, dig zij ver dienen. 'Nu wij door de bijzondere om standigheden gedwongen worden deze kostbare .vrucht te leeren eten, moge zij voor goed ook bij onze bevolking fle plaats gaan innemen, die haar toe komt. Voort? vormen peulen,'tuinboonen, doperwten, jonge capucyners, spercie- boonen, bloemkool, postelein, sla, an dijvie en worteltjes de groenten van het seizoen. Wanneer, de aanvoer van de eene soort soms eens wat mindef; daë stijgt allicht weer de toevloed van de/andere" zoodat er ook voor eën be heiden beurs genoeg keus is. WÜ beschikken dus over een groote verscheidenheid van groenten en van zacht fruit. Maar nu moeten' wij hier van ook zoo goed mogelijk profiteeren. Wist u, dat een goede portie spinazie op het bord (2% ons gekookt, 4 ons fauw gewicht), 10 gram eiwit levert, dat wil zeggen evenveel als Vi ons vleesch? En daarmee is van de spin: zie nog lang niet alle goeds gezegd dat er van te vertellen valt. Dat bewaren wij echter nog wel voor een afzonder lijke bespreking. Vandaag willen wij slechts de aandacht vragen voor het belang, dat groente en fruit in het al gemeen voor onze voeding hebben. Groente en fruit. Dit komt, kort gezegd, hierop neer. In groente en fruit ontstaan onder in vloed van de zon, allerlei stoffen, welke voor het menschelijk lichaam broodnoodig zijn en die de mensch niet in staat is' zelf op te bouwen. Worden evenwel de groente en het fruit afgesneden of geplukt, dan treedt meestal geleidelijk, doch ook wel vrij snel, weer afbraak van die stoffen op, ais wij niet zoo goed moge lijk maatregelen daartegen nemen. Het komt er dus op aan te zorgen, dat in het voedsel, dat wij nuttigen dit afbraakproces zoo min mogelijk ia voortgeschreden. In He eerste plaéts dus is het van belang er op bedacht te zijn groenten en fruit zoo versch mogelijk te nuttigen. Wat het fruit en de groenten betreft, die rauw ver- orberd worden, hiermede is over dit onderwerp eigenlijk alles gezegd. In- tusschen zijn er spijzen, die, ter be- perking van het volume en mede ter bevordering van hun opneembaarheid, eerst gekookt plegen te worden, voor zij op tafel worden gebracht. Hierbij hebben wij een middel in de hand om het afbraakproces, dat zich in verwelkende planten Volti-ekt, stiel te stuiten, door de groenten vlug aan de kook te brengen, waarna het gaar worden gevoeglijk op den spaar brander kan geschieden. Men zette dus de groente -r- wanneer niet met het aanhanjende water kan volstaan worden met een weinig kokend water in een pan met goed gesloten deksel op een volle vlam. Het brandstof-verbruik is- hierbij zeer ge ring en een hooikist kómt hierbij niet van pas. In het algemeen dient hierbij de raad te worden gegeven zoo kort mogelijk te koken. Groente' heeft door gaans minder dan een hal| uur noo- dig om gaar te worden. Vooral niet nastoven en voorts zoo min mogelijk roeren of stampen, om dat de hierdoor veroorzaakte aanra king met de lucht, bij .de hooge tem peratuur der groente, waardevolle voedingsstoffen onwerkzaam maakt. Wie op deze jsrijze leeft voorzichtig en verstandig met onze kostelijke groenten om te gaan, bespaart zich geld en verhoogt de gezondheid van het gezin. 8 Kookcursussen van vier lessen, waar bij deze regelen toepassing vinden, worden thans overal in stad en land, met medewerking van den Voedings raad, voor de huisvrouwen georgani seerd door het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Voor deelname wende men zich tot de directrices van de nijverheidsscho len voor meisjes en tot de plaatselijke commissies voor het landbouwhuis- houdonderwijs. De ambtenaar van het O. M. achtte de vier ten laste gelegde feiten be wezen en requireerde, daar het hier een geval van recidive betrof, viér hechtenjsstraffen van een week. De kantonrechter achtte in drie gevallen bewezen, dat verd. buit cry noodzaak geneeskundigenraad en bijstand had verstrekt: Spr. veroordeelde verd., die in hooger beroep zal 'gaan, tot drie maal een week hechten^. Delftsche Groenten veiling. 