School meestert] STROOMLIJN UW FIGUUR Eei en overgooiertje THEE Met menschen omgaan 0' Een boek Mm Sylvia van Hollywood Blouse van twee boerenzakdoeken van eigen bodem 2 JULI 1940 No. 497 J Krokodillenleer Mis! Visschenhuid! Van alles wordt daar tegenwoordig van gemaakt: coquette korte jasjes, hoedjes, handschoenen, schoenen, zells blouses. Er kan niet anders gezegd worden dan dat het ensemble, dat het jonge meisje op de foto draagt, alleraardigst is. En .zou het soms koel bloedig maken, zoo'n visschenhuid? Een kunst, die lang niet door iedereen wordt verstaan Dieet poor een vermageringskuur Over een wit blousje of een badpakje Andere wenk VOOR, DE DAMEE En, zeg ik tegen mijn twaalfja rigen zoon, wat vind je nu eigenlijk het vervelendste vak op school? Handenarbeid, is het antwoord, zonder een zweem van aarzeling gege- Mijn oogen worden groot van ver wondering. Ik herinner mij, hoe juist deze knaap altijd knutselde en knoei de met spijkers, planken, lappen, ouden rommel, van allerlei soort... be paald handig vind ik hem,niet, maar wel inventief en constructief. Ik .steek mijn verbazing nieji' onder stoelen of banken. Waarom? Je vond hei altijd zoo fijn om te timmeren en te krnppen en ik zie je nu en dan nog prutsendn-het Schuurtje. O, thuis'..., Zegt de jongen. Maar dat is heel wat anders... Daar kun je raak werken... daar hoeft, het niet foo precies... Maar op school...! Meneer heeft een schuif- maatje om te controleeren of je latjes en plankjes, allemaal en overal even dik zijn en als 't hier of daar een hal ven millimeter ^verschilt moet je ■»'t overmaken... 't Is een afschuwelijk vak... Ga je met plezier naar de Kweekschool? vraag ik een paar da gen later aan de zeventienjarige doch ter Van rriijn buurman. I v Als we madr geen handwerken hadden, zegt het schaap. Maar dat is toch de vrouwelijke sport bij uitnemendheid? Ik zie alle moeders breien en haken in iedere Verloren minuut... Ja, leuke dingept die ze noodig hebben voor haar kinderen. Maar zoo iets maak je op de Kweekschool niet... Eerst een pannelapje van vijf bij vijf centimeter, volkomen onbruik baar... Dan een ijsmuts, hoogstens ge schikt voor een pop, waar niemand vatj ons meer mee speelt... nota bene van rose breikatoen... Een babyslab betje van dezelfde specie... wie onzer denkt over baby's?... Een waschhand- je, te kleia Voor iedere hand... Een maaslap, ?4elf gebreid, dien we stuk knippen eji dan weer heel maken... Een theepotajinvattertje, dat je werkelijk kunt gettAiiken... Een kleedje met ste ken van allerlei soort, dat niemand ooit op tafel zal leggen... Een taschje, bestaande uit twee kousenhielen... Och, 't is allemaal wel goed bedoeld... 't zijn vooroefeningen, ziet u: 't waschhandje is de inleiding tot de teen van een kous... en je leert wel allerlei dingen maken op die ma nier... Maar onpractisch is het, in hooge mate... Ik luister eerbiedig: welk verstand heeft een man van dergelijke verhe ven zaken? Maar 't ergste is, gaat het meisje voort, dat het zoo hopeloos precies moet en zoo ongelooflijk veel tijd vraagt... Terwijl het resultaat is een serie voorwerpen, waar je niets en dan ook heelemaal niets aan hebt... Och, het, zal wel zoo moeten om het examen... Daarmee eindigt het gesprek. De aanstaande onderwijzeres heeft rust gevonden door de aanvaarding van de examendressuur. Maar ik, die boven alle examens verheven ben, voel mij onvoldaan. Handenarbeid en handwer ken zijn nuttige vakken en ik was im mer zoo naief, te meenen, dat kinde ren ze beoefenden met groote energie en een bijzondere voorkeur. Maar nu vraag ik my in arren moede af: zijn de schoolmeesters bezig, ook déze heerlijkheden te verminken door ziel loos en onpractisch gepeuter? Aldus schrijft de heer C. de Schutter in het tijdschrift „Het Kind". VAN tijd tot tijd ontmoet men in4 zijn leven menschen, die' zich erover beklagen,' dat zij heele maal geen vrienden hebben en ook niet weten hoe en waar zij ze moeten vinden. Men raadt zulken menschen dan welmeenend aan lid te worden van de een of andere club of ver- eeniging of hun vacantie eens in ge zelschap van veel anderen door te brengen, wat toch ook zoo moeilijk niet is, maar alle goede bedoelingen stuiten Vaak af op tegenwerpingen als: Ach, ik kan nu eenmaal niet met menschen omgaan. Men krijgt dan min of meer het gevoel, dat zij eigenlijk niet met an deren willen omgaan en toch is om gang met anderen niet zoo moeilijk. Er zijn alleen bepaalde dingen, welke men in het oog moet houden. Ten eeréte moet men ophouden te denken, dat men zelf de allerbelang rijkste persoon op de wereld is. En de ideeën van anderen, op bescheiden en welmeenende manier naar voren ge bracht, moeten niet als nonsens ter zijde worden geschoven, maar wel degelijk onder de oogen worden ge zien. Behalve uw eigen zienswijze op een bepaalde zaak zijn er nog vele andere, die minstens even goed, zoo niet beter zijn. Als iemand anders u iets nieuws wil vertellen, trek dan niet een gezicht, alsof u alles allang weetl Zelfs al weet u het inderdaad, dan kan een ander nog ?1 een an deren kijk op iets hebben en een beetje belangstelling daarvoor is heusch niet zoo kwaad. Men naait de scfcou- V derz zoover dicht, dat er voldoende wijdte voor den hal* over blijft, maakt in den rug eén inkmp en zoomt deze smal. De sluiting\op den rug geschiedt mei een knoop eh een lueje. Zijkantendichtnaaien op opening armsgat ad, en voor- en rugzijde in'het midden "P een hoogte van pl.m. lij t.n, met riten ingehaalde ruimte afwerken. Praat zelf niet te veel, en vertel vooral niet van uzelf, hoe lofwaardig uw houding is en hoe perfect u uzelf kunt beheerschen. Luister ook eens naar wat anderen te zeggen hebben. Als u een afspraak maakt, zorg er dan voor op tijd te zijn. Op zich laten wachten is niet beleefd: ook de tijd van anderen is kostbaar. En als uzelf soms wachten moet, maak dan niet teveel deining en bedenk, dat er voor een ander zoowel als voor uzelf geldige redenen voor te laat komen kunnen zijn. Zelf te laat zijn en ruzie maken als een ander niet precies op tijd is kunnen den meest volharden den vriend of bewonderaar tot bene den het vriespunt doen'afkoelen. Eisch ook niet, dat iedere man of vrouw, die(n) u leert kennen, automa tisch alle andere interessen en vrien den voor u zal opgeven. En tracht niet, wraak uit te oefenen, door zelf een afspraak te annuleeren of de „tegenpartij" voorjié keus te stellen: jij of een andeer Zoek geen spijkers op laag water en argumenteer niet over allerlei aan gelegenheden, of ze het waard zijn of niet. Maak geen zure opmerkingen over den gang van zaken, over het tooneelspel of de muziek, als u eens uitgaat: wacht eerst af, hoe het ver dere verloop Is. Misschien valt het allemaal nog wel mee en als u be gint met een verveelde opmerking of het uiten van een kleine ergernis, dan bederft u den geheelen avond. Sarcasme