29 Juni. Bloemkool le srt. 7.0012 40. idem Se 'srt 2 006 40, komkommers iEng.) le srt 607.60, (witte) le srt. 7.60, salade, le set 1 00—1 40 alles per 100 st peen 6.20 per 100 bos: andijvie 1 00—?80 per 100 st., idem 2 00 3.60 per 100 kg l spinazie 3.10. boonen (princesse) stam/stok '19 0028 00, idem (snij) 20.0031 00. alles ber ioo kg., perziken 2.10— 7.00 per 100 st groote boonen 5 005 40, druiven, le soort 66 00, tomaten 10.0021.50 alles per 100 kg Net en suikermeloenen 6 00—26 00, ananas meloenen 7.00—29 00. kar bonkel meloenen 23 00—34.00 per 100 stuks 1 Juli Bloemkool le soort 7.25—12.70, idem 2e soort 2 00—6.10. komkommers (groen) le soort 6 40—7.40. salade le soort 1 00—1.90 per 100 st.. peën 5.50 per 100 bos, andijvie 1-20 3 40 per 100 St., idem 2 00—3 80 per 100 kg., selderij 50—70 ct per 100 bos. postelein 7.70— 9 20. stamprincessen 22.0024.00. snHboonen 19 00—31 00 per 100 kg. kroten 140—2.30 per 100 bos, groote boonen 5.105.80. aalbessen roede 22 00—24.00, blauwe druiven 69.00 per 100 kg perziken 1.30—7 40 per 100 st., toma ten 10.00—21 80 per 10O kg, meloenen ananas 9 00—43 00. idem net ën suiker 6.00—36.00 per 100 stuks, rabarber 1 00—1 40 per 100 bos. Kaasmarkt Oudewater. Aangevoerd 57 partijen, zijnde 2565 prijzenle 1 Juli stuks, wegende 12825 kg Prijzen: le kwal 33—33 50; 2e kwal. ƒ230—32. Handel vlug Eierenveiling Apeldoorn. 1 Juli Aanvoer 260.0p0. Groothandelsprijs Wit groot 3.753 60 Zwaar gemengd3.80— 3Ó5 Bruin groot 3.85—3.95 Kleinhandelsprijs p'.m 50 cent Ijooger. Handel matig. Veemarkt te Rotterdam. 1 Juli Totaal aangevoerd 1964 dieren. Waarvan 876 vette kpeien. 238 schapen en lammeren. 11 nuchtere kalveren 594 vette varkens. 245 vette kalveren. j"Prijzen per kg.: vette koeien 8092, 68—78. 5464 ct vette ossen 8090 6878, 5660 ct vette m kalvepren 1.00—1,10. 8090. 6070 ct. varkens 66 64. 62 ct. schaperi 70, 65, 55 ct, lammeren 65 55. 50 ct. - PTijzen per stuk: schapen 38.00'30.00 20.00, zu.glammeren 17.00, 14.00* 7.00. Heerlijke aardappels!- Als u een kolenfornuisje hebt, pro- teer dan eens aardappels te smoren in de heete asch. De aardappels worden eerst sehoongeborsteld (niet ge schild) en als ze gaar zijn, goed afge stoft, Men moet ze één keer tydens het smoren omkeeren om ze door en door gaar te krijgen. De schilletjes kunnen gemakkelijk worden verwijderd, maar nog veel beter is het, ze mee op te eten. Wij doen dit al jaren? Deze manier'van aardappels berei den is extra goedkoop, 't Kost geen brandstof, want het fornuis wordt in- tusschen voor iets anders gebruikt en alle voedende bestanddeelen blijven behouden. Stijfsel bewaren. Een zuinige huisvrouw zal zeker in dezen tyd het stijfselpapje, dat ze voor de wasch heeft gebruikt, niet weg gooien, ze doet het in een paar leege, goed schoongemaakte jampotten, die ze met een schroefdeksel afsluit. De stijfelsel kan dan heel goed de vol gende week weer worden gebruikt, desnoods zachtjes verwarmd, zoodat eventueele kluitjes verdwijnen. Verstopte gootsteen. Is uw gootsteen verstopt en kunt u niet zoo gauw een loodgieter krijgen, probeer dan eens het volgende: een oude rubberbal, waar de kinderen mee gespeeld hebben of 'n tennisbal wordt doormidden gesneden. U vult het gat van den gootsteen met, natte lappen, plaats de halve bal over het gat heen en drukt er hard op met uw duim, m en uit eHt luchtledig, dat nu ontstaat, zal de gootsteen weer in orde maken. Tenminste't is te-probeeren 1 OFFICIEELE WISSELKOERSEN VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Herlijn 75.28-/ 75.43. Ncw-York I-8Ö' ,t- 1.88'/„. toclholm 4-4-11 d4.9tL Zurich 142.4642.54/ Bankpapier! Stockholm f44.76—(44.94. Zurich f42.42-/42 58. j ..VOETBAL WED STRIJDEN. Zaterdagavond speelde D.S.O. II op haar .errein alhier den eersten zomer avond-competitiewedstrijd tegen Bot koopsche Boys 11. Het spel was aan beide kanten zwak. Bij rust was Je stand 11. Het einde kwam met een 2—1 over winning voor D.S.O. n- Te Boskoop speelde, D.S.O. I tegen •Boskoopsche Boys I en won met £—2. B.S.V. I alhier speelde te Waddinx- veen tegen Waddinxveen II en verloor met 80.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5