kan heel aardig zijn, maar als het gericht is tegen iemand uit het gezelschap is het pijnlijk en hoogst onaangenaam. Ook tegenspre ken bij iedere gelegenheid zal u geen sympathie van anderen bezorgen. Heb ,ook eeps iets Voor een ander over; men kan niet iedereen voor zich laten werken, zonder ooit iets vriendelijks terug te doen, al is het maar het offer van een gedeelte van den eigen kostbarén tijd of het luiste ren naar de moeilijkheden van an deren. Men kan verder met weinig geld reeds zooveel voor anderen doen. Een groote fout is ook, dat menschen zoo lastig kunngn zijn, zelfs voor dege nen, die het beste met hen voorheb ben. Tot besluit: Als er iets aan de hand is, dat niet prettig is, wijt dat dan ook aan uzelf en niet altijd alleen aan anderen. SYLVIA van HollywoodKan mei era betere introductie hebben du „vu HollywJbd", tenminste als er sprake is vanlnpsel, teint, de sluke lijn en de scHoonheidsverzorging in 't algemeen? Sylvia van Hollywood du is dè schoonheidsspecialiste van de film sterren, op de Iqst barer cliënten komen de namen voor van alle vrouwen, die in Hollywood iets beteekenen. En deze Sylvia beeft een boek geschreven „Stroomlijn uw figuur". „Vergeet niet, dat ik bijna acht en vijftig ben... 't Behoort tot mijn da- gelijksche taak, om voor mijh figuur te zorgen", schreef zij onder haar foto die in het boek is opgenomen. Wie zal zoo oprecht voor haar leeftijd uit komen, althans als de vijf kruisjes reeds zijn gepasseerd? Maar Sylvia mag er zijn en het noemen van haar leeftijd wekt dus alleen nog maar meer bewondering op. „Ik zou u niet graag het fantastische idee willen bijbrengen, dat ge alles al leen en ,jjjtsluitend met lichaamsoefe ningert kunt verhelpen", zegt zij ergens in haar boek. Het eten is van even veel belang, maar dan het eten op de juiste wijze en met gebruik van uw gezond verstand. Wanneer ge zelf kookt, neem dan niet van alles en nog wat eeft proefje. In elk geval: slik niet alles door, wat ge proeft, want anders hebt ge al een maaltijd naar binnen, vóór ge begint. Eet eiken dag op dezelfde uren' en prop u niet vol tusschen twee maaltijden in. De grootste fout, welke sommigen maken, is te 'denken, dat ge het heele maal zonder voedsel kunt stellen. Ge schrapt uw ontbijt en uw lunch van het programma, maar bent dan wel gedwongen uw schade in te halen bij het middagmaal. Als ge wilt vermage ren en i^erkelijk resultaat wenscht te bereïken/trent u dan in: ook voor u is alcoHol uit den booze. Eest 'n rauwen appel, wat bessen of ander versch fruit als ge u 's middags honperig voelt. Drink versch sinaasappelsap, als ge ddrst hebt, een koel glas kar nemelk is eveneens uitstekend. Drink alleen tu s s c h e n de maal tijden. Twee glazen water per dag is meer dan genoeg. De rest krijgt ge uit uw groenten en versch fruit. Laten we eens een goed en verstandig eet- programma opmaken, maar voordat ge met dit dieet begint, is het raad zaam een dag of drie achter elkaar „schoon schip" tc maken. Hier is een dieet van energie op wekkende spijzen, die uw lichaam zul len versterken en u de kracht zullen verleenen, welke ge bij uw vermage ringskuur noodig hebt. Ontbijt: Bij het opstaan een glas water met het sap van een halven citroen. Doe uit het volgende een keuze: meloen, twee in sneetjes verdeelde sinaasap pelen of wat versche bessen met twee VER het badpakje een wit blous- je en een wollen overgooiertje en zus is klaar om mee naar het strand te gaan. Als ze uit het water komt en haar droge badpakje aan krijgt, is er dan ook altijd iets wols voor haar bij de hand. Men heeft er 100 gram vierdraads wol voor noodig. Wol met een zijden draadje er door is ook uitnemend geschikt. Men breit met naalden no. drie en een half en ook een haakpen no drie en een half is gewenscht De volgende steken worden ge bruikt: Gerstekorrel; d.i. 1 steek recht, 1 steek averecht, op den vólgenden toer de steken verspringen. Voorts voor het schouderstukje een fantasiesteek: le toer: 1 recht, 1 averecht; Se toer; als de eerste; 3e toer: de steken verspringen; 4e. toer: als de derde en dan weer van voren af aan. We zetten 104 steken op en breien 16 toeren in gerstekorrelsteek. 17e. toer: 17 steken gerstekorrel, 10 st. recht, 5 st. gerstekorrel, 10 st. recht, verder afwisselend 5 st. ger stekorrel, 10 st. recht, tot slot 17 st. gerstekorrel; 18e toer: 17 st. gerstekorrel, 10 st. av. 5 st. gerstek., 10 st. av., enz. steeds gerstek. op gerstek. en av. op recht. Deze 2 toeren gedurende 22 cm her halen. Dan op den rechterkant de eetlepels room en een weinig bruine suiker, zoo nu en dan een zacht ge kookt ei. Een snede volkorenbrood (ge roosterd of een dag oud), dun gebo terd met een weinig honing. Een klein glas afgeroomde melk, koffie of thee (zonder suiker). Om elf uur: Een glas sinaasappel- of tomatensap of een heele versche tomaat (geen zout) Lunch: Selderij (eet de bladeren ook op). Een kop groenten-, kippen- of dunne linzensoep. Als salade: waterkers, andijvie, sla of een mengsel van deze groenten. Voeg gehakte peterselie bij uw salade. Uien zijn ook zeer goed. Maak uw sa lade aan met citroensap. Verder gekookt, gedroogd of versch fruit, caramelsaus of een stukje cake voor dessert. Koffie of thee zonder suiker. Als uw gewicht bijzonder groot is, zou het goed zijn als ge tenminste drie keer per weëk een vloeibare lunch gebruikte: versch fruit en groenten- sappen, dunne soep en een glas afge roomde melk. Drink niet te veel water Latpr op den middag: Een rauwe appel, een handvol ro zijnen, twee rauwe wortelen of een glas sinaasappelsap. Warme maaltijd: Selderij. Vleesehnat van rundvleesch, scha- penvleesch of kip of tomatenbouillon. Salade, zooals voor de lunch is opge geven. Doe uit het volgende een keuze: ge braden lever, gebraden zwezerik, een schapencotelet of een dubbele lams- cotelet, twee dunne sneetjes roastbeef, biefstuk. Zoo nu en dan gebraden rund of lamsvleesch. Doe uit het volgende twee keuzen: .raapstelen, gekookte tomaten, zomer- biet, wortelen, prinsesseboonen, as perges Een knappend gebakken on geschilde aardappel. Eet vooral de schil op en,doe dat eerst. Dessert: alles wat voor de lunch is opgegevenfruit, salade, een halve grape-fruit, meloen of rijstpudding, maar het laatste niet te vaak. Koffie óf thee zonder suiker. t Vóór het naar bed gaan: Een glas grape-fruitsap (versch) Alles bij elkaar een vrij kostbaar diëet zal men zeggen, maar in ieder geval is het aardig er eens kenn van te nemen. Sylvia beantwoordt ook de vraag „Hoe maken we een magere vroui gevulder?' „Dunner die taille"! zej zij ergens anders weer en zij geel wenken om zware kuiten en dikke kels weg te werken, voor vetafzettin gen op de heupen en de onderkin, betere lichaamshouding, de juiste i nier van loopen enz. Wat het laatsti betreft, raadt zijbeoefen den parade pas, om uw knieën te versterken, ei ge zuit er verwonderd over zijn, ha veerkrachtig uw gang is, als ge Straat komt. „Vergeet niet, dat ik bijna acht ei vijftig ben...". En dan nog iets belangrijks! Slaap tenminste negen uur! Sommi ge meisjes hebben wel tien uur noodig Maak er een regel van, tenminste dn avonden per w.eek om negen uur naa bed te gaan. Zeg me niet, dat het onmogelijk is uw pleziertjes voor eè: poosje op te geven. Beter, dat ge nu kalm houdt, dan dat ge later wa hopig moet zijn. Het boek is voor ons land bewerk door mevr. J. H. Lanson-Hendrik Het is uitgegeven in de Pyramidereek vkn de firma A. G. Schoonderbeek, 1 ren. Verschillende in het wild groeiende planten zijn uitstekend geschikt om thee van te trekken. Het smakelijkst is het indien men dit van versche krui den doet, doch het kan ook van ge droogde bladeren. Versche kruiden, die men wil drogen, moeten vooral niet in een warmen oven worden gelegd, noch aan de zon worden blootgesteld. Het droogproces moet langzaam geschieden, b.v. in de schaduw. Hierdoor wordt voorkomen, dat de geurige stoffen ver loren gaan. Bladeren van bramen en frambozen, zwarte bessen, aardbeien en vlier, waar aan een weinig citroenkruid of Lieve vrouwenbedstroo kan worden toege voegd. leveren een werkelijk smakelijke thee, evenals rozebottels. waarvan ook een heerlijke marmelade kan worden gemaakt. Heeft men 'n tuin, dan doet men verstandig er verschillend planten in te plaatsen, die in eventueel gebrek aan thee kun nen voorzien, o.a. kamillen, met hui dikke gele, met witte bloemblaadje omkranste bolletjes, voorts Duizend blad. pepermunt en thijm. Peperraun en Lieve vrouwebedstroo hebben gaar ne vochtigen grond en schaduwrijk* plekjes. Citroenkruid verliest zijn geur wanneer de planten ouder worden daarom is stekken aan te bevelen. Me kan de bladeren niet alleen als tocvo sel aan thee gebruiken, doch tevens c vleeschgerechten, soepen enz. te krul den. Thijm is bekend om zijn mooi* paarse kleur, het groeit op zonnig plaatsen, o.a. in rotstuinen treft het aan. De volgende kruidenmengsels ku worden aanbevolen: le. Twee deelen aardbeiblade twee deelen braambladeren en één de hoefblad. 2e. Gelijke deelen braam-, framb zen- en boschbessenbladeren. 3e. Eén deel frambozen, twee deele aardbei- en één deel boschbessenbla ren. 4e. Half frambozen- en half bladeren. volgende toer: 2 st. samenbreien, 2 st. samenbreien, 1 recht, 2 st. samen- breien, 2 st. samenbreien, 1 recht enz., waarna men 60 st. op de naald overhoudt. Dan 5 toeren recht, dit zijn de ribbels tusschen rokje en schouder stukje. Voor het schouderstukje, waaraan we dan beginnen, breien we 16 naal den in fantasiesteek. Dan wordt be gonnen met de halsuitsnijding .en de armsgaten, als volgt: 2 st. afkantcn, 27 st. fantasiésteek, 2 st. afkanten, 27 st. fantasiesteek, 2 st. afkanten. Op deze iaatste 27 st. wordt verder gebreid, aan den kant van de halsuitsnijding steeds 1 st. afkanten, totdat er 5 st. over zijn, waarop men verder breit. Als het schouderstukje 12 cm hoog is, wordt het schoudertje afgekant. Het andere schoudertje wordt precies eender gebreid. De rug is precies eender als Het voorpand. Als ze allebei klaar zijn worden ze onder 't armsgat aan elkaar gezet. .De armsgaten en de hals uitsnijding voor de stevigheid met een toer vasten omhaken en de schou dertjes voorzien van drukknoopen. Men kan er ook een paar aardige knoopjes bovenop zetten.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